خانه انتخاب رشته کنکور انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی دی و تیر 1402

انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی دی و تیر 1402

انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی 1402
انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی 1402

به جرات می توان گفت اگر اهمیت و حساسیت انتخاب رشته کنکور بیشتر از مرحله برگزاری آزمون نباشد، کمتر از آن هم نیست. آن دسته از داوطلبانی که در دو نوبت کنکور سراسری زبان 1402 شرکت کرده و  مجاز به انتخاب رشته محل های دوره روزانه و غیر روزانه شده اند، می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند. فرآیند انتخاب رشته کنکور دانشگاه سراسری و آزاد برای افراد مجاز به شرکت در این دوره پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری تیر ماه آغاز می گردد.

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت مجزا و در سایت های جداگانه انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

علی رغم برگزاری کنکور سراسری 1402 طی دو نوبت، بنابر آخرین اخبار منتشر شده در این زمینه فرآیند انتخاب رشته هم برای کنکور سراسری دی ماه و هم تیر ماه، چند روز پس از زمان اعلام نتایج کنکور تیر ماه برای افراد مجاز به شرکت در این دوره آغاز خواهد شد که احتمال می رود اواسط مرداد ماه باشد.

حال ممکن است بنا به دلایل زیادی افرادی که خواهان انتخاب رشته در گروه آزمایشی زبان انگلیسی هستند، از این فرآیند جا بمانند که در این شرایط سازمان سنجش فرصتی دوباره تحت عنوان مهلت مجدد انتخاب رشته سراسری 1402 برای آن ها قرار می دهد.

همچنین داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اند، در صورتی که قصد تحصیل در رشته های دانشگاه آزاد را دارند، بایستی پس از دریافت کارنامه، فرآیند ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود را در سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه به آدرس azmoon.iau.ac.ir به انجام رسانند. در ضمن این فرآیند برای دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج کنکور تیر ماه می باشد. البته این زمان برای جاماندگان از این فرآیند و همچنین افرادی که به ویرایش کدرشته های انتخابی خود نیاز دارند، نیز تمدید خواهد شد.

البته هنوز اطلاعات دقیقی مبنی بر زمانبندی انتخاب رشته این دوره دانشگاه های آزاد و سراسری اعلام نشده است اما به محض انتشار جزئیات اخبار از طریق کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

نحوه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

نحوه انتخاب رشته دانشگاه سراسری

فرآیند انتخاب رشه به صورت کاملا اینترنتی و از طریق سایت انتخاب رشته کنکور سراسری صورت می پذیرد. برای ثبت انتخاب رشته، کافیست با در دست داشتن اطلاعات ثبت نامی مطابق مراحل زیر عمل نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • کلیک بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402”

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • انتخاب گزینه “خرید کارت” برای تهیه سریال علاقه مندی به گزینش رشته های دانشگاه فرهنگیان، پیام نور و غیر انتفاعی

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • فعال نمودن گزینه های مورد نظر و کلیک بر روی کلید “تایید و ادامه”

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • درج اطلاعات خواسته شده و فشردن گزینه “تایید و ادامه”

مرحله پنجم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • فعال نمودن تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و سپس انتخاب گزینه “ادامه روند پرداخت”

مرحله ششم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • وارد کردن اطلاعات کارت بانکی و کلیک بر روی کلید “پرداخت”

مرحله هفتم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • بازگشت به مرحله سوم و مطالعه دقیق نکات نمایش داده شده، فعالسازی تیک مربوط به عبارت “اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام.” و در نهایت فشردن کلید “تایید و ادامه – گام بعدی”

مرحله هشتم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • درج اطلاعات خواسته شده به یکی از روش های زیر، وارد نمودن عبارت امنیتی و سپس انتخاب دکمه “ورود به سیستم”
  1. سریال ثبت نام 12 رقمی و شماره شناسنامه
  2. شماره پرونده، کدملی و سریال شناسنامه
  3. شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی و کدملی

مرحله نهم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

پس از ورود به پروفایل شخصی و تایید اطلاعات نمایش داده شده، می توانید لیست کد رشته های خود را به ترتیب اولویت وارد نمایید. در این مرحله بسیار مهم است که کدها را به درستی و دقیق وارد شوند تا از اشتباه در انتخاب رشته جلوگیری گردد. همچنین در صورت فراموشی اطلاعات ثبت نامی می توانید با ورود به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش در خواست خود را مبنی بر دریافت شماره پرونده و شماره داوطلبی کنکور سراسری 1402 ثبت کنید.

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برای ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود باید به سایت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد  به نشانی الکترونیکی azmoon.org و یا azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند.

 •  به سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir وارد شوید و بر روی لینک فعال “انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402 (دانشگاه آزاد اسلامی)”کلیک نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

مرحله دوم انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

 • برای پرداخت هزینه انتخاب رشته ابتدا بر روی لوگوی بانک درگاه پرداخت مورد نظر خود کلیک کنید و سپس گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

 • با ورود به صفحه بعدی می بایست با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب، کلید “پرداخت” را فشرده و سپس کد رهگیری آن را دریافت کنید.

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

پس از پرداخت مبلغ مورد نظر، حال می توانید کد رشته محل های مورد علاقه خود را به ترتیب اولویت در فرم اینترنتی انتخاب رشته درج کنید. در آخر با کسب اطمینان از صحت رشته های انتخابی، بر روی گزینه تایید نهایی کلیک نموده و کد پیگیری فرآیند انتخاب رشته خود را جهت مشاهده نتایج انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد یادداشت نمایید.

انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

انتخاب رشته دانشگاه سراسری

دانشگاه های سراسری عبارت اند از دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان که انتخاب رشته همه این دانشگاه ها به صورت همزمان و از طریق ثبت کد رشته محل های مورد نظر در یک فرم انتخاب رشته، از طریق سامانه sanjesh.org و در زمان مقرر انجام می شود و رشته هایی که در تمام واحد های دانشگاهی فوق ارائه می شوند، در دفترچه ای تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی گردآوری شده است و داوطلبان می توانند پس از دانلود دفترچه، حداکثر 150 کدرشته محل انتخاب نمایند.

نکته 1: دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری برای هر یک از گروه های آزمایشی، به صورت جداگانه منتشر می شود.

نکته 2: انتخاب رشته دانشگاه های سراسری هزینه ای برای داوطلبان ندارد و بنابراین نیازی به پرداخت هزینه در سایت سنجش نمی باشد.

نکته 3: انتخاب رشته های دانشگاه روزانه تمام جوانب را در نظر بگیرید و از انتخاب رشته هایی که علاقه زیادی به آنها ندارید، خودداری کنید زیرا در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه روزانه حتی اگر انصراف دهید، یک سال از شرکت در کنکور محروم خواهید شد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برخلاف ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد که به صورت همزمان انجام می گیرد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا از سایر واحدهای دانشگاهی می باشد و متقاضیان برای انتخاب رشته این دانشگاه باید به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند. رشته های ارائه شده در تمام واحد های دانشگاه آزاد کشور در دفترچه انتخاب رشته آزاد 1402 قرار داده شده است و هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل متناسب با گروه آزمایشی خود از داخل دفترچه می باشد.

کارنامه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

نتایج کنکور زبان به صورت کارنامه و از طریق سایت سنجش منتشر خواهد شد. اولین قدم برای یک انتخاب رشته صحیح، تسلط کافی به اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه است. اگر شما نیز جزو داوطلبانی هستید که علاوه بر کنکور زبان، در آزمون هنر و یا آزمون یکی از سه گروه آزمایشی اصلی ریاضی، علوم تجربی و یا علوم انسانی نیز شرکت نموده اید، لازم است بدانید که نتیجه همه آزمون هایی که شرکت کرده اید در یک کارنامه و در جداول جداگانه منتشر خواهد شد.

مندرجات کارنامه کنکور زبان

کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود. در قسمت اول، اطلاعات شخصی (شناسنامه ای) و تحصیلی (نوع سهمیه و استان بومی) و در قسمت دوم اطلاعات آزمونی شما درج می شود. تحلیل کارنامه نیازمند تجربه و اطلاعات کافی است و تاثیری مستقیم بر انتخاب رشته داوطلبان دارد.

تحلیل نادرست کارنامه داوطلب ممکن است باعث اشتباه در انتخاب رشته و در نتیجه تغییر سرنوشت داوطلب شود. بنابراین توصیه می کنیم حتما مطلب توضیحات کارنامه کنکور را مطالعه کنید و پس از کسب اطلاعات کافی به سراغ مطالعه دفترچه انتخاب رشته سراسری و آزاد بروید.

شما داوطلبان عزیز در نهایت می بایست از میان کد رشته محل هایی که در دفترچه سراسری درج شده است، 150 کد رشته محل را انتخاب کرده و سپس به سراغ مرتب کردن آن ها بروید. در انتخاب کد رشته محل ها، می بایست ابتدا علاقه و سپس شانس قبولی و … را در نظر بگیرید.

همچنین شما داوطلبان متقاضی شرکت در دانشگاه های آزاد نیز می توانید با انتخاب 100 کد رشته محل موجود در دفترچه انتخاب رشته آزاد، نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود در زمان مشخص و در سایت سازمان سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir اقدام نمایید.

نحوه چینش الویت ها در فرم انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

پس از انتخاب کد رشته محل های موردعلاقه خود، نوبت به مهم ترین قسمت انتخاب رشته و در واقع همان چینش کد رشته محل ها می رسد.

 • حدود 30 درصد اولویت اول خود را به رشته های خوش بینانه اختصاص دهید. رشته های خوش بینانه در واقع کد رشته محل هایی هستند که علاقه بسیاری برای ادامه تحصیل در آن رشته ها دارید ولی با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید احتمال قبولی شما در آن ها کمتر است.
 • حدود 50 درصد اولویت بعدی خود را به کد رشته محل های واقع بینانه اختصاص دهید؛ انتخاب واقع بینانه، در واقع انتخاب رشته محل هایی است که با توجه به رتبه و ترازی که کسب کرده اید، قبولی شما در آن ها قابل پیش بینی می باشد. این کد رشته محل ها را می توانید با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور برای خود مشخص کنید.
 • حدود 20 درصد انتخاب آخر خود را به رشته های بدبینانه اختصاص دهید. انتخاب های بدبینانه هم رشته هایی هستند که احتمال قبولی شما در آن ها زیاد است ولی شما فقط در صورت قبول نشدن در انتخاب های خوش بینانه و واقع بینانه حاضر به ادامه تحصیل در آن رشته ها هستید.

لیست رشته های کنکور زبان های خارجی 1402

برای انتخاب رشته کنکور زبان می بایست با توجه به درصد های هر یک از دروس آزمون خود، رشته های واقع بینانه خود را انتخاب نمایید. مواد امتحانی هر یک رشته ها و ضرایب هر یک از دروس امتحانی در دفترچه انتخاب رشته موجود می باشد. همچنین توجه داشته باشید دروس امتحانی برای تمامی رشته ها، دارای ضرایب یکسانی هستند.

البته با توجه به آن که دفترچه این دوره هنوز منتشر نشده است، لیست رشته های موجود در جدول زیر مطابق اطلاعات دوره گذشته است اما این رشته ها معمولا دارای تغییرات کمی خواهند بود که البته در صورت ایجاد تفاوت در این زمینه این مقاله بروز خواهد شد.

همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که بر اساس تغییرات کنکور 1402، زیر گروه ها از دوره های بعدی آزمون حذف شده است و تمامی رشته ها در یک سطح قرار خواهند داشت.

لیست رشته های کنکور زبان های خارحی 1402
آموزش زبان انگلیسیمترجمی زبان انگلیسیزبان و ادبیات انگلیسی
زبان آلمانیمترجمی زبان آلمانیزبان فرانسه گرایش ادبی
زبان فرانسه گرایش مترجمیزبان ایتالیاییزبان اسپانیایی
زبان روسیزبان ژاپنیزبان و ادبیات ترکی استانبولی
زبان و ادبیات اردوزبان چینی___

ظرفیت و رتبه قبولی کنکور زبان های خارجی 1402

شاید یکی از سوالات تمامی کسانی که در کنکور سراسری زبان شرکت کرده اند این باشد که با توجه به رتبه ای که به دست آورده اند در چه کد رشته هایی شانس قبولی دارند؟ یک نکته قابل تامل که می توان به آن اشاره کرد این است که این دسته از داوطلبان می بایست از آخرین قبولی های کنکور سال قبل با رتبه و تراز مشابه خود مطلع شود زیرا این کار باعث می شود که شخص انتخاب درست تری داشته باشد.

آن ها باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که رشته هایی که در زیرگروه زبان خارجی در دوره های دانشگاه های سراسری ارائه می شوند دارای محدودیت می باشند. این ظرفیت ها در دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402 به صورت کامل مشخص می شود اما رتبه قبولی بستگی به سهمیه، سطح دانشگاه، ظرفیت آن رشته و …دارد.

سهمیه های انتخاب رشته کنکور زبان های خارجه 1402

 1. شرکت کنندگانی که متقاضی سهمیه مناطق هستند با توجه به ملاک های زیر جزو یکی از سهمیه های مناطق 2،1 و 3 محسوب می شوند.
 • برای متقاضیان نظام آموزشی جدید اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دبیرستان
 • برای شرکت کنندگان نظام سالی واحدی و یا ترمی واحدی محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان
 • متقاضیانی که حداقل دوسال از سال های تحصیلی آخر خود را در خارج از کشور گذرانده باشند جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.

2. شرکت کننندگانی که درگیر بلایای طبیعی هستند حدود 5 در صد از ظرفیت دانشگاه های روزانه را به صورت ظرفیت مازاد به خود اختصاص می دهند.

3. حدود 40 درصد از ظرفیت کد رشته های محل ناحیه، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، لرستان و هرمزگان به متقاضیان بومی این استان ها اختصاص می یابد.

4. حدود 25 درصد از ظرفیت دوره های روزانه به داوطلبان دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران و جانبازان تعلق خواهد گرفت.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

دفترچه انتخاب رشته سراسری

دفترچه انتخاب رشته آزمون های سراسری هنر و زبان های خارجی، در قالب یک فایل و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود. این دفترچه دارای 3 فصل می باشد، فصل اول آن به بیان توضیحاتی در خصوص ضوابط و شرایط انتخاب رشته و… می پردازد. فصل دوم این دفترچه نیز شامل توضیحات و جداول گروه آزمایشی هنر می باشد و پس از آن و در فصل سوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته، توضیحات و جداول گروه آزمایشی زبان های خارجی قرار داده شده است.

البته از آن جایی که هنوز دفترچه این دوره منتشر نشده است، برای آشنایی بیشتر فایل دفترچه دوره گذشته در جدول زیر قرار داده شده است. همچنین به محض انتشار دفترچه جدید لینک آن فعال خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1401 (بخش پیوست)
(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

(به محض انتشار، لینک فوف فعال خواهد شد.)

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های آزاد به صورت جداگانه از دانشگاه های سراسری و از طریق سامانه دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir منتشر خواهد شد و این دفترچه نیز حاوی توضیحات و ذکر نکاتی در زمینه انتخاب رشته می باشد. دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402 نیز هنوز منتشر نشده است و برای آشنایی داوطلبان پی دی اف دوره گذشته جهت دانلود در ادامه مطلب قرار داده شده است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

با توجه به اهمیتی که انتخاب رشته آزمون سراسری در تعیین سرنوشت شما عزیزان دارد، پیشنهاد می کنیم این انتخاب مهم را حتما با مشورت افرادی خبره و دانا انجام دهید. با توجه به این که آزمون دانشگاه سراسری و آزاد با هم ادغام شده اند، اعلام نتایج کنکور 1402 نیز برای هر دو این دانشگاه ها به صورت هم زمان و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود؛ اما انتخاب رشته آزاد به صورت کاملا مجزا از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و از طریق سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از موارد فوق می توانید روی لینک های آن کلیک کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد، روی لینک مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- آیا انتخاب رشته دانشگاه سراسری و آزاد در رشته زبان خارجه به طور همزمان است؟

خیر، معمولا انتخاب رشته دانشگاه های آزاد بعد از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری انجام می شود.

2- انتخاب رشته دانشگاه سراسری در چه تاریخی انجام پذیر است؟

علی رغم برگزاری این دوره از کنکور در دو نوبت اما فرآیند انتخاب رشته ک بار و احتمالا اواسط مرداد ماه سال آینده انجام خواهد شد که البته هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست اما به محض انتشار، جزئیات از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

3- انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سامانه sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.iau.ac.ir، در زمان معین شده، انجام پذیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر
 1. سلام با رتبه ۱۶۰۰۰ کنکور منحصرا زبان احتمال قبولی دانشگاه اراک رشته ادبیات یا مترجمی هست؟؟ ساکن منطقه دو اراک هستم

دریافت مشاوره پیج کنکور