تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / شهریه ها / شهریه دکتری دانشگاه پیام نور 99 – 1400

شهریه دکتری دانشگاه پیام نور 99 – 1400

جدول شهریه دکتری دانشگاه پیام نور 99 - 1400
شهریه دکتری دانشگاه پیام نور 99 – 1400

دانشگاه پیام نور هر ساله رشته های مختلفی را در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می نماید. داوطلبانی که پس از شرکت در آزمون دکتری و انتخاب رشته آن در یکی از واحدهای دانشگاهی پیام نور پذیرفته شده اند، ملزم به پرداخت شهریه مقطع خود هستند. این شهریه به دو صورت ثابت و متغیر تعریف شده و نرخ آن سالانه رو به افزایش است. اما هر بخش از شهریه دکتری دانشگاه پیام نور دارای چه میزانی است؟ دانشجویان در چه زمان و چگونه می بایست نسبت به پرداخت آن اقدام کنند؟

شهریه دکتری دانشگاه پیام نور سالانه 10 الی 15 درصد افزایش می یابد.

میزان شهریه دکتری دانشگاه پیام نور 99 – 1400

داوطلبان در مقطع دکتری به یکی از دو شیوه آموزشی پژوهشی و پژوهش محور پذیرش می شوند. به طور کلی در مقطع دکتری 36 واحد درسی ارائه می گردد که بیشترین میزان شهریه مربوط به واحدهای عملی و رساله بوده و واحدهای نظری به نسبت شهریه کمتری دارند. بدیهی است که شهریه میزان این شهریه در گروه های آموزشی مختلف در جدول زیر بیان شده است.

میزان شهریه دکتری دانشگاه پیام نور 99 – 1400

گروه آموزشی مبلغ شهریه
علوم انسانی 7 میلیون و 200 الی 9 میلیون و 300 هزار تومان
فنی و مهندسی 7 میلیون و 800 الی 8 میلیون و 600 هزار تومان
علوم پایه 7 میلیون و 300 الی 9 میلیون و 600 هزار تومان
علوم پزشکی
هنر 7 میلیون و 900 الی 10 میلیون و 300 هزار تومان

نکاتی که دانشجویان هنگام پرداخت شهریه باید در نظر داشته باشند.

تمامی دانشگاه ها دارای آئین نامه هایی هستند که قوانین و مقررات تحصیل در آن به طور کامل بیان می گردد. دانشگاه پیام نور نیز ضوابط مربوط به پرداخت شهریه را در دستورالعمل های مربوطه به شرح موارد زیر مطرح کرده است.

  • شهریه ثابت و متغیر دانشگاه پیام نور طبق مصوبات دانشگاه، سالانه افزایش می یابد و افزایش شهریه شامل دانشجویان ورودی ترم های قبل نیز می شود.
  • حداکثر مدت مجاز تحصیل مقطع دکتری در شیوه آموزشی – پژوهشی 5 سال و نیم و در شیوه پژوهش محور 5 سال می باشد و در صورتی که دانشجو در این مدت تحصیلات خود را به اتمام نرساند، می تواند با پرداخت مجدد شهریه ثابت و شهریه متغیر دروس باقی مانده را حداکثر تا 2 نیمسال تحصیلی بگذراند.
  • حدنصاب نمره قبولی در هریک از دروس عمومی، تخصصی، اصلی و… 14 از 20 است و در صورت کسب نمره ای پایین تر از 14 در هر یک از دروس باید با پرداخت مجدد شهریه متغیر، دوباره آن درس را بگذراند.
  • میانگین نمره قابل قبول در همه ی دروس 16 از 20 است و در صورتی که کمتر از این باشد دانشجو باید حداکثر در یک نیمسال تحصیلی، دروسی علاوه بر سقف واحد های دوره را برای جبران میانگین کل بگذراند. (شهریه دروس جبرانی به طور جداگانه باید پرداخت شود.)
  • شهریه متغیر هر واحد رساله چنانچه نیازمند انجام تحقیقات میدانی، عملیاتی و آزمایشگاهی باشد بنا به تشخیص کمیته علمی رشته مربوطه تا میزان 2 برابر نیز قابل افزایش می باشد.
  • نمره آزمون جامع در هر درس 14 و میانگین حداقل 16 قابل قبول می باشد و این نمره به صورت رد یا قبول در کارنامه ثبت می شود ولی دانشجو می تواند حداکثر دوبار در آزمون جامع شرکت نماید که در این صورت باید مجددا شهریه آن را پرداخت نماید.
  • چنانچه دانشجویی معدل 16 را کسب نموده و در یکی از دروس نمره کم تر از 14 داشته باشد، می تواند آن درس را مجددا با پرداخت شهریه تکرار نماید که در این صورت جزء دوبار شرکت در آزمون محسوب نمی شود.

دانشجویان موظف هستند در زمان اعلام شده برای ثبت نام حضوری و انتخاب واحد اقدام نمایند و عدم مراجعه تا یک ماه پس از آخرین مهلت ثبت نام، به منزله انصراف از تحصیل محسوب می شود. در زمان ثبت نام حضوری دانشجویان باید بخشی از شهریه مصوب را در سایت دانشگاه مورد نظر پرداخت نموده و باقی آن را تا زمان امتحانات پایان ترم تسویه کنند.

البته دانشگاه پیام نور تسهیلاتی برای دانشجویانی که توانایی پرداخت شهریه ندارند در نظر گرفته است و این دسته از دانشجویان می توانند با ارائه مدارک لازم به دانشگاه، از وام شهریه بهره مند شوند. وام شهریه دکتری به دانشجویان در 8 نیمسال تحصیلی در نظر گرفته شده و باز پرداخت آن به صورت اقساط یا نقدی می باشد که با توجه به قوانین و مقررات دانشگاه های مختلف متفاوت است. جهت کسب اطلاع از شرایط وام دانشجویی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

سوالات متداول

1- میزان شهریه رشته های گروه آزمایشی علوم پایه در مقطع دکتری چه قدر است؟

شهریه ای که برای رشته های این گروه آموزشی در نظر گرفته شده است، حدودا معادل 7 میلیون و 300 الی 9 میلیون و 600 هزار تومان می باشد.

2- آیا شهریه دانشگاه پیام نور در نیمسال تحصیلی 99 - 1400 افزایش می یابد؟

بله، مبلغ شهریه این دانشگاه سالانه یا 10 الی 15 درصد افزایش همراه است.

3- میزان شهریه واحدهای عملی و دروس نظری مقطع دکتری چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بیشترین میزان این شهریه مربوط به واحدهای عملی و تهیه رساله بوده و باقی آن مربوط به دروس نظری می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره