سه شنبه , ۱ آبان ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری
مصاحبه دکتری

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری سراسری و نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 97 در تاریخ 27 فروردین ماه 97 و آغاز زمان انتخاب رشته دکتری داوطلبان به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با مصاحبه دکتری 97 هستند چرا که صرف قبولی در آزمون دکتری مجوز ورود به مقطع دکتری محسوب نمی شود بلکه داوطلبان می بایست در مرحله مصاحبه نیز نمره قبولی لازم را کسب نمایند. سهم مصاحبه در پذیرش دانشجو 40 درصد و سهم آزمون 50 درصد است. به دلیل اهمیت بالای مصاحبه در پذیرش داوطلبان مقطع دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد تصمیم به نگارش این مقاله گرفتیم تا در آن تمامی اطلاعاتد لازم در رابطه با مصاحبه دکتری را در اختیار شما عزیزان داوطلب قرار دهیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید تا اطلاعات لازم در رابطه با مصاحبه را کسب نمایید. 

60 درصد نمره آزمون و 40 درصد مصاحبه در پذیرش داوطلبان دکتری مدیریت، تاثیر گذار می باشد.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری سراسری و دانشگاه آزاد 97

پس از مشخص شدن نتایج انتخاب رشته دکتری 97 متوجه خواهید شد که در کدام رشته ها و دانشگاه های سراسری دعوت به مصاحبه شده اید. به احتمال زیاد نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری 97 نیمه دوم اردیبهشت ماه اعلام می گردد در نتیجه مصاحبه دکتری از اواخر اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد که البته زمان برگزاری مصاحبه توسط دانشگاه های سراسری مشخص و طی تماس تلفنی به شما اعلام خواهد شد. و اما در رابطه با زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 97 می توان گفت تنها از داوطلبانی که موفق شده اند حد نصاب لازم جهت دعوت به مصاحبه را کسب نمایند برای مصاحبه دعوت بعمل خواهد آمد. در حال حاضر زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مشخص نیست ولی به محض اطلاع از زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سایت و کانال تلگرام دکتری اطلاع رسانی لازم را انجام خواهیم داد. 

نحوه مصاحبه دکتری سراسری و آزاد 97

هر دانشگاه پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری و مشخص شدن افرادی که توانسته اند حد نصاب قبولی مرتبط با رشته و دانشگاه انتخابی را کسب نمایند جهت انجام مصاحبه به دانشگاه مربوطه دعوت خواهند شد. دعوت به مصاحبه دانشگاه های سراسری به این شکل است که نماینده ای از طرف دانشگاه با داوطلب تماس می گیرد و از وی جهت انجام مصاحبه دعوت بعمل می آورد که در آن تماس تلفنی تاریخ دقیق برگزاری مصاحبه نیز اعلام خواهد شد. در جلسه مصاحبه میزان تسلط شما به زبان انگلیسی، رزومه، پایان نامه و … نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت که در ادامه مطلب به این موضوع نیز خواهیم پرداخت. در رابطه با نحوه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد لازم به ذکر است که بر خلاف دانشگاه های سراسری، مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در محل واحد مربوطه برگزار نخواهد شد. در سال های گذشته داوطلبان سراسر کشور می بایست جهت انجام مصاحبه به تهران مراجعه می کردند ولی امسال قرار است 10 منطقه آمایشی مشخص شود و متقاضیان چند استان همجوار به یک واحد دانشگاهی معرفی شده در یک استان خاص مراجعه نمایند.

مدارک لازم جهت حضور در مصاحبه دکتری 97

در روز مصاحبه می بایست مدارکی را همراه داشته باشید که در جدول زیر مدارک لازم جهت حضور در مصاحبه دکتری سراسری 97 را ذکر خواهیم کرد.

1 اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
2 مدرک کارشناسی ارشد یا گواهی معدل و ریز نمرات دروس
3 پایان نامه ارشد و ریز نمرات آن
4 گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها
5  مدرک زبان (آیلتس، تافل، تولیمو …)
6 کتاب های تالیف و ترجمه شده
7 گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی
8 رزومه کامل تحصیلی و شغلی
9 توصیه نامه از سه تن از اساتید ارشد از جمله استاد راهنما
10 انتخاب موضوع پایان نامه مقطع دکتری

سوالات مصاحبه دکتری چیست؟

در جلسه مصاحبه دکتری سراسری 97 سوالات زیادی مطرح می شود. به همین دلیل داوطلبان دچار استرس می شوند ولی به جرات می توان گفت با رعایت یکسری نکات به راحتی می توانید این مرحله را نیز همانند آزمون با موفقیت پشت سر بگذارید. در ابتدا باید بگوییم که سوالات مصاحبه دکتری غیر قابل پیش بینی است ولی با توجه به تجربیات سال های گذشته می توان گفت هر ساله یکسری سوالات روتین نیز از داوطلبان پرسیده می شود. در این قسمت به سوالات متداولی که در جلسه مصاحبه دکتری پرسیده می شود خواهیم پرداخت:

  • مطمئنا ابتدای جلسه اساتید از شما می خواهند خودتان را به انگلیسی معرفی کنید. در پاسخ به این سوال ابتدا نام و نام خانوادگی خود را بگویید و سپس رشته و دانشگاه محل تحصیل خود را معرفی کنید. و پس از آن یک شرح حال مختصر از مسیر تحصیلی خود را عنوان کنید.
  • سوال دیگری که به احتمال زیاد از شما خواهند پرسید در رابطه با پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد شما خواهد بود. لازم به ذکر است که اگر پایان نامه شما با رشته تحصیلی شما در مقطع کارشناسی ارشد خیلی مرتبط نباشد حتما در این رابطه نیز از شما سوال خواهد شد که چرا پایان نامه و رشته مقطع کارشناسی ارشد شما ارتباط چندانی با هم ندارند؟
  • بعضی از دانشگاه های سراسری یکسری سوالات علمی در رابطه با پایان نامه دانشجو نیز مطرح می کنند. البته بیشتر دانشگاه ها از دانشجو سوالات علمی نمی پرسند ولی قدرت تحلیل داوطلب در رابطه با موضوعات علمی مخصوصا موضوع پایان نامه را مورد بررسی قرار می دهند.
  • مطمئنا یکی از سوالات اساتید ریز نمرات و معدل شما در مقاطع قبلی نیز سوال خواهد بود. ضمنا در مورد رزومه تحصیلی و شغلی شما نیز خواهند پرسید. بنابراین داشتن یک رزومه قوی می تواند موثر واقع شود. ولی اشتغال به کار داوطلبان اکثر اوقات تاثیر منفی خواهد داشت.

” چنانچه دارای مدرک زبان معتبری هستید بهتر است مدرک زبان خود را نیز در جلسه مصاحبه به همراه داشته باشید. اطلاع اساتید از مدرک زبان شما قطعا تاثیر مثبتی خواهد داشت. “

عوامل موفقیت در مصاحبه دکتری سراسری و آزاد 97

1 ) توصیه می کنیم با ظاهری آراسته و مرتب در جلسه مصاحبه حضور یابید و از عطر ملایم استفاده کنید.
2 ) هنگام برخورد با اساتید با اعتماد به نفس کامل احوال پرسی کنید، لبخند را فراموش نکنید و از برقراری ارتباط چشمی نیز غافل نشوید.
3 ) هنگام پاسخ به سوالات از شتابزدگی بپرهیزید سعی کنید در کمال آرامش و اعتماد به نفس به سوالات پاسخ دهید. ضمنا سعی کنید در جواب سوالات اساتید  پاسخ های کوتاه، مختصر و مفید ارائه دهید و از دادن پاسخ های طولانی و اغراق آمیز پرهیز کنید.

4 ) اکیدا توصیه می کنیم اگر پاسخ سوالی را نمی دانید  به جای حاشیه رفتن با صداقت بگویید که حضور ذهن ندارید. چرا که پاسخ اشتباه و اغراق آمیز شما تاثیر منفی در ذهن اساتید برجای خواهد گذاشت. در کل بهتر است در جلسه مصاحبه هرگز در مورد چیزی که نمی دانید اظهار نظر نکنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید