تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی 1400

انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی 1400

انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی 1400
انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی 1400

به جرات می توان گفت اگر اهمیت و حساسیت انتخاب رشته کنکور بیشتر از مرحله برگزاری آزمون نباشد، کمتر از آن هم نیست. کنکور سراسری زبان های خارجی در روز 12 تیر ماه 1400 برگزار می گردد و اعلام نتایج کنکور سراسری نیز در دهه اول مرداد ماه و از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر خواهد شد. پس از انتشار نتایج اولیه، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند نسبت به انتخاب کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام کنند.

متقاضیانی که قصد انتخاب رشته در آزمون زبان های خارجی را دارند، می بایست در زمان مقرر و با در نظر گرفتن نکاتی که در یک انتخاب رشته ایده آل دارای اهمیت است، انتخاب رشته خود را انجام دهند تا با توجه به رتبه ای که کسب نموده اند، در بهترین رشته و دانشگاه پذیرفته شوند.

داوطلبان جهت انتخاب رشته کنکور زبان، می بایست در زمان مقرر به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی

کنکور سراسری سال جاری در 3 گروه آزمایشی اصلی علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضی و همچنین 2 گروه شناور هنر و زبان های خارجی، از تاریخ 9 لغایت 12 تیر ماه برگزار گشت. مطابق با سال های گذشته، معمولا چند روز پس از زمان اعلام نتایج کنکور سراسری، فرآیند انتخاب رشته کنکور دانشگاه سراسری و آزاد برای افراد مجاز به شرکت در این دوره آغاز می گردد. همان طور که می دانید، انتخاب رشته کنکور مرحله مهم و سرنوشت ساز دوره تحصیلی هر فرد است و نکته ای که در این امر حائز اهمیت است و می بایست به آن توجه شود این است که انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت مجزا و در سایت های جداگانه انجام می گیرد.  رشته زبان خارجه، آگاه شوید.

انتخاب رشته دانشگاه سراسری کنکور زبان های خارجی

دانشگاه های سراسری عبارت اند از دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان که انتخاب رشته همه این دانشگاه ها به صورت همزمان و از طریق ثبت کد رشته محل های مورد نظر در یک فرم انتخاب رشته، از طریق سامانه sanjesh.org و در زمان مقرر انجام می شود و رشته هایی که در تمام واحد های دانشگاهی فوق ارائه می شوند، در دفترچه ای تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی گردآوری شده است و داوطلبان می توانند پس از دانلود دفترچه، حداکثر 150 کدرشته محل انتخاب نمایند.

نکته 1: دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری برای هر یک از گروه های آزمایشی، به صورت جداگانه منتشر می شود

نکته 2: انتخاب رشته دانشگاه های سراسری هزینه ای برای داوطلبان ندارد و بنابراین نیازی به پرداخت هزینه در سایت سنجش نمی باشد.

نکته 3: انتخاب رشته های دانشگاه روزانه تمام جوانب را در نظر بگیرید و از انتخاب رشته هایی که علاقه زیادی به آنها ندارید، خودداری کنید زیرا در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه روزانه حتی اگر انصراف دهید، یک سال از شرکت در کنکور محروم خواهید شد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور زبان های خارجی

برخلاف ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد که به صورت همزمان انجام می گیرد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا از سایر واحدهای دانشگاهی می باشد و متقاضیان برای انتخاب رشته این دانشگاه باید به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند. رشته های ارائه شده در تمام واحد های دانشگاه آزاد کشور در دفترچه انتخاب رشته آزاد 1400 قرار داده شده است و هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل متناسب با گروه آزمایشی خود از داخل دفترچه می باشد.

داوطلبان معمولا چند روز فرصت دارند تا انتخاب رشته کنکور خود را انجام دهند، اما هر ساله سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد برای داوطلبانی که از انتخاب رشته جا مانده اند، زمانی تحت عنوان مهلت مجدد انتخاب رشته برای آن ها در نظر می گیرند. این مسئله برای داوطلبان دانشگاه های آزاد نیز صدق می کند اما از آن جایی که مهلت دقیقی برای انتخاب رشته آزاد مشخص نیست شما می توانید محض اطلاع از مهلت مجدد برای انتخاب رشته داوطلبان دانشگاه های سراسری و یا زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد، در کانال تلگرام انتخاب رشته عضو شوید و پیگیر آخرین اخبار مربوط به انتخاب رشته کنکور سراسری زبان های خارجی باشید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1400

نتایج کنکور زبان به صورت کارنامه و از طریق سایت سنجش منتشر خواهد شد. اولین قدم برای یک انتخاب رشته صحیح، تسلط کافی به اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه است. اگر شما نیز جزو داوطلبانی هستید که علاوه بر کنکور زبان، در آزمون هنر و یا آزمون یکی از سه گروه آزمایشی اصلی ریاضی، علوم تجربی و یا علوم انسانی نیز شرکت نموده اید، لازم است بدانید که نتیجه همه آزمون هایی که شرکت کرده اید در یک کارنامه و در جداول جداگانه منتشر خواهد شد. کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود. در قسمت اول، اطلاعات شخصی (شناسنامه ای) و تحصیلی (نوع سهمیه و استان بومی) و در قسمت دوم اطلاعات آزمونی شما درج می شود. تحلیل کارنامه نیازمند تجربه و اطلاعات کافی است و تاثیری مستقیم بر انتخاب رشته داوطلبان دارد.

تحلیل نادرست کارنامه داوطلب ممکن است باعث اشتباه در انتخاب رشته و در نتیجه تغییر سرنوشت داوطلب شود. بنابراین توصیه می کنیم حتما مطلب توضیحات کارنامه کنکور را مطالعه کنید و پس از کسب اطلاعات کافی به سراغ مطالعه دفترچه انتخاب رشته سراسری و آزاد بروید.

شما داوطلبان عزیز در نهایت می بایست از میان کد رشته محل هایی که در دفترچه سراسری درج شده است، 150 کد رشته محل را انتخاب کرده و سپس به سراغ مرتب کردن آن ها بروید. در انتخاب کد رشته محل ها، می بایست ابتدا علاقه و سپس شانس قبولی و … را در نظر بگیرید.

همچنین شما داوطلبان متقاضی شرکت در دانشگاه های آزاد نیز می توانید با انتخاب 100 کد رشته محل موجود در دفترچه انتخاب رشته آزاد، نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود در زمان مشخص و در سایت سازمان سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir اقدام نمایید.

پس از انتخاب کد رشته محل های موردعلاقه خود، نوبت به مهم ترین قسمت انتخاب رشته و در واقع همان چینش کد رشته محل ها می رسد. برای این کار پیشنهاد می کنیم حدود 30 درصد اولویت اول خود را به رشته های خوش بینانه اختصاص دهید. رشته های خوش بینانه در واقع کد رشته محل هایی هستند که علاقه بسیاری برای ادامه تحصیل در آن رشته ها دارید ولی با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید احتمال قبولی شما در آن ها کمتر است. سپس حدود 50 درصد اولویت بعدی خود را به کد رشته محل های واقع بینانه اختصاص دهید؛ انتخاب واقع بینانه، در واقع انتخاب رشته محل هایی است که با توجه به رتبه و ترازی که کسب کرده اید، قبولی شما در آن ها قابل پیش بینی می باشد. این کد رشته محل ها را می توانید با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور برای خود مشخص کنید.

در نهایت نیز، حدود 20 درصد انتخاب آخر خود را به رشته های بدبینانه اختصاص دهید. انتخاب های بدبینانه هم رشته هایی هستند که احتمال قبولی شما در آن ها زیاد است ولی شما فقط در صورت قبول نشدن در انتخاب های خوش بینانه و واقع بینانه حاضر به ادامه تحصیل در آن رشته ها هستید.

نکته بسیار مهمی که لازم است در این قسمت اشاره ای نیز به آن داشته باشیم این است که اگر شما علاوه بر گروه آزمایشی زبان های خارجی، در آزمون گروه آزمایشی دیگری نیز شرکت کرده اید؛ برای هر دو گروه آزمایشی مجموعا 150 انتخاب خواهید داشت و کد رشته محل های هر دو گروه آزمایشی را می بایست در یک فرم انتخاب رشته وارد کنید و با توجه به علاقه ای که برای ادامه تحصیل در هر کدام از کد رشته محل ها دارید، اقدام به چینش 150 کد رشته محل نمایید.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1400

دفترچه انتخاب رشته آزمون های سراسری هنر و زبان های خارجی، در قالب یک فایل و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود. این دفترچه دارای 3 فصل می باشد، فصل اول آن به بیان توضیحاتی در خصوص ضوابط و شرایط انتخاب رشته و… می پردازد. فصل دوم این دفترچه نیز شامل توضیحات و جداول گروه آزمایشی هنر می باشد و پس از آن و در فصل سوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته، توضیحات و جداول گروه آژمایشی زبان های خارجی قرار داده شده است.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های آزاد به صورت جداگانه از دانشگاه های سراسری و از طریق سامانه دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir متشر خواهد شد و این دفترچه نیز حاوی توضیحات و ذکر نکاتی در زمینه انتخاب رشته و همچنین جدول کد رشته های 5 گروه آزمایشی از جمله زبان خارجه، در یک دفترچه می باشد.

به منظور تسهیل روند دسترسی به دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد، کافیست روی لینک های زیر کلیک نمایید که به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1400، لینک مربوطه قرار داده می شود.

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1400

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری زبان های خارجی 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

برای انتخاب رشته کنکور زبان می بایست با توجه به درصد های هر یک از دروس آزمون خود، از زیر گروهی که در آن شانس قبولی دارید رشته های واقع بینانه خود را انتخاب نمایید. مواد امتحانی هر یک از زیرگروه ها و ضرایب هر یک از دروس امتحانی در دفترچه انتخاب رشته موجود می باشد. همچنین توجه داشته باشید دروس امتحانی برای تمامی رشته های هر یک از زیر گروه ها، دارای ضرایب یکسانی هستند.

مجموعه رشته های زیر گروه 1 زبان های خارجی:

آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی

مجموعه رشته های زیر گروه 2 زبان های خارجی:

زبان آلمانی، مترجمی زبان آلمانی

مجموعه رشته های زیر گروه 3 زبان های خارجی:

زبان فرانسه گرایش ادبی، زبان فرانسه گرایش مترجمی

مجموعه رشته های زیر گروه 4 زبان های خارجی:

زبان ایتالیایی، زبان اسپانیایی، زبان روسی، زبان ژاپنی، زبان و ادبیات ترکی استانبولی، زبان و ادبیات اردو، زبان چینی

با توجه به اهمیتی که انتخاب رشته آزمون سراسری در تعیین سرنوشت شما عزیزان دارد، پیشنهاد می کنیم این انتخاب مهم را حتما با مشورت افرادی خبره و دانا انجام دهید. با توجه به این که آزمون دانشگاه سراسری و آزاد با هم ادغام شده اند، اعلام نتایج کنکور 1400 نیز برای هر دو این دانشگاه ها به صورت هم زمان و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود؛ اما انتخاب رشته آزاد به صورت کاملا مجزا از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و از طریق سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد. شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از موارد فوق می توانید روی لینک های آن کلیک کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد، روی لینک مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا انتخاب رشته دانشگاه سراسری و آزاد در رشته زبان خارجه به طور همزمان است؟

خیر، معمولا انتخاب رشته دانشگاه های آزاد بعد از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری انجام می شود.

2- انتخاب رشته دانشگاه سراسری در چه تاریخی انجام پذیر است؟

زمان انتخاب رشته گروه علوم انسانی در سال 1400 هنوز مشخص نشده است اما شما می توانید با عضویت در کانال تلگرامی کنکور ایران مشاوره از اخبار جدید مطلع شوید.

3- انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سامانه sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.iau.ac.ir، در زمان معین شده، انجام پذیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

  1. سلام با رتبه ۱۶۰۰۰ کنکور منحصرا زبان احتمال قبولی دانشگاه اراک رشته ادبیات یا مترجمی هست؟؟ ساکن منطقه دو اراک هستم

دریافت مشاوره تخمین رتبه