خانه کنکور مهلت تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402

مهلت تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402
مهلت تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402

اگر بخشی از ظرفیت پذیرش هر یک از دانشگاه ها به هر دلیل از جمله انصراف دانشجویان و یا عدم تکمیل آن در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری خالی بماند، این دانشگاه ها با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به انتشار اطلاعیه ای جهت تکمیل ظرفیت های موجود اقدام می کنند. بنابراین تکمیل ظرفیت هر دانشگاه قابل پیش بینی نیست و هر سال امکان تغییر آن وجود دارد. در این مقاله به بررسی مهلت تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402 می پردازیم.

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری در قالب اطلاعیه ای از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402

در صورت اعلام ظرفیت برای جذب دانشجو از جانب دانشگاه ها، سازمان سنجش اقدام به انتشار دفترچه راهنمای تکمیل ظرفیت برای آن دسته از داوطلبینی که در هیچ یک از رشته محل های انتخابی خود پذیرفته نشده اند، می نماید که متقاضیان می توانند در بازه تعیین شده نسبت به انتخاب رشته مجدد اقدام کند.

از سال 96 تاکنون سازمان سنجش به استثنای دانشگاه فرهنگیان، اطلاعیه ای مبنی بر تکمیل ظرفیت دانشگاه ها منتشر نکرده است و احتمال می رود برای کنکور سراسری 1402 نیز دفترچه ای جهت اعلام پذیرش تکمیل ظرفیت منتشر نشود. البته در صورت انتشار، احتمالا این دفترچه در دی ماه 1402 منتشر شود تا بازماندگان در بهمن ماه بتوانند مشغول به تحصیل شوند. لذا در صورتی که می خواهید به محض انتشار هرگونه اطلاعیه در این خصوص، از آن مطلع گردید می توانید در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره عضو شوید.

نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402

ثبت نام در فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور سراسری به صورت اینترنتی و تنها از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی  sanjesh.org مطابق با روند زیر انجام خواهد شد.

  • پس از ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org، از منوی رنگی موجود در سمت راست صفحه، گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

  • اکنون می بایست بر روی لینک فعل مرتبط با فرآیند تکمیل ظرفیت کلیک کنید. مربوط به کنکور سراسری دی و تیر ماه 1402.

مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

  • با ثبت اطلاعات مورد نیاز در کادرهای مربوطه و فشریدن کلیک “تایید و ادامه گام بعدی”، می توانید به فرم انتخاب رشته دسترسی پیدا کنید.

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری

  • در این مرحله می توانید کد رشته محل هایی که از دفترچه راهنمای مربوطه استخراج نموده اید را مطابق با اولویت و علاقه مندی خود در سامانه به ثبت برسانید.

طبق قوانین سال های گذشته داوطلبان تنها حق انتخاب 50 کد رشته محل دارند که پس از وارد کردن آن ها در سامانه، کد رهگیری دریافت می کنید. توجه داشته باشید که چون تعداد کمتری کد رشته محل در مرحله تکمیل ظرفیت انتخاب می شود، می بایست هنگام اولویت بندی و ثبت انتخاب های مورد نظر، نهایت دقت خود را به کار بگیرید.

لازم به ذکر است داوطلبینی که در فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 شرکت کرده و پذیرفته شده اند، اما بنا به دلایل مختلف علاقه ای به ثبت نام در دانشگاه محل قبولی خود ندارند، می تواند با شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه شانس خود را جهت پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر امتحان نمایند. البته توجه داشته باشید که در صورت قبولی در این مرحله، به هیچ وجه امکان بازگشت به رشته قبلی خود را نخواهید داشت.

 

سوالات متداول

1- مهلت تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1402 در چه تاریخی است؟

هنوز اطلاعیه ای در خصوص این فرآیند منتشر نشده است اما به محض انتشار جدیدترین اطلاعیه، خبر مربوطه در کانال تلگرام ایران مشاوره قرار داده می شود.

2- ثبت نام در تکمیل ظرفیت آزمون سراسری از چه طریقی انجام می شود؟

بدین منظور می بایست در بهز زمانی مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید.

3- در زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری حق انتخاب چند رشته محل داریم؟

در صورت برگزاری تکمیل ظرفیت کنکور 1402، تنها می توانید 50 کد رشته محل را از دفترچه مربوطه استخراج و در فرم انتخاب رشته خود درج کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

  1. سلام خوبید ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری از کی شروع میشه؟

  2. سلام . اطلاعات بدید راجع ب ارشد تربیت بدنی

    • با سلام و احترام، ثبت نام کنکور ارشد سال جاری از ۱۶ آذر برای همه ی موسّسات آموزشی در پایگاه سازمان سنجش آغاز شده و در ۱۱ و ۱۲ اسفند۱۴۰۱ آزمون ارشد برگزار می گردد. متقاضیان ارشد تربیت بدنی نیز می توانند از هر مدرک کارشناسی در این ثبت نام شرکت کنند. مطابق با آخرین دفترچه ی کارشناسی ارشد وزارت علوم، کد این رشته ۱۱۰۶در صفحه ۴۱ است که می توانید با مراجعه به دفترچه کدضریب ها و گرایش های ارشد رشته ی علوم ورزشی را مشاهده فرمایید.

دریافت مشاوره پیج کنکور