تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 1401

برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 1401

مشاوره و برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 1402
برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 1402

رشته زبان به عنوان رشته های شناور کنکور شناخته می شود و از همین رو طرفداران زیادی دارند. متقاضیان تمامی رشته های تحصیلی مجاز به شرکت در کنکور این گروه هستند. بنابراین با توجه به بالا بودن جامعه آماری شرکت کنندگان آزمون زبان، با موفقیت پشت سر گذاشتن آن مستلزم یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده می باشد.

برای داشتن یک برنامه ریزی صحیح، داوطلب ابتدا باید هدف خود را به طور واضح مشخص نماید و در راستای رسیدن به آن تلاش نماید.

مشاوره کنکور منحصرا زبان 1402

کنکور سراسری منحصرا زبان 1402 با 170 سوال در غالب دو دفترچه عمومی و اختصاصی انجام می شود که داوطلب باید در 180 دقیقه به سوالات پاسخ دهد. دفترچه عمومی شامل 100 سوال و زمان پاسخ دهی به آن 75 دقیقه و دفترچه اختصاصی آن شامل 70 سوال است که داوطلب باید در مدت 105 دقیقه به آن پاسخ دهد.

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری زبان های خارجی را دارند، می بایست از دروس و مواد امتحانی که در آزمون از آن ها سوال مطرح می شود، آگاهی داشته باشند تا بتوانند پس از فراهم کردن منابع امتحانی، برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت خود را انجام دهند. به همین جهت در جدول زیر مواد امتحانی این آزمون را بیان می کنیم.

مواد امتحانی کنکور زبان های خارجی
دروس عمومی ادبیات فارسی
زبان عربی
فرهنگ و معارف اسلامی
زبان انگلیسی
دروس تخصصی زبان آلمانی
زبان فرانسه
زبان انگلیسی

معرفی زیرگروه های رشته منحصرا زبان 1402

بهتر است داوطلبان پیش از انجام برنامه ریزی درسی خود هدف خود را مشخص کنند و بدانند که قصد تحصیل در کدام یک از رشته های گروه آزمایشی زبان را دارا می باشند، زیرا ضریب و در واقع میزان تاثیر هر یک از دروس اختصاصی، در رشته های زیر گروه های مختلف، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل در این قسمت به معرفی رشته های زیر گروه های مختلف گروه آزمایشی زبان می پردازیم و سپس ضرایب دروس برای هر یک از زیرگروه ها را بیان خواهیم کرد.

لیست رشته های زیرگروه 1

مقطع کارشناسی: آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان انگلیسی ویژه دانشجویان مطالعات اسلامی

مقطع کاردانی: کاردانی آموزش زبان انگلیسی، کاردانی مترجمی زبان انگلیسی

لیست رشته های زیرگروه 2

مترجمی زبان آلمانی، زبان و ادبیات آلمانی

لیست رشته های زیرگروه 3

زبان و ادبیات فرانسه، مترجمی زبان فرانسه

لیست رشته های زیرگروه 4

زبان ایتالیایی، زبان چینی، زبان روسی، زبان و ادبیات اردو، زبان و ادبیات ارمنی، زبان و ادبیات اسپانیایی، زبان و ادبیات ترکی استانبولی، زبان و ادبیات ژاپنی

ضرایب دروس در هر زیرگروه

داوطلبان برای موفقیت و قبول شدن در رشته مورد نظر خود باید اطلاع کاملی از ضرایب دروس و اهمیت آن در پذیرش رشته مورد علاقه خود داشته باشند تا بر اساس آن به مطالعه بپردازند. به همین منظور جدولی را در ادامه مطلب قرار داده ایم که ضرایب هر یک از دروس را در زیر گروه های مختلف نشان می دهد.

ضرایب دروس در زیرگروه های مختلف کنکور زبان
مواد امتحانی
زیرگروه یک زیرگروه 2 زیر گروه 3 زیرگروه 4
زبان و ادبیات فارسی 4 4 4 4
زبان عربی 2 2 2 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3 3 3 3
زبان خارجی 2 0 0 4
زبان خارجی آلمانی 0 2 0 0
زبان خارجی فرانسه 0 0 2 0
زبان تخصصی انگلیسی 4 0 0 0
زبان تخصصی آلمانی 0 4 0 0
زبان تخصصی فرانسه 0 0 4 0

تعیین هدف و برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 1402

تعیین هدف و برنامه ریزی آزمون زبان 1402
تعیین هدف و برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 1402

به جرات می توان گفت که مهم ترین رکن موفقیت در کنکور تعیین هدف است. داشتن هدف به داوطلب کمک می کند تا با انگیزه و تلاش بیشتر در مسیر موفقیت قدم بردارد همچنین اندازه تلاش هر فرد به میزان ارزشمند بودن هدف وی بستگی خواهد داشت بنابراین همواره هدف خود را ارزشمند بدانید. هیچگاه برای رسیدن به هدف خود نا امید نشوید و هدف خود را مدام یادآوری کنید. قدم بعدی بعد از تعیین هدف برنامه ریزی کنکور 1402 حساب شده می باشد. شما باید برای دوری از آشفتگی و سردرگمی یک برنامه اصولی و حساب شده برای مطالعه داشته باشید. توصیه اکید ما این است که حتما برای خود یک برنامه منسجم و یک جدول زمانبندی مطالعه طراحی کنید. در ادامه به برخی از ویژگی های یک برنامه ریزی مفید اشاره می کنیم.

 1. برنامه ریزی مناسب با شرایط داوطلب: هر داوطلب می بایست با توجه به سطح هوش هر فرد و همچنین شرایط جسمی، روحی  زندگی و… به برنامه ریزی برای کنکور خود بپردازد و از داشتن برنامه ای رویایی و غیر قابل اجرا بپرهیزید.
 2. همواره اهداف خود را درنظر بگیرید: ساعات مطالعه خود را با توجه به هدف، رشته و دانشگاهی که میخواهید در آن قبول شوید انتخاب نمایید. مثلا فردی که علاقه مند به تحصیل در رشته های پر طرفدار دانشگاه های سراسری می باشد، می بایست متناسب با هدفش برای رسیدن به آن زمان بگذارد.
 3. انجام پذیری برنامه: برنامه خود را طوری طراحی کنید که قابل اجرا باشد. سعی کنید از ساعات کم شروع کرده و به تدریج به ساعات مطالعه خود اضافه کنید.
 4. قابل بررسی بودن: برنامه ریزی شما باید به گونه ای باشد که بعد از چند ماه پیشرفت شما مشخص شود.
 5. منعطف بودن برنامه: ممکن است در برخی از روزها بنا به دلایلی (مانند بیماری و…) نتوانید با برنامه خود درس بخوانید، برای این که به دلیل اتفاقات غیر قابل پیش بینی از برنامه درسی خود عقب نمانید، می بایست در انتهای هر هفته حتما زمانی را برای جبران این ساعات اختصاص دهید.

کنکوری درس بخوانید!!!

بسیاری از داوطلبان با نحوه درست مطالعه آشنا نیستند و دروس خود را به صورت کلی می خوانند باید بگوییم که کنکوری خواندن به این صورت است که دروس را به صورت جزء به جزء و فقط برای یادگیری بخوانید نه برای تمام کردن کتاب! همانطور که می دانید درس زبان درسی است که تنها با تمرین و تکرار می توانید در آن مسلط شوید، بنابراین در رابطه با کنکور منحصرا زبان باید بگوییم داوطلبی که می خواهد در این کنکور شرکت کند باید پیش زمینه خوبی از زبان انگلیسی داشته و تا حدودی به آن مسلط باشد. بسیاری از داوطلبان با خود می پندارند که اگر فقط به سوالات تخصصی پاسخ دهند و دروس عمومی را فراموش کنند، می توانند به موفقیت برسند ولی باید بگوییم که تاثیر دروس عمومی بیشتر از دروس تخصصی زبان است. نکات زیر نیز از جمله نکاتی هستند که بهتر است برای داشتن بازدهی مناسب در مطالعه به آن ها توجه کنید.

 • بعد از هر یک ساعت و نیم مطالعه پانزده دقیقه استراحت کنید.
 • سعی کنید که دو درس اختصاصی را پشت سر هم مطالعه نکرده و از دروسی شروع کنید که به آن علاقه مند هستید.
 • سعی کنید از مواد غذایی استفاده کنید که بازدهی مغر شما را افزایش دهد.

نکات مهم برنامه ریزی کنکورمنحصرا زبان 1402

همه ی داوطلبان برای اینکه بتوانند در کنور زبان موفق شوند، نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و اصولی دارند که متناسب با شرایط خودشان نوشته شده باشد که این برنامه باید دارای ویژگی های زیر باشد.

 • هدف نهایی داوطلب مشخص شود تا بتواند متناسب با آن نهایت تلاش خود را به کار گیرد.
 • برنامه باید قابل اجرا و متناسب با توانایی هر شخص نوشته شود.
 • انعطاف پذیری نیز یکی از مهم ترین نکات در رابطه با برنامه ریزی می باشد تا داوطلبان در صورتی که با مشکلات غیر منتظره روبرو شدند و زمانی برای مطالعه نداشتند، زمانی برای جبران فرصت از دست رفته داشته باشند.

همچنین در صورتی که داوطلب بعد از مدتی با برنامه ریزی هیچ پیشرفتی نکرد، می تواند آن را تغییر داده و برنامه جدیدی را تنظیم نماید.

منابع کمک آموزشی و شرکت در آزمون های آزمایشی 1402

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، هیچ منبع رسمی از سوی سازمان سنجش برای دروس تخصصی کنکور منحصرا زبان اعلام نشده است؛ بنابراین شما داوطلبان باید برای مطالعه از منابع کمک آموشی مناسب و بهترین دی وی دی های کنکور استفاده کنید. لازم است گفته شود که در انتخاب کتاب ها دقت لازم را داشته باشید اما خیلی وسواس به خرج ندهید. دیدن فیلم به زبان اصلی تا حد زیادی به تثبیت لغات در ذهن شما کمک خواهد کرد. یکی دیگر از راهکارهایی که به شما در موفقیت کمک می کند شرکت در آزمون های آزمایشی است که توسط موسسات مختلف برگزار می شود. این آزمون ها به شما کمک می کند که با نحوه سوالات کنکور این رشته آشنا شوید. برای راهنمایی بیشتر در این خصوص می توانید با مشاوره تلفنی کنکور ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

منابع زبان انگلیسی عمومی:
 • کتاب های زبان انگلیسی دوره دوم متوسط
 • کتاب درک مطلب به زبان ساده تالیف دکتر شهاب اناری و انتشارات گاج
 • کتاب vocabulary in use و grammar in use
 • کتاب گرامر تخصصی انتشارات خیلی سبز تالیف دکترعلیرضا جابری
 • کتاب گاج نقره ای، جامع مبتکران
 • بهترین منابع کنکور منحصرا زبان 99 – دروس تخصصی
 • کتاب new bridging the gap انشارات سازمان سنجش
 • کتاب 504

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور زبان :

 • ریدینگ : 20 تست
 • واژگان: 15 تست
 • کاربرد زبانی : 10 تست
 • کلوز تست : 10 تست
 • ترتیب واژه ها : 5 تست

 

سوالات متداول

1- برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب به منظور موفقیت در کنکور منحصرا زبان چه باید کرد؟

داوطلبانی که تمایل به برنامه ریزی جهت کسب رتبه مورد قبول در کنکور سراسری هستند، می توانند با مطالعه مقاله فوق، از نکات لازم بهتره مند شوند.

2- آیا شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری برای موفقیت در این راه ضروری است؟

خیر، اما شرکت در آزمون های آزمایشی به شما کمک می کند تا مطالعات خود را محک بزنید و برای کنکور و فضای آن آمادگی و آگاهی لازم را کسب کنید.

3- استفاده از چه منابع کمک آموزشی برای کسب رتبه قبولی در کنکور سراسری منحصرا زبان مفید می باشد؟

کتاب های کمک آموزشی زیادی در بازار وجود دارد که شما می بایست با توجه به سطح یادگیری و نیاز خود به انتخاب آن ها بپردازید اما برخی از آن ها در مقاله فوق نام برده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ نظر

 1. سلام تا سیکل خوندم بخوام زبان انگلیسیو تا کارشناسی ارشد بخونم هر دیپلمی رو بتونم بگیرم میتونم وارد دانشگاه بشم یا باید مقطع دوره متوسطه البته نظام جدید و بگزرونم.؟

  • با سلام، در صورتی که شما مدرک دیپلم نظام جدید (تمامی رشته ها) را اخذ کنید، محدودیتی جهت تحصیل در رشته زبان انگلیسی نخواهید داشت.

 2. سلام من تازه شروع به خوندن کردن آیا امیدی به قبولیم هست و روزی چقدر باید درس بخونم برای دبیری زبان

 3. سلام خسته نباشید . . . ببخشید برای زیرگروه یک ک همه ی رشته هاش مربوط به زبان هس (زیرگروه۱)چرا باید ضریب زبات المانی ۳ باشه؟ فک میکنم اشتباهی شده. ممنون میشم اگر رسیدگی کنید. -باتشکر

دریافت مشاوره