خانه انتخاب رشته کنکور انتخاب رشته کنکور ریاضی دی و تیر 1402

انتخاب رشته کنکور ریاضی دی و تیر 1402

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی
انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

مسئله توانایی و استعداد هر فرد نیز در انتخاب رشته موضوع حائز اهمیتی می باشد. توجه داشته باشید که ممکن است با تحصیل در یک رشته پر متقاضی به موفقیت دست پیدا نکنید ولی با وارد شدن به رشته و کاری که در آن استعداد و شایستگی مدنظر را داشته باشید، موفقیت های روز افزونی کسب نمایید. بنابراین استعداد، علاقه و توجه به بازار کار جزء پارامتر های مهم در انتخاب رشته است و از این جهت، تصمیم گرفتیم این مقاله را به انتخاب رشته کنکور ریاضی اختصاص دهیم.

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی برای هر دو نوبت سال 1402 نیمه دوم مرداد ماه 1402 انجام خواهد شد.

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

با اعلام نتایج کنکور سراسری، افرادی که موفق به کسب حدنصاب علمی لازم در این آزمون شده و مجاز به انتخاب رشته هستند، می توانند با توجه به اطلاعیه های موجود، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و فرآیند انتخاب رشته کنکور خود را آغاز نمایند. داوطلبان دانشگاه آزاد نیز می توانند در زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402 جهت نام نویسی خود اقدام کنند.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری نیز مطابق توضیحات گفته شده، برای هر دو نوبت دی ماه 1401 و تیر ماه 1402، در نیمه مرداد ماه 1402 انجام خواهد شد. همچنین پیش بینی می شود مطابق روند دوره های گذشته این فرآیند برای افرادی که نیاز به ویرایش داشته و یا از انتخاب رشته جا مانده اند، تمدید نیز شود که با توجه به عدم اعلام زمان دقیق در این زمینه، توصیه می شود در کانال کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره عضویت یافته تا در اسرع وقت از اخبار مربوط به مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور مطلع شوید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

داوطلبانی که با توجه به کارنامه اولیه خود قصد دارند انتخاب های خود در رشته محل های ارائه شده دانشگاه سراسری و همچنین آزاد را به ثبت برسانند، لازم است مطابق مراحل بیان شده در زیر اقدام نمایند.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه های سراسری

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • گزینش لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402” 

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • کلیک بر روی دکمه “خرید کارت” جهت پرداخت هزینه لازم برای خرید کارت اعلام علاقه مندی به پذیرش در رشته های دانشگاه فرهنگیان، غیر انتفاعی و پیام نور (درصورتی که هنگام ثبت نام کارت اعتباری تهیه نموده اید، به پرداخت هزینه نیازی نخواهید داشت.)

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 •  مشخص کردن نوع کارت با انتخاب عبارت مورد نظر و فشردن کلید “تایید و ادامه”

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • درج نمودن اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک در جایگاه های مشخص و انتخاب گزینه “تایید و ادامه”

مرحله پنجم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • فعال کردن تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و گزینش دکمه “ادامه روند پرداخت”

مرحله ششم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی در کادرهای مربوطه و سپس کلیک بر روی گزینه“پرداخت”

مرحله هفتم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • بازگشت به صفحه اول ثبت نام، فعال نمودن دکمه رادیویی “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402 را مطالعه نموده ام” و انتخاب عبارت “تایید و ادامه-گام بعدی”

مرحله هشتم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • تکمیل اطلاعات مورد نیاز از طریق یکی از سه روش نشان داده شده، سپس کلیک بر روی دکمه “ورود به سیستم”

مرحله نهم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

بعد از اینکه کد رشته های مورد نظر خود را در فرم اینترنتی نمایش داده شده درج کردید، دکمه “تایید نهایی” را جهت اتمام فرآیند انتخاب رشته و دریافت کد پیگیری خود بفشارید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

مرحله اول انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

 • وارد کردن کد ملی (یا کد رهگیری اتباع غیر ایرانی) و شناسه دانشگاه آزاد (کد دسترسی 7 رقمی درج شده در انتهای کارنامه اولیه) و فشردن دکمه “ورود”

مرحله دوم انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

 •  پرداخت الکترونیکی هزینه و دریافت کد رهگیری و کلیک بر روی کلید “پرداخت” 

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

 • وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی و انتخاب گزینه “پرداخت” و در نهایت دریافت کد رهگیری نشان داده شده

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

 • پس از واریز هزینه، دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را دانلود نموده و کد رشته های مورد علاقه خود را یادداشت برداری کنید.
 • حال با کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402” فرم انتخاب رشته را دریافت و تکمیل نمایید و سپس گزینه “ثبت نهایی” را انجام دهید.
 • در پایان تمام مراحل و تایید نهایی، حتما از کد پیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری (اعم از روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان) به صورت مشترک و همزمان از طریق سایت sanjesh.org انجام می گیرد و تمامی رشته های ارائه شده در دوره های مذکور در قالب دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی در اختیار افراد قرار داده می شود. در این فایل همچنین، به بیان نکات و اطلاعات مورد نیاز متقاضیان جهت انجام فرآیند نام برده پرداخته شده است.

همان طور که پیش تر اشاره شد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد از سایر دانشگاه ها مجزا و از طریق سایت azmoon.org انجام می شود، از این رو دارای دفترچه ای جداگانه نیز می باشد که بر روی همین سایت منتشر شده و همزمان با شروع فرآیند انتخاب رشته در دسترس داوطلبان قرار می گیرد.

البته به جهت آن که هنوز دفترچه های انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد سال 1402 هنوز منتشر نشده است، متقاضیان می توانند برای آشنایی بیشتر پی دی اف های مربوط به دوره گذشته را مطالعه نمایند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی 1401

(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1401 (بخش پیوست)
(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی 1402(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 1401
(جهت دانلود فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 1402

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

بررسی کارنامه برای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

نتایج کنکور سراسری برای هر داوطلب در قالب یک کارنامه و از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود و اولین گام برای یک انتخاب رشته ایده آل، تحلیل درست کارنامه است. کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود که قسمت اول شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی و قسمت دوم متشکل از اطلاعات آزمونی شما است. در ادامه مطلب توضیحات کارنامه کنکور را مطالعه کنید تا به درک درستی از اطلاعات مندرج در کارنامه برسید.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم

دانشگاه های روزانه و نوبت دوم به دلیل آن که ظرفیت پذیرش محدودی دارند، همه داوطلبان مجاز به تحصیل در این دانشگاه ها نمی شوند و فقط داوطلبانی که عبارت مجاز در بند مربوط به دانشگاه روزانه و نوبت دوم کارنامه آن ها درج شده باشد، می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه ها اقدام نمایند.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

از شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان کسب رتبه قابل قبول در کنکور سراسری است و معمولا داوطلبانی که تراز 6500 و بالاتر را دارند، می توانند انتخاب رشته این دانشگاه را انجام دهند. علاوه بر آن باید در کادر مربوط به دانشگاه فرهنگیان عبارت مجاز درج شده باشد.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد

با توجه به آن که دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد شعبه هایی از دانشگاه های روزانه می باشند، بنابراین برای انتخاب رشته این دانشگاه ها نیز باید رتبه مناسبی کسب کنید و در کارنامه نیز مجاز به انتخاب رشته شده باشید.

وضعیت مجاز بودن به دانشگاه آزاد

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد هیچ محدودیتی وجود ندارد و همه داوطلبان می توانند در انتخاب رشته این دانشگاه شرکت نمایند.

رتبه در سهمیه نهایی

این رتبه تعیین کننده شانس قبولی شما می باشد، زیرا ملاک پذیرش در دانشگاه های سراسری رتبه در سهمیه می باشد. لازم به ذکر است که هر یک از داوطلبان فقط با داوطلبان سهمیه خود به رقابت می پردازند نه با کل داوطلبان کشور. در واقع متقاضیان براساس محل تحصیل سه سال آخر دوره دوم متوسطه در یکی از مناطق 1، 2 و 3 دسته بندی می شوند. بنابراین تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری بسیار حائز اهمیت می باشد.

رتبه کشوری

رتبه کشوری وضعیت شما را در بین داوطلبان کنکور ریاضی کل کشور مشخص می کند و این رتبه برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر گذار است.

مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی
مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

همان طور که می دانید، مهم ترین بخش برای پذیرش در دانشگاه، انجام انتخاب رشته هوشمندانه و اصولی می باشد که متاسفانه برخی از داوطلبان حتی با وجود کسب رتبه های عالی به دلیل عدم آگاهی از تکنیک های انتخاب رشته، در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود پذیرفته نمی شوند. توجه به علاقه مندی خود، سطح علمی، امکانات رفاهی و خوابگاهی دانشگاه های مورد نظر، مسافت و دوری دانشگاه، از مهم ترین پارامترهایی هستند که باید در زمان انتخاب رشته مدنظر قرار دهید.

ترتیب چینش کدرشته ها در فرم انتخاب رشته 

انتخاب های خوش بینانه: این سوال برای بسیاری از داوطلبان ایجاد می شود که آیا با وجود کسب رتبه های نه چندان جالب می توانیم رشته های تاپ و پرمتقاضی را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهیم؟ در پاسخ باید بگوییم که حتی اگر شانش پذیرش شما در رشته ای بسیار پایین می باشد، آن کدرشته را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهید تا حتی اگر به احتمال 1 درصد امکان قبولی دارید، شانس خود را از دست نداده باشید. 20 الی 30 درصد از فرم انتخاب رشته خود را به انتخاب های خوش بینانه اختصاص دهید.

انتخاب های واقع بینانه: مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته، انتخاب های واقع بینانه می باشند که بیش از 50 درصد فرم را باید به آن اختصاص داد. این انتخاب ها متناسب با رتبه شما می باشند. برای مثال داوطلبی که رتبه 1500 را کسب کرده است، به طور معقول با این رتبه در رشته های مهندسی دانشگاه های روزانه پذیرفته خواهد شد.

انتخاب های بدبینانه: انتخاب های بدبینانه آخرین بخش فرم انتخاب رشته می باشند و مربوط به کدرشته هایی هستند که شانس قبولی داوطلب در آن ها بسیار زیاد است. برای مثال داوطلبان دارای رتبه حدود 2000 الی 3000 حتما در رشته های مهندسی دانشگاه های غیرانتفاعی تهران پذیرفته می شوند ولی باید این رشته ها را در آخرین بخش فرم قرار دهند تا اگر در انتخاب های خوش بینانه و واقع بینانه پذیرفته نشدند، حتما در این انتخاب ها پذیرفته شوند.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

رشته های گروه آزمایشی ریاضی 1402

رشته هایی که در دفترچه و دانشگاه ها ارائه می شوند برای این گروه آزمایشی مطابق جدول زیر خواهند بود.

رشته های کنکور ریاضی 1402
مهندسی کامپیوتر ( تمام گرایش ها )مهندسی صنایع ( تمام گرایش ها )مهندسی عمران ( تمام گرایش ها )مهند‌‌سی د‌‌ریا ( تمام گرایش‌ ها )
د‌‌بیری فیزیکمهند‌‌سی رباتیکمهند‌‌سی فناوری اطلاعات ( IT )مهندسی برق ( تمام گرایش ها )
مهندسی مکانیک ( تمام گرایش ها )مهندسی مواد ( تمام گرایش ها)مهندسی نساجی ( تمام گرایش ها )مهندسی هوا فضا ( تمام گرایش ها )
هوانوردی ( تمام گرایش ها )مهندسی معماریتکنولوژی ماشین های کشاورزیمهند‌‌سی ماشین‌های ریلی
مهندسی کشاورزی ( تمام گرایش ها )مهند‌‌سی پزشکی ( تمام گرایش‌ها )مهند‌‌سی حمل و نقل ریلیمهندسی خط و سازه‌های ریلی
کارشناسی مد‌‌یریت ( تمام گرایش‌ها )کارشناسی حسابد‌‌اری ( تمام گرایش‌ها )علوم کامپیوترمهند‌‌سی پلیمر ( تمام گرایش‌ها )
مهند‌‌سی شیمی ( تمام گرایش‌ها )مهند‌‌سی معد‌‌ن ( تمام گرایش‌ها )مهند‌‌سی پتروشیمیمهند‌‌سی ایمنی صنعتی
مهند‌‌سی ایمنی و بازرسی فنیمهند‌‌سی نفت ( تمام گرایش‌ها )شیمی ( تمام گرایش‌ها )کارد‌‌انی فنی برق ( تمام گرایش‌ها )
کارد‌‌ان فنی شیمی ( تمام گرایش‌ها )معلم فنی صنایع شیمیاییکارد‌‌انی فنی صنایع غذاییکارد‌‌انی ایمنی صنعتی
معلم فنی صنایع چوبکارد‌‌انی فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )کارد‌‌انی فنی معد‌‌ن ( استخراج معاد‌‌ن ذغال سنگ )کارد‌‌انی فنی مکانیک ( تمام گرایش‌ها به جز گرایش تاسیسات )
الکترونیک هواپیماییمخابرات هواپیماییمعلم فنی مواد‌‌ (تمام گرایش‌ها)کارد‌‌انی صنایع چوب
کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چوبکارد‌‌انی استخراج معاد‌‌ن غیر ذغال سنگکارد‌‌انی فنی عملیات پتروشیمیمعلم فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )
کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چاپکارد‌‌انی شیمی مواد‌‌

چنانچه پس از اعلام نتایج نهایی کنکور، نسبت به هر یک از مندرجات آن از جمله درصد کسب شده، رتبه یا اعمال سهمیه ها معترض بودید، می توانید از طریق سامانه هایی که معرفی می شوند، اعتراض به نتایج کنکور سراسری یا آزاد خود را به ثبت برسانید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور ریاضی دانشگاه سراسری 1402 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402 برای هر دو نوبت اول و دوم در نیمه دوم مرداد ماه 1402 انجام می شود.

2- انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری 1402 از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سامانه sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.org، انجام می شود.

3- چه تعداد کد رشته می توانم در فرم انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402 وارد کنم؟

حداکثر 150 کد رشته برای انتخاب رشته سراسری و 100 کد رشته برای دانشگاه آزاد می توان انتخاب نمود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور