یکشنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / پذیرش بدون کنکور / شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

شرایط نام نویسی بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99
شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

رشته های بدون آزمون کارشناسی ارشد فرصتی مناسب برای دانش آموختگانی است که با وجود شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، رتبه لازم برای پذیرش در رشته مورد علاقه خود را به دست نیاورده اند و با توجه به کسب معدل کل بالا در مقطع کارشناسی، خواهان ادامه تحصیل در مقطع ارشد به صورت بدون کنکور هستند. دانشگاه آزاد برای جذب دانشجوی بیشتر و همچنین ایجاد موقعیت ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان کارشناسی، بسیاری از رشته هایش را به صورت بدون کنکور ارائه می نماید و علاقمندان به ثبت نام در این طرح، اگر شرایط لازم را (در ادامه مطلب ذکر خواهیم کرد) داشته باشند، می توانند ثبت نام خود را انجام دهند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که دارای دروس معادل سازی شده یا دارای ترم مشروط می باشند، مجاز به ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نمی باشند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 (بر اساس سوابق تحصیلی)

دانشگاه های آزاد علاوه بر جذب دانشجو از طریق آزمون کارشناسی ارشد، به پذیرش دانشجو بدون نیاز به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد اقدام می نمایند. در سال های گذشته پذیرش بدون کنکور تنها تحت عنوان استعداد درخشان و با شرایط خاص ممکن بود اما مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبان واجد شرایط که تمایل دارند به تحصیل در مقطع کارشاسی ارشد بپردازند، می توانند به صورت بدون آزمون و مطابق با سوابق تحصیلی (معدل مقطع کارشناسی) در رشته محل هایی که دارای ظرفیت خالی در دانشگاه های آزاد مقطع کارشناسی ارشد هستند، ثبت نام کنند. لازم به ذکر است، دفترچه ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور ارشد آزاد 99 در تاریخ 25 آذر ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر شد و داوطلبان می بایست با مطالعه این دفترچه پیش از انجام و تکمیل فرآیند ثبت نام، از تمامی شرایط و ضوابط مربوط به نام نویسی آگاهی لازم را کسب کنند که در این بخش از مقاله به ذکر آن ها خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از دین های ذکر شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • انجام و اجرای احکام عملی اسلام
 • عدم احراز دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم وابستگی و عضویت در سازمان های ضد نظام مانند ساواک، اعقاب، فراماسونری و…
 • نداشتن سابقه فساد اخلاقی
 • عدم اشتهار به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا اشتغال

شرایط تخصصی 

 • داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکتری حرفه ای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی و فارغ التحصیلی تا حداکثر تاریخ 30 بهمن ماه 99 که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.
 • داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های کارشناسی ارشد سراسری سال 98 پذیرفته شده اند، اگر ثبت نام نکنند و حتی انصراف دهند، مجاز به ثبت نام و شرکت در این دوره نخواهند بود.
 • دانشجویان محصل در دانشگاه های روزانه سراسری مقطع دکتری و کارشناسی ارشد قبل از سال 98 (به غیر از دوره روزانه 98) که تمایل دارند در این دوره ثبت نام کنند، بایستی تا قبل از به اتمام رسیدن زمان ثبت نام این دوره، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی کنند.
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های شهریه پرداز و غیر روزانه مقطع کارشناسی ارشد اعم از نوبت دوم (شبانه)، مجازی و پردیس خودگردان دانشـگاه ها، دانشـگاه پیـام نور، دانشـگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در صورت نداشتن منع نظام وظیفه می توانند بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل، در این مرحله ثبت نام و شرکت کنند اما پس از قبولی بایستی از رشته قبلی انصراف دهند.
 • داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد سال 99 شرکت کرده و پذیرفته شده اند نیز می توانند در این دوره ثبت نام نمایند اما بدیهی است در صورت قبولی جدید، رشته و دانشگاه قبلی لغو می گردد.
 • همه فارغ التحصیلانی که مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری خود را به پایان رسانده اند و از نظر نظام وظیفه منعی ندارند، در صـورت تمایـل بـه شرکت مجدد در این مرحله از پذیرش، لازم است نسبت به تکمیل تقاضانامه بر اساس مقطع کارشناسی اقدام نمایند.
 • امکان انتخاب رشته و ثبت نام صرفا در یکی از کد رشته های امتحانی گروه علوم انسانی برای فضلا و طلاب حوزه های علمیه (که دارای مدرک سطح 2 بوده و یا تا تاریخ 31 شهریور ماه 99 فارغ التحصیل می شوند)
 • دانش آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته با حداقل معدل 12
 • تمامی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری (در صورت نداشتن منع از نظر نظام وظیفه) چنانچه علاقه مند به شرکت مجدد در این مرحله از پذیرش باشند، باید فرم تقاضانامه خود را بر اساس اطلاعات مقطع کارشناسی تکمیل نمایند.
 • دانش آموختگان یا دانشجویان رشته های گروه پزشکی می بایست وضعیت خود را از لحاظ طرح تعهد به وزارت بهداشت مشخص کرده و منعی برای ثبت نام و پذیرش در این مرحله نداشته باشند. در غیر این صورت عهده دار مسئولیت و عواقب آن خواهند بود.
 • متقاضیانی که فارغ التحصیل و یا دانشجوی رشته های دبیری هستند، می بایست قبل از ثبت نام نسبت به اخذ موافقت نامه کتبی و بدون قید و شرط وزارت آموزش و پرورش مبنی بر ادامه تحصیل اقدام نموده و آن را نزد خود نگه دارند.
 • شاغلین در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی باید قبل از نام نویسی موافقت کتبی محل کار خود را با موضوع ادامه تحصیل دریافت کرده و نگهداری کنند.
 • ارائه تعهد برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد در هنگام ثبت نام توسط داوطلبان پذیرفته شده در دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی
 • پذیرفته شدگان شاغل در وزارتخانه، سازمان ها و نهادهای دولتی موظف به سپردن تعهد برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد مبنی بر اشتغال و خدمت در سازمان های مذکور در هنگام ثبت نام می باشند.
 • سپردن تضمین به صندوق های رفاه دانشجویان جهت انجام تعهد پس از پایان مقطع تحصیلی جدید، برای بهره مندان از تسهیلات صندوق های مذکور

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 (استعداد درخشان)

با وجود آن که رشته های بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد استعداد درخشان ارائه می شود، اما شرایط پذیرش در آن کمی سخت می باشد و همه فارغ التحصیلان کارشناسی مجاز به ثبت نام نیستند، فقط آن دسته از داوطلبانی که دارای شرایط استعداد درخشان باشند، می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. منظور از استعداد درخشان داشتن معدل کل بالا در مدرک کارشناسی می باشد که در ادامه به توضیحات بیشتر درباره آن پرداخته ایم.

 • بر اساس مصوبات دانشگاه آزاد اسلامی شرط لازم برای ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد، دارا بودن حداقل معدل کل 17 در مقطع کارشناسی برای فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و دارا بودن حداقل معدل کل 16 برای رشته های غیر علوم انسانی (علوم پایه، فنی و مهندسی و…) الزامی می باشد.
 • داوطلبان مجاز به انتخاب رشته همنام و متجانس با رشته مقطع کارشناسی خود هستند.
 • ثبت نام رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد فقط یک بار در سال صورت می پذیرد و داوطلبانی که دارای شرایط لازم باشند، فقط یک بار و در همان سال می توانند ثبت نام خود را انجام دهند.
 • دانشجویان متقاضی ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد استعداد درخشان می بایست مدرک کارشناسی پیوسته خود را در 8 نیمسال تحصیلی و مدرک کارشناسی ناپیوسته را در 4 نیمسال تحصیلی دریافت کنند.
 • دانشجویانی که در طول مدت تحصیل خود درگیر مواردی مانند بیماری، ماموریت والدین یا همسر، ازدواج، طلاق و یا زایمان شده اند، حداکثر تا دو ترم تحصیلی به شرط مدت تحصیل آن ها اضافه می شود. (یعنی اگر بتوانند حداکثر تا 6 ترم از مقطع کارشناسی ناپیوسته و حداکثر تا 10 ترم از مقطع کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شوند، مجاز به ثبت نام در طرح بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد هستند. در ضمن شرایط این دسته از داوطلبان باید مورد تایید کمیسیون دانشگاه باشد.)
 • فارغ التحصیلان آن دسته از رشته های مقطع کارشناسی ناپیوسته که بر اساس سرفصل های تصویب شده، طول مدت تحصیلشان حداقل 5 ترم می باشد، می توانند ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را انجام دهند.
 • امکان تغییر رشته یا تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد.
 • آن دسته از دانشجویانی که دارای دروس معادل سازی شده هستند یا دارای ترم های مشروط شده می باشند، مجاز به ثبت نام بدون کنکور ارشد نیستند. (منظور از دروس معادل سازی شده دروس مشترکی هستند که پس از تغییر رشته در مقطع کارشناسی، معادل شده اند.)
 • همه ی داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل از یک مجموعه در دفترچه انتخاب رشته می باشند.
 • داوطلبان آقا باید همه ی شرایط مربوط به خدمت وظیفه عمومی را که در دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد ذکر شده است را داشته باشند و از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی جهت ثبت نام نداشته باشند.
 • یکی از شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور، پرداخت هزینه ثبت نام می باشد. از آن جایی که ثبت نام به صورت اینترنتی و از طریق سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org می باشد داوطلبان باید مبلغ ثبت نام را به صورت اینترنتی و توسط کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت نمایند.
 • اولویت اول در پذیرش داوطلبان، دانشگاه محل فارغ التحصیلی می باشد و در صورتی که دانشگاه مورد نظر رشته مورد تقاضا را ارائه نداده باشد یا ظرفیت رشته تکمیل شده باشد، انتخاب های بعدی داوطلب بررسی می شود.
 • پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد امکان انتقالی به سایر واحدهای دانشگاهی را ندارند.
 • داوطلبان فقط می توانند در رشته و دانشگاهی که پذیرفته شده اند، ادامه تحصیل دهند و در صورت پذیرفته شدن و عدم ثبت نام حضوری، پذیرش آن ها لغو خواهد شد.
 • 25 درصد ظرفیت هرکد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر و آزادگان و همسر و فرزندان آن ها تعلق می گیرد. همچنین 5 درصد ظرفیت هر کدرشته به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. بنابراین لازم است که این دسته از داوطلبان کدپیگیری مربوط به سهمیه خود را از ارگان ذیربط دریافت کنند و در فرم ثبت نامی خود درج نمایند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد با مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

داوطلبان واجد شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور توجه نمایند که قبل از انجام فرآیند انتخاب رشته و ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی و استعداد درخشان، با دقت دفترچه ثبت نام دوره های مذکور را مطالعه فرمایند تا در هنگام ثبت نام و دیگر مراحل دچار مشکل نشوند. به جهت کسب اطلاعات در زمینه جزئیات سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 بر اساس سوابق تحصیلی چیست؟

در حال حاضر دفترچه ثبت نام این دوره منتشر نشده است و شرایط ثبت نام به طور دقیق در دسترس نمی باشد.

2- شرایط نام نویسی بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 استعداد درخشان چیست؟

این شرایط به طور کامل در مقاله فوق ذکر شده است.

3- برای شرکت و ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد بدون کنکور استعداد درخشان دانشگاه آزاد چه معدلی را باید کسب کنم؟

حداقل معدل کل 17 در مقطع کارشناسی برای فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و دارا بودن حداقل معدل کل 16 برای رشته های غیر علوم انسانی (علوم پایه، فنی و مهندسی و...) الزامی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام وقت بخیر. من میخوام ارشد دانشگاه آزاد بدون کنکور بخونم اما معدلم ۱۶.۸۰ هست واسه علوم انسانی. آیا میتونم ثبت نام کنم؟و الان دیر نیست؟لطفا راهنمایی کنید

 2. Avatar

  سلام من دوره کارشناسی رو در ۹ ترم تمام کردم البته یک ترم حذف ترم داشتم اما ۹ نیمسال طول کشید آیا در انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد میتونم شرکت کنم؟

دریافت مشاوره