تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی
انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

مسئله توانایی و استعداد هر فرد نیز در انتخاب رشته موضوع حائز اهمیتی می باشد. توجه داشته باشید که ممکن است با تحصیل در یک رشته پر متقاضی به موفقیت دست پیدا نکنید ولی با وارد شدن به رشته و کاری که در آن استعداد و شایستگی مدنظر را داشته باشید، موفقیت های روز افزونی کسب نمایید. بنابراین استعداد، علاقه و توجه به بازار کار جزء پارامتر های مهم در انتخاب رشته است و از این جهت، تصمیم گرفتیم این مقاله را به انتخاب رشته کنکور ریاضی اختصاص دهیم.

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401 در نیمه اول مردادماه 1401 می باشد.

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

با اعلام نتایج کنکور سراسری، افرادی که موفق به کسب حدنصاب علمی لازم در این آزمون شده و مجاز به انتخاب رشته هستند، می توانند با توجه به اطلاعیه های موجود، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و فرآیند انتخاب رشته کنکور خود را آغاز نمایند.

داوطلبان دانشگاه آزاد نیز می توانند در زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1401 جهت نام نویسی خود اقدام کنند.

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

زمان انتخاب رشته دانشگاه سراسری
زمان اولیه نیمه اول مردادماه 1401
مهلت مجدد در صورت اعلام، در این جدول قرار می گیرد.
زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد
زمان اولیه نیمه اول مردادماه 1401
مهلت مجدد در صورت اعلام، در این جدول قرار می گیرد.

همچنین در صورت تمایل می توانید با عضویت در کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره پیگیر جدیدترین اخبار مربوطه از جمله مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور 1401 باشید.

 

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

داوطلبانی که با توجه به کارنامه اولیه خود قصد دارند انتخاب های خود در رشته محل های ارائه شده دانشگاه سراسری و همچنین آزاد را به ثبت برسانند، لازم است مطابق مراحل بیان شده در زیر اقدام نمایند.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه های سراسری

 • ورود به سایت انتخاب رشته کنکور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “سراسری
 • گزینش لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401” 
 • کلیک بر روی دکمه “خرید کارت” جهت پرداخت هزینه لازم
 •  مشخص کردن نوع کارت با انتخاب “سریال علاقه مندی به گزینش رشته های پیام نور و غیر انتفاعی آزمون سراسری 1401” و فشردن کلید “تایید و ادامه”
 • درج نمودن اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک در جایگاه های مشخص و انتخاب گزینه “تایید و ادامه”
 • فعال کردن تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و گزینش دکمه “ادامه روند پرداخت”
 • وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی در کادرهای مربوطه و سپس کلیک بر روی گزینه“پرداخت”
 • بازگشت به صفحه اول ثبت نام، فعال نمودن دکمه رادیویی “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام” و انتخاب عبارت “تایید و ادامه-گام بعدی”
 • تکمیل اطلاعات مورد نیاز از طریق یکی از سه روش نشان داده شده، سپس کلیک بر روی دکمه “ورود به سیستم”

بعد از اینکه کد رشته های مورد نظر خود را در فرم اینترنتی نمایش داده شده درج کردید، دکمه “تایید نهایی” را جهت اتمام فرآیند انتخاب رشته و دریافت کد پیگیری خود بفشارید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

 • مراجعه به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org
 • وارد کردن کد ملی (یا کد رهگیری اتباع غیر ایرانی) و شناسه دانشگاه آزاد (کد دسترسی 7 رقمی درج شده در انتهای کارنامه اولیه) و فشردن دکمه “ورود”
 •  پرداخت الکترونیکی هزینه و دریافت کد رهگیری
 •  ثبت کد رشته های مورد نظر و گرفتن کد پیگیری

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری (اعم از روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان) به صورت مشترک و همزمان از طریق سایت sanjesh.org انجام می گیرد و تمامی رشته های ارائه شده در دوره های مذکور در قالب دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی در اختیار افراد قرار داده می شود. در این فایل همچنین، به بیان نکات و اطلاعات مورد نیاز متقاضیان جهت انجام فرآیند نام برده پرداخته شده است.

همان طور که پیش تر اشاره شد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد از سایر دانشگاه ها مجزا و از طریق سایت azmoon.org انجام می شود، از این رو دارای دفترچه ای جداگانه نیز می باشد که بر روی همین سایت منتشر شده و همزمان با شروع فرآیند انتخاب رشته در دسترس داوطلبان قرار می گیرد. دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هنوز منتشر نشده و به محض انتشار، لینک آن فعال می گردد. برای اطلاع از مندرجات راهنمای کنکور 1401 لینک دانلود دفترچه 1400 را در جدول زیر قرار داه ایم.

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی 1400

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 1400

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

بررسی کارنامه برای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

نتایج کنکور سراسری برای هر داوطلب در قالب یک کارنامه و از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود و اولین گام برای یک انتخاب رشته ایده آل، تحلیل درست کارنامه است. کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود که قسمت اول شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی و قسمت دوم متشکل از اطلاعات آزمونی شما است. در ادامه مطلب توضیحات کارنامه کنکور را مطالعه کنید تا به درک درستی از اطلاعات مندرج در کارنامه برسید.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم

دانشگاه های روزانه و نوبت دوم به دلیل آن که ظرفیت پذیرش محدودی دارند، همه داوطلبان مجاز به تحصیل در این دانشگاه ها نمی شوند و فقط داوطلبانی که عبارت مجاز در بند مربوط به دانشگاه روزانه و نوبت دوم کارنامه آن ها درج شده باشد، می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه ها اقدام نمایند.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

از شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان کسب رتبه قابل قبول در کنکور سراسری است و معمولا داوطلبانی که تراز 6500 و بالاتر را دارند، می توانند انتخاب رشته این دانشگاه را انجام دهند. علاوه بر آن باید در کادر مربوط به دانشگاه فرهنگیان عبارت مجاز درج شده باشد.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد

با توجه به آن که دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد شعبه هایی از دانشگاه های روزانه می باشند، بنابراین برای انتخاب رشته این دانشگاه ها نیز باید رتبه مناسبی کسب کنید و در کارنامه نیز مجاز به انتخاب رشته شده باشید.

وضعیت مجاز بودن به دانشگاه آزاد

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد هیچ محدودیتی وجود ندارد و همه داوطلبان می توانند در انتخاب رشته این دانشگاه شرکت نمایند.

ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها

منظور از این عبارت، تراز کسب شده شما می باشد و با توجه به درصدی که در هرکدام از دروس کسب کرده اید، تعیین می شود.

رتبه در سهمیه نهایی

این رتبه تعیین کننده شانس قبولی شما می باشد، زیرا ملاک پذیرش در دانشگاه های سراسری رتبه در سهمیه می باشد. لازم به ذکر است که هر یک از داوطلبان فقط با داوطلبان سهمیه خود به رقابت می پردازند نه با کل داوطلبان کشور. در واقع متقاضیان براساس محل تحصیل سه سال آخر دوره دوم متوسطه در یکی از مناطق 1، 2 و 3 دسته بندی می شوند. بنابراین تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری بسیار حائز اهمیت می باشد.

رتبه کشوری

رتبه کشوری وضعیت شما را در بین داوطلبان کنکور ریاضی کل کشور مشخص می کند و این رتبه برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر گذار است.

مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی
مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

همان طور که می دانید، مهم ترین بخش برای پذیرش در دانشگاه، انجام انتخاب رشته هوشمندانه و اصولی می باشد که متاسفانه برخی از داوطلبان حتی با وجود کسب رتبه های عالی به دلیل عدم آگاهی از تکنیک های انتخاب رشته، در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود پذیرفته نمی شوند. توجه به علاقه مندی خود، سطح علمی، امکانات رفاهی و خوابگاهی دانشگاه های مورد نظر، مسافت و دوری دانشگاه، از مهم ترین پارامترهایی هستند که باید در زمان انتخاب رشته مدنظر قرار دهید.

ترتیب چینش کدرشته ها در فرم انتخاب رشته 

انتخاب های خوش بینانه: این سوال برای بسیاری از داوطلبان ایجاد می شود که آیا با وجود کسب رتبه های نه چندان جالب می توانیم رشته های تاپ و پرمتقاضی را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهیم؟ در پاسخ باید بگوییم که حتی اگر شانش پذیرش شما در رشته ای بسیار پایین می باشد، آن کدرشته را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهید تا حتی اگر به احتمال 1 درصد امکان قبولی دارید، شانس خود را از دست نداده باشید. 20 الی 30 درصد از فرم انتخاب رشته خود را به انتخاب های خوش بینانه اختصاص دهید.

انتخاب های واقع بینانه: مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته، انتخاب های واقع بینانه می باشند که بیش از 50 درصد فرم را باید به آن اختصاص داد. این انتخاب ها متناسب با رتبه شما می باشند. برای مثال داوطلبی که رتبه 1500 را کسب کرده است، به طور معقول با این رتبه در رشته های مهندسی دانشگاه های روزانه پذیرفته خواهد شد.

انتخاب های بدبینانه: انتخاب های بدبینانه آخرین بخش فرم انتخاب رشته می باشند و مربوط به کدرشته هایی هستند که شانس قبولی داوطلب در آن ها بسیار زیاد است. برای مثال داوطلبان دارای رتبه حدود 2000 الی 3000 حتما در رشته های مهندسی دانشگاه های غیرانتفاعی تهران پذیرفته می شوند ولی باید این رشته ها را در آخرین بخش فرم قرار دهند تا اگر در انتخاب های خوش بینانه و واقع بینانه پذیرفته نشدند، حتما در این انتخاب ها پذیرفته شوند.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

زیر گروه های گروه آزمایشی ریاضی 1401

رشته هایی که در دفترچه و دانشگاه ها ارائه می شوند بر اساس ضریب درس های ارائه شده، دسته بندی هایی به عنوان زیر گروه را تشکیل می دهند و شایان ذکر است، رشته ریاضی شامل سه زیر گروه می باشد که به شرح زیر است.

رشته های کنکور ریاضی 1401
زیر گروه 1
مهندسی کامپیوتر ( تمام گرایش ها )، مهندسی صنایع ( تمام گرایش ها )، مهندسی عمران ( تمام گرایش ها )، مهند‌‌سی د‌‌ریا ( تمام گرایش‌ ها )، د‌‌بیری فیزیک، مهند‌‌سی رباتیک، مهند‌‌سی فناوری اطلاعات ( IT )، مهندسی برق ( تمام گرایش ها )، مهندسی مکانیک ( تمام گرایش ها )، مهندسی مواد ( تمام گرایش ها)، مهندسی نساجی ( تمام گرایش ها )، مهندسی هوا فضا ( تمام گرایش ها )، هوانوردی ( تمام گرایش ها )، مهندسی معماری، تکنولوژی ماشین های کشاورزی، مهندسی کشاورزی ( تمام گرایش ها )، مهند‌‌سی پزشکی ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی، مهند‌‌سی ماشین‌های ریلی، کارشناسی مد‌‌یریت ( تمام گرایش‌ها )، کارشناسی حسابد‌‌اری ( تمام گرایش‌ها )، علوم کامپیوتر و…
زیر گروه 2
مهند‌‌سی پلیمر ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی شیمی ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی معد‌‌ن ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی پتروشیمی، مهند‌‌سی ایمنی صنعتی، مهند‌‌سی ایمنی و بازرسی فنی، مهند‌‌سی نفت ( تمام گرایش‌ها )، شیمی ( تمام گرایش‌ها ) و…
زیر گروه 3
کارد‌‌انی فنی برق ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌ان فنی شیمی ( تمام گرایش‌ها )، معلم فنی صنایع شیمیایی، کارد‌‌انی فنی صنایع غذایی، کارد‌‌انی ایمنی صنعتی، معلم فنی صنایع چوب، کارد‌‌انی فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌انی فنی معد‌‌ن ( استخراج معاد‌‌ن ذغال سنگ )، کارد‌‌انی فنی مکانیک ( تمام گرایش‌ها به جز گرایش تاسیسات )، الکترونیک هواپیمایی، مخابرات هواپیمایی، معلم فنی مواد‌‌ (تمام گرایش‌ها)، کارد‌‌انی صنایع چوب، کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چوب، کارد‌‌انی استخراج معاد‌‌ن غیر ذغال سنگ، کارد‌‌انی فنی عملیات پتروشیمی، معلم فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چاپ، کارد‌‌انی شیمی مواد‌‌

چنانچه پس از اعلام نتایج نهایی کنکور، نسبت به هر یک از مندرجات آن از جمله درصد کسب شده، رتبه یا اعمال سهمیه ها معترض بودید، می توانید از طریق سامانه هایی که معرفی می شوند، اعتراض به نتایج کنکور سراسری یا آزاد خود را به ثبت برسانید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور ریاضی دانشگاه سراسری 1401 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

این فرآیند در نیمه اول مردادماه 1401 انجام می شود.

2- انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری 1401 از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سامانه sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.org، انجام می شود.

3- چه تعداد کد رشته می توانم در فرم انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401 وارد کنم؟

حداکثر 150 کد رشته برای انتخاب رشته سراسری و 100 کد رشته برای دانشگاه آزاد می توان انتخاب نمود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور