خانه انتخاب رشته کنکور اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور 1402
اشتباه در انتخاب رشته 1402

داوطلبانی که اقدام به انتخاب رشته کنکور سراسری یا آزاد نموده اند، ممکن است به دلایلی از قبیل عدم اطلاع صحیح از کد رشته های ارائه شده، اشتباه در ثبت کد رشته ها، اشتباه در چیدمان اولویت ها و یا تغییر علاقه مندی خود به یک کد رشته محل، احساس کنند که نسبت به رشته قبولی خود رضایت ندارند.

سازمان سنجش برای این دسته از داوطلبان، این امکان را به وجود می آورد که در زمان مشخص برای بررسی اشتباه در انتخاب رشته و ثبت درخواست خود اقدام کنند که طی این عمل امکان جابه جایی و انتقال در رشته مورد نظر برای داوطلبان فراهم می شود.

داوطلبان به منظور ثبت درخواست اشتباه در انتخاب رشته کنکور 1402 می توانند در مهلت معین شده اقدامات لازم را به صورت اینترنتی انجام دهند.

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

اشتباه در انتخاب رشته در نتیجه اعمال و یا عدم انجام برخی نکات است که، توجه به آن ها پیش از شروع فرآیند مذکور ضروری می باشد. از مهم ترین این نکات می توان به موارد زیر ادامه کرد.

 • عدم مطالعه دفترچه راهنما: مطالعه نکردن این دفترچه که برای شفاف سازی هر چه بیشتر و کمک به انجام روند انتخاب رشته در نظر گرفته شده است، می تواند موجب اشتباهات بسیاری برای داوطلبان شود.
 • عدم توجه به شهر محل تحصیل: از آن جایی که تحصیل در شهر دیگری غیر از محل سکونت، مستلزم داشتن آمادگی های بسیاری از جمله دوری از خانواده، زندگی در محیط خوابگاهی و… است، در نتیجه در صورتی که به شهر دانشگاه انتخابی توجه نشود، امکان بروز اشتباه را در این مرحله افزایش خواهد داد.
 • عدم توجه به میزان شهریه: توجه به این مورد نیز برای بررسی تناسب بودجه تحصیلی موجود با میزان شهریه ضروری بوده و عدم دقت به آن امکان خطا و نیاز به تصحیح انتخاب رشته را بالا می برد.

انواع در خواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

ثبت این درخواست از طریق سایت سازمان سنجش، برای مصادیق مختلفی امکان پذیر می باشد، که در ادامه به ذکر آن ها پرداخته ایم.

 • درخواست بررسی اولویت های بعدی
 • درخواست تغییر دوره قبولی (روزانه، شبانه، پردیس خودگردان)
 • درخواست به حد نصاب نرسیدن محل قبولی (در صورتی که رشته انتخاب شده در دانشگاه مورد نظر به حد نصاب نرسیده باشد، فرد با ثبت این درخواست می تواند تقضای بررسی اولویت های بعدی خود را دهد.)

چگونه باید فهمید که در کدام رشته شانس قبولی داشته ایم؟

با اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری، برای متقاضیانی که به جز رشته محل پذیرفته شده در سایر انتخاب های خود نیز امکان پذیرش دارند، کارنامه سبز صادر می گردد. برای این که متوجه شویم در کدام یک از اولویت های دیگر موجود د انتخاب رشته، امکان قبولی را داشته ایم می بایست، با دقت به بررسی کارنامه سبز کنکور بپردازیم. انجام این کار از طریق مقایسه ستون “رتبه داوطلب” با ستون “آخرین رتبه قبولی” میسر می باشد. چنانچه در یک کد رشته محل، رتبه داوطلب از رتبه آخرین فرد قبولی کمتر باشد، به این معنی است که شما در آن انتخاب امکان قبولی خواهید داشت.

بنابراین جهت بررسی اولویت های پایین تر که شانس قبولی را در آن ها دارید، می توانید تقاضای بررسی مجدد خود را ثبت نمایید. به این منظور متقاضیان باید با نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش و همچنین سایتی که از طرف مرکز سنجش دانشگاه آزاد تعیین می گردد، آشنا باشند که در ادامه مطلب تمامی مراحل فرآیند مذکور شرح داده شده است.

نحوه ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

 • برای ثبت اعتراض به نتایج آزمون خود در ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش  به نشانی sanjesh.org شوید و سپس طبق تصویر زیر بر روی گزینه “ارسال درخواست” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری

 • سپس همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است، بر روی گزینه “عضویت در سایت” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری

 • صفحه ای همچون تصویر زیر پیش روی شما قرار خواهد گرفت، اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و سپس تیک جمله موجود در تصویر زیر که با فلش نشان داده شده است را فعال کرده و بعد از آن گزینه “تایید” را انتخاب کنید.مرحله سوم ورورد به سامانه ثبت اشتباه انتخاب رشته

 

 • پس از انجام این مرحله و تایید آن، سایت سازمان سنجش رمز عبوری برای شما ارسال خواهد کرد که می بایست پس از دریافت رمز عبور مجددا به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و دوباره گزینه ارسال درخواست را انتخاب کنید، سپس روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید.

مرحله چهارم ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری

 • اکنون کادرهای نام کاربری و رمز عبور را تکمیل و سپس بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

مرحله پنجم ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری

 • پس از کلیک بر روی گزینه ورود، به صفحه جدید هدایت خواهید شد که بایستی گزینه “درخواست جدید” را انتخاب نمایید.

مرحله هشتم ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری

 • در قسمت آزمون، کلمه “سراسری” و در قسمت سال، “1402” را وارد نمایید. سپس بر روی کلمه “جستجو” کلیک کنید.

مرحله هفتم ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری

 • در منوی باز شده بر روی گزینه “انتخاب” که در مقابل عبارت “بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بندی” قرار دارد، کلیک نمایید و درخواست خود را ثبت کنید.

آیا اعتراض به اشتباه در انتخاب رشته مورد بررسی سازمان سنجش قرار می گیرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در سال های گذشته تقریبا تمامی داوطلبانی که از سیستم پاسخگویی سازمان سنجش استفاده کرده بودند نتایج خود را دریافت کرده و توانستند مشکل خود را حل کنند. البته توجه داشته باشید که استفاده از این سیستم تنها راه برای رسیدن به نتیجه است، بنابراین از مراجعه حضوری و تماس های تلفنی به سازمان سنجش خودداری کنید.

لازم به ذکر است که پذیرش نهایی شما بستگی به تایید نهایی دانشگاه پذیرنده دارد. ممکن است در برخی از موارد سازمان سنجش با تغییر اولویت شما موافقت کند اما دانشگاه پذیرنده به دلایلی از جمله عدم ظرفیت و… از پذیرش شما اجتناب نماید. در صورت تمایل به کسب راهنمایی در خصوص موضوع مربوطه می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

زمان اعلام نتایج بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

مطابق روند سال های گذشته نتایج ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته احتمالا اوایل آبان  و از طریق پیامک ارسال خواهد شد. البته با توجه به مشخص نبودن زمان دقیق این فرآیند، اخبار دقیق آن از طریق کانال تلگرام انتخاب رشته اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین متقاضیان می بایست به این نکته توجه کنند که قبل از تاریخ مذکور، به پیگیری جواب درخواست خود از طریق سایت سنجش اقدام ننمایند. 

در پایان به این نکته توجه کنید که، در صورت ثبت درخواست خود از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور خارج از بازه زمانی در نظر گرفته شده، بررسی های مربوطه از طریق این سازمان انجام نخواهد شد. همچنین پس از موافقت با درخواست و تغییر اولویت در رشته و دانشگاه، معمولا شروع نیمسال تحصیلی فرد متقاضی از نیسمال دوم تحصیلی خواهد بود.

بنابراین امکان شروع به تحصیل در رشته ای که به عنوان اولویت دوم داوطلب است، از مهر ماه وجود ندارد. در ضمن فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور سراسری نیز ممکن است، هر سال انجام نشود و چنانچه تصمیم به برگزاری آن گرفته شود، اخبار مربوطه از طریق سایت سازمان سنجش  اطلاع رسانی می گردد.

 

سوالات متداول

1- آیا امکان ثبت درخواست بررسی اولویت های بعدی انتخاب رشته کنکور 1402، در صورت اشتباه وجود دارد؟

بله، همانطور که در مقاله فوق به طور کامل توضیح داده شد، شما می توانید با مراجعه به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org اقدامات مربوطه را انجام دهید.

2- آیا ثبت درخواست موجود در زمینه اشتباه انتخاب رشته کنکور 1402 مورد بررسی قرار می گیرد؟

بله، اما ممکن است بنا به دلایلی مانند عدم وجود ظرفیت دانشگاه پذیرنده با آن موافقت نشود.

3- اعلام نتایج بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 تا چه تاریخی انجام خواهد شد؟

هنوز تاریخ دقیق این فرآیند مشخص نیست، اما به محض اعلام نتایج مذکور از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۷۰ نظر

 1. سلام من در ثبت نام کاردانی به کارشناسی ۱۴۰۱ تو الویت بندی یه شهر و اشتباه الویت اول زدم الان راهی هست که بتونم تغییرش بدم حذفش کنم ؟ چیکار باید بکنم؟

  • با سلام، شما میتوانید از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ارسال درخواست در خصوص ویرایش انتخاب رشته خود اقدام نمایید.

 2. سلام من کد رشته ها رو وارد سایت کردم، میتونم باز وارد سایت شم و انتخابایه دیگه هم اضافه کنم؟

 3. سلام
  برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد اشتباه کردم الان چه کاری میتونم انجام بدم؟

  • با سلام و احترام، با ثبت درخواست خود در سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی، در صورت موافقت کارشناسان، میتوانید ویرایش های لازم را اعمال کنید.

 4. با سلام
  آیا کارنامه سبز رشته های دانشگاه آزاد وجود دارد

 5. سلام من توی انتخاب رشته نتایج نهایی مردود شدم و مهلت کارنامه سبز تمام شده سازمان سنجش فرصت دوباره نمیده برای ارسال درخواست؟

  • با سلام و درود، در صورتی که مردود شده باشید، مجاز به استفاده از کارنامه سبز نخواهید بود؛ می توانید در رشته های بدون کنکور دانشگاه های مختلف ثبت نام خود را انجام دهید.

 6. سلام … کارنامه سبز اومده ولی پرینت رشته هایی که انتخاب کردم رو ندارم چجوری میتونم از رشته های انتخابی خودم مطلع بشم؟

  • با سلام، شما می توانید کد رشته های خود را در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری جست و جو کرده و از عنوان رشته و دانشگاه انتخابی خود مطلع شوید.

 7. با سلام من در کنکور ۱۴۰۰ مردود شدم آیا می توانم بر اساس کارنامه سبز خودم اعتراض کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، افرادی که مردود شده اند، مجاز به استفاده از کارنامه سبز (نهایی) نخواهند بود.

 8. سلام من توی نتایج انتخاب رشته امسال مردود شدم و هیچ دانشگاه دولتی قبول نشدم ساله دیگه میتونم کنکور شرکت کنم و دانشگاه روزانه قبول شم؟؟

  • با سلام، بله، شما محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ و انتخاب رشته های دوره روزانه را ندارید و مجاز به انتخاب آن می باشید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور