خانه مدارس آزمون رغبت و توانایی 1400 – 1401

آزمون رغبت و توانایی 1400 – 1401

تصویر آزمون رغبت و توانایی
آزمون رغبت و توانایی 1400 – 1401

انتخاب رشته برای دانش آموزانی که قصد ورود به پایه دهم در متوسطه دوم را دارند الزامی است. حال اگر این انتخاب رشته توسط یک فرآیند گام به گام و از پیش تعیین شده با شناخت کافی از علایق و استعداد های دانش آموزان اتفاق بیفتد قطعا نتیجه مطلوبی را به دنبال خواهد داشت. آزمون رغبت و توانایی با شناسایی اشتیاق و توانمندی ها از طریق مطرح کردن سوالاتی در این زمینه، دانش آموزان را در انتخاب متناسب ترین رشته برای آن ها یاری می کند.

مشاهده و در نهایت پاسخ به سوالات آزمون رغبت و توانایی در سایت همگام قابل انجام است.

آزمون رغبت و توانایی 1400 – 1401 چیست؟

از سال های گذشته طرحی تحت عنوان هدایت تحصیلی پایه نهم، توسط آموزش و پرورش کشور پایه گذاری شد. هدف این طرح انتخاب مناسب ترین رشته برای دانش آموزانی است که قصد ورود به پایه دهم در متوسط دوم را دارند تا در ادامه به انتخاب رشته دانشگاهی مناسب و در نهایت آینده ی شغلی متناسب با علایق، استعداد و ظرفیت پذیرش جامعه برای آن ها منجر شود. این آزمون ها در دو عنوان متفاوت در سامانه همگام تعبیه شده اند آزمون رغبت در پی کشف تمایل، اشتیاق و رغبت دانش آموزان به شاخه های گوناگون است و آزمون توانایی در پی کشف توانمندی دانش آموزان در این حوزه هاست. این دو آزمون هر کدام با سوالاتی جداگانه در سایت همگام برگزار می شوند که هریک حدودا 300 سوال را برای پاسخ گویی در اختیار داوطلبان قرار خواهد داد.

لازم به ذکر است: در این آزمون ها مباحث درسی و تخصصی مطرح نیستند و هدف، شناخت ویژگی های درونی دانش آموزان است.

زمان برگزاری آزمون رغبت و توانایی 1400 – 1401

زمان شروع هدایت تحصیلی در سال های گذشته در بهمن ماه آغاز می شد اما تاریخ مشخصی منحصرا برای پاسخ گویی به آزمون های رغبت و توانایی که بخشی از فرآیند هدایت تحصیلی می باشند تا اواسط فروردین ماه تعیین شده بود. با تکمیل سوالات مربوط به آزمون های مشاوره ای، ادامه فرآیند هدایت تحصیلی که مربوط به دریافت فرم ها و بررسی های نهایی می باشد در تیر ماه و پس از اتمام امتحانات نوبت دوم دانش آموزان پایه نهم اتفاق می افتد. در نهایت این مراحل منجر به انتخاب بهترین رشته برای دانش آموزان چه از جهت استعداد و توانمندی و چه از جهت ظرفیت پذیرش جامعه به جهت توازن در تقسیم بندی دانش آموزان خواهد شد. زمان دقیق شروع این آزمون در کانال تلگرام مدارس اطلاع رسانی خواهد شد.

نحوه ثبت نام در آزمون رغبت و توانایی 1400 – 1401

آن دسته از دانش آموزان پایه نهم که قصد انتخاب رشته نهم به دهم را دارند جهت انجام آزمون های رغبت و توانایی می بایست به سایت همگام به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه کرده و پس از پر کردن دو فیلد که شامل کد ملی و رمز ورود همگام است وارد صفحه شخصی خود شوند و نسبت به پاسخ دادن به سوالات اقدام نمایند.

نام کاربری برای ورود به این سامانه کد ملی دانش آموزان و گاها والدین آن ها می باشد؛ همچنین رمز ورود که همان رمز همگام است را می توان از طریق مراجعه به مدرسه محل تحصیل، تماس تلفنی و یا ورود به سایت همگام دریافت کرد.

توجه شود: در صورت فراموشی رمز ورود یا همان رمز همگام می توانید از طریق مراجعه حضوری به مدرسه، آموزش و پرورش، تماس تلفنی و یا مراجعه به سایت همگام رمز ورود خود را مجددا دریافت کنید.

مراحل ورود به قسمت آزمون های رغبت و توانایی:

 • ابتدا وارد سایت همگام به نشانی hamgam.medu.ir شده و در نوار آبی رنگ بالای صفحه، کلمه ورود را انتخاب کنید. سپس کادرهای کد ملی دانش آموز و رمز ورود که همان رمز همگام است را تکمیل نموده و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

https://hamgam.medu.ir/portal/home.php?r=login

 • پس از ورود به صفحه جدید، گزینه “آزمون های مشاوره ای” را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید.

مرحله ورود به قسمت آزمون های مشاوره ای

 • گزینه “شرکت در آزمون خود ارزیابی” را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید.

مرحله شرکت در آزمون خود ارزیابی

 • سپس آیکن “مدیریت” را انتخاب کنید. در صفحه پیش رو می بایست پس از مشاهده گزینه “رغبت سنج” بر روی گزینه “جواب به سوالات” کلیک نمایید. در نهایت سوالات را مشاهده کرده و می توانید به آن ها پاسخ داده و از علامت های قبلی و بعدی برای رفتن به سوالات قبل و بعد استفاده کنید. در صورت تکمیل سوالات “دکمه سبز رنگ” راابفشارید تا ثبت موقت انجام شود و تمامی سوالات را به همین روش پاسخ دهید. در نهایت به همگام بازگردید و مراحل را به طور کامل با زدن تیک در قسمت مدیریت ثبت نمایید.

سوالات آزمون رغبت و توانایی 1400 – 1401

سوالات این آزمون به دو بخش جداگانه با عناوین آزمون رغبت و آزمون توانایی تقسیم می شوند. آزمون رغبت که در پی کشف علاقه و تمایل دانش آموزان است سوالاتی از این قبیل را برای آن ها مطرح می کند.

 1. آیا علاقه ای به تعمیر لوازم خانگی دارید؟
 2. آیا علاقه ای به راه انداری یک کسب و کار آزاد دارید؟
 3. آیا علاقه ای به کار کردن به عنوان یک کارمند اداری دارید؟
 4. و…

همین سوال در آزمون توانایی به نحوی مطرح می شود که توانمندی های دانش آموزان را بسنجد.

 1. میزان توانایی شما در تعمیر لوازم خانگی چه میزان است؟
 2. میزان توانایی شما برای راه انداری یک کسب و کار آزاد چگونه است؟
 3. میزان توانایی برای کار کردن به عنوان یک کارمند به چه اندازه است؟
 4. و…

شایان ذکر است، در آزمون رغبت از تمایل و علاقه نسبت به موضوعی خاص پرسش مطرح می شود اما در آزمون توانایی میزان توانمندی دانش آموزان در همان حوزه مورد تحلیل قرار می گیرد.

 

سوالات متداول

1- سایت ثبت نام آزمون رغبت و توانایی چیست؟

ثبت نام و سپس انجام آزمون رغبت و توانایی از طریق سامانه همگام به نشانی hamgam.medu.ir انجام می شود.

2- سوالات آزمون رغبت و توانایی در چه زمینه ای مطرح می شوند؟

این سوالات در زمینه هایی که مرتبط با کشف علایق و توانمندی های دانش آموزان است مطرح می شود.

3- آیا آزمون رغبت و توانایی شامل سوالات درسی است؟

خیر، این آزمون سوالاتی را در زمینه استعداد و توانایی دانش آموزان مطرح می کند و شامل سوالات درسی و تخصصی نمی شود.

[xyz-ihs snippet=”telegram-madares”]

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مدارس پیج کنکور