تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / آزمون استخدامی / مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش 1401
مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

هر ساله یک آزمون استخدامی با هدف جذب داوطلبان در دستگاه های اجرایی کشور مانند آموزش و پرورش، سازمان شیلات، وزارت راه و شهر سازی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان اوقاف و امورخیریه و… برگزار می گردد. پس از اعلام نتایج این آزمون، در صورتی که شرکت کنندگان حدنصاب نمره را کسب کرده باشند، به مصاحبه دعوت خواهند شد. نهایتا افرادی مورد پذیرش نهایی قرار خواهند گرفت که از تمامی مراحل این مصاحبه با موفقیت عبور نمایند.

پذیرش داوطلبان در آزمون استخدامی منوط به کسب 70 درصد نمره آزمون کتبی و 30 درصد نتیجه مصاحبه موثر می باشد.

زمان مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش 1401 پس از اعلام نتایج اولیه این آزمون در سال 1401 تعیین می شود. به این صورت که مدتی بعد از برگزاری آزمون، اسامی پذیرفته شدگان اولیه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به صورت چند برابر ظرفیت اعلام می گردد و افرادی که موفق به کسب حدنصاب نمره لازم در آزمون کتبی شده اند، می بایست در جلسه مصاحبه ای که برای آن ها ترتیب داده می شود، شرکت نمایند. توجه داشته باشید که دعوت شدن به مصاحبه دلیلی برای پذیرش قطعی داوطلبان نیست و برای قبولی نهایی باید به امتیازات تمامی مراحل گزینش دست یافت.

با توجه به این که مدارک ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 پس از تعیین نمره شرکت کنندگان بررسی می شود، چنانچه این مدارک مورد تایید قرار نگیرند، از آن ها برای حضور در مراحل گزینش دعوت نخواهد شد. معمولا پس از انتشار کارنامه داوطلبان، سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای آدرس سایت های مذکور و زمان مراجعه به آن ها برای مصاحبه را اعلام می نماید.

لازم است بدانید که فرآیند مصاحبه پذیرفته شدگان این مرحله از روز دوشنبه 6 تیر ماه آغاز شده و حداکثر تا روز سه شنبه 21 تیر ماه نیز مطابق با زمان بندی‌ اعلام شده از سوی اداره کل آموزش وپرورش استان مربوطه ادامه خواهد داشت.

مراحل مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

گزینش آزمون استخدامی آموزش و پرورش معمولا دارای دو مرحله معاینات پزشکی و مصاحبه شفاهی می باشد که در ادامه پیرامون هر یک از آن ها نکاتی را بیان خواهیم کرد.

معاینات پزشکی

فردی که تصمیم دارد در مشاغل زیر نظر وزارت آموزش و پرورش پذیرفته شود، می بایست علاوه بر بهره مندی از علم و اطلاعات کافی، از سلامت کامل نیز برخوردار باشد تا بتواند وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهد. بنابراین پذیرفته شدگان در این آزمون استخدامی پذیرفته می شوند، در مرحله گزینش می بایست مورد معاینات پزشکی نیز قرار گیرند.

معاینات پزشکی در هر شهر و استان ممکن است کمی متفاوت باشد، اما معمولا شامل معاینات چشم پزشکی، شنوایی سنجی، دندانپزشکی و قد و وزن می باشد. چنانچه پس از انجام بررسی های لازم، داوطلبان از نظر سلامت در وضعیت مناسبی باشند، به سایر مراحل راه می یابند.

مصاحبه حضوری

همان طور که گفته شد، به دلیل مسئولیت خطیر و ارزشمندی که معلمان بر عهده دارند، افرادی که برای این شغل انتخاب می شوند علاوه بر دارا بودن علم کافی، دانش و سلامت کامل باید معیارهای اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی لازم را نیز داشته باشند. جهت تشخیص این امر، معمولا پذیرفته شدگان اولیه به صورت چند برابر ظرفیت پذیرش آموزش و پرورش به جلسه مصاحبه ای دعوت می شوند که به صورت شفاهی و با پرسش هایی به شکل زیر برگزار می شود.

 • مشخصات فردی داوطلب مانند: سن، وضعیت تاهل، محل سکونت و …
 • معرفی اعضای خانواده و شغل آن ها
 • سوالات اعتقادی و مذهبی
 • سوالاتی در مورد احکام، نماز، روزه و…
 • پرسش هایی پیرامون مسائل سیاسی روز ایران و جهان
 • پرسش های تخصصی از رشته تحصیلی و عنوان شغلی انتخابی
 •  و…

جهت موفقیت در جلسه مصاحبه، کتاب هایی در بازار موجود هستند که داوطلب می تواند با مطالعه آن ها اطلاعات خود را افزایش داده و با آمادگی بیشتری در جلسه مذکور حضور پیدا کند. در ادامه برخی از این منابع معرفی شده اند.

منابع پیشنهادی جهت آمادگی برای مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ویژگی های یک معلم خوب (آیت الله مظاهری)
اصول عقاید وصیت نامه حضرت امام خمینی (ره)
ولایت فقیه (امام خمینی (ره) مسئله حجاب (شهید مطهری)
راز نماز (آقای قرائتی) اخلاق اسلامی (شهید دستغیب)

علاوه بر موارد فوق، نوع پوشش، ظاهر، طرز برخورد، صحبت کردن و حالات رفتاری داوطلب نیز مورد توجه مصاحبه کنندگان قرار دارد و مجموع همه این ها در نمره دهی به داوطلب، بسیار موثر است. بنابراین در صورتی که قصد شرکت در مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش را دارید، پیشنهاد می کنیم که با پوششی رسمی و مناسب در جلسه حاضر شوید و بیشتر مراقب حرکات و رفتار خود باشید.

مدارک لازم برای دعوت شدگان به مصاحبه آزمون استخدامی 1401

مدارک مورد نیاز برای مصاحبه آزمون استخدامی 1400
مدارک لازم برای دعوت شدگان به مصاحبه آزمون استخدامی 1400

با توجه به این که دعوت به مصاحبه از پذیرفته شدگان در آزمون کتبی مشروط به مورد تایید قرار گرفتن مدارک آن ها می باشد، وزارت آموزش و پرورش هر استان، اطلاعیه مربوط به زمان و نحوه تحویل این مدارک را در سایت همان مرکز منتشر می نماید. داوطلبان موظف اند در تاریخ مقرر در محل تعیین شده حضور یافته و مدارک خود را تحویل دهند و یا آن ها را به صورت پستی به نشانی اعلام شده ارسال کنند. به تعدادی از مدارک مذکور در فهرست پایین اشاره کرده ایم.

 • فرم اطلاعات فردی: دعوت شدگان به مصاحبه موظف هستند که فرم اطلاعات فردی را از پرتال دبیرخانه هیات مرکزی گزینش دریافت نمایند و سپس نسبت به تکمیل آن با مشخصات فردی اقدام کنند. (یک قطعه عکس می بایست به فرم الصاق شود.)
 • 2 قطعه عکس پرسنلی
 • کپی از کلیه صفحات شناسنامه به همراه اصل آن
 • کپی کارت ملی به همراه اصل آن
 • مدارک مربوط به سهمیه
 • کپی کارت پایان خدمت یا معافیت و اصل آن
 • و…

مراحل بعد از مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پروش 1401

آن دسته از داوطلبانی که در مصاحبه این آزمون شرکت کرده و پذیرفته شوند، می بایست در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند. پس از اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش، محل برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی توسط دانشگاه هایی که برگزارکننده این دوره ها هستند، تعیین می گردد. پذیرفته شدگان باید در محل اعلام شده، ثبت نام نموده و در دوره های پودمانی مهارت آموزی که زیر نظر دانشگاه فرهنگیان می باشد، حضور پیدا کنند. پس از گذراندن دوره مهارت آموزی از سوی دانشگاه مجری آن، یک آزمون جامع برگزار می شود که برای استخدام شدن در آموزش و پرورش، موفقیت در این آزمون الزامی است.

 • بخشی از هزینه خدمات آموزشی و رفاهی دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد.
 • اگر پذیرفته شدگان در مصاحبه، طی برگزاری دوره مهارت آموزی انصراف دهند، به تشخیص وزارت آموزش پرورش ملزم به پرداخت هزینه آزمون، مصاحبه استخدامی و برگزاری دوره می باشند.
 • دانشگاه برگزارکننده دوره مهارت آموزی هیچ مسئولیتی در قبال خوابگاه و تغذیه مهارت آموزان ندارد و در صورت وجود امکانات، ارائه خدمات فقط با دریافت هزینه امکان پذیر است.
 • دوره مهارت آموزی شامل مجموعه ای از دروس تخصصی، تربیتی و کارورزی است که متناسب با نوع رشته پذیرفته شده، برای مهارت آموزان اجرا می شود.
 • پذیرفته شدگان نهایی رشته دبیری – آموزگاری باید با مراجعه به سایت دانشگاه فرهنگیان از شرایط و ضوابط ثبت نام در دوره های کارآموزی اطلاع یابند.
 • گذراندن دوره مهارت آموزی شرط لازم برای استخدام آموزش و پرورش است و جزء سنوات خدمتی محسوب نمی شود.
 • پذیرفته شدگان نهایی این آزمون باید قبل از ثبت نام در دوره مهارت آموزی، تعهد کتبی خود را مبنی بر 10 سال تعهد خدمت در محلی که آموزش و پرورش تعیین می کند، ارائه دهند.
 • عدم ثبت نام در دوره مهارت آموزی به منزله انصراف از ادامه روند پذیرش می باشد و داوطلبان در این خصوص حق اعتراض ندارند.

ممکن است برخی از پذیرفته شدگان از ادامه مراحل پذیرش و شرکت در دوره مهارت آموزی انصراف دهند و یا به هر دلیل دیگری تعدادی از ظرفیت های استخدامی خالی بماند. وزارت آموزش و پرورش معمولا مرحله ای را با عنوان تکمیل ظرفیت استخدامی آموزش و پرورش قرار می دهد تا داوطلبانی که موفق به کسب نمره لازم در مصاحبه نشده و یا به مصاحبه دعوت نشده اند، بار دیگر شانس خود را برای پذیرش در این ظرفیت های خالی بیازمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- زمان مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 از چه طریقی اعلام می گردد؟

این فرآیند در بازه زمانی 6 الی 21 تیر ماه صورت می پذیرد که جزئیات آن از طریق اداره کل آموزش و پرورش هر استان اعلام می شود.

2- مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 شامل چه مراحلی می باشد؟

به طور کلی مصاحبه این آزمون شامل مصاحبه شفاهی و معاینات پزشکی می باشد.

3- آیا استخدام پذیرفته شدگان مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 قطعی می باشد؟

خیر، پس از این مرحله، افراد وارد یک دوره مهارت آموزی می شوند که در صورت با موفقیت گذراندن آزمون جامع این دوره، پذیرش آن ها نهایی می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴۶ نظر

 1. سلام کحابایدثبت نام کرد وچ جوری میشه توضیح بدید

  • با سلام و احترام، ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش می باشد که در حال حاضر اطلاعیه ای در این خصوص منتشر نشده است.

 2. سلام خسته نباشید، نفر اول قبولی سهمیه ۵ درصد استخدامی آموزش و پرورش انصراف داده،شرایط و مراحل جذب نفر دوم چگونه است؟
  خودشون اعلام میکنند یا باید پیگیر باشم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص شرایط تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی منتشر نشده است.

 3. سلام.خسته نباشید.ببخشید نتایج مصاحبه کی اعلام میشه؟

 4. سلام.خسته نباشید.ببخشید نتایج مصاحبه ازمون استخدامی کی اعلام میشه؟

 5. سلام خسته نباشید. ببخشید اکثر رشته ها امسال دو برابر ظرفیتن درسته؟ یعنی رشته ای که یک نفر می خواد دو نفر دعوت به مصاحبه شده؟ من تقریبا از نمره حد نصاب ۱۸ نمره نمره ام بالاتره. ولی فکر می کنم نفر دوم بومیه. مصاحبه علمی هم هفته پیش انجام شد.
  الان خیلی نگرانم. امسال خیلی بد شده ما که مراکز استان زندگی می کنیم، خود مراکز هم هیچوقت نیرو نمیخوان. از این طرف هم که بومی شهرستان گذاشتن برای شهرستانی ها. واقعا نمیدونم چه قانونیه.
  حالا به نظرتون من شانسی دارم؟

  • با سلام و درود، دعوت به مصاحبه تمامی رشته های استخدامی آموزش و پرورش، ۳ برابر ظرفیت بوده و از اینجا به بعد همه چیز به نحوه ی برگزاری مصاحبه ی شما بستگی دارد.

 6. سلام.سال دیگه آزمون استخدامی برگزار میشه

 7. سلام .من آزمون استخدامی ۹۹قبول شدم .نفر دوم هستم و بومی شهرستان هستم.ولی نفر اول ک خیلی هم امتیازش بالاتر از کنه بومی نیست.ممکنه من قبول بشم؟
  لطفاً جواب بدید

 8. سلام من کاردانی رشته حسابداری را دارم آیا میتوانم در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم و اینکه میتوانم معلم ابتدایی یا دبیر بشوم؟

 9. سلام من رشته ام حسابداریه،میخواستم بدونم میتونم برای آموزگارابتدایی شرکت کنم؟؟

  • با سلام.
   شما می بایست با توجه به رشته تحصیلی خود عنوان شغلی متناسب را انتخاب کنید ، دارندگان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته حسابداری می توانند در عنوان شغلی هنرآموز حسابداری آزمون دهند.

 10. سلام. من در مصاحبه شرکت کردم و رد شدم، مدرک لیسانس و فوق لیسانسم مرتبط بود و سابقه ی ۱۰ سال تدریس مستمر در همون رشته انتخابی در مدارس غیردولتی با گزینش آموزش و پرورش رو داشتم و از مصاحبه م هم راضی بودم. ولی نمره مکتسبه م پایین بود. ممکنه نمره ی کتبی اونقدر تاثیرگذار بوده باشه که همه ی این امتیازات رو بتونه بی اثر کنه؟ و آیا راهی برای اعتراض یا امید مجدد هست؟ ممنون میشم راهنمایی م کنین

  • با سلام ، با توجه به اینکه پذیرش درعناوبن شغلی آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۳۹۸ ، با ارزش وزنی ۷۰ درصد آزمون کتبی و ۳۰ درصد مصاحبه در نظر گرفته شده بود . در صورتی که مرحله مصاحبه را با موفقیت بگذرانید اما حداقل نمره مکتسبه از سایر شرکت کنندگان پایین تر باشد ، احتمال قبولی شما کمتر می شود .

 11. سلام.میخواستم بدونم واسه تکمیل ظرفیت از کجا باید متوجه بشیم.
  یعنی اینکه آیا با من که نفر دوم شدم تماس میگیرن.یا نه
  و واسه تکمیل ظرفیت باید کل مراحل قبلی رو طی کنم؟یا اینکه دعوت به گزینش میشم چون مراحل قبلی رو رفتم.

 12. سلام.من در نتایج نهایی آزمون آموزش و پرورش قبول نشدم و رد شدم.با اینکه نفر اول توی آزمون بودم.و نفر قبلیم که سه نمره با من اختلاف داشت قبول شده.اگه نفر که قبول شده انصراف بده امکان اینکه من دعوت به گزینش بشم هست یا نه؟

  • با سلام ،
   بله ؛ چنانچه ظرفیت عنوان شغلی انتخابی شما خالی بماند ، احتمال اینکه مرحله ای به عنوان تکمیل ظرفیت در نظر گرفته شود و شما امکان شرکت در آن را داشته باشید وجود دارد.

 13. سلام
  تاثیر بومی بودن در این آزمون چقدر است؟

  • با سلام ،
   مطابق با شرایط و ضوابط پذیرش هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی ، شرایط بومی گزینی در آزمون اعمال نشده بود و تاثیری نداشت ، ولیکن در سنوات گذشته پذیرش با توجه به ضوابط بومی گزینی صورت می گرفت ، لذا در سالهای آتی امکان تغییر قوانین پذیرش وجود دارد.

 14. سلام من مصاحبه رو انجام دادم اما خبری نشد که پذیرفته شدم یا نه، کجا باید پیگیری کنم؟؟ لطفا جواب بدید

  • با سلام.
   بر اساس اطلاعیه های موجود نتایج آزمون تعدادی از دستگاه های اجرایی مشخص شده است و طی روزهای آینده نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

 15. سلام، ببخشید من نمره ازمونم تقریبا نزدیک نمره ی حدنصاب هست من خیلی ناامید شدم از قبولی به نظرتون اگه مصاحبه م خوب باشه احتمال قبولی هست؟

 16. سلام خواهش میکنم جوای منو بدین خیلی استرس دارم من در رشته دبیری تربیت بدنی دعوت به مصاحبه شدم نفر دوم هستم کارشناسی و ارشدم هر دو از بهترین دانشگاه دولتی روزانه ولی نفر ادل کارشناسیش کشلورزی ارشدش تربیت بدنی الان اولویت با کی هست؟؟؟؟خواهش میکنم جواب بدین

  • با سلام
   معمولا در مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، اولویت پذیرش از لحاظ رشته فارغ التحصیلی با افرادی می باشد که دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط می باشند ، شما می توانید با مراجعه به مشاوره تحصیلی تلفنی اطلاعات لازم را به دست آورید .

 17. سلام خسته نباشید من الان آزمون استخدامی آموزش پرورش قبول شدم و باید مدراکم ببرم
  اما مدرک تحصیلیم که ارشد هست هنوز آماده نیست
  آیا میشه تاییدی از دانشگاه گرفت که من فارغ التحصیل شدم اما مدرکم حاضر نیست ؟
  و مورد قبول هست ؟

  • با سلام.
   مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی تاریخ فارغ التحصیلی شما باید تا تاریخ ۱۳۹۸/۷/۱۲ اعلام شده باشد ، در صورت مغایرت در مدرک تحصیلی ، اطلاعات شما تایید نمی شود.

 18. سسلام و من در ازمون قبول شدم
  برای مصاحبه در چه تاریخ و ساعتی مدارک برای اموزش و پروش خراسن شمالی به اداره گزینش باید تحویل بدیم و اخرین مهلت چه زمانیه
  تشکر

  • با سلام ،
   مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور ، شما می بایست به سایت دستگاه مورد نظر مراجعه نموده و طبق زمان و اطلاعیه مندرج در سایت مربوطه اقدام نمایید.

 19. سلام خسته نباشید. سوالم اینه که اگه نام دانشگاه رو هنگام ثبت نام اشتباه بزنیم برای مرحله مصاحبه و بررسی مدارک مشکل داره یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید با تشکر

  • با سلام.
   شما می بایست در تاریخ های اعلام شده از طرف آموزش و پرورش هر استان مدارک خود را تحویل دهید تا صحت مدارک تایید شود ، در صورت مغایرت مدارک با اطلاعات ثبت نامی ممکن است اطلاعات شما برای ورود به مرحله مصاحبه مورد تایید قرار نگیرد.

 20. سلام… خسته نباشید
  من برای استان چهارمحال و بختیاری امتحان دادم و برای مصاحبه معرفی شدم.
  اما در حال حاضر تهران مشغول به کار هستم، آیا میتوانم بعد از مصاحبه در صورتی که قبول شدم،دوره ی یکساله ی پودمانی را در تهران بگذرانم؟ که هم کار کنم و هم دانشگاه بروم؟ لطفا پاسخ دهید. ممنونم

  • با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام هفتمین امتحان مشترک دستگاه های اجرایی ، محل مهارت آموزی دوره یکساله ، براساس شغل محل انتخابی پس از اعلام نتایج قطعی اعلام می شود.لازم به ذکر است تغییر محل مهارت آموزی درصورت وجود شغل با رعایت جنسیت از طریق دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 21. سلام لطفا زود جوابمو بدین
  من در یکی از شهرهای خراسان ساکن هستم ولی برای محل خدمت شهریارو انتخاب کردم ایا برای انجام مصاحبه ومعاینه پزشکی باید به مرکز استان خودمون برم یا محل خدمت ؟؟؟تو سنجش توضیح میدن در این موردددد
  وایا معاینه یک روزه ومصاحبه و گزینش یه روزه دیگه است؟؟؟

  • با سلام ،
   مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش شما جهت آگاهی از زمان و مکان دقیق مصاحبه خود می بایست به سایت دستگاه موردنظر مراجعه نمایید و براساس توضیحات مندرج در سایت اقدام کنید.

 22. سلام وقت بخیر
  ببخشید، اطلاع دارید چند برابر ظرفیت دعوت شدند؟ و اینکه برای این ازمون همانند دانشگاه فرهنگیان نمره کل مهم تر از نمره مصاحبه است؟

  • با سلام.
   بنا بر ظرفیت های مورد نظر هر شغل محل دو الی سه برابر ظرفیت اصلی دعوت به مصاحبه برای آزمون های استخدامی انجام می شود و پس از برگزاری مصاحبه استخدامی، معرفی افراد به گزینش بر اساس مجموع نمره کل نهایی آنان با وزن هفتاد (۷۰)درصد برای آزمون های کتبی (عمومی و تخصصی) و سی (۳۰) درصد برای مصاحبه استخدامی می باشد.

 23. سلام.وقت بخیر
  خواهشا جوابمو بدید
  رشته کارشناسی و رشته ارشد بنده اصلا بهم مرتبط نیستند.
  رشته کارشناسی ارشدم روانشناسی هست
  رشته کارشناسیم مکانیک
  آیا میتونم برای آموزگاری ابتدایی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم؟

  • با سلام،
   مطابق با شرایط ثبت نام هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی(۱۳۹۸)، شما میتوانید با شرایط ذکر شده برای عنوان شغلی آموزگاری ابتدایی اقدام نمایید، لازم به ذکر است شرایط ثبت نام میتواند در سال های آینده دچار تغییر شود.

دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی