تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / برنامه ریزی کنکور هنر 1400

برنامه ریزی کنکور هنر 1400

مشاوره و برنامه ریزی درسی کنکور هنر 1400
برنامه ریزی کنکور هنر 1400

کنکور سراسری هر ساله در سراسر کشور برای 5 گروه آزمایشی اصلی و شناور برگزار می گردد. یکی از این گروه های آزمایشی شناور، گروه هنر می باشد که رشته های متنوعی در آن ارائه می گردند. داوطلبانی که تمایل دارند در کنکور سراسری هنر شرکت کنند، می بایست اطلاعات کافی در زمینه رشته های هنری و شرایط پذیرش در هر رشته کسب نموده و سپس نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

پس از تکمیل فرآیند ثبت نام در قدم بعدی باید برای شرکت در آزمون این رشته آمادگی های لازم را کسب نموده و سطح علمی خود را با مطالعه منابع کنکور هنر ارتقا دهید. اما آیا صرفا مطالعه دروس برای کسب نتیجه مطلوب در کنکور هنر کافی می باشد؟ آیا می توان بدون در نظر گرفتن اصول صحیح مطالعه و نداشتن یک نقشه دقیق، قدم در راه تلاش برای دستیابی به اهداف گذاشت؟ اگر تمایل دارید در خصوص اهمیت برنامه ریزی و شیوه های طراحی یک برنامه مناسب آگاه شوید، به ادامه مطلب توجه نمایید.

برای این که به اهداف بزرگ و بلند مدت خود دست یابید لازم است آن را به هدف های کوچک تر و کوتاه مدت تقسیم بندی کنید.

اصول برنامه ریزی کنکور هنر 1400

برنامه ریزی اصول و چارچوبی دارد که چنانچه مورد توجه قرار گیرد، می توان به یک برنامه مناسب و قابل اجرا دست یافت. برنامه ای که هر فرد برای خود تنظیم می نماید، می بایست قابل ارزیابی بوده، متناسب با خصوصیات شخص و منحصر بفرد باشد. همچنین برنامه شما باید قابل انعطاف باشد تا در صورت لزوم بتوان مواردی را در آن تغییر داده و یا جایگزین نمود.

اصل اول: داشتن هدف

اصل اول برای رسیدن به موفقیت در کنکور، داشتن هدف و انگیزه است. باید مشخص کنید که می خواهید در چه رشته و دانشگاهی پذیرفته شوید و حاضرید برای رسیدن به هدفتان از چه چیزهایی بگذرید؟ آیا حاضر هستید سختی های این مسیر را تحمل کنید؟ داشتن هدف، انگیزه شما را دو چندان می کند. همواره هدف خود را به یاد داشته باشید و یا حتی می توانید در کاغذی نوشته و آن را جلوی دید خود بگذارید و هیچگاه برای رسیدن به آن ناامید نشوید.

اصل دوم: انجام برنامه ریزی صحیح

داشتن یک برنامه صحیح، کارآمد و منسجم برای موفقیت در کنکور بسیار حائز اهمیت می باشد. شما برای داشتن یک برنامه خوب و مناسب پس از مشخص کردن هدف خود، باید بررسی کنید که در چه دروسی ضعیف و در کدام دروس قوی هستید. مشخص کردن وضعیت و سطحی که در آن قرار دارید، به شما کمک می کند جدول زمان بندی خود را به طور دقیق تری طراحی کنید. همچنین اطلاع از ضریب دروس و میزان اهمیت هر کدام از آن ها در زیرگروه مربوطه موجب می شود بتوانید ساعات مطالعه خود را بر اساس آن تنظیم نمایید.

اصول برنامه ریزی

برای انجام هر کاری باید مطابق با اصول و قواعد آن عمل نمود، در غیر این صورت زمان، انرژی و تلاشی که صرف کرده اید به هدر خواهد رفت. به همین منظور شما باید عوامل کمک کننده و بازدارنده را شناسایی نموده و از انجام اقدامات وقت گیر و خارج از اولویت پرهیز نمایید. بنابراین می توان گفت اولویت بندی کارها و اهداف، مهم ترین عامل در برنامه ریزی اصولی می باشد.

در قدم بعدی باید از سرفصل ها و بودجه بندی کنکور مطلع شده و حداکثر زمان خود را به مباحث پرتکرار و دارای اهمیت بیشتر اختصاص دهید. یکی از دغدغه های مهم اکثر داوطلبان کنکوری، این است که کدام دسته از منابع را باید برای مطالعه انتخاب کنند. همواره گفته شده است که بهترین منبع مطالعاتی برای شرکت در آزمون سراسری، کتاب های درسی متقاضیان می باشند، چرا که طراحان سوالات کنکور، کتاب درسی را مبنای عمل خود قرار می دهند. اما صرفا خواندن کتاب های درسی به تنهایی کافی نبوده و استفاده از منابع کمک آموزشی، جزوات و درسنامه ها، نمونه سوالات آزمون های سال های گذشته، حل تمرین و تست همگی جزئی از روند مطالعاتی شما محسوب می گردند. 

نهایتا نوبت به جزئیات برنامه می رسد؛ اکنون شما با این پرسش ها مواجه هستید که چگونه دروس خود را تقسیم بندی کنیم؟ میزان مطالعه و استراحت باید چگونه باشد؟ از چه مواد غذایی برای عملکرد بهتر ذهن استفاده کنیم؟ مطالعه در چه ساعاتی از روز بازدهی بالاتری را به دنبال دارد؟ این عوامل هر چند جزئی به نظر می رسند اما اگر مورد توجه قرار بگیرند، تاثیر چشمگیری در طراحی یک برنامه کارآمد خواهند داشت.

اصل سوم: آشنایی با دروس عمومی و تخصصی رشته هنر

کنکور هنر نیز همانند کنکور سایر گروه ها شامل دو دسته سوالات عمومی و تخصصی می باشد که در قالب دو دفترچه در جلسه آزمون به شرکت کنندگان ارائه می گردند. برای این که بدانیم چگونه در هر کدام از این دروس نتیجه دلخواه را کسب نماییم، لازم است با ماهیت آن ها آشنا شویم.

دروس عمومی

دروس عمومی کنکور تمامی گروه های آزمایشی مشابه بوده و شامل زبان و ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی و زبان انگلیسی می باشد. در ابتدا لازم است که از ضرایب هر یک از این دروس در زیرگروه های گروه آزمایشی هنر مطلع شده و بر همین اساس برنامه مطالعاتی خود را تنظیم کنید.

دروس تخصصی

همان طور که می دانید، تاثیرگذار ترین دروس در کنکور هر گروه آزمایشی، دروس تخصصی آن می باشند. دروس تخصصی گروه هنر را خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، درک عمومی ریاضی – فیزیک، ترسیم فنی، درک عمومی هنر، خلاقیت موسیقی و خواص مواد تشکیل می دهند. با توجه به این که هر درس در زیرگروه های مختلف ضریب متفاوتی دارد، ابتدا لازم است رشته مورد نظر که قصد قبولی در آن دارید را مشخص کنید. سپس دروسی که ضرایب بیشتری را در آن زیرگروه دارند، در اولویت قرار دهید.

اصل چهارم: کلی خواندن را برای کنکور فراموش کنید!

یکی دیگر از موارد مهمی که باید برای موفقیت در کنکور رعایت کنید این است که کنکوری بخوانید و از کلی خواندن بپرهیزید. در واقع منظور ما از کنکوری خواندن بدین معناست که دروس را به صورت جزء به جزء و برای یادگیری بخوانید نه برای تمام کردن کتاب. چرا که نحوه طراحی سوالات کنکور به گونه ای است که با مطالعه دروس به صورت روزنامه وار و بدون درک و تسلط بر مفهوم مباحث، نمی توانید به آن ها پاسخ دهید.

در ضمن هرگز مطالب درسی را حفظ نکنید و برای یادگیری از روش ها و تکنیک های کاربردی استفاده کنید؛ یعنی دروس به اصطلاح حفظی را تصویرسازی و رمزگردانی کنید و دروس محاسباتی را بدون اثبات تایید نکنید. توجه داشته باشید که بهتر است تست های دروس عمومی را یک روز پس از مطالعه تشریحی و تست های دروس تخصصی را در پایان مطالعه خود حل کنید.

اصل پنجم: جمع بندی

یکی از قسمت های مهم برنامه ریزی مربوط به زمان جمع بندی می باشد. برنامه شما باید به نحوی تنظیم شده باشد که در مدت زمان مشخصی سرفصل ها را به پایان رسانده و شروع به جمع بندی کنید. چنانچه شما زمان لازم را به انجام این امر اختصاص ندهید، قادر نخواهید بود که از اطلاعات خود در جلسه آزمون استفاده نمایید. اما چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟ در این دوره فرصتی برای مطالعه درس ها به صورت جامع نخواهید داشت بلکه می بایست با استفاده از تکنیک هایی که آموخته اید، به مرور مطالب و دسته بندی آن ها در ذهن بپردازید.

در دوران جمع بندی می توانید خلاصه نویسی ها و مطالبی که قبلا در حاشیه کتاب خود یادداشت کرده اید را مورد استفاده قرار دهید، در آزمون های آزمایشی شرکت کنید و پس از تحلیل نتیجه آزمون به شناخت نسبی از وضعیتی که در آن قرار دارید دست یابید.

استفاده از بهترین منابع کمک آموزشی کنکور هنر 1400

بهترین منابع کمک آموزشی کنکور هنر 1400
استفاده از بهترین منابع کمک آموزشی کنکور هنر 1400

منابع کمک آموزشی یکی از ابزارهای افزایش تسلط و مهارت در دروس خوانده شده می باشند. اما استفاده از این منابع در صورتی توصیه می شود که شما مطالب اصلی کتاب درسی خود را به طور کامل مطالعه کرده و به درک نسبی از آن ها دست یافته باشید. کتاب ها و منابع کمک آموزشی بسیاری در بازار موجود هستند که می توانید بر اساس نیاز خود تعدادی از آن ها را انتخاب نمایید. بهتر است در تهیه منابع کمک آموزشی زیاده روی نکنید چرا که منابع متعدد فقط ذهن شما را آشفته کرده و تمرکز شما را از بین خواهد برد.

چند نمونه از منابع معتبر و شناخته شده در گروه هنر را در جدول زیر معرفی کرده ایم که در صورت تمایل می توانید نسبت به تهیه آن ها اقدام نمایید.

منابع کمک آموزشی دروس عمومی کنکور هنر
نام درس نام کتاب کمک آموزشی
زبان و ادبیات فارسی ادبیات موضوعی گاج

نشر الگو

زبان عربی میکرو طبقه بندی گاج

نشر الگو

زبان انگلیسی فوت و فن خیلی سبز

مبتکران

فرهنگ و معارف اسلامی مبتکران دکتر شهاب اناری

سیر تا پیاز گاج

منابع کمک آموزشی دروس تخصصی کنکور هنر
نام درس نام کتاب کمک آموزشی
درک عمومی هنر تاریخ هنر گامبریج

هنر در گذر زمان هلن گاردنر

خلاقیت نمایشی تاریخ سینما تالیف مسعود مهرابی
خلاقیت تصویری و تجسمی مبانی هنرهای تجسمی تالیف غلامحسین نامی

مبانی طراحی گرافیک تالیف آرمین هوفمان

ترسیم فنی منشور دانش اثر سعید درویش

رسم فنی عمومی اثر احمد متقی پور

خواص مواد انتشارات آیندگان
خلاقیت موسیقی تئوری موسیقی اثر مصطفی کمال پور تراب
درک عمومی ریاضی و فیزیک منابع مشترک رشته های ریاضی و فیزیک

تاثیر آزمون های آزمایشی در برنامه ریزی کنکور هنر 1400

برای بسیاری از متقاضیان کنکوری این سوال مطرح می شود که شرکت در آزمون های آزمایشی در رسیدن به نتیجه دلخواه تا چه میزان تاثیر گذار خواهد بود؟ در پاسخ به این پرسش می توان گفت تا زمانی که آموخته های خود را مورد سنجش قرار ندهید، نمی توانید از میزان یادگیری و تسلط خود بر روی مباحث اطمینان حاصل کنید. به همین منظور در برنامه خود زمان هایی را به ارزیابی آموخته های خود اختصاص داده و از خود در شرایطی که با جلسه کنکور شبیه سازی شده است، آزمون به عمل بیاورید.

همچنین می توانید در آزمون هایی که توسط موسسات مختلفی مانند قلم چی، گزینه دو، سازمان سنجش و… برگزار می شود شرکت نموده و به این وسیله از نقاط ضعف و قوت خود مطلع شوید. سپس تلاش کنید که نقاط قوت خود را حفظ نموده و برای رفع نقاط ضعف خود اقدام نمایید.

نقش مشاور تحصیلی در برنامه ریزی کنکور هنر 1400

برای موفقیت در هر کاری لازم است که با متخصصین و افراد باتجربه در آن زمینه مشورت کنید. شرکت در آزمون سراسری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و وجود مشاور خوب می تواند نقش بسزایی در پیشبرد اهداف شما داشته باشد. علاوه بر این، بسیاری از داوطلبان کنکور افرادی هستند که هیچگونه اطلاعی در زمینه برنامه ریزی کنکور نداشته و نیازمند مشاورانی هستند که آن ها را در حیطه مسائل مربوط به این آزمون آگاه نموده و راهنمایی های لازم را ارائه نمایند.

با توجه به آن چه گفته شد، کسب اطلاع از اهمیت دروس مختلف در زیرگروه های کنکور هنر 1400 می تواند شما را در انجام برنامه ریزی یاری نماید. در قدم بعدی می بایست نهایت سعی خود را به کار بگیرید تا برنامه خود را به طور دقیق اجرا کنید. بهتر است آخر هفته ها را با مرور مطالب خوانده شده و حل نمونه سوالات کنکور هنر سال های گذشته سپری کرده و به این ترتیب آموخته های خود را تثبیت نمایید. فراموش نکنید که در این راه ثابت قدم بوده و از بهترین ابزارها برای دستیابی به هدف خود بهره بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید بر روی لینک های موجود در من مقاله کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- چرا باید از ضرایب دروس برای شرکت در کنکور هنر مطلع باشیم؟

ضریب دروس به ما اطلاعاتی در خصوص میزان اهمیت آن ها در زیرگروه های مختلف گروه آزمایشی مربوطه می دهد.

2- چه تفاوتی از نظر نحوه مطالعه دروس برای امتحانات و کنکور هنر وجود دارد؟

شیوه مطالعه شما برای کنکور نباید مشابه با نحوه درس خواندن برای امتحانات مدارس صورت گیرد. بلکه باید با دقت بیشتر و صرف زمان بیشتری همراه باشد.

3- چه زمانی نسبت به حل تست های دروس عمومی در کنکور سراسری هنر اقدام نماییم؟

بهتر است یک روز پس از مطالعه تشریحی این دروس، شروع به تست زنی کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه