تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / نحوه طراحی سوالات کنکور 1400

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400

نحوه طراحی سوالات کنکور
نحوه طراحی سوالات کنکور

کنکور سراسری را می توان بزرگترین و حساس ترین ماراتن علمی کشور دانست که بسیاری از داوطلبان برای دستیابی به اهداف و تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود از هیچ تلاشی برای موفقیت در این آزمون فروگذار نمی کنند. چنین رقابت حساس و نفس گیری، نگرانی ها و استرس هایی را برای متقاضیان به همراه دارد که قطعا می تواند در نتیجه و عملکرد آن ها تاثیر مستقیم بگذارد.

از جمله عواملی که می تواند اضطراب داوطلبان را تا حد قابل توجهی کاهش دهد، آشنایی با نحوه طراحی سوالات کنکور می باشد. این امر موجب می شود متقاضیان شرکت در کنکور سراسری با آگاهی لازم نسبت به انتخاب بهترین منابع کنکور اقدام نموده و با آمادگی بیشتری در جلسه آزمون حضور یابند. موضوع دیگری که ممکن است پیرامون طراحی سوالات کنکور مطرح گردد، مربوط به سوالات کنکور متقاضیان نظام قدیم و جدید می باشد که قصد داریم در این مقاله توضیحات کاملی را پیرامون هر یک از مباحث مذکور ارائه نماییم.

کنکور سراسری سال 99 آخرین سری طراحی دو نوع سوال، یکی برای داوطلبان نظام قدیم و دیگری برای داوطلبان نظام جدید بوده است.

سوالات کنکور نظام جدید و نظام قدیم 1400

سازمان سنجش آموزش کشور مجری برگزاری بسیاری از آزمون هایی است که هر ساله شاهد اجرای آن در کشور هستیم. اما مهم ترین مسئولیت آن مربوط به برگزاری کنکور سراسری می باشد. کنکور سال 98 اولین سالی بود که داوطلبان نظام جدید یا همان 3 – 3 – 6 پا به عرصه رقابت کنکور گذاشتند.

با توجه به اعمال تغییرات در کتب درسی نظام جدید، سازمان سنجش بر آن شد کنکور سال 98 را در قالب دو نوع سوال برای هر یک از داوطلبان کنکور نظام جدید و متقاضیان نظام قدیم برگزار نماید. این تصمیم قرار بود تنها در کنکور سال 98 اجرایی شود اما مطابق با اعلام این سازمان، در کنکور 99 نیز هر یک از شرکت کنندگان می توانستند مطابق با نظام آموزشی خود، دفترچه سوالات مختص خود را دریافت نمایند.

طبق اخرین اطلاعیه سازمان سنجش، کنکور سراسری سال 99 آخرین آزمونی بود که سوالات آن به تفکیک نظام آموزشی شرکت کنندگان طراحی گشت. از همین رو، داوطلبان نظام قدیم می توانند با مطالعه کتب درسی و منابع مختص دوره تحصیلی نظام جدید، آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را کسب نموده و نیازی به مطالعه کتاب های نظام قدیم را ندارند. جدول زیر برای سهولت در دسترسی شما عزیزان به منابع درسی هر یک از رشته های دبیرستانی می باشد.

بهترین منابع کنکور سراسری 1400
منابع کنکور ریاضی
منابع کنکور تجربی
منابع کنکور انسانی
منابع کنکور منحصرا زبان
منابع کنکور هنر

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400

کتاب های دوره متوسطه دوم یعنی پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم به عنوان منابع کنکوری سراسری برای داوطلبان نظام جدید معرفی شده اند، بنابراین تمامی سوالات کنکور با توجه به محتویات آن ها طراحی شده اند. دانش آموختگان نظام قدیم نیز می توانند با مطالعه کتب درسی نظام جدید آمادگی لازم برای رقابت با دیگر شرکت کنندگان را کسب نمایند.

سوالات تخصصی و عمومی هر یک از پنج گروه آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی به صورت جداگانه طراحی می شوند و در قالب دفترچه های مربوطه در اختیار داوطلبان قرار می گیرند.

مسئله ای که ممکن است داوطلبان را با ابهامات بسیاری رو به رو سازد، طراحی مفهومی سوالات کنکور است که آیا شرکت کنندگان صرفا با مطالعه کتب درسی خود می توانند از پس سوالات عمومی و تخصصی برآیند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که با وجود طراحی مفهومی سوالات، پاسخگویی به آن ها امری دشوار و غیر ممکن نخواهد بود بلکه با مطالعه دقیق کتاب های خود در کنار یک برنامه ریزی درسی منسجم و هدفمند می توانید به آمادگی لازم دست پیدا کنید.

البته نمی توان نقش مهم و اساسی برنامه ریزی کنکور را در این امر نادیده گرفت. همچنین تهیه منابع کمک آموزشی مناسب و استفاده از بهترین دی وی دی های کنکور می توانند شما را در مسیر درک هر چه بهتر مفاهیم درسی یاری نمایند. شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری نیز از جمله اقداماتی است که می تواند در شناخت نقاط قوت و ضعف داوطلبان موثر واقع شود و به طور کلی، نحوه عملکرد آن ها را مورد ارزیابی قرار دهد.

تاثیر تغییرات کتاب درسی در طراحی سوالات کنکور 1400

همان طور که اشاره شد با توجه به اعلام سازمان سنجش، سال 99 آخرین ساله برگزاری کنکور برای دانش آموختگان نظام قدیم است. از همین رو ممکن است از خود بپرسید در صورت عدم برگزاری دو کنکور مجزا برای نظام قدیم و نظام جدید، آیا داوطلبان نظام قدیم می توانند با توجه به تغییر منابع در آزمون شرکت کرده و موفق شوند؟

با یک نگاه کلی به کتاب های درسی نظام جدید می توان دریافت که تغییرات اعمالی آن چنان اساسی نبوده و چارچوب اصلی مطالب عمدتا حفظ شده است و به عقیده بسیاری از دانش آموزان و معلمان، حجم مطالب کتاب های درسی کاهش یافته و برخی از مباحث حذف شده اند.

البته با وجود این که شاهد اضافه شدن برخی مفاهیم به کتاب های درسی نظام جدید می باشیم اما بسیاری بر این باورند که کنکور نظام جدید نسبت به کنکور نظام قدیم از سطح دشواری کمتری برخوردار است که همین امر می تواند در بودجه بندی کنکور نیز تاثیرگذار باشد.

بنابراین اگر قرار بر طراحی سوالات کنکور صرفا بر اساس کتب درسی نظام جدید باشد، فارغ التحصیلان نظام قدیم نباید نگرانی چندانی برای شرکت در آزمون داشته باشند. البته این موضوع بدان معنا نیست که این دسته از داوطلبان می توانند از مطالعه منابع مربوطه غافل شده و با تکیه بر کاهش حجم کتاب های درسی، دست از مطالعه و تلاش بردارند.

دفترچه سوالات کنکور سراسری 1400

هر کدام از گروه های آزمایشی کنکور سراسری دارای یک دفترچه سوالات عمومی و یک دفترچه سوالات اختصاصی می باشند، اما متقاضیانی که به معارف غیر اسلامی پاسخ می‌دهند یا زبان خارجه امتحانی آنان غیر انگلیسی است باید به ترتیب به سوالات اقلیت‌های مذهبی مربوطه (مسیحی، کلیمی یا زرتشتی) و زبان خارجی غیر انگلیسی (فرانسه، آلمانی، ایتالیایی یا روسی) که به ضمیمه دفترچه آزمون عمومی آن ها متصل است پاسخ دهند.

نکات مهم

  • سوالات اختصاصی رشته انسانی برای دارندگان مدرک علوم و معارف اسلامی به صورت جداگانه طراحی شده و در قالب دفترچه ای مجزا در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.
  • دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی برای داوطلبان این گروه شامل یک دفترچه به نام دفترچه شماره دو است که در آن، مجموعا 70 سوال اختصاصی زبان انگلیسی (برای داوطلبانی که زبان خارجی انتخابی آنان انگلیسی است) و 70 سوال اختصاصی زبان آلمانی و 70 سوال زبان فرانسه (برای داوطلبانی که زبان خارجی انتخابی آنان آلمانی یا فرانسه است) درج شده اند.
  • در گروه آزمایشی علوم تجربی نیز برای دارندگان دیپلم بهیاری و بهیاران شاغل، دفترچه مربوط به دروس تخصصی بهیاری به طور جداگانه به داوطلبان داده می شود.

پس از آغاز ثبت نام کنکور سراسری، داوطلبان می توانند با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری به اطلاعات مفیدی پیرامون طراحی سوالات و بودجه بندی کنکور دست یابند. علاوه بر تمامی نکاتی که در این مقاله ذکر شد، در کنار مطالعه بهترین منابع کنکور، بهره مندی از مزایای مشاوره تحصیلی کنکور نیز می تواند در مسیر موفقیت و داشتن یک برنامه ریزی کنکور اصولی و هدفمند بسیار راهگشا باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد هر یک از مباحث فوق، روی لینک مرتبط با آن کلیک نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور