تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد 1400

توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد 1400

توضیح اطلاعات کارنامه کارشناسی ارشد 1400
توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد 1400

اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. بیشتر داوطلبانی که برای بار اول در آزمون کارشناسی ارشد شرکت می کنند اطلاعات چندانی از کارنامه اولیه ندارند. از طرفی تفسیر کارنامه برای انتخاب رشته اهمیت بسیار زیادی دارد و بدون اطلاع از تمام جزئیات، نمی توان انتخاب رشته کارشناسی ارشد را به صورت نتیجه بخش انجام داد.

کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد برای انتخاب رشته در تمامی دانشگاه های روزانه، غیرانتفاعی، پیام نور، نوبت دوم، آزاد و… مشترک است و برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد، کارنامه جداگانه ای منتشر نخواهد شد.

کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد، حدودا یک ماه پس از برگزاری آزمون و از سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

نحوه دریافت کارنامه کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد در شهریور ماه 99 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام گشت و داوطلبان متقاضی تحصیل در هریک از دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور، آزاد و… بایستی با توجه به مندرجات این کارنامه برای انتخاب رشته خود اقدام نمایند. در ادامه مراحل دسترسی به نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد را مشاهده می کنید.

 • وارد شدن به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “کارشناسی ارشد” از منوی تعبیه شده در سمت راست سایت

مرحله اول توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد 99

 • کلیک بر روی لینک “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399”

مرحله دوم توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد 99

 • گزینه “ورود به سیستم یا کارنامه اولیه، پاسخنامه، کلید” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد 99

 • حال با استفاده از یکی از روش های زیر می توانید کارنامه خود را دریافت نمایید.
 1. روش اول: شماره پرونده + کدپیگیری ثبت نام
 2. روش دوم: شماره پرونده + کدملی + سال تولد

مرحله چهارم توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد 99

همان طور که مشاهده می کنید، بدون اطلاع از شماره پرونده، امکان دریافت کارنامه خود را نخواهید داشت. چنانچه اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده اید، می توانید با کسب آگاهی نسبت به نحوه ثبت درخواست در سازمان سنجش از طریق سیستم پاسخگویی آن ها را بازیابی کنید.

توضیحات کارنامه کنکور کارشناسی ارشد سراسری

به طور کلی، کارنامه اولیه ای که برای هر داوطلب صادر می شود شامل 2 قسمت می باشد.

 1. مشخصات ثبت نامی
 2. اطلاعات رشته امتحانی اول

نمونه ای از کارنامه صادر شده در سال 99 را در ادامه مشاهده می کنید که قصد داریم بخش های مختلف آن را شرح دهیم.

کارنامه اولیه کارشناسی ارشد

مشخصات ثبت نامی داوطلب

قسمت اول کارنامه کنکور کارشناسی ارشد به مشخصات ثبت نامی شما اختصاص یافته است و شامل اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی، سال تولد، شماره شناسنامه، شماره پرونده، جنس، سهمیه ثبت نامی، ارگان سهمیه، نام رشته تحصیلی، موسسه فارغ التحصیلی، معدل کاردانی، معدل کارشناسی، ماه و سال فراغت از تحصیل می باشد.

این قسمت از کارنامه را با دقت بررسی کنید تا هیچ یک از اطلاعات مندرج با اطلاعات واقعی شما تفاوتی نداشته باشد. در غیر این صورت حتما جهت اصلاح این اطلاعات از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور اقدام نمایید.

اطلاعات رشته امتحانی 

قسمت دوم کارنامه کارشناسی ارشد به اطلاعات رشته امتحانی اختصاص یافته است. در این قسمت به شماره داوطلبی، علاقه مندی به تحصیل در رشته های پیام نور و غیرانتفاعی، وضعیت مجاز به انتخاب رشته، معدل موثر، کد و نام رشته امتحانی اول، نمرات اکتسابی در آزمون (به تفکیک هر درس)، کد ضریب، نمره کل، رتبه در سهمیه، رتبه بدون سهمیه و… پرداخته شده است که در ادامه مطلب به تفکیک، هر یک از آن ها را توضیح می دهیم.

 • علاقه مند پیام نور و غیرانتفاعی : چنانچه هنگام ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری علاقه مندی خود را جهت  ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی اعلام کرده باشید، در مقابل این عبارت، کلمه «بلی» و در غیر این صورت کلمه «خیر» درج خواهد شد.
 • نکته مهم این است که اگر شما در هنگام نام نویسی در رشته های پیام نور و غیرانتفاعی ثبت نام نکرده باشید ولی حداقل رتبه لازم جهت انتخاب رشته این دانشگاه ها را کسب کرده باشید، پس از اعلام نتایج فرصت خواهید داشت با خرید کارت اعتباری در انتخاب رشته این دانشگاه ها نیز شرکت کنید.
 • وضعیت انتخاب رشته داوطلب : چنان چه شما رتبه و تراز لازم جهت ثبت نام در رشته های کارشناسی ارشد 99 را کسب کرده باشید در مقابل این عبارت کلمه «مجاز» و در غیر این صورت کلمه «غیر مجاز» درج می گردد.
 • معدل موثر : اگر رتبه شما خیلی خوب باشد، میزان تاثیر معدل موثر بر روی آن زیاد نیست. به عبارت دیگر اگر معدل بالایی دارید تاثیر آن بر روی رتبه شما، مثبت است ولی اگر معدل پایینی دارید چندان نگران نباشید زیرا میزان تاثیر گذاری آن بر روی رتبه شما، زیاد نمی باشد.
 • نمرات اکتسابی : در این قسمت نام دروس امتحانی را به همراه نمره ای که کسب کرده اید به تفکیک هر یک از دروس نوشته می شود. لازم به ذکر است که نمرات در این قسمت به درصد بیان می شود و اگر سوالات درسی را پاسخ نداده باشید، عبارت “سفید” در مقابل آن درس درج می شود.

در پایین صفحه، جدولی را با عنوان “وضعیت داوطلب در هر کد ضریب” مشاهده می کنید که جزئیات مربوط به قبولی داوطلب را بیان می کند.

 • کد ضریب : گرایش هایی که ضریب دروس امتحانی آن ها یکسان است در یک کد ضریب مشترک قرار می گیرند (در واقع این کد مشخص کننده گرایش های مختلف مجموعه امتحانی است). یک نکته بسیار مهم این است که شما باید بر اساس رتبه کسب شده در هر کد ضریب انتخاب رشته نمایید. برای اطلاع از گرایش های امتحانی و ضرایب آن ها باید دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 99 گروه آزمایشی خود را بررسی نمایید.
 • نمره کل : این نمره بر اساس ضرایب دروس در هر گرایش و از تاثیر 80 درصد نمره علمی و 20 درصد معدل موثر داوطلب محاسبه می شود. هر چه تراز بالاتر باشد ، احتمال بیشتری برای قبولی در کد رشته های مرتبط وجود دارد.
 • رتبه داوطلب در سهمیه : در این قسمت رتبه شما را با داوطلبان دارای سهمیه یکسان با شما مقایسه می کنند. هنگام انتخاب رشته بیشتر به این رتبه توجه کنید.
 • رتبه داوطلب بدون سهمیه : در این قسمت رتبه شما بدون در نظر گرفتن سهمیه ثبت نامی محاسبه و درج شده است.
 • آخرین رتبه مجاز در سهمیه در دوره های روزانه و نوبت دوم : در این قسمت رتبه آخرین فرد قبولی در دوره های روزانه و شبانه که سهمیه ای مشابه با شما دارد ، مشخص می شود.
 • نتیجه در دوره های روزانه و نوبت دوم : چنان چه در این بخش ، کلمه «مجاز» ذکر شده باشد یعنی با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید مجاز به انتخاب رشته ارشد دوره های روزانه و شبانه می باشید. در غیر این صورت کلمه «غیر مجاز» درج می گردد.
 • رتبه داوطلب در سهمیه در سایر دوره ها و دانشگاه آزاد اسلامی : این قسمت رتبه شما در سهمیه ای که به شما تعلق می گیرد و در میان علاقه مندان به شرکت در انتخاب رشته دوره های، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد را بیان می کند.
 •  آخرین رتبه مجاز در سهمیه در سایر دوره ها و دانشگاه آزاد اسلامی : رتبه آخرین فرد مجاز در رشته های تحصیلی سایر دوره ها و دانشگاه آزاد با سهمیه مشابه شما، در این قسمت درج می گردد.
 • نتیجه در سایر دوره ها و دانشگاه آزاد اسلامی : در این قسمت نیز اگر کلمه «مجاز» درج شده باشد یعنی شما مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و آزاد شده اید. در غیر این صورت کلمه «غیر مجاز» را مشاهده خواهید کرد.
 • کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد : در صورتی که برای انتخاب رشته ارشد آزاد مجاز شده باشید، یک کد 7رقمی در انتهای کارنامه درج خواهد شد که باید این کد را در سایت انتخاب رشته ارشد آزاد 99 به نشانی azmoon.iau.ac.ir وارد کنید تا بتوانید وارد سامانه مربوطه شوید.

اگر در یکی از رشته های شناور نیز ثبت نام نموده اید، تمام اطلاعات آن مطابق با موارد بالا در قسمتی با عنوان “اطلاعات رشته امتحانی دوم” نیز درج خواهد شد. لازم به ذکر است که فرآیند انتخاب رشته برای رشته شناور و اصلی در قالب یک فرم انتخاب رشته مشترک انجام می گیرد و مجزا از هم نمی باشد.

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد، مسیر دانشگاه آزاد از سایر دانشگاه ها جدا می شود. در واقع انتخاب رشته تمام دانشگاه ها در سایت sanjesh.org  و انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سایت azmoon.iau.ac.ir انجام می گردد. زمان انتخاب رشته ارشد آزاد 99 نیز معمولا حدود چند روز پس از اتمام انتخاب رشته دانشگاه های سراسری است. علاوه بر توضیحات فوق می توانید برای دریافت اطلاعاتی در زمینه اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- انتشار کارنامه کارشناسی ارشد 99 در چه زمانی بود؟

کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد در 13 شهریور ماه 99 در دسترس داوطلبان قرار گرفت.

2- چگونه می توانم کارنامه آزمون کارشناسی ارشد سراسری خود را دریافت نمایم؟

شما می توانید با مراجعه به سایت سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org کارنامه خود را دریافت نمایید.

3- کارنامه آزمون کارشناسی ارشد شامل چه توضیخات و اطلاعاتی می باشد؟

این کارنامه شامل اطلاعات فردی و مجاز بودن و... در انتخاب رشته دانشگاه ها می شود که به طور کامل در مقاله توضیح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد