خانه دکتری مصاحبه دکتری 1401

مصاحبه دکتری 1401

زمان مصاحبه دکتری سراسری 1401
مصاحبه دکتری 1401

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری سراسری و اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد در موعد مقرر و آغاز زمان انتخاب رشته آزمون دکتری داوطلبان به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با مصاحبه دکتری 1401 هستند؛ چرا که صرفا قبولی در آزمون دکتری مجوز ورود به مقطع دکتری محسوب نشده و داوطلبان می بایست در مرحله مصاحبه نیز نمره قبولی لازم را کسب نمایند. شیوه پذیرش در مقطع دکتری به 2 صورت آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور انجام می شود که سهم آزمون و مصاحبه در دوره های مختلف پذیرش متفاوت می باشد.

پاسخ 10 سوال مهم در مصاحبه دکتری 1401

مرحله مصاحبه برای هر فرد تنها یک مرتبه برگزار خواهد شد و عدم حضور در جلسه به منزله انصراف از پذیرش تلقی می گردد.

زمان ثبت نام مصاحبه دکتری سراسری 1401

پس از مشخص شدن نتیجه انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری، پذیرفته شدگان می بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نمایند و اطلاعیه های مربوطه را مطالعه کنند تا از زمان و نحوه ثبت نام مصاحبه باخبر شوند. تمامی متقاضیان موظف اند نام نویسی خود را به انجام برسانند زیرا عدم ثبت نام در مصاحبه به معنی انصراف از پذیرش خواهد بود. همچنین لازم به ذکر می باشد که فرآیند نام نویسی برای هر یک از دانشگاه های سراسری به صورت مجزا صورت می پذیرد و تاریخ نهایی مصاحبه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری سراسری 1401

با گذشت حدود سه هفته از انجام انتخاب رشته دکتری سراسری، نتایج این مرحله از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود. متقاضیانی که بر اساس کارنامه انتخاب رشته جزء دعوت شدگان به مرحله ارزیابی و مصاحبه تخصصی این مقطع هستند، می توانند به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلف مراجعه نموده و از زمانبندی و سایر جزئیات آزمون شفاهی دکتری مطلع شوند.  در ادامه به منظور سهولت در کار شما عزیزان، لینک دانلود فایل زمانبندی مصاحبه دکتری سال جاری را در جدول قرار داده ایم، هچنین شما می توانید عضو کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره باشید تا در اسرع وقت در جریان اخبار مربوطه قرار بگیرید.

جدول زمانبندی مصاحبه دکتری 1401
دانلود فایل زمانبندی مصاحبه دکتری 1401 بر اساس کد رشته محل و نام دانشگاه ها

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

هزینه مصاحبه دکتری سراسری 1401

این دسته از داوطلبان جهت پرداخت هزینه مصاحبه دکتری 1401 به مبلغ 119 هزار تومان باید از تاریخ 31 اردیبهشت ماه لغایت 10 تیر ماه، به لینک فعال اعلام نتایج در سایت sanjesh.org مراجعه نموده و سپس فرم بررسی صلاحیت عمومی آزمون دکتری 1401 را دریافت نمایند.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 1401، داوطلب با مشاهده کارنامه خود در می یابد که در کدام رشته ها و دانشگاه ها دعوت به مصاحبه شده است. داوطلبان می توانند در مصاحبه تمامی دانشگاه هایی که در آن ها دعوت شده اند، شرکت کنند؛ اما برای شرکت در آن ها ملزم به پرداخت هزینه مصاحبه دکتری مربوط به هر دانشگاه هستند.

در ضمن بعد از این که فرم نام برده به دقت تکمیل گشت، لازم است کد رهگیری مربوطه را یاد داشت کرده و نزد خود حفظ کنید. توجه کنید در صورتی که فرم مذکور را تکمیل نکنید، از گزینش نهایی حذف خواهید شد.

نحوه برگزاری مصاحبه آزمون دکتری 1401

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری، لیست اسامی پذیرفته شدگان به واحدهای دانشگاهی مورد نظر جهت مصاحبه ارسال می شود.

مدارک لازم جهت حضور در مصاحبه دکتری

مدارک لازم جهت شرکت در مصاحبه دکتری به 2 دسته تقسیم می شوند؛ مدارک الزامی و مدارک امتیازی

مدارک الزامی همان طور که از عنوان آن ها پیداست، مدارکی هستند که سازمان سنجش یا دانشگاه مورد نظر آن ‌ها را برای انجام مصاحبه ضروری می ‌دانند و شرکت در مصاحبه بدون وجود حتی یکی از آن ها میسر نخواهد بود. که این مدارک عبارتند از:

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • فیش واریزی هزینه مصاحبه دکتری
 • مدراک تحصیلی مقاطع گذشته کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات دروس
 • کارنامه اولیه و کارنامه انتخاب رشته دکتری
 • توصیه نامه از سه تن از اساتید مقطع کارشناسی ارشد از جمله استاد راهنما
 • رزومه کامل تحصیلی و شغلی
 • مدرک زبان (آیلتس، تولیمو، EPT، تافل یا …)
 • گواهی سابقه عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به صورت رسمی قطعی و  یا رسمی – آزمایشی مورد تایید بالاترین مقام مسئول

تذکر: آن دسته از متقاضیانی که مشغول به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای بوده و حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401 فارغ التحصیل می شوند لازم است گواهی تایید شده توسط دانشگاه محل اخذ مدرک تحصیلی خود را ارائه کنند.

شایان ذکر است با توجه به این که فارغ‌التحصیلان دوره روزانه گواهی موقت دریافت می‌کنند، بنابراین دانشگاه‌ های مقصد در این موارد، الزامی برای ارائه اصل دانش نامه و ریز نمرات تایید شده ندارند. نکته دیگر در ارتباط با دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این است که در آزمون دکتری شرکت کرده اند می باشد؛ این داوطلبان هیچ ضرورتی برای ارائه مدرک مقطع کارشناسی ارشد در مصاحبه ندارند اما تا زمان ثبت‌ نام در مقطع دکتری در صورت پذیرش نهایی لازم است که مدرک تحصیلی خود را ارائه نمایند.

همان طور که گفته شد، یکی از مدارک لازم برای شرکت در جلسه مصاحبه دکتری داشتن مدرک زبان است که بسته به نوع آن ها در دانشگاه های مختلف مورد پذیرش واقع می شوند.

مدارک آزمون های زبان ملی و بین المللی
نوع مدرکوضعیت پذیرش در دانشگاه های کشور
مدرک آزمون آیلتس (IELTS)مورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
مدرک آزمون تافل (TOEFL)مورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
آزمون تولیمو (TOLIMO)مورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
مدرک آزمون MSRTمورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
مدرک آزمون MHLEمورد قبول در دانشگاه های وزارت بهداشت
مدرک آزمون EPTمورد قبول در دانشگاه های آزاد اسلامی
مدرک زبان دانشگاه تهرانمورد قبول در برخی از دانشگاه های سراسری وزارت علوم (به جز دانشگاه آزاد)

در خصوص امتیاز دهی به مدرک زبان هیچ مدرکی بر دیگری ارجحیت ندارد. اما بدیهی است که در صورت بالاتر بودن نمره هر آزمون، امتیاز بیشتری به داوطلب تعلق خواهد گرفت. اعتبار هر مدرک زبان 2 سال است؛ اما با این وجود اگر مدرک زبانی با نمره بالا دارید که اعتبار آن به اتمام رسیده است، آن را در جلسه مصاحبه به همراه داشته باشید. چرا که نمره بالای آن می تواند مورد توجه اساتید قرار بگیرد.

فراموش نکنید در جلسه مصاحبه بنا بر این است که شما توانایی های خود را ارائه کنید، نه ضعف های خود! لذا اگر مدرک زبانی دارید که نمره آن پایین تر از حدنصاب تعیین شده توسط هر دانشگاه است، اصلا آن را ارائه نکنید! چرا که در صورت ارائه این مدارک نه تنها نمره ای به آن تعلق نمی گیرد، بلکه ممکن است اثر منفی نیز داشته باشد؛ چراکه بیانگر ضعیف بودن سطح زبان شماست.

همان طور که اشاره شد به همراه داشتن برخی مدارک برای حضور در مصاحبه الزامی نیست، اما داشتن آن ‌ها برای کسب امتیاز و موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری اثرگذار و بسیار حائز اهمیت است. که در ادامه مطلب به معرفی آن ها می پردازیم:

 • گواهی مستندات سوابق پژوهشی مانند گواهی پذیرش مقاله، کلیه مقالات تحت داوری و یا حتی کتاب های نیمه کاره
 • گواهی رتبه برتر (اول تا سوم) مقاطع قبل
 • گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها
 • گواهی انجام طرح های پژوهشی و تحقیقات حرفه ای
 • گواهی کلیه افتخارات علمی کسب شده در زمینه آموزشی و یا پژوهشی
 • گواهی شرکت در کارگاه های آموزشی
 • کتاب های تالیف یا ترجمه شده
 • گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی
 • تعیین حیطه کاری پایان نامه مقطع دکتری

توصیه می شود که از موارد نام برده فوق چند سری کپی تهیه کرده و به همراه خود داشته باشد. چرا که قبل از ورود به جلسه مصاحبه یک نسخه از تمامی مدارک از شما اخذ خواهد شد. همچنین جهت دسترسی سریع تر، فایل اسکن شده آن ها را در یک فلش یا لوح فشرده به همراه داشته باشید.

نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری 1401

شیوه پذیرش داوطلبان مصاحبه دکتری 1401
نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری 1401

همان طور که در قسمت فوق مقاله اشاره شد، نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری به دو صورت آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور انجام می شود. نحوه امتیازدهی به داوطلبان هر نوع پذیرش متفاوت خواهد بود که با توجه به قانون “سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور”، سنجش و ارزیابی تمامی شرکت کنندگان در آزمون دکتری سال 1401، به صورت جدول زیر انجام می گیرد.

شیوه پذیرش داوطلبان در دوره های “آموزشی – پژوهشی” و “پژوهش محور”

مواد موثر

 آموزشی – پژوهشی

پژوهش محور

نمره آزمون کتبی50 درصد نمره کل30 درصد نمره کل
مصاحبه و سنجش علمی30 درصد نمره کل30 درصد نمره کل
سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری20 درصد نمره کل20 درصد نمره کل
تهیه طرحواره20 درصد نمره کل

تمامی دانشگاه ها بر اساس شیوه نامه ای که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به آن ها ارسال می شود، نمره مصاحبه (ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) را تعیین می کنند و بعد از برگزاری مصاحبه، حدنصاب نمره داوطلبان را برای بررسی نهایی به سازمان اعلام می دارند.

لازم به ذکر است که دانشگاه ها می توانند برای داوطلبان معرفی شده به مرحله مصاحبه، آزمون کتبی و شفاهی برگزار نمایند که نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می شود. در نهایت بر اساس نمره کل، نتایج نهایی پذیرش مقطع دکتری مشخص شده و در سایت مربوطه منتشر می شود.

سوالات مصاحبه دکتری 1401

در جلسه مصاحبه دکتری سراسری طبق روال هر جلسه مصاحبه سوالات زیادی پیرامون موضوعات مختلف مطرح می شود که همین موضوع دلیل محکمی برای ایجاد نگرانی و استرس داوطلبان می باشد

. لازم به ذکر است که سوالات مصاحبه دکتری سوالات مشخصی نبوده و قابل پیش بینی نخواهند بود ولی با توجه به تجربیات سال های گذشته می توان حدس زد که هر ساله یک سری سوالات متداول حول موضوعات مشابه مطرح خواهند شد.

به طور کل سوالات جلسه مصاحبه دکتری شامل 5 دسته خواهند بود که در این قسمت به آن ها می پردازیم.

 • مطمئنا ابتدای جلسه اساتید از شما می خواهند خودتان را به انگلیسی معرفی کنید. در پاسخ به این سوال می بایست نام و نام خانوادگی خود را بیان کرده و سپس رشته و دانشگاه محل تحصیل خود را معرفی کنید و پس از آن یک شرح حال مختصر از مسیر تحصیلی خود را عنوان کنید.
 • بعضی از دانشگاه های سراسری یکسری سوالات علمی در رابطه با پایان نامه دانشجو مطرح می کنند. البته این به معنی پرسش سوالات علمی سطح بالا نیست؛ اما چیزی که در این جا اهمیت دارد قدرت تحلیل داوطلب در رابطه با موضوعات علمی خصوصا موضوع پایان نامه تحقیقاتی خود می باشد.
 • در ادامه سوالات دیگری در رابطه با پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد، طرح های تحقیقاتی، پروژه های انجام شده و حتی در دست انجام و عنوان مد نظر برای رساله دکتری بیان خواهتد شد که پاسخ به این سوالات تاثیر به سزایی در پذیرش شما خواهد داشت. لازم به ذکر است که اگر پایان نامه شما با رشته تحصیلی تان در مقطع کارشناسی ارشد مرتبط نباشند به طور قطع من باب دلیل این بی ارتباطی از شما پرسش خواهد شد؛ لذا لازم است پاسخ های مناسبی را در این رابطه از قبل آماده کنید.
 • دسته دیگر پرسش ها در مورد رزومه تحصیلی و شغلی شما خواهد بود. بنابراین داشتن یک رزومه قوی می تواند موثر واقع شود. فراموش نکنید که اشتغال به کار غیر مرتبط و یا ساعت کاری بالای داوطلبان تاثیر منفی در نتیجه نهایی خواهد گذاشت.
 • و در نهایت سوالاتی پیرامون مسائل مذهبی و عقیدتی نیز مطرح خواهد شد که پاسخ های شما به این پرسش ها نیز بی اهمیت نخواهد بود.

نکات مهم:

 1. با ظاهری آراسته و مرتب در جلسه مصاحبه حضور یابید و از عطر ملایم استفاده کنید.
 2. هنگام برخورد با اساتید با اعتماد به نفس کامل احوال پرسی کنید، لبخند را فراموش نکنید و از برقراری ارتباط چشمی نیز غافل نشوید.
 3. هنگام پاسخ به سوالات از شتاب زدگی بپرهیزید و سعی کنید در کمال آرامش و اعتماد به نفس به پرسش ها پاسخ دهید.
 4.  سعی کنید در جواب سوالات اساتید پاسخ های کوتاه، مختصر و مفید ارائه دهید و از دادن پاسخ های طولانی و اغراق آمیز پرهیز کنید.

اکیدا توصیه می شود اگر پاسخ سوالی را نمی دانید به جای حاشیه رفتن با صداقت بگویید که حضور ذهن ندارید، چرا که پاسخ اشتباه و اغراق آمیز شما تاثیر منفی در ذهن اساتید باقی خواهد گذاشت. متقاضیانی که انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1401 را انجام داده اند، جهت اطلاع از نحوه انجام مصاحبه و باقی مراحل گزینش می بایست به سایت دانشگاه محل پذیرش مراجعه نمایند.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه آزمون دکتری سال 1401 در چه زمانی برگزار می شود؟

جهت اطلاع از تاریخ این فرآیند به لینک موجود در متن مقاله مراجعه نمایید.

2- هزینه مصاحبه آزمون دکتری سال 1401 چقدر است؟

هزینه قابل پرداخت، معادل 119 هزار تومان می باشد.

3- آزمون متمرکز دکتری 1401 چند درصد در پذیرش داوطلب موثر است؟

آزمون کتبی به میزان 50 درصد در شیوه آموزشی - پژوهشی و به میزان 30 درصد در شیوه پژوهش محور موثر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

 1. با سلام و درود چاپ کتاب هم تاثیر مثبتی در مصاحبه دکتری دارد حتی تبدیل پایان نامه به کتاب بنده کتابم رو در انتشارات آریا دانش چاپ کردم و راضی بودم

 2. سلام تو رشته های مهندسی داشتن اختراع اجباری هست لطفا جواب بدید

  • سلام و درود، خیر، در مصاحبه دکتری داشتن مواردی مانند ثبت اختراع، مدرک زبان، توصیه نامه و … به عنوان امتیازی برای سوابق پژوهشی در نظر گرفته میشود.

دریافت مشاوره پیج دکتری