تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش 98
مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران 9092305538
تماس از سایر استان ها 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر که قصد دارند در دستگاه های اجرایی کشور مانند آموزش و پرورش ، سازمان شیلات ، وزارت راه و شهر سازی ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، سازمان دامپزشکی کشور ، سازمان اوقاف و امورخیریه و … استخدام شوند ، معمولا اطلاعی از شرایط و ضوابط استخدام در این نهادها ندارند. یکی از این دستگاه های اجرایی وزارت آموزش و پرورش می باشد که هرساله متقاضیان زیادی علاقه مندند تا در آزمون استخدامی آن شرکت کنند. داوطلبانی که در ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش شرکت کرده اند ، پس از اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، در صورتی که حد نصاب نمرات آزمون را کسب کرده باشند به مصاحبه دعوت می شوند. در نهایت افرادی در وزارت آموزش و پرورش استخدام خواهند شد که با موفقیت این مرحله را پشت سر گذاشته باشند.

داوطلبان جهت پذیرش در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، می بایست علاوه بر آزمون کتبی در مراحل گزینش نیز شرکت نمایند ؛ در پذیرش نهایی افراد ، 70 درصد نمره آزمون و 30 درصد نیز نتیجه مصاحبه موثر خواهد بود.

مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 98

زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش پس از اعلام نتایج اولیه این آزمون می باشد. مدتی بعد از برگزاری آزمون ، اسامی پذیرفته شدگان اولیه به صورت چند برابر ظرفیت اعلام می شود و افرادی که موفق به کسب حد نصاب لازم در آزمون استخدامی شده اند ، می بایست در مصاحبه ای که برای پذیرفته شدگان اولیه این آزمون برگزار می شود شرکت نمایند. توجه داشته باشید که دعوت شدن به مصاحبه به معنای پذیرش قطعی نیست و پذیرفته شدگان اولیه در آزمون ، می بایست در مصاحبه حضوری نیز شرکت نمایند.

در پذیرش آزمون استخدامی آموزش پرورش ، 70 درصد نمره آزمون و 30 درصد نمره مصاحبه تاثیرگذار است و مجموع نمرات این دو مرحله تعیین کننده وضعیت قبولی داوطلب می باشد. دعوت شدگان به مصاحبه باید با مراجعه به سایت آموزش و پرورش استان خود از زمان و مکان دقیق برگزاری مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش اطلاع یابند. چنان چه دعوت شدگان به مصاحبه ، برای انجام مراحل گزینش ، در تاریخ تعیین شده حضور نیابند به معنای انصراف قطعی آنها تلقی می شود و پس از گذشتن تاریخ تعیین شده حق اعتراض نخواهند داشت.

گزینش آزمون استخدامی آموزش و پرورش معمولا دارای دو مرحله ی معاینات پزشکی و مصاحبه شفاهی می باشد. در ادامه پیرامون هر یک از این مراحل نکاتی را بیان خواهیم کرد.

معاینات پزشکی

فردی که تصمیم دارد تا در شغل شریف معلمی خدمت کند ، می بایست علاوه بر بهره مندی از علم و اطلاعات کافی ، از سلامت کافی نیز برخوردار باشد تا بتواند وظیفه خود را به بهترین صورت انجام دهد. به همین دلیل افرادی که در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش پذیرفته می شوند ، در مرحله گزینش می بایست مورد معاینات پزشکی نیز قرار بگیرند.

در این مرحله داوطلبان ، جهت بررسی این موضوع که آیا از سلامت جسمانی برخوردار هستند یا خیر ، می بایست مورد معاینه پزشکان مختلف قرار بگیرند تا سلامت آن ها احراز شود.

معاینات پزشکی در هر شهر و استان ممکن است کمی متفاوت باشد ، اما معمولا داوطلبان می بایست در معاینات چشم پزشکی ، شنوایی سنجی ، دندان پزشکی و قد و وزن شرکت نمایند و در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند می توانند وارد مرحله بعدی پذیرش شوند.

مصاحبه حضوری

همان طور که گفته شد ، به دلیل مسئولیت خطیر و ارزشمندی که معلمان بر عهده دارند ، افرادی که برای این شغل انتخاب می شوند می بایست علاوه بر بهره مندی از علم ، دانش و سلامت لازم جهت برعهده گرفتن این شغل ، از معیارهای اخلاقی ، فرهنگی ، اجتماعی و اعتقادی لازم نیز برخوردار باشند. جهت تشخیص این امر نیز معمولا پذیرفته شدگان اولیه به صورت چند برابر ظرفیت به مصاحبه دعوت می شوند. در این مصاحبه که در اکثر موارد به صورت شفاهی برگزار می شود ، معمولا پرسش هایی با موضوعات زیر پرسیده می شود.

 • مشخصات فردی داوطلب مانند : سن ، وضعیت تاهل ، محل سکونت و …
 • معرفی اعضای خانواده و شغل آن ها
 • سوالات اعتقادی و مذهبی
 • سوالاتی در مورد احکام ، نماز و روزه و …
 • پرسش هایی پیرامون مسائل سیاسی روز ایران و جهان
 •  و …

بنابراین لازم است تا داوطلبان با مطالعه کتاب هایی مناسب با این موضوعات ، اطلاعات خود را افزایش دهند تا بتوانند با آمادگی بیشتری در جلسه حضور پیدا کنند.

منابع پیشنهادی جهت آمادگی برای مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ویژگی های یک معلم خوب (آیت الله مظاهری)
اصول عقاید وصیت نامه حضرت امام خمینی (ره)
ولایت فقیه (امام خمینی (ره)) مسئله حجاب (شهید مطهری)
راز نماز (آقای قرائتی) اخلاق اسلامی (شهید دستغیب)

علاوه بر موارد فوق نوع پوشش ، ظاهر ، طرز برخورد ، صحبت کردن و حالات رفتاری داوطلب نیز از اهمیت زیادی برای مصاحبه کنندگان برخوردار است و مجموع همه این ها در نمره دهی به داوطلب ، بسیار تاثیر گذار می باشد. بنابراین در صورتی که قصد شرکت در مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش را دارید ، پیشنهاد می کنیم که با پوششی رسمی و مناسب در جلسه مصاحبه حاضر شوید و بیشتر مراقب حرکات و رفتار خود باشید ، زیرا کاملا تحت نظر مصاحبه کنندگان قرار دارید.

مدارک لازم برای دعوت شدگان به مصاحبه آزمون استخدامی 98

  • فرم اطلاعات فردی : دعوت شدگان به مصاحبه موظف هستند که فرم اطلاعات فردی را از پرتال دبیرخانه هیات مرکزی گزینش دریافت نمایند و سپس نسبت به تکمیل اطلاعات فردی و الصاق یک قطعه عکس به آن اقدام کنند.
  • 2 قطعه عکس پرسنلی
  • کپی از کلیه صفحات شناسنامه به همراه اصل آن
  • کپی کارت ملی به همراه اصل آن

همه مدارک فوق را باید در جلسه مصاحبه به همراه داشته باشید.

مراحل بعد از مصاحبه آزمون استخدامی 98

همان طور که می دانید ، آن دسته از داوطلبانی که در مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته می شوند می بایست در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش نیز شرکت کنند ؛ پس از اعلام نتایج نهایی استخدامی آموزش و پرورش و مشخص شدن داوطلبان پذیرفته شده ، محل برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی توسط دانشگاه هایی که برگزار کننده این دوره ها هستند مشخص می شود و پذیرفته شدگان یک هفته پس از اعلام نتایج نهایی موظف هستند که در محل تعیین شده ثبت نام نمایند و در دوره های پودمانی مهارت آموزی که زیر نظر دانشگاه فرهنگیان می باشد حضور یابند. پس از گذراندن دوره مهارت آموزی از سوی دانشگاه مجری این دوره ، آزمون جامع برگزار می شود که برای استخدام شدن در آموزش و پرورش ، موفقیت در این آزمون الزامی می باشد.

 • بخشی از هزینه خدمات آموزشی و رفاهی دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد.
 • اگر پذیرفته شدگان در مصاحبه ، در طی برگزاری دوره مهارت آموزی انصراف دهند ، به تشخیص وزارت آموزش پرورش ملزم به پرداخت هزینه آزمون ، مصاحبه استخدامی و برگزاری دوره می باشند.
 • دانشگاه برگزار کننده دوره مهارت آموزی هیچ مسئولیتی در قبال خوابگاه و تغذیه مهارت آموزان ندارد و در صورت وجود امکانات ، ارائه خدمات فقط با دریافت هزینه امکان پذیر می باشد.
 • دوره مهارت آموزی شامل مجموعه ای از دروس تخصصی ، تربیتی و کارورزی است که متناسب با نوع رشته پذیرفته شده ، برای مهارت آموزان اجرا می شود.
 • پذیرفته شدگان نهایی رشته دبیری – آموزگاری باید با مراجعه به سایت دانشگاه فرهنگیان از شرایط و ضوابط ثبت نام در دوره های کارآموزی اطلاع یابند.
 • گذراندن دوره مهارت آموزی شرط لازم برای استخدام در آموزش و پرورش است و جزو سنوات خدمتی محسوب نمی شود.
 • پذیرفته شدگان نهایی این آزمون باید قبل از ثبت نام در دوره مهارت آموزی ، تعهد کتبی خود را مبنی بر 10 سال تعهد خدمت در محلی که آموزش و پرورش تعیین می کند ، ارائه دهند.
 • عدم ثبت نام داوطلب در دوره مهارت آموزی به منزله انصراف از ادامه روند پذیرش می باشد و داوطلبان در این خصوص حق اعتراض ندارند.

از آن جایی که ممکن است عده ای از پذیرفته شدگان از ادامه مراحل پذیرش و شرکت در دوره مهارت آموزی انصراف دهند و یا به هر دلیل دیگری تعدادی از ظرفیت های استخدامی خالی بماند ، وزارت آموزش و پرورش معمولا مرحله ای را با عنوان تکمیل ظرفیت استخدامی آموزش و پرورش قرار می دهد تا داوطلبانی که موفق به کسب نمره لازم در مصاحبه نشده و یا به مصاحبه دعوت نشده اند ، بار دیگر شانس خود را برای پذیرش در این ظرفیت های خالی بیازمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد موارد بالا و در صورت تمایل می توانید روی لینک های مربوطه کلیک کرده و یا با کارشناسان مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران 9092305538
تماس از سایر استان ها 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بسته انتخاب رشته دریافت مشاوره