تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان

برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان

مشاوره و برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 99
برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 99

یکی از گروه های آزمایشی کنکور سراسری که داوطلبان همه رشته های تحصیلی مجاز به شرکت در آن هستند ، کنکور زبان می باشد. رشته زبان و هنر به عنوان رشته های شناور کنکور شناخته می شوند و به همین دلیل از طرفداران زیادی برخوردار هستند. برای موفقیت در آزمون سراسری این رشته نیازمند به یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده هستید تا بتوانید به بهترین نحو از پس آن برآیید.

برای داشتن یک برنامه ریزی صحیح ، در واقع داوطلب باید در ابتدا بداند که نحوه کنکوری خواندن و تست زدن به چه صورت می باشد و سپس رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را مشخص و بر اساس آن یک برنامه ریزی درسی صحیح جهت رسیدن به هدف خود طراحی کند. در رابطه با کنکور زبان باید بگوییم که تاثیر دروس عمومی در پذیرش این رشته بسیار زیاد است و نکته مهم تری که باید به آن اشاره شود این است که هیچ منبع رسمی برای این آزمون از سوی سازمان سنجش اعلام نشده اما سوالات آزمون معمولا از کتاب های رایجی که در بازار موجود است طراحی می شود که تعدادی از آن را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مشاوره کنکور منحصرا زبان

کنکور سراسری منحصرا زبان با 170 سوال در غالب دو دفترچه عمومی و اختصاصی انجام می شود که داوطلب باید در 180 دقیقه به سوالات پاسخ دهد. دفترچه عمومی شامل 100 سوال و زمان پاسخ دهی به آن 75 دقیقه و دفترچه اختصاصی آن شامل 70 سوال است که داوطلب باید در مدت 105 دقیقه به آن پاسخ دهد.

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری زبان های خارجی را دارند می بایست از دروس و مواد امتحانی که در آزمون از آن ها سوال مطرح می شود آگاهی داشته باشند تا بتوانند پس از فراهم کردن منابع امتحانی ، برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت خود را انجام دهند. به همین جهت در جدول زیر مواد امتحانی این آزمون را بیان می کنیم.

مواد امتحانی کنکور زبان های خارجی
دروس عمومی ادبیات فارسی
زبان عربی
فرهنگ و معارف اسلامی
زبان انگلیسی
دروس تخصصی زبان آلمانی
زبان فرانسه
زبان انگلیسی

معرفی زیرگروه های رشته منحصرا زبان

بهتر است داوطلبان پیش از انجام برنامه ریزی درسی خود هدف خود را مشخص کنند و بدانند که قصد تحصیل در کدام یک از رشته های گروه آزمایشی زبان را دارا می باشند ، زیرا ضریب و در واقع میزان تاثیر هر یک از دروس اختصاصی ، در رشته های زیر گروه های مختلف ، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل در این قسمت به معرفی رشته های زیر گروه های مختلف گروه آزمایشی زبان می پردازیم و سپس ضرایب دروس برای هر یک از زیرگروه ها را بیان خواهیم کرد.

لیست رشته های زیرگروه 1

مقطع کارشناسی : آموزش زبان انگلیسی ، زبان و ادبیات انگلیسی ، مترجمی زبان انگلیسی

مقطع کاردانی : کاردانی آموزش زبان انگلیسی ، کاردانی مترجمی زبان انگلیسی

لیست رشته های زیرگروه 2

مترجمی زبان آلمانی ، زبان و ادبیات آلمانی

لیست رشته های زیرگروه 3

زبان و ادبیات فرانسه ، مترجمی زبان فرانسه

لیست رشته های زیرگروه 4

زبان ایتالیایی ، زبان چینی ، زبان روسی ، زبان و ادبیات اردو ، زبان و ادبیات ارمنی ، زبان و ادبیات اسپانیایی ، زبان و ادبیات ترکی استانبولی ، زبان و ادبیات ژاپنی

ضرایب دروس در هر زیرگروه

داوطلبان برای موفقیت و قبول شدن در رشته مورد نظر خود باید اطلاع کاملی از ضرایب دروس و اهمیت آن در پذیرش رشته مورد علاقه خود داشته باشند تا بر اساس آن به مطالعه بپردازند. به همین منظور جدولی را در ادامه مطلب قرار داده ایم که ضرایب هر یک از دروس را در زیر گروه های مختلف نشان می دهد.

ضرایب دروس در زیرگروه های مختلف کنکور زبان
مواد امتحانی
زیرگروه یک زیرگروه 2 زیر گروه 3 زیرگروه 4
زبان و ادبیات فارسی 4 4 4 4
زبان عربی 2 2 2 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3 3 3 3
زبان خارجی 2 0 0 4
زبان خارجی آلمانی 0 2 0 0
زبان خارجی فرانسه 0 0 2 0
زبان تخصصی انگلیسی 4 0 0 0
زبان تخصصی آلمانی 0 4 0 0
زبان تخصصی فرانسه 0 0 4 0

تعیین هدف و برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان

تعیین هدف و برنامه ریزی آزمون زبان
تعیین هدف و برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان

به جرات می توان گفت که مهم ترین رکن موفقیت در کنکور تعیین هدف است. داشتن هدف به داوطلب کمک می کند تا با انگیزه و تلاش بیشتر در مسیر موفقیت قدم بردارد همچنین اندازه تلاش هر فرد به میزان ارزشمند بودن هدف وی بستگی خواهد داشت بنابراین همواره هدف خود را ارزشمند بدانید. هیچگاه برای رسیدن به هدف خود نا امید نشوید و هدف خود را مدام یادآوری کنید و بر روی کاغذ بنویسید که مثلا من در کنکور سال 98 باید دانشگاه سراسری … رشته زبان آلمانی پذیرفته شوم. قدم بعدی بعد از تعیین هدف برنامه ریزی کنکور حساب شده می باشد. شما باید برای دوری از آشفتگی و سردرگمی یک برنامه اصولی و حساب شده برای مطالعه داشته باشید. توصیه اکید ما این است که حتما برای خود یک برنامه منسجم و یک جدول زمانبندی مطالعه طراحی کنید. در ادامه به برخی از ویژگی های یک برنامه ریزی مفید اشاره می کنیم.

 1. برنامه ریزی مناسب با شرایط داوطلب: همان طور که می دانید سطح هوش هر فرد و هم چنین شرایط جسمی ، روحی  زندگی و … هر داوطلب با افراد دیگر متفاوت است بنابراین در برنامه ریزی خود می بایست همواره تمامی شرایط و محدودیت هایتان را در نظر بگیرید و از داشتن برنامه ای رویایی و غیر قابل اجرا بپرهیزید.
 2. همواره اهداف خود را درنظر بگیرید: با توجه به رشته و دانشگاهی که انتخاب نموده اید ساعات مطالعه خود را انتخاب کنید. مثلا فردی که علاقه مند به تحصیل در رشته های پر طرفدار دانشگاه های سراسری می باشد ، می بایست متناسب با هدفش برای رسیدن به آن زمان بگذارد.
 3. انجام پذیری برنامه ریزی: برنامه خود را طوری طراحی کنید کنید که قابل اجرا باشد. سعی کنید از ساعات کم شروع کرده و به تدریج به ساعات مطالعه خود اضافه کنید.
 4. قابل بررسی بودن: برنامه ریزی شما باید به گونه ای باشد که بعد از چند ماه پیشرفت شما مشخص شود.
 5. منعطف بودن برنامه ریزی: ممکن است در برخی از روزها بنا به دلایلی (مانند بیماری و …) نتوانید با برنامه خود درس بخوانید ، برای این که به دلیل اتفاقات غیر قابل پیش بینی از برنامه درسی خود عقب نمانید ، می بایست در انتهای هر هفته حتما زمانی را برای جبران این ساعات اختصاص دهید.

کنکوری درس بخوانید!!!

بسیاری از داوطلبان با نحوه درست مطالعه آشنا نیستند و دروس خود را به صورت کلی می خوانند باید بگوییم که کنکوری خواندن به این صورت است که دروس را به صورت جزء به جزء و فقط برای یادگیری بخوانید نه برای تمام کردن کتاب! همانطور که می دانید درس زبان درسی است که تنها با تمرین و تکرار می توانید در آن مسلط شوید ، بنابراین در رابطه با کنکور منحصرا زبان باید بگوییم داوطلبی که می خواهد در این کنکور شرکت کند باید پیش زمینه خوبی از زبان انگلیسی داشته و تا حدودی به آن مسلط باشد. بسیاری از داوطلبان با خود می پندارند که اگر فقط به سوالات تخصصی پاسخ دهند و دروس عمومی را فراموش کنند می توانند به موفقیت برسند ولی باید بگوییم که تاثیر دروس عمومی بیشتر از دروس تخصصی زبان است. نکات زیر نیز از جمله نکاتی هستند که بهتر است برای داشتن بازدهی مناسب در مطالعه به آن ها توجه کنید.

 • بعد از هر یک ساعت و نیم مطالعه پانزده دقیقه استراحت کنید.
 • سعی کنید که دو درس اختصاصی را پشت سر هم مطالعه نکرده و از دروسی شروع کنید که به آن علاقه مند هستید.
 • سعی کنید از مواد غذایی استفاده کنید که بازدهی مغر شما را افزایش دهد.

منابع کمک آموزشی و شرکت در آزمون های آزمایشی

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد هیچ منبع رسمی از سوی سازمان سنجش برای دروس تخصصی کنکور منحصرا زبان اعلام نشده است بنابراین شما داوطلبان باید برای مطالعه از منابع کمک آموشی مناسب و بهترین دی وی دی های کنکور استفاده کنید. لازم است گفته شود که در انتخاب کتاب ها دقت لازم را داشته باشید اما خیلی وسواس به خرج ندهید. دیدن فیلم به زبان اصلی تا حد زیادی به تثبیت لغات در ذهن شما کمک خواهد کرد. یکی دیگر از راهکارهایی که به شما در موفقیت کمک می کند شرکت در آزمون های آزمایشی است که توسط موسسات مختلف برگزار می شود. این آزمون ها به شما کمک می کند که با نحوه سوالات کنکور این رشته آشنا شوید. برای راهنمایی بیشتر در این خصوص می توانید با مشاوره تلفنی کنکور ایران مشاوره  تماس حاصل فرمایید.

منابع زبان انگلیسی عمومی:
 • کتاب های زبان انگلیسی دوره دوم متوسط
 • کتاب درک مطلب به زبان ساده تالیف دکتر شهاب اناری و انتشارات گاج
 • کتاب vocabulary in use و grammar in use
 • کتاب گرامر تخصصی انتشارات خیلی سبز تالیف دکترعلیرضا جابری
 • کتاب گاج نقره ای ،جامع مبتکران
 • بهترین منابع کنکور منحصرا زبان 99 – دروس تخصصی
 • کتاب new bridging the gap انشارات سازمان سنجش
 • کتاب 504

بودجه بندی سوالات اختصاصی کنکور زبان :

 • ریدینگ : 20 تست
 • واژگان: 15 تست
 • کاربرد زبانی : 10 تست
 • کلوز تست : 10 تست
 • ترتیب واژه ها : 5 تست

 

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام من تازه شروع به خوندن کردن آیا امیدی به قبولیم هست و روزی چقدر باید درس بخونم برای دبیری زبان

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید . . . ببخشید برای زیرگروه یک ک همه ی رشته هاش مربوط به زبان هس (زیرگروه۱)چرا باید ضریب زبات المانی ۳ باشه؟ فک میکنم اشتباهی شده. ممنون میشم اگر رسیدگی کنید. -باتشکر

دریافت مشاوره