تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

شرایط نام نویسی بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400
شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

پس از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، متقاضیانی که نتیجه مطلوب و رتبه لازم برای پذیرش در رشته مورد علاقه خود را به دست نیاورده اند، در پی اطلاع از شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور هستند. برای این دسته از داوطلبان امکانی فراهم شده است تا در صورت داشتن سوابق تحصیلی لازم، به عنوان استعدادهای درخشان به دانشگاه ها معرفی گردند. علاوه بر این، در سال گذشته متقاضیان مذکور و حتی افرادی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نکرده بودند نیز می توانستند در برخی از رشته محل ها بر اساس سوابق تحصیلی خود برای پذیرش در این مقطع اقدام نمایند. در ادامه مقاله قصد داریم شرایط لازم برای تحصیل علاقه مندان در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بدون شرکت در آزمون را بیان نماییم.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که دارای دروس معادل سازی شده می باشند، مجاز به ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیستند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 (بر اساس سوابق تحصیلی)

در سال های گذشته پذیرش بدون کنکور در این مقطع صرفا مشروط به دارا بودن سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد امکان پذیر بود. اما در سال 99، سازمان سنجش اعلام نمود که ظرفیت های موجود در برخی از رشته های دانشگاه های سراسری و آزاد که طی روند برگزاری کنکور ارشد خالی مانده، به وسیله داوطلبان واجد شرایطی که اعلام علاقه مندی کرده و سوابق تحصیلی (معدل مقطع کارشناسی) قابل قبولی داشته باشند تکمیل گردد.

در صورتی که این فرآیند در سال جاری نیز تکرار شود، علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام به دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400 نموده و پس از کسب اطلاع از تمامی ضوابط و جزئیات اعلام شده، روند نام نویسی خود را آغاز نمایند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از دین های ذکر شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • انجام و اجرای احکام عملی اسلام
 • عدم احراز دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن وابستگی و عضویت در سازمان های ضد نظام مانند ساواک، اعقاب، فراماسونری و…
 • عدم سابقه فساد اخلاقی
 • مشهور نبودن به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا اشتغال

شرایط تخصصی

 • داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکتری حرفه ای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی و فارغ التحصیلی تا حداکثر تاریخ 30 بهمن ماه 1400 که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.
 • داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های کارشناسی ارشد سراسری سال 99 پذیرفته شده اند، اگر ثبت نام نکنند و حتی انصراف دهند، مجاز به ثبت نام و شرکت در این دوره نخواهند بود.
 • دانشجویان محصل در دانشگاه های روزانه سراسری مقطع دکتری و کارشناسی ارشد قبل از سال 99 (به غیر از دوره روزانه 99) که تمایل دارند در این دوره ثبت نام کنند، باید تا قبل از به اتمام رسیدن زمان ثبت نام این دوره، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی کنند.
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های شهریه پرداز و غیر روزانه مقطع کارشناسی ارشد اعم از نوبت دوم (شبانه)، مجازی و پردیس خودگردان دانشـگاه ها، دانشـگاه پیـام نور، دانشـگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در صورت نداشتن منع نظام وظیفه می توانند بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل، در این مرحله ثبت نام و شرکت کنند اما پس از قبولی باید از رشته قبلی انصراف دهند.
 • داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 شرکت کرده و پذیرفته شده اند نیز می توانند در این دوره ثبت نام نمایند اما بدیهی است در صورت قبولی جدید، رشته و دانشگاه قبلی لغو می گردد.
 • همه فارغ التحصیلانی که مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری خود را به پایان رسانده اند و از نظر نظام وظیفه منعی ندارند، در صـورت تمایـل بـه شرکت مجدد در این مرحله از پذیرش، لازم است نسبت به تکمیل تقاضانامه بر اساس مقطع کارشناسی اقدام نمایند.
 • امکان انتخاب رشته و ثبت نام صرفا در یکی از کد رشته های امتحانی گروه علوم انسانی برای فضلا و طلاب حوزه های علمیه (که دارای مدرک سطح 2 بوده و یا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1400 فارغ التحصیل می شوند)
 • تمامی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری (در صورت نداشتن منع از نظر نظام وظیفه) چنانچه علاقه مند به شرکت مجدد در این مرحله از پذیرش باشند، باید فرم تقاضانامه خود را بر اساس اطلاعات مقطع کارشناسی تکمیل نمایند.
 • دانش آموختگان یا دانشجویان رشته های گروه پزشکی می بایست وضعیت خود را از لحاظ طرح تعهد به وزارت بهداشت مشخص کرده و منعی برای ثبت نام و پذیرش در این مرحله نداشته باشند. در غیر این صورت عهده دار مسئولیت و عواقب آن خواهند بود.
 • شاغلین در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی باید قبل از نام نویسی موافقت کتبی محل کار خود را با موضوع ادامه تحصیل دریافت کرده و نگهداری کنند.
 • متقاضیانی که فارغ التحصیل و یا دانشجوی رشته های دبیری هستند، می بایست قبل از ثبت نام نسبت به اخذ موافقت نامه کتبی و بدون قید و شرط وزارت آموزش و پرورش مبنی بر ادامه تحصیل اقدام نموده و آن را نزد خود نگه دارند.
 • پذیرفته شدگان شاغل در وزارتخانه، سازمان ها و نهادهای دولتی موظف به سپردن تعهد برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد مبنی بر اشتغال و خدمت در سازمان های مذکور در هنگام ثبت نام می باشند.
 • دانش آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته با حداقل معدل 12
 • ارائه تعهد برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد در هنگام ثبت نام توسط داوطلبان پذیرفته شده در دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی
 • سپردن تضمین به صندوق های رفاه دانشجویان جهت انجام تعهد پس از پایان مقطع تحصیلی جدید، برای بهره مندان از تسهیلات صندوق های مذکور

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 (استعداد درخشان)

گفتیم که در طی چندین سال گذشته صرفا داوطلبانی که بر اساس معدل دوران کارشناسی و سوابق تحصیلی برتر خود، استعداد درخشان خوانده می شدند می توانستند برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به صورت بدون آزمون اقدام نمایند. این در حالی است که تنها تعداد خیلی محدودی از افراد، دارای شرایط استعداد درخشان که در این قسمت آن ها را شرح داده ایم هستند.

 • بر اساس مصوبات موجود، شرط لازم برای ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد، دارا بودن حداقل معدل کل 17 در مقطع کارشناسی برای فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و داشتن حداقل معدل کل 16 برای رشته های غیر علوم انسانی (علوم پایه، فنی و مهندسی و…) الزامی می باشد.
 • داوطلبان مجاز به انتخاب رشته همنام و متجانس با رشته مقطع کارشناسی خود هستند.
 • ثبت نام رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد فقط یک بار در سال صورت می پذیرد و داوطلبانی که دارای شرایط لازم باشند، فقط یک بار و در همان سال می توانند ثبت نام خود را انجام دهند.
 • دانشجویان متقاضی ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد استعداد درخشان می بایست مدرک کارشناسی پیوسته خود را در 8 نیمسال تحصیلی و مدرک کارشناسی ناپیوسته را در 4 نیمسال تحصیلی دریافت کنند.
 • دانشجویانی که در طول مدت تحصیل خود درگیر مواردی مانند بیماری، ماموریت والدین یا همسر، ازدواج، طلاق و یا زایمان شده اند، حداکثر تا دو ترم تحصیلی به شرط مدت تحصیل آن ها اضافه می شود. (یعنی اگر بتوانند حداکثر تا 6 ترم از مقطع کارشناسی ناپیوسته و حداکثر تا 10 ترم از مقطع کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شوند، مجاز به ثبت نام در طرح بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد هستند. در ضمن شرایط این دسته از داوطلبان باید مورد تایید کمیسیون دانشگاه باشد.)
 • فارغ التحصیلان آن دسته از رشته های مقطع کارشناسی ناپیوسته که بر اساس سرفصل های تصویب شده، طول مدت تحصیلشان حداقل 5 ترم می باشد، می توانند ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را انجام دهند.
 • امکان تغییر رشته یا تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد.
 • آن دسته از دانشجویانی که دارای دروس معادل سازی شده هستند یا دارای ترم های مشروط شده می باشند، مجاز به ثبت نام بدون کنکور ارشد نیستند. (منظور از دروس معادل سازی شده دروس مشترکی هستند که پس از تغییر رشته در مقطع کارشناسی، معادل شده اند.)
 • همه ی داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل از یک مجموعه در دفترچه انتخاب رشته می باشند.
 • داوطلبان آقا باید همه ی شرایط مربوط به خدمت وظیفه عمومی را که در دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد ذکر شده است را داشته باشند و از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی جهت ثبت نام نداشته باشند..
 • اولویت اول در پذیرش داوطلبان، دانشگاه محل فارغ التحصیلی می باشد و در صورتی که دانشگاه مورد نظر رشته مورد تقاضا را ارائه نداده باشد یا ظرفیت رشته تکمیل شده باشد، انتخاب های بعدی داوطلب بررسی می شود.
 • پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد امکان انتقالی به سایر واحدهای دانشگاهی را ندارند.
 • داوطلبان فقط می توانند در رشته و دانشگاهی که پذیرفته شده اند، ادامه تحصیل دهند و در صورت پذیرفته شدن و عدم ثبت نام حضوری، پذیرش آن ها لغو خواهد شد.
 • 25 درصد ظرفیت هرکد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر و آزادگان و همسر و فرزندان آن ها تعلق می گیرد. همچنین 5 درصد ظرفیت هر کدرشته به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. بنابراین لازم است که این دسته از داوطلبان باید کد پیگیری مربوط به سهمیه خود را از ارگان ذیربط دریافت کرده و در فرم ثبت نامی خود درج نمایند.

داوطلبان واجد شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور می بایست قبل از انجام فرآیند انتخاب رشته و ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی و یا سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد، با دقت دفترچه ثبت نام مربوطه را مطالعه فرمایند تا در هنگام ثبت نام و دیگر مراحل دچار مشکل نشوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک های موجود کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- چگونه می توان به صورت بدون آزمون وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد شد؟

در سال های گذشته تنها داوطلبان دارای سوابق تحصیلی برتر می توانستند به عنوان استعداد درخشان برای پذیرش در این مقطع اقدام نمایند. اما در سال 99 برخی از رشته محل ها در دانشگاه آزاد فراخوان جذب دانشجو به صورت بدون کنکور در این مقطع منتشر کرد.

2- از چه طریقی می توان از شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد 1400 مطلع شد؟

چنانچه این پذیرش برای سال 1400 تکرار شود، این شرایط در دفترچه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد که بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد، ذکر می گردند.

3- برای ثبت نام در پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سهمیه استعداد درخشان در سال 1400 داشتن چه معدلی ملاک است؟

حداقل معدل کل 17 در مقطع کارشناسی برای فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و دارا بودن حداقل معدل کل 16 برای رشته های غیر علوم انسانی (علوم پایه، فنی و مهندسی و...) الزامی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام وقت بخیر. من میخوام ارشد دانشگاه آزاد بدون کنکور بخونم اما معدلم ۱۶.۸۰ هست واسه علوم انسانی. آیا میتونم ثبت نام کنم؟و الان دیر نیست؟لطفا راهنمایی کنید

 2. سلام من دوره کارشناسی رو در ۹ ترم تمام کردم البته یک ترم حذف ترم داشتم اما ۹ نیمسال طول کشید آیا در انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد میتونم شرکت کنم؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد