تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / مصاحبه دانشگاه علوم انتظامی امین 1401 – 1402

مصاحبه دانشگاه علوم انتظامی امین 1401 – 1402

تاریخ و راهنمای مصاحبه علوم انتظامی امین 1401 - 1402
مصاحبه دانشگاه علوم انتظامی امین 1401 – 1402

دانشگاه علوم انتظامی امین یک مرکز آموزش عالی علوم و فنونی افسری به شمار می رود که توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اداره می شود. ساختمان مرکزی این دانشگاه در تهران قرار دارد که از 7 دانشکده و 4 مرکز آموزشی تشکیل شده است و داوطلبان واجد شرایط ثبت نام دانشگاه علوم انتظامی امین، می بایست پس از ثبت نام اولیه و پذیرفته شدن در آزمون ورودی آن، در مراحل مصاحبه و گزینش نیز شرکت کنند تا صلاحیت آن ها برای تحصیل در دانشگاه افسری موردتایید قرار گیرد.

گزینش این دانشگاه در مقطع افسری از میان دارندگان مدرک دیپلم نظری (تجربی، ریاضی، انسانی، معارف و زبان) صورت می پذیرد و شامل مراحل معاینات پزشکی، تست ورزش، روخوانی قرآن، مصاحبه عقیدتی سیاسی، تحقیقات محلی و در نهایت مراجعه به هسته گزینش است که روال آن در هر استان، کمی متفاوت نسبت به بقیه استان ها انجام می شود. پیش نیاز شرکت در مرحله مصاحبه گزینش دانشگاه افسری، تکمیل روند ثبت نام دانشگاه علوم انتظامی امین است.

زمان شرکت در مصاحبه و مکان برگزاری گزینش دانشگاه افسری، معمولا در حد فاصل 10 الی 20 روز پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، به پذیرفته شدگان مرحله اول پیامک می شود.

زمان و محل مصاحبه دانشگاه علوم انتظامی امین 1401 – 1402

نتایج عملکرد داوطلبان در مرحله اول گزینش دانشگاه علوم انتظامی امین، از طریق سامانه police.ir اعلام می شود و پذیرفته شدگان اولیه می بایست خود را برای حضوری پررنگ و موفق در مرحله دوم گزینش یعنی مصاحبه دانشگاه افسری آماده نمایند. برخی از مراحل مصاحبه به صورت استانی صورت می پذیرد اما اخذ تاییدیه نهایی قبولی داوطلب، با مراجعه به هسته گزینش دانشگاه افسری امین در انتهای روند مصاحبه امکان پذیر خواهد بود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که زمان شرکت در مصاحبه و مکان برگزاری گزینش، معمولا در حد فاصل 10 الی 20 روز پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، به پذیرفته شدگان مرحله اول پیامک می شود و این افراد می بایست بر اساس محتویات پیامک دریافت شده نسبت به معرفی خود به محل مصاحبه و انجام مراحل تکمیلی اقدام نمایند.

البته تا این لحظه، هیچ گونه اطلاعیه موثقی در رابطه با زمان مصاحبه دانشگاه افسری علوم انتظامی امین در سال تحصیلی 1401 – 1402 از سوی مراجع تصمیم گیرنده منتشر نشده است اما شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره ایران مشاوره از جدیدترین اخبار مربوطه مطلع گردید.

مراحل مصاحبه دانشگاه علوم انتظامی امین 1401 – 1402

داوطلبان پس از قبولی در آزمون ورودی این دانشگاه می بایست در زمان معینی که به آن ها اطلاع رسانی می شود، به مکان مصاحبه در استان خود مراجعه نمایند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه علوم انتظامی امین به صورت چند برابر ظرفیت پذیرش به مصاحبه دعوت می شوند و کسانی که حدنصاب نمره لازم در هر مرحله را کسب کنند، می بایست به هسته گزینش دانشگاه در تهران (به نشانی انتهای اتوبان شهید همت غرب، بزرگراه شهید خرازی) مراجعه و باقی مراحل گزینش را طی کنند.

دعوت شدگان به مصاحبه باید در روز مراجعه، مدارک و لوازم  مورد نیاز را به همراه داشته باشند تا در روند تشکیل پرونده دچار مشکل نشوند و بتوانند در ادامه مراحل مختلف گزینش شرکت نمایند. این مدارک شامل 6 قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید، اصل شناسنامه و کارت ملی به علاوه کپی از تمامی صفحات، اصل مدرک دیپلم تحصیلی و پیش دانشگاه به همراه کپی، اصل و کپی مدرک نظام وظیفه (گواهی اشتغال به تحصیل دوره پیش دانشگاهی، دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت و یا ارائه گواهی معافیت تحصیلی از نظام وظیفه) و همچنین لباس و کفش ورزشی مناسب برای اجرای آزمون آمادگی جسمانی می باشد.

مراحل مختلف مصاحبه دانشگاه افسری امین شامل تست های پزشکی اولیه و تکمیلی، تشکیل پرونده، انگشت نگاری، تست ورزشی و روخوانی قرآن و انجام مصاحبه شفاهی می باشد. پس از تکمیل این مراحل توسط داوطلب، شاهد تحقیقات محلی توسط کارشناسان مربوطه خواهیم بود. در نهایت نیز نتایج نمرات مکتسبه داوطلب اعلام می گردد و وضعیت قبولی یا عدم قبولی وی مشخص خواهد شد.

معاینات پزشکی

کسانی که در دانشگاه علوم انتظامی تحصیل می کنند، با استفاده از بورسیه این مرکز به استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) در می آیند. به همین جهت، لازم است که شرایط مناسبی از لحاظ سلامت جسمانی، روحی و روانی داشته باشند تا بتوانند وظایفی که به آن ها محول می شود را به درستی انجام دهند. به همین منظور، قبل از پذیرش دانشجویان در این دانشگاه لازم است معاینات و آزمایش های دقیق پزشکی انجام گیرد.

در این میان، تنها کسانی که از سلامت جسمی و روانی قابل قبولی برخوردار هستند، مجاز به تحصیل در دانشگاه علوم انتظامی می شوند. مراحل مختلف معاینات پزشکی معمولا رایگان بوده و در استان های کشور، اختلاف اندکی در روند اجرای آن اعمال شود، اما می توان گفت فرآیند کلی آن به صورت تست های پزشکی اولیه و تست های پزشکی تکمیلی به انجام می رسد.

 • تست های پزشکی اولیه: شامل نوار قلب، دندانپزشکی و مراجعه به پزشک عمومی
 • تست های پزشکی تکمیلی: مراجعه به چشم پزشکی یا بینایی سنجی (حداکثر نمره مجاز ضعیفی هر دو چشم 2 است.) و شنوایی سنجی، شرکت در تست های روانشناسی و مختصص اعصاب و روان، گوش و حلق و بینی، اورولوژی، رادیولوژی (عکس برداری از ستون فقرات و استخوان های بدن) و انجام آزمایش خون و ادرار

پس از معاینه توسط تمامی پزشکان و متخصصان مربوطه، آن دسته از داوطلبانی که این مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشته و از نظر جسمی و روانی سلامت کامل را دارا می باشند، می بایست با ارائه مدارک لازم نسبت به تشکیل پرونده و پر کردن فرم های مربوطه اقدام کنند و پس از انجام انگشت نگاری، در سایر مراحل گزینش نیز شرکت نمایند.

تست ورزش و روخوانی قرآن کریم

دارا بودن آمادگی جسمانی، به علت ارتباط شدید توانایی بدنی با شغل پلیس، یکی از مراحل مهم مصاحبه آزمون ورودی دانشگاه افسری است و متقاضیان می بایست در این مرحله، با شرکت در تست ورزش، قابلیت جسمانی و قدرت بدنی خود را محک بزنند. از جمله بخش های مهم این تست می توان به آزمون دراز و نشست، شنا زدن و دویدن اشاره نمود. نمره کسب شده در این مرحله، بخش قابل توجهی از نمره کل مصاحبه را تشکیل می دهد.

پس از پشت سر گذاشتن موفق مرحله تست ورزش، نوبت به سنجش میزان انس و آشنایی داوطلبان با قرآن کریم می رسد و کارشناسان مصاحبه گر از متقاضیان می خواهند که بخشی از قرآن کریم را قرائت نمایند. این مرحله، آخرین بخشی است که افراد می بایست پیش از شرکت در مصاحبه شفاهی طی کنند.

مصاحبه شفاهی

مرحله مصاحبه، یکی از حساس ترین بخش های گزینش داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه افسری امین به حساب می آید که اغلب به صورت شفاهی برگزار می شود اما ممکن است گاهی اوقات بخشی از آن نیز به صورت کتبی باشد. سوالات مصاحبه را می توان به دو بخش تقسیم کرد که بخش اول شامل پرسش هایی پیرامون شغل، تحصیلات، عقاید سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خانواده و اقوام داوطلب می باشد. همچنین کارشناسان مصاحبه کننده با پرسیدن سوالاتی در زمینه سلایق شخصی متقاضی، از جمله این که اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید، چقدر علاقه مند به مطالعه هستید، آخرین کتابی که خوانده اید چه بوده و… سعی دارند تا به شناختی نسبی در رابطه با شخصیت و عقاید داوطلبان دست یابند.

بخش دیگر سوالات مصاحبه شامل پرسش های عقیدتی سیاسی می باشد که شخص باید با آگاهی کامل نسبت به مباحث مذهبی و مسائل سیاسی روز جامعه در مصاحبه شرکت کرده و به سوالات پاسخ دهد. پرسش های رایج در این مرحله به صورت زیر می باشد.

ولایت فقیه و احکام

آشنایی با احکام دین و شناخت ولایت فقیه، موردی اساسی در مرحله مصاحبه دانشگاه افسری است. پایبند بودن به ارزش های دینی و سیاسی مقدس جمهوری اسلامی ایران، لازمه قرارگیری افراد در بطن یکی از مهم ترین ارکان کشور یعنی نیروی انتظامی می باشد. موارد زیر از جمله زمینه های رایج طرح پرسش در خصوص ولایت فقیه و احکام دینی است.

 • مرجع تقلید شما کیست و چرا او را انتخاب کرده اید؟
 • شرایط، راه های شناخت و ویژگی های مجتهد
 • انواع آب ها، مطهرات و نجاسات
 • مبطلات و شرایط صحیح وضو
 • غسل های واجب و انواع غسل
 • تیمم و روش انجام آن
 • انواع نمازها، نحوه ی خواندن، شکیات و مبطلات نماز
 • اصول و فروع دین
 • خمس و زکات

سیاسی

مورد دیگری که برای مصاحبه کنندگان اهمیت دارد، آگاهی از این موضوع است که فرد مصاحبه شونده به چه میزان از مسائل سیاسی روز کشور و جهان آگاهی دارد. به همین دلیل، ممکن است با پرسیدن سوالاتی در زمینه های ذیل، اطلاعات سیاسی افراد را محک بزنند.

 • ویژگی های قانون اساسی
 • شرایط، وظایف و اختیارات رهبری
 • وظایف دولت
 • خصوصیات، وظایف و اختیارات مسئولین مهم کشور مانند: رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، شورای نگهبان و …
 • اهداف جمهوری اسلامی
 • اسامی تعدادی از مراجع تقلید، شورای نگهبان و وزرا

 وقایع مهم و مناسبت های ملی و مذهبی تقویم

اگر از مسائل سیاسی، ملی و مذهبی آگاه باشید، پاسخ به سوالاتی درمورد وقایع مهم اسلام و کشور و تاریخ آن ها خیلی برایتان سخت نخواهد بود. در ادامه به بیان نمونه ای از این سوالات می پردازیم.

 • 12 بهمن سال 57 چه اتفاقی افتاد؟
 • جمعه سیاه چه بود و در چه تاریخی اتفاق افتاد؟
 • رویداد مباهله چیست و نتیجه اش چه شد؟
 • تاریخ ولادت یا شهادت ائمه معصومین (ع)
 • تاریخ روز کارگر، معلم، دانشجو و…
 • آیه تطهیر چه موقعی نازل شد و یا اصحاب کسا چه کسانی بودند و در آن روز چه اتفاقی افتاد؟
 • سوالاتی در مورد واقعه غدیر خم و عید قربان

اطلاعات و دانستنی های مهم دینی

 • اسامی و القاب امامان
 • هدف از واقعه کربلا
 • اسامی مهم شهدای کربلا
 • لیله المبیت چیست؟
 • صلح حدیبیه با چه موضوعی و بین چه کسانی بسته شد؟
 • جنگ های بدر، احد، خندق و … در چه مکان هایی و چگونه اتفاق افتادند؟
 • همچنین در این قسمت، مصاحبه کنندگان ممکن است در مورد نویسنده، مفهوم و موضوع کلی برخی از کتاب های دینی مانند: نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، کتاب الکافی، بحار الانوار، مفاتیح الجنان، تفسیر المیزان، مجمع البیان، کتاب الکافی و … اقدام به پرسیدن سوالاتی نمایند.

تحقیقات محلی

پس از انجام مراحل مصاحبه، نوبت به تحقیقات محلی می رسد. در این مرحله، مسئولین مربوطه به محل زندگی فعلی و پیشین داوطلبان مراجعه می کنند و در مورد پیشینه اخلاقی و رفتاری شخص متقاضی و خانواده وی از آشنایان، همسایگان و… تحقیقاتی را به عمل می آورند. در صورتی که داوطلبان تمامی مراحل بالا را با موفقیت طی نمایند، می بایست برای نهایی کردن پذیرش خود به مرکز گزینش دانشگاه علوم انتظامی امین در شهر تهران مراجعه کنند.

پس از پایان مراحل مذکور، مدیریت گزینش و پذیرش نیروی انتظامی اقدامات لازم را جهت بررسی نمرات کسب شده دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه گزینشی داوطلبان به انجام می رساند و نتایج نهایی را از طریق مدیریت گزینش استان های مختلف و به روش پیامکی به داوطلبان اعلام می کند. پذیرفته شدگان نهایی که موفق به کسب حدنصاب نمره لازم شده اند، می توانند جهت تکمیل روند نام نویسی حضوری به محل دانشگاه افسری امین در شهر تهران مراجعه نمایند.

 

سوالات متداول 

1- زمان مصاحبه دانشگاه علوم انتظامی امین 1401 - 1402 در چه تاریخی انجام می شود؟

هنوز تاریخ مشخصی برای این رویه اعلام نشده است اما بنابر سنوات گذشته، زمان مصاحبه معمولا 10 الی 20 روز پس از اعلام نتایج اولیه به صورت پیامکی اطلاع رسانی می شود.

2- مصاحبه شفاهی دانشگاه علوم انتظامی امین 1401 - 1402 به چه صورت می باشد؟

مصاحبه این دانشگاه شامل بخش های مختلفی از جمله پرسش هایی در زمینه های سیاسی، وقایع مهم و مناسبت های ملی و مذهبی تقویم و... است، که جزئیات بیشتر به طور کامل در مقاله ذکر شده است.

3- آیا قبولی در جلسه مصاحبه و گزینش دانشگاه افسری به معنای پذیرش قطعی داوطلبان در دانشگاه علوم انتظامی امین می باشد؟

خیر، پذیرش قطعی داوطلبان به نتیجه تحقیقات محلی و بررسی های مدیریت گزینش و پذیرش دانشگاه افسری بستگی دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۷ نظر

 1. سلام خسته نباشید از مقطع درجه داری قبلا سمت نام کرده بودم آیا میتونم الان دانشگاه افسری ثبت نام کنم؟

 2. سلام. وقت بخیر زمان پبت نام دانشگاه امین در سال ۱۴۰۱چه زمانی است؟؟؟

 3. سلام
  زمان ثبت نام دانشگاه امین در سال ۱۴۰۱
  چه زمانی است؟؟

 4. امیرمحمد دستورانی

  سلام در مورد دندول هم صحبت کنید که چند تا ور باشه رد میکنن

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره