9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه دکتری اعتراض به نتایج آزمون دکتری ۱۴۰۲

اعتراض به نتایج آزمون دکتری ۱۴۰۲

مراحل اعتراض به کارنامه اولیه و انتخاب رشته دکتری 1402
اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1402

کسانی که در آزمون دکتری سال جاری شرکت نموده و پس از مشاهده نتایج آزمون دکتری سراسری 1402 از نتایج خود راضی نمی باشند و می خواهند نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنند، می توانند در زمان مشخص به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به قسمت “ارسال درخواست” مراجعه کرده و پس از آن در سامانه پاسخگویی الکترونیکی سایت سازمان سنجش اقدامات لازم را انجام دهند. زیرا سازمان مذکور امکانی را برای این دسته از افراد فراهم کرده است تا بتوانند درخواست خود را جهت بررسی مجدد نتایج به ثبت برسانند.

ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری نیمه متمرکز سال تحصیلی 1402 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد.

زمان اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1402

داوطلبان می توانند از طریق سامانه پاسخگویی الکترونیکی سایت سازمان سنجش به نشانی request.sanjesh.org، اقدام به درج اعتراض نسبت به نتایج آزمون دکتری 1402 و یا بیان سوالات خود کنند.

تاکنون زمان دقیقی برای این فرایند مشخص نشده است اما در دوره گذشته افراد می توانستند در زمان منتشر شدن کارنامه دکتری، اعلام نتایج انتخاب رشته، معرفی به مصاحبه و … که هر کدام در بازه زمانی مخصوص به خود صورت می گرفت اعتراض خود را ثبت نمایند. درصورت منتشر شدن هرگونه اخباری در خصوص زمان اعتراض به نتایج آزمون دکتری از طریق این مقاله و همچنین  کانال تلگرام دکتری  ایران مشاوره به اطلاع شما همراهان همیشگی خواهد رسید.

نکته بسیار مهم: به این موضوع توجه داشته باشید که در دوره گذشته به سایر روش ها برای ارسال درخواست خود به جز سیستم پاسخگویی الکترونیکی در سایت سازمان سنجش مورد بررسی قرار نگرفته شده بود.

اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1402

فرآیند اعتراض به آزمون دکتری یکی از راه حل هایی است که داوطلبان می توانند جهت بررسی مجدد نتایج خود، از آن استفاده نمایند. امکان ثبت اعتراض به این نتایج در هنگام انتشار کارنامه دکتری، اعلام نتایج انتخاب رشته، معرفی به مصاحبه ، اعلام نتایج قطعی و نهایی این آزمون وجود دارد که هر کدام در بازه زمانی خاصی صورت می گیرند.

اعتراض به نتایج اولیه

اولین مرحله از آزمون دکتری که به صورت کتبی برگزار می شود که در زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، کارنامه دکتری  توسط سازمان سنجش در سایت مخصوص به خود منتشر می شود. در صورتی که افراد به این نمره معترض باشند و بر این باور باشند که در محاسبات نمره آزمون آن ها اشتباهی رخ داده است می توانند در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش،  درخواست بررسی مجدد نمره آزمون دکتری را ثبت نمایند.

اعتراض به کلید سوالات

دفترچه سوالات و پاسخنامه آزمون دکتری پس از گذشت مدت زمانی از زمان اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود و داوطلبان در صورتی که به کلید سوالات آزمون دکتری اعتراض داشته باشند می توانند درخواست بررسی مجدد توسط کارشناسان مربوطه را داشته باشند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک نحوه اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری کلیک کنید.

اعتراض به انتخاب رشته

ممکن است پس ازاعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 1402 عده ای از داوطلبان به فرم انتخاب رشته و اولویت رشته محل خود اعتراض داشته باشند. در سال گذشته این دسته از افراد می توانستند در اوایل خرداد ماه نسبت به ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی آزمون دکتری اقدام نمایند.

اعتراض به نتیجه معرفی به مصاحبه

سازمان سنجش پس از بررسی های لازم، نتایج انتخاب رشته را اعلام کرده و افراد واجد شرایط را به مصاحبه دعوت می نماید و آن را در سایت خود به نمایش می گذارد. در این مرحله نیز افراد می توانند نسبت به نتایج معرفی به مصاحبه آزمون دکتری اعتراض داشته و در قسمت “اعتراض به نتیجه معرفی به مصاحبه ” آن را به ثبت برسانند.

اعتراض به نتایج نهایی

پس از آن که داوطلبان در آزمون نهایی دکتری 1402 شرکت نموده و متظر نتایج خود هستند این امکان وجود دارد که از نتیجه خود راضی نباشند و بخواهند که مجدد نتایج آنان مورد بررسی قرار گیرد. در سال گذشته افراد می توانستند پس از مشاهده کارنامه نهایی آزمون دکتری در زمان اعتراض به نتایج آزمون دکتری در اواخر مرداد ماه اقدام به ثبت اعتراض خود در سایت sanjesh.org نمایند.

مراحل ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1402 از طریق سیستم پاسخ گویی

همان گونه که اشاره شد، فرصت ثبت اعتراض نسبت به کارنامه آزمون در 3 مرحله نتایج اولیه، انتخاب رشته و مصاحبه از طریق سایت سازمان سنجش برای داوطلبان فراهم می باشد. متقاضیان می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش برای بررسی مجدد نتایج، درخواست خود را ثبت کنند.

 • در ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شوید، سپس بر روی گزینه “ارسال درخواست” کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401

 • حال گزینه “عضویت در سایت” را مطابق با تصویر ذیل انتخاب کنید. در صورتی که قبلا حساب کاربری در سایت سازمان سنجش ساخته اید، می توانید با فشردن کلید “ورود به سامانه” به سیستم ثبت اعتراض وارد شوید.

مرحله دو اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • صفحه ای پیش روی شما قرار خواهد گرفت که می بایست کادرهای خالی را با اطلاعات خواسته شده تکمیل نموده و پس از فعال کردن تیک تایید مشخصات مندرج، بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید. پس از انجام این مرحله و تایید آن، از طرف سازمان سنجش رمز عبوری برای شما ارسال خواهد شد.

مرحله سه اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • پس از دریافت رمز عبور خود، می توانید کلید “ورود به سامانه” را بفشارید.

مرحله چهار اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • کادرهای مربوطه را با مشخصات خواسته شده پر کرده و سپس گزینه “ورود” را انتخاب نمایید.

مرحله پنج اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • عبارت “درخواست جدید” را در این صفحه بفشارید.

مرحله شش اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • حال عنوان آزمون و سال برگزاری آن را درج نموده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید.

مرحله هفت اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • در هر مرحله از فرآیند آزمون دکتری، در صورتی که امکان اعتراض به هر یک از نتایج آن وجود داشته باشد، در این صفحه مشخص می شود.

مرحله هشت اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

 • در صورت انتخاب نوع اعتراض خود، با صفحه ای که حاوی متن و موضوع پیام و همچنین اطلاعات شما می باشد، مواجه شده که بایستی درخواست خود را با دلایل منطقی و روشن بنویسید و در نهایت دکمه “تایید” را بفشارید.

مرحله نه اعتراض به نتایج آزمون دکتری در سیستم پاسخگویی

به این ترتیب درخواست شما مبنی بر اعتراض به نتایج آزمون دکتری 1401 در یک بازه زمانی مشخص توسط مسئولین مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه آن مدتی بعد اعلام می گردد. برای نتیجه پاسخ درخواست می بایست مجددا وارد سیستم شده و آن را از طریق همان رمز عبوری که دریافت کرده اید، مشاهده نمایید. البته در نظر داشته باشید که درخواست های ارسالی خارج از موعد مقرر، مورد بررسی و پاسخ گویی قرار نخواهند گرفت.

با توجه به توضیحات داده شده در این مقاله داوطلبان آزمون دکتری می توانند نتایج هریک از مراحل این آزمون را از طریق سایت سازمان سنجش مشاهده نموده و اگر نسبت به آن معترض باشند می توانند اعتراض خود را در سیستمی که سازمان سنجش برای متقاضیان در نظر گرفته است، ثبت کنند.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان چه زمانی می توانند نسبت به ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری ۱۴۰۲ اقدام نمایند؟

امکان ثبت اعتراض به این نتایج در هنگام انتشار کارنامه دکتری، اعلام نتایج انتخاب رشته، معرفی به مصاحبه ، اعلام نتایج قطعی و نهایی این آزمون وجود دارد که هر کدام در بازه زمانی خاصی صورت می گیرند.

2- از چه طریقی می توان درخواست اعتراض به نتایج آزمون دکتری را به ثبت رساند؟

داوطلبان می توانند از طریق سامانه پاسخگویی الکترونیکی سایت سازمان سنجش اعتراض خود را ثبت کنند.

3- آیا هنگام ارسال اعتراض به نتایج آزمون دکتری بایستی هزینه پرداخت شود؟

خیر، ارسال درخواست اعتراض به این نتایج به صورت رایگان می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر
 1. سلام

  من دکتری شبانه دانشگاه تهران قبول شدم ،میخوام امسال شبانه بخونم،میتونم بدون انصراف دکتری ۱۴۰۰روشرکت کنم؟

  باتشکر

مشاوره دکتری پیج دکتری