دوشنبه , ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری

زمان مصاحبه دکتری سراسری 99
مصاحبه دکتری 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری سراسری و اعلام نتایج دکتری آزاد در اواخر فروردین ماه 99 و آغاز زمان انتخاب رشته دکتری داوطلبان به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با مصاحبه دکتری 99 هستند چرا که صرف قبولی در آزمون دکتری مجوز ورود به مقطع دکتری محسوب نمی شود بلکه داوطلبان می بایست در مرحله مصاحبه نیز نمره قبولی لازم را کسب نمایند. سهم مصاحبه در پذیرش دانشجو 50 درصد و سهم آزمون نیز 50 درصد است. به دلیل اهمیت بالای مصاحبه در پذیرش داوطلبان مقطع دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد تصمیم به نگارش این مقاله گرفتیم تا در آن تمامی اطلاعات لازم در رابطه با مصاحبه دکتری را در اختیار شما عزیزان داوطلب قرار دهیم.

عدم شرکت در مرحله بررسی سوابق علمی و پژوهشی ، به معنی انصراف از آزمون بوده و داوطلب از گزینش نهایی حذف خواهد شد.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری سراسری و دانشگاه آزاد 99

پس از مشخص شدن نتایج نهایی دکتری متوجه خواهید شد که در کدام رشته ها و دانشگاه های سراسری دعوت به مصاحبه شده اید. به احتمال زیاد نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری 99 اوایل خرداد ماه اعلام می گردد در نتیجه مصاحبه دکتری از هفته اول خرداد ماه آغاز خواهد شد .  اما در رابطه با زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 99 می توان گفت تنها از داوطلبانی که موفق شده اند حد نصاب لازم جهت دعوت به مصاحبه را کسب نمایند برای مصاحبه دعوت بعمل خواهد آمد.

همزمان با انتشار کارنامه انتخاب رشته آزمون دکتری ، سازمان سنجش برنامه زمانی انجام مصاحبه از معرفی شدگان را منتشر کرده است که برای دریافت آن می توانید به جدول زیر مراجعه نمایید.

برنامه زمانی شرکت در مصاحبه آزمون دکتری
دریافت برنامه زمانی انجام مصاحبه از معرفی شدگان آزمون دکتری 98
دریافت برنامه زمانی انجام مصاحبه از معرفی شدگان آزمون دکتری 99

(به محض انتشار ، لینک فعال می شود.)

نحوه برگزاری مصاحبه آزمون دکتری 99

داوطلبان پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری و مشخص شدن افرادی که توانسته اند حد نصاب قبولی مرتبط با رشته و دانشگاه انتخابی را کسب نمایند جهت انجام مصاحبه به دانشگاه مربوطه دعوت خواهند شد.  در جلسه مصاحبه میزان تسلط شما به زبان انگلیسی ، رزومه ، پایان نامه و … نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت که در ادامه مطلب به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

مدارک لازم جهت حضور در مصاحبه دکتری 99

در روز مصاحبه می بایست مدارکی را همراه داشته باشید که در جدول زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

مدارک مورد نیاز برای جلسه مصاحبه

1 اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
2 مدرک کارشناسی ارشد یا گواهی معدل و ریز نمرات دروس
3 پایان نامه ارشد و ریز نمرات آن
4 گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها
5  مدرک زبان (آیلتس، تافل، تولیمو …)
6 کتاب های تالیف و ترجمه شده
7 گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی
8 رزومه کامل تحصیلی و شغلی
9 توصیه نامه از سه تن از اساتید ارشد از جمله استاد راهنما
10 انتخاب موضوع پایان نامه مقطع دکتری

نحوه امتیاز دهی مصاحبه دکتری 99 

با توجه به قانون “سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور” ، سنجش و ارزیابی تمامی شرکت کنندگان در آزمون دکتری سال 99 ، به صورت جدول زیر انجام می گیرد.

شیوه پذیرش داوطلبان در دوره های “آموزشی – پژوهشی” و “پژوهش محور”

شیوه پذیرش آزمون متمرکز سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری مصاحبه علمی و سنجش عملی تهیه طرح واره
آموزشی – پژوهشی 50 درصد 20 درصد 30 درصد
پژوهش محور 30 درصد 20 درصد 30 درصد 20 درصد

تمامی دانشگاه ها بر اساس شیوه نامه ای که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به آن ها ارسال می شود نمره مصاحبه (ارزیابی سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری) را تعیین می کنند و بعد از برگزاری مصاحبه ، حد نصاب نمره داوطلبان را برای بررسی نهایی به سازمان اعلام می دارند.

لازم به ذکر است که دانشگاه ها می توانند برای داوطلبان معرفی شده به مرحله مصاحبه ، آزمون کتبی و شفاهی برگزار نمایند که نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می شود.

سوالات مصاحبه دکتری چیست؟

در جلسه مصاحبه دکتری سراسری 99 سوالات زیادی مطرح می شود. به همین دلیل داوطلبان دچار استرس می شوند ولی به جرات می توان گفت با رعایت یکسری نکات به راحتی می توانید این مرحله را نیز همانند آزمون با موفقیت پشت سر بگذارید. در ابتدا باید بگوییم که سوالات مصاحبه دکتری غیر قابل پیش بینی است ولی با توجه به تجربیات سال های گذشته می توان گفت هر ساله یکسری سوالات روتین نیز از داوطلبان پرسیده می شود. در این قسمت به سوالات متداولی که در جلسه مصاحبه دکتری پرسیده می شود خواهیم پرداخت:

  • مطمئنا ابتدای جلسه اساتید از شما می خواهند خودتان را به انگلیسی معرفی کنید. در پاسخ به این سوال ابتدا نام و نام خانوادگی خود را بگویید و سپس رشته و دانشگاه محل تحصیل خود را معرفی کنید. و پس از آن یک شرح حال مختصر از مسیر تحصیلی خود را عنوان کنید.
  • سوال دیگری که به احتمال زیاد از شما خواهند پرسید در رابطه با پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد شما خواهد بود. لازم به ذکر است که اگر پایان نامه شما با رشته تحصیلی شما در مقطع کارشناسی ارشد خیلی مرتبط نباشد حتما در این رابطه نیز از شما سوال خواهد شد که چرا پایان نامه و رشته مقطع کارشناسی ارشد شما ارتباط چندانی با هم ندارند؟
  • بعضی از دانشگاه های سراسری یکسری سوالات علمی در رابطه با پایان نامه دانشجو نیز مطرح می کنند. البته بیشتر دانشگاه ها از دانشجو سوالات علمی نمی پرسند ولی قدرت تحلیل داوطلب در رابطه با موضوعات علمی مخصوصا موضوع پایان نامه را مورد بررسی قرار می دهند.
  • مطمئنا از ریز نمرات و معدل شما در مقاطع قبلی نیز سوال خواهدشد. ضمنا در مورد رزومه تحصیلی و شغلی شما نیز خواهند پرسید. بنابراین داشتن یک رزومه قوی می تواند موثر واقع شود. ولی اشتغال به کار داوطلبان اکثر اوقات تاثیر منفی خواهد داشت.

” اگر دارای مدرک زبان معتبری هستید بهتر است مدرک زبان خود را نیز در جلسه مصاحبه به همراه داشته باشید. اطلاع اساتید از مدرک زبان شما قطعا تاثیر مثبتی خواهد داشت. “

عوامل موفقیت در مصاحبه دکتری سراسری و آزاد 99

1 ) توصیه می کنیم با ظاهری آراسته و مرتب در جلسه مصاحبه حضور یابید و از عطر ملایم استفاده کنید.
2 ) هنگام برخورد با اساتید با اعتماد به نفس کامل احوال پرسی کنید ، لبخند را فراموش نکنید و از برقراری ارتباط چشمی نیز غافل نشوید.
3 ) هنگام پاسخ به سوالات از شتابزدگی بپرهیزید سعی کنید در کمال آرامش و اعتماد به نفس به سوالات پاسخ دهید. ضمنا سعی کنید در جواب سوالات اساتید پاسخ های کوتاه ، مختصر و مفید ارائه دهید و از دادن پاسخ های طولانی و اغراق آمیز پرهیز کنید.

4 ) اکیدا توصیه می کنیم اگر پاسخ سوالی را نمی دانید به جای حاشیه رفتن با صداقت بگویید که حضور ذهن ندارید. چرا که پاسخ اشتباه و اغراق آمیز شما تاثیر منفی در ذهن اساتید برجای خواهد گذاشت. در کل بهتر است در جلسه مصاحبه هرگز در مورد چیزی که نمی دانید اظهار نظر نکنید.

سوالات رایج مخاطبان

1- مصاحبه آزمون دکتری سال 99 در چه زمانی برگزار می شود؟

مصاحبه مقطع دکتری معمولا در اوایل خردادماه برگزار می گردد.

2- چگونه از زمان و مکان مصاحبه خود با خبر شویم؟

با انتشار کارنامه انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری ، برنامه زمانی شرکت در مصاحبه آزمون دکتری توسط سازمان سنجش منتشر می شود.

3- آزمون متمرکز دکتری چند درصد در پذیرش داوطلب موثر است؟

آزمون متمرکز به میزان 50 درصد در رشته های آموزشی - پژوهشی و به میزان 30 درصد در رشته های پژوهش محور موثر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره