تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم 99 – 1400

مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم 99 – 1400

شرایط انتخاب رشته نهم به دهم 99 - 1400
انتخاب رشته نهم به دهم 99 – 1400

در زندگی تمام انسان ها زمان هایی وجود دارد که لازم است دست به انتخاب زده شود انتخاب هایی که سرنوشت را تغییر خواهند داد و کمی اشتباه در آن ها می تواند بعدها موجب پشیمانی گردد. شاید بتوانیم بگوییم نوجوانان زمانی که در آستانه انتخاب رشته قرار دارند اولین تصمیم مهم زندگی خود را خواهند گرفت. تصمیمی که اگر با سهل انگاری همراه باشد ناراحتی بزرگی به بار خواهد آورد و حتی ممکن است اشتیاق دانش آموز را برای ادامه تحصیل کمتر کند. با توجه به اهمیت این موضوع والدین می بایست نوجوانان خود را در زمینه انتخاب رشته همراهی نموده و اگر دانش کافی در این زمینه ندارند می توانند از مشاوران تحصیلی کاردان در این زمینه مشاوره دریافت نمایند.

دنیای امروز دنیای پیشرفت و سرعت است از این رو هر چه به جلو می رویم باید میزان خطای خود را پایین آورده و انتخاب های صحیح و کار آمدتری داشته باشیم. به همین منظور پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با خواندن دقیق مقاله به سوالات خود پاسخ داده و از اضطراب ناشی از انتخاب رشته خود و یا فرزندتان رهایی یابید.

انتخاب رشته نهم به دهم می تواند آینده تحصیلی شما را رقم بزند پس در انجام این فرآیند تمام جوانب را بسنجید.

شرایط انتخاب رشته نهم به دهم

بر اساس تغییراتی که در انتخاب رشته دوران متوسطه صورت گرفت، دانش آموزان پایه نهم که در مرحله انتخاب رشته می باشند باید بدانند دیگر مانند گذشته تنها به نمرات پایه نهم توجه نمی شود بلکه تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم هشتم نهم) در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همچنین ضریب درس ها برای تمامی رشته ها یکسان است. انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته در دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد، برای مثال اگر دانش آموزی رتبه لازم برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد، می بایست در گروه های فنی و یا انسانی و… دست به انتخاب بزند.

نکته ی دیگری که در پایه نهم مد نظر گرفته شده تاثیر سهمیه مناطق ایثارگران جانبازان خانواده شهدا و رزمندگان در انتخاب رشته می باشد برای مثال در یک منطقه که 200 نفر سهمیه انتخاب رشته کنکور تجربی دارند، ممکن است حتی کسانی که معدل بالای 18 را کسب کرده اند هم نتوانند این رشته را انتخاب کنند و مجبور شوند در رشته های دیگر تحصیل نمایند.

نکاتی تاثیر گذار در انتخاب رشته پایه نهم

مجموعه امتیازاتی که دانش آموز در هر یک از موارد عنوان شده زیر کسب می نماید، در نهایت هدایت تحصیلی وی را رقم می زند.

 • علایق خود دانش آموزان که 10 درصد را شامل می شود.
 • نظر و مشاوره والدین که 5 درصد را در برمی گیرد.
 • نظر معلمان تمام درس ها که 10 درصد را شامل می شود. 
 • نتیجه ای که دانش آموز در آزمون های مشاوره ای کسب کرده است 35 درصد تاثیر گذار است.
 • نتایج عملکرد درسی دانش آموز (نمرات درسی ) که 35 درصد را شامل می شود. 
 • نظر مشاور تحصیلی 10 درصد تاثیر گزار می باشد. 

معرفی رشته های پایه نهم

معرفی تمام رشته های پایه نهم
معرفی رشته های پایه نهم

انتخاب رشته علوم انسانی در پایه نهم

دانش آموزان و یا والدین توجه داشته باشند که داشتن نقاط قوت در درس های ادبیات و عربی لازمه تحصیل در این رشته می باشد. همچنین علاقه و توانایی در درس های حفظی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. البته اکثر دانش آموزان برای فرار از درس ریاضی به رشته علوم انسانی پناه می برند، در حالی که تحصیل در رشته انسانی نیز به کسب توانایی به طور سطحی در درس های ریاضی نیازمند است.

در هر حال کسانی که در دبیرستان در رشته علوم انسانی فارغ التحصیل می شوند می بایست به فاکتور های روابط عمومی قوی و سخنوری، حفظیات قوی و به طور کلی مهارت های ارتباطی توجه داشته و آن ها را تا حدودی کسب نمایند، چرا که رشته های دانشگاهی علوم انسانی اعم از روانشناسی، حقوق علوم اجتماعی، اقتصاد، مشاوره، مدیریت و… نیازمند دستیابی به این مهارت ها می باشد.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم انسانی پایه نهم

علاوه بر ویژگی های شخصیتی که برای علاقه مندان به رشته علوم انسانی برشمردیم، می توان گفت برخورداری از پیشینه تحصیلی در وضعیت های زیر نیز از شرایط پذیرش آن ها محسوب می گردد.

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب 42 نباشد.
 • نمره زبان و ادبیات فارسی در سه سال اول متوسطه با ضریب 4 محاسبه می شود.
 • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال اول متوسطه با ضریب 3 محاسبه می گردد
 • نمره درس عربی در سه سال اول متوسطه با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • داشتن حداقل معدل 14 برای تحصیل در رشته علوم انسانی الزامی است.

انتخاب رشته علوم تجربی در پایه نهم

رشته تجربی یکی از رشته هایی است که هم در دوران دبیرستان و هم در انتخاب رشته کنکور سراسری متقاضی بالاتری نسبت به سایر رشته ها دارد. چنانچه علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشید، باید بدانید که داشتن نقاط قوت در درس های زیست شناسی، ریاضی و شیمی برای موفقیت دانش آموز ضروری است، چرا که رشته های دانشگاهی این رشته هم مرتبط با علم زیست شیمی و ریاضی و فیزیک هستند.

دانش اموزان این رشته باید تا حدودی به حفظیات علاقه مند بوده و کنجکاوی و اشتیاق بالایی نسبت به منابع طبیعی از خود نشان دهند. رشته تجربی بیشتر پدیده های طبیعی می پردازد، به همین خاطر نداشتن علاقه در این زمینه بعدها موجب نارضایتی دانش آموز خواهد شد. تعدادی از بهترین رشته های دانشگاهی رشته تجربی شامل پزشکی مامایی هوشبری فیزیوتراپی زیست شناسی و… می باشد.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم تجربی پایه نهم

شرایطی که لازم است علاقه مندان به انتخاب رشته تجربی داشته باشند شامل موارد زیر هستند. 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب 42 نباشد.
 • نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • دارا بودن حداقل معدل 14 برای تحصیل در رشته علوم تجربی از مهم ترین شرایط است.

انتخاب رشته ریاضی و فیزیک در پایه نهم

رشته ریاضی فیزیک به توانایی بالای دانش آموز در این دو درس نیازمند است. بنابراین داشتن پایه قوی در درس های ریاضی و فیزیک و همچنین شیمی برای موفقیت در این رشته لازم می باشد. دانش آموزان باید قدرت تجسمی بالایی نیز داشته باشند که دارا بودن این ویژگی در آینده کمک فراوانی به آن ها خواهد نمود. به همین خاطر توصیه می کنیم اگر در این درس ها نمرات خوبی کسب نکرده اید، رشته های دیگری را برای تحصیل انتخاب نمایید.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته ریاضی و فیزیک پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب 42 نباشد.
 • نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • داشتن حداقل معدل بالای 14 برای تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک

انتخاب رشته شاخه فنی و حرفه ای در پایه نهم

چنانچه علاقه مند به تحصیل در این شاخه می باشید لازم است بدانید که رشته فنی و حرفه ای دارای 4 زیر گروه هنر مدیریت و خدمات صنعت و کشاورزی می باشد. با انتخاب رشته فنی و حرفه ای تقریبا می توانید به تمامی رشته های ریاضی و فیزیک در دانشگاه راه یابید. اما نکته ی قابل ملاحظه ای که وجود دارد این است که شما شانس قبولی در دانشگاه خوب و درجه یک کشور را در کارشناسی ارشد از دست می دهید. اما یکی از مزایایی که می توانیم بر شمریم این است که فارغ التحصیلان این رشته راحت تر وارد بازار کار می شوند.

چنانچه علاقه ی خاصی به کار های عملی دارید و دوست دارید که زودتر وارد بازار کار شوید، رشته فنی و حرفه ای بهترین گزینه برای انتخاب رشته در پایه نهم می باشد. اما اگر می خواهید مدیر و یا مهندس شده و تحصیلات عالی خود را ادامه دهید، بهتر است در رشته ریاضی انتخاب رشته نموده و تحصیل نمایید. همچنین توجه داشته باشید که کسانی که در رشته فنی و حرفه ای تحصیل می کنند، کارهای عملی و خلاقانه را می توانند به خوبی انجام دهند و حتما اشتغال به مشاغل مهندسی با تحصیلات عالی برای انجام درست کارها لازم نیست. 

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته فنی و حرفه ای پایه نهم 

رشته های شاخه فنی و حرفه ای آموزش دهنده مهارت ها هستند و دانش آموزان علاقه مند در صورت داشتن شرایط زیر می توانند در این رشته موفقیت کسب کنند.

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب 30 نباشد.
 • حداقل 10 ریاضی در اول متوسطه بدون تبصره باشد.
 • دارا بودن حداقل معدل 12 ضروری است.

انتخاب رشته شاخه‌ کار و دانش در پایه نهم

رشته های کار و دانش شباهت زیادی با رشته های فنی و حرفه ای دارند، اما در کار و دانش رشته های جزئی تر را هم می توانیم انتخاب نماییم. یکی از ویژگی های این رشته این است که برای کسب دیپلم کار و دانش حتی می توان به آموزشگاه های فنی و حرفه ای که مجوز خود را از سازمان فنی و حرفه ای دریافت کرده اند مراجعه کرده و دیپلم خود را دریافت نمایید. تفاوتی که بین رشته های فنی و حرفه ای و کار دانش وجود دارد این مسئله است که فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای راحت تر وارد بازار کار شده و درس های سخت تری نسبت به کار و دانش می گذرانند، اما واحد های کارگاهی رشته کار ودانش بیشتر می باشد.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته کار و دانش پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی کار و فن آوری در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب 36 نباشد.
 • نمره درس ریاضی در سه سال اول متوسطه با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • نمره درس کار و فناوری در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • معدل کمتر از 12 نباشد.

انتخاب رشته شاخه‌ علوم و معارف اسلامی در پایه نهم

چنانچه علاقه مند به موضوعات و درس های عربی، فقه و تفسیر قرآن هستید، می توانید در انتخاب رشته پایه نهم، رشته علوم و معارف اسلامی را انتخاب نمایید. این رشته هم مانند علوم انسانی نیازمند توانایی در زمینه حفظیات می باشد. و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در دانشگاه های علوم و حدیث و حوزه علمیه مشغول به تحصیل شوند.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم و معارف اسلامی پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های مطالعات اجتماعی زبان و ادبیات فارسی عربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب 42 نباشد.
 • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 4 محاسبه می شود.
 • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • حداقل نمره معدل باید 14 باشد.

نکته های کلیدی در انتخاب رشته نهم

در انتخاب رشته موفق توجه به علاقه و آینده شغلی بسیار مهم می باشد، با این حال بسیاری از دانش آموزان اطلاع دقیقی از رشته انتخابی خود ندارند. پس مشورت با والدین و مشاوران می تواند کمک بزرگی به انتخاب صحیح رشته صحیح در پایه نهم باشد. با استفاده از نکات مطرح شده در فهرست زیر می توانید درست تر و با سنجیدن تمام جوانب دست به انتخاب رشته بزنید. البته همان طور که تا این جا متوجه شدید، فاکتور های دیگری مانند نمرات سه سال دوران اول متوسطه نیز در انتخاب رشته شما تاثیر گذار است.

1- شناخت دقیق از رشته ها شما دانش آموزان بایستی با تحقیق از معلمان و مشاوران مدرسه خود بتوانید شناخت دقیقی نسبت به رشته ها ضریب رشته ها و اینکه رشته مورد علاقه شما به قوی بودن در کدام درس نیازمند است داشته باشید .

2- شناخت دقیق از خود و علاقه مندی های خود؛ دانش آموزان باید به شناخت دقیق از خود دست یابند. به نمراتی که در سال های قبل کسب کرده اید، توجه کرده و وضعیت تحصیلی خود را در نظر بگیرید. اگر بخواهید رویایی نگاه کنید هرگز نمی توانید توانایی های واقعی خود را شناخته و رشته مناسبی برای خود انتخاب نمایید. در این مورد می توانید با والدین و مشاوران مدرسه خود مشورت نموده و همچنین ساعاتی را به ارزیابی توانایی های خود در مدرسه و زندگی تان اختصاص دهید.

3- رشته مورد علاقه خود را با توانایی ها و امکانات موجود خود بسنجید؛ دانش آموزان باید خود را در رشته مورد علاقه خود ببینند و بررسی کنند که آیا می توایند با توجه به امکانات استعداد و شرایط موجود در این رشته تحصیل نمایند؟ پس یکی از معیارهای مهم در انتخاب رشته داشتن علاقه و اشتیاق می باشد.

یکی از اقداماتی که در زمینه انتخاب رشته و هدایت تحصیلی پایه نهم صورت می گیرد، برگزاری آزمون های آنلاین توانایی و رغبت سنجی می باشد. به همین منظور لازم است که دانش آموزان پایه نهم با مراجعه به سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان به نشانی ht.medu.ir در آزمون مشاوره ای همگام شرکت کنند تا به این ترتیب بتوان به تیپ شخصیتی، علایق، روحیات و مهم تر از همه توانایی آن ها پی برد و راهنمایی های مناسب را در مسیر انتخاب رشته صحیح ارائه نمود. برای آشنایی بیشتر با ماهیت این آزمون بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم داشتن چه معدلی شرط است؟

انتخاب این رشته مشروط به داشتن حداقل معدل 14 می باشد.

2- چه سهمیه هایی در انتخاب رشته پایه نهم موثر می باشند؟

سهمیه های مناطق، ایثارگران جانبازان خانواده شهدا و رزمندگان سهمیه های مهم در انتخاب رشته این پایه هستند.

3- برای انتخاب رشته انسانی در مقطع نهم به دهم داشتن نقاط قوت در چه زمینه هایی لازم است؟

داشتن روابط عمومی قوی و سخنوری، حفظیات قوی و به طور کلی مهارت های ارتباطی از جمله شروط لازم برای تحصیل در رشته انسانی می باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵۱ نظر

 1. Avatar

  سلام برای رشته کامپیتر یا برنامه نویسی بایا به رشته ریاضی برم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامیپوتر، شما می توانید از طریق رشته ریاضی فیزیک و کامپیوتر (رشته فنی حرفه ای) اقدام نمایید.

 2. Avatar

  سلام دانش اموز پایه نهم هستم
  چند هفته دیگه هم تا امتحانات پایانی نمونده نمیدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم اصلا نمیدونم علاقم چیه همش از شاخه به شاخه ی دیگه میپرم و یه مسیر مستقیم توی این انتخاب ندارم
  نمراتم توی این چند سال و تا الان بد نبوده ولی هنوز نمیدونم باید کدوم رشته برم
  اگه میشه کمک کنید!

 3. Avatar

  سلام ببخشید من میخام به درجه داری ثبت نام کنم در اینده، سال نهم هستم اگه کامپیوتر بردارم نمیتونم به درجه داری ثبت نام کنم و برام هم مهم نیس تو کدوم دسته از نظام باشم

 4. Avatar

  سلام
  من امسال نهم هستم و میخواهم در رشته گرافیک کارودانش ادامه تحصیل بدم ، مستمر ریاضی هفتم و هشتم و نهم را بالا ۱۹ و خرداد را در هفتم ۱۸ و در نهم ۱۷ گرفتم ( نمرات فناوری را هم به ترتیب ۲۰ ، ۱۸ ، ۲۰)، ولی امسال نمرات جالبی در نوبت دوم ریاضی نیاوردم ، میخوام بدونم در ازمون خرداد ریاضی امسال باید حداقل چه نمره ای بیاورم تا قبول شوم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، علاوه بر کسب نمرات بالا در دروسی چون ریاضی و علوم می بایست در آزمون های مشاوره ای نیز امتیازات لازم را کسب نمایید.

 5. Avatar

  سلام و عرض ارادت
  بنده نمره هفتم ریاضی و تجربی ۱۹
  و هشتم ۱۸…ترم اول نهم ریاضی ۱۹ و تجربی ۱۶
  معدل هفتم۱۹/۶۴
  هشتم ۱۸/۵۴
  اگر ترم دوم نهم نمره پایین تری کسب کنم آیا میتونم رشته تجربی رو انتخاب کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت ورود به رشته تجربی علاوه بر کسب معدل بالا می بایست امتیازات لازم را در آزمون های مشاوره ای کسب نمایید.

 6. Avatar

  با سلام و درود خدمت شما. بنده در مقطع کارودانش تحصیل میکنم رشته کامپیوتر تولید محتوا ، آیا بعد از گذراندن دوازدهم و گرفتم دیپلم با معدل بالا نمیتوان برای استخدامی افسری شرکت کرد ؟ یا برای سال های دیگر شاید این مقطع برای افسری مجاز شود ؟ یا هیچ راه دیگری ندارد و فقط تجربی و ریاضی برای افسری میباشد ؟ چون در درجه داری قصد ثبت نام ندارم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، مطابق اخرین پذیرش انجام شده پذیرش دانشگاه های افسری ارتش، از رشته های تجربی و ریاضی می باشد. در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص شرایط ثبت نام جدید منتشر نشده است.

 7. Avatar

  سلام
  ببخشید من معدل هفتم ۱۹.۱۲ و معدل هشتم۱۹.۵۷ نهم هم ۱۸
  آیا میشه رشته ریاضی رو به عنوان رشته انتخاب کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، ورود به رشته ریاضی علاوه بر عملکرد تحصیلی به کسب امتیازات لازم در آزمون های مشاوره ای نیز بستگی دارد.

 8. Avatar

  سلام
  ببخشید من به مکانیکی و زبان انگلیسی علاقه و استعداد بسیار زیادی دارم
  کلاس هفتم ریاضی ۲۰ ،علوم ۲۰ و در زبان انگلیسی نمره کامل را آوردم و جمع نمرات هفتم ۱۹،۹۳ شده است.
  در کلاس هشتم ریاضی ۱۹،۷۳و علوم ۱۹ شده ام. جمع نمرات هشتم هم ۱۹،۸۳ شده است.بنظر شما میتوانم یکی از رشته های مهندسی را انتخاب کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبولی نهایی در انتخاب رشته نهم به دهم علاوه بر عملکرد تحصیلی به امتیازات کسب شده در آزمون های مشاوره ای بستگی دارد.

 9. Avatar

  سلام
  ببخشید اگه بخوام در آینده مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار بخونم چه رشته ای مناسب تره که بتونم بخونم؟
  در ضمن تا الان به حول قوه الهی مشکلی تو درسام نبوده
  ممنون میشم کمک کنید که چه رشته ای رو باید بخونم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت ورود به رشته مهندسی کامپیوتر می بایست در دوره متوسطه دوم در رشت ریاضی فیزیک تحصیل نمایید.

 10. Avatar

  سلام کلاس هشتم هستم میخواستم بدونم با معدل ۱۹.۷۶ در نوبت دوم هفتم و ۱۹.۷۱ در نوبت اول هشتم میتونم رشته تجربی انتخاب کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت ورود به رشته تجربی می بایست علاوه بر معدل امتیازات لازم را در آزمون های مشاوره ای کسب نمایید.

 11. Avatar

  سلام ببخشید من ی سوال داشتم….من برای رفتن به رشته ی مهندسی شیمی حداقل معدل درس های مربوطه یا کلا خود معدلم باید چند باشه؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبولی در پذیرش براساس سوابق تحصیلی به عوامل مختلفی از جمله تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و معدل بالا بستگی دارد.

 12. Avatar

  سلام ببخشید برای انتخاب رشته کدام نمره مهمتره؟پایانی یا نوبت اول؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، میانگین نمرات دروس تخصصی در سه پایه هفتم و هشتم و نهم در نظر گرفته می شود.

 13. Avatar

  سلام من کلاس نهم هستم و رشته تجربی را دوست دارم ولی درس ریاضی و علوم همیشه ۱۷ و یا ۱۸ بوده ، میتوانم وارد رشته تجربی بشم ؟؟
  معدل دی ماه امسالم هم ۱۸.۵ بود
  سال هشتم معدلم ۱۹.۷ بود و سال هفتم ۱۸.۴۷

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، جهت ورود به رشته تجربی می بایست علاوه بر کسب معدل بالا امتیازات لازم را نیز در آزمون های مشاوره کسب نمایید.

 14. Avatar

  سلام من به رشته ریاضی علاقه ی زیادی دارم و توی این درس موفق‌ هم هستم.
  می خواستم بدونم بامعدل کل هفتم و هشتم ۱۹وخوردی می تونم به راحتی این رشته رو انتخواب کنم؟
  در ضمن العان نهم هستم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبولی در رشته ریاضی به عوامل مختلفی از جمله،؛ کسب امتیاز در آزمون های مشاوره ای، نظر مشاوره، ۳۵ درصد عملکرد تحصیلی و… بستگی دارد.

 15. Avatar

  سلام.من پایه نهم هستم نمرات من در طول دوسال قبل ۲۰ بوده ولی میخواستم بدونم که با رشته معارف میتونم وارد ارتش بشوم؟
  ارتش جزء اهداف دومم هست .البته این رو هم میدونم که از سه رشته انسانی،ریاضی و تجربی پذیرش میکنه ولی میخواستم بدونم با رشته معارف هم میشه ،وارد ارتش شد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به اطلاعیه ی منتشر شده، فقط مدرک دیپلم رشته های ریاضی و تجربی مورد پذیرش ارتش می باشد.

 16. Avatar

  سلام من هفتمی هستم میشه بگن نمرات پایه هفتم چقدر تاثیر داره

 17. Avatar

  سلام
  من خوشبختنانه نمرات خوبی در این سه سال کسب کردم و قصد انتخاب رشته ی تجربی رو دارم اما نکته ی مهم این انتخاب این است که من از خون و …
  می ترسم و دکتری که از خون بترسه دکتر نیس!
  به نظر شما من چکار کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، برای تحصیل در یک رشته ی خاص علاوه بر علاقه مندی ها می بایست به استعداد و روحیه خود نیز توجه نمایید.

 18. Avatar

  سلام من میخوام رشته تجربی رو انتخاب کنم اگه نمره ریاضی و علوم هفتم و هشتم و نهم ۲۰باشه ولی معدل خرداد نهم ۱۸یا۱۷باشه میتونم رشته تجربی رو انتخاب کنم؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، حداقل معدل جهت ورود به رشته تجربی ۱۴ می باشد. رشته علوم تجربی از جمله رشته های پر متقاضی می باشد در صورت بالا بودن معدل شانس خوبی برای ورود به رشته دلخواهتان خواهید داشت.

 19. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من نهم هستم و میخواهم به رشته تجربی بروم ولی زمانی که با دیگران مشورت کردم همه گفته اند که این رشته بسیار سخت است و در آینده نمیتوانم پزشک بشوم الان بسیار گیج شدم و نمیدانم چه بکنم البته نمرات ریاضی و علوم من ۲۰ و یا بالای ۱۹ بوده است میشه کمکم کنید من به رشته تجربی علاقه دارم..

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در زمینه ی انتخاب رشته علاقه و استعداد از جمله مهم ترین مسائل می باشد، در صورت علاقه به رشته پزشکی و رشته های پیراپزشکی بهترین راه ورود به رشته ی تجربی است.

 20. Avatar

  سلام من در پایه نهم هستم می خواهم به مهندس پزشکی برم و الان من باید در دهم چه رشته ای انتخاب بکنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل تحصیل در نظام جدید (۶/۳/۳)، با هر مدرک دیپلمی، مجاز به انتخاب رشته ی مهندسی پزشکی خواهید بود. لازم به ذکر است زشته ی مهندسی پزشکی زیر مجموعه ی گروه ریاضی-فیزیک می باشد.

 21. Avatar
  امیر حسین قاسمی

  سلام من میخواهم رشته برنامه نویسی رو انتخاب کنم باید چه شاخه ای رو انتخاب کنم و چه درس هایی رو باید برسونم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، برای شرکت در رشته مهندسی کامپیوتر (برنامه نویسی از دروس رشته مهندسی کامپیوتر می باشد) شما باید در انتخاب رشته خود، رشته علوم ریاضی را انتخاب کنید.

 22. Avatar

  سلام ببخشید اگه میشه میتوانید جواب منو بدید من عاشق رشته ی تجربی هستم و دوست دارم دکتر قلب شوم و علاقه ی زیادی دارم و همه ی نمره هایم ۲۰ هست علومم رو ۲۰ شدم و همینطور ریاضی هم ۲۰ شدم من الان هشتمی هستم نمره ی هفتم نوبت اولم شده ۸۶ / ۱۸ بنظر شما این نمره معدل برای تجربی عالی هست چون من خیلی درسخون هستم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، رشته تجربی از جمله رشته های پر طرفدار است که نیازمند داشتن معدل بالا و کسب امتیازات لازم می باشد.

 23. Avatar

  سلام و عرض ادب
  ببخشید میخواستم بدونم کسی که میخواد شغل آینده‌اش نظامی یا پلیسی یا اطلاعاتی باشه باید چه رشته‌ای برداره و نمرات و معدلش چند باشه.
  ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، دانشگاه افسری علوم انتظامی امین از داوطلبانی که دارای شرایطی از جمله؛ داشتن مدرک دیپلم نظری (ریاضی، تجربی و انسانی)، حداقل معدل ۱۴ و… می باشند، دانشجو می پذیرد.

 24. Avatar

  سلام، من وارد رشته ی انسانی شدم اما نمیدونم باید چی انتخاب کنم، علاقه ی خاصی هم به چیزی ندارم و نمیدونم چیکاره بشم فقط رفتم انسانی و امسال میرم دهم.. میشه بگین برای من چ سغلی خوبه؟؟

 25. Avatar

  سلام
  من کلاس نهم هستم علاقه زیادی به شغل نظامی دارم و نمراتمم خوبه میخواستم ببینم باید کدوم رشته دو برای تحصیل در علوم نظامی انتخاب کنم خواهشن کمکم کنبد

  • ایران مشاوره

   با سلام. دانشگاه های افسری معمولا از بین دارندگان مدرک دیپلم رشته های نظری (ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی) پذیرش انجام می دهند. لازم به ذکر است با توجه به شرایط دانشگاه های افسری دانشگاه علوم انتظامی کوثر از میان بانوان دارای شرایط دانشجو می پذیرد.

 26. Avatar

  سلام
  من کلاس نهم هستم میخوام تجربی بردارم ولی وقتی پرونده را گرفتم معدلم ۱۸.۹۵ بود
  ریاضی ۱۶ تجربی ۲۰
  حالا رو هدایت تحصیلی خیلی از رشته هامثل رشته تجربی هاشور خورده یعنی نمیتونم بردارم
  یعنی چی میگن آزمون هدایت تحصیلی رو بد زدین ؟ میشه کاری کرد یعنی من به خاطر این آزمون که تو همگام میزدیم نمیتونم تو رشته ای مورد علاقه ام قبول بشم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر.

  • ایران مشاوره

   با سلام، در برگه هدایت تحصیلی انتخاب رشته نهم به دهم عوامل مختلفی از جمله: نمرات شما، نظر مشاور، آزمون رغبت سنجی و شغلی موثر است، و با در نظر گرفتن مجموع امتیازها، شما مجاز به تحصیل در رشته های مشخص شده می باشید، در صورت تمایل می توانید از طریق اداره آموزش و پرورش، اعتراض خود را نسبت به نتیجه مشخص شده ثبت نمایید.

 27. Avatar

  سلام.من اولویت اولم نظام و بعد چزشکی خواستم ببینم چه رشته ای رو انتخاب کنم بهتره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. دانشگاه علوم پزشکی ارتش و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله سپاه در رشته پزشکی و پیراپزشکی دانشجو می پذیرد، بنابراین با توجه به علایق شما، رشته تجربی بهترین گزینه جهت انتخاب رشته در مقطع متوسطه دوم می باشد.

 28. Avatar

  سلام من کلاس هشتم هستم. معدل هفتم = ۲۰.
  معدل هشتم =۲۰
  درس های علوم و. زبان انگلیسی رو هم خیلی دوست دارم

  راهنمایی کنید. برای انتخاب رشته راهنمایی کنید. ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. انتخاب رشته یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین انتخاب ها می باشد. بهترین راهکار برای انتخاب رشته دقیق، آشنایی با آینده شغلی رشته ها، تحقیق و مشاهده میدانی می باشد.

 29. Avatar

  سلام من تمام درس هام به غیر از فرهنگ و هنر بیسته.من علافه ام به رشته انسانی و هدف بلند مدتم شغل قاضی هستش. اما میترسم موفق نشم.از طرف دیگه به رشته تجربی هم علاقه دارم (شغل چشم پزشکی).میتونید راهنماییم کنید؟!!

  • ایران مشاوره

   سلام و درود.
   در انتخاب شغل و زندگی آینده به جز بحث علاقه، استعداد و بازار کار و توانایی فرد برای ورود به رشته؛ بسیار حائز اهمیت می باشد. بهتر است قبل از تصمیم گیری و انتخاب نهایی، تست های رغبت سنجی شغلی را نیز انجام دهید و در ارتباط با علاقه و توانایی خود بیشتر جست و جو داشته باشید.

 30. Avatar

  سلام من هشتمی هستم و به دو رشته علاقه دارم رشته انیمیشن سازی و نجوم که البته تجربی میشه من بین این دو نمیتونم انتخاب کنم به همین دلیل میخواستم نسبت به رشته هایی که برام باز میشه انتخابشون کنم اما با این حال دوست دارم یکی از این دو رو رشته رو انتخاب کنم دروسی که برای باز شدن رشته تجربی تاثیر داره رو دیدم میخواستم بدونم که رشته انیمیشن سازی تو کدوم دسته میره تو دسته هنر یا فنی حرفه ای وچه دروسی برای باز شدن این رشته تاثیر داره

  • ایران مشاوره

   با سلام ، رشته انیمیشن و پویانمایی از جمله رشته های شاخه فنی و حرفه ای بوده و در زیرگروه هنر قرار دارد ، که معمولا پذیرش در این رشته از بین دانش آموزانی انجام می گیرد که دارای معدل بالا بوده و به فعالیت های عملی علاقه مند هستند ، لازم به ذکر است شما جهت ادامه تحصیل در زمینه نجوم می بایست در گروه ریاضی و فیزیک ادامه تحصیل داشته باشید ، توجه به علاقه و آینده شغلی و تحصیلی رشته مورد نظر ، در انتخاب رشته مناسب به شما کمک شایانی می کند .

 31. Avatar

  سلام من هشتم هستم و از الان تو فکر انتخاب رشتم
  خودم عاشق هنر هستم ولی پدرم نمیزاره
  معدل هفتمم۱۹/۷۲
  معدل نوبت اول هشتم۱۹/۷۹
  ریاضی هم هر سال ۱۹…۱۸میشه
  علوم هم همیشه بیست
  میخام بدونم با این موقعیتی که من دارم چه رشته ای برم بهتره؟

  • ایران مشاوره

   سلام ، در رابطه با انتخاب رشته نهم به دهم که یکی از مهم ترین انتخاب های طول زندگی هر فردی می باشد ، و تاثیر مستقیم در آینده شغلی و تحصیلی شما دارد ، می توانید از تست های رغبت سنجی و نظر افراد آگاه کمک بگیرید ، اما مهم ترین موضوع داشتن علاقه به رشته تحصیلی انتخابی می باشد که باعث موفقیت شما می شود . بنابراین با در نظر گرفتن علاقه و همچنین شرایط تحصیل و آینده شغلی میتوانید انتخاب درستی داشته باشید .

 32. Avatar

  سلام میشه از رشته انسانی معلم ریاضی بشی ؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری ، شما جهت انتخاب و ادامه تحصیل در رشته آموزش ریاضی می بایست در گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک در آزمون شرکت نمایید.

 33. Avatar

  سلام من امسال نهم هستم میخواستم بدونم میتونم رشته تجربی در بیام؟
  معدل کل هفتم ۱۹.۶۷ (ریاضی ۱۸ علوم ۱۹) هشتم معدل کل ۱۹.۷۹(ریاضی۱۸ و علوم۱۹).
  لطفا کمکم کنید.

  • ایران مشاوره

   با سلام ، بله با توجه به نمرات ذکر شده ، احتمال پذیرش و ادامه تحصیل شما در رشته علوم تجربی بالا می باشد . همچنین لازم به ذکر است که نتایج آزمون هدایت تحصیلی نیز در انتخاب رشته شما بسیار موثر می باشد .

 34. Avatar

  سلام….معدل کلاس هفتم ۱۹.۴۳…ریاضی ۱۸ و علوم ۱۷……معدل هشتم ۱۹.۲۱…ریاضی ۱۴ و علوم ۱۸….معدل کلاس نهم۱۹…ریاضی ۱۸و علوم ۱۹…………مدرسه نمونه دولتی رشته تجربی قبول شدم .به نظر شما برم رشته تجربی نمونه یا رشته انسانی مدرسه عادی…علاقه شدیدی به رشته تجربی دارم علومم عالیه ولی نمرات ریاضیم یه خورده کمه.به فیزیک هم علاقه زیادی ندارم به نظر شما چیکار کنم

 35. Avatar

  سلام .من از شهر نجف آباد اصفهان هستم . میخواهم به رشته ی علوم تجربی بروم و نمره ریاضی هفتمم در برگه شد ۱۵.۵ و علوم هفتمم در برگه شد ۱۹ به بالا دقیق یادم نیست.معدل کل هفتمم هم شد۱۹.۱۴ . در کلاس هشتم نمره ی ریاضی در برگه شد ۱۹.۰۵ و علوم در برگه هم شد ۱۹.۵ .معدل کل هم شد۱۹.۶۷.اگه سال نهمم را جبران کنم میتونم وارد این رشته بشم. لطفا کمکم کنید.

 36. Avatar

  سلام من امسال نهمم و معدلم تا الان ۲۰ بوده و واقعا درگیر انتخاب رشته ام من هم ب تجربی علاقه دارم و هم عاشق تربیت بدنیم ممنون میشم راهنماییم کنید

 37. Avatar

  با سلام و تشکر از مدیر محترم سایت وهمکاران گرامی
  احتراما من مشاور تحصیلی وکنکور هستم و در شبستر دفتر مشاوره تحصیلی وکنکور دارم نه دفتر مشاوره همه چیز وهمه کار . جواب هائی که ارائه شده بیشتر جنبه کلی دارد ، در حالیکه سوال کننده دارای مشکل انتخاب یا در تعارض انتخاب است . پیشنهاد می کنم . دانش آموزان
  ۱- به مشاوران مدارس خود مراجعه نمایند
  ۲- یا اینکه آنها را به مراکز مشاوره تحصیلی معتبر راهنمائی فرمائید تا بصورت علمی وبا اجرای آزمونهای استعداد ، علایق و…. خاص در زمینه شناخت خود برای تصمیم گیری بهتر اقدام شود.
  با تشکر

 38. Avatar

  سلام تروخدا جواب منو بدید
  من معدال هفتم١۶خورده ای شده هشتم١۵/٨٨ ایا واسه نهم تلاش کنم میتونم رشته تجربی رو بیارم تروخدا یکی جواب قانع کننده ای بده!علاقه شدید دارم به تجربی

 39. Avatar

  سلام من امسال میرم نهم به موسیقی خیلی علاقه دارم ولی شهر ما هنرستان موسیقی نداره . اگه هنرستان عادی برم خوبه؟ تا حدودی موسیقی درس میدن؟

 40. Avatar

  سلام من میخوام امسال انتخاب رشته کنم یه سوالی خیلی ذهنم رو مشغول کرد میخواستم بدونم میشه داخل رشته فنی مهندسی برق و یا الکترونیک گرفت من خیلی به مهندسی کنترل علاقه دارم میشه راهنماییم کنید چطور باید مهندسی برق یا الکترونیک یا کنترل گرفت از طریق رشته فنی ؟؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید این چند روز ذهنم خیلی مشغوله

 41. Avatar

  سلام

  من کلاس نهم هستم از وقتی که برگه هدایت تحصیلی رو گرفتم چون روی رشته علوم تجربی و ریاضی من هاشور خورده خیلی ناراحت شدم گرچه معدل امسالم شد ۱۹.۱۴ اما دلیل این هاشور چیه ؟

  نمره ریاضی و علوم سال های قبلیم به شرح زیره:

  نمره ریاضی هفتم ۱۳ و علوم ۱۶

  نمره ریاضی هشتم ۱۵و علوم۱۸

  نمره ریاضی نهم۱۲و علوم ۲۰

  لطفا دلیلش رو هرچه سریع تر برام بگید و باید چیکار کنم

  با تشکر

  • Avatar

   سلام خسته نباشید . من به رشته حقوق علاقه دارم باید چه رشته ای رو انتخاب کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با انتخاب رشته علوم انسانی و شرکت در کنکور علوم انسانی، می توانید در رشته حقوق ادامه تحصیل دهید.

 42. Avatar

  سلام

  من کلاس نهم هستم از وقتی که برگه هدایت تحصیلی رو گرفتم چون روی رشته علوم تجربی و ریاضی من هاشور خورده خیلی ناراحت شدم گرچه معدل امسالم شد ۱۹.۱۴ اما دلیل این هاشور چیه ؟

  نمره ریاضی و علوم سال های قبلیم به شرح زیره:

  نمره ریاضی هفتم ۱۳ و علوم ۱۶

  نمره ریاضی هشتم ۱۵و علوم۱۸

  نمره ریاضی نهم۱۲و علوم ۲۰

  لطفا دلیلش رو هرچه سریع تر برام بگید با تشکر

 43. Avatar

  با عرض سلام
  من میخواستم بدونم چطوی با چه نمره ای تجربی تو فرم هدایت تحصیلی کد الف میخوره

نمایش دیدگاه های بیشتر
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره پیج کنکور