تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / آزمون استخدامی / مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش 99
مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر که قصد دارند در دستگاه های اجرایی کشور مانند آموزش و پرورش ، سازمان شیلات ، وزارت راه و شهر سازی ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، سازمان دامپزشکی کشور ، سازمان اوقاف و امورخیریه و … استخدام شوند ، معمولا اطلاعی از شرایط و ضوابط استخدام در این نهادها ندارند. یکی از این دستگاه های اجرایی ، وزارت آموزش و پرورش می باشد که هرساله متقاضیان زیادی علاقه مند هستند تا در آزمون استخدامی آن شرکت کنند. داوطلبانی که در ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش شرکت کرده اند ، پس از اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، در صورتی که حدنصاب نمرات آزمون را کسب کرده باشند به مصاحبه دعوت می شوند. در نهایت افرادی در وزارت آموزش و پرورش استخدام خواهند شد که با موفقیت این مرحله را پشت سر گذاشته باشند.

داوطلبان جهت پذیرش در آزمون استخدامی آموزش و پرورش می بایست علاوه بر آزمون کتبی ، در مراحل گزینش نیز شرکت نمایند ؛ در پذیرش نهایی افراد ، 70 درصد نمره آزمون و 30 درصد نتیجه مصاحبه موثر می باشد.

زمان مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 98

زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش پس از اعلام نتایج اولیه این آزمون تعیین می شود. مدتی بعد از برگزاری آزمون ، اسامی پذیرفته شدگان اولیه به صورت چند برابر ظرفیت اعلام می گردد و افرادی که موفق به کسب حدنصاب نمره لازم در آزمون استخدامی شده اند ، می بایست در جلسه مصاحبه ای که برای آن ها ترتیب داده می شود ، شرکت نمایند. توجه داشته باشید که دعوت شدن به مصاحبه دلیلی برای پذیرش قطعی داوطلبان نیست بلکه پس از موفقیت در مصاحبه حضوری ، نتیجه نهایی پذیرش آن ها مشخص می گردد.

داوطلبان پیش از حضور در جلسه مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید از روز 17 دی ماه به سایت وزارت آموزش و پرورش شهر مربوطه مراجعه کنند و اقدامات لازم را جهت بررسی مدارک انجام دهند. چنان چه در این مرحله مورد تایید قرار گیرند ، می توانند در جلسه ای که برای مصاحبه ترتیب داده می شود ، شرکت کنند. از همین رو زمان مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش از طریق سایت آموزش و پرورش هر استان اطلاع رسانی می شود. چنان چه دعوت شدگان به مصاحبه ، برای انجام مراحل گزینش ، در تاریخ تعیین شده حضور نیابند به معنای انصراف قطعی آنها تلقی می شود و حق اعتراض نیز نخواهند داشت.

مراحل مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش

گزینش آزمون استخدامی آموزش و پرورش معمولا دارای دو مرحله معاینات پزشکی و مصاحبه شفاهی می باشد که در ادامه پیرامون هر یک از آن ها نکاتی را بیان خواهیم کرد.

معاینات پزشکی

فردی که تصمیم دارد تا در شغل شریف معلمی خدمت کند ، می بایست علاوه بر بهره مندی از علم و اطلاعات کافی ، از سلامت کامل نیز برخوردار باشد تا بتواند وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهد. بنابراین افرادی که در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش پذیرفته می شوند ، در مرحله گزینش می بایست مورد معاینات پزشکی نیز قرار گیرند.

معاینات پزشکی در هر شهر و استان ممکن است کمی متفاوت باشد ، اما معمولا داوطلبان می بایست در معاینات چشم پزشکی ، شنوایی سنجی ، دندان پزشکی و قد و وزن شرکت نمایند و در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند ، می توانند وارد مرحله بعدی پذیرش شوند.

مصاحبه حضوری

همان طور که گفته شد ، به دلیل مسئولیت خطیر و ارزشمندی که معلمان بر عهده دارند ، افرادی که برای این شغل انتخاب می شوند علاوه بر بهره مندی از علم ، دانش و سلامت کامل باید معیارهای اخلاقی ، فرهنگی ، اجتماعی و اعتقادی لازم را نیز داشته باشند. جهت تشخیص این امر ، معمولا پذیرفته شدگان اولیه به صورت چند برابر ظرفیت پذیرش آموزش و پرورش به جلسه مصاحبه ای دعوت می شوند که به صورت شفاهی و با پرسش هایی به شکل زیر برگزار می شود.

 • مشخصات فردی داوطلب مانند : سن ، وضعیت تاهل ، محل سکونت و …
 • معرفی اعضای خانواده و شغل آن ها
 • سوالات اعتقادی و مذهبی
 • سوالاتی در مورد احکام ، نماز ، روزه و …
 • پرسش هایی پیرامون مسائل سیاسی روز ایران و جهان
 • پرسش های تخصصی از رشته تحصیلی و عنوان شغلی انتخابی
 •  و …

جهت موفقیت در جلسه مصاحبه ، کتاب هایی در بازار موجود هستند که داوطلب می تواند با مطالعه آن ها اطلاعات خود را افزایش داده و با آمادگی بیشتری در جلسه مذکور حضور پیدا کند. در ادامه برخی از این منابع معرفی شده اند.

منابع پیشنهادی جهت آمادگی برای مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ویژگی های یک معلم خوب (آیت الله مظاهری)
اصول عقاید وصیت نامه حضرت امام خمینی (ره)
ولایت فقیه (امام خمینی (ره)) مسئله حجاب (شهید مطهری)
راز نماز (آقای قرائتی) اخلاق اسلامی (شهید دستغیب)

علاوه بر موارد فوق ، نوع پوشش ، ظاهر ، طرز برخورد ، صحبت کردن و حالات رفتاری داوطلب نیز مورد توجه مصاحبه کنندگان قرار دارد و مجموع همه این ها در نمره دهی به داوطلب ، بسیار موثر است. بنابراین در صورتی که قصد شرکت در مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش را دارید ، پیشنهاد می کنیم که با پوششی رسمی و مناسب در جلسه مصاحبه حاضر شوید و بیشتر مراقب حرکات و رفتار خود باشید ، زیرا کاملا تحت نظر مصاحبه کنندگان قرار دارید.

مدارک لازم برای دعوت شدگان به مصاحبه آزمون استخدامی 98

مدارک مورد نیاز برای مصاحبه آزمون استخدامی 98
مدارک لازم برای دعوت شدگان به مصاحبه آزمون استخدامی 98
  • فرم اطلاعات فردی : دعوت شدگان به مصاحبه موظف هستند که فرم اطلاعات فردی را از پرتال دبیرخانه هیات مرکزی گزینش دریافت نمایند و سپس نسبت به تکمیل اطلاعات فردی و الصاق یک قطعه عکس به آن اقدام کنند.
  • 2 قطعه عکس پرسنلی
  • کپی از کلیه صفحات شناسنامه به همراه اصل آن
  • کپی کارت ملی به همراه اصل آن

همه مدارک فوق را باید در جلسه مصاحبه به همراه داشته باشید.

مراحل بعد از مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پروش

آن دسته از داوطلبانی که در مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته شوند ، می بایست در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند. پس از اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش و مشخص شدن داوطلبان پذیرفته شده ، محل برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی توسط دانشگاه هایی که برگزارکننده این دوره ها هستند ، مشخص می شود. پذیرفته شدگان یک هفته پس از اعلام نتایج نهایی باید در محل تعیین شده ، ثبت نام نمایند و در دوره های پودمانی مهارت آموزی که زیر نظر دانشگاه فرهنگیان می باشد ، حضور پیدا کنند. پس از گذراندن دوره مهارت آموزی از سوی دانشگاه مجری آن ، آزمونی جامع برگزار می شود که برای استخدام شدن در آموزش و پرورش ، موفقیت در این آزمون الزامی است.

 • بخشی از هزینه خدمات آموزشی و رفاهی دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد.
 • اگر پذیرفته شدگان در مصاحبه ، طی برگزاری دوره مهارت آموزی انصراف دهند ، به تشخیص وزارت آموزش پرورش ملزم به پرداخت هزینه آزمون ، مصاحبه استخدامی و برگزاری دوره می باشند.
 • دانشگاه برگزارکننده دوره مهارت آموزی هیچ مسئولیتی در قبال خوابگاه و تغذیه مهارت آموزان ندارد و در صورت وجود امکانات ، ارائه خدمات فقط با دریافت هزینه امکان پذیر است.
 • دوره مهارت آموزی شامل مجموعه ای از دروس تخصصی ، تربیتی و کارورزی است که متناسب با نوع رشته پذیرفته شده ، برای مهارت آموزان اجرا می شود.
 • پذیرفته شدگان نهایی رشته دبیری – آموزگاری باید با مراجعه به سایت دانشگاه فرهنگیان از شرایط و ضوابط ثبت نام در دوره های کارآموزی اطلاع یابند.
 • گذراندن دوره مهارت آموزی شرط لازم برای استخدام آموزش و پرورش است و جزو سنوات خدمتی محسوب نمی شود.
 • پذیرفته شدگان نهایی این آزمون باید قبل از ثبت نام در دوره مهارت آموزی ، تعهد کتبی خود را مبنی بر 10 سال تعهد خدمت در محلی که آموزش و پرورش تعیین می کند ، ارائه دهند.
 • عدم ثبت نام داوطلب در دوره مهارت آموزی به منزله انصراف از ادامه روند پذیرش می باشد و داوطلبان در این خصوص حق اعتراض ندارند.

ممکن است برخی از پذیرفته شدگان از ادامه مراحل پذیرش و شرکت در دوره مهارت آموزی انصراف دهند و یا به هر دلیل دیگری تعدادی از ظرفیت های استخدامی خالی بماند ، وزارت آموزش و پرورش معمولا مرحله ای را با عنوان تکمیل ظرفیت استخدامی آموزش و پرورش قرار می دهد تا داوطلبانی که موفق به کسب نمره لازم در مصاحبه نشده و یا به مصاحبه دعوت نشده اند ، بار دیگر شانس خود را برای پذیرش در این ظرفیت های خالی بیازمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد موارد بالا و در صورت تمایل می توانید روی لینک های مربوطه کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۲ نظر

 1. Avatar

  سلام من کاردانی رشته حسابداری را دارم آیا میتوانم در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم و اینکه میتوانم معلم ابتدایی یا دبیر بشوم؟

 2. Avatar

  سلام من رشته ام حسابداریه،میخواستم بدونم میتونم برای آموزگارابتدایی شرکت کنم؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما می بایست با توجه به رشته تحصیلی خود عنوان شغلی متناسب را انتخاب کنید ، دارندگان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته حسابداری می توانند در عنوان شغلی هنرآموز حسابداری آزمون دهند.

 3. Avatar

  سلام. من در مصاحبه شرکت کردم و رد شدم، مدرک لیسانس و فوق لیسانسم مرتبط بود و سابقه ی ۱۰ سال تدریس مستمر در همون رشته انتخابی در مدارس غیردولتی با گزینش آموزش و پرورش رو داشتم و از مصاحبه م هم راضی بودم. ولی نمره مکتسبه م پایین بود. ممکنه نمره ی کتبی اونقدر تاثیرگذار بوده باشه که همه ی این امتیازات رو بتونه بی اثر کنه؟ و آیا راهی برای اعتراض یا امید مجدد هست؟ ممنون میشم راهنمایی م کنین

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با توجه به اینکه پذیرش درعناوبن شغلی آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۳۹۸ ، با ارزش وزنی ۷۰ درصد آزمون کتبی و ۳۰ درصد مصاحبه در نظر گرفته شده بود . در صورتی که مرحله مصاحبه را با موفقیت بگذرانید اما حداقل نمره مکتسبه از سایر شرکت کنندگان پایین تر باشد ، احتمال قبولی شما کمتر می شود .

 4. Avatar

  سلام.میخواستم بدونم واسه تکمیل ظرفیت از کجا باید متوجه بشیم.
  یعنی اینکه آیا با من که نفر دوم شدم تماس میگیرن.یا نه
  و واسه تکمیل ظرفیت باید کل مراحل قبلی رو طی کنم؟یا اینکه دعوت به گزینش میشم چون مراحل قبلی رو رفتم.

 5. Avatar

  سلام.من در نتایج نهایی آزمون آموزش و پرورش قبول نشدم و رد شدم.با اینکه نفر اول توی آزمون بودم.و نفر قبلیم که سه نمره با من اختلاف داشت قبول شده.اگه نفر که قبول شده انصراف بده امکان اینکه من دعوت به گزینش بشم هست یا نه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   بله ؛ چنانچه ظرفیت عنوان شغلی انتخابی شما خالی بماند ، احتمال اینکه مرحله ای به عنوان تکمیل ظرفیت در نظر گرفته شود و شما امکان شرکت در آن را داشته باشید وجود دارد.

 6. Avatar

  سلام
  تاثیر بومی بودن در این آزمون چقدر است؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با شرایط و ضوابط پذیرش هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی ، شرایط بومی گزینی در آزمون اعمال نشده بود و تاثیری نداشت ، ولیکن در سنوات گذشته پذیرش با توجه به ضوابط بومی گزینی صورت می گرفت ، لذا در سالهای آتی امکان تغییر قوانین پذیرش وجود دارد.

 7. Avatar

  سلام من مصاحبه رو انجام دادم اما خبری نشد که پذیرفته شدم یا نه، کجا باید پیگیری کنم؟؟ لطفا جواب بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   بر اساس اطلاعیه های موجود نتایج آزمون تعدادی از دستگاه های اجرایی مشخص شده است و طی روزهای آینده نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

 8. Avatar

  سلام، ببخشید من نمره ازمونم تقریبا نزدیک نمره ی حدنصاب هست من خیلی ناامید شدم از قبولی به نظرتون اگه مصاحبه م خوب باشه احتمال قبولی هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، بله با توجه به اینکه شما حد نصاب نمره را برای دعوت به مصاحبه کسب نموده اید ، در صورتی که مراحل مصاحبه را با موفقیت بگذرانید ، احتمال پذیرش شما و ورود به دوره مهارت افزایی یکساله افزایش می یابد . شما همچنین می توانید با مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش اطلاعات مربوطه را به دست آورید .

 9. Avatar

  سلام خواهش میکنم جوای منو بدین خیلی استرس دارم من در رشته دبیری تربیت بدنی دعوت به مصاحبه شدم نفر دوم هستم کارشناسی و ارشدم هر دو از بهترین دانشگاه دولتی روزانه ولی نفر ادل کارشناسیش کشلورزی ارشدش تربیت بدنی الان اولویت با کی هست؟؟؟؟خواهش میکنم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا در مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، اولویت پذیرش از لحاظ رشته فارغ التحصیلی با افرادی می باشد که دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط می باشند ، شما می توانید با مراجعه به مشاوره تحصیلی تلفنی اطلاعات لازم را به دست آورید .

 10. Avatar

  سلام خسته نباشید من الان آزمون استخدامی آموزش پرورش قبول شدم و باید مدراکم ببرم
  اما مدرک تحصیلیم که ارشد هست هنوز آماده نیست
  آیا میشه تاییدی از دانشگاه گرفت که من فارغ التحصیل شدم اما مدرکم حاضر نیست ؟
  و مورد قبول هست ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی تاریخ فارغ التحصیلی شما باید تا تاریخ ۱۳۹۸/۷/۱۲ اعلام شده باشد ، در صورت مغایرت در مدرک تحصیلی ، اطلاعات شما تایید نمی شود.

 11. Avatar

  سسلام و من در ازمون قبول شدم
  برای مصاحبه در چه تاریخ و ساعتی مدارک برای اموزش و پروش خراسن شمالی به اداره گزینش باید تحویل بدیم و اخرین مهلت چه زمانیه
  تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور ، شما می بایست به سایت دستگاه مورد نظر مراجعه نموده و طبق زمان و اطلاعیه مندرج در سایت مربوطه اقدام نمایید.

 12. Avatar

  سلام خسته نباشید. سوالم اینه که اگه نام دانشگاه رو هنگام ثبت نام اشتباه بزنیم برای مرحله مصاحبه و بررسی مدارک مشکل داره یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما می بایست در تاریخ های اعلام شده از طرف آموزش و پرورش هر استان مدارک خود را تحویل دهید تا صحت مدارک تایید شود ، در صورت مغایرت مدارک با اطلاعات ثبت نامی ممکن است اطلاعات شما برای ورود به مرحله مصاحبه مورد تایید قرار نگیرد.

 13. Avatar

  سلام… خسته نباشید
  من برای استان چهارمحال و بختیاری امتحان دادم و برای مصاحبه معرفی شدم.
  اما در حال حاضر تهران مشغول به کار هستم، آیا میتوانم بعد از مصاحبه در صورتی که قبول شدم،دوره ی یکساله ی پودمانی را در تهران بگذرانم؟ که هم کار کنم و هم دانشگاه بروم؟ لطفا پاسخ دهید. ممنونم

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام هفتمین امتحان مشترک دستگاه های اجرایی ، محل مهارت آموزی دوره یکساله ، براساس شغل محل انتخابی پس از اعلام نتایج قطعی اعلام می شود.لازم به ذکر است تغییر محل مهارت آموزی درصورت وجود شغل با رعایت جنسیت از طریق دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 14. Avatar

  سلام لطفا زود جوابمو بدین
  من در یکی از شهرهای خراسان ساکن هستم ولی برای محل خدمت شهریارو انتخاب کردم ایا برای انجام مصاحبه ومعاینه پزشکی باید به مرکز استان خودمون برم یا محل خدمت ؟؟؟تو سنجش توضیح میدن در این موردددد
  وایا معاینه یک روزه ومصاحبه و گزینش یه روزه دیگه است؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش شما جهت آگاهی از زمان و مکان دقیق مصاحبه خود می بایست به سایت دستگاه موردنظر مراجعه نمایید و براساس توضیحات مندرج در سایت اقدام کنید.

 15. Avatar

  سلام وقت بخیر
  ببخشید، اطلاع دارید چند برابر ظرفیت دعوت شدند؟ و اینکه برای این ازمون همانند دانشگاه فرهنگیان نمره کل مهم تر از نمره مصاحبه است؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   بنا بر ظرفیت های مورد نظر هر شغل محل دو الی سه برابر ظرفیت اصلی دعوت به مصاحبه برای آزمون های استخدامی انجام می شود و پس از برگزاری مصاحبه استخدامی، معرفی افراد به گزینش بر اساس مجموع نمره کل نهایی آنان با وزن هفتاد (۷۰)درصد برای آزمون های کتبی (عمومی و تخصصی) و سی (۳۰) درصد برای مصاحبه استخدامی می باشد.

 16. Avatar

  سلام.وقت بخیر
  خواهشا جوابمو بدید
  رشته کارشناسی و رشته ارشد بنده اصلا بهم مرتبط نیستند.
  رشته کارشناسی ارشدم روانشناسی هست
  رشته کارشناسیم مکانیک
  آیا میتونم برای آموزگاری ابتدایی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با شرایط ثبت نام هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی(۱۳۹۸)، شما میتوانید با شرایط ذکر شده برای عنوان شغلی آموزگاری ابتدایی اقدام نمایید، لازم به ذکر است شرایط ثبت نام میتواند در سال های آینده دچار تغییر شود.

دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی