خانه مشاوره تحصیلی شرایط عکس لاتاری 2024

شرایط عکس لاتاری 2024

حجم عکس لاتاری
شرایط عکس لاتاری 2024

شاید هنگامی که به فرآیند ثبت نام لاتاری می اندیشید، موضوعی مانند شرایط لازم برای عکس لاتاری پیش پا افتاده و ساده جلوه کند؛ اما همین موضوع به ظاهر کوچک می تواند تاثیر بسیار زیادی بر شانس برنده شدن شما داشته باشد. عکس مناسب لاتاری دارای ویژگی ها و جزئیات زیادی می باشد و افرادی که نکات لازم را رعایت نکنند، بدون دریافت هیچگونه اخطاری در هنگام آپلود عکس فرصت برنده شدن را از دست خواهند داد. به همین جهت در این مقاله قصد داریم به شرح تمامی جزئیات مربوط به عکس لاتاری بپردازیم.

عکس لاتاری باید بدون سایه و روتوش باشد.

اهمیت عکس لاتاری 2024

عکس لاتاری دارای نکات زیادی اعم از کیفیت، سایز، حجم، فرمت و… می باشد که فراموش کردن هر کدام از این موارد، باعث لغو ثبت نام داوطلب خواهد شد. علاوه بر مشخصات دیجیتالی عکس، اندازه سر و تنه، حالت عکاسی، پس زمینه، نور پردازی و همچنین داشتن پوشش مناسب نیز دارای شرایط تعیین شده ای هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که حتی اگر عکس غیر واقعی (به عنوان مثال عکس یک بازیگر) قرار داده شود، فرآیند ثبت نام انجام می شود اما به هیچ وجه شانسی برای برنده شدن وجود نخواهد داشت. تمامی برندگان لاتاری نیز همواره افرادی بوده اند که شرایط عکس لاتاری را رعایت کرده اند.

شرایط عمومی عکس لاتاری 2024

همانگونه که اشاره شد، هنگام آپلود عکس در هنگام مهلت ثبت نام لاتاری در صورتی که شرایط و نکات لازم را رعایت نکرده باشید، هیچ گونه ارور و یا خطایی را دریافت نخواهید کرد و به همین جهت جزئیات یاد شده در ادامه متن، برای برنده شدن در لاتاری حائز اهمیت می باشند.

فرمت و اندازه عکس لاتاری

طبیعتا در هر فرآیند ثبت نامی، قوانینی برای فرمت عکس، حجم، سایز و… تعیین می شود. این موارد در جدول زیر نوشته شده است:

ویژگی های عکس لاتاری 2024
اندازه عکس: 51×51 mm
رزولوشن: 600×600 پیکسل الی 1200×1200 پیکسل
حجم فایل: حداکثر 240 کیلوبایت
دارای فرمت JPG

نکته مهم: عکس باید به تازگی (حداکثر تا 6 ماه گذشته) گرفته شده باشد و به هیچ وجه نمی توان از عکسی که در لاتاری های گذشته استفاده شده است، مجدد استفاده نمود.

نور و پس زمینه عکس لاتاری

هنگام عکس برداری این موارد را در نظر داشته باشید:

 • پس زمینه عکس باید سفید باشد. (پس زمینه دارای طرح و منظره مورد قبول نیست.)
 • تنها عکس رنگی (حداقل عمق رنگ 24 بیت) مورد پذیرش است. (عکس سیاه و سفید مجاز نیست.)
 • عکس باید وضوح کافی را داشته باشد و تار نباشد.
 • عکس بدون سایه و روتوش باشد.
 • فاصله فرد از دوربین نباید بیش از حد زیاد باشد.

ژست سر و حالت صورت مناسب عکس لاتاری

همانطور که می دانید عکس باید تمام رخ و واضح باشد، همچنین نکات دیگری هم باید رعایت شوند:

 • چشم ها باید باز باشند.
 • حالت صورت خنثی باشد. (خنده، اخم و یا استرس بیش از حد نمایان نباشد.)
 • در صورت داشتن لبخند دندان ها نمایان نباشند.
 • سر باید کاملا صاف و روبه روی دوربین باشد. (به طرفین خم نشده باشد.)
 • سر باید در میان عکس قرار داشته باشد.
 • نسبت اندازه سر به بدن باید رعایت شده باشد. (تمام سر و شانه ها در عکس وجود داشته باشد.)
 • صورت (فاصله چانه تا مو) باید حدود 50 الی 69 درصد اندازه ارتفاع عکس را به خود اختصاص دهد.

شرایط عکس لاتاری بانوان 2024

علاوه بر نکات گفته شده بانوان باید توجه داشته باشند در صورت داشتن آرایش، مقدار آن نباید به حدی باشد که چهره کاملا تغییر کند و یا حالت طبیعی خود را از دست بدهد. همچنین داشتن حجاب برای خانم ها بلامانع است به شرطی که بیش از گردی صورت پوشانده نشود. استفاده از زیورآلات (گردن بند و گوشواره) مجاز است. رنگ چشم ها نیز نباید تغییری داشته باشد بنابراین از لنزهای زیبایی استفاده نشود.

شرایط عکس لاتاری آقایان 2024

 • از کلاه نباید استفاده شود، زیرا ممکن است روی صورت سایه بیندازد و یا قسمتی از چهره را بپوشاند.
 • لازم به ذکر است که برای آقایان نیز زیورآلات (گردن بند و گوشواره) مشکلی ندارد.
 • در صورت داشتن موی بلند گردی صورت نباید پوشانده شود اما داشتن ریش و یا موهای رنگ شده نیز بلامانع است. (البته ریش نباید به گونه ای باشد که تشخیص چهره فرد را دشوار کند).

نکته: توجه داشته باشید که عکس لاتاری، جهت قابل تشخیص بودن هویت فرد است، بنابراین بهتر است در صورت امکان از تغییرات زیاد چهره در فاصله بین عکس برداری و اعلام نتایج لاتاری پرهیز شود. (مانند جراحی زیبایی، افزایش یا کاهش بیش از اندازه وزن و …) در صورتی که به علت جراحی مجبور به پوشاندن قسمتی از چهره هستید، باید گواهی پزشکی شما در زمان ثبت نام نیز آپلود شود.

شرایط عکس لاتاری نوزادان و کودکان 2024

طبق قوانین عکس فرزندان زیر 21 سال نیز مورد نیاز است و حتی عکس نوزاد 1 روزه نیز باید ارائه شود. در این باره نیز نکات زیر رعایت شوند:

 • عکس کودکان و نوزدان باید رو به روی دوربین و تمام رخ باشد.
 • عکس کودک در آغوش پذیرفته نیست (هیچ فرد دیگری به جز کودک یا نوزاد نباید در تصویر باشد.)
 • پس زمینه عکس در این مورد نیز سفید باشد.
 • صورت کودک نباید پوشانده شود.
 • چشم نوزاد و یا کودک باز باشد.

عکس گرفتن از کودکان و به خصوص نوزادان ممکن است کمی دشوار باشد. یک راه پیشنهادی خواباندن کودک روی ملحفه سفید و سپس گرفتن عکس می باشد. (البته باید دقت داشته باشید که سایه نیفتد.)

شرایط استفاده از اکسسوری در عکس لاتاری 2024

همانطور که پیش تر گفته شد استفاده از گوشواره و گردنبند بلامانع است. استفاده از هر گونه عینک (طبی و زیبایی) مجاز نیست. (البته در موارد بسیار خاص و نادر پزشکی که امکان برداشتن عینک وجود ندارد، می توان با عینک نیز عکس گرفت اما حتما گواهی پزشک نیز لازم است). همچنین توجه داشته باشید پوشاندن موی سر (استفاده از دستمال سر، هر گونه کلاه و…) به جز در موارد مذهبی، در دیگر افراد مجاز نیست.

نمونه عکس های مناسب و نامناسب لاتاری 2024

حال که با باید ها و نباید های عکس لاتاری آشنا شدیم، در اینجا تعدادی از عکس های مناسب و نامناسب (و علت آن) را ذکر خواهیم کرد.

نمونه عکس لاتاری

 • همانطور که در تصاویر بالا ملاحظه می کنید، تنها تصویر سمت چپ قابل قبول است. تصویر سمت راست دارای سایه بر روی دیوار پشتی و صورت فرد می باشد. تصویر میانی نیز دارای نور کافی نمی باشد و عکس تقریبا تاریک است. تصویر سمت چپ به دلیل داشتن نور کافی و عدم وجود سایه مورد تایید می باشد.

نمونه تصویر لاتاری

 • در تصویر بالا نیز مشاهده می کنیم که داشتن کلاه (به هر شکل) غیر مجاز است. تنها مدل پوشاندن سر که قابل قبول است، برای داشتن حجاب بانوان به دلایل مذهبی و به شیوه ای است که گردی صورت پوشیده نشود. (مانند تصویر سمت چپ)

نمونه عکس لاتاری

 • مطابق با تصویر بالا، تنها عکسی از کودکان پذیرفته است که فرد یا وسیله دیگری در تصویر نباشد. (با توجه به تصویر سمت راست حتی داشتن پستانک کودک نیز مورد قبول نیست.)

گرفتن عکس لاتاری با دوربین تلفن همراه

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که آیا می توانم خودم با دوربین تلفن همراه عکس بگیرم و در سایت ثبت نام لاتاری بارگذاری نمایم؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که بله در صورت داشتن دوربین با کیفیت می توانید خودتان عکس مناسب را تهیه کنید. اما به هر حال توصیه می شود برای گرفتن عکس به آتلیه مراجعه نمایید، زیرا داشتن تجربه کافی عکاس باعث می شود تا تمامی نکات ذکر شده رعایت شوند.

ادیت کردن عکس لاتاری

معمولا مجاز بودن ادیت عکس، دیگر پرسش احتمالی متقاضیان می باشد. به طور کلی ادیت عکس توصیه نمی شود، زیرا ممکن است تغییرات غیر قابل قبولی را در عکس به وجود بیاورد و ثبت نام شما مردود شود. اما به طور کلی ادیت کردن عکس توسط افراد حرفه ای در صورتی که نکات ذکر شده را نقض نکند، موردی ندارد.

استفاده از اسکن عکس چاپ شده

استفاده از عکس اسکن شده بلامانع است به شرطی که تمامی نکات رعایت شده و رزولوشن عکس اسکن شده 300dpi باشد. توجه داشته باشید در هنگام اسکن، نقطه قابل مشاهده و اضافه ای بر روی عکس خروجی نیفتد.

اسکن عکس لاتاری از روی کارت ملی یا پاسپورت

استفاده از این عکس ها مجاز نیست، همانطور که گفته شد عکس باید به تازگی گرفته شده باشد و اندازه آن 51x51mm باشد (در حالی که در ایران عکس پرسنلی 4×3 رایج است.) عکس پاسپورت نیز تنها در صورتی مجاز است که حداکثر در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد.

هزینه عکس لاتاری چقدر است؟

همانطور که می دانید هر آتلیه قیمت خاص به خود را ارائه می دهد و صرفا یک قیمت ثابت وجود ندارد. البته توصیه می شود از مراجعه به آتلیه های غیر تخصصی و پرداخت هزینه های گزاف خودداری نمایید. در واقع می توان گفت قیمت عکس لاتاری می تواند بازه ای بین 70 الی 100 هزارتومان داشته باشد. به این نکته توجه داشته باشید که پس از گرفتن عکس ها و قرار دادن در سایت، آن ها را نزد خود نگه دارید، زیرا در صورت برنده شدن این عکس ها مورد نیاز خواهند بود.

استفاده از سایت تایید کیفیت عکس لاتاری

سایت هایی برای تایید عکس لاتاری وجود دارند اما صرفا به این سایت ها نمی توان اعتنا کرد و هوش مصنوعی آن ها ممکن است در تشخیص خود خطا داشته باشد. البته سایت مورد تاییدی مانند dvlottery.me نیز راه اندازی شده است که عکس ها را تنها از نظر اندازه و حجم و… مورد بررسی قرار می دهد. به همین دلیل به نتیجه آن نیز نمی توان اکتفا نمود. لازم به ذکر است در صورتی که تمامی نکات ذکر شده را رعایت نمایید، جای نگرانی نیست و عکس شما تایید خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- شرایط گرفتن عکس نوزاد برای لاتاری 2024 چگونه می باشد؟

صورت نوزاد باید واضح و چشم ها باز باشند، همچنین فرد یا شئ دیگری نباید در تصویر باشد و پس زمینه عکس نیز سفید باشد.

2- حجم عکس لاتاری چقدر باید باشد؟

حجم این عکس می بایست حداکثر 240 کیلوبایت باشد.

3- آیا می توانم از عکس استفاده شده در لاتاری سال گذشته برای لاتاری 2024 نیز استفاده کنم؟

خیر، عکس لاتاری باید به تازگی (حداکثر در 6 ماه گذشته) گرفته شده باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره