تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کاردانی فنی و حرفه ای / منابع کنکور کاردانی فنی و حرفه ای نقشه کشی معماری 1400

منابع کنکور کاردانی فنی و حرفه ای نقشه کشی معماری 1400

معرفی منابع کنکور کاردانی فنی و حرفه ای نقشه کشی معماری 1400
منابع کنکور کاردانی فنی و حرفه ای نقشه کشی معماری 1400

یکی از گزینه های انتخابی جهت ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی برای دانش آموختگان رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش، شرکت در پذیرش با آزمون و یا بدون آزمون کاردانی فنی و حرفه ای می باشد. همچنین دارندگان مدرک شاخه نظری نیز در صورت تمایل می توانند رشته هایی که در مقطع کاردانی ناپیوسته ارائه شده اند را در فرم انتخاب رشته خود ثبت نمایند. در سال های اخیر، پذیرش در 9 رشته به صورت با آزمون درمقطع کاردانی فنی و حرفه ای انجام می گرفت. اما مطابق با اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در سال 1400 شیوه جذب دانشجو در برخی از رشته های با کنکور تغییر کرده و بر اساس سوابق تحصیلی صورت می پذیرد.

نقشه کشی معماری یکی از این مجموعه رشته های امتحانی می باشد که نحوه پذیرش آن دستخوش تغییر گشته است. بنابراین علاقه مندان به تحصیل در این رشته باید در موعد مقرر نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای اقدام نمایند. اما چنانچه رشته معماری به صورت با کنکور ارائه گردد، می توانید اطلاعاتی از قبیل ضرایب دروس، مواد و منابع امتحانی و همچنین منابع کمک آموزشی که در ادامه مطلب بیان شده است را مورد استفاده قرار دهید.

در پذیرش کاردانی فنی و حرفه ای سال 1400، رشته معماری به صورت بدون آزمون ارائه شده است.

منابع درسی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای رشته نقشه کشی معماری

همان طور که اشاره شد، پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی دانشگاه های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در سال 1400 دچار تغییراتی در نحوه ارائه رشته ها نسبت به سال های اخیر شده است. رشته معماری نیز از جمله رشته هایی است که مشمول این تغییر شده و در طی این روند به لیست رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 اضافه شده است. در ادامه، مواد و منابع امتحانی رشته معماری را معرفی کرده ایم تا چنانچه در دوره های بعدی، پذیرش در رشته مذکور در این مقطع به صورت با کنکور انجام شد، مورد استفاده داوطلبان قرار بگیرد.

به طور کلی مواد آزمون کاردانی فنی و حرفه ای به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند که در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی و حرفه ای ذکر شده اند. جهت آشنایی با منابع اصلی و کمک آموزشی این آزمون تا انتهای مقاله را مطالعه فرمایید.

دروس عمومی

 • تعلیمات دینی 3
 • فارسی 3
 • عربی 3
 • زبان خارجی 1 و 2

دروس شایستگی پایه

 • ریاضی 1 و 2
 • شیمی
 • فیزیک

دروس شایستگی غیرفنی

 • اخلاق حرفه ای
 • کارگاه نوآوری
 • الزامات محیط کار
 • کاربرد فناوری های نوین

دروس شایستگی فنی

 • متره و برآورد
 • عناصر و جزئیات
 • مبانی هنرهای تجسمی
 • ترسیم فنی و نقشه کشی
 • آشنایی با بناهای تاریخی
 • شناخت مواد و مصالح
 • نقشه کشی معماری
 • تاسیسات ساختمان
 • مبانی طراحی معماری

منابع کمک آموزشی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای رشته نقشه کشی معماری

ابتدا این نکته را ذکر کنیم که بهترین منابع مطالعه برای کنکور کاردانی فنی و حرفه ای، کتاب های درسی داوطلبان بوده و بدون تسلط بر مباحث کتب درسی، استفاده از منابع کمک آموزشی تاثیری در تسریع درک مفاهیم نخواهد داشت. کتاب هایی که در این مطلب معرفی شده اند، صرفا به صورت پیشنهادی می باشند و شما می توانید بر اساس شناختی که از سطح علمی و نیاز به نوع منبع کمک آموزشی خود دارید، دست به انتخاب آن ها بزنید.

مجموعه سوالات کنکور کاردانی معماری یگانه چهارخونه فارابی

این کتاب شامل تست های 4 گزینه ای سراسری، المپیاد و تالیفی می باشد که کلیه سوالات آن منطبق با سرفصل های کتاب درسی طرح شده است. با توجه به آن که تغییراتی در کتاب آشنایی با بناهای تاریخی، شناخت مواد و مصالح، نقشه کشی معماری و تاسیسات ساختمان صورت گرفته است، همه ی این تغییرات در انتشار جدید لحاظ شده است.

مجموعه سوالات طبقه بندی شده نقشه کشی معماری کتاب آخر

این کتاب شامل سوالات امتحانات نهایی چند سال اخیر است و مطالعه آن برای کنکور نیز توصیه می شود، زیرا سوالات دارای نکته های کاربردی هستند که در حل تست های کنکوری بسیار کاربردی می باشند.

آموزش نکته به نکته دروس معماری چهارخونه

ویژگی اصلی این کتاب که بسیار مورد توجه داوطلبان قرار گرفته است، جامع بودن و نگارش بسیار روان آن می باشد، همچنین به کارگیری جداول و نمودار ها باعث شده تا فهم و یادگیری آن بسیار آسان باشد.

مجموعه تست سیر تا پیاز عمومی پایه اخوان

کتاب مذکور شامل تست های تالیفی و سوالات کنکور چندسال اخیر می باشد، همچنین پاسخ نامه تشریحی که در داخل کتاب وجود دارد به داوطلب کمک خواهد کرد که با مطالعه آن، روش حل سوالات را بیاموزد و اشکالات خود را رفع نماید.

درسنامه و تست نقشه کشی معماری اخوان

این کتاب از آن جهت که دارای خلاصه درس می باشد، برای دانش آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم مناسب است. علاوه بر آن به دلیل داشتن تست های تالیفی و کنکوری چند سال اخیر به داوطلبان کنکوری نیز توصیه می شود. همچنین این کتاب به دلیل داشتن پاسخ نامه تشریحی می تواند به شما در حل سوالات بسیار کمک کند.

مجموعه سوالات کنکور کاردانی نقشه کشی معماری قلم چی

یکی از منابع معتبر که متقاضیان می توانند مورد استفاده قرار دهند، مجموعه سوالات نام برده است که شامل سوالات کنکور 12 سال اخیر می باشد. حل سوالات این کتاب می تواند شما را با فرم سوالات آزمون آشنا کند. همچنین در انتهای کتاب پاسخ نامه تشریحی قرار داده شده است.

نقشه کشی معماری انتشارات قلم چی

در این کتاب به بیان مفاهیم و نکات درسی پرداخته شده است و داشتن سوالات 4 گزینه ای به همراه پاسخ نامه تشریحی که یادگیری را برای داوطلبان آسان تر می کند، از ویژگی های مثبت آن می باشد.

ضریب دروس و بودجه بندی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای رشته نقشه کشی معماری

کنکور کاردانی فنی و حرفه ای رشته نقشه کشی معماری همانند سایر رشته ها دارای 160 سوال می باشد و تنها تفاوت رشته ها با یکدیگر، در دروس شایستگی غیرفنی است. اطلاع از تعداد سوالات و ضرایب، به شما کمک خواهد کرد که از اهمیت هر یک از آن ها در مجموعه امتحانی مورد نظر مطلع شوید و برای مطالعه هرکدام با توجه به اهمیتی که دارند، وقت خود را صرف کنید. در واقع چنانچه امتیاز بیشتری در دروس دارای ضرایب بالاتر کسب کنید، احتمال موفقیت بیشتری خواهید داشت.

دروس عمومی
نام درس ضریب تعداد سوالات
تعلیمات دینی 3 3 40
فارسی 3
عربی 3
زبان خاجی 1 و 2
دروس شایستگی پایه
نام درس ضریب تعداد سوالات
ریاضی 1 و 2 6 35
شیمی
فیزیک
دروس شایستگی فنی
نام درس ضریب تعداد سوالات
متره و برآورد 12 65
عناصر و جزئیات
مبانی هنرهای تجسمی
ترسیم فنی و نقشه کشی
آشنایی با بناهای تاریخی
شناخت مواد و مصالح
نقشه کشی معماری
تاسیسات ساختمان
مبانی طراحی معماری
دروس شایستگی غیرفنی
نام درس ضریب تعداد سوالات
الزامات محیط کار 3 35
اخلاق حرفه ای
کارگاه نوآوری
کاربرد فناوری های نوین

علاقه مندان به تحصیل در رشته معماری مقطع کاردانی فنی و حرفه ای می بایست در زمان تعیین شده نسبت به نام نویسی و انتخاب رشته های مورد نظر خود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند. وضعیت قبولی و یا عدم قبولی متقاضیان در این پذیرش، پس از اعلام نتایج بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1400 مشخص می گردد. جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص زمان و سایر جزئیات مربوط به انتشار اسامی پذیرفته شدگان می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- رشته معماری در پذیرش کاردانی فنی و حرفه ای 1400 به چه صورت ارائه می گردد؟

این رشته جزء رشته های بدون کنکور در پذیرش کاردانی فنی و حرفه ای سال 1400 می باشد.

2- ضریب هر مجموعه از دروس رشته معماری در صورت پذیرش با آزمون کاردانی فنی و حرفه ای نشان دهنده چیست؟

ضریب هر مجموعه درس نشان دهنده اهمیت آن درس ها در آن مجموعه امتحانی می باشد.

3- چنانچه پذیرش در رشته معماری مقطع کاردانی فنی و حرفه ای به صورت با کنکور انجام گیرد، مجموعه دروس شایستگی پایه آن چه ضریبی دارند؟

این مجموعه دروس دارای ضریب 12 در مقطع کاردانی فنی و حرفه ای هستند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۶ نظر

 1. با سلام
  من دیپلم تجربی دارم و میخواستم در کنکور ۱۴۰۱ معماری فنی حرفه ای شرکت کنم . آیا میتوانم شرکت کنم یا خیر ؟

 2. سلام من رشته ریاضی میخونم میخواستم بدونم من چجوری میتونم وارد دانشگاه معماری بشم

  • با سلام، برای ادامه ی تحصیل در رشته مهندسی معماری، می توانید از طریق کنکور سراسری ریاضی و یا دانشگاه هایی که پذیرش آنها صرفا براساس سوابق نحصیلی می باشد، اقدام نمایید.

 3. با سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم که واس رشته نقشه کشی معماری سال ۱۴۰۱ کنکور دارند یا بر اساس سوابق تحصیلی؟
  با تشکر..

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره