تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور

شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور

شرایط شرکت در بدون کنکور ارشد آزاد 99
شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در چند سال اخیر شایعات مختلفی مبنی بر پذیرش داوطلبان در دانشگاه های گوناگون برای مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور شکل گرفته است که البته برخی از این شایعات در خصوص کارشناسی ارشد بدون آزمون صحت داشته اما نه در مورد تمامی دانشگاه ها.

در حال حاضر دانشگاه های مختلفی از جمله دانشگاه های سراسری ، دانشگاه های آزاد ، پیام نور ، علمی کاربردی ، پردیس های خودگردان و غیر انتفاعی در ایران در حال فعالیت هستند که شاهد پذیرش داوطلبان به صورت بدون کنکور در برخی از این دانشگاه ها در مقطع کارشناسی بوده ایم اما برای دریافت پاسخ سوال خود در خصوص اینکه آیا دانشگاه های مذکور در مقطع کارشناسی ارشد نیز به صورت بدون کنکور دانشجو می پذیرند یا خیر؟ در ادامه مطلب به طور اختصاصی توضیحاتی را در این خصوص ارائه داده ایم که پیشنهاد می کنیم مطالعه آن را از دست ندهید.

ثبت نام در دوره های بدون آزمون کارشناسی ارشد تنها از میان دانشجویان استعداد های درخشان انجام می پذیرد.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دوره های روزانه

دانشگاه های روزانه می توانند حداکثر 10 درصد ظرفیت دوره کارشناسی ارشد رشته های خود را به دانشجویان دوره کارشناسی اختصاص دهند ولی دانشجویان باید واجد شرایط زیر باشند :

 • پس از 6 ترم تحصیلی با گذراندن 110 واحد درسی ، به لحاظ میانگین جزء 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • حداکثر پس از 8 نیمسال تحصیلی ، فارغ التحصیل شوند.
 • پذیرش بدون آزمون فقط در همان سال فارغ التحصیلی و فقط برای یکبار امکان پذیر است.
 • در صورتی که 10 درصد برتر دانشجویان به دلیل انصراف یا عدم تقاضا ، از تسهیلات استفاده نکنند و یا ظرفیت 10 درصدی رشته ای تکمیل نگردد ، در این صورت دانشگاه می تواند از 10 درصد دانشجویان برتر بعدی همان دانشگاه به ترتیب رتبه هر دانشجو ، جایگزین استفاده نماید.
 • دانشجویانی که طول مدت تحصیلی آن ها به دلایلی مانند بیماری ، ماموریت والدین یا همسر و یا زایمان ، حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیشتر باشد ، دانشگاه باید شرایط این دسته از دانشجویان را برای استفاده از تسهیلات تحصیل بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد بررسی نماید.
 • دارندگان رتبه های اول تا پانزدهم المپیادهای علمی – دانشجویی می توانند به تشخیص شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت ، برای پذیرش بدون آزمون در رشته خود یا رشته های مرتبط درخواست خود را مطرح نمایند.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد در بین دیگر دانشگاه ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. چند سالی است که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی آغاز شده است و شاهد ثبت نام بسیاری از داوطلبان در این دانشگاه هستیم اما در خصوص شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد توجه داشته باشید که برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد نیز شرکت در آزمون ورودی الزامی می باشد اما ثبت نام بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد برای دانشجویان استعداد درخشان امکان پذیر خواهد بود که در قسمت زیر شرایط و ضوابط کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد استعدادهای درخشان را شرح داده ایم :

 •  رتبه کارشناسی داوطلبان ، جزو ملاک اصلی جهت ثبت نام نخواهد بود.
 •  کسب معدل بالای 17 برای رشته های علوم انسانی و معدل 16 برای رشته های دیگر البته به استثنای دانشجویانی که مشمول دروس معادل سازی شده هستند از شرایط ثبت نام خواهد بود. این دانشجویان در صورت کسب معدل بالای 17 هم امکان ثبت نام را نخواهند داشت.
 • به دانشجویان ورودی بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد آزاد امکان انتخاب حداکثر 100 رشته محل داده خواهد شد .
 • امکان پذیرش دانشجویان واجد شرایط تنها یک بار در هر سال تحصیلی و در رشته های همنام وجود خواهد داشت.
 • دانشجویان پذیرفته شده امکان تغییر رشته و یا تغییر محل تحصیل را نخواهند داشت.
 •  مرخصی و ترم تابستانی بدون احتساب در سنوات مشمول نیمسال تحصیلی نخواهد بود به شرط آن که تعداد نیمسال تحصیلی برای دوره کارشناسی پیوسته 8 نیمسال و برای دوره کارشناسی ناپیوسته 4 نیمسال بیشتر نشود.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه پیام نور 

یکی از راه های ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد ، شرکت در آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور در این مقطع تحصیلی می باشد. نحوه پذیرش داوطلبان در دانشگاه های پیام نور برای مقطع کارشناسی ارشد ، کسب نمره حد نصاب در این آزمون می باشد.

در واقع سوالات طرح شده در آزمون فراگیر ، از دروس ترم اول مقطع کارشناسی ارشد می باشد. داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ثبت نام کرده اند به آن ها عنوان دانش پذیر اطلاق می شود و با پذیرفته شدن در آزمون و بعد از احراز شرایط مندرج در دفترچه ، از دانش پذیری به دانشجویی تغییر وضعیت داده و برای ادامه تحصیل به مرکز پذیرفته شده معرفی می شوند.

برای پذیرفته شدن در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، کسب حداقل نمره 12 در هر درس و کسب معدل 14 در آزمون الزامی می باشد در غیر این صورت امکان تحصیل در این دوره وجود نخواهد داشت. یکی دیگر از شرایط مهم برای شرکت در این دوره دارا بودن مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات می باشد.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه غیرانتفاعی 

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی از میان داوطلبان واجد شرایط اقدام به جذب دانشجو برای مقطع کارشناسی ارشد به صورت بدون آزمون می نمایند. اما تنها استعداد های برتر و فارغ التحصیلان ممتاز این امکان را دارند تا بدون شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و با احراز شرایط مربوطه ، در این مقطع به تحصیل بپردازند.

داوطلبانی که شرایط ثبت نام در دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد (استعداد های درخشان) را داشته باشند ، باید برای ثبت نام خود اقدام نمایند که در صورت پذیرفته شدن می توانند تحصیلات خود را در این مقطع و در دانشگاه های غیر انتفاعی ادامه دهند.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه های علمی کاربردی در سال های گذشته در مقطع کارشناسی ارشد با شرایط و ضوابطی از جمله چند سال سابقه ی کار در رشته ی تحصیلی خود و پذیرفته شدن در مرحله ی آزمون ورودی و مصاحبه اقدام به پذیرش داوطلب می نمود که طبق گفته ریاست دانشگاه علمی کاربردی که عنوان کرد: “در حال حاضر در ارتقاء سطح کیفی و کمی آموزشی مقاطع کاردانی و کارشناسی باید کوشید بنابراین تا اطلاع ثانوی در دانشگاه های علمی کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو نخواهیم داشت.”

به همین دلیل پذیرش دانشجو در دانشگاه های علمی کاربردی نهایتا در مقطع کاردانی و کارشناسی می باشد و عبارتی تحت عنوان کارشناسی ارشد بدون آزمون و یا با آزمون برای سیستم آموزشی دانشگاه های علمی کاربردی وجود ندارد. اما ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته امکان پذیر خواهد بود.

کدام دسته از دانشجویان استعداد درخشان محسوب می شوند ؟

دانشجویان در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر جزو استعدادهای درخشان محسوب شده و این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از تسهیلات خود جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون اقدام نمایند.

1-دانشجویان برگزیده شده در المپیاد های علمی – دانشجویی با کسب رتبه اول تا پانزدهم در مرحله نهایی.

2-دانشجویان نمونه کشوری ضمن معرفی معاونت دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری البته در صورت هم تراز بودن میانگین کل با 15 درصد دانشجویان برتر هم دوره و هم رشته خود.

3-دانشجویان برگزیده شده در جشنواره های علمی معتبر بعنوان مثال جشنواره های خوارزمی ، فارابی ، رازی و… البته در صورت کسب رتبه اول تا سوم.

4-دانشجویان ممتازی که در مدت زمان تحصیلی 8 ترم در مقطع کارشناسی دانش آموخته شده اند و یا پس از 6 نیمسال تحصیلی موفق به گذراندن 110 واحد درسی شده اند و جزو 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم دوره خود از نظر میانگین کل محسوب می شوند. ضمن اینکه رتبه های کشوری آنان در آزمون سراسری در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی رتبه زیر 100 و در گروه آزمایشی علوم انسانی رتبه ی زیر 50 و در گروه آزمایشی هنر و زبان نیز رتبه زیر 20 بوده باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۸ نظر

 1. Avatar

  سلام تا کی میتونیم درخواستش رو بفرستیم؟

 2. Avatar

  با سلام‌ من روانشناسی لیسانس گرفتم فقط واجد پروژه ام مونده و تا ۲۵ شهریور نمره اون هم لحاظ میشه در حال حاضر معدلم ۱۵/۷۱برای رشته روانشناسی دانشگاه آزاد نمیتونم اقدام کنم؟ با هر نوع گرایش روانشناسی نمیتونم شرکت کنم؟؟؟

 3. Avatar

  سلام من ناپیوسته خوندم
  شرط معدل رو دارم
  سرفصل ما ۵ ترم هست من ۴ ترم تموم کردم
  فقط یکی از دروسم نمرش وارد نشده تا اخر شهریور وارد میشه
  استعداد درخشان ثبت نام کردم جواب اومده که مدرک دانش اموخته نداری
  دانشگاه بهم گفته بود اگه تا ۳۱ شهریور وارد بشه نمرت شاملت میشه پس چرا نشد؟
  ایا امسال میتونم اعتراض کنم؟
  ایا سال بعد شامل من میشه؟چون هنوز همکلاسی هام فارغ التحصیل نشدن
  بهمن فارغ تحصیل میشن

 4. Avatar

  سلام آیا با مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه امکان ادامه تحصیل در رشته جامعه شناسی در مقطع ارشد دانشگاه آزاد وجود دارد؟ ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام , بله شما می توانید در مقطع کارشناسی ارشد , تغییر رشته دهید و همچنین می بایست در رشته ی مورد پذیرش , چند واحد را به عنوان پیش نیاز بگذرانید .

 5. Avatar

  سلام
  فارغ التحصیل کارشناسی بیولوژی پیام نور با معدل ۱۶/۴۲هستم و جز ده درصد نفرات برتر هم گروهی های دانشگاه بدون کنکور امکانش هست دانشگاه روزانه برای ارشد پذیرفته بشم و اینکه کدام دانشگاه روزانه استعداد درخشان پیام نور را بدون کنکور جذب میکنند. باتشکر

 6. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  من ترم شش هستم، ۱۲۶ واحد با معدل ۱۹٫۳۱ پاس کردم و بیومتریال علوم تحقیقات هستم
  در آیین نامه امیرکبیر خوندم از آزاد های کشور، فقط علوم تحقیقات رو قبول دارن
  سوالم اینه که برای دانشگاه های دیگه نمیتونم تقاضا بدم با این حساب؟
  توی آیین نامه های بقیه روزانه ها آزاد رو قبول ندارن

 7. Avatar

  سلام من رشته تجربی هستم با معدل کتبی ١٧/۴۵ معدل کل١٨/٨۴ برای رشته مشاوره دانشگاه رازی بر اساس سوابق تحصیلی شانس قبولی دارم سهمیه منطقه دو دارم

 8. Avatar

  سلام من اپتومتریست فارغ التحصیل دانشگاه ایرانم اما معدلم ۱۵۰۶۸میتونم واسه ارشد بدون کنکور دانشگاه ازاد شرکت کنم؟
  اخه مثل اینکه حداقلش ۱۶ بوده

  • ایران مشاوره

   با سلام
   مطابق با دفترچه ی راهنمای ثبت نام , کسانی که دارای معدل ۱۶ به بالا باشند , به عنوان استعداد درخشان , می توانند برای دانشگاه آزاد انتخاب رشته نمایند.

 9. Avatar

  سلام، من در دانشگاه فنی و حرفه ای کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی الکترونیک خوندم با معدل بالای ۱۶،، آیا میتونم ارشد بدون آزمون مهندسی پزشکی ثبت نام کنم؟ممنون میشم اگه جواب بدید

 10. Avatar

  باسلام
  .من کارشناسی را در دانشگاه ازاد می خونم
  .ایا میتونم ارشد را بدون ازمون برم دانشگاه سراسری
  ؟ .اگر میشه لطفا شرایطش را بگین .ممنون

 11. Avatar

  با سلام و خسته نباشید .من کارشناسی را در دانشگاه ازاد دارم میخونم .ایا می تونم ارشد را بدون کنکور وارد دانشگاه دولتی بشم .اگر می تونم شرایطش را بگین .ممنون

 12. Avatar

  سلام .من تمامی شرایط استعداد درخشان دانشگاه ازاد رو دارم .میخواستم بدونم علاوه بر شرایطی که گفته شده و معدل بالای ۱۷ من باید مدرک یا چیزه دیگه ای رو از دانشگاه ازاد کارشناسی بگیرم؟و وارد سایت برای ثبت نام بدون کنکور ارشد ازاد بکنم؟یا فقط معدل دوره کارشناسی کفایت میکنه؟

 13. Avatar

  با سلام . بنده کنکور ارشد شرکت کردم و در هر دوی سراسری و ازاد مجاز نشدم . ایا میتوانم در گروهی که شرکت کردم دانشگاه های غیرانتفاعی را انتخاب رشته کنم ؟ با تشکر

 14. Avatar

  سلام من کارشناسی بدون کنکور آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد میخونم و معدلم هم ۱۹ هست آیا برای دانشگاه سراسری و دولتی حزو استعداد درخشان محسوب میشم ؟
  برای خود دانشگاه آزاد چی ؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره