خانه مدارس شرایط ترک تحصیل

شرایط ترک تحصیل

شرایط ترک تحصیل متوسطه اول و دوم 1401
ترک تحصیل در مقطع راهنمایی و دبیرستان

ارزش تحصیل و ادامه دادن روند افزایش علم بر هیچ فردی پوشیده نیست زیرا این امر به بالا بردن دانش و سطح تفکر علمی کمک می نماید و همچنین در آینده افراد به ویژه انتخاب مسیر شغلی، تاثیرگذار خواهد بود. اما علی رغم این امر، در برخی موارد دانش آموزان تمایلی به ادامه تحصیل نشان نداده و اقدام به ترک آن می نمایند. ترک تحصیل در صورتی مقدور می باشد که بر اساس شرایط و نکات مربوط به آن اقدام کنید.

برای دانش آموزان پایه یازدهم و دوازدهم که پس از ترم اول ترک تحصیل می نمایند در همه دروس نوبت دوم آن ها غیبت غیرموجه ثبت می شود.

ترک تحصیل در مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم 

در دوره اول متوسطه بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جمله شرایط خانوادگی، مشکلات تحصیلی، عدم علاقه به ادامه تحصیل و… ترجیح می دهند که از درس خواندن انصراف دهند، در واقع می توان گفت این دسته از افراد اکثرا بر این باورند که در آینده می توانند بدون نیاز به تحصیل به هدف مدنظر خود برسند. در دوره دوم متوسطه نیز معمولا دانش آموزان به دلیل انتخاب رشته نهم به دهم و یا کنکور، تصمیم به کنار گذاشتن درس می گیرند.

البته لازم به ذکر است موقعیت مناسب شغلی برای این دسته از افراد مهیا نمی گردد و حتی افرادی با تحصیلات عالی نیز مسائلی همچون کمبود تقاضای بازار کار سد راهشان می شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم که متقاضیان بر اساس این تفکرات تصمیم نگیرند تا در آینده پشیمانی به بار نیاید و با آگاهی از موارد ذکر شده در این مطلب انتخاب نهایی خود را به انجام برسانند.

در صورتی که تمایل به شرکت در کنکور سراسری ندارید و یا نمی خواهید در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل شوید بهتر است مدرک دیپلم خود را اخذ نمایید تا در صورت تغییر نگرش خود بتوانید نسبت به ادامه تحصیل اقدام کنید.

از علت های ترک تحصیل 

امر ترک تحصیل شامل علل متفاوتی می باشد که گزینه های گوناگونی در آن دخیل می شوند. از جمله علت های ترک تحصیل می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 علل فرهنگی

این عامل به نوعی مهم ترین مسبب این امر می باشد. برای مثال گاهی والدین تشویق به ترک تحصیل فرزندان خود می کنند! این مورد بیشتر در روستاها و مناطق محروم دیده می شود که دختران بخاطر ازدواج زود هنگام و پسران به دلیل کار در کنار پدران خود مجبور به ترک تحصیل می شوند.

علل اقتصادی

شرایط اقتصادی از جمله اجبار والدین به اشتغال فرزندان، وضعیت نامناسب مالی خانواده، مسکن نامناسب، عدم حضور پدر و یا مادر و همچنین زیاد بودن فرزندان می باشد که در نهایت منجر به ترک تحصیل دانش آموز می گردد.

علل فردی

نمرات پایین، احساس ضعف و برخورد معلمان و کادر آموزشی با دانش آموزان منجر به تضعیف اعتماد به نفس آن ها می گردد که در نهایت فرد تصمیم به کناره گیری از درس می کند زیرا احساسی در او شکل می گیرد که با این گونه درس خواندن تنها زمان خود را هدر می دهد. 

کمبود امکانات آموزشی

از جمله موارد دیگر که به ترک تحصیل اطلاق می گردد مهیا نبودن امکانات آموزشی و اهمیت ندادن به افراد تحصیل کرده، برخورد معلم، محتوای کتب درسی و شیوه برگزاری امتحانات،عدم جذابیت مدارس و ایجاد دافعه در دانش‌آموز می باشد.

شرایط لازم جهت ترک تحصیل

دانش آموزانی که زودتر از موعد، مدرسه را به دلایلی ترک کرده و یا قبل از اتمام یک دوره تحصیلی قادر به درس خواندن نباشند در شرایط ذکر شده زیر ناچار به انصراف از تحصیل می شوند.

 • دانش آموز در واحد آموزشی ثبت نام نکند.
 • دانش آموز و یا والدین در 18 سالگی درخواستی مبنی بر ترک تحصیل ارائه دهند.
 • محصل طبق مقررات آموزشی از ادامه تحصیل در پایه خود محروم شود.
 • دانش آموزان مشمول نظام وظیفه عمومی که سه ماه یا بیشتر به طور متوالی غیبت غیرموجه داشته باشند، به عنوان تارک تحصیلی از مدرسه اخراج می شوند.
 • چنانچه دانش آموز واجد شرایط در موعد مقرر، برابر ضوابط در مدرسه ثبت نام نکند، مدیر مدرسه موظف است مطابق با مفاد این ماده، ترک تحصیل وی را اعلام کند.
 • عدم شرکت در امتحانات داوطلب آزاد از نظر مقررات نظام وظیفه عمومی، ترک تحصیل محسوب می شود و برای این گروه از داوطلبان، معافیت تحصیلی ( لینک) صادر نخواهد شد.

نحوه ترک تحصیل

برای ترک تحصیل لازم است دانش آموز و یا والدین در مرحله اول نسبت به انجام مراحل مربوط به انصراف از تحصیل اقدام نمایند و بعد از آن مدیر و معاون آموزشی به ثبت انصراف دانش آموز در سامانه دانش آموزی سیدا بپردازد که انجام این فرآیند صرفا توسط کادر اداری امکان پذیر می باشد. البته برای انصراف از تحصیل دانش آموز می بایست دلیل موجه آن ذکر گردد.

 • ورود به سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir و انتخاب گزینه “عملیات اولیه”
 • ورود به بخش “سازماندهی و ثبت نام”
 • درج مشخصات فردی دانش آموز
 • مشاهده اسامی دانش آموزان
 • انتخاب دانش آموز و درج علت انصراف از تحصیل

 از پیامدهای ترک تحصیل چه می دانید؟

 • ازدواج دختران در سنین کم
 • کاهش سطح فرهنگی جامعه
 • کاهش میزان سواد
 • تاثیر مستقیم بر افکار و روان
 • روی آوردن به ناهنجاری ها و بزهکاری
 • از بین رفتن احترام اجتماعی

اقداماتی که پس از ترک تحصیل باید انجام داد

اگر شرایط بر شما چیره شد و نتوانستید افکار خود را مدیریت کنید و ترک تحصیل کردید بلافاصله به دنبال علاقه قلبی خود بروید و شروع به یادگیری مهارتی کنید که شما را برای کارآفرینی و تبدیل شدن به یک شخصیت متخصص کمک می نماید. در نهایت هیچ چیزی نمی تواند جای خالی تحصیلات را پر کند. در صورتی که اقدام به ادامه تحصیل کردید، می توانید با در نظر گرفتن شرایط و برداشتن قدمی جدید مسیر خود را شروع نمایید.

در صورتی که تصمیم به ادامه تحصیل گرفتید می توانید با در نظر گرفتن شرایط و پایه تحصیلی خود همراه با ارائه مدارک و شرکت در آزمون های مربوطه شروع به درس خواندن نمایید. البته برای تحصیل سنی در نظر گرفته شده است که تا پیش از اتمام آن می توانید در مدارس عادی درس بخوانید و پس از گذر از سن ذکر شده و مطابق با آئین نامه، می بایست نسبت به ثبت نام مدارس بزرگسالان اقدام نمایید.

 

سوالات متداول

1- شرایط لازم برای ترک تحصیل چگونه است؟

به منظور آشنایی با شریاط لاطم جهت ترک تحصیل و تمامی نکات پیرامون آن می توانید به متن مقاله مراجعه نمایید.

2- فرآیند ترک تحصیل از طریق چه سامانه ای انجام می شود؟

فرآیند ترک تحصیل فقط مدیران و کادر اجرایی مدارس از طریق سامانه سیدا به ثبت می رسد.

3- چه عللی منجر به ترک تحصیل دانش آموز می گردد؟

عواملی همچون وضعیت اقتصادی، شرایط فرهنگی، کمبود امکانات رفاهی و مواردی از این دست منجر به ترک تحصیل فرد می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر
 1. سلام خسته نباشید
  من متولد ۸۳/۸/۶ هستم و ۱۸ سال تمام هستم و الان پایه دوازدهم هستم. بنابه دلایلی نمی تونم دوازدهم رو امسال بخونم درخواست دادم غیرحضوری بخونم از اموزش پرورش ولی بهم گفتند که نمیشه. اگه میخوای باید ترک تحصیل کنی سال بعد دوازدهم رو غیرحضوری بخونی و بعد بری سربازی.میخواستم بدونم الان مشکل نظام وظیفه نمیخورم با این اوصاف؟ و اگه این کارو انجام بدم کی دقیقا اعزام میشم و برگه سبزم میاد؟

  • با سلام ، در این رابطه توصیه می شود معافیت تحصیلی دانش آموزی خود را از پلیس + ۱۰ دریافت نمایید .
   لازم بذکر است که مدت معافیت شما به زمان درج شده در برگه معافیت بستگی خواهد داشت .

مشاوره مدارس پیج مدارس