تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / انتخاب رشته / مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم

مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم

راهنمای انتخاب رشته نهم به دهم 98
مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در زندگی تمام انسان ها زمان هایی است که بایستی دست به انتخاب بزنند ، انتخاب هایی که سرنوشت را تغییر خواهد داد و کمی اشتباه در آن می تواند بعدها موجب پشیمانی شود. برای نوجوانان زمانی که پا به دوران دبیرستان می گذارند ، شاید بتوانیم بگوییم اولین تصمیم مهم زندگی خود را خواهند گرفت تصمیمی که اگر با سهل انگاری همراه باشد ناراحتی بزرگی به بار خواهد آورد و حتی ممکن است اشتیاق دانش آموز برای ادامه تحصیل کمتر شود . با توجه به اهمیت این موضوع والدین بایستی نوجوانان خود را در زمینه انتخاب رشته همراهی نموده و اگر دانش والدین در این زمینه کافی نیست می توانند از مشاوران تحصیلی کاردان در این زمینه مشاوره دریافت نمایند. دنیای امروز دنیای پیشرفت و سرعت است و هر چه به جلو می رویم بایستی میزان خطای خود را پایین برده و انتخاب های صحیح و کار آمد تری داشته باشیم به همین خاطر مرکز ایران مشاوره این مقاله را برایتان فراهم نموده اند تا به والدین و یا دانش آموزان نهم در این انتخاب مهم یاری رسانند. به همین منظور درخواست می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با خواندن دقیق مقاله به سوالات خود پاسخ داده و از اضطراب ناشی از انتخاب رشته خود و یا فرزندتان رهایی یابید.

انتخاب رشته نهم به دهم می تواند آینده شما را رقم بزند پس در انتخاب رشته خود تمام جوانب را بسنجید.

شرایط انتخاب رشته نهم به دهم

بر اساس تغییراتی که در انتخاب رشته دوران متوسطه صورت گرفت ، دانش اموزان پایه نهم که در مرحله  انتخاب رشته می باشند بایستی بدانند دیگر مانند گذشته تنها به نمرات  پایه نهم توجه نمی شود بلکه تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم ، هشتم ، نهم) در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همچنین ضریب درس ها برای تمامی رشته ها یکسان است.  انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته در دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد برای مثال اگر دانش آموزی رتبه ی لازم  برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد بایستی در گروه های فنی و یا انسانی و … دست به انتخاب بزند. نکته ی دیگری که در پایه نهم مد نظر گرفته شده تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در انتخاب رشته می باشد برای مثال در یک منطقه که 200 نفر سهمیه انتخاب رشته کنکور تجربی دارند ممکن است حتی کسانی که معدل

بالای 18 را کسب کرده اند هم نتوانند این رشته را انتخاب کنند و مجبور شوند در رشته های دیگر تحصیل نمایند.

چند گزینه در انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تاثیر گذار است.

 • علایق خود دانش آموزان که 10 درصد را شامل می شود.
 • نظر و مشاوره والدین که 5 درصد را در برمی گیرد.
 • نظر معلمان تمام درس ها که 10 درصد را شامل می شود. 
 • نتیجه ای که دانش آموز در آزمون های مشاوره ای کسب کرده است 35 درصد تاثیر گزار است.
 • نتایج عملکرد درسی دانش آموز (نمرات درسی ) که 35 درصد را شامل می شود. 
 • نظر مشاور تحصیلی 10 درصد تاثیر گزار می باشد. 

معرفی رشته های پایه نهم

معرفی تمام رشته های پایه نهم
معرفی رشته های پایه نهم

انتخاب رشته علوم انسانی در پایه نهم

دانش آموزان و یا والدینی که در حال مطالعه این مقاله هستند توجه داشته باشید که چنانچه خود شما و یا دانش آموز شما قصد تحصیل در رشته علوم انسانی را دارد بایستی بدانید که برای تحصیل در این رشته قوی بودن در درس های ادبیات و عربی لازمه ی تحصیل در این رشته می باشد همچنین علاقه و توانایی در درس های حفظی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. البته موضوعی که وجود دارد این است که اکثر دانش آموزان برای فرار از درس ریاضی به رشته علوم انسانی پناه می برند در حالی که تحصیل در رشته انسانی نیز به کسب توانایی  به طور سطحی در درس های ریاضی نیازمند است . در هر حال کسانی که در  دبیرستان با رشته ی علوم انسانی فارغ التحصیل می شوند بایستی به فاکتور های روابط عمومی قوی و سخنوری ، حفظیات قوی ، و به طور کلی مهارت های ارتباطی توجه داشته و آن ها را تا حدودی کسب نمایند زیرا که رشته های دانشگاهی علوم انسانی شامل ، روان شناسی ، حقوق ، علوم اجتماعی ، اقتصاد ، مشاوره ، مدیریت و … نیازمند کسب این مهارت ها می باشد.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم انسانی پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های مطالعات اجتماعی ، زبان و ادبیات فارسی ، عربی در سه پایه متوسطه (هفتم ، هشتم ،نهم) کمتر از  ضریب 42 نباشد.
 • نمره زبان و ادبیات فارسی در سه سال اول متوسطه با ضریب 4 محاسبه می شود.
 • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال اول متوسطه با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • نمره ردس عربی در سه سال اول متوسطه با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • داشتن حداقل معدل 14 برای تحصیل در رشته علوم انسانی

انتخاب رشته علوم تجربی در پایه نهم

رشته ی تجربی یکی از رشته هایی است که هم در دوران دبیرستان و هم در انتخاب رشته کنکور سراسری متقاضی بالاتری نسبت به سایر رشته ها دارد. چنانچه علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشید بایستی بدانید که برای تحصیل در این رشته قوی بودن در درس های زیست شناسی ، ریاضی و شیمی برای موفقیت دانش آموز لازم می باشد زیرا که رشته های دانشگاهی این رشته هم مرتبط با علم زیست ، شیمی و ریاضی و فیزیک می باشد. دانش اموزان این رشته بایستی تا حدودی به حفظیات علاقه مند بوده و کنجکاوی و اشتیاق بالایی نسبت به منابع طبیعی از خود نشان دهند زیرا که این رشته تا حدودی به قوی بودن در ریاضی نیازمند است اما بیشتر به پدیده های طبیعی می پردازد به همی خاطر نداشتن علاقه در این زمینه بعدها موجب نارضایتی دانش آموز خواهد شد. برخی از رشته های دانشگاهی این رشته شامل ، پزشکی ، مامایی ، هوشبری ، فیزیوتراپی ، زیست شناسی و … می باشد.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم تجربی پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم ، هشتم ،نهم) کمتر از  ضریب 42 نباشد.
 • نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • داشتن حداقل معدل 14 برای تحصیل در رشته علوم تجربی

انتخاب رشته ریاضی و فیزیک در پایه نهم

همانطوری که از نام رشته بایستی متوجه شده باشید رشته ی ریاضی فیزیک به توانایی بالای دانش آموز در این دو درس نیازمند است زیرا که اغلب کسانی که در این رشته تحصیل می کنند در آینده قرار است مهندس در گرایش های مختلف شوند پس داشتن پایه ی قوی در درس های ریاضی و فیزیک و همچنین شیمی برای موفقیت در این رشته لازم می باشد. دانش آموزان باید قدرت تجسمی بالایی نیز داشته باشند که دارا بودن این ویژگی در آینده کمک فراوانی به آن ها خواهد نمود. به همین خاطر توصیه می کنیم اگر در این درس ها نمرات خوبی کسب نکرده اید رشته های دیگری را انتخاب نموده و در آن تحصیل نمایید.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته ریاضی و فیزیک پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم ، هشتم ،نهم) کمتر از  ضریب 42 نباشد.
 • نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • داشتن حداقل معدل بالای 14 برای تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک

انتخاب رشته شاخه فنی و حرفه ای در پایه نهم

نحوه انتخاب رشته شاخه فنی و حرفه ای در پایه نهم
انتخاب رشته شاخه فنی و حرفه ای در پایه نهم

چنانچه علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشید بایستی توجه کنید رشنه فنی و حرفه ای دارای 4 زیر گروه هنر ،مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی می باشد. با انتخاب رشته فنی و حرفه ای تقریبا می توانید به تمامی رشته های ریاضی و فیزیک در دانشگاه راه یابید اما نکته ی قابل ملاحظه ای که وجود دارد این است که شما شانس قبولی در دانشگاه خوب و درجه یک کشور را در کارشناسی ارشد از دست می دهید هرچند تا حدودی قابل جبران است. اما یکی از مزایایی که وجود دارد فارغ التحصیلان این رشته راحت تر وارد بازار کار می شوند. شما دانش آموز و یا والدینی که در حال مطالعه این مقاله هستید اگر خود شما و یا دانش آموزتان علاقه ی خاصی به کار های عملی دارد و دوست دارد که زودتر وارد بازار کار شود رشته فنی و حرفه ای بهترین گزینه برای انتخاب رشته در پایه نهم می باشد اما اگر می خواهید مدیر و یا مهندس شده و تحصیلات عالی خود را ادامه دهید بهتر است در رشته ریاضی انتخاب رشته نموده و تحصیل نمایید. همچنین توجه داشته باشید که کسانی که در رشته ی فنی و حرفه ای تحصیل می کنند کارهای عملی و خلاقانه را می توانند به خوبی انجام دهند و حتما داشتن نام مهندس با تحصیلات عالی برای انجام درست کارها لازم نیست. 

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته فنی و حرفه ای پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه متوسطه (هفتم ، هشتم ،نهم) کمتر از  ضریب 30 نباشد.
 • داشتن نمره حداقل 10 ریاضی در اول متوسطه ، بدون تبصره
 • معدل کمتر از 12 نباشد.

انتخاب رشته شاخه‌ کارودانش در پایه نهم

در رابطه با رشته کار و دانش بایستی بگوییم که رشته های کارو دانش شباهت زیادی بارشته های فنی و حرفه ای دارند اما در کار و دانش رشته های جزئی تر را هم می توانیم انتخاب نماییم. یکی از ویژگی های این رشته این است که برای کسب دیپلم کار و دانش حتی می توان در اموزشگاه های فنی و حرفه ای که مجوز خود را از سازمان فنی و حرفه ای دریافت کرده اند مراجعه و دیپلم خود را دریافت نمایید. تفاوتی که بین رشته های فنی و حرفه ای و کار دانش وجود دارد این مسئله است که فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای راحت تر وارد بازار کار شده و درس های سخت تری نسبت به کار و دانش می گذرانند اما واحد های کارگاهی رشته کار ودانش بیشتر می باشد.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته کار و دانش پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی ، کارو فن آوری در سه پایه متوسطه (هفتم ، هشتم ،نهم) کمتر از  ضریب 36 نباشد.
 • نمره درس ریاضی در سه سال اول متوسطه با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • نمره درس کار و فناوری در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • معدل کمتر از 12 نباشد.

انتخاب رشته شاخه‌ علوم و معارف اسلامی در پایه نهم

چنانچه علاقه مند به موضوعات و درس های عربی ، فقه ، تفسیر قرآن دارید می توانید در انتخاب رشته پایه نهم رشته علوم و معارف اسلامی را انتخاب نمایید. این رشته هم مانند علوم انسانی نیازمند توانایی در زمینه ی حفظیات می باشد. و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در دانشگاه های علوم و حدیث و حوزه علمیه مشغول به تحصیل شوند.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم و معارف اسلامی پایه نهم 

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های مطالعات اجتماعی ، زبان و ادبیات فارسی ، عربی در سه پایه متوسطه (هفتم ، هشتم ،نهم) کمتر از  ضریب 42 نباشد.
 • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 4 محاسبه می شود.
 • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • حداقل نمره معدل بایستی 14 باشد.

نکته های کلیدی در انتخاب رشته نهم

در انتخاب رشته ی موفق توجه به علاقه و آینده شغلی بسیار مهم است این در حالی است که بسیاری از دانش آموزان اطلاع دقیقی از رشته انتخابی خود ندارند. پس مشورت با والدین و مشاوران می تواند کمک بزرگی به انتخاب صحیح رشته  صحیح در پایه نهم بکند. در زیر چند نکته را مطرح کرده ایم که با مطالعه آن ها  می توانید رشته مورد علاقه خود را بیابید. البته که با خواندن این مقاله بایستی دانسته باشید که فاکتور های دیگری نیز در انتخاب رشته شما تاثیر گذار است مانند نمرات سه سال دوران  اول متوسطه .

1- شناخت دقیق از رشته ها ، شما دانش آموزان بایستی با تحقیق از معلمان و مشاوران مدرسه خود بتوانید شناخت دقیقی نسبت به رشته ها  ، ضریب رشته ها و اینکه رشته مورد علاقه شما به قوی بودن در کدام درس نیازمند است داشته باشید .

2- شناخت دقیق از خود و علاقه مندی های خود ، شما دانش آموزان بایستی خود را بشناسید به نمراتی که در سال های قبل داشته اید توجه داشته و وضعیت تحصیلی تان را دقیق بدانید . اگر بخواهید آرمانی نگاه کنید هرگز نمی توانید توانایی های واقعی خود را شناخته و رشته ی مناسبی برای خود انتخاب نمایید . در این مورد می توانید با والدین و مشاوران مدرسه خود مشورت نموده و همچنین ساعاتی را با خود خلوت کرده و توانایی های خود در مدرسه و زندگی تان را ارزیابی نمایید.

3- رشته مورد علاقه خود را با توانایی ها و امکانات موجود خود بسنجید ، شما دانش آموزان باید خود را در رشته مورد علاقه خود ببینید و اینکه  آیا می توایند با توجه به امکانات ، استعداد و شرایط موجود در این رشته تحصیل نمایید. پس یکی از معیارهای مهم در انتخاب رشته داشتن علاقه و اشتیاق ، نیاز ، استعداد و امکانات می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۲ نظر

 1. Avatar

  من هنوز بین رشته ها شک دارم و اصلا به تجربی علاقه ندارم چیکار کنم؟!

 2. Avatar

  سلام
  من معدلم در سال هفتم و هشتم بالای نوزده و هشتاد بوده و نمرات ریاضی، علوم و ادبیاتم بیست بوده در هر دو سال.
  امسال سال نهم هستم و معدل ترم اولم بیست شده.
  مشکلم اینه که نمی تونم بین رشته ریاضی و انسانی یکی رو انتخاب کنم، چون به هر دو علاقه دارم و از لحاظ درسی و نمرات هم واجد شرایط هر دو هستم. حتی تحقیق درمورد رشته های دانشگاهی هم کمکم نکرد، واقعا نمی دونم باید چی کار کنم. امیدوار بودم شما بتونید راهنماییم کنید.

 3. Avatar

  سلام . سی سال دارم فرزند جانباز هستم .۱۸ واحد از دبیرستان بزرگسالان گذروندم و میخواهم ادامه بدم اما نمیدونم تو چ رشته ای موفق میشم .میشه در انتخاب رشته ام کمکم کنید تا حدقل فوق دیپلم یا لیسانس بگیرم.تشکر

 4. Avatar

  با عرض سلام،ببخشید واسه رفتن به رشته تجربی باید چکار کنیم؟نمره لازم چقدره؟ممنون میشم اگه جواب بدین…

  • ایران مشاوره

   با سلام
   برای انتخاب رشته تجربی در دوره دوم دبیرستان میبایست مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم، هشتم،نهم) کمتر از ضریب ۴۲ نباشد، نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۳ محاسبه می شود و داشتن حداقل معدل ۱۴ برای تحصیل در رشته علوم تجربی الزامیست.

  • Avatar

   من دانش تموز نظام قدیم ام ٢ سال پیش دانشگاهیم تموم شده و پشت کنکورم درسم هم خوب بود رشته ام ریاضی بود سال ٣ ام دبیرستان تغییر رشته دادم پیش دانشگاهی تجربی خوندم به عشق دکتر شدن اینو میخوام بگم بهت که اگه برای پزشکی یا دندون پزشکی میخوای بیای تجربی خوب حواست رو جمع کن بعد تصمیم بگیر من هم چون فکر میکردم درسم خوبه قبول میشم الان ٢ سال پشت کنکورم و قبول نشدم خیلی ها ام مثل من تو همین فکر بودن ولی یک بار که کنکور تجربی رو بدی میفهمی که تازه چی به چیه میخوام بگم که خیلی دقت کن بعد تصمیم بگیر ایشالله ولی اگه اومدی تجربی موفق باشی

 5. Avatar

  سلام من سال هفتم ۱۹٫۹۳ هشتم۱۹٫۶۴و شدم اما با همه اینها علاقه خودمو نمیدونم برا مشخص شدن علاقه ام چکار کنم

 6. Avatar

  سلام آیا رشته ی عکاسی فنی حرفه ای داره و چه معدلی برای رفتن به این رشته می خواهد؟؟؟

 7. Avatar

  سلام آیا شرایط نمره و معدل برای انتخاب رشته شهر به شهر و استان به استان و در مدرسه های نمونه دولتی و تیزهوشان فرق دارد؟

 8. Avatar

  با سلام
  آیا من میتوانم در رشته تجربی شرکت کنم
  درس علوم در سه سال دوره متوسطه اول: هفتم ۱۹ هشتم ۱۹ نهم ( حداقل)۱۸
  درس ریاضی در سه سال دوره متوسطه اول: هفتم ۱۸ هشتم ۱۸ نهم (حداقل)۱۸

 9. Avatar

  با سلام من امسال پایه نهم هستم و میخواستم بدونم میتوانم در رشته ریاضی درس بخوانم؟.؟ معدل هفتم و هشتم ۱۷ هستش و در درس ریاضی و علوم سال هفتم ریاضی ۱۸ و علوم ۱۴ سال هشتم ریاضی و علوم۱۷ شدم.
  ایا میتوانم در این درس با این نمرات در بخوانم؟؟.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   جهت تعیین انتخاب رشته وضیعت شما در فرم هدایت تحصیلی که از طریق مدرسه داده خواهد شد بررسی میگردد، و جهت انتخاب رشته دلخواه خود هرچه معدل و نمرات درسی بهتری داشته باشید شانس بالایی خواهید داشت.

 10. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من در شهر اروند کنار زندگی میکنم و امکانات مورد نیاز برای پیشرفت اینجا وجود نداره و همه میگن نمره شما با نمره مثل تهران یا اصفهان زمین تا آسمون فرق داره ولی من سال هفتم و هشتم معدل ۲۰ و ۱۹.۷۵ اوردم و ریاضی و علومم به ترتیب ۲۰ و ۲۰ .. و ۱۹ و ۱۷ شده بنظرتون در این شرایط میتونم در ریاضی فیزیک شرکت کنم چون خیلی علاقه دارم.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   جهت انتخاب رشته وضعیت شما در فرم هدایت تحصیلی که از طرف مدرسه ارائه میشود، مشخص خواهد شد، همچنین برای انتخاب رشته ی دلخواه نمرات خود را در سطح بالا نگه داشته باشید شانس بهتری خواهید داشت .

 11. Avatar

  با عرض سلام من امسال نهم هستم و میخوام به طرف ریاضی فیزیک برم نمرات سال های هفتم و هشتم هم نه چندان خوب نیست تقریبا میانگینش پانزده هستش. من میخواستم بدونم بازار کار ریاضی چطور هست و بعد تموم کردن درس ریاضی چیکار باید بکنیم منظورم این هست که شغل هایی که از رشته‌ی ریاضی درمیاد رو بگین ممنمون میشم.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   جهت تعیین انتخاب رشته وضعیت شما در برگه ی هدایت تحصیلی مشخص خواهد گردید؛ رشته ی انتخابی شما جهت تحصیل در دانشگاه بستگی به انگیزه ، علاقه ، و توامندی شما خواهد داشت ، لیست رشته های مرتبط در گروه ریاضی و فیزیک عبارت است از ، مهندسی برق ، مهندسی مکانیک، هوانوردی – خلبانی، مهندسی نساجی ، مهندسی نفت ، مهندسی معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات می باشد.

 12. Avatar

  سلام من در سال هفتم معدلم ۱۹/۷۹ و ریاضی و علوم ۲۰ و در سال هشتم معدل ۱۸/۹۳ و ریاضی و علوم ۲۰ و در فرهنگ و هنر ۱۰ گرفتم به خاطر همین معدلم پایین اومد و الانم نهم هستم و اگه ریاضی و علوم ۲۰ و معدل بالای ۱۹/۵۰ شوم میتونم برم تجربی و ایا فرهنگ و هنر یال هشتم که ۱۰ شد تاثیر دارد لطفا جواب بدین
  استان اذربایجان غربی شهرستان اشنویه

  • ایران مشاوره

   با سلام
   احتمال پذیرش برای شما در رشته ی تجربی بالا می باشد، اما جهت انتخاب رشته باید فرم هدایت تحصیلی را تکمیل نمایید، و در نهایت با تایید آموزش و پرورش در رشته تجربی تحصیل نمایید.

 13. Avatar

  سلام خدمت شما.من امسال کلاس نهم هستم و میخواستم بدونم من میتونم در رشته ی تجربی درس بخونم؟ معدل هفتم ۱۹/۹۰ و هشتم ۱۹/۹۸ و نمرات ریاضی و علومم ۲۰ است.با این شرایط میتوانم اقدام کنم؟؟

  • Avatar

   با سلام . با توجه به توضیحات شما شرایط کاملا مناسبی برای ادامه تحصیل در رشته تجربی را دارید ولی به طور کلی میتوان گفت در چند سال اخیر رقابت شدیدی بین داوطلبان تجربی وجود دارد .

 14. Avatar

  با سلام من امسال در پایه نهم قرار گرفتم میخواستم بدونم شرط نمره برای انتخاب رشته ریاضی چند است.

  • Avatar

   با سلام برای انتخاب رشته تجربی و ریاضی باید نمره درس ریاضی و علوم شما حداقل ۱۴ باشد .

 15. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بگم من دوستدار بازیگری هستم در انتخاب رشته نهم چه رشته ای بردارم اگر ج

  • Avatar

   باسلام بهتر است شما درانتخاب رشته خود وارد هنرستان شوید و در رشته هایی مانند گرفیک – تئاتر و موسیقی شرکت کنید

 16. Avatar

  سلام وقت بخیر سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید دانش اموزی نمره رفتن به رشته ریاضی فیزیک و کسب نکرده (درس ریاضی)به مدرسه مراجعه کردیم گفتن قانون ازمون مجدد انتخاب رشته نهم که در شهریور ماه برگزار میشد لغو شده و نمیشه کاریش کرد؟ایا این حرفشون درسته و لغو شده ؟

 17. Avatar

  با سلام . بله مانعی برای ورود شما به رشته ی تجربی وجود ندارد و شما میتوانید به مدرسه ی مورد نظر خود و در صورت پذیرفتن تغییر رشته ی شما توسط مدیر مدرسه نسبت به تغییر رشته ی خود اقدام نمایید .

 18. Avatar

  سلام من امسال وارد پایه نهم میشم که معدل ریاضی دوسال گذشته ام ۱۸۰۵و۱۹۰۵ بوده و علوم هم هر دو سال ۲۰ آیا می تونم بااین حساب به رشته تجربی وارد شم یا خیر لطفا کمکم کنید معدل پایانی هفتم و هشتمم هم ۲۰ بوده

 19. Avatar

  سلام من معدل کلاس هفتمم را ۱۹٫۰۵ و معدل کلاس هشتمم را ۱۹٫۲۱ و نمره ریاضی ۱۱ و ۱۴ و نمره علوم ۱۶ ایا میتوانم به رشته تجربی برم و در شهر شاهین شهر زندگی می کنم

  • Avatar

   باسلام،شمادر پایه نهم که سال انتخاب رشته ی شما می باشد می بایست ،علاقه مندی خود درا به رشته ی تجربی به مشاوره مدرسه ی خود اعلام کنید و درس های مربوط به رشته ی تجربی را قوی تر کنیدتا در فرم هدایت تحصیلی که توسط مدرسه گرفته می شود مجاز به انتخاب رشته ی تجربی شوید.موفق باشید.

 20. Avatar

  سلام. من امسال میرم دهم تو هدایت تحصیلی من الف:ریاضی اومده و ج:انسانی و تجربی. با توجه ب چیزایی که شنیدم ریاضی برای دختر ها خوب نیست و کلاً بازار کار خوبی نداره ولی اطرافیانم میگن این موقعیت خوبی به راحتی از دستش نده و برای دبیرستانت ریاضی بخون برای دانشگاهت عوض کن ومن به انسانی علاقه دارم ولی با این حرفا واقعاً موندم درضمن معدلم ۱۷.۶۰کمکم کنید

  • ایران مشاوره

   سلام انتخاب رشته ی شما باید با توجه به علاقمندی ها و توانایی های شما انجام شود تا انتخاب رشته ی موفقی باشد و آینده ی تحصیلی شما را رقم بزند و شما باید با در نظر گرفتن تمامی شرایط بهترین انتخاب را انجام بدهید.

 21. Avatar

  سلام
  میشه در باره ی انتخاب رشته یه عطلاعاتی بدید من الان ایران نیستم جایی هم برای انتخاب نرفتم(فقط اطلاعات سایتی)پر کردم لطفا کمک کنید.

 22. Avatar

  سلام من پایه نهم هستم و میخواهم در اینده در رشته دارو سازی ادامه تحصیل بدهم ولی نمیدانم رشته تجربی را انتخاب کنم یا ریاضی چون قبلا با انتخاب رشته ریاضی میتوانستیم در کنکور درصد ریاضی و فیزیک بالاتری بزنیم ایا حالا هم همینجوری است لطفا راهنمائیم کنید

 23. Avatar

  سلام من معدل هفتم را ۱۹٫۰۵ و معدل کلاس هشتم را ۱۹٫۲۱ نمره علوم در هر دو ÷ایه ۱۶ و نمره ریاضی هفتم ۱۱ و هشتم ۱۴ ایا میتوانم به رشته تجربی برم

 24. Avatar

  سلا من معدل کلاس هفتمم را ۱۹٫۰۵ و معدل کلاس هشتمم را ۱۹٫۲۱ نمره ریاضی هفتمم را ۱۱ و هشتمم ۱۴ و نهم ۱۷ و نمره علوممم را ۱۶ و هشتمم را ۱۶ و نهمم را ۱۸ شدم ایا میتوانم به رشته تجربی برم

 25. Avatar

  باسلام
  من معدل دو سال هفتم و هشتم ۲۰ بوده و تقریبا ب تمام درسا علاقه دارم تا چند مدت پیش رشته تجربی مد نظرم بود ولی دوستانم که رشته تجربی رو انتخاب کرده بودن از انتخابشون پشیمون بودن و میگفتن خیلی رشته سخته اییه حالا منم میترسم برم . کمکم کنید لطفا

 26. Avatar

  می خواستم بدونم چرا آینده ی شغلی تجربی بهتر از ریاضی است؟

  • Avatar

   با سلام رشته تجربی به دلیل داشتن رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و موقعیت شغلی مشخص و بازار کار مطمئن اینده شغلی پر در امد و واضح تری نسبت به شغل های دیگر دارد . و جمعیت چند برابری نسبت به رشته های دیگر دارد و رقابت در این رشته دشوار تر از سایر رشته هاست

 27. Avatar

  سلام من دانش آموز پایه نهمم و امسال انتخاب رشته دارم معدل پایه نهمم شده۱۹.۸۴ ولی بین ریاضی تجربی موندم میشه کمکم کنید

  • ایران مشاوره

   سلام انتخاب رشته ی شما باید با توجه به علایق و توانمندی های شما انجام گردد تا انتخاب رشته ی موفقی باشد و در حال حاضر گروه علوم تجربی از لحاظ بازار کار دارای شرایط مناسب تری نسبت به مابقی گروه ها میباشد.

 28. Avatar

  سلام من هفتم علوم ۱۴وریاضی۱۸
  هشتم علوم ۱۸ و ریاضی ۱۸
  نهم ریاضی ۱۷ و علوم ۱۸

  میتونم برم رشته تجربی بعد نهم باید یه آزمون بدیم ایا این آزمون تاثیری داره؟؟؟؟

  • Avatar

   باسلام
   رشته ای که در برگه هدایت تحصیلی مشخص شده، رشته ای است که طبق کارشناسی دقیق برای شما بررسی شده است. بنابراین شما نمی توانید رشته تجربی را انتخاب کنید. آزمونی که شما برای هدایت تحصیلی انجام می دهید بسیار تاثیر گذار حتی بیشتر از تاثیر نمرات شما می باشد.

 29. Avatar

  با سلام خسته نباشید
  ایا مشاوره حضوری هم دارید؟

  • Avatar

   سلام
   خیر در حال حاضر در این مرکز مشاوره حضوری صورت نمی گیرد .شما می توانید جهت مشاوره تحصیلی در زمینه های مختلف از مقطع ابتدایی تا دکتری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید. ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸
   ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷

 30. Avatar

  سلام من معدل کلاس هفتمم را ۱۹٫۰۵ و معدل کلاس هشتمم را ۱۹٫۳۰ و در درس علوم ۱۶ و در درس ریاضی ۱۵ ایا میتوانم به رشته تجربی بروم و در شهر شاهین شهر اصفهان زندگی میکنم لطفا جواب بدین

  • Avatar

   با سلام با توجه به یکسان بودن نمره دو درس شما بستگی به علاقه شما دارد چه انتخابی داشته باشید . در کل برای شما رشته تجربی پیشنهاد داده میشود . به این دلیل که بازار کار خیلی بهتری نسبت به ریاضی برای خانم ها دارد .

 31. Avatar

  سلام من دانش آموز نهم هستم مدل هفتم و هشتمم ۱۹.۹۰ و نهمم ۱۹.۷۰هستش من علاقه خیلی زیادی به ریاضی دارم و همیشه ریاضیم ۲۰ بوده اوایل سال من نظرم بیشتر به تجربی بود و توی آزمون های مشاوره ای اونایی که به تجربی ربط داشت رو عدد بالاتری دادم اما حالا نظرم به ریاضی عوض شد ممکنه بخاطر آزمون های مشاوره ای نزارن من ریاضی برم؟؟ ممنون میشم جواب بدین باتشکر از سایت خوبتون

  • Avatar

   باسلام
   مهم ترین اقدام برای انتخاب رشته در هدایت تحصیلی علاقه و استعداد شما در رشته موردنظر است. بنابراین رشته ای را انتخاب کنید که در آن علاقه و استعداد دارید. و مهم ترین شخص برای انتخاب رشته خود فرد است.

 32. Avatar

  ببخشید اون قسمتی که موارد درصد دارن جمعش میشه ۱۰۵ درصد یکیش اشتباه نیست؟؟؟؟؟

 33. Avatar

  سلام من کلاس نهم هستم و با معدل ۱۴قبول شدم … میخواستم برا رشته -هنر ‘عکاسی’اهنگ سازی برم نیخواستم ببینم این ۳تا رشتها شرایطشون چجوریه …

 34. Avatar

  سلام روزتون بخیر
  امکان تبلیغات تحت عنوان مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت شما وجود داره؟
  میشه لطف کنید و هزینه تبلیغات در سایتتون را بگید.

  با تشکر توکلی

 35. Avatar

  با سلام من امسال به پایه نهم میرم و واقعا نمیدونم که چه رشته ای رو انتخاب کنم.معدل هفتمم۱۹/۹۵ و هشتمم۱۹/۹۸ بوده و مطمعنا در پایه نهم معدلم کمتر از ۱۹ نمیشه.به تمامیه درس ها و بیشتر به زیست علاقه دارم و از ریاضی خیلی خوشم نمیاد.به نظر شما من در چه رشته ای موفق میشم؟ میتونم در رشته تجربی موفق بشم؟ممنون

  • ایران مشاوره

   باسلام شما در صورتی میتوانید انتخاب رشته ی موفقی داشته باشید که این انتخاب رشته باتوجه به علاقمندی های شما و توانایی های تحصیلی شما انجام شود و میتوانید نمرات تحصیلی دروس مختلف را با هم مقایسه کنید و وارد رشته ی مناسب شرایط تحصیلی خود شوید و با توجه به اینکه علاقه ی شما بیشتر به درس های مرتبط با گروه تجربی است احتمالا در این گروه باید عملکرد بهتری داشته باشید.

 36. Avatar

  سلام خسته نباشید من هم از دانش آموزان پایه نهم هستم و نمره هام خوبه و کمتر از ۱۸ ندارم و اولویت بندی رو تجربی و ریاضی و انسانی و معارف بعد هم رشته های کار و دانش و حرفه و فن زدم و چیز به خصوصی هم مد نظر ندارم واقعا بلا تکلیفم و نمیدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم و اصلی ترین مشکلم اینه که نمیدونم به چی علاقه دارم لطفا بهم کمک کنید لطفا باید چی کار کنم

  • ایران مشاوره

   سلام شما باتوجه به سوابق تحصیلی که داشتید و بررسی این مورد که در کدام درس ها عملکرد بهتری داشتید، میتوانید تصمیم گیری بهتری برای انتخاب رشته ی خود داشته باشید.

 37. Avatar

  سلام خسته نباشید، دوستان منم دانش آموز پایه نهم هستم و نمره هام خوبه و کمتر از ۱۸ ندارم و اولویت بندی رو تجربی، ریاضی، انسانی، معارف ورشته های کار و دانش و حرفه و فن زدم و چیز به خصوصی هم مد نظر ندارم واقعا بلا تکلیفم و نمیدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم و اصلی ترین مشکلم اینه که نمیدونم علاقم به چه چیزه لطفا بهم کمک کنید لطفا

  • ایران مشاوره

   سلام شما میتوانید با در نظر گرفتن نمرات خود و سطح عملکرد در درس های مختلف، انتخاب رشته ی خود را انجام دهید.

 38. Avatar

  با سلام
  این نمرات که برای انتخاب رشته مهم هستند نمرات مربوط به هر دو نوبت اول و دوم هستند؟ یا فقط نمرات مربوط به امتحان کتبی خرداد؟
  و اینکه فرم ۶ و ۷ کی برا مدرسه میاد و از چه سایتی باید گرفته بشه؟
  ممنونم

 39. Avatar

  سلام . برای انتخاب رشته نمرات هفتم هشتم و نهم به یک میزان تاثیر داره؟
  یعنی نمرات نهم ضریب بیشتری نداره؟

 40. Avatar

  سلام میخواستم بدونم نمره برگه خرداد باید تو این ۳ سال ۱۴ باشه یا نمره اخر ک با کلاسی جمع شده؟

 41. Avatar

  سلام.ممنون بابت مطالب و راهنمایی تون
  من متاسفانه خیلی دیر به علاقه به شغل و رشته تحصیلم پی بردم.
  من عاشق دبیری ریاضی و هنرم ولی متاسفانه با اینکه تو هدایت تحصیلیم تجربی آوردم رفتم رشته فنی و نرم افزار خوندم الانم ۲۶ سالمه و کارانی نرم افزار دارم.معدل کاردانیمم ۱۷/۰۷ شد و تو دانشکده دولتی خوندم.اینو هم بگم خواهرم نهم هست و با دوستاش میان که بهشون ریاضی یاد بدم و همه شونم میگن از دبیرمون بهتر توضیح میدی من حتی اوقات بیکاریمو ریاضی حل میکنم.
  میخواستم بدونم راهی هست که دییرشم حتی حق التدریسی؟و اینکه بعد چند سال حق التدیسی ها پیمانی و رسمی میشن؟
  خواهش میکنم زودتر راهنماییم کنین
  ممنون

 42. Avatar

  سلام من دانش اموز کلاس نهمم تمام نمرات ریاضیم ۲۰ بوده ولی امسال ممکنه نمره علومم زیر ۱۴ بشه با این حال می تونم به رشته ریاضی برم

 43. Avatar

  سلام من دانش اموز کلاس نهم هستم من خیلی علاقه به رشته تجربی دارم و تو درس علوم هم قوی هسم ولی درس ریاضی چیزی نمیفهمم اصلا از اونجایی ک مدرسه ما مدرسه خوبی نیس با این ک چیزی از رباضی نمیدونم نمره ریاضیم پونزده به بالا هست نمیدونم الان برم رشته تجربی یا ن

  • Avatar

   با سلام . در وهله نخست شما سعی کنید که علایق خود را در دروس و رشته هایی که احساس میکنید میتونید موفق تر بشید رو انتخاب کنید و تمامی جوانب را هم باید در نظر داشته باشید ، برای مثال آینده شغلی رشته های دلخواهتان و نقاط قوت و ضعفتان در دروس پیش روی خود , و در ضمن توجه داشته باشید که انتخاب رشته شما به منزله تعیین آینده و زندگی شماست و حتما موقع انتخاب رشته دقت کافی رو به خرج بدید .

 44. Avatar

  عالی بود متشکرم از اطلاعات خوب شما✋✋✋

 45. Avatar

  مرسی اطلاعاتتون کامل بود.

 46. Avatar

  سلام دوستم میانگین ریاضی سه سالش شده ۱۸٫۲۵به ۱۹ رند میشه

 47. Avatar

  با سلام بنده دانش اموز پایه ی نهم هستم . ن از علان هول انتخاب رشته گرفته ام ایا با چه معدلی می شود رفت به رشتهی ریاضی فزیک

  • Avatar

   عزیزم منم کلاس نهم هستم باید خیلی در مورد انتخاب رشته ات فکر کنی چون یه تصمیم بزرگ توی زندگیت هست و اگه این انتخاب رو سرسری بگیری به مشکلات بزرگی بر می خوری در مورد هر رشته ای که مد نظرته تحقیق کن و سعی کن کسایی رو که اون رشته رو رفتن در مورد رشته ازشون سوال کن امیدوارم که همه پایه نهمای ایران به هرچی می خوان برسن و به اون موفقیتشون دست پیدا کنند

 48. Avatar

  سلام واقعا ممنونم من استفاده کافی رو بردم ان شا الله موفق باشید فی البابه

نتایج نهایی کنکور دریافت مشاوره