تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1401

لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1401

رشته های دانشگاهی زبان انگلیسی 1401
لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1401

کنکور سراسری هر ساله برای جذب دانشجو در رشته های دو گروه اصلی (ریاضی، تجربی، انسانی) و شناور (زبان و هنر) برگزار می شود. رشته های زبان های خارجی به صورت شناور ارائه شده و داوطلبان سایر گروه های آزمایشی اعم از ریاضی، تجربی، انسانی و هنر علاوه بر رشته مورد نظر خود، می توانند نسبت به ثبت نام کنکور زبان نیز اقدام کنند.

رشته های کنکور زبان های خارجی که شامل 3 گروه زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است، در دفترچه ثبت نام و دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ذکر می شوند.  پس از اعلام نتایج کنکور سراسری نیز پذیرفته شدگان وارد مرحله حساس و سرنوشت ساز انتخاب رشته می شوند، می بایست با آگاهی نسبت به رشته های ارائه شده و شرایط پذیرش هر یک از آن ها در دانشگاه های مختلف اقدامات لازم را به انجام برسانند.

رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کاردانی نیز ارائه می شود.

معرفی رشته های کنکور زبان های خارجی 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله مراحل مهم دوران تحصیل محسوب می شود، چرا که در صورت وقوع هر گونه اشتباه در انتخاب رشته، ممکن است داوطلب به نتیجه مطلوب خود دست پیدا نکرده و قطعا حاصل آن چیزی جز پشیمانی نخواهد بود. بنابراین توصیه می کنیم که پیش از اقدام به انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1401 کلیه جوانب را مورد سنجش قرار داده و با شناخت درست از تمامی رشته های مربوطه دست به انتخاب بزنید. تمامی این اطلاعات اعم از ظرفیت پذیرش، دانشگاه های پذیرنده، زیرگروه و دروس آن و… را می توانید از دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان به دست آورید.

شناخت رشته های کنکور سراسری منحصرا زبان می تواند در مسیر انتخاب رشته داوطلبان کمک کننده باشد. رشته های زبان های خارجی به چهار زیرگروه تقسیم می شوند و هر درس یا مواد امتحانی در هر زیرگروه دارای ضریبی است. هر چه درصد دروسی در یک زیرگروه بیشتر باشد، شانس قبولی داوطلب نیز در آن رشته افزایش خواهد یافت. مواد امتحانی و ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری 1401 زبان در جدول زیر ارائه شده اند.

ضرایب دروس زیرگروه های کنکور زبان های خارجی 1401
مواد امتحانی زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3 زیرگروه 4
زبان خارجی 2 2 2 4
زبان تخصصی انگلیسی 4 0 0 0
زبان تخصصی آلمانی 0 4 0 0
زبان تخصصی فرانسه 0 0 4 0
زبان و ادبیات فارسی 4 4 4 4
زبان عربی 2 2 2 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3 3 3 3

در زمان برنامه ریزی برای این آزمون، بایستی از رشته های ارائه شده در دانشگاه های مختلف آگاهی یابید تا بتوانید با توجه به دروس و ضرایب هر یک از آن ها در رشته مورد نظر خود، برنامه ریزی کنکور زبان 1401 را به درستی انجام داده و به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. لیست این رشته ها را با تفکیک زیرگروه های آن در ادامه مطلب ذکر کرده ایم.

لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1401
زیرگروه رشته ها
زیرگروه یک مقطع کارشناسی: آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان انگلیسی ویژه دانشجویان مطالعات اسلامی، مترجمی زبان انگلیسی
مقطع کاردانی: کاردانی آموزش زبان انگلیسی، کاردانی مترجمی زبان انگلیسی
زیرگروه دو مقطع کارشناسی: زبان و ادبیات آلمانی، مترجمی زبان آلمانی
زیرگروه سه مقطع کارشناسی: زبان و ادبیات فرانسه، مترجمی زبان فرانسه
زیرگروه چهار مقطع کارشناسی:  زبان ایتالیایی، زبان چینی، زبان روسی، زبان و ادبیات اردو، زبان و ادبیات ارمنی، زبان و ادبیات اسپانیایی، زبان و ادبیات ترکی استانبولی،
زبان و ادبیات ژاپنی.

حال برای آن که داوطلبان از رشته های ارائه شده این گروه آزمایشی در دوره ها و دانشگاه های مختلف آگاه شوند، می بایست دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را مورد بررسی قرار دهند. در این دفترچه تمامی رشته های تحصیلی و تعداد ظرفیت هرکدام نیز قابل مشاهده است که هر ساله توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر می گردد. البته در حال حاضر دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سال 1401 ارائه نشده اما به محض انتشار، لینک مربوط به آن در جدول زیر فعال خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401 
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401 

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

پس از اعلام نتایج کنکور ممکن است، بسیاری از داوطلبان در رشته و دانشگاه مورد نظر خود مورد پذیرش قرار نگیرند. از طرفی هم تعداد افرادی که به هر دلیل علاقه ای به شرکت در کنکور را ندارند، کم نیست. از همین رو ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و آزاد فرصت مناسبی برای این دسته از متقاضیان به شمار می رود. در سال های اخیر 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویان تکمیل می شود. گروه آزمایشی زبان های خارجی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و داوطلبانی که علاقه مند به رشته های بدون کنکور زبان 1401 هستند، می توانند در موعد مقرر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

1- آموزش زبان انگلیسی در کدام زیرگروه رشته های کنکور زبان های خارجی 1401 قرار دارد؟

این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ارائه شده که در زیرگروه یک کنکور زبان قرار گرفته است.

2- از چه طریقی به لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1401 دسترسی پیدا کنیم؟

این رشته ها به همراه ضرایب آن در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته کنکور سراسری و همچنین این مقاله ارائه می شوند.

3- رشته های کنکور زبان های خارجی 1401 در چند زیرگروه قرار می گیرند؟

لیست رشته های کنکور زبان های خارجی در 4 زیرگروه معرفی می گردند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور