خانه سایر مطالب برنامه امتحانات نهایی خرداد دهم ۱۴۰۲

برنامه امتحانات نهایی خرداد دهم ۱۴۰۲

برنامه امتحان نهایی دهم 1401-1402
بارم بندی امتحانات نهایی پایه دهم ۱۴۰۲

با توجه به اینکه طبق قوانین جدید تغییرات کنکور، پایه دهم به یکی از پایه های تاثیرگذار در کنکور سراسری سال های آینده تبدیل خواهد شد، آگاهی از زمان امتحان نهایی پایه دهم می تواند به دانش آموز در برنامه ریزی درسی بهتر کمک نماید. امتحان نهایی دهم ۱۴۰۲، صرفا برای چند درس به صورت همزمان در کل کشور برگزار می شود. اهمیت نتایج این آزمون به علت تاثیر مستقیم و قطعی نمرات بر روی رتبه قبولی کنکور 1402 می باشد.

با حذف دروس عمومی از کنکور 1402 اهمیت نمرات پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در کسب رتبه برتر بسیار بیشتر از گذشته است و همین موضوع باعث گردیده تا دانش آموزان و سایر متقاضیان تلاش خود را نسبت به موفقیت در آزمون نهایی دهم بیشتر نمایند.

دانش آموزانی که به عنوان غایبین موجه شناخته می شوند، می توانند در تاریخ های 29 و 31 خرداد ماه ۱۴۰۲ در آزمون نهایی شرکت نمایند.

برنامه امتحانات نهایی دهم 1402

برگزاری امتحان نهایی دهم یکی از اقدامات جدید آموزش و پرورش است و در سال های گذشته دانش آموزان تنها در پایه دوازدهم، به رقابت در امتحانات پایانی می پرداختند. تصویب تغییرات کنکور در جهت افزایش تاثیر سوابق تحصیلی بر رتبه کنکور سراسری، باعث گردید تا به مرور تمامی دروس امتحان نهایی پایه دهم نیز به صورت کشوری برگزار گردد.

برای سال ۱۴۰۲ از هر رشته 2 درس به صورت نهایی برگزار شده است. برنامه امتحان نهایی پیش از فرارسیدن خرداد ماه 1402 به دانش آموزان ارائه شده است.

برنامه امتحانات نهایی دهم 1402

برنامه امتحانات پایه دهم ۱۴۰۲
تاریخریاضی و فیزیکعلوم تجربیعلوم انسانی
دوشنبه 1 خرداد 1402فارسی 1فارسی 1فارسی 1
چهارشنبه 3 خرداد ۱۴۰۲فیزیک 1زیست شناسی 1عربی زبان قرآن 1

برنامه امتحانات نهایی دهم 1402 (ویژه غایبین)

اگر بنابه هر دلیلی داوطلب نتوانند در تاریخ های تعیین شده در جدول بالا در جلسه آزمون حاضر شود، می تواند با ارائه دلیل موجه در تاریخ های 29 و 31 خرداد ۱۴۰۲ مطابق برنامه زیر در امتحان شرکت کند.

برنامه امتحانات نهایی پایه دهم ۱۴۰۲ (ویژه غایبین)
تاریخریاضی و فیزیکعلوم تجربیعلوم انسانی
دوشنبه 29 خرداد 1402فارسی 1فارسی 1فارسی 1
چهارشنبه 31 خرداد ۱۴۰۲فیزیک 1زیست شناسی 1عربی زبان قرآن 1

نکته:

در صورتی که دانش آموزان نتوانند در نوبت خرداد نمره قبولی دریافت نمایند، می‌‌ توانند در شهریور ماه ۱۴۰۲ و مطابق برنامه ای که متعاقبا منتشر می شود، مجدد در امتحان نهایی پایه دهم شرکت نمایند. شما می توانید از طریق این مقاله و یا ورود به کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره به محض انتشار اخبار مرتبط از آن مطلع گردید.

بارم بندی و حذفیات امتحانات نهایی دهم 1402

اهمیت آگاهی از برنامه امتحانات نهایی دهم در این است که دانش آموزان می توانند با آگاهی از برنامه امتحانی با توجه به طرح درس و جزئیات بارم بندی دروس پایه دهم، همگام با معلمان خود پیش روند.

در این صورت دانش آموزان مشکلات کمتری را برای آماده شدن جهت شرکت امتحانات نهایی پایه دهم خواهند داشت. برای اطلاع از روش صحیح مطالعه فیزیک و یا آشنایی با روش صحیح مطالعه عربی می توانید به لینک های ارائه شده مراجعه نمایید.

همچنین اطلاع از بارم بندی امتحانات و برنامه ریزی بر اساس آن باعث می شود تا داوطلبان کنکور سراسری 1402، بتوانند با داشتن سوابق تحصیلی بهتر، شانس قبولی بیشتری را برای قبولی در کنکور سراسری برای خود رقم بزنند. بارم بندی دروسی که در سال 1402 امتحان نهایی دارند، به شرح زیر است.

بارم بندی درس فارسی 1 پایه دهم ۱۴۰۲ برای تمامی رشته ها

بارم بندی امتحان نهایی درس فارسی 1 
موضوعنمره
معنی واژه1
املا واژه2
دستور زبان4
آرایه ادبی3
تاریخ ادبیات1
حفظ شعر1
درک مطلب3
معنی و مفهوم نثر2.5
معنی و مفهوم نظم2.5
جمع کل20

بارم بندی درس زیست 1 پایه دهم ۱۴۰۲ رشته تجربی

بارم بندی امتحان نهایی دهم درس زیست 1 
موضوعنمره
دنیای زنده2
گوارش و جذب مواد3
تبادلات گازی2
گردش مواد در بدن3.5
تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد1.5
از یاخته تا گیاه3
جذب و انتقال مواد از گیاهان2.5
فعالیت ها2.5
جمع کل20

بارم بندی درس فیزیک 1 امتحان نهایی پایه دهم 1402 رشته ریاضی

بارم بندی امتحان نهایی دهم فیزیک 1 
موضوعنمره
محتوای نظری فصل 11.75
فعالیت و آزمایش فصل 10.5
محتوای نظری فصل 22.5
فعالیت  آزمایش فصل 21.5
محتوای نظری فصل 3 (تا ابتدای بخش 3- 3 تا صفحه 60)1.25
محتوای نظری فصل 3 ( از ابتدای بخش 3- 3 تا پایان فصل)3.5
فعالیت و آزمان فصل 3 (از ابتدای بخش 3- 3 تا پایان فصل)0.5
محتوای نظری فصل 47
فعالیت و آزمایش فصل 41.5
جمع کل20

بارم بندی درس عربی 1 امتحان نهایی پایه دهم ۱۴۰۲ رشته انسانی

بارم بندی امتحان نهایی دهم درس عربی 1 
موضوعنمره
نوشتن معنای کلمه از عربی به فارسی، مترادف و متضاد، تشخیص کلمه ناهماهنگ در میان کلمات از میان چهار کلمه، نوشتن مفرد یا جمع اسم (مهارت واژه شناسی2
ترجمه جمله های عربی به فارسی، انتخاب جمله درست در ترجمه عربی به فارسی، تکمیل ترجمه ناقص (مهارت ترجمه)7
ترجمه و تشخیص فعل های ماضی ساده، ماضی استمراری، ماضی منفی، مضارع منفی،امر و نهی، مصدر و متسقبل/ کاربرد عددهای اصلی و ترکیبی و ساعت خوانی/ ذکر صیغه دو فعل در جمله/ تشخصیص فاعل، مفعول، نائب الفاعل، مضاف الیه و… در جمله/ تشخیص درست حروف جر در جمله (مهارت شناخت و کاربرد قواعد)7.5
درک مطلب، پاسخ های یک یا دو  جمله ای به جملات پرسی و درک مطلب2
جمله سازی با کلمات پراکنده/پر کردن درست جای خالی کلمات با کلمات داده شده و… (سنجش مهارت مکالمه)1.5
جمع کل20

حذفیات امتحان نهایی دهم 1402

حذفیات امتحان نهایی ۱۴۰۲ عمدتا با فاصله چند روزه تا بازه برگزاری آزمون و توسط سایت آموزش و پرورش اعلام می گردد. اطلاع از حذفیات می تواند در برنامه ریزی دانش آموزان و جلوگیری از خواندن بخش هایی که مهم نیستند، به آن ها کمک نماید. هنوز لیست حذفیات دروس پایه دهم 1402 اعلام نشده است و با توجه به برگزاری آزمون ها، هیچ یک از مطالب کتاب های درسی جزو حذفیات اعلام نشده اند.

کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی دهم ۱۴۰۲

دانش آموزان پایه دهم باید چند روز قبل از امتحانات نهایی دهم 1402، برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون، به سایت مای مدیو مراجعه نمایند. همراه داشتن کارت ورود به جلسه به علاوه مدارک شناسایی معتبر نظیر شناسنامه یا کارت ملی امری الزامی است و در صورت عدم ارائه آن از ورود داوطلب به جلسه جلوگیری می شود.

در حقیقت از جمله مهم ترین دلایل صدور این کارت می توان به دو مورد زیر اشاره کرد.

 1. اجازه ورود فرد به حوزه امتحانات نهایی
 2. آگاهی از زمان و محل برگزاری آزمون 

کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی پایه دهم ۱۴۰۲ حاوی اطلاعات زیر می باشد:

 • مشخصات هویتی
 • عکس دانش آموز
 • اطلاعات تحصیلی
 • برنامه برگزاری امتحانات
 • ساعت آزمون
 • محل برگزاری آزمون
 • مقررات آزمون

زمان دریافت کارت ورود به جلسه

همان گونه که اشاره شد، کارت ورود به جلسه معمولا چند روز مانده به برگزاری آزمون منتشر می شود. وزارت آموزش و پرورش برای داوطلبان شرکت در امتحانات نهایی پایه دهم ۱۴۰۲، کارت ورود به جلسه را در تاریخ 27 اردیبهشت 1402 منتشر نمود.

قابل ذکر است که دانش آموزانی که در امتحانات نهایی دوره اول موفق به کسب نمره قبولی نشده و یا به دلیل غیبت در امتحان نهایی نتوانسته اند در این برهه زمانی در امتحانات نهایی دهم 1402 شرکت نمایند، می توانند در خرداد ماه ۱۴۰۲، مجددا جهت دریافت کارت ورود به جلسه امتحان نهایی دهم اقدام نمایند.

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه

دانش آموزان پایه دهم می بایست به محض انتشار کارت جهت شرکت در امتحانات به سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش مراجعه و با ورود به پنل کاربری، آن را مطابق دستورالعمل زیر دریافت کنند.

 • وارد سایت مای مدیو به نشانی my.medu.ir شده و در صفحه ورود به سایت نقش “دانش آموز” را انتخاب کنید سپس با برگزیدن تابعیت، کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود را درج نموده و در نهایت روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1402

 •  آیکون “کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی” را در پنل کاربری بفشارید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1402

ضمن مشاهده کارت ورود به جلسه خود از آن پرینت بگیرید.

فراموش نکنید که هنگام گرفتن کارت حتما از صحت اطلاعات مندرج در آن اطمینان حاصل نمایید و در صورتی که هر یک از مندرجات، با اطلاعات شما مغایرت دارد جهت اصلاح آن اقدام نمایید.

به علاوه اگر موفق به گرفتن کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی پایه دهم به صورت اینترنتی نشده اید، حتما از طریق مدرسه یا حوزه آموزشی خود اقدامات لازم را به انجام رسانید.

نحوه دریافت کارت برای داوطلبان کنکوری و متقاضیان ترمیم معدل

این گروه از داوطلبان می توانند با ورود به سایت دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی، ورود به عنوان داوطلب بدون سیم کارت، والدین یا سایر را انتخاب کرده و در نهایت اقدام به گرفتن کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی پایه دهم ۱۴۰۲ نمایند.

نمونه سوالات امتحان نهایی دهم 1402

داشتن نمونه سوالات مناسب برای امتحان نهایی دهم، به دانش آموزان و داوطلبان کمک می کند تا با نحوه طراحی سوالات آشنا شده و بتوانند با شبیه سازی امتحان نهایی، خود را برای پاسخگویی به سوالات آماده نمایند.

بررسی نمونه سوالات برای دروس امتحان نهایی پایه دهم به شما در جهت دستیابی به نتیجه مناسب کمک کرده و به این ترتیب می توانید برای کسب موفقیت در امتحانات آماده شوید. در ادامه لینک دانلود نمونه سوالات هریک از دروس امتحان نهایی پایه دهم ۱۴۰۲ قرار داده شده است.

سوالات امتحان نهایی دهم تجربی

سوالات امتحان نهایی دهم ریاضی

سوالات امتحان نهایی دهم انسانی

 

سوالات متداول

1- برنامه امتحان نهایی پایه دهم ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ از چه طریقی قابل دریافت می باشد؟

برنامه دروس امتحانات نهایی پایه دهم از طریق این مقاله قابل دریافت است.

2- آیا نمرات پایه دهم در سوابق تحصیلی و کنکور تاثیر دارد؟

بله، نمرات امتحانات نهایی پایه دهم در سوابق تحصیلی جهت شرکت در کنکور سراسری تاثیر مستقیم دارد.

3- از چه طریقی می توان کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی پایه دهم ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ را دریافت نمود؟

این کارت از طریق سایت مای مدیو به نشانی my.medu.ir قابل دریافت است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره