تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد

هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد

شهریه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 98
هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

دانشجویانی که ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد را انجام داده اند، ممکن است به دلایل مختلفی ناچار به انصراف از تحصیل شوند که شاید یکی از دلایل انصراف از تحصیل آن ها عدم توانایی در پرداخت شهریه باشد. دانشجویانی که تصمیم به انصراف از تحصیل گرفته اند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از تحصیل می باشند. هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف از تحصیل دانشجویان تعیین می گردد.

دانشجویانی که با مجوز سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، اقدام به تغییر رشته یا گرایش می نمایند ملزم به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل نمی باشند.

نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که چنانچه دانشجویی قصد انصراف از دانشگاه آزاد دارد و می خواهد در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهد، از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهد بود. با توجه به قوانین و مقررات دانشگاه آزاد هزینه انصراف از تحصیل برای مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت خواهد بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مقطع تحصیلی نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته  (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی) (تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی) کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی (تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد (تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصی کل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

چه کسانی مشمول پرداخت هزینه خواهند بود؟

 • در صورتی که تفاضل اعداد بالا صفر یا منفی شود، دانشجو موظف به پرداخت هزینه نمی باشد.
 • دانشجویانی که به علت موارد آموزشی یا انضباطی از دانشگاه اخراج شده اند، ملزم به پرداخت هزینه انصراف نیستند و همچنین شهریه پایه و متغیر ترمی که اخراج شده اند، برگردانده نخواهد شد.
 • تمامی دانشجویانی که در دانشگاه آزاد پذیرش شده اند (به جز دانشجویان دکترای حرفه ای گروه پزشکی)، چنانچه ورودی های نیمسال اول تا 30 مهرماه و ورودی های نیمسال دوم تا 30 بهمن ماه، انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نمایند، مشمول هزینه انصراف نخواهند شد. چنانچه ورودی های نیمسال اول تا 30 آذرماه و ورودی های بهمن ماه تا 31 اردیبهشت ماه انصراف دهند، 50 درصد شهریه (ثابت و متغیر) از آن ها دریافت و مابقی آن عودت داده خواهد شد.
 • دانشجویانی که ترم اول تحصیلی خود را مرخصی گرفته اند و در شروع ترم دوم درخواست انصراف از تحصیل داده اند، مشمول هزینه انصراف از تحصیل نیستند اما شهریه های پرداختی آنان بازگردانده نمی شود.
 • دانشجویانی که در رشته کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل هستند و درخواست انصراف از تحصیل را دارند یا دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کاردانی در رشته تحصیلی خود می باشند، مشمول پرداخت هزینه مطابق ردیف دوم جدول بالا خواهند شد.

نکته مهم در خصوص انصراف از تحصیل دانشجویان

دانشجویانی که قصد انصراف از رشته تحصیلی خود را دارند ابتدا باید از شرایط انصراف از دانشگاه آزاد آگاهی داشته باشند و سپس برای انصراف اقدام نمایند. دانشجویان باید درخواست خود را به صورت کتبی آماده و به واحد آموزش دانشگاه ارائه نمایند که بعد از سپری شدن این مراحل، می بایست هزینه انصراف خود را مطابق جدول مذکور پرداخت نمایند. یک نکته بسیار مهم این است که دانشجو می تواند حداکثر تا سه ماه درخواست خود را پس بگیرد و به ادامه تحصیل خود بپردازد. دانشجویان توجه داشته باشند که بعد از صدور حکم انصراف از تحصیل، امکان بازگشت آنان به تحصیل وجود نخواهد داشت. اگر دانشجویی بدون اخذ مرخصی در طول ترم غیبت یا ترک تحصیل کرده باشد، دانشجوی انصرافی محسوب می شود و حق تحصیل در این دانشگاه را نخواهد داشت که البته یک تبصره در این موضوع وجود دارد که اگر ترک تحصیل دانشجو موجه بوده باشد، باید قبل از پایان نیمسال تحصیلی دلایل خود را به دانشگاه ارائه دهد و در صورت موجه بودن، غیبت او به عنوان مرخصی نیمسال تحصیلی حساب می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ نظر

 1. Avatar

  سلام خاهش میکنم جواب بدین خیلی مهمه
  من اگر الان دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و زمان انتخاب رشته سال ۱۴۰۰ انصراف بدم چقد پول باید پرداخت کنم برای انصراف؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، میزان هزینه انصراف بستگی به شهریه ثابت رشته شما و میزان ترم های گذرانده شده دارد.

 2. Avatar

  سلام من سال ۹۸ یک رشته رو یک ترم کامل رفتم شهریه پرداخت کردم و امتحان هم دادم. حالا میخوام تو یه شهر دیگه یک رشته دیگه بخونم.
  هزینه انصراف شامل میشه یا نه ……

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   چنانچه قصد انصراف از واحد دانشگاهی را داشته باشید، جهت ثبت درخواست قطعی انصراف در واحد آموزشی می بایست هزینه آن را پرداخت نمایید.

 3. Avatar

  سلام اگه یک ترم بخونی و ترم بعد کلا نری چی میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظر را ندارید می بایست درخواست انصراف خود را ثبت کرده و هزینه انصراف را پرداخت کنید ، در غیر اینصورت اگر انصراف خود را ثبت نکرده باشید معمولا برای شما غیبت در نظر گرفته خواهد شد و تا زمانی که شرایط شما در این دانشگاه مشخص نشده باشد نمی توانید در دانشگاه دیگری برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

 4. Avatar

  سلام من نیمسال دوم آزاد الکترونیکی روانشناسی کارشناسی ثبت نام کردم باتاخیر اسفندماه ثبتنام کردم سال۹۷.۹۸بعدش ۱۹ فروردین ۹۸ انصراف دادم آیا دانشگاه آزاد بایست نصف شهریه ام را برایم پس بدهند ولی چرا برام نزدیک ۲میلیون تومان جریمه زدن

 5. Avatar

  سلام. من در حال حاضر ارشد روزانه دولتی ترم ۴ هستم. میخاستم بدونم اگر انصراف بدم و بعد از دو یا سه سال دوباره ارشد روزانه دولتی بخونم باید جریمه انصراف رو باز هم بدم؟

دریافت مشاوره