خانه وام ها وام بازنشستگان ۱۴۰۲

وام بازنشستگان ۱۴۰۲

وام بازنشستگان ۱۴۰۲

سازمان های بزرگ معمولا برای کسب رضایت نیروی انسانی خود، تسهیلات ویژه ای همچون عیدی، سنوات، وام و… را جهت رفاه حال آن ها در کنار حقوق ماهیانه، فراهم می آورند. وام هایی مثل وام ازدواج، وام اشتغال زایی و… کمک هزینه های مالی هستند که به افراد مختلف تحت شرایط خاص تعلق می گیرند.

یکی از گروه های آسیب پذیر جامعه از لحاظ مادی، بازنشستگان ارگان های دولتی همچون تامین اجتماعی یا اداره کار می باشند که با وجود سال ها تلاش و زحمت فراوان، ممکن است قادر به تامین نیازهای مالی خانواده خود نباشند. در همین راستا صندوق های بازنشستگی درصدد هستند با اعطای تسهیلاتی همچون وام با کارمزد پایین مثل وام های دانشجویی به این قشر محترم یاری رسانند.

وام ضروری بازنشستگی با کارمزد 4 درصد به مشمولین ارائه می شود.

وام ضروری بازنشستگان چیست؟

صندوق بازنشستگی کشوری هر ساله به منظور ایجاد حمایت های مادی از بازنشستگان و وظیفه بگیران، تسهیلات ویژه ای را با عنوان وام ضروری بازنشستگان در نظر می گیرد. طبق برنامه ریزی های این صندوق شرایط، مبلغ و نحوه ثبت نام این وام از طریق سامانه اطلاع رسانی صندوق بازنشستگی کشوری و همچنین رسانه های معتبر دیگر اعلام می شود.

پس از اتمام زمان ثبت نام، با بررسی شرایط متقاضیان مانند میزان حقوق و مانده وام دریافتی آن ها، اولویت بندی های لازم انجام شده و بر اساس اعتبار اختصاص یافته به صورت دوره ای، این وام به حساب آن ها در بانک صادرات واریز خواهد شد. لازم به ذکر است که اولویت بندی از کمترین حقوق و میزان وام دریافتی به بیشترین می باشد.

چه کسانی در لیست دریافت وام ضروری بازنشستگی 1402 جای نمیگیرند؟

طبق ضوابط تعیین شده از سوی سازمان بازنشستگی کشوری، افرادی با شرایط زیر از لیست دریافت کنندگان وام ضروری بازنشستگی 1402 حذف خواهند شد.

 • وارثی (مذکر) که تا 3 سال آینده از فهرست وظیفه‌ بگیران خارج شود.
 • اشخاصی که حکم ترمیم سال جاری برای آن ها صادر نشده باشد.
 • افرادی که فرم رضایت نامه وراث آن ها در سامانه به تایید نرسیده باشد.
 • بازنشستگانی که کمتر از یک سال از صدور حکم بازنشستگی آنان گذشته باشد.

زمان ثبت نام برای وام ضروری سال ۱۴۰۲

طبق گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان بازنشستگی کشوری، زمان ثبت نام وام ضروری بازنشستگان و وظیفه بگیران در سال ۱۴۰۲ بازه زمانی خاصی ندارد و افراد با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی اینترنتی cspf.ir می توانند برای دریافت این وام نام نویسی نمایند.

شرایط ثبت نام وام ضروری بازنشستگان کشوری 1402

برای دریافت تسهیلات بازنشستگی 1402، شرایط و ضوابطی وجود دارد که پیش از هرچیز باید از آن ها آگاه بود. این شرایط که در قسمت وام ضروری در سامانه دریافت خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری نیز بیان شده است، شامل موارد زیر است:

 • تنها افرادی که از طریق حساب بانک صادرات خود حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند، واجد شرایط دریافت وام هستند.
 • ثبت نام در سامانه، حقی را برای پرداخت وام به متقاضی ایجاد نخواهد کرد. همانطور که گفته شد، پرداخت وام بر اساس اولویت بندی های ارائه شده می باشد.
 • تنها یکی از وارثان با رضایت سایر وراث وظیفه بگیر می تواند از وام مورد نظر استفاده نماید، لذا متقاضی می بایست پس از دریافت “فرم تعهد وراث” و تکمیل آن توسط سایرین، فرم مذکور را به همراه کارت ملی و شناسنامه متعهدین (سایر وراث) جهت تأیید به مدیریت های استانی تحویل دهند. تکمیل فرم مذکور برای وظیفه بگیران بیش از یک نفر الزامی است.
 • برای این که متقاضی وظیفه بگیر در لیست وام قرار گیرد، لازم است که فرم تعهد وراث و تأییدیه مدیریت های استانی در مرکز استان درخواست کننده ثبت نام را دارا باشد.
 • برای وراث صغیر و محجور بایستی حکم سرپرستی که توسط دادگستری جمهوری اسلامی صادر شده باشد، در هنگام دریافت وام ارائه شود.
 • داشتن شماره دفتر کل بازنشستگی، شماره ملی، شماره حساب بانک صادرات ایران و شماره تلفن همراه جهت نام نویسی الزامی است.
 • تسویه حساب قبل از به پایان رسیدن اقساط وام دریافت شده در گذشته، مشمول مقررات و ضوابط مالی تعیین شده توسط بانک خواهد بود.

شرایط ضامن های مورد نیاز برای دریافت وام

از آن جایی که در شرایط بیان شده در سایت صندوق بازنشستگی کشوری برای وام اشاره ای به نیاز داشتن به ضامن جهت دریافت آن نشده است و بازپرداخت این تسهیلات نیز به صورت کسر از حقوق افراد می باشد، وام مورد نظر بدون ضامن نیز قابل دریافت خواهد بود.

نحوه ثبت نام و دریافت وام ضروری ۱۴۰۲

متقاضیان وام ضروری بازنشستگی می توانند بعد از وارد شدن به سایت مورد نظر و با مطالعه شرایط لازم، به دو طریق جهت ثبت نام اقدام نمایند.

سایت صندوق بازنشستگی کشوری

 • با وارد کردن آدرس cspf.ir وارد صفحه اصلی سایت مورد نظر خواهید شد که در این صفحه باید بر روی گزینه “تسهیلات مالی” کلیک کنید.

اولین مرحله ثبت نام وام بازنشستگان

 • با کلیک بر روی گزینه مذکور، صفحه ای نمایان می شود که در آن انواع تسهیلات ارائه شده توسط صندوق را مشاهده می کنید. لازم است در ادامه گزینه “وام ضروری” را انتخاب کنید.

وام ضروری

 

 • در صفحه وام، شرایط و ضوابط لازم الاجرا برای دریافت وام ضروری نوشته شده است که می بایست پیش از ثبت نام کامل مطالعه گردد و سپس اطلاعات خواسته شده جهت انجام ثبت نام در بخش های مربوطه درج شود.

درگاه خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی

 • از طریق آدرس اینترنتی sabasrm.ir، وارد درگاه خدمات الکترونیکی صندوق شده و با انتخاب گزینه “وام ضروری” از زبانه تسهیلات مالی، وارد صفحه ثبت نام و توضیحات وام خواهید شد.

صفحه اول درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی

 • پس از مطالعه باید به بخش فرم ثبت نام رفته و اقدامات لازم را به انجام برسانید.

مرحله دوم ثبت نام وام بازنشستگان

 

 • در زمان مقرر برای ثبت نام، پنجره زیر به نمایش در می آید که با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز و کلیک بر روی “ادامه ثبت نام” می بایست فرم های لازم را تکمیل نموده و تا زمانی که پیام “ثبت نام شما با موفقیت صورت گرفت” در پایان نام نویسی نشان داده شود، این روند را ادامه دهید.

مرحله سوم ثبت نام وام بازنشستگان

در نتیجه روند ثبت نام تا دریافت وام به صورت زیر می باشد:

روند دریافت وام بازنشستگان

 

مبلغ وام ضروری بازنشستگان 1402 چقدر است؟

در حالی که مبلغ وام ضروری بازنشستگان در سال 1401، 15 میلیون تومان بوده و کارمزد آن نیز 4 درصد و با اقساط 36 پرداخت می شد، مبلغ تسهیلات برای سال ۱۴۰۲ تا 30 میلیون تومان افزایش یافته و مخاطبان می توانند جهت دریافت وام 30 میلیون تومانی در سامانه صندوق بازنشتگی کشوری یا سایر سایت های معتبر دیگر ثبت نام کنند.

نحوه اطلاع از نتایج وام ضروری بازنشستگان ۱۴۰۲

پس از به انجام ثبت نام برای وام در سال 1402، واجدین شرایط بر اساس اعتبار دریافت شده از میزان حقوق و مانده وام دریافتی که در بالا توضیح داده شد، اولویت بندی شده و نتایج آن در سایت، در قسمت وام ضروری قابل مشاهده می باشد. طبق این نتایج، مبلغ وام طی دوره های مختلف به حساب بانک صادرات بازنشستگان واریز می گردد.

 • پس از طی مراحل فوق، در صفحه زیر بر روی گزینه “نتایج وام” کلیک کنید.

مرحله اول نتایج وام

در صفحه بعد با وارد کردن شماره دفتر کل، شماره ملی و شماره حساب و کلیک بر روی گزینه “جستجو”، نتایج نمایش داده می شوند.

 

مرحله دوم نتایج وام

شرایط بازپرداخت وام بازنشستگان 1402

براساس اعلام مدیریت روابط عمومی صندوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۲، وام مذکور به مبلغ 30 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و اقساط 36 ماهه می باشد. مبلغ این قسط ها که در حدود 866 هزار تومان است، به صورت ماهیانه از حقوق بازنشستگی افراد کسر می گردد. در صورتی که افراد مایل باشند بازپرداخت وام را به صورت یکجا یا به شکلی دیگری انجام دهند، باید با مدیریت های استانی صندوق هماهنگ نموده و پس از دریافت شماره حساب مربوطه، بازپرداخت را به آن واریز کنند.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام برای وام ضروری بازنشستگی ۱۴۰۲ چه زمانی امکانپذیر است؟

ثبت نام برای این وام در سال ۱۴۰۲ بدون محدودیت زمانی و از طریق سامانه اکلترونیکی صندوق بازنشستگی کشوری انجام می گیرد.

2- چه شرایطی برای دریافت وام بازنشستگان ۱۴۰۲ لازم است؟

یکی از شرایط دریافت حقوق از بانک صادرات است و سایر موارد به طور کامل در مقاله حاضر توضیح داده شده است.

3- ثبت نام و اعلام نتایج درخواست وام بازنشستگان از چه طریق صورت می گیرد؟

نام نویسی و پیگیری نتایج از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی یا سایت این صندوق به آدرس sabasrm.ir امکان پذیر است.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره