تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

رهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400
انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

در هر کدام از گروه های آزمایشی کنکور سراسری چند رشته خاص و پرطرفدار وجود دارد که بیشتر داوطلبان در پی قبولی در این رشته ها هستند. برای مثال در گروه آزمایشی ریاضی، رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع و سایر رشته های مهندسی، جزء رشته های پر طرفدار محسوب می شوند.

ولی باید این نکته را در نظر داشت که هر رشته و دانشگاهی دارای ظرفیتی محدودی می باشد و هر کشوری به تخصص در تمام زمینه های موجود، نیاز دارد و همچنین مسئله توانایی و استعداد هر فرد نیز در انتخاب رشته بسیار امر حائز اهمیتی می باشد. ممکن است با تحصیل در یک رشته پر طرفدار به موفقیت دست پیدا نکنید ولی با وارد شدن به رشته و کاری که در آن استعداد و شایستگی مدنظر را داشته باشید، بتوانید به موفقیت های روز افزون کسب نمایید. بنابراین استعداد، علاقه و توجه به بازار کار جزء پارامتر های مهم در انتخاب رشته است و از این جهت، تصمیم گرفتیم این مقاله را به انتخاب رشته کنکور ریاضی اختصاص دهیم.

تعداد انتخاب های مجاز برای انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی 150 کد رشته محل و برای دانشگاه آزاد 100 کد رشته محل می باشد.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد ریاضی 99

چند روز پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری در تاریخ 30 شهریور ماه 99، داوطلبان می توانند در بازه زمانی 2 تا 5 مهر ماه 99 به تکمیل فرم انتخاب رشته خود بپردازند. مهلت انتخاب رشته دانشگاه های آزاد هنوز اعلام نشده است اما شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام انتخاب رشته از زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد مطلع شوید. در خصوص انتخاب رشته لازم است از چند نکته اطلاع یابید که شامل موارد زیر می باشد:

  1. انتخاب رشته دانشگاه های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگران به صورت مشترک و همزمان و از طریق سایت sanjesh.org انجام می گیرد و توضیحات لازم برای انجام انتخاب رشته، در دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی قرار داده شده است.
  2. انتخاب رشته دانشگاه آزاد از سایر دانشگاه ها مجزا و از طریق سایت azmoon.iau.ac.ir انجام می شود. کدرشته های تحصیلی تمام دانشگاه های آزاد کشور در دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد قرار داده شده است.
  3. برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری نیازی به واریز هزینه نمی باشد اما برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید با خرید کارت اعتباری از سایت مذکور مبلغی تحت عنوان هزینه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد پرداخت نمایید.
  4. تعداد انتخاب های مجاز هر داوطلب برای دانشگاه آزاد، 100 کد رشته محل و برای دانشگاه های سراسری روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگران 150 کدرشته محل می باشد.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی 2 لغایت 5 مهر ماه 99 می باشد اما امکان تمدید مهلت انتخاب رشته توسط سازمان سنجش و آموزش کشور وجود خواهد داشت. پس از اتمام مراحل انتخاب رشته این دانشگاه ها زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد آغاز می شود. جهت تسهیل فرآیند انتخاب رشته داوطلبان عزیز فایل دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی در جدول زیر قرار داده شده است که جهت دانلود آن، می بایست، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی 99

(جهت دریافت دفترچه، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه اول دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحیه دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 99

(جهت دریافت دفترچه، روی لینک کلیک کنید.)

بررسی کارنامه برای انتخاب رشته کنکور ریاضی 99

نتایج کنکور سراسری برای هر داوطلب در قالب یک کارنامه و از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود و اولین گام برای یک انتخاب رشته ایده آل، تحلیل درست کارنامه است. کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود که قسمت اول شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی و قسمت دوم متشکل از اطلاعات آزمونی شما است. در ادامه مطلب توضیحات کارنامه کنکور را مطالعه کنید تا به درک درستی از اطلاعات مندرج در کارنامه برسید.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم

دانشگاه های روزانه و نوبت دوم به دلیل آنکه ظرفیت پذیرش محدودی دارند، همه داوطلبان مجاز به تحصیل در این دانشگاه ها نمی شوند و فقط داوطلبانی که عبارت «مجاز»، در بند مربوط به دانشگاه روزانه و نوبت دوم کارنامه شان درج شده باشد، می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه ها اقدام نمایند.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

از شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان کسب رتبه قابل قبول در کنکور سراسری است و معمولا داوطلبانی که تراز 6500 و بالاتر را دارند می توانند انتخاب رشته این دانشگاه را انجام دهند، علاوه بر آن باید در کادر مربوط به دانشگاه فرهنگیان عبارت «مجاز»، درج شده باشد.

وضعیت مجاز بودن در دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد

با توجه به آن که دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، شعبه هایی از دانشگاه های روزانه می باشند بنابراین برای انتخاب رشته این دانشگاه ها نیز باید رتبه مناسبی کسب کنید و در کارنامه نیز مجاز به انتخاب رشته شده باشید.

وضعیت مجاز بودن به دانشگاه آزاد

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد هیچ محدودیتی وجود ندارد و همه داوطلبان می توانند در انتخاب رشته این دانشگاه شرکت نمایند.

ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها

منظور از این عبارت، تراز کسب شده شما می باشد و با توجه به درصدی که در هرکدام از دروس کسب کرده اید، تعیین می شود.

رتبه در سهمیه نهایی

این رتبه تعیین کننده شانس قبولی شما می باشد زیرا ملاک پذیرش در دانشگاه های سراسری، رتبه در سهمیه می باشد. لازم به ذکر است که هر یک از داوطلبان فقط با داوطلبان سهمیه خود به رقابت می پردازند نه با کل داوطبان کشور. در واقع داوطلبان براساس محل تحصیل سه سال آخر دوره دوم متوسطه در یکی از مناطق 1، 2 و 3 دسته بندی می شوند. برای اطلاع از تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری بر روی لینک کلیک کنید.

رتبه کشوری

رتبه کشوری وضعیت شما را در بین داوطلبان کنکور ریاضی کل کشور مشخص می کند و این رتبه برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر گذار است.

مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 99

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 99
مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 99

همان طور که می دانید مهم ترین بخش برای پذیرش در دانشگاه، انجام انتخاب رشته هوشمندانه و اصولی می باشد که متاسفانه برخی از داوطلبان حتی با وجود کسب رتبه های عالی به دلیل عدم آگاهی از تکنیک های انتخاب رشته، در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود پذیرفته نمی شوند. توجه به علاقمندی خود، سطح علمی، امکانات رفاهی و خوابگاهی دانشگاه های مورد نظر، مسافت و دوری دانشگاه، از مهم ترین پارامترهایی هستند که باید در زمان انتخاب رشته مدنظر قرار دهید.

ترتیب چینش کدرشته ها در فرم انتخاب رشته 

انتخاب های خوش بینانه: بسیاری از داوطلبان این سوال برایشان ایجاد می شود حتی با وجود کسب رتبه های نه چندان جالب، می توانیم رشته های تاپ و پرمتقاضی را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهیم؟ در پاسخ باید بگوییم که حتی اگر شانش پذیرش شما در رشته ای بسیار پایین می باشد، آن کدرشته را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهید تا حتی اگر به احتمال 1 درصد امکان قبولی داشته باشید، شانس خود را از دست نداده باشید. 20 الی 30 درصد از فرم انتخاب رشته خود را به انتخاب های خوش بینانه اختصاص دهید.

انتخاب های واقع بینانه: مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته، انتخاب های واقع بینانه می باشند که بیش از 50 درصد فرم را باید به آن اختصاص داد. این انتخاب ها متناسب با رتبه شما می باشند. برای مثال داوطلبی که رتبه 1500 را کسب کرده است، به طور معقول با این رتبه در رشته های مهندسی دانشگاه های روزانه پذیرفته خواهد شد.

انتخاب های بدبینانه: انتخاب های بدبینانه آخرین بخش فرم انتخاب رشته می باشند و مربوط به کدرشته هایی هستند که شانس قبولی داوطلب در آن ها بسیار زیاد است. برای مثال داوطلبان دارای رتبه حدود 2000 الی 3000 حتما در رشته های مهندسی دانشگاه های غیرانتفاعی تهران پذیرفته می شوند ولی باید این رشته ها را در آخرین بخش فرم قرار دهند تا اگر در انتخاب های خوش بینانه و واقع بینانه پذیرفته نشدند، حتما در این انتخاب ها پذیرفته شوند.

زیر گروه های گروه آزمایشی ریاضی 99

رشته هایی که در دفترچه و دانشگاه ها ارائه می شوند بر اساس ضریب درس های ارائه شده، دسته بندی هایی به عنوان زیر گروه را تشکیل می دهند و شایان ذکر است، رشته ریاضی شامل سه زیر گروه می باشد که به شرح زیر است.

رشته های زیر گروه یک

مهندسی کامپیوتر ( تمام گرایش ها )، مهندسی صنایع ( تمام گرایش ها )، مهندسی عمران ( تمام گرایش ها )، مهند‌‌سی د‌‌ریا ( تمام گرایش‌ ها )، د‌‌بیری فیزیک، مهند‌‌سی رباتیک، مهند‌‌سی فناوری اطلاعات ( IT )، مهندسی برق ( تمام گرایش ها )، مهندسی مکانیک ( تمام گرایش ها )، مهندسی مواد ( تمام گرایش ها)، مهندسی نساجی ( تمام گرایش ها )، مهندسی هوا فضا ( تمام گرایش ها )، هوانوردی ( تمام گرایش ها )، مهندسی معماری، تکنولوژی ماشین های کشاورزی، مهندسی کشاورزی ( تمام گرایش ها )، مهند‌‌سی پزشکی ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی، مهند‌‌سی ماشین‌های ریلی، کارشناسی مد‌‌یریت ( تمام گرایش‌ها )، کارشناسی حسابد‌‌اری ( تمام گرایش‌ها )، علوم کامپیوتر و…

رشته های زیر گروه دو

مهند‌‌سی پلیمر ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی شیمی ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی معد‌‌ن ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی پتروشیمی، مهند‌‌سی ایمنی صنعتی، مهند‌‌سی ایمنی و بازرسی فنی، مهند‌‌سی نفت ( تمام گرایش‌ها )، شیمی ( تمام گرایش‌ها ) و…

رشته های زیر گروه سه

کارد‌‌انی فنی برق ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌ان فنی شیمی ( تمام گرایش‌ها )، معلم فنی صنایع شیمیایی، کارد‌‌انی فنی صنایع غذایی، کارد‌‌انی ایمنی صنعتی، معلم فنی صنایع چوب، کارد‌‌انی فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌انی فنی معد‌‌ن ( استخراج معاد‌‌ن ذغال سنگ )، کارد‌‌انی فنی مکانیک ( تمام گرایش‌ها به جز گرایش تاسیسات )، الکترونیک هواپیمایی، مخابرات هواپیمایی، معلم فنی مواد‌‌ (تمام گرایش‌ها)، کارد‌‌انی صنایع چوب، کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چوب، کارد‌‌انی استخراج معاد‌‌ن غیر ذغال سنگ، کارد‌‌انی فنی عملیات پتروشیمی، معلم فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چاپ، کارد‌‌انی شیمی مواد‌‌

با توجه به این که انتخاب رشته مرحله حساس و مهمی در زندگی داوطلبان عزیز محسوب می شود، پیشنهاد می کنیم این انتخاب مهم را حتما با مشورت افرادی متحصص و دانا انجام دهید. با توجه به این که آزمون دانشگاه سراسری و آزاد با هم ادغام شده اند، اعلام نتایج کنکور 99 نیز برای هر دو این دانشگاه ها به صورت هم زمان و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود، اما انتخاب رشته آزاد به صورت کاملا مجزا از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و از طریق سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد. لازم به ذکر است، اگر در کارنامه خود از نظر درصد کسب شده یا رتبه تناقض هایی را مشاهده می نمایید، می توانید اعتراض به نتایج کنکور سراسری خود را در سامانه darkhast.sanjesh.org، ثبت نمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه سراسری در چه تاریخی انجام پذیر است؟

زمان انتخاب رشته دانشگاه سراسری در بازه زمانی 2 تا 5 مهرماه 99 در نظر گرفته شده است، اما امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

2- انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سامانه sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.iau.ac.ir، در زمان معین شده، انجام پذیر می باشد.

3- چه تعداد کد رشته می توانم در فرم انتخاب رشته خود وارد کنم؟

حداکثر 150 کد رشته برای انتخاب رشته سراسری و 100 کد رشته برای دانشگاه آزاد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور