تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / مدت زمان خدمت سربازی 1400

مدت زمان خدمت سربازی 1400

مدت زمان خدمت نظام وظیفه عمومی 1400
مدت زمان خدمت سربازی 1400

تمام جوانان ایرانی با رسیدن به سن 18 سالگی مشمول قانون خدمت نظام وظیفه می شوند و باید در موعد مقرر، اقدامات لازم را به منظور طی کردن مراحل اعزام به خدمت سربازی به انجام برسانند. توجه داشته باشید که در صورت عدم اقدام به موقع و نداشتن شرایط معافیت خدمت سربازی، فرد مشمول به عنوان غایب تلقی شده و قوانین مربوطه شامل حال وی خواهد شد.

اگر جزو مشمولین خدمت سربازی باشید، قطعا سوالاتی در رابطه با مدت زمان خدمت سربازی و شرایط کسری خدمت ذهن شما را به خود مشغول کرده است. سازمان نظام وظیفه برای هر یک کارکنان وظیفه زمانی را به عنوان “مدت زمان خدمت ضرورت” تعیین کرده است که در این مقاله قصد داریم به شرح کامل آن بپردازیم.

مدت زمان خدمت برای کارکنان وظیفه مامور به دستگاه های غیر نظامی (امریه) برابر با 24 ماه می باشد.

مدت زمان خدمت سربازی 1400

همان گونه که می دانید، ممکن است افراد مشمول خدمت سربازی سوالات زیادی درباره این که تاریخ و محل اعزام به خدمت چگونه محاسبه می شود؟ و یا مدت زمان اعزام به سربازی بر اساس چه شرایطی تعیین می شود، داشته باشند.

با توجه به آخرین قوانین و مقررات نظام وظیفه که از طریق  سامانه سازمان نظام وظیفه نیز در دسترس عموم قرار گرفته است، گذراندن دوره سربازی برای تمامی آقایان در ایران الزامی است و افراد برای استفاده از بسیاری از خدمات دولتی، نیازمند ارائه گواهی اتمام و یا معافیت موقت این دوره می باشند.

مطابق با ماده چهارم خدمت نظام وظیفه عمومی، دوره سربازی در ایران 30 سال است و به چهار دوره ضرورت (2 سال)، احتیاط (8 سال)، ذخیره اول (10 سال) و ذخیره دوم (10 سال) تقسیم بندی می شود که در این مقاله، دوره ضرورت افراد مدنظر می باشد.

پیش از این طول خدمت وظیفه ضروری در ایران 21 ماه تعیین شده بود که این مدت در مناطق محروم به 20 ماه و در مناطق مرزی به 19 ماه کاهش پیدا کرد. البته در سال 88 قانونی مبنی بر تغییر طول مدت خدمت سربازی برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شد که در سال 90 کسری های مربوط به این مقاطع تحصیلی نیز حذف گردید.

حال بر اساس آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان نظام وظیفه، دوره ضرورت افراد تغییر پیدا نموده و مدت خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی 24 ماه، در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 21 ماه و امنیتی درگیر 17 ماه مشخص شده است. همچنین کارکنان وظیفه غیربومی می بایست در مناطق عادی به مدت 21 ماه و در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 18 ماه دوره سربازی را سپری نمایند.

سربازان به ارگان های مختلفی از جمله ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فرستاده می شوند که همه کارکنان وظیفه ‌ای که فاصله شهر یا روستای محل سکونت تا محل خدمت آن ها بیش از 50 کیلومتر است، غیر بومی محسوب خواهند شد. جزئیات مدت زمان خدمت سربازی برای سایر گروه های کارکنان وظیفه به شرح زیر می باشد.

 • مدت زمان خدمت کارکنان وظیفه مامور به دستگاه‌ های غیر نظامی و دولتی (امریه) برابر با 24 ماه است.
 • سربازانی که در نیروهای مسلح و یگان‌های حفاظت در مناطق عادی مشغول به خدمت می شوند، می بایست به مدت 21 ماه خدمت نمایند.
 • همچنین کمترین مدت زمان خدمت نیز به سربازان مناطق جنگی و امنیتی درگیر اختصاص دارد که برابر با 17 ماه می باشد.

هر یک از مدت زمان های ذکر شده ممکن است با توجه به شرایط فرد مشمول دچار کاهش یا افزایش شود که افزایش آن شامل مشمولان غایب خدمت سربازی بوده و از مسئله کاهش مدت زمان خدمت نیز تحت عنوان “کسری خدمت” یاد می شود که جزئیات و مباحث مربوط به هر یک از آن ها در ادامه مقاله ارائه شده اند.

افزایش مدت زمان خدمت برای مشمولان غایب خدمت سربازی 1400

در شرایطی که فرد مشمول در زمان مقرر نسبت به مشخص نمودن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام نکند، وارد دوره غیبت سربازی می شود. این امر علاوه بر تبعات مختلفی که دارد، موجب افزایش مدت زمان خدمت نیز می گردد که جزئیات میزان اضافه خدمت بر اساس مدت زمان غیبت افراد را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

البته لازم به ذکر است که این میزان افزایش خدمت که ممکن است به دلیل داشتن غیبت سربازی و یا فرار از خدمت برای داوطلبان در نظر گرفته شود، در صورت برخورداری مشمولین از شرایط بخشش اضافه خدمت سربازی، بخشیده خواهد شد.

مدت زمان اضافه خدمت برای غایبین سربازی 1400
مدت زمان غیبت میزان اضافه خدمت
3 ماه در زمان صلح

15 روز در زمان جنگ

3 ماه
بیشتر از 3 ماه در زمان صلح

بیشتر از 15 روز در زمان جنگ

6 ماه
بیش از یک سال در زمان صلح

بیش از 2 ماه در زمان جنگ

اعمال اضافه خدمت + تلقی نمودن وی به عنوان فراری و معرفی به مراجع مصالح قضایی

کاهش مدت زمان خدمت سربازی (کسری خدمت) 1400

در صورتی که دارای شرایط کسری خدمت باشید، می توانید اقدامات لازم را به انجام رسانده و مطابق با قوانین و ضوابط مربوطه، مدت زمان دوره خدمت ضرورت خود را کاهش دهید. توجه داشته باشید که در صورت داشتن غیبت، امکان استفاده از هیچ یک از انواع کسری خدمت را نخواهید داشت. همچنین علاوه بر معرفی انواع کسری خدمت در جدول زیر، مدت زمان مربوط به هر یک نیز در جدول زیر ارائه شده است.

میزان کسری خدمت مشمولان واجد شرایط 1400
انواع کسری خدمت مدن زمان کسری خدمت
کسر خدمت ایثارگران 12 روز کسر خدمت به ازای هر درصد جانبازی، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی
کسر خدمت نخبگان پروژه های تحقیقاتی این دسته از مشمولان توسط هیئت داوران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و در صورت تایید، فرد مشمول از امتیازاتی همچون کسری خدمت بهره مند می شود و یا پس از طی دوره آموزش، کارت پایان خدمت خود را دریافت می نماید.
کسر خدمت فرزند 3 ماه کسر خدمت به ازای هر فرزند
کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز 63 روز کسر خدمت به ازای هر درصد جانبازی
کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا 1) سربازان غیر بومی که در مناطق امنیتی و مرزی در حال خدمت سربازی می باشند، با احتساب قوانین کسری خدمت، 17 ماه خدمت خواهند کرد.

2) سربازان غیر بومی که در مناطق محروم و بد آب و هوا مشغول به خدمت هستند نیز با در نظر گرفتن ضوابط کسری خدمت، موظف به 18 ماه خدمت خواهند بود.

(مدت زمان خدمت برای کارکنان نظام وظیفه در مناطق عادی برابر با 24 ماه می باشد.)

توجه داشته باشید که بهره مندی از هر کدام از موارد فوق، مستلزم برخورداری از شرایط کسری خدمت می باشد. بنابراین لازم است ابتدا اطلاعات کاملی را از این شرایط کسب کرده و سپس به انجام اقدامات لازم بپردازید. معافیت سربازی نیز از دیگر موارد مهم در زمینه سربازی به شمار می رود که استفاده از آن، شرایط خاص خود را می طلبد. برای آن که بتوانید به اطلاعات جامعی پیرامون انواع معافیت دوره خدمت ضرورت از جمله معافیت پزشکی و معافیت کفالت دست پیدا کنید، می توانید روی لینک مرتبط با آن ها کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- کارکنان وظیفه بومی در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا موظف به گذراندن چند ماه از خدمت سربازی 1400 می باشند؟

این افراد می بایست 21 ماه خدمت سربازی را سپری نمایند.

2- مشمولین چگونه می توانند از وضعیت خدمت نظام وظیفه 1400 مطلع شوند؟

با مراجعه به سامانه نظام وظیفه و به همراه داشتن کد سخا، می توانند از وضعیت سربازی خود مطلع شوند.

3- کمترین مدت زمان خدمت سربازی 1400 به کدام گروه از مشمولین تعلق دارد؟

کمترین مدت زمان خدمت به سربازان مناطق جنگی و امنیتی درگیر اختصاص دارد که برابر با 17 ماه می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۸ نظر

 1. سلام . ۹ ماه کسری خدمت بخاطر سابقه جبهه پدر دارم . با توجه به اینکه مدت سربازی در مناطق بد آب و هوا ۱۸ ماه هست . آیا این امکان وجود دارد که در این مناطق خدمت کنم ؟؟ آن وقت مدت خدمت من ۹ ماه می شود ؟

 2. سرباز سپاه دلگان هستم اعزامی ۱/۱۱/۱۳۹۹ مدت خدمت سربازیم چقد هس

 3. با سلام. چگونه سربازان متاهل می تونن کسری خدمت بگیرن.

  • با سلام و وقت بخیر، می توانید نسبت به مراجعه حضوری به مرکز پلیس+۱۰ استان محل اقامت خود مراجعه کرده و سایر مراحل ثبت درخواست جهت استفاده از قانون کسری خدمت، را طی نمایید.

 4. سلام
  من ارشد رو ۸/۹/۱۴۰۰ تموم شدم چه قدر فرصت دارم تا برم خدمت یا دکتری

  • با سلام و احترام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، پس از اتمام هر مقطع شش ماه الی یک سال معافیت تحصیلی به افراد تعلق می گیرد اما لازم به ذکر است برای بررسی وضعیت خود به نظام وظیفه استان محل اقامت مراجعه نمائید.

 5. با سلام.سربازی که متاهل باشد شامل کسری خدمت می شود؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، مشمولان متاهل در صورت نداشتن غیبت، مجاز به استفاده از قانون کسری خدمت سربازی خواهند بود.

 6. سلام وقت بخیر. درصورتی که امریه بگیریم امکان استفاده از کسری خدمت وجود داره؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، امکان استفاده از قانون کسری خدمت برای سربازان امریه وجود ندارد.

 7. سلام وقت بخیر خدمت سربازی منطقه بد اب هوا چن ماه شد؟

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر مدت خدمت سربازی در مناطق محروم و بد آب و هوا ۱۹ ماه می باشد.

 8. سلام
  من اعزامی ۱۴۰۰/۳/۱ هستم
  و در تیپ ۱۶۴متحرک هجومی ارتش پیرانشهر مشغول به خدمت هستم
  منه بومی باید در شهر خودم که شهر مرزی،بدی آب و هوا و محروم است چند ماه باید خدمت کنم؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر مدت خدمت سربازی در مناطق محروم و بد آب و هوا ۱۹ ماه می باشد.

 9. سلام خدمت شما
  بنده در شهر خودم که منطقه ای بد آب و هوا هستش خدمت میکنم (منطقه محروم و عملیاتی نیستش)
  باید ۲۱ماه خدمت کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر مدت خدمت در مناطق محروم و بد آب و هوا ۱۹ ماه می باشد.

دریافت مشاوره