چهارشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 99

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 99

نام نویسی کارشناسی ارشد بدون کنکور 99
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 99

در چند سال اخیر، امکان پذیرش بدون کنکور دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های آزاد و سراسری فراهم شده است. هر ساله دانشگاه های مذکور بر اساس ظرفیت پذیرش خود، از علاقه مندان واجد شرایط سهمیه استعداد درخشان به صورت بدون آزمون ثبت نام به عمل می آورند. اما این روش در سال جاری دستخوش تغییراتی شده است که ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی و معدل تراز شده مقطع کارشناسی داوطلبان را ممکن می سازد.

لازم است بدانید که مقاضیان جهت پذیرش در مقطع ارشد به صورت بدون آزمون مستلزم شرکت در آزمون ورودی نمی باشند و این فرآیند بر اساس فراخوان هایی که توسط هر دانشگاه و همچنین سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شوند، انجام می پذیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور به هر یک از روش های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و استعداد درخشان، بپردازیم.

ثبت نام بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد سال جاری در بازه زمانی 25 تا 30 آذر ماه، صورت می پذیرد.

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی 99

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور، بالاخره پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی نیز در سال 99 انجام می شود؛ بدین گونه که اگر در این سال ظرفیت هر دانشگاه پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج کارشناسی ارشد تکمیل نشود، دانشگاه مذکور می تواند داوطلبان واجد شرایط را به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی متقاضیان پذیرش نماید. در ادامه مطلب به زمان، نحوه و شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی در سال 99، می پردازیم.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

همان طور که گفته شد یکی از روش های پذیرش بدون کنکور مقطع کارشناسی ارشد پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی است. بدین ترتیب بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط سازمان سنجش، داوطلبان برای نام نویسی بر حسب سوابق تحصیلی می توانند از تاریخ 25 لغابت 30 آذر ماه 99، اقدامات لازم را با مراجعه به سایت مربوطه به عمل برسانند. مطابق با اطلاعیه سایت سازمان سنجش، زمان اولیه نام نویسی تمدید شد و این سازمان با در نظر گرفتن زمان مجددی تا روز چهارشنبه 3 دی ماه 99 این امکان را برای بازماندگان از ثبت نام فراهم کرد تا نسبت به نام نویسی بدون کنکور کارشناسی ارشد خود اقدام نمایند.. همچنین امکان ویرایش ثبت نام در این بازه زمانی نیز وجود دارد.

نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

فرآیند نام نویسی ارشد بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و دانشجویان دارای سهمیه استعداد درخشان می توانند در صورتی که دانشگاه درخواست خود را مبنی بر پذیرش بدون آزمون در این مقطع اعلام کرده باشد، در زمان مقرر با مراجعه به سامانه مربوط به دانشگاه مد نظر خود فرم ثبت نام را تکمیل نمایند. همچنین داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد بر اساس سوابق تحصیلی را دارند، می بایست در بازه زمانی تعیین شده، روند ثبت نام خود را با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org، انجام دهند. مراحل ثبت درخواست پذیرش بدون کنکور ارشد بر حسب سوابق تحصیلی به شرح زیر می باشد.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید و از منوی سمت راست سایت روی گزینه “کارشناسی ارشد” کلیک کنید.مرحله اول ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • برای ثبت درخواست خود، بر روی لینک “سامانه ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته – 1399” کلیک نمایید.مرحله دوم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • قبل از این که مراحل نام نویسی در این دوره را به انجام برسانید، ابتدا می بایست برای پرداخت هزینه ثبت نام گزینه “خرید کارت” را انتخاب کنید.مرحله سوم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • در این مرحله می بایست تیک گزینه ای که با فلش نشان داده شده را اعمال نمایید و پس دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.
  مرحله چهارم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • کادرهای مربوط به مشخصات خود را تکمیل نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید.مرحله پنجم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • در صفحه پیش رو، مشخصاتی که در سایت وارد نموده اید، نشان داده می شود که در صورت تایید، عبارت نشان داده شده در تصویر را تیک بزنید و سپس گزینه “ادامه روند پرداخت” را انتخاب نمایید.مرحله ششم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • هم اکنون به درگاه اینترنتی پرداخت انتقال می یابید که بایستی پس از تکمیل کادرهای مربوط به کارت عضو شبکه شتاب خود، دکمه “پرداخت” را بفشارید. سپس سریال ثبت نام خود را دریافت می کنید که بایستی آن را یادداشت نمایید.مرحله هفتم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • مجددا به صفحه اول سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایید و گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” را انتخاب کنید.مرحله هشتم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • “سریال ثبت نام 12 رقمی” که در هنگام خرید کارت دریافت کرده اید را در کادر مربوطه وارد کرده و سپس گزینه “تایید” را بفشارید.مرحله نهم ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی
 • بعد از این مرحله، مشخصات خود را به طور صحیح در کادر های مربوطه وارد نمایید و سپس عکس پرسنلی خود را مطابق با ویژگی های موجود در سایت بارگذاری کنید. بعد از انتخاب رشته های مورد نظر خود و به اتمام رسیدن مراحل ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور، یک کد پیگیری ارائه خواهد شد که می بایست آن را نزد خود تا پایان اعلام نتایج نهایی نگه دارید.

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

طبق اطلاعیه منتشر شده در تاریخ 16 آذز ماه 99 توسط سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی صرفا در رشته ‌محل‌ هایی که ظرفیت آن ها طی برگزاری آزمون ارشد دانشگاه های آزاد و سراسری تکمیل نشده باشد، انجام می پذیزد. همچنین داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط اقدامات مورد نیاز برای ثبت نام خود را به عمل برسانند که این شروط به شرح زیر می باشد.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین مبین اسلام
 • انجـام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات دینی
 • عدم وجود هیچ گونه سابقه مخالفت با قوانین جمهوری اسلامی
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک و گروهک هایی از این قبیل
 • عدم وجود فساد اخلاقی در داوطلب
 • رعایت تمامی شئونات شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدارک تحصیلی بالاتر از کارشناسی (لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسـی
 • دارا بودن مدرک تحصیلی مورد تایید یکی از ارگان های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشـکی و یـا شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • داوطلبان می بایست تا حداکثر تاریخ 30/11/1399 فارغ التحصیل شده باشند.
 • متقاضیان طلابی که دوره سطح 2 را گذرانده اند و یا تا تاریخ 31/6/1399 فارق التحصیل می شوند، می توانند در هر یک از کد رشته های گروه علوم انسانی ثبت نـام نمایند و در صورت قبولی می بایست دروس پیش نیاز رشته مربوطه را در واحد های درسی خود پاس کنند. (این دسته از داوطلبان ثبت نام بدون کنکور ارشد، می بایست مدرک تحصیلی خود را که مورد تایید مرکز مدیریت حوزههای علمیه خراسان و یا اصفهان است در اختیار داشته باشند.)
 • متقاضیان که مدرک مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته را دارند، در صورتی که معدل آن ها کمتر از 12 باشد، حق ثبت نام و شرکت در این مرحله از پذیرش را ندارند.
 • پذیرفته شدگان دوره روزانه با توجه به تعهدات آموزش رایگان باید برابر با طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد، در صورت نیاز طبق محل تعیین شده توسط دولت می بایست تعهد به خدمت دهند.
 • داوطلبانی که از مزایای صندوق های رفاه دانشجویان بهره مند شده اند؛ چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشته باشند، می توانند با معرفی ضامن به صندوق های مذکور ضمن ثبت نام خود اقدام نمایند. (باز پرداخت وام دوره کارشناسی نیز به بعد از پایان مقطع ارشد موکول می شود.)
 • داوطلبانی که در حال تحصیل در یکی از رشته های ارشد می باشند، می بایست در صورت قبولی بدون کنکور در رشته مد نظر، برای ادامه تحصیل از رشته سابق خود در این مقطع انصراف دهند.
 • موافقت کتبی وزارت آموزش و پرورش برای فارق التحصیلان و دانشجویان رشته های دبیری الزامی است.
 • متقاضیان فارق التحصیل رشته های گروه پزشکی می بایست از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت خود را مشخص نموده و تایید این ارگان را داشته باشند.

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور با سهمیه استعداد درخشان 99

نام نویسی کارشناسی ارشد بدون کنکور با سهمیه استعداد درخشان 99
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور با سهمیه استعداد درخشان 99

دانشجویان ممتاز و دارای سهمیه استعداد درخشان دانشگاه های سراسری نیز که مایل به ثبت درخواست پذیرش بدون کنکور این مقطع می باشند، برخلاف ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد، زمان مشخصی برای ثبت نام ندارند و نام نویسی آن ها به صورت مجزا برای هر دانشگاه های متقاضی جذب دانشجو به روش بدون آزمون انجام می پذیرد.

فرآیند نام نویسی ارشد بدون کنکور دانشگاه های سراسری به صورت اینترنتی و از طریق دانشگاه مورد نظر انجام می شود و دانشجویان دارای سهمیه استعداد درخشان می توانند در صورتی که در سال 99 دانشگاه مد نظرشان، اطلاعیه ای مبنی بر پذیرش بدون آزمون در این مقطع اعلام کند، می توانند در زمان مقرر با مراجعه به سامانه مربوط به دانشگاه مربوطه فرم ثبت نام را تکمیل نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که شرایط و ضوابط پذیرش برای هر دانشگاه با استفاده از سهمیه استعداد درخشان متفاوت بوده که در ادامه مقاله به ارائه توضیحاتی در این خصوص می پردازیم.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دوره روزانه

 • داوطلبان می بایست حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد رشته محل را کسب نمایند.
 • به لحاظ میانگین جز 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • حداکثر پس از 8 نیمسال تحصیلی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شوند.
 • هر فرد صرفا در همان سال فارغ التحصیلی و فقط برای یک بار به صورت بدون آزمون پذیرش می شود.
 • در صورتی که 10 درصد برتر دانشجویان به دلیل انصراف یا عدم تقاضا، از تسهیلات استفاده نکنند و یا ظرفیت 10 درصدی رشته ای تکمیل نگردد، دانشگاه می تواند از 10 درصد دانشجویان برتر بعدی همان دانشگاه به ترتیب رتبه هر دانشجو، جایگزین استفاده نماید.
 • دانشجویانی که طول مدت تحصیلی آن ها به دلایلی مانند بیماری، ماموریت والدین یا همسر و یا زایمان، حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیشتر باشد، دانشگاه باید شرایط این دسته از داوطلبان را برای استفاده از تسهیلات تحصیل بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد مورد بررسی قرار دهد.
 • دارندگان رتبه های اول تا پانزدهم المپیادهای علمی – دانشجویی می توانند به تشخیص شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت، برای پذیرش بدون آزمون در رشته تحصیلی خود یا رشته های مرتبط با آن درخواست خود را مطرح نمایند.
 • داوطلبانی که موفق به کسب رتبه اول در دوره کارشناسی در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود شده و در 4 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند، می توان به روش بدون آزمون مورد پذیرش قرار بگیرند.
 • متقاضیانی که در دوره لیسانس دانشجوی نمونه کشوری بوده اند و توسط سازمان امور دانشجویان معرفی شده اند.
 • دارندگان رتبه اول تا سوم نهایی جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در صورتی که حداقل 50 درصد رتبه لازم را کسب کرده باشند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه پیام نور

 • داوطلبان می بایست مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات را داشته باشند.
 • متقاضیان مدرک فارغ التحصیلی سال آخر دوره لیسانس را تا تاریخ 30 بهمن ماه 99، دریافت کرده باشند.
 • عدم دارا بودن در وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان آقا

توجه داشته باشید که متقاضیان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور تنها می توانند در یک کد رشته امتحانی شرکت نمایند و همچنین طلابی که دارای مدرک حوزوی سطح 2 هستند، فقط می توانند در یکی از رشته های علوم انسانی ثبت نام کنند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

داوطلبانی که خواستار پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های غیرانتفاعی هستند، می بایست دارای تمامی شرایط دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان باشند. همچنین لازم به ذکر است که در حال حاضر ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی، برای مقطع کارشناسی ارشد انجام نمی شود و پذیرش بدون آزمون این دانشگاه صرفا برای دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته صورت می گیرد.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

 •  رتبه دوره کارشناسی متقاضیان، ملاک اصلی جهت ثبت نام نخواهد بود.
 •  دارا بودن معدل بالای 17 برای رشته های علوم انسانی و معدل 16 برای رشته های دیگر جزو الزامات پذیرش می باشد.
 • متقاضیان فقط می توانند در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد، حداکثر 100 رشته محل را انتخاب کنند.
 • امکان پذیرش داوطلبان واجد شرایط تنها یک بار و در رشته های همنام وجود خواهد داشت.
 • متقاضیان پس از پذیرفته شدن، امکان تغییر رشته و یا تغییر محل تحصیل را نخواهند داشت.
 •  مرخصی و ترم تابستانی بدون احتساب در سنوات مشمول نیمسال تحصیلی نخواهد بود اما در صورتی که تعداد نیمسال تحصیلی برای دوره کارشناسی پیوسته 8 نیمسال و برای دوره کارشناسی ناپیوسته 4 نیمسال بیشتر نشود.

لازم به ذکر است که متقاضیان با دانلود  دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور که در زمان یکسان با ثبت نام در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد، می توانند به طور کامل از جزئیات لازم جهت ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد مطلع شوند. در واقع می توان این روش پذیرش را به عنوان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد آزمون سال جاری دانست که شیوه آن نسبت به سال های گذشته، بسیار متفاوت می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مبحث فوق، می توانید روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی سال 99 در چه تاریخی انجام می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی 25 آذر لغایت 3 دی ماه سال جاری انجام می پذیرد.

2- ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد سال 99 به چه صورت انجام می شود؟

داوطلبانی که قصد دارند در دوره ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی این مقطع شرکت کنند، می توانند فرآیند نام نویسی خود را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به انجام برسانند.

3- پذیرش بدون کنکور مقطع کارشناسی ارشد دارای چه شرایطی می باشد؟

شرایط پذیرش بر حسب سهمیه استعداد درخشان و سوابق تحصیلی متفاوت می باشد که جزئیات آن در متن مقاله حاضر ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره انتخاب رشته ارشد