خانه مدارس شرایط ترک تحصیل

شرایط ترک تحصیل

شرایط ترک تحصیل متوسطه اول و دوم 1401
ترک تحصیل در مقطع راهنمایی و دبیرستان

ارزش تحصیل و ادامه دادن روند افزایش علم بر هیچ فردی پوشیده نیست زیرا این امر به بالا بردن دانش و سطح تفکر علمی کمک می نماید و همچنین در آینده افراد به ویژه انتخاب مسیر شغلی، تاثیرگذار خواهد بود. اما علی رغم این امر، در برخی موارد دانش آموزان تمایلی به ادامه تحصیل نشان نداده و اقدام به ترک آن می نمایند. ترک تحصیل در صورتی مقدور می باشد که بر اساس شرایط و نکات مربوط به آن اقدام کنید.

برای دانش آموزان پایه یازدهم و دوازدهم که پس از ترم اول ترک تحصیل می نمایند در همه دروس نوبت دوم آن ها غیبت غیرموجه ثبت می شود.

ترک تحصیل در مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم 

در دوره اول متوسطه بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جمله شرایط خانوادگی، مشکلات تحصیلی، عدم علاقه به ادامه تحصیل و… ترجیح می دهند که از درس خواندن انصراف دهند، در واقع می توان گفت این دسته از افراد اکثرا بر این باورند که در آینده می توانند بدون نیاز به تحصیل به هدف مدنظر خود برسند. در دوره دوم متوسطه نیز معمولا دانش آموزان به دلیل انتخاب رشته نهم به دهم و یا کنکور، تصمیم به کنار گذاشتن درس می گیرند.

البته لازم به ذکر است موقعیت مناسب شغلی برای این دسته از افراد مهیا نمی گردد و حتی افرادی با تحصیلات عالی نیز مسائلی همچون کمبود تقاضای بازار کار سد راهشان می شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم که متقاضیان بر اساس این تفکرات تصمیم نگیرند تا در آینده پشیمانی به بار نیاید و با آگاهی از موارد ذکر شده در این مطلب انتخاب نهایی خود را به انجام برسانند.

در صورتی که تمایل به شرکت در کنکور سراسری ندارید و یا نمی خواهید در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل شوید بهتر است مدرک دیپلم خود را اخذ نمایید تا در صورت تغییر نگرش خود بتوانید نسبت به ادامه تحصیل اقدام کنید.

از علت های ترک تحصیل 

امر ترک تحصیل شامل علل متفاوتی می باشد که گزینه های گوناگونی در آن دخیل می شوند. از جمله علت های ترک تحصیل می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 علل فرهنگی

این عامل به نوعی مهم ترین مسبب این امر می باشد. برای مثال گاهی والدین تشویق به ترک تحصیل فرزندان خود می کنند! این مورد بیشتر در روستاها و مناطق محروم دیده می شود که دختران بخاطر ازدواج زود هنگام و پسران به دلیل کار در کنار پدران خود مجبور به ترک تحصیل می شوند.

علل اقتصادی

شرایط اقتصادی از جمله اجبار والدین به اشتغال فرزندان، وضعیت نامناسب مالی خانواده، مسکن نامناسب، عدم حضور پدر و یا مادر و همچنین زیاد بودن فرزندان می باشد که در نهایت منجر به ترک تحصیل دانش آموز می گردد.

علل فردی

نمرات پایین، احساس ضعف و برخورد معلمان و کادر آموزشی با دانش آموزان منجر به تضعیف اعتماد به نفس آن ها می گردد که در نهایت فرد تصمیم به کناره گیری از درس می کند زیرا احساسی در او شکل می گیرد که با این گونه درس خواندن تنها زمان خود را هدر می دهد. 

کمبود امکانات آموزشی

از جمله موارد دیگر که به ترک تحصیل اطلاق می گردد مهیا نبودن امکانات آموزشی و اهمیت ندادن به افراد تحصیل کرده، برخورد معلم، محتوای کتب درسی و شیوه برگزاری امتحانات،عدم جذابیت مدارس و ایجاد دافعه در دانش‌آموز می باشد.

شرایط لازم جهت ترک تحصیل

دانش آموزانی که زودتر از موعد، مدرسه را به دلایلی ترک کرده و یا قبل از اتمام یک دوره تحصیلی قادر به درس خواندن نباشند در شرایط ذکر شده زیر ناچار به انصراف از تحصیل می شوند.

 • دانش آموز در واحد آموزشی ثبت نام نکند.
 • دانش آموز و یا والدین در 18 سالگی درخواستی مبنی بر ترک تحصیل ارائه دهند.
 • محصل طبق مقررات آموزشی از ادامه تحصیل در پایه خود محروم شود.
 • دانش آموزان مشمول نظام وظیفه عمومی که سه ماه یا بیشتر به طور متوالی غیبت غیرموجه داشته باشند، به عنوان تارک تحصیلی از مدرسه اخراج می شوند.
 • چنانچه دانش آموز واجد شرایط در موعد مقرر، برابر ضوابط در مدرسه ثبت نام نکند، مدیر مدرسه موظف است مطابق با مفاد این ماده، ترک تحصیل وی را اعلام کند.
 • عدم شرکت در امتحانات داوطلب آزاد از نظر مقررات نظام وظیفه عمومی، ترک تحصیل محسوب می شود و برای این گروه از داوطلبان، معافیت تحصیلی ( لینک) صادر نخواهد شد.

نحوه ترک تحصیل

برای ترک تحصیل لازم است دانش آموز و یا والدین در مرحله اول نسبت به انجام مراحل مربوط به انصراف از تحصیل اقدام نمایند و بعد از آن مدیر و معاون آموزشی به ثبت انصراف دانش آموز در سامانه دانش آموزی سیدا بپردازد که انجام این فرآیند صرفا توسط کادر اداری امکان پذیر می باشد. البته برای انصراف از تحصیل دانش آموز می بایست دلیل موجه آن ذکر گردد.

 • ورود به سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir و انتخاب گزینه “عملیات اولیه”
 • ورود به بخش “سازماندهی و ثبت نام”
 • درج مشخصات فردی دانش آموز
 • مشاهده اسامی دانش آموزان
 • انتخاب دانش آموز و درج علت انصراف از تحصیل

 از پیامدهای ترک تحصیل چه می دانید؟

 • ازدواج دختران در سنین کم
 • کاهش سطح فرهنگی جامعه
 • کاهش میزان سواد
 • تاثیر مستقیم بر افکار و روان
 • روی آوردن به ناهنجاری ها و بزهکاری
 • از بین رفتن احترام اجتماعی

اقداماتی که پس از ترک تحصیل باید انجام داد

اگر شرایط بر شما چیره شد و نتوانستید افکار خود را مدیریت کنید و ترک تحصیل کردید بلافاصله به دنبال علاقه قلبی خود بروید و شروع به یادگیری مهارتی کنید که شما را برای کارآفرینی و تبدیل شدن به یک شخصیت متخصص کمک می نماید. در نهایت هیچ چیزی نمی تواند جای خالی تحصیلات را پر کند. در صورتی که اقدام به ادامه تحصیل کردید، می توانید با در نظر گرفتن شرایط و برداشتن قدمی جدید مسیر خود را شروع نمایید.

در صورتی که تصمیم به ادامه تحصیل گرفتید می توانید با در نظر گرفتن شرایط و پایه تحصیلی خود همراه با ارائه مدارک و شرکت در آزمون های مربوطه شروع به درس خواندن نمایید. البته برای تحصیل سنی در نظر گرفته شده است که تا پیش از اتمام آن می توانید در مدارس عادی درس بخوانید و پس از گذر از سن ذکر شده و مطابق با آئین نامه، می بایست نسبت به ثبت نام مدارس بزرگسالان اقدام نمایید.

 

سوالات متداول

1- شرایط لازم برای ترک تحصیل چگونه است؟

به منظور آشنایی با شریاط لاطم جهت ترک تحصیل و تمامی نکات پیرامون آن می توانید به متن مقاله مراجعه نمایید.

2- فرآیند ترک تحصیل از طریق چه سامانه ای انجام می شود؟

فرآیند ترک تحصیل فقط مدیران و کادر اجرایی مدارس از طریق سامانه سیدا به ثبت می رسد.

3- چه عللی منجر به ترک تحصیل دانش آموز می گردد؟

عواملی همچون وضعیت اقتصادی، شرایط فرهنگی، کمبود امکانات رفاهی و مواردی از این دست منجر به ترک تحصیل فرد می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۸ نظر
 1. پهراب

  سلام من دوساله ترک تحصیل کردم ۱۶ سالمه می خوام پایه ی هشتم و به صورت غیر حضوری درس بخونم و فقط برای امتحانات برم امکانش هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، درحالت عادی این موضوع امکان پذیر نمی باشد، لذا توصیه می شود به اداره آموزش و پرورش محل زندگی خود مراجعه نمائید.

 2. روژان بایرامی

  سلام من پایه هشتم هستم و قرار بود مهر برم پایه نهم ولی دیگه نمیخوام ادامه تحصیل بدم هم علاقه به درس ندارم هم ازدواج کردم میشه ترک تحصیل بکنم مدرسه میذاره درسته؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، محدودیتی برای شما وجود ندارد.
   اما پیشنهاد می شود حداقل مدرک سه سال متوسطه اول خود را دریافت کنید.

 3. نازنين قاسمی

  سلام من پایه هشتم هستم و قرار بود مهر برم پایه نهم ولی دیگه نمیخوام ادامه تحصیل بدم هم علاقه به درس ندارم هم ازدواج کردم میشه ترک تحصیل شد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   ترک تحصیل به منزله دریافت پرونده کامل از مدرسه است.

 4. پریا

  سلام من دو سال ترک تحصیل کردم ولی اینجوری نبوده که والدینم به مدرسه بگن حتی پروندم هنوز مونده نگرفتم
  شروع سال جدید بخام برای پایه هشتم ثبت نام کنم میکنن؟
  تیرماه شونزده سالم میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، بله ثبت نام میکنند و مشکلی نخواهد بود.

 5. رامتین کوهی

  سلام آیا برای ترک تحصیل باید اولیای هم باشد

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، ارائۀ درخواست ترک تحصیل از طرف والدین الزامی است.

 6. Amir

  سلام من کلاس هشتم هستم و میخوام ترک تحصیل کنم
  و به دنبال علاقه خودم فوتبال برم اما مربی های باشگام میگن اگه ترک تحصیل کنی نمیتونی تو مسابقات شرکت کنی چون واسه مسابقات گواهی اشتغال به تحصیل میخوان چیکار کنم که بتونم ترک تحصیل کنم و وارد مسابقات بشم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   گواهی اشتغال به تحصیل صرفا به افرادی داده می شود که در حال تحصیل باشند.

 7. مهرشاد

  سلام من امسال پایه نهم هستم و میخوام ترک تحصیل کنم آیا من ترک تحصیل کنم مدرک سیکل رو میگیرم یا خیر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که دروس پایه نهم را با نمره قبولی پشت بگذارید این مدرک را به شما خواهند داد.

 8. دینا احمدی

  سلام من سال ۱۱ معماری داخلی هستم بنا به دلایلی مثله رفتارهای نامناسب معلمین مخصوصا
  درسهای خصوصی و کادر مدرسه با وجود اینکه همیشه معدلم از ۱۷ کمتر نشده و انضباطم ۲۰ بوده ولی الان تمایلی به ادامه تحصیل ندارم و می‌خواهم غیر حضوری امتحان بدهم برای ترم دوم آیا امکانش هست لطفا راهنماییم کنید ممنون … ضمنا این مشکل را سایر همکلاسیهام هم دارند و با وجود پیگیری والدینمان مشکلات حل نشده

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   متاسفانه امکان انجام این کار برای شما وجود ندارد.

 9. امیر مهدی احمدیان

  سلام من امسال دوازدهم تجربی هستم اگر الان که ۱۷ سالم هست و الان دارم امتحان های نوبت اول رو در مدرسه میدهم بخاطر درس خوندن بیشتر و زمان بیشتر ترک تحصیل کنم، میتوانم پایه دهم تجربی مدرسه معمولی ثبت نام کنم و چند سال بعد کنکور بدم؟ لطفا تمام حالت ها رو بگید ممنون

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   خیر، به دلیل مشکلات نظام وظیفه این کار پیشنهاد نمی شود.

 10. ساعد

  سلام ببخشید میشه تو نوبت اول یا بعدش ترک تحصیل کرد پایه دوازدهمم

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، امکان ترک تحصیل همواره برای شما وجود دارد.

 11. Ali

  سلام وقت بخیر من میخوام ترک تحصیل کنم شرایط آن را توضیح بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام ودرود برای این کار باید به مدیر مدرسه خود مراجعه نمایید و در سامانه برای شما ثبت کند.

 12. گوربه

  من خودم میخوام ترک تحصیل کنم
  حال ندارم درس بخونم
  باید چیکار کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود شما با مراجعه به مدرسه خود و با اعلام کردن به مدیر مدسه می توانید این عمل را انجام دهید و مدیر در سامانه ثبت می کند.

 13. فرشته

  سلام وقت بخیر
  اگر دوماه از مدرسه گذشته باشه و ترک تحصیل کنی می تونی شهریور بری امتحان همون پایه رو بدی ؟؟
  و این ترک تحصیل روی کنکور و امتحانات نهایی تاثیر بدی می ذاره یا نه؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در صورتی اکه انصراف شما توسط مدیر مدرسه ثبت شده باشد. می بایست مدیر اسم شما را به عنوان دانش آموز وارد سیستم کند تا اجازه امتحان به عنوان دانش آموز داشته باشید.

 14. .

  من امسال رفتم دهم رشته‌ایی رو برداشتم که دوست ندارم چند روز پیش هم خواستم تغییر رشته بدم نشد پروندمو بگیرم سال دیگه برم رشته‌ایی که می‌خوام ترک تحصیل محسوب میشه؟سال دیگه ثبت نامم میکنن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   برای تغییر رشته نیازی به ترک تحصیل یا انصراف نمی باشد.

 15. رضا

  سلام کلاس دازدهمم الان یه ماه از شروع مدارس میگذره و من میخوام ترک تحصیل کنم ایا شهریه را میتوانم پس بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   در این مورد طبق ضوابط مدرسه ثبت نامی خود باید اقدام نمایید شهریه قبال دریافت است اما بخشی به عنوان جریمه دریافت خواهد شد.

 16. ناشناس

  سلام یکی از دوستان من ۱۲ سالشه میخواهد ترک تحصیل کنه
  دلایلش هم ایناست
  از مدرسه بدش میاد و احساس میکنه زندانه
  معلماش سختگیرن
  انکیزه ی درس خوندن نداره
  کلی خم فیلم و متن….. انگیزشی خونده
  و کلی دلیل دیگه
  من هم میخوام ترک تحصیل نکنه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   در مقابل دلایل ترک تحصیل ایشان می توانید دلایلی را که بعد ها برای ایشان دردسرساز می شود لحاظ نمایید.

 17. یاسین

  سلام من دانش آموز پایه دوازدهم هستم و ۱۷ سالمه

  بخاطر شرایطم و کنکور ترجیح میدم غیر حضوری درسم رو بخونم ولی طبق قانون چنین چیزی نمیشه

  می‌خوام مدرسه نرم اصلا و فقط امتحانات نوبت اول و دوم برم ، مدرسه می‌تونه با توجه به اینکه زیر ۱۸ سال هستم برام ترک تحصیل بزنه ؟؟؟ البته ماهی یک جلسه میرم…

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت عدم توافق بین شما و مدرسه، امکان اخراج شما از مدرسه وجود خواهد داشت.

 18. Touba

  سلام من اتباع خارجی ساکن مشهد هستم و اقامت گرفتم من ۱۸ ساله هستم تا کلاس هشتم درس خواندن و با آمدن طالبان چون مدرسه دخترانه رو بستن نتونستم ادامه بدم و خواستم بدونم میشه به من هم مشاوره بدین ممنون.

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   همراه با آخرین مدارک تحصیلی به نزدیک ترین آموزش و پرورش منطقه مراجعه کنید و پس تطبیق و قبولی در برخی دروس رشته انتخابی، میتوانید مدرک دیپلم خود را دریافت نمائید.

 19. Eliya

  سلام خسته نباشید
  من متولد ۸۳/۸/۶ هستم و ۱۸ سال تمام هستم و الان پایه دوازدهم هستم. بنابه دلایلی نمی تونم دوازدهم رو امسال بخونم درخواست دادم غیرحضوری بخونم از اموزش پرورش ولی بهم گفتند که نمیشه. اگه میخوای باید ترک تحصیل کنی سال بعد دوازدهم رو غیرحضوری بخونی و بعد بری سربازی.میخواستم بدونم الان مشکل نظام وظیفه نمیخورم با این اوصاف؟ و اگه این کارو انجام بدم کی دقیقا اعزام میشم و برگه سبزم میاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، در این رابطه توصیه می شود معافیت تحصیلی دانش آموزی خود را از پلیس + ۱۰ دریافت نمایید .
   لازم بذکر است که مدت معافیت شما به زمان درج شده در برگه معافیت بستگی خواهد داشت .

مشاوره مدارس پیج مدارس