تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری 1402

ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری 1402

زمان ویرایش اشتباه در انتخاب رشته دکتری سراسری 1402
ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری 1402

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست در طی زمان تعیین شده نسبت به انجام این فرآیند اقدام نمایند. در این میان هرساله با داوطلبانی مواجه می شویم که در تکمیل فرم انتخاب رشته خود دچار اشتباه شده اند و نیاز به تصحیح و ویرایش آن دارند.

سازمان سنجش آموزش کشور برای این دسته از داوطلبان فرصتی را فراهم آورده است تا بتوانند نسبت به حذف، اضافه و یا جابجایی اولویت های خود اقدام نمایند. این مقاله راهنمای کاملی است از زمان و نحوه ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری و نکاتی که در این باره باید بدانید.

در زمان تمدید انتخاب رشته آزمون دکتری نیز می توان به ویرایش کد رشته های انتخابی پرداخت.

زمان ویرایش انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 1401

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری 1401 فرصت ثبت کد رشته های مورد نظر در سایت انتخاب رشته آزمون دکتری به داوطلبان داده می شود. متقاضیانی که بعد از تکمیل این فرآیند متوجه وجود اشتباه در فرم انتخاب رشته خود شده و یا نیازمند ایجاد تغییراتی در تعیین اولویت خود باشند، می توانند تا زمانی که سامانه انتخاب رشته فعال است نسبت به تصحیح فرم مربوطه اقدام نمایند. با اتمام این فرصت، سازمان سنجش آموزش کشور مهلت مجددی را در اختیار داوطلبانی که قصد دارند به ویرایش انتخاب رشته خود بپردازند، قرار می دهد.

معمولا هر ساله انتخاب رشته دکتری 1401 در بازه زمانی مشخصی در فروردین ماه انجام می گرفت و انتظار می رود برای سال جاری و سال 1402 نیز مهلت مجددی جهت ویرایش در نظر گرفته شود. همان گونه که تصور می شد مهلتی مجددی که داوطلبان می توانستند از این بازه زمانی برای ویرایش کد رشته های ثبت شده نیز استفاده نمایند در فروردین ماه لحاظ شد. البته با اتمام مهلت اولیه مذکور، این زمان برای آن دسته از افرادی که موفق به انجام این فرآیند نشده باشند تا 30 فروردین ماه 1401 نیز مجددا تمدید شده است.

نحوه ویرایش انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 1401

همان طور که گفته شد، داوطلبان می توانند در بازه زمانی مشخصی که به داوطلبان داده می شود، تغییرات لازم را بر اساس اولویت های مد نظر در فرم مربوطه اعمال نمایند. انتخاب رشته مجدد یا ویرایش اطلاعات آن مطابق مراحل زیر صورت می گیرد.

مرحله اول انتخاب رشته دکتری

  • کلیک بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) سال 1401”

مرحله دوم انتخاب رشته دکتری

  • انتخاب گزینه “ویرایش اطلاعات انتخاب رشته” مرحله سوم ویرایش انتخاب رشته دکتری

 

  • ثبت اطلاعات خواسته شده شامل “شماره پرونده” و “رسید انتخاب رشته” و فشردن کلید “ورود به سیستم

 

مرحله چهارم ویرایش انتخاب رشته دکتری

نکته قابل توجه برای داوطلبان این است که حتما بعد از اعمال تغییرات در فرم انتخاب رشته بر روی گزینه “ثبت تغییرات” کلیک نمایند. 

مشاوره انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 1401

با توجه به آن که در کارنامه دکتری وضعیت مجاز و یا غیر مجاز بودن دانشگاه های مختلف مشخص شده است، در صورتی که کلمه “می باشید” در هر یک از دوره های تحصیلی قابل مشاهده باشد، یعنی فرد اجازه انتخاب رشته در آن دوره را خواهد داشت.

هر داوطلب می تواند نهایتا 50 کد رشته محل را انتخاب نموده و از آن جایی که ظرفیت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای پذیرش دانشجوی دکتری کم است، در نتیجه افراد باید با نهایت دقت رشته های ارائه شده را بررسی نموده و با بهترین چیدمان ممکن، آن ها را در سامانه مذکور ثبت نمایند.

همچنین متقاضیان می بایست با مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری، از شرایط، ضوابط،ظرفیت و دانشگاه های پذیرنده کسب اطلاع کنند تا در نهایت انتخاب رشته خود را آگاهانه تر انجام دهند.در ضمن ذکر این نکته نیز ضروری است که، تهیه فرم پیش نویس از انتخاب های مد نظر، احتمال بروز خطا را هنگام ثبت در سامانه به حداقل می رساند، پس بهتر است از نمونه فرم موجود در انتهای دفترچه حتما استفاده کنید.

با پایان یافتن مهلت هایی که امکان انجام انتخاب رشته به متقاضیان داده می شود، سازمان سنجش به بررسی نمره و تراز داوطلب و رشته محل های انتخابی آن ها می پردازد و نتایج انتخاب رشته دکتری را بر روی سایت خود منتشر می کند. در این مرحله از متقاضیان برای شرکت در مصاحبه دکتری دعوت به عمل آورده می شود، بنابراین لازم است از قبل آمادگی های لازم را کسب نموده و پس از پرداخت هزینه مصاحبه دکتری مطابق با زمان بندی دانشگاه پذیرنده در محل مصاحبه حاضر شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی می توان نسبت به ویرایش انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 اقدام کرد؟

این فرآیند را می توان در بازه 25 لغایت 28 فروردین ماه 1401 و همچنین در مهلت تمدید شده یعنی تا 30 فروردین ماه انجام داد.

2- داوطلبانی که قصد ویرایش انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 را دارند، از طریق کدام سایت باید اقدام کنند؟

اصلاح کد رشته محل های ثبت شده از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد.

3- برای دسترسی به صفحه ویرایش انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

شماره پرونده و رسید انتخاب رشته برای ورود به پروفایل کاربری در سامانه انتخاب رشته مورد نیاز می باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج دکتری