خانه کنکور لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1402

لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1402

رشته های دانشگاهی زبان انگلیسی 1402
لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1402

کنکور سراسری هر ساله برای جذب دانشجو در رشته های دو گروه اصلی (ریاضی، تجربی، انسانی) و شناور (زبان و هنر) برگزار می شود. رشته های زبان های خارجی به صورت شناور ارائه شده و داوطلبان سایر گروه های آزمایشی اعم از ریاضی، تجربی، انسانی و هنر علاوه بر رشته مورد نظر خود، می توانند نسبت به ثبت نام کنکور زبان نیز اقدام کنند.

رشته های کنکور زبان های خارجی که شامل 3 گروه زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است، در دفترچه ثبت نام و دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ذکر می شوند.  پس از اعلام نتایج کنکور سراسری نیز پذیرفته شدگان وارد مرحله حساس و سرنوشت ساز انتخاب رشته می شوند، می بایست با آگاهی نسبت به رشته های ارائه شده و شرایط پذیرش هر یک از آن ها در دانشگاه های مختلف اقدامات لازم را به انجام برسانند.

رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کاردانی نیز ارائه می شود.

اهمیت اطلاع از لیست رشته ها و ضرایب کنکور زبان های خارجی 1402

انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله مراحل مهم دوران تحصیل محسوب می شود، چرا که در صورت وقوع هر گونه اشتباه در انتخاب رشته، ممکن است داوطلب به نتیجه مطلوب خود دست پیدا نکرده و قطعا حاصل آن چیزی جز پشیمانی نخواهد بود.

بنابراین توصیه می کنیم که پیش از اقدام به انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1401 کلیه جوانب را مورد سنجش قرار داده و با شناخت درست از تمامی رشته های مربوطه دست به انتخاب بزنید. تمامی این اطلاعات اعم از ظرفیت پذیرش، دانشگاه های پذیرنده، دروس آن و… را می توانید از دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان به دست آورید.

همچنین، بایستی از رشته های ارائه شده در دانشگاه های مختلف آگاهی یابید تا بتوانید برنامه ریزی کنکور زبان 1401 را به درستی انجام داده و به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که با توجه به تغییرات کنکور 1402، زیر گروه های مختلف از کنکور سراسری دی ماه حذف شده اند و در ضمن از کنکور سراسری 1402 به بعد در هر دو نوبت اول و دوم از دروس عمومی سوالی مطرح نخواهد شد اما ضرایب سوابق تحصیلی این دروس به همراه سوابق دروس اختصاصی در نتایج کنکور سراسری تاثیرگذار خواهد بود.

لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1402

شناخت رشته های کنکور سراسری منحصرا زبان می تواند در مسیر انتخاب رشته داوطلبان کمک کننده باشد. به همین دلیل در جدول زیر به معرفی رشته های این گروه آزمایشی به تفکیک مقطع پذیرنده پرداخته ایم.

لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1401
مقطع کارشناسی
آموزش زبان انگلیسیزبان و ادبیات انگلیسیزبان انگلیسی ویژه دانشجویان مطالعات اسلامیمترجمی زبان انگلیسی
زبان و ادبیات آلمانیمترجمی زبان آلمانیزبان و ادبیات فرانسهمترجمی زبان فرانسه
زبان و ادبیات آلمانیمترجمی زبان آلمانیزبان ایتالیاییزبان چینی
زبان روسیزبان و ادبیات اردوزبان و ادبیات ارمنیزبان و ادبیات اسپانیایی
زبان و ادبیات ترکی استانبولیزبان و ادبیات ژاپنی
مقطع کاردانی
کاردانی آموزش زبان انگلیسیکاردانی مترجمی زبان انگلیسی

ضرایب دروس کنکور زبان 1402

همان طور که بیان شد، داوطلبان می بایست به منظور کسب رتبه قبولی کنکور رشته منحصرا زبان به سوالات تخصصی، در زمان مقرر پاسخ دهند. همچنین هر چه ضرایب دروسی بیشتر باشد، چنانچه در کنکور به درصد بیشتری از سوالات آن پاسخ صحیح دهد، شانس قبولی داوطلب نیز در آن رشته افزایش خواهد یافت. بنابراین لازم است از قبل علاقه خود را مشخص کنید و با توجه به سوالات کنکور زبان وقت و شرایط خود را مدیریت کنید.

ضرایب دروس تخصصی کنکور زبان 1402
نام درسضریب
زبان تخصصی1

تاثیر سوابق دروس عمومی در کنکور سراسری زبان 1402

همان طور که گفته شد، با اینکه سوالات دروس عمومی از کنکور سراسری حذف گردیده اند، اما سوابق تحصیلی آن ها در نتایج آزمون موثر می باشد. به همین دلیل دلیل در این بخش به ذکر ضرایب این دروس می پردازیم.

البته مقدار اثربخشی هر یک از این دروس برای داوطلبان نظام قدیم و جدید متفاوت می باشد که در جداول زیر به تفکیک ذکر شده است.

تاثیر سوابق تحصیلی نظام جدید

برای داوطلبان نظام جدید امتحانات نهایی تنها برای مقطع دیپلم صورت پذیرفته و نتایج آن به صورت مستقیم در کنکور تاثیر گذار خواهد بود. به همین دلیل اطلاع از ضرایب دروس مربوطه که در جدول زیر وجود دارد، مهم می باشد.

 تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی دیپلم گروه آزمایشی زبان های خارجی نظام جدید در کنکور سراسری زبان 1402
نام درسضریب
فارسی 321.63
عربی، زبان قرآن 3 / عربی 3 (زبان تخصصی رشته)9.05
تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن) / اصول عقاید 316.52
سلامت و بهداشت3.44
زبان خارجی 311.80

تاثیر سوابق تحصیلی نظام قدیم

داوطلبان نظام قدیم علاوه بر سوابق امتحانات نهایی دیپلم خود، شاهد تاثیر نمرات نهایی دوره پیش دانشگاهی نیز می باشند. از همین رو ضرایب آن ها به تفکیک دوره در جدول ذیل قرار داده شده است.

 تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی دیپلم گروه آزمایشی زبان های خارجی نظام قدیم در کنکور سراسری زبان 1402
نام درسضریب
زبان فارسی 3 (ریاضی و تجربی)

ادبیات فارسی 3 (ریاضی و تجربی

زبان فارسی تخصصی (ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی)

8.11

8.11

جمعا 16.22

عربی 3 / عربی 3 ویژه علوم انسانی / عربی 3 ویژه علوم معارف9.05
تعلیمات دینی و قرآن 3 / اصول عقاید 312.39
زبان خارجی 311.80
 تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی پیش دانشگاهی گروه آزمایشی زبان های خارجی نظام قدیم در کنکور سراسری زبان 1402
نام درسضریب
زبان فارسی5.41
معارف اسلامی / اصول و عقاید4.13

پس از اعلام نتایج کنکور ممکن است، بسیاری از داوطلبان در رشته و دانشگاه مورد نظر خود مورد پذیرش قرار نگیرند. از طرفی هم تعداد افرادی که به هر دلیل علاقه ای به شرکت در کنکور را ندارند، کم نیست.

از همین رو ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و آزاد فرصت مناسبی برای این دسته از متقاضیان به شمار می رود. در سال های اخیر 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویان تکمیل می شود. گروه آزمایشی زبان های خارجی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و داوطلبانی که علاقه مند به رشته های بدون کنکور زبان 1402 هستند، می توانند در موعد مقرر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

1- ضریب درس زبان تخصصی در کنکور سراسری زبان های خارجی 1402 چه عددی می باشد؟

ضریب این درس در آزمون پیش رو، 1 خواهد بود.

2- از چه طریقی به لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1402 دسترسی پیدا کنیم؟

این رشته ها به همراه ضرایب آن در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته کنکور سراسری و همچنین متن این مقاله ارائه شده اند.

3- ضرایب دروس عمومی به چه میزان در کنکور زبان های خارجی موثر است؟

از دوره بعدی کنکور از دروس عمومی سوالی در کنکور مطرح نخواهد شد اما ضرایب سوابق تحصیلی این دروس در نتایج آزمون تاثیگذار می باشند، که جزئیات آن در متن مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور