خانه مشاوره تحصیلی 15 مرحله تا نوشتن یک مقاله ISI معتبر و قابل چاپ

15 مرحله تا نوشتن یک مقاله ISI معتبر و قابل چاپ

مراحل مهم نگارش مقاله ISI معتبر و قابل چاپ
15 مرحله تا نوشتن یک مقاله ISI معتبر و قابل چاپ

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل نوشتن یک مقاله ISI معتبر و قابل چاپ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

برای نگارش مقاله در سطح بین المللی باید با ساختار و قواعد مقاله نویسی آشنا شویم. حتما تا به حال با عبارت “مقاله ISI” مواجه شده اید. همانطور که هر چیزی را طبق واحد اندازه گیری اش می سنجند ، مقالات علمی نیز واحد اندازه گیری و اعتبارسنجی مختص به خود را دارند. آی اس آی (ISI) یکی از معیارهای سنجش مقاله در سطح جهانی است.

داوطلبانی که علاقمندند تا مقالات خود را در موسسه اطلاعات علمی (Institute For Scientific Information) به چاپ برسانند برای اخذ پذیرش مقاله خود، ملزم به رعایت نکات و استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI هستند. هدف از نگارش این مقاله ، راهنمایی جامع و هدایت علاقمندان برای به تحریر درآوردن یک مقاله مطابق با استانداردهای جهانی و در نهایت به چاپ رساندن آن در ژورنال های معتبر می باشد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در حال حاضر تقریبا تعداد 20 هزار مجله در فهرست آی اس آی (ISI) قرار دارد و سالانه حدود 2 هزار مجله به این تعداد افزوده می شود.

 ISI چیست؟

با توجه به ضرورت وجود مرجع یا مرکز علمی معتبر برای نگهداری و تهیه مقالات و پژوهش های علمی ، یوجین گارفیلد در سال 1960 یک موسسه ی اطلاعات علمی با نام Institute For Scientific Information را برای نشر و جمع آوری پژوهش هایی که دارای سطح علمی بالایی هستند ، تاسیس کرد. این موسسه تقریبا تا سه دهه به فعالیت خود ادامه داد .

این موسسه در سال 1992 توسط موسسه علمی تامسون خریداری و با نام Thomson ISI شناخته شد و اکنون این موسسه را بیشتر با نام Thomson Scientific می شناسند. فعالیت موسسه ISI در خصوص سنجش و ارزیابی مقالات علمی به صورت تخصصی می باشد و به صورت معیاری برای بررسی اعتبار و ارزش علمی مقاله ها و پژوهش ها درآمده است. در واقع ISI یک بانک اطلاعاتی مرکزی است برای ثبت و پوشش دهی مهم ترین مجلات علمی که در دنیا منتشر شده اند و یکی از اهداف آن تبادل اطلاعات بین محققان مختلف می باشد.

مزیت یک مقاله ISI در مقایسه با سایر مقالات علمی چیست؟ 

همه مجلات علمی ، اعتبار مخصوص به خود را دارند و چاپ مقاله در هر یک ازآن ها امتیازاتی را برای پژوهشگر یا محقق دربر خواهد داشت. اما مقالات چاپ شده در ژورنال ISI به دلایل زیر دارای اعتبار بیشتری هستند.

  • ارائه مقاله در سطح بین المللی
  • ارزیابی و قضاوت مقاله توسط داوران باتجربه و خبره
  • موثر بودن مقاله ISI در مصاحبه آزمون دکتری و ترفیع درجه علمی

برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری ، به خصوص در خارج از کشور ، دانشجویان مستلزم ارائه مقاله ISI می باشند. هم چنین داشتن حداقل یک مقاله ISI چاپ شده رزومه علمی داوطلبان را پربارتر خواهد کرد.

15 مرحله مهم برای نوشتن یک مقاله ISI 

روش صحیح نوشتن مقاله ISI 
15 مرحله مهم برای نوشتن یک مقاله ISI

برای تهیه یک مقاله که قابلیت نشر در مجلات معتبر موسسه ی اطلاعات علمی (ISI) را داشته باشد ، ملزم به رعایت اصول و قوانین صحیح مقاله نویسی هستیم. در این قسمت 15 مرحله مهم برای نگارش یک مقاله پژوهشی را بیان نموده ایم تا چراغ راهی باشد برای داوطلبانی که علاقمند به ارتقا درجه علمی خود با ارائه و ثبت مقالات علمی در مجلات معتبر هستند.

1. مشخص کردن هدف از نگارش مقاله (Specify the goal)

زمانی که تصمیم به تهیه یک مقاله می نمایید باید هدف خود را برای نوشتن آن مشخص کنید. اگر هدف شما از تهیه مقاله ثبت آن در یکی از مجلات نمایه شده ISI است به طور قطع می توان گفت که بدون تحقیق و پژوهش مستمر به این اهم دست نخواهید یافت.

به دلیل اعتبار بالای مقالات انتشار یافته در مجلات ISI ، کسانی که علاقمندند تا پژوهش های خود را در این مجلات به چاپ برسانند باید با تمام ویژگی ها و شرایط پذیرش یک مقاله ISI به طور کامل آشنا شوند تا با رعایت قوانین و اصول پایه ، نوشتن یک مقاله علمی را که دارای قابلیت و شایستگی نشر در بانک اطلاعاتی ISI می باشد را آغاز نمایند.

2. انتخاب موضوع و عنوان مناسب برای مقاله (Article Title)

یکی از نکات مهمی که پژوهشگران در زمان تهیه مقاله باید به آن توجه نمایند ، انتخاب موضوع و عنوان جذاب برای مقاله می باشد. برای جذب مخاطبان انتخاب یک عنوان ساده و در عین حال جذاب می تواند اثرات خوبی داشته باشد. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان مقاله را فراموش نکنید چرا که یکی از عوامل اثر گذر در جستجوی مقاله شما می باشد. استفاده از موضوعات نو و بدیع ، تکراری نبودن موضوع انتخابی ، خیلی کوتاه یا خیلی طولانی نبودن عنوان و … از مواردی هستند که هنگام انتخاب موضوع باید مورد توجه قرار بگیرند.

3. پژوهش و جستجو (Research)

مطالعه و جستجوی ساختارمند از مهم ترین ارکان تهیه یک مقاله علمی می باشند. برای اینکه بتوانید یک مقاله پژوهشی با ایده های نو و متفاوت را بنویسید باید به مقالاتی که تا به امروز منتشر شده اند رجوع کنید. برای یافتن مقالات مرتبط با موضوع خود می توانید از اینترنت یا کتابخانه های عمومی یا کتابخانه دانشگاه خود کمک بگیرید.

برای درک آسان یک موضوع خاص ، مراجعه به نشریات علمی معتبر و مجلات علمی می تواند کمک شایانی در پیشبرد اهدافتان داشته باشد.

4. ثبت اسامی نویسندگان ( Authors Names)

اسامی تمام نویسندگانی که در نگارش مقاله مشارکت داشته اند باید در مقاله ذکر شود. نویسنده اصلی مقاله که بیشترین ارتباط را با خوانندگان دارد باید مشخصات کامل خود از قبیل شماره تلفن یا ایمیل را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

5. بیان مساله (problem statement)

مقاله پژوهشی را می توان نوشتاری دانست که دیدگاه جدیدی را برای یک موضوع مشخص مطرح می کند. محققانی که قصد تهیه مقاله دارند باید این نکته را مورد توجه خود قرار بدهند. اولین گام در تهیه یک مقاله علمی ، آگاه کردن مخاطبان از محتوای اصلی آن مقاله است که در ادبیات فنی به این امر “بیان مسئله” می گویند.

بخش اعظم امتیاز دهی به مقاله ، به توانایی نویسنده در بیان مسئله تعلق خواهد گرفت لذا محققان باید نهایت دقت را در توصیف آن بکار گیرند.

6. ترسیم طرح کلی (Draw an outline)

بعد از جمع آوری اطلاعات و داده ها و نگارش “بیان مسئله” ، نوبت به ترسیم طرح کلی پژوهش می رسد. معمولا قالب مقاله های علمی به صورت مقدمه ، بدنه اصلی و نتیجه گیری می باشد که شما برای ترسیم کلی باید بر روی این بخش ها تمرکز نمایید.

7. چکیده مقاله (Abstract)

یکی از بخش هایی که بعد از موضوع مقاله مورد توجه قرار می گیرد ، چکیده مقاله یا Abstract می باشد. در واقع یک چکیده به مثابه تبلیغ مقاله است تا بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. در این قسمت می توان به طور کوتاه و خلاصه معنی دار به مقدمه ، اهداف ، روش ها و نتایج و دستاوردهای تحقیق اشاره کرد.

8. کلمات کلیدی (key words)

کلمات کلیدی باید بعد از چکیده مقاله و پیش از مقدمه درج شوند. بهتر است از کلمات کلیدی در محدوده 3 تا 10 کلمه یا عبارت کوتاه مرتبط با موضوع مقاله استفاده شود.

9.مقدمه مقاله (Introduction)

بخش Introduction یا همان مقدمه می تواند حداکثر یک و نیم صفحه از مقاله را در برگیرد. مقدمه را با یک تعریف کلی از موضوع مورد نظر شروع کرده و بعد از آن به پیشینه ای از آن موضوع بپردازید ، سپس دلایل اهمیت موضوع و سوالات اصلی مقاله و فرضیه های خود را مطرح نمایید. در مقاله و پژوهش های بین المللی مقدمه باید به روشنی به “بیان مسئله” و عوامل بوجود آمدن مشکل بپردازد تا مشکل موجود ، به طور کامل برای خواننده ملموس و قابل درک باشد.

بخش اعظم مقاله های پژوهشی را “پیشینه تحقیق” دربر می گیرد که هر چه پر بارتر باشد اعتبار بالایی به مقاله شما خواهد افزود. بعد از به اتمام رسیدن پیشینه پژوهش باید به سراغ اهداف و فرضیات مقاله بروید.

10. روش تحقیق (Methodology)

در این بخش محقق باید متدها و چگونگی انجام تحقیق را به طور واضح شرح دهد. شرح مواردی از قبیل نوع تحقیق ، مراحل انجام تحقیق که شامل: ابزار و روش های گردآوری داده ها ، روش نمونه گیری ، جامعه آماری و حجم نمونه ، ابزار و روش های تجزیه و تحلیل داده ها (تحلیل کمی و کیفی) در این بخش الزامی می باشد.

11. بحث و نتیجه گیری (Discussion and conclusion)

نگارش این قسمت از مقاله پژوهشی مستلزم قدرت تحلیلی بالا می باشد. یک پژوهشگر باید بتواند به خوبی یافته های پژوهش را با یکدیگر مقایسه کرده و به تحلیل آن ها بپردازد. در مقاله های پژوهشی این بخش نباید بیشتر از دو صفحه شود. در برخی از مجلات از نویسندگان خواسته می شود در مقاله خود نتیجه گیری را به صورت کلی ارائه دهند لذا برای تکمیل این بخش به دستورالعمل های مجله مورد نظر توجه نمایید.

12. محدودیت های پژوهش (Research constraints)

چنانچه در فرآیند تحقیق و پژوهش با محدودیتی مواجه شدید که در نتایج نهایی اثر گذار است در این قسمت باید به شرح آن ها بپردازید. البته توجه کنید که این محدودیت ها باید صرفا محدودیت های ذاتی پژوهش باشند.

13. منابع (references)

یک پژوهش علمی فقط زمانی ارزش بالایی دارد که مستند باشد. محقق باید تمامی داده هایی را که در متن استفاده کرده با ذکر منبع در پایان مقاله درج نماید. تمامی منابعی که در متن به آن ها رجوع شده است باید در این بخش به طور کامل معرفی شوند. چنانچه از مقالات فارسی زبان استفاده نموده اید باید سال هجری شمسی را به میلادی تبدیل نمایید.

14. بازبینی و ویرایش (Review and edit)

بعد از پایان رسیدن نگارش مقاله ، نوبت بازبینی و اعمال ویرایش های مورد نیاز است . برای انجام این کار باید چند مرتبه شروع به خواندن مقاله نمایید و قسمت هایی را که نیاز به بهبود دارد ویرایش نمایید.

15. ویرایش نهایی (The final edition)

بعد از به پایان رسیدن محتوای مقاله ، در آخرین مرحله باید اقدام به غلط یابی نمایید. در تهیه یک مقاله خوب معمولا تاکید بر کوتاه و ساده نویسی شده است. بنابراین در این مرحله کلمات ثقیلی را که در محتوای مقاله استفاده نموده اید ویرایش نمایید و کلمات رسا و ساده تری را جایگزین آن نمایید. البته توجه داشته باشید که استفاده از کلمات ساده به حدی نباشد که ساختار مقاله را از حالت علمی آن خارج کند حتی در صورت نیاز از کلمات تخصصی استفاده نمایید.

یک مقاله ISI چگونه ارزیابی می شود؟

چگونگی ارزیابی مقاله ISI
یک مقاله ISI چگونه ارزیابی می شود؟

پایگاه های اطلاعات علمی ، بر اساس شرایط خاص به ارزیابی مجلات می پردازند و بر اساس همان شرایط ، سطح علمی ژورنال ها را می سنجند. بنابراین یک پژوهشگر باید برای چاپ مقاله خود ، در انتخاب مجله مناسب نهایت دقت را به کار ببرد. موسسه ی اطلاعات علمی آی اس آی ، برای ارزیابی مقالات ارسال شده سه شاخص اصلی را در نظر می گیرد و نتایج آن را در گزارش های ارجاع مجله (JCR) اعلام می کند.

Impact Factor (ضریب تاثیر)

یکی از مهم ترین شاخص های ارزیابی ژورنال ها در پایگاه های اطلاعات علمی (ISI) ، ضریب تاثیر یا ایمپکت فکتور می باشد. Impact Factor نشان می دهد که به طور میانگین ، مقاله منتشر شده در یک مجله ، در بازه زمانی دوساله چند بار مورد ارجاع قرار گرفته است.

این شاخص فقط برای یک مقاله تعیین نمی شود بلکه تمامی مقالاتی را که در مجله به چاپ رسیده اند ، در نظر می گیرد. پژوهشگران همواره درصدند تا اعتبار علمی پژوهش خود را به طور قابل توجهی افزایش دهند تا بتوانند مقاله خود را در یک مجله با ضریب تاثیر بالا به چاپ برسانند.

Immediacy index (شاخص آنی)

شاخص دیگری که برای ارزیابی و سنجش مجلات در ISI مورد استفاده قرار می گیرد ، شاخص آنی یا فوری می باشد. Immediacy index را می توان از تقسیم میزان ارجاعات به مقالات منتشر شده در یک مجله و در سال مورد ارزیابی بر تعداد مقالات منتشر شده در همان سال محاسبه نمود.

به عنوان مثال مجله A را در سال 2018 در نظر بگیرید. برای محاسبه شاخص فوری ، تعداد ارجاعات به مقالات مجله A در سال 2018 را تقسیم بر تعداد کل مقالات منتشر شده در مجله A می کنیم. به این ترتیب شاخص فوری یا آنی را بدست آورده ایم.

Half life-time citation (نیمه عمر ارجاعات به یک مجله) 

شاخص نیمه عمر ارجاعات یا نیمه عمر استناد به یک مجله ، مدت زمانی را نشان می دهد که تقریبا نیمی از استنادات به آن مجله تعلق گرفته است. اگر این شاخص برای مجله ای بالا باشد نشان می دهد که میزان ماندگاری مقاله ها در این ژورنال زیاد است. پایین بودن این شاخص برای برخی از مجلات بدین معنی است که مقاله های این مجله ارزش خود را برای ارجاع دادن خیلی زود از دست داده اند و فقط به مقالات جدید این مجله ارجاع داده می شود.

نحوه محاسبه نیمه عمر ارجاعات یک مجله تعداد سال هایی که از سال مورد ارزیابی به عقب برمی گردیم تا تقریبا به 50 درصد از کل ارجاعات آن مجله دست یابیم.

نحوه تشخیص (ISI) بودن مجله مورد نظر

برای چاپ مقاله در یک مجله ، باید از ISI بودن آن مطمئن شویم. موتور جستجوی گوگل این امکان را دارد تا در هرسایتی به جستجو بپردازیم. برای انجام این کار می بایست نام مجله مورد نظر خود را سرچ کنید تا از ISI بودن آن اطمینان حاصل نمایید برای این کار به روش زیر اقدام نمایید.

  1. ابتدا نام مجله مورد نظر خود را در یک کاما تایپ نمایید سپس نام Thomson Reuters را وارد نمایید. ( تمامی مجلات ISI در سایت تامسون رویترز نمایه می شوند). اولین پست در گوگل شما را به صفحه مورد نظر هدایت می کند. اگر اسم و مشخصات مجله در آن صفحه وجود داشت به معنی قرار گرفتن این مجله در لیست مجلات معتبر ISI می باشد.
  2. در روش دوم می توانید به جای نام مجله از کد 8 رقمی ISSN (شماره سریال استاندارد بین المللی International Standard Serial Number ) استفاده نمایید. هر مجله به طور اختصاصی دارای این شماره می باشد. با سرچ آن به روش بالا به اطلاعات مورد نظر دست خواهید یافت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل نوشتن یک مقاله ISI معتبر و قابل چاپ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره