تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / تیزهوشان / منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1401 – 1402

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1401 – 1402

معرفی منابع آزمون تیزهوشان نهم 1401 - 1402
منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1401 – 1402

آزمون مدارس تیزهوشان هر ساله توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به منظور ورود دانش آموزان علاقه مند به این مدارس برگزار می شود. شرط اصلی پذیرش در مدارس تیزهوشان شرکت در این آزمون و کسب حدنصاب علمی لازم در آن می باشد. داوطلبانی که در موعد مقرر ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان خود را به انجام رسانده اند، در فرصتی که تا زمان برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان دارند باید با مطالعه منابع درسی و منابع کمک آموزشی موثر، خود را برای حضور در این رقابت آماده نمایند.

برنامه ریزی دقیق و مطالعه مستمر، کسب اطلاع از مواد امتحانی و ضریب دروس می تواند مسیر موفقیت را برای شما هموار سازد. در این مطلب قرار است شما را با منابع مطالعاتی آزمون تیزهوشان و همچنین بهترین منابع کمک آموزشی برای هریک از دروس آشنا کنیم.

50 درصد از امتیاز آزمون تیزهوشان نهم به دهم مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد امتیاز آن، شامل سوالات استعداد تحصیلی می باشد.

مواد آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401

شیوه طرح سوالات در آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم، به صورت ترکیبی و شامل دو دسته سوال استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی است. در واقع هدف از طراحی سوالات بخش استعداد تحلیلی، تخمین و بررسی وضعیت هوش و استعداد دانش آموز می باشد. در آزمون سال تحصیلی 99 – 1400، 50 سوال در بخش استعداد تحلیلی مطرح شد که داوطلبان 50 دقیقه فرصت داشتند به آن ها پاسخ دهند.

نیمی از امتیاز آزمون تیزهوشان نیز به سوالاتی اختصاص می یابد که از کتب درسی پایه های هشتم و نهم دوره اول متوسطه مطرح می شوند. مجموع سوالات آزمون استعداد تحصیلی شامل 50 سوال است و دانش آموزان می بایست در مدت زمان 70 دقیقه، به آن ها پاسخ دهند. هر یک از مواد امتحانی دارای ضریب مختص خود بوده و برخی از آن ها نیز با توجه به رشته تحصیلی مورد تقاضای دانش آموز، متفاوت می باشند. بهتر است بدانید ضریبی که به هر درس اختصاص می یابد، نشان دهنده میزان اهمیت آن درس است. مواد آزمون تیزهوشان به همراه ضریب هر یک از آن ها در جدول زیر ارائه شده اند.

موارد امتحانی، ضریب و تعداد سوالات آزمون مدارس تیزهوشان نهم 1400 – 1401
سوالات استعداد تحصیلی تعداد سوال ضریب رشته تحصیلی ضریب سمپاد مهارتی
ریاضیات 10 ریاضی فیزیک: 4 3
علوم تجربی: 2
علوم انسانی: 2
علوم تجربی 10 ریاضی فیزیک: 2 3
علوم تجربی: 4
علوم انسانی: 2
قرآن و پیام های آسمانی 10 ریاضی فیزیک: 1 1
علوم تجربی: 1
علوم انسانی: 1
مطالعات اجتماعی 10 ریاضی فیزیک: 1 1
علوم تجربی: 1
علوم انسانی: 1
زبان و ادبیات فارسی 10 ریاضی فیزیک: 2 2
علوم تجربی: 2
علوم انسانی: 4

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401

مطابق مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم، سوالات استعداد تحصیلی از محتوای تمامی کتاب های درسی پایه هشتم و پایه نهم می باشد و داوطلبان می توانند با تسلط کافی بر این منابع، با موفقیت در آزمون ظاهر شوند. همچنین استفاده از کتاب های کمک آموزشی نیز درک هر چه بهتر مفاهیم را به دنبال دارد و به روشن سازی ذهن داوطلبان کمک می کند.

سوالات استعداد تحلیلی بر مبنای ارزیابی هوش و توانایی دانش آموز طراحی می شوند و داوطلبان می توانند با حل تست های گوناگون، ذهن خود را برای حل این دست از سوالات آماده سازند. از همین رو، در ادامه مقاله به معرفی چند کتاب از انتشارات معتبر می پردازیم که مطالعه هر کدام از آن ها می تواند شما را در کسب نتیجه مطلوب یاری نماید. توجه داشته باشید که برای حل سوالات استعداد تحصیلی نیازمند تمرین و مطالعه مستمر هستید.

منابع پیشنهادی آزمون استعداد تحلیلی تیزهوشان نهم به دهم
نام کتاب تصویر جلد کتاب نام کتاب تصویر جلد کتاب
کتاب هوش و استعداد تحلیلی نهم سری IQ – انتشارات گاج کتاب هوش و استعداد تحلیلی نهم تیزهوشان – خیلی سبز
کتاب 1500 تست استعداد تحلیلی تیزهوشان نهم – انتشارات مهر و ماه کتاب بانک سوال هوش و استعداد تحلیلی نهم – انتشارات مبتکران
کتاب هوش و استعداد تحلیلی نهم – انتشارات اندیشمند کتاب هوش و خلاقیت و استعداد تحلیلی – انتشارات کاهه هوش و خلاقیت و استعداد تحلیلی انتشارات کاهه

اولین منبع معرفی شده برای مطالعه آزمون استعداد تحصیلی کتاب های درسی می باشند و استفاده از منابع کمک آموزشی در مرحله بعد از تسلط بر کتاب های درسی، توصیه می گردند. در واقع مطالعه منابع کمک آموزشی منجر به تقویت دانسته ها و اطلاعات دانش آموز می شود و در صورت عدم تسلط بر مباحث کتاب درسی، استفاده از منابع کمک آموزشی چندان موثر نخواهد بود. از جمله منابع مناسب برای هر بخش از سوالات آزمون عبارت اند از:

ریاضیات

مهم ترین اصل در یادگیری درس ریاضی، تمرین و حل مسئله های متعدد و متنوع می باشد تا بتوانید به تقویت مهارت های حل مسئله در خود بپدازید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که روند مطالعاتی شما در خصوص درس ریاضی نباید با مطالعه درسی مانند ادبیات مشابه باشد. در واقع این دروس دارای ماهیت متفاوت هستند و بنا براین روش های مطالعاتی مختلفی را نیز می طلبند.

منابع درس ریاضیات آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم
نام کتاب تصویر جلد کتاب نام کتاب تصویر جلد کتاب
کتاب ریاضی تیزهوشان نهم – انتشارات خیلی سیز کتاب ریاضی نهم سری IQ – انتشارات گاج
کتاب ریاضیات نهم – انتشارات مبتکران کتاب ریاضی نهم تیزهوشان – انتشارات کاهه
کتاب ریاضی تیزهوشان نهم – انتشارات اندیشمند کتاب ریاضی تیزهوشان نهم – انتشارات مهر و ماه

علوم تجربی

علوم تجربی شامل ترکیبی از سوالات حفظی و مفهومی می باشد، بنابراین برای پاسخگویی به سوالات این درس نیازمند تسلط بر همه سر فصل ها هستید. منابع کمک آموزشی پیشنهاد شده برای درس علوم تجربی در جدول زیر ارائه شده اند.

منابع درس علوم تجربی آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم
نام کتاب تصویر جلد کتاب نام کتاب تصویر جلد کتاب
کتاب علوم نهم سری IQ – انتشارات گاج کتاب 100 نکته فیزیک تیزهوشان نهم – انتشارات مهر و ماه
کتاب علوم تیزهوشان نهم – انتشارات خیلی سیز کتاب آموزش پیشرفته علوم تجربی تیزهوشان نهم – انتشارات گل واژه
کتاب 100 نکته علوم (شیمی) تیزهوشان نهم – انتشارات مهر و ماه کتاب علوم تیزهوشان نهم – انتشارات اندیشمند

زبان و ادبیات فارسی

درس فارسی شامل 10 سوال و ترکیبی از سوالات مربوط به آرایه ها، تاریخ ادبیات، املاء، واژه و… می باشد. بهترین منبع برای مطالعه فارسی، کتاب درسی است ولی در صورتی که دانش آموز پس از مطالعه کتاب درسی نیاز به تمرین بیشتری داشته باشد، می تواند منابع زیر را مورد استفاده دقرار دهد.

منابع درس زبان و ادبیات فارسی آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم
نام کتاب تصویر جلد کتاب نام کتاب تصویر جلد کتاب
کتاب فارسی نهم – انتشارات مبتکران کتاب فارسی تیزهوشان نهم – انتشارت اندیشمند
کتاب فارسی تیزهوشان نهم – انتشارات نشر الگو کتاب فارسی نهم سری IQ – انتشارات گاج
کتاب فارسی تیزهوشان نهم – انتشارات خیلی سیز کتاب فارسی تیزهوشان نهم – انتشارات کاهه

مطالعات اجتماعی و قرآن و معارف اسلامی

درس مطالعات اجتماعی از بخش های تاریخ، جغرافیا و اجتماعی تشکیل شده است. کتاب قرآن و معارف اسلامی نیز در بردارنده دو بخش قرآن و پیام های آسمانی ی باشد. جهت پاسخ به سوالات این دو درس مطالعه جزء به جزء کتاب درسی کفایت می کند، البته حل تست های جامع تیزهوشان می تواند شما را در کسب امتیاز مطلوب در این دروس یاری کند. مطالعه کتاب هایی که در ادامه معرفی شده اند برای دوران جمع بندی و مرور مطالب خوانده شده، بسیار مفید می باشند.

کتاب های جامع تیزهوشان نهم به دهم
نام کتاب تصویر جلد کتاب نام کتاب تصویر جلد کتاب
کتاب 1 + 31 استان تیزهوشان جامع نهم – انتشارات پویش اندیشه خوارزمی کتاب جامع تیزهوشان نهم سری IQ – انتشارات گاج
کتاب جامع تیزهوشان نهم – انتشارات خیلی سبز کتاب جامع تیزهوشان نهم – انتشارات مبتکران

نکات مهم

 • تمام سوالات آزمون تیزهوشان اعم از سوالات بخش تحلیلی و بخش تحصیلی به صورت تستی و چهار گزینه ای طراحی شده اند.
 • نحوه نمره دهی به سوالات بدین صورت است که به ازای هر پاسخ صحیح، 3 نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط، 1 نمره منفی لحاظ می شود. در ضمن به سوالاتی که دارای بیش از یک پاسخ می باشند، 1 نمره منفی تعلق می گیرد.
 • سوالات استعداد تحصیلی در سطح محتوای کتاب درسی و در برخی موارد به صورت تلفیقی از مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی ارائه شده اند.

داوطلبان می توانند برای کسب آمادگی بیشتر و آشنایی با نحوه طراحی سوالات، نمونه سوالات آزمون تیزهوشان نهم دوره های گذشته را نیز مورد بررسی قرار دهند. دانش آموزان در فرصتی که تا زمان برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان 1400 – 1401 باقی مانده است، می بایست آمادگی های لازم را برای حضور در جلسه آزمون کسب نمایند. به عنوان مثال با استفاده از منابعی که در متن مقاله معرفی کرده ایم، سطح علمی خود را ارقا بخشیده و همچنین در موعد مقرر نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1400 – 1401 اقدام کنید. جهت کسب اطلاع از زمان و نحوه دسترسی به کارت مذکور می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- ضرایب هر یک از مواد آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم نشان دهنده چیست؟

ضریب هر درس نشان دهنده اهمیت آن درس در مجموعه امتحانی مورد نظر است.

2- مباحث آزمون تیزهوشان نهم به دهم از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

سوالات این دو آزمون از دو بخش استعداد تحصیلی و تحلیلی مطرح می گردد.

3- سوالات استعداد تحصیلی از چه مباحثی طرح می شوند؟

مرجع این سوالات محتوی تمامی کتاب های درسی پایه هشتم و نهم می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳۴ نظر

 1. سلام، وقتتون بخیر؛ چگونگی برگزاری آزمون نهم به دهم سال ١۴٠٢-١۴٠١ و ضریب دروس و دروسی که در ازمون هستند، مثل آزمون سال گذشته یعنی ١۴٠٠-١۴٠١ هست یا تغییر کرده؟

 2. سلام
  اخیرا گفته شده که در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۱-۱۴۰۲ قرار است زبان انگلیسی و عربی هم داشته باشیم. آیا این خبر صحت دارد؟

 3. سلام وقت بخیر
  عذر میخوام می خواستم بدونم که اگه واسه ی ازمون تیزهوشان رشته ی ریاضی باشیم ضریب هر درس چقدره؟
  و زدن تستای کدوم درسا امتیاز بالا تری داره؟
  سپاس

  • با سلام و درود، برای رشته ریاضی فیزیک ضریب دروس به ترتیب: قرآن و معارف اسلامی (۱)، زبان و ادبیات فارسی (۲)، مطالعات اجتماعی (۱)، علوم تجربی (۲)، ریاضیات (۴) می باشد.

 4. سلام ببخشید میخواستم بپرسم که آیا معدل کل هم در تراز آزمون های نمونه دولتی و تیزهوشان تاثیر داره؟ ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

  • با سلام و وقت بخیر، تراز تیزهوشان، براساس میزان درستی تعداد سوالات پاسخ داده شده در آزمون کتبی محاسبه می شود.

 5. سلام ببخشید یه سوال میخواستم بدونم تو ازمون تیز هوشان نهم به دهم چند درصد از سوالات استعداد تحلیلی میباشد ؟؟؟

  • با سلام و درود، در آزمون تیزهوشان نهم به دهم، ۵۰ درصد سوالات مربوط به استعداد تحلیلی و ۵۰ درصد سوالات مربوط به استعداد تحصیلی می باشند.

 6. سلام خسته نباشید ببخشید امسال چند تا از سوال ها تحلیلی هستش

 7. سلام امسال حذفیات هم داره تیزهوشان؟

 8. سلام وقتتون بخیر.ببخشید تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۰ یعنی یه ماه دیگه حذفیاتی براش در نظر نگرفتن؟

 9. سلام ببخشید امسال از کتاب های نهم برای آزمون فقط از نیم فصل اول میاد؟

 10. سلام یکی از فامیل های ما پارسال امتحان تیز هوشان نهم به دهم داد میگه فقط سوالات هوشی بود امکان داره از سوالات کتاب نیاد

 11. زمان آزمون ۲۱ خرداد ماه هست تغییری نکرده

 12. سلام
  کارت ورود به جلسه برای امتحان تیز هوشان نهم به دهم رو از کجا تهیه می کنیم

 13. سلام کارت ورود به جلسه برای امتحان تیز هوشان نهم به دهم رو از کجا تهیه کنیم و در امتحان از درس های عربی و زبان انگلیسی سوال میاد

  • با سلام و درود، کارت ورود به جلسه ۳روز قبل از آزمون روی سایت ثبت نامی قرار گرفته و از دروس عربی و زبان انگلیسی سوالی طرح نمی شود.

 14. سلام‌وخسته‌نباشید‌خدمت‌شما.ببخشید‌سوال‌من‌اینه‌که‌چه‌کتاب‌هایی‌در‌ازمون‌ورودی‌نهم‌به‌دهم‌در‌ازمون‌می‌ایند؟

 15. سلام و عرض ادب می خواستم بپرسم الان ما باید کتب پایه ی نهم را تا نوبت اول مطالعه کنیم ؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم سال ۱۴۰۰، از تمام دروس پایه ی هشتم و نهم در آزمون سوال طرح می شود.

 16. سلام ببخشید توی بخشی از مطلب گفتید زبان و ادبیات فارسی هستش ،منظور از زبان ؛زبان انگلیسی هستش؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم، دروس زبان انگلیسی و عربی جزو منابع مطالعاتی نیست.

 17. سلام میگم من کتاب جامع خیلی سبز دارم و اونجا تست میزنم و سوالاش خارج از کتاب و درساهای ماست و خیلی سخته مگ سوالای آزمون هم همینقدر سخته یا در حد دانسته های یک دانش اموزه؟

  • با سلام و درود، سوالات آزمون سراسری می تواند به صورت مفهومی از مباحث کتاب درسی طراحی شود و رسیدن به یک نتیجه مطلوب نیازمند مطالعه دقیق است.

 18. سلام
  خسته نباشید.
  داخل نظرات دیگه که خوندم گفتید ۵۰٪فقط از کتاب های نهم هست…
  درسته؟
  آیا حذفیاتی از کتاب های نهم صورت گرفته؟
  ممنون.

  • با سلام و درود، طبق دفترچه منتشر شده برای ثبت نام آزمون تیزهوشان متوسطه دوم، سوالات از تمامی منابع هشتم و نهم طرح شده است.

 19. سلام ببخشید من یک سوال برای ازمون تیزهوشان نهم به دهم داشتم.من ازمون ازمایشی ک میدم فقط دروس ریاضی و علوم و فارسی از پایه هشتمم هست ولی توی بودجه بندی ازمون اصلی گفته که کل کتابای هشتمه . بالاخره چکار باید کرد؟

 20. سلام وقت بخیر.
  یه سوال داشتم
  اینکه کتاب های نهم برای آزمون تیزهوشان از کل کتاب هست؟
  یا فقط ۵۰٪؟

  • با سلام و وقت بخیر، سوالات ازمون تیزهوشان نهم به دهم، مجموعه استعداد تحصیلی: دروس پایه هشتم و نهم و سوالات استعداد تحلیلی می باشد.

 21. اااااااالللللببببیییییسسسس

  سلام
  واسه آزمون ورودی تیزهوشان فقط از نمیسال اول نهم و کل هشتم سوال طرح میشود یا از کل کتاب نهم و کل کتاب هشتم ؟؟؟؟؟؟؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره