یکشنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / کنکور / برنامه ریزی کنکور تجربی

برنامه ریزی کنکور تجربی

برنامه ریزی کنکور تجربی
برنامه ریزی کنکور تجربی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور تجربی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

بعد از برگزاری کنکور سراسری 97 دانش آموزان پشت کنکوری گروه آزمایشی تجربی تلاش خود را برای پذیرش در رشته های پرطرفدار این رشته بیشنر می کنند، در واقع می توان گفت که این روزها، روزهای حساس و سرنوشت ساز داوطلبان گروه آزمایشی تجربی کنکور سراسری 98 است که افراد باید برای هر لحظه ی آن برنامه ریزی کنند اما به دلیل آشنا نبودن با اصول برنامه ریزی، مطالعه درست و نحوه تست زدن همواره مضطرب و نگران هستند. همانطور که می دانید تعداد داوطلبان علاقمند به تحصیل در رشته علوم تجربی بیشتر از دیگر رشته ها می باشد، به همین دلیل با نگارش مقاله ای تحت عنوان برنامه ریزی کنکور تجربی خواهید دانست که با کمی تلاش، انگیزه و اراده بیشتر و همچنین با برنامه ریزی منسجم می توانید به راحتی این مسیر را با موفقیت به پایان برسانید. قدم اول بعد از تعیین هدف، برای موفقیت در این مسیر زدودن افکار منفی از ذهن می باشد و همواره به این موضوع بیندیشید که شما بهترین نتیجه را کسب خواهید کرد، سپس با برنامه ریزی دقیق و یادگیری تکنیک های مطالعه ی درست و نحوه درست تست زدن خود را برای کنکور 98 آماده کنید. پیشنهاد ما این است که برای آگاهی در این زمینه این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

گام اول: تعیین هدف

یکی از گام های اصلی و اساسی برای موفقیت در کنکور داشتن هدف است، بنابراین قبل از شروع هر برنامه ای هدف خود را مشخص کنید که می خواهید در چه رتبه و دانشگاهی تحصیل کنید چرا که داشتن هدف موفقیتتان را دوچندان می کند و همواره به این موضوع فکر کنید که آیا برای رسیدن به این هدف بزرگ حاضرید سختی های این مسیر را تحمل کنید یا خیر؟ هدف خود را بر روی کاغذ یا هر چیز دیگری نوشته و هر روز آن را نگاه کنید، مثلا بنویسید ” من در کنکور سال 98 رشته پزشکی دانشگاه … پذیرفته خواهم شد.” برای رسیدن به هدفتان هیچ گاه نا امید نشوید. 

گام دوم: برنامه ریزی اصولی در کنکور تجربی به چه صورت می باشد؟

داوطلبان کنکور تجربی باید بدانند که برای رسیدن به اهدافشان نیازمند به یک برنامه ریزی اصولی و دقیق هستند که در این بند از مطلب ویژگی های یک برنامه ریزی مطلوب خواهیم پرداخت. شما می توانید برنامه ریزی خود را به صورت یک جدول زمان بندی طراحی کنید و در آن عنوان دروس و ساعات مطالعه هر یک را یادداشت نموده و برای هر کدام تعدادی تست در نظر بگیرید. این سوال ممکن است برای داوطلبان مطرح گردد که تقسیم بندی دروس چگونه باید انجام شود؟ شما باید برای مطالعه، دروسی که به آن ها علاقه بیشتری دارید را در اولویت قرار داده تا با انرژی بیشتری به مطالعه بپردازید. برای افزایش بهره وری بعد از هر یک ساعت مطالعه مفید 10 الی 15 دقیقه استراحت نموده و از مواد غذایی شیرین استفاده کنید. برای داشتن یک برنامه ریزی اصولی باید آگاهی کامل از میزان ساعات مطالعه، خلاصه نویسی، حاشیه نویسی، مکان مطالعه، تسلط بر کتاب های درسی، منابع کمک آموزشی معتبر ،شرکت در بهترین آزمون آزمایشی و موارد دیگر داشته باشید. که در ادامه مطلب هر یک از آن را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد. اصول برنامه ریزی کنکور شامل:

میزان ساعات مطالعه: از آنجا که سطح یادگیری فرد در هر درسی متفاوت است باید با توجه به سطح یادگیری و اهمیت درس مذکور برای آن زمانی را اختصاص دهد برای مثال اگر در درس زیست شناسی سال دوم مشکل دارید باید با توجه به تخصصی بودن آن درس و اهمیت آن در پذیرش رشته ای که به آن علاقمند هستید، باید ساعت بیشتری به آن اختصاص دهید. 

خلاصه نویسی: خلاصه نویسی یکی از موارد مهمی است که باید در برنامه ریزی درسی  حتما آن را رعایت کنید. برای خلاصه نویسی در ابتدا باید مطلب را مطالعه کرده و خلاصه آن را یادداشت کنید، بهتر است در خلاصه نویسی با کوتاه ترین و کلیدی ترین کلمات مفهوم آن مطلب را در ذهن خود تداعی کنید و همچنین از آن برای مرور آخرش شب استفاده نمایید. 

حاشیه نویسی: حاشیه نویسی جهت درک عمیق مطالب نمی باشد ولی برای مرور مطالب و نکاتی که اهمیت زیادی ندارند ولی خواندن آنها الزامی است مورد استفاده قرار می گیرد.

مکان مطالعه: مکان مطالعه بر روی یادگیری بسیار اثر گذار می باشد، بنابراین در انتخاب محل مطالعه بسیار دقت کنید برای مثال محل مطالعه خود را به سرعت تغییر ندهید چرا که باعث به هم خوردن تمرکز می شود بهتر است محل مشخصی برای مطالعه داشته باشد که با آرامش در آن به مطالعه بپردازید.

تست زنی: تست برای محک زدن میزان یادگیری خود در هر درسی انجام می شود، در رابطه با تست باید بگوییم که تست دروس عمومی 24 ساعت بعد از مطالعه و تست دروس تخصصی بلافاصله از بعد از مطالعه باید انجام شود.

دروس اختصاصی و عمومی: در این مورد باید بگوییم که به هیچ وجه دو درس تخصصی و یا دو درس عمومی را پشت سر هم مطالعه نکنید برای مثال اگر در جدول زمان بندی خود روز شنبه 4 درس زیست – فیزیک – دین و زندگی – زبان انگلیسی را قرار داده اید بدین صورت مطالعه کنید.

شنبه زیست دوم دبیرستان (فصل اول)
2 ساعت
زبان انگلیسی دوم دبیرستان (گرامر و لغات درس اول)
1/5 ساعت
فیزیک دوم دبیرستان (فصل اول)
1/5 ساعت
دین و زندگی سوم دبیرستان (فصل اول)
1 ساعت
10 تست زیست شناسی و 10 تست فیزیک

لازم به ذکر است که زمان پیشنهادی برای مطالعه‌ی هر درس اختصاصی 2 الی 2 ساعت و نیم و برای درس عمومی 1 الی 1 ساعت و نیم است همچنین هیچگاه دو درس سنگین که در آن مشکل دارید را در یک روز مطالعه نکنید.

استفاده از منابع کمک آموزشی: منابع کمک آموزشی کمک شایانی به موفقیت داوطلب برای رسیدن به هدف مورد نظرش می کند. همواره از کتاب هایی استفاده کنید که شما را دچار سردرگمی نکند و سوالات آن پرتکرار بوده همچنین از معتبر بودن سوالات آن اطمینان حاصل کنید. در ادامه مطلب تعدادی از انتشارات معتبر کشور را که شما را می تواند در این مسیر کمک کند معرفی نموده ایم.

 • انتشارات گاج
 • انتشارت خیلی سبز
 • انتشارات مبتکران
 • انتشارات مهر و ماه

گام سوم: کلی خواندن را برای کنکور فراموش کنید!!!!

نکته مهمی که باید یادآور شویم این است که کلی خواندن را فراموش کرده و کنکوری خواندن را سرلوحه کار خود قرار دهید، در واقع منظور ما از کنکوری خواندن بدین معناس که دروس را به صورت جزء به جزء و صرفا برای یادگیری بخوانید نه برای تمام کردن کتاب همچنین شیوه مطالعه کتب درسی با شیوه مطالعه به صورت کنکوری تفاوت عمده ای دارد، در واقع برای کنکور دروس باید با دقت، مفهمی تر خوانده شود در غیر این صورت موفق نخواهید شد. ضمنا به هیچ وجه مطالب درسی را حفظ نکنید و برای یادگیری از روش ها و تکنیک های خاص استفاده کنید یعنی دروس به اصطلاح حفظی را تصویر سازی و رمز گردانی کنید و دروس محاسباتی را بدون اثبات تایید نکنید. چنانچه با خواندن این بند از مقاله ابهاماتی برای شما مطرح گردید می توانید با  مشاوره تلفنی کنکور ایران مشاوره  تماس حاصل فرمایید.

گام چهارم: شرکت در آزمون آزمایشی 

شرکت در آزمون های آزمایشی که از سطح کیفیت مناسبی برخوردار باشد می تواند به موفقیت داوطلبان برای پذیرفته شدن در رشته مورد علاقه خود کمک بسیار زیادی کند. آزمون های آزمایشی که در سال های اخیر با هدف آماده سازی و آشنایی داوطلب با فضای کنکور ایجاد شده است، که فرد با شرکت در هر مرحله از آزمون می تواند سطح علمی خود را محک زده و با منتشر شدن کارنامه هر دوره از آزمون خود را ارزیابی کند همچنین برای دروسی که در آن ها مشکل دارد وقت بیشتری بگذارد. همچنین شما می توانید برای موفقیت بیشتر از بهترین دی وی دی های کنکور استفاده نمایید.

نقش مشاور تحصیلی در برنامه ریزی کنکور تجربی 97

با تمام مواردی  که توضیح داده شد شما می توانید در کنکور نتیجه مناسبی را بدست آورید، یکی دیگر از مواردی که در قبولی داوطلبان بسیار موثر می باشد مشاوره با افرادی است که در این زمینه بسیار تجربه دارند می باشد. یک مشاور تحصیلی به عنوان یک پشتیبان و راهنما، فرد را در طول دوره آماده سازی برای کنکور راهنمایی می کند و در مواردی که فرد دچار ناراحتی و یا نا امیدی می شود حضور مشاور تحصیلی می تواند به عنوان راهنما عمل کند و ادامه مسیر را برای داوطلب هموار سازد و نحوه مطالعه داوطلب را سازماندهی کند.بنابراین از تاثیر حضور مشاور تحصیلی در برنامه ریزی خود غافل نشوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور تجربی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

 1. سلام لطفا جواب بدین خیلی مهمه .من امسال کنکور دادم و روانشناسی شهرخودم پیام نور انتخاب کردم سوال اول میشه بدون انصراف در بهمن ماه تو کنکور۹۸ شرکت کرد و بعد از اعلام نتایج انصراف داد
  سوال دوم میشه هم زمان در یه رته پیام نور و یه رشته دیگه در دانشگاه دیگه قبول شد و همزمان شرکت کرد
  سوال سوم من امسال سهمیه ۵٪ داشتم ایا اگه دوباره کنکور بدم دیگه مشمول سهمیه نمیشم؟

 2. سلام خسته نباشی ب نظر شما کدوم برنامه راهبردی برای مطالعه کنکور مناسب هس؟ سنجش؟ کانون ؟گزینه دو؟

  • باسلام. هرساله تعداد زیادی از رتبه‌های تک رقمی کسانی هستندکه در کانون ثبت نام کرده اند برنامه ریزی کنکور هم به صورت بلند مدت وکامل و منظم میباشد.

 3. سلام من پردیس قبول شدم ولی الان میخوام سال دیگه کنکور بدم هنوز هم ثبت نام نکردم چه کاری باید انجام بدم؟

  • باسلام.نیاز به انجام کار خاصی توسط شما یا حتی نیاز به انصراف هم نمی باشد چون هنوز ثبت نام حضوری انجام نداده اید،اگر ثبت نام حضوری انجام داده بودید جهت دریافت مدارک دیپلم خود از دانشگاه باید جریمه انصراف را پرداخت می کردید.

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید