تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400

نام نویسی کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400

در چند سال اخیر، امکان پذیرش بدون کنکور دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های آزاد و سراسری از طریق سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد فراهم شده است. اما روند پذیرش ارشد بدون کنکور در سال 99 دستخوش تغییراتی شد که بر اساس آن ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی و معدل تراز شده مقطع کارشناسی داوطلبان را ممکن ساخت.

لازم است بدانید که مقاضیان جهت پذیرش در مقطع ارشد به صورت بدون آزمون مستلزم شرکت در آزمون ورودی نمی باشند و این فرآیند بر اساس فراخوان هایی که توسط هر دانشگاه و همچنین سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شوند، انجام می پذیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور به هر یک از روش های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و استعداد درخشان، بپردازیم.

ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسری و آزاد اولین بار در سال 99 صورت پذیرفت.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی 1400

همان طور که گفته شد پیش از این، برخی از دانشگاه های سراسری و آزاد اقدام به پذیرش دانشجویان ممتاز و با سوابق تحصیلی برتر در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان استعدهای درخشان می نمودند. اما پس از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 99، اطلاعیه ای از سوی سازمان سنجش منتشر شد که در آن از اختصاص ظرفیت های خالی در برخی از رشته محل های دانشگاه های سراسری و آزاد به علاقه مندان جهت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی خبر داد.

این فرآیند در دوره گذشته در اواخر آذر ماه از طریق سایت اختصاصی این سازمان انجام گرفت که بر همین مبنا پیش بینی می کنیم این روند برای سال 1400 نیز تکرار شود. توجه داشته باشید که در صورت صدور اطلاعیه مربوطه، اخبار مرتبط با زمان و نحوه ثبت نام داوطلبان از طریق کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی 1400

فرآیند نام نویسی ارشد بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود. دانشجویان دارای سهمیه استعداد درخشان می توانند در زمان مقرر با مراجعه به سامانه مربوط به دانشگاه مد نظر خود فرم ثبت نام را تکمیل نمایند. همچنین داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد بر اساس سوابق تحصیلی را دارند، می بایست در بازه زمانی تعیین شده، روند ثبت نام خود را با مراجعه به سایت سازمان سنجش انجام دهند. مراحل ثبت درخواست پذیرش بدون کنکور ارشد بر حسب سوابق تحصیلی به شرح زیر می باشد.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و از منوی سمت راست سایت روی گزینه “کارشناسی ارشد” کلیک کنید.مرحله اول ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • برای ثبت درخواست خود، بر روی لینک “سامانه ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته – 1400” کلیک نمایید.مرحله دوم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • در این صفحه می بایست می بایست پرداخت هزینه ثبت نام را با انتخاب گزینه “خرید کارت” انجام دهید.مرحله سوم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • اکنون دکمه مربوط به عبارت “سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت (پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) کارشناسی ارشد سال 1400” را فشرده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید.
  مرحله چهارم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • در این صفحه، کادرهای مربوط به مشخصات خود را تکمیل نموده و سپس بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.مرحله پنجم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • در صفحه پیش رو، مشخصاتی که در سایت وارد نموده اید، نشان داده می شود که در صورت تایید، تیک مربوط به گزینه یادداشت شماره پیگیری پرداخت را فعال کنید. سپس گزینه “ادامه روند پرداخت” را انتخاب نمایید.مرحله ششم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • اکنون به درگاه اینترنتی پرداخت انتقال می یابید که لازم است پس از تکمیل کادرهای مربوط به کارت عضو شبکه شتاب خود، دکمه “پرداخت” را بفشارید. سپس سریال ثبت نام خود را دریافت و یادداشت نمایید.مرحله هفتم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • مجددا به صفحه اول مراجعه نموده و گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” را انتخاب کنید.مرحله هشتم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • حال “سریال ثبت نام 12 رقمی” که در هنگام خرید کارت دریافت کرده اید را در کادر مربوطه وارد کرده و سپس گزینه “تایید” را بفشارید.مرحله نهم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی

پس از تکمیل فرآیند پرداخت، می بایست فرم نشان داده شده را به وسیله مشخصات خود تکمیل نموده و عکس پرسنلی خود را مطابق با ویژگی های تعیین شده در سایت بارگذاری کنید. کد رشته محل هایی که پیش از این یادداشت نموده اید را به دقت در فرم انتخاب رشته درج کرده و کد پیگیری مربوطه را تا پایان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگه دارید.

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

طبق اطلاعیه منتشر شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی صرفا در رشته ‌محل‌ هایی که ظرفیت آن ها طی برگزاری آزمون ارشد در دانشگاه های آزاد و سراسری تکمیل نشده باشد، انجام می پذیزد. همچنین داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط اقدامات مورد نیاز برای ثبت نام خود را به عمل برسانند که این شروط به شرح زیر می باشد.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین مبین اسلام
 • انجـام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات دینی
 • عدم وجود هیچ گونه سابقه مخالفت با قوانین جمهوری اسلامی
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک و گروهک هایی از این قبیل
 • عدم وجود فساد اخلاقی در داوطلب
 • رعایت تمامی شئونات شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدارک تحصیلی بالاتر از کارشناسی (لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسـی
 • دارا بودن مدرک تحصیلی مورد تایید یکی از ارگان های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشـکی و یـا شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • داوطلبان می بایست تا حداکثر تاریخ 30 بهمن 1400 فارغ التحصیل شده باشند.
 • متقاضیان طلابی که دوره سطح 2 را گذرانده اند و یا تا تاریخ 31 شهریور 1400 فارغ التحصیل می شوند، می توانند در هر یک از کد رشته های گروه علوم انسانی ثبت نـام نمایند و در صورت قبولی می بایست دروس پیش نیاز رشته مربوطه را در واحدهای درسی خود پاس کنند. (این دسته از داوطلبان، می بایست مدرک تحصیلی خود را که مورد تایید مرکز مدیریت حوزه های علمیه خراسان و یا اصفهان است در اختیار داشته باشند.)
 • دارندگان مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته، در صورتی که دارای معدل کمتر از 12 باشند، حق ثبت نام و شرکت در این مرحله از پذیرش را ندارند.
 • پذیرفته شدگان دوره روزانه با توجه به تعهدات آموزش رایگان باید برابر با طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد، در صورت نیاز می بایست تعهد به خدمت دهند.
 • داوطلبانی که از مزایای صندوق های رفاه دانشجویان بهره مند شده اند؛ چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشته باشند، می توانند با معرفی ضامن به صندوق های مذکور ثبت نام خود را انجام دهند. (باز پرداخت وام دوره کارشناسی نیز به بعد از پایان مقطع ارشد موکول می شود.)
 • داوطلبانی که در حال تحصیل در یکی از رشته های ارشد می باشند، در صورت قبولی بدون کنکور در رشته مد نظر می بایست برای ادامه تحصیل از رشته سابق خود در این مقطع انصراف دهند.
 • موافقت کتبی وزارت آموزش و پرورش برای فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های دبیری الزامی است.
 • متقاضیان فارغ التحصیل رشته های گروه پزشکی می بایست از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت خود را مشخص نموده و تایید این ارگان را داشته باشند.

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور با سهمیه استعداد درخشان 1400

نام نویسی کارشناسی ارشد بدون کنکور با سهمیه استعداد درخشان 1400
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور با سهمیه استعداد درخشان 1400

دانشجویان ممتاز و دارای سهمیه استعداد درخشان دانشگاه های سراسری که مایل به ثبت درخواست پذیرش بدون کنکور این مقطع می باشند، برخلاف ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد، زمان مشخصی برای ثبت نام ندارند و نام نویسی آن ها به صورت مجزا برای هر دانشگاه های متقاضی جذب دانشجو به روش بدون آزمون انجام می پذیرد.

لازم به ذکر است که شرایط و ضوابط پذیرش برای هر دانشگاه با استفاده از سهمیه استعداد درخشان متفاوت بوده که در ادامه مقاله به ارائه توضیحاتی در این خصوص می پردازیم.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دوره روزانه

 • داوطلبان می بایست حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد رشته محل را کسب نموده و از لحاظ میانگین، جزء 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • متقاضیان باید حداکثر پس از 8 نیمسال تحصیلی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شوند.
 • هر فرد صرفا در همان سال فارغ التحصیلی و فقط برای یک بار به صورت بدون آزمون پذیرش می شود.
 • در صورتی که 10 درصد برتر دانشجویان به دلیل انصراف یا عدم تقاضا، از تسهیلات استفاده نکنند و یا ظرفیت 10 درصدی رشته ای تکمیل نگردد، دانشگاه می تواند از 10 درصد دانشجویان برتر بعدی همان دانشگاه به ترتیب رتبه هر دانشجو، جایگزین استفاده نماید.
 • شرایط دانشجویانی که طول مدت تحصیلی آن ها به دلایلی مانند بیماری، ماموریت والدین یا همسر و یا زایمان، حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیشتر باشد،برای استفاده از تسهیلات تحصیل بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد مورد بررسی قرار گیرد.
 • دارندگان رتبه های اول تا پانزدهم المپیادهای علمی – دانشجویی می توانند به تشخیص شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت، برای پذیرش بدون آزمون در رشته تحصیلی خود یا رشته های مرتبط با آن درخواست خود را مطرح نمایند.
 • داوطلبانی که موفق به کسب رتبه اول در دوره کارشناسی در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود شده و در 4 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند، می توانند به روش بدون آزمون مورد پذیرش قرار بگیرند.
 • متقاضیانی که در دوره لیسانس دانشجوی نمونه کشوری بوده و توسط سازمان امور دانشجویان معرفی شده اند.
 • دارندگان رتبه اول تا سوم نهایی جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در صورتی که حداقل 50 درصد رتبه لازم را کسب کرده باشند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه پیام نور

 • داوطلبان می بایست مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات را داشته باشند.
 • متقاضیان باید مدرک فارغ التحصیلی سال آخر دوره لیسانس را تا تاریخ 30 بهمن ماه 1400، دریافت کرده باشند.
 • برای متقاضیان آقا نباید از لحاظ وضعیت نظام وظیفه مشکلی وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که متقاضیان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور تنها می توانند در یک کد رشته امتحانی شرکت نمایند و همچنین طلابی که دارای مدرک حوزوی سطح 2 هستند، فقط می توانند در یکی از رشته های علوم انسانی ثبت نام کنند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

داوطلبانی که خواستار پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های غیرانتفاعی هستند، می بایست دارای تمامی شرایط دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان باشند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

 •  رتبه دوره کارشناسی متقاضیان، ملاک اصلی جهت ثبت نام نخواهد بود.
 •  دارا بودن معدل بالای 17 برای رشته های علوم انسانی و معدل 16 برای رشته های دیگر جزو الزامات پذیرش می باشد.
 • متقاضیان فقط می توانند در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد، حداکثر 100 رشته محل را انتخاب کنند.
 • امکان پذیرش داوطلبان واجد شرایط تنها یک بار و در رشته های همنام وجود خواهد داشت.
 • متقاضیان پس از پذیرفته شدن، امکان تغییر رشته و یا تغییر محل تحصیل را نخواهند داشت.
 •  مرخصی و ترم تابستانی بدون احتساب سنوات مشمول نیمسال تحصیلی نخواهد بود اما در صورتی که تعداد نیمسال تحصیلی برای دوره کارشناسی پیوسته 8 نیمسال و برای دوره کارشناسی ناپیوسته 4 نیمسال بیشتر نشود.

بهتر است بدانید که در حال حاضر ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی، برای مقطع کارشناسی ارشد انجام نمی شود و پذیرش بدون آزمون این دانشگاه صرفا برای دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته صورت می گیرد. این نوع پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی را که برای اولین بار در سال 99 صورت گرفت را می توان همان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد نامید. چنانچه این فرآیند برای سال جاری نیز برقرار باشد، با دریافت دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400 که همزمان با آغاز مهلت نام نویسی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد، می توانید به کسب اطلاعات مورد نظر اقدام نمایید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی سال 1400 در چه تاریخی انجام می شود؟

تا کنون اطلاع رسانی دقیقی در خصوص اجرا یا عدم اجرای این فرآیند در سال 1400 اعلام نشده است، اما در صورت برگزاری آن، اخبار مربوطه در کانال کارشناسی ارشد ایران مشاوره قرار می گیرد.

2- ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد سال 1400 به چه صورت انجام می شود؟

داوطلبانی که قصد دارند در این پذیرش شرکت کنند، می توانند نام نویسی خود را از طریق سایت سازمان سنجش به انجام برسانند.

3- متقاضیان پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد باید از طریق کدام سایت برای نام نویسی اقدام نمایند؟

ثبت نام و انتخاب رشته ارشد بر اساس سوابق تحصیلی این دانشگاه از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد