تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1400

اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1400

مراحل اعتراض به کارنامه آزمون دکتری 1400
اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1400

داوطلبانی که نسبت به ثبت نام آزمون دکتری 1400 اقدام نموده اند، برای مشاهده نتایج اولیه می بایست در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند و با توجه به کارنامه و وضعیت قبولی خود به انتخاب رشته دکتری 1400 بپردازند. پس از مدتی نیز اسامی افرادی که به مصاحبه دعوت شده اند، منتشر می شود که در نهایت پس از اجرای فرآیند مصاحبه، قبول شدگان نهایی معرفی می گردند.

در این میان ممکن است متقاضیانی از نتایج آزمون دکتری سراسری 1400 خود راضی نباشند و بخواهند نسبت به ثبت اعتراض اقدام نمایند. در این شرایط سازمان سنجش آموزش کشور امکانی را برای این دسته از افراد فراهم کرده است تا متقاضیان بتوانند درخواست خود جهت بررسی مجدد نتایج را به ثبت برسانند. اما مراحل ثبت اعتراض به چه صورت می باشد؟

ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری نیمه متمرکز سال تحصیلی 1400 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد.

زمان اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1400

فرآیند اعتراض به آزمون دکتری یکی از راه حل هایی است که داوطلبان می توانند جهت بررسی مجدد نتایج خود از آن استفاده نمایند. امکان ثبت اعتراض به این نتایج در هنگام انتشار کارنامه اولیه، اعلام نتایج انتخاب رشته و معرفی به مصاحبه و همچنین اعلام نتایج قطعی و نهایی این آزمون وجود دارد که هر کدام در بازه زمانی خاص صورت می گیرند.

اعتراض به کارنامه اولیه آزمون و درخواست بررسی مجدد نمره

همان طور که گفته شد کسانی که مراحل نام نویسی خود را در آزمون دکتری به انجام رسانده اند، می بایست در زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری 1400 با دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری در جلسه حضور یابند. بعد از شرکت نمودن در مرحله کتبی، نتایج آزمون دکتری در زمان مقرر اعلام می شود اما ممکن است برخی از داوطلبان نسبت به نتایج خود رضایت نداشته باشند.

بنابراین افراد می توانند این عدم رضایت خود را با درخواست تجدید نظری که امکان ثبت آن در سایت سازمان سنجش آموزش کشور وجود دارد، نشان دهند که ثبت اعتراض همزمان با اعلام نتایج در روز یکشنبه 29 فروردین ماه 1400 صورت می پذیرد.

اعتراض به کارنامه انتخاب رشته و نتیجه معرفی به مصاحبه

پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته دکتری، افراد می توانند فرآیند انتخاب رشته خود را انجام دهند و نتایج انتخاب رشته دکتری 1400 خود را به صورت اینترنتی دریافت کنند ولی ممکن است داوطلبان در کد رشته مورد علاقه و یا هیچ یک از کد رشته های انتخابی مورد قبول واقع نشده باشد. از همین رو سازمان سنجش فرصتی را در اختیار این افراد قرار داده است تا بتوانند درخواست اعتراض خود را پس از زمان اعلام نتایج آزمون دکتری اعلام کنند.

مطابق با اطلاعیه مربوطه جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، متقاضیان می توانند تا تاریخ 3 خرداد ماه 1400 نسبت به ثبت درخواست اعتراض خود به صورت الکترونیکی اقدام نمایند. شایان ذکر است که اعتراض به این مرحله، تنها یک مرتبه برای هر داوطلب امکان پذیر بوده و پس از ارسال نمی توان آن را اصلاح یا حذف نمود.

اعتراض به نتایج نهایی آزمون دکتری

توضیحات کارنامه دکتری برای مرحله آخر که نشان دهنده پذیرش یا عدم پذیرش داوطلبانی است که مورد مصاحبه دکتری 1400 قرار گرفته اند نیز در زمان مقرر اعلام می شود. در این مرحله ممکن است شرکت کنندگان نتایجی مغایر با تصور و عملکرد خود در زمان مصاحبه دکتری را مشاهده نمایند از همین رو، امکان اعتراض نسبت به این مرحله نیز از طریق سایت سازمان سنجش فراهم می باشد.

لازم به ذکر است که تاریخ دقیق ثبت اعتراض برای نتایج نهایی آزمون دکتری 1400 تا کنون مشخص نشده است اما به محض انتشار، اخبار مربوطه از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

مراحل ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1400

همان گونه که اشاره شد، فرصت ثبت اعتراض نسبت به کارنامه آزمون دکتری در 3 مرحله از طریق سایت انتخاب رشته آزمون دکتری برای داوطلبان فراهم می باشد و آن ها می توانند با استفاده از دو روشی که در رابطه با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش بیان خواهیم کرد، برای بررسی مجدد نتایج درخواست خود را ثبت کنند.

 اعتراض از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • برای ثبت اعتراض به نتایج آزمون، در ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شوید، سپس بر روی گزینه “ارسال درخواست” کلیک نمایید.

 • حال گزینه “عضویت در سایت” را مطابق با تصویر ذیل انتخاب کنید.

 

 • صفحه ای پیش روی شما قرار خواهد گرفت که می بایست کادرهای لازم را با اطلاعات خواسته شده تکمیل نموده و بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید. پس از انجام این مرحله و تایید آن، از طرف سازمان سنجش رمز عبوری برای شما ارسال خواهد شد. اکنون مجددا به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و دوباره بر روی گزینه ارسال درخواست کلیک فرمایید و پس از آن طبق تصویر زیر کلید “ورود به سیستم” را بفشارید. حالا با استفاده از نام کاربری و رمز عبور دریافتی می توانید وارد سیستم ارسال درخواست شوید.

 • بعد از کلیک بر روی گزینه ورود، به صفحه جدید هدایت خواهید شد که باید گزینه “درخواست جدید” را انتخاب نمایید.

درخواست جدید

 • در قسمت آزمون، کلمه “دکتری” و در قسمت سال، “99” را وارد نموده و سپس بر روی کلمه “جستجو” کلیک کنید.

جستجو

 • اگر در مرحله اعتراض به کارنامه اولیه قرار دارید، مطابق تصویر زیر گزینه “تقاضای بررسی مجدد نمره” را انتخاب نمایید.

انتخاب

 • چنانچه نسبت به کارنامه انتخاب رشته معترض هستید، می بایست بر روی گزینه “اعتراض به نتیجه معرفی به مصاحبه” کلیک کنید.

انتخاب گزینه مناسب

 • و چنانچه از نتایج مصاحبه دکتری 1400 رضایت ندارید، باید گزینه “اعتراض به نتایج قبولی (صرفا بررسی نتیجه دانشگاه های وزارت علوم)” را انتخاب کرده و با وارد کردن شماره داوطلبی و شماره پرونده به درج اعتراض خود بپردازید.

شماره داوطلبی

 اعتراض از طریق سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش

یکی دیگر از راه هایی که متقاضیان می توانند با سازمان سنجش برای اعلام اعتراض خود نسبت به نتایج آزمون دکتری ارتباط برقرار نمایند، استفاده از سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش می باشد که مراحل اقدام از این طریق را در راهنمای زیر نشان داده ایم.

 • به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش به نشانی darkhast.sanjesh.org مراجعه کرده و پس از وارد نمودن اطلاعات خواسته شده در کادرهای مربوطه، کلید “ثبت” را بفشارید.

مرحله اول ثبت اعتراض از طریق سیستم پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش

 

 • حال از سوی سیستم یک پیامکی حاوی کد به گوشی شما ارسال می شود که بعد از دریافت و درج آن در کادر، دکمه “ثبت” را بفشارید و در صورت عدم دریافت پیامک بر روی گزینه ارسال “کد جدید” کلیک فرمایید.

مرحله دوم ثبت اعتراض از طریق سیستم پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش

 • اکنون می بایست مشخصات فردی خود را که شامل نام و نام خانوادگی، خلاصه درخواست و نام آزمون می شوند، در کادر اول وارد کرده و با کلیک بر روی قسمت “انتخاب فایل”، تصویر متن اعتراض خود را مطابق با فرمت های ذکر شده آپلود نمایید. سپس با انتخاب گزینه “بارگذاری” آن را ارسال کرده و مجددا کلید “ثبت” را بفشارید.

مرحله سوم ثبت اعتراض از طریق سیستم پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش

به این ترتیب درخواست شما در یک بازه زمانی مشخص توسط مسئولین مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه آن مدتی بعد اعلام می گردد. برای مشاهده پاسخ درخواست می بایست مجددا وارد سیستم شده و نتیجه را از طریق همان رمز عبوری که دریافت کرده اید، مشاهده نمایید. البته در نظر داشته باشید که درخواست های ارسالی خارج از موعد مقرر، مورد بررسی و پاسخ گویی قرار نخواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان چه زمانی می توانند نسبت به ثبت اعتراض خود به نتایج اولیه آزمون دکتری 1400 اقدام نمایند؟

داوطلبان می توانند همزمان با اعلام نتایج اولیه، اعتراض خود را به صورت اینترنتی ثبت نمایند.

2- از چه طریقی می توان درخواست اعتراض نسبت به نتایج آزمون دکتری 1400 را به ثبت رساند؟

با استفاده از یکی از دو روش مراجعه به سیستم ارسال درخواست و یا سامانه خدمات الکترونیک سازمان سنجش می توان اعلام اعتراض نمود.

3- آیا در صورت معترض بودن نسبت به نتایج انتخاب رشته دکتری 1400، می توان درخواست بررسی مجدد ثبت کرد؟

بله شرکت کنندگان می توانند نسبت به هریک از مراحل اعلام نتیجه آزمون دکتری اعتراض خود را مطابق با مراحل موجود در این مقاله اعلام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام

  من دکتری شبانه دانشگاه تهران قبول شدم ،میخوام امسال شبانه بخونم،میتونم بدون انصراف دکتری ۱۴۰۰روشرکت کنم؟

  باتشکر

دریافت مشاوره پیج دکتری