تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401

اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401

مراحل اعتراض به کارنامه اولیه و انتخاب رشته دکتری 1401
اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401

داوطلبانی که نسبت به ثبت نام آزمون دکتری اقدام نموده اند، برای مشاهده نتایج اولیه می بایست در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند و با توجه به کارنامه و وضعیت قبولی خود به انتخاب رشته بپردازند. پس از مدتی نیز اسامی افرادی که به مصاحبه دکتری دعوت شده اند، منتشر می شود که در نهایت پس از اجرای این فرآیند قبول شدگان نهایی معرفی می گردند.

در این میان ممکن است که داوطلبانی از نتایج آزمون دکتری سراسری راضی نباشند و بخواهند نسبت به ثبت اعتراض اقدام نمایند. سازمان سنجش امکانی را برای این دسته از افراد فراهم کرده تا بتوانند درخواست خود را جهت بررسی مجدد نتایج به ثبت برسانند. همچنین امکان دارد برخی از افراد از نتایج مصاحبه یا انتخاب رشته خود ناراضی باشند که در ادامه جزئیات لازم در خصوص ثبت اعتراض این دسته از افراد نیز بیان شده است.

ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری نیمه متمرکز سال تحصیلی 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد.

زمان اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401

فرآیند اعتراض به آزمون دکتری یکی از راه حل هایی است که داوطلبان می توانند جهت بررسی مجدد نتایج خود از آن استفاده نمایند. امکان ثبت اعتراض به این نتایج در هنگام انتشار کارنامه دکتری، اعلام نتایج انتخاب رشته و معرفی به مصاحبه و همچنین اعلام نتایج قطعی و نهایی این آزمون وجود دارد که هر کدام در بازه زمانی خاصی صورت می گیرند.

زمان اعتراض به نتایج اولیه

پس از دریافت نتایج اولیه آزمون دکتری که در قالب یک کارنامه در سایت سازمان سنجش منتشر می شود، داوطلبانی که در خصوص مندرجات آن اعتراض و یا سوالی دارند، می توانند درخواست خود را در سایت مذکور ثبت کنند. تاریخ اعتراض و ثبت درخواست برای سال 1401 هنوز مشخص نشده اما از آن جایی که زمان اعلام نتایج آزمون دکتری در دهه اول اردیبهشت ماه است، پیش بینی می کنیم که فرآیند مذکور نیز در این بازه زمانی صورت گیرد. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در اسرع وقت از جزئیات مربوطه مطلع شوید.

آیا امکان ثبت اعتراص به نتایج انتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتری وجود دارد؟

با توجه به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور لینک جداگانه ای تحت عنوان اعتراض به نتایج انتخاب رشته یا مصاحبه آزمون مقطع دکتری در پایگاه اینترنتی خود فعال نمی کند، ممکن است بسیاری از شرکت کنندگان گمان کنند که امکان اعتراض به جواب این مراحل برای آن ها وجود ندارد.

در صورتی که باید توجه کنید داوطلبان می توانند با ثبت درخواست مورد نظر خود و ارسال آن از طریق سامانه پاسخگویی سایت سازمان مذکور، نسبت به درج اعتراض و یا بیان سوالات احتمالی اقدام کنند. انجام این فرآیند به صورت همزمان با اعلام نتایج انتخاب رشته و مصاحبه دکتری امکان پذیر است که متاسفانه تاریخ دقیق انتشار این کارنامه ها برای سال 1401 در حال حاضر مشخص نمی باشد. به محض انتشار بازه زمانی لازم، اخبار مربوطه از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

مراحل ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401

همان گونه که اشاره شد، فرصت ثبت اعتراض نسبت به کارنامه آزمون در 3 مرحله نتایج اولیه، انتخاب رشته و مصاحبه از طریق سایت سازمان سنجش برای داوطلبان فراهم می باشد. متقاضیان می توانند با استفاده از دو روشی که در رابطه با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش بیان خواهیم کرد، برای بررسی مجدد نتایج درخواست خود را ثبت کنند.

اعتراض از طریق سیستم پاسخگویی

 • در ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شوید، سپس بر روی گزینه “ارسال درخواست” کلیک نمایید.

مرحله یک اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • حال گزینه “عضویت در سایت” را مطابق با تصویر ذیل انتخاب کنید. در صورتی که قبلا حساب کاربری در سایت سازمان سنجش ساخته اید، می توانید با فشردن کلید “ورود به سامانه” به سیستم ثبت اعتراض وارد شوید.

مرحله دو اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • صفحه ای پیش روی شما قرار خواهد گرفت که می بایست کادرهای خالی را با اطلاعات خواسته شده تکمیل نموده و پس از فعال کردن تیک تایید مشخصات مندرج، بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید. پس از انجام این مرحله و تایید آن، از طرف سازمان سنجش رمز عبوری برای شما ارسال خواهد شد.

مرحله سه اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • پس از دریافت رمز عبور خود، می توانید کلید “ورود به سامانه” را بفشارید.

مرحله چهار اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • کادرهای مربوطه را با مشخصات خواسته شده پر کرده و سپس گزینه “ورود” را انتخاب نمایید.

مرحله پنج اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • عبارت “درخواست جدید” را در این صفحه بفشارید.

مرحله شش اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • حال عنوان آزمون و سال برگزاری آن را درج نموده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید.

مرحله هفت اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • در هر مرحله از فرآیند آزمون دکتری، در صورتی که امکان اعتراض به هر یک از نتایج آن وجود داشته باشد، در این صفحه مشخص می شود.

مرحله هشت اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • در صورت انتخاب نوع اعتراض خود، با صفحه ای که حاوی متن و موضوع پیام و همچنین اطلاعات شما می باشد، مواجه شده که بایستی درخواست خود را با دلایل منطقی و روشن بنویسید و در نهایت دکمه “تایید” را بفشارید.

مرحله نه اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

اعتراض از طریق سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک

یکی دیگر از راه هایی که متقاضیان می توانند با سازمان سنجش برای اعلام اعتراض خود نسبت به کارنامه اولیه و انتخاب رشته و همچنین نتایج مصاحبه دکتری ارتباط برقرار نمایند، استفاده از سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش می باشد که مراحل اقدام از این طریق را در راهنمای درج شده در ادامه متن، نشان داده ایم.

 • به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیک سازمان سنجش به نشانی darkhast.sanjesh.org مراجعه کرده و کلید “درخواست، اصلاح و بررسی” را بفشارید.

مرحله یک اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک

 • کادرهای مشخص شده را با شماره تلفن همراه و ایمیل خود تکمیل کرده و گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید.

مرحله دو اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک

 • کد اعتبارسنجی که به شماره درج شده ارسال می شود، در کادر خالی بنویسید و بر روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.

مرحله سه اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک

 • در این قسمت اطلاعات هویتی، نوع و سال آزمون به همراه متن درخواست خود را درج نموده و در نهایت دکمه “ذخیره و ثبت درخواست” را بفشارید.

مرحله چهار اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک

مرحله چهار اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک

به این ترتیب درخواست شما مبنی بر اعتراض به نتایج آزمون دکتری در یک بازه زمانی مشخص توسط مسئولین مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه آن مدتی بعد اعلام می گردد. برای نتیجه پاسخ درخواست می بایست مجددا وارد سیستم شده و آن را از طریق همان رمز عبوری که دریافت کرده اید، مشاهده نمایید. البته در نظر داشته باشید که درخواست های ارسالی خارج از موعد مقرر، مورد بررسی و پاسخ گویی قرار نخواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان چه زمانی می توانند نسبت به ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401 اقدام نمایند؟

همزمان با اعلام نتایج، امکان اعتراض به آن برای داوطلبان فراهم می شود.

2- از چه طریقی می توان درخواست اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401 را به ثبت رساند؟

با استفاده از یکی از دو روش مراجعه به سیستم ارسال درخواست و یا سامانه خدمات الکترونیک سازمان سنجش می توان اعتراض خود را ثبت کرد.

3- آیا هنگام ارسال اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401 بایستی هزینه پرداخت شود؟

خیر، ارسال درخواست اعتراض به این نتایج به صورت رایگان می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام

  من دکتری شبانه دانشگاه تهران قبول شدم ،میخوام امسال شبانه بخونم،میتونم بدون انصراف دکتری ۱۴۰۰روشرکت کنم؟

  باتشکر

دریافت مشاوره پیج دکتری