خانه مشاوره تحصیلی آزمون سلامت روان همگام

آزمون سلامت روان همگام

آزمون سلامت روان سامانه همگام
آزمون سلامت روان همگام

آزمون سلامت روان همگام با هدف ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان، خانواده ها و مسئولان مدرسه و همین طور انجام اقدامی مناسب در راستای پیشگیری از آسیب های روانی دانش آموزان در پایه های هفتم، هشتم و نهم برگزار می شود. برای شرکت در آزمون سلامت روان، می بایست به پورتال همگام مراجعه نمود.

پورتال همگام جامع ترین سامانه ملی مدارس در سطح کشور است که تحت نظر وزارت آموزش و پرورش، جهت یکپارچه سازی کلیه سامانه های مرتبط و ارتقای سطح دسترسی به اطلاعات برای کلیه کاربران در تمامی سطوح راه اندازی شده است، به طوری که نیاز به تخصص خاصی نداشته و هر شخصی با هر درجه از توانایی می تواند از آن استفاده کند.

به گفته معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش، آزمون سلامت روان در سال های اخیر برای شناخت همه جانبه‌ دانش‌آموزان در ابعاد علمی، جسمانی، روانی و رفتاری برگزار می شود. نحوه پاسخگویی به سوالات این آزمون، موضوعی است که این مطلب را به آن اختصاص داده ایم.

هدف از برگزاری آزمون سلامت روان، ارزیابی رفتار دانش آموزان و شناخت تفاوت های فردی و اجتماعی آن ها می باشد.

آزمون سلامت روان همگام چیست؟

یکی از بخش های سامانه همگام به بخش آزمون های مشاوره ای اختصاص یافته است. آزمون سلامت روان یکی از انواع آزمون های مشاوره ای می باشد که توسط وزارت آموزش و پرورش و به جهت کاهش آسیب های اجتماعی دربرگیرنده دانش آموزان برگزار می گردد.

این آزمون براساس 11 محور اعم از هیجانات و عواطف در حوزه عزت نفس، نشاط و شادکامی، رفتارهای پرخطر، مشکلات شدید روانی، خودآگاهی، اوقات فراغت، نگرش به مدرسه، مسائل و مشکلات دانش‌‌آموزان، نحوه مقابله با استرس و فشار روانی، مشکلات اقتصادی و نهایتا حمایت خانوادگی برای دانش آموزان، چندین سالی است که آغاز شده است.

هدف از اجرای آزمون سلامت روان

برخلاف اولویتی که برخی از خانواده ها برای آموزش در مدارس در نظر می گیرند، موضوعاتی که بیش از هر چیز در امر آموزش از اهمیت بیش تری برخوردارند، عبارت اند از:

 • تربیت دینی اخلاقی
 • تربیت سیاسی و اجتماعی
 • تربیت زیستی و بدنی
 • تربیت هنری و زیبا شناختی
 • تربیت اقتصادی و حرفه ای
 • تربیت علمی و فناوری

که متاسفانه عموما در مدارس تنها به مورد آخر توجه می شود و به پنج مورد دیگر در حوزه تربیت آموزش و پرورش توجهی نمی شود و یا بسیار اندک و سطحی مورد عنایت قرار می گیرند.

با توجه به این که مسئولین وزارت آموزش و پرورش که از وجود 19/7 درصد رفتار پرخطر در بین دانش آموزان پسر در مقطع اول متوسطه و همچنین 19/6 درصد خشونت بالا در بین دانش آموزان دختران خبر داده اند، میزان شیوع آسیب های اجتماعی که دانش آموزان را در برمی گیرد، آمار نگران کننده ای است. از همین رو، آزمون سلامت روان همگام در 11 محور مذکور به جهت شناخت کامل دانش آموز با همراهی دفتر آسیب ‌های اجتماعی در راستای کاهش آسیب های از این دست برای دانش آموزان مقاطع هفتم و هشتم، نهم برگزار می شود. در واقع اجرای این آزمون به سبب این است که اگر معلمان با دانش‌آموزی مواجه شدند که دارای استرس، افسردگی و رفتارهای پرخطر است، بدانند چگونه با او برخورد کنند.

نحوه شرکت در آزمون سلامت روان همگام

برای شرکت در آزمون سلامت روان می بایست به سامانه همگام مراجعه کرده و مطابق مراحل زیر عمل کرد. پس از مشاهده دفترچه سوالات لازم است که به روش الکترونیکی و در کمال دقت و صحت به پرسش های موجود پاسخ دهید.

 1. ابتدا می بایست به سایت همگام به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه نمایید.
 2. پس از درج اطلاعات کاربری که شامل کد ملی و رمز ورود می باشد، به صفحه شخصی خود منتقل می شوید. (رمز ورود به پورتال همگام را می توان با مراجعه به مدرسه محل تحصیل از مدیر مدرسه درخواست کرد.)
 3. در ابن مرحله، بر روی گزینه “آزمون های مشاوره ای” کلیک کنید.
 4.  حال از بخش داشبورد اصلی آزمون مشاوره ای همگام، گزینه “شرکت در آزمون خود ارزیابی” را انتخاب نمایید.
 5. در این صفحه، از بخش “مدیریت”، بر روی آیکون کتاب کلیک کنید.
 6. پنجره جدیدی تحت عنوان سرفصل های آزمون خودارزیابی سلامت رفتاری – اجتماعی مقابل شما گشوده خواهد شد که در آن 6 آزمون با سرفصل های مختلف تعریف شده است و می بایست به سوالات تمامی آزمون ها پاسخ دهید.
 7. فراموش نکنید که پس از انتخاب گزینه “جواب به سوالات” هر دفترچه و پس از اتمام پاسخگویی به سوالات مربوط به هر فصل، لازم است دکمه “ثبت موقت و بازگشت” را بفشارید تا وارد آزمون بعدی شوید.
 8. توجه داشته باشید که پس ثبت موقت و بازگشت باید پیامی در قالب موفقیت مشاهده کنید، زیرا دریافت پیام موفقیت به منزله تائید و صحت روند انجام آزمون است.
 9. پس از اتمام پاسخگویی به تمام سوالات برای تغییر وضعیت از نهایی نشده به نهایی باید بر روی آیکون تیک کلیک نمایید.

آزمون سلامت روان از سری آزمون های مشاوره ای همگام می باشد و به دلیل اهمیت و تاثیر مستقیمی که در هدایت تحصیلی پایه نهم دارد می بایست با دقت، توجه و صداقت کافی به سوالات آزمون پاسخ داد. سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان پایگاه دیگری است که از طریق آن می توان برای شرکت در آزمون های مشاوره ای اقدام نمود. جهت آشنایی با این سامانه بر روی لینک فوق کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- هدف از برگزای آزمون سلامت روان چیست؟

این آزمون با هدف بررسی و شناخت ویژگی های رفتاری دانش آموزان به منظور ارائه خدمات مشاوره ای متناسب با نیازهای آن ها در ابعاد مختلف طراحی شده است.

2- برای شرکت در آزمون سلامت روان می بایست از چه طریقی اقدام کنیم؟

شرکت در این آزمون ها و پاسخگویی به سوالات آن ها به شیوه الکترونیکی بوده و از طریق سایت همگام به نشانی hamgam.medu.ir انجام می گیرد.

3- در آزمون سلامت روان همگام می بایست به چه تعداد سوال پاسخ داد؟

این آزمون مجموعه ای از 6 مرحله آزمون با سرفصل های مختلف می باشد که حتما باید در تمامی مراحل آن شرکت نمود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور