تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1401

شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1401

شرایط عمومی و اختصاصی نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1400
شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1401

در صورتی که دانشجویان دوره های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد و… قصد تغییر محل تحصیل خود را دارند، باید ابتدا واجد شرایط لازم باشند. البته لازم به ذکر است که ثبت نام نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر، دارای شرایط و ضوابط خاصی است که کمی متفاوت از دانشجویان عادی می باشد.

دانشجویان شاهد و ایثارگری که درخواست انتقالی به سایر واحدهای دانشگاهی را دارند، باید در تاریخ تعیین شده از سوی اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگران به سامانه اینترنتی آن با نشانی shahed.saorg.ir مراجعه کنند و تقاضای خود را ثبت نمایند.

دانشجویانی که به صورت بدون کنکور وارد دانشگاه شده اند، معمولا مجاز به ثبت نام نقل و انتقال و میهمانی نیستند.

کدام دسته از دانشجویان مجاز به استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگری 1401 می باشند؟

امکان نقل و انتقال یا میهمانی با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگری در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای کلیه رشته های تحصیلی و دانشگاه ها و مراکز آموزشی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز آموزشکده های فنی و حرفه ای که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کنند، به ترتیب اولویت زیر فراهم می باشد.

 • فرزندان دختر شهدا
 • فرزندان پسر شهدا
 • همسران شهدا
 • جانبازان 50 درصد و بالاتر و آزادگان
 • همسران جانبازان 50 درصد و بالاتر و آزادگان
 • فرزندان دختر جانبازان 50 درصد و بالاتر و آزادگان
 • فرزندان پسر جانبازان 50 درصد و بالاتر و آزادگان
 • جانبازان 25 درصد الی 49 درصد

شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1401

همان طور که گفته شد، دانشجویان شاهد و ایثارگری که می خواهند محل تحصیل خود را تغییر دهند، بایستی دارای یک سری از شرایط خاص باشند که این ضوابط در ادامه برای شما ذکر شده اند.

 • دانشجویان شاهد و ایثارگر که متقاضی ثبت نام نقل و انتقالی و میهمانی می باشند، باید حداقل نمره لازم در هر رشته و مقطع را کسب نمایند. (حداقل نمره کل تراز در هر رشته، مقطع و گروه آزمایشی، هر ساله توسط اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر، به تصویب می رسد.)
 • دانشجویانی که جزو ورودی سال های گذشته هستند و درخواست انتقالی به سایر واحدهای دانشگاهی را دارند، باید منتظر اطلاعیه اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر مبنی بر عدم تکمیل ظرفیت رشته ها و دانشگاه ها باشند. در واقع چنانچه ظرفیت دانشگاه ها با دانشجویان جدیدالورود تکمیل نشود، از دانشجویان ورودی سال های قبل که دارای شرایط لازم می باشند، ثبت نام به عمل می آید.
 • اگر سهمیه انتقال با دارندگان سهمیه شاهد و ایثارگر که در قسمت قبل اشاره شد تکمیل نشود، همسران و فرزندان جانبازان 25 الی 49 درصد نیز می توانند نسبت به ثبت درخواست نقل و انتقالی و میهمانی خود اقدام کنند.
 • اگر شرایط خاصی وجود داشته باشد که مورد تایید ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر نیز قرار گیرد، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز می توانند نسبت به نقل و انتقال و میهمانی خود اقدام نمایند.
 • در هر نیمسال تحصیلی 5 درصد از ظرفیت پذیرش مقاطع مختلف به دانشجویانی که با شرایط مورد بحث قصد انتقالی دارند، اختصاص داده می شود.
 • انتقال برخی از دانشجویان ممکن است در یک یا دو نیمسال تحصیلی به صورت میهمانی باشد. اگر دانشجو در این مدت مشروط نگردد، انتقالی دائم برای او در نظر گرفته می شود ولی در صورت مشروط شدن به پیشنهاد دانشگاه و تشخیص کمیسیون نقل و انتقال، به دانشگاه قبلی خود بازگردانده می شود.
 • ثبت نام نقل و انتقالی و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارد و دریافت وجه از دانشجویان با عنوان شهریه ثابت، هزینه نقل و انتقال و… ممنوع می باشد.
 • دانشجویان باید ثبت نام موقت خود را در دانشگاه مبدا انجام دهند. پس از ثبت نام در دانشگاه مقصد پرونده و مدارک تحصیلی آن ها باید از دانشگاه مبدا به دانشگاه محل انتقال ارسال گردد.
 • کلیه دانشگاه ها باید برابر با قوانین نقل و انتقالات دانشجویی، ثبت نام دانشجویان میهمان شده یا منتقل شده را در دوره های قبلی آن ها انجام دهند. به عنوان مثال امکان تغییر دوره از روزانه به شبانه وجود ندارد.
 • تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش علمی در هر نیمسال تحصیلی باید با درخواست انتقالی دانشجویان شاهد و ایثارگر موافقت کنند و با معرفی نامه معاونت دانشجویی وزارت خانه مربوطه ثبت نام آن ها را انجام دهند.

شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاه آزاد 1401

 ثبت نام نقل و انتقال و میهمانی ارشد آزاد 1401 به شرط پذیرش در رشته های با آزمون تحت شرایط زیر امکان پذیر است.

 • امکان انتقال آزادگان، اسیران، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسران و فرزندان آن ها و دانشجویان شاهد در ابتدای پذیرش آن ها وجود دارد، اما باید مدارک لازم را به دانشگاه مقصد ارائه دهند.
 • دانشجویانی که دارای سهمیه شاهد و ایثارگری هستند (آزادگان، اسیران، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسران و فرزندان آن ها و دانشجویان شاهد)، می توانند پس از ثبت نام در واحد دانشگاهی مبدا و ارائه مدارک مورد نیاز نسبت به انتقالی یا میهمانی خود اقدام کنند.
 • جانبازان 5 درصد و بالاتر و همسران و فرزندان آن ها، خواهران و برادران شهدا، رزمندگانی که تا قبل از تاریخ 24 مهر ماه 67 حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند و همسران و فرزندان آن ه، می توانند با ارائه مدارک لازم در هر یک از واحدهای دانشگاهی میهمان شوند.

تذکر: دانشجویان شاهد عبارتند از پدر، مادر، همسر و فرزند شهید و یا مفقودالاثر می باشد. ممکن است از خود بپرسید که منظور از مدارک مورد نیاز دقیقا چه اسنادی هستند؟ مدارکی که دانشجویان شاهد و ایثارگر برای نقل و انتقال و میهمانی دانشگاه آزاد باید ارائه کنند، به شرح زیر است:

 • همسران و فرزندان شهدا: کارت یا معرفی نامه ای که از سوی بنیاد شهید یا جانبازان باشد + کپی صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجو و شهید
 • آزادگان، همسران و فرزندان آن ها: کارت یا معرفی نامه صادر شده از اداره ایثارگری و جانبازی + کپی صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجو و آزاده
 • جانبازان 10 درصد و بالاتر: کارت یا معرفی نامه ای که از اداره ایثارگری و جانبازی دریافت شده باشد.
 • رزمندگان دارای 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه یا بیشتر: کارت و معرفی نامه از طرف یگان مربوطه

با توجه به تمام مطالب فوق می توان گفت شرایط ثبت درخواست نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر کمی متفاوت از سایرین می باشد. ممکن است هر واحد دانشگاهی شرایط دیگری را علاوه بر موارد فوق برای نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر در نظر بگیرد که دانشجویان می بایست از تمامی جزئیات مربوط به این فرآیند در دانشگاه مورد نظر آگاه شوند. شما متقاضیان گرامی برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1401 و یا شرایط ثبت نام نقل و انتقال و میهمانی ارشد آزاد می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا پذیرفته شدگان بدون کنکور می توانند در نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1401 شرکت کنند؟

دانشجویانی که به صورت بدون کنکور وارد دانشگاه شده اند، معمولا مجاز به ثبت نام نقل و انتقال و میهمانی نیستند.

2- ثبت نام در فرآیند نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر 1401 چگونه صورت می گیرد؟

ثبت نام در این فرآیند به صورت اینترنتی از طریق سامانه shahed.saorg.ir در زمان مقرر به انجام می رسد.

3- شرایط انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاه آزاد 1401 به چه صورت می باشد؟‌

شرکت در این فرآیند نیازمند دارا بودن یک سری ضوابط است که این شرایط به طور کامل در این مقاله شرح داده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۷ نظر

 1. سلام عرض شد
  اگه در مقطع کارشناسی انتقالی دائم بگیریم
  امکان دارد که د مقطع کارشناسی ارشد به ما انتقالی بدهند
  با اینکه در دوره کارشناسی یک بار انتقالی بگیریم با سهمیه ۲۵ درصد

 2. سلام دانشجوی جدیدالورود دانشگاه شاهرود هستم و ساکن البرز برای انتقالی شاهد اقدام کردم میخواستم بپرسم در صورت انتقالی در سال آخر روی مدرک من نام دانشگاه شاهرود اورده میشه یا کرج ?خیلی ممنون میشم جواب بدید ⚘

 3. سلام
  من دانشجوی جدیدالورود هستم و سهمیه بالای ۲۵٪ دارم میخواهم از دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به شیراز انتقالی بگیرم در این صورت به من خابگاه در هر دو دانشگاه داده می‌شود؟
  با تشکر

 4. با سلام
  امکان انتقال و مهمان فرزند ایثارگر ۲۵درصد به شهری غیر از محل سکونتش وجود داره؟

دریافت مشاوره