خانه مشاوره تحصیلی ثبت نام آزمون وکالت 1401

ثبت نام آزمون وکالت 1401

راهنمای ثبت نام آزمون وکالت دادگستری و قوه قضائیه 1401
ثبت نام آزمون وکالت 1401

افرادی که در رشته حقوق تحصیل کرده اند، برای دریافت پروانه وکالت باید در آزمون وکالت شرکت نمایند. متقاضیانی که در این آزمون پذیرفته می شوند، بعد از گذراندن دوره کارآموزی، پروانه وکالت پایه یک دریافت خواهند کرد. البته ممکن است افرادی که دارای سابقه کار حقوقی و قضایی هستند، از گذراندن دوره کارآموزی معاف شوند و پروانه وکالت برای آن ها صادر شود.

در ضمن این آزمون توسط دو نهاد و به صورت جداگانه برگزار می شود، همچنین پیش از ثبت نام، داوطلبان آزمون وکالت باید از تمامی شرایط و ضوابط لازم آگاهی داشته باشند، سپس در زمان مقرر نسبت به نام نویسی خود به صورت اینترنتی از طریق سایت ثبت نام آزمون وکالت اقدام کنند.

آزمون وکالت توسط مرکز وکلا قوه قضائیه و همچنین کانون وکلا دادگستری برگزار می شود.

زمان ثبت نام آزمون وکالت 1401

همانطور که گفته شد، داوطلبان برای دریافت پروانه وکالت می توانند به دو طریق اقدام نمایند، البته زمان و جزئیات برگزاری این دو آزمون همچنین نهاد برگزار کننده آن ها متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان در آزمون وکالت دادگستری که زیر نظر کانون های وکلای دادگستری ایران و همچنین سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد، شرکت میکنند. معمولا بازه زمانی که برای نام نویسی در آزمون وکالت در نظر گرفته می شود، مهر ماه است. همچنین سال 1400 زمان ثبت نام آزمون وکالت 1401 نیز قرار بود در مهر ماه باشد که این امر صورت نپذیرفت و زمانبندی ثبت نام این آزمون مطابق جدول زیر است. همچنین در صورت انتشار، اخبار جدید از طریق همین مقاله و همچنین کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

جدول زمانبندی ثبت نام آزمون وکالت دادگستری
مهلت اولیه ثبت نامتمدید مهلتمهلت مجدد
از 26 اردیبهشت لغایت 4 خرداد ماه 1401تا 9 خرداد ماه 1401تا 15 خرداد ماه 1401

زمان ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

بسیاری از افراد نیز متقاضی دریافت پروانه وکالت با شرکت در آزمون وکالتی که توسط قوه قضائیه برگزار می شود، هستند. ثبت نام این آزمون که در تاریخ 20 لغایت 26 فروردین ماه انجام می شد، برای افرادی که موفق به نام نویسی و یا نیازمند ویرایش اطلاعات خود هستند، تا 29 فروردین ماه 1401 تمدید شد.

مراحل ثبت نام آزمون وکالت 1401

همان طور که ذکر شد، فرآیند ثبت نام این آزمون به صورت اینترنتی و به وسیله دو نهاد برگزار کننده جداگانه انجام می شود که مراحل هر یک از آن ها با دیگری متفاوت خواهد بود.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

نام نویسی آزمون مذکور برای نهاد دادگستری از طریق سایت ثبت نام آزمون وکالت انجام می گیرد که مراحل آن به شرح زیر می باشد.

مرحله اول ثبت نام آزمون وکالت

 •  در صفحه باز شده مطابق تصویر زیر بر روی عبارت “سامانه ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت، کانون وکلای دادگستری سال 1401” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون وکالت

 • برای تکمیل ثبت نام، هزینه ثبت نام در آزمون را بپردازید. برای خرید کارت از صفحه پیش روی خود گزینه “خرید کارت اعتباری” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون وکالت

 • در این مرحله همانند تصویر بر روی لینک فعال شده “سریال ثبت نام آزمون کارورزی وکالت سال 1401” کلیک کرده و سپس دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون وکالت

 • در صفجه باز شده، مشخصات خواسته شده را وارد نمایید و پس از انتخاب درگاه پرداخت، گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون وکالت

 • صفحه ای که برای شما نمایان می شود، یک “شماره پیگیری پرداخت” قابل مشاهده است که پس از فشردن دکمه “ادامه روند پرداخت” به درگاه پرداخت هزینه ثبت نام منتقل شوید.

مرحله ششم ثبت نام آزمون وکالت

 • سپس با صفحه زیر مواجه خواهید شد که ضروری است اطلاعات کارت بانکی خود را به طور صحیح وارد نمایید و بعد دکمه “پرداخت” را بفشارید تا هزینه ثبت نام آزمون وکالت 1401 پرداخت شود.

مرحله هفتم ثبت نام آزمون وکالت

 • پس از پرداخت هزینه ثبت نام، یک “شماره سریال خرید کارت” در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به صفحه نخست مراجعه کرده، همانند تصویر تیک را فعال نمایید و بر روی گزینه “تایید ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.

مرحله هشتم ثبت نام آزمون وکالت

 • در مرحله آخر شماره سریال خرید کارت اعتباری و کد امنیتی را وارد نموده، سپس دکمه “تایید” را بفشارید.

مرحله نهم ثبت نام آزمون وکالت

پس از ورود به صفحه بعدی، بایستی تصویر مدارک خود را طبق ضوابط مندرج در قسمت شرایط بارگذاری نمایید و اطلاعات شخصی خود را به طور صحیح در کادرهای مخصوص وارد کنید. توجه داشته باشید که در پایان فرآیند ثبت نام، سامانه یک کد پیگیری در اختیار شما قرار می دهد که ضروری است کد را یادداشت کرده و نزد خود نگه داری نمایید.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

مطابق اخبار منتشر شده، آزمون وکالت قوه قضائیه برای سال 1401 فرآیند نام نویسی خود را از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به انجام می رساند. که مراحل آن مطابق توضیحات زیر خواهد بود.

 • ابتدا به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه نموده و روی لینک فعال “ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانوه قوه قضائیه سال 1401” که در لیست سامانه ها موجود می باشد، کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

 • در این مرحله برای پرداخت هزینه ثبت نام آزمون، از منوی گزینه های سمت چپ صفحه، کلید “خرید کارت” را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

 • سپس در صورتی که تحت پوشش نهاد های حمایتی نیستید، گزینه “خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه سال 1401” انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

 • حالا اطلاعات خواسته شده را در کادر های مشخص شده درج نموده و کلید “ثبت اطلاعات و نهایی نمودن خرید” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

 • پس از انتقال به درگاه الکترونیکی پرداخت، لازم است اطلاعات مربوط به کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در کادرهای مربوطه درج نموده و کلید پرداخت را انتخاب کنید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

 • اکنون می بایست جهت تکمیل روند ثبت نام، به صفحه اول بازگشته، و بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایید.

مرحله ششم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

 • در اینجا با وارد نمودن شماره کارت اعتباری و اطلاعات خواسته شده کلید ” ورود به ثبت نام” را انتخاب کنید.

مرحله هفتم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

 • پس از اتمام مراحل فوق، فایل اسکن شده مدارک خواسته شده را در بخش های مشخص شده بارگذاری نموده و سپس به تکمیل فرم پیش نویس تقاضانامه اقدام نمایید. نهایتا فراموش نکنید که کد پیگیری صادر شده از سوی سامانه را یادداشت کرده و نزد خود نگه دارید.
شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه و دادگستری 1401
ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه و دادگستری 1401

شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1401

مطابق توضیحات گفته شده، تبعا شرایط نام نویسی برای آزمون وکالت دادگستری نیز با قوه قضائیه متفاوت خواهد بود پس در ادامه ذکر هر کدام از آن ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

در هنگام نام نویسی آزمون وکالت این نهاد، داوطلبان بایستی از شرایط آزمون وکالت 1401 و میزان تاثیر سهمیه در آزمون وکالت 1401 جهت ثبت نام اطلاع داشته باشند چرا که تنها در صورت واجد شرایط بودن می توانند نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند. در ادامه مقاله به ذکر برخی از این شرایط می پردازیم.

 • فرد داوطلب باید تابعیت ایرانی داشته باشد.
 • داشتن مدرک لیسانس یا بالاتر رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق و یا مدرک درجه دو حوزه که به تایید مراجع صالح می باشد.
 • افرادی که دارای مدرکی با درجه بالاتر در یکی از رشته های فوق بوده اما فاقد مدرک کارشناسی آن ها باشند، حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
 • مدرک معادل حوزوی، زمانی قابل قبول است که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مورد تایید باشد.
 • افرادی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق بوده و این مدرک با مدرک کاردانی آن ها مرتبط می باشد، مشروط بر آن که واحدهای دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند، اجازه شرکت در آزمون را دارند.
 • پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به افرادی اعطا می‌شود که در زمان ثبت نام، سن آن ها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضایی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام سنشان از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.
 • دارا بودن حداقل 24 سال سن برای شرکت کنندگان این آزمون الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون وکالت دادگستری

برای ثبت نام در این آزمون، افراد بایستی مدارک تحصیلی و شخصی مورد نیاز خود را آماده سازند و به صورت اینترنتی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر بارگزاری نمایند.  مدارک ثبت نام آزمون وکالت 1401 شامل موارد زیر می شوند:

 1. اسکن تصویر مدرک پایان تحصیل لیسانس (با فرمت jpg و سایز حدودا 595*842)
 2. اسکن عکس فرد متقاضی در اندازه 3×4 (بدون حاشیه زائد، فرمت jpg، حداقل سایز 200*300 و حداکثر 300*400، حداکثر حجم 70 کیلوبیات، واضح و بدون اثر مهر و منگنه، حتی الامکان سیاه و سفید و در صورت رنگی بودن دارای پس زمینه سفید باشد.)
 3. اسکن تصویر مدرک پایان خدمت سربازی و یا معافیت دائم برای آقایان (بدون حاشیه زائد، با فرمت jpg و سایز حدودی 213*312)
 4. شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده

لازم به ذکر است داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته هستند، علاوه بر بارگذاری آن باید فایل اسکن مدرک کاردانی خود را نیز هنگام ثبت نام آپلود نمایند.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

داوطلبان شرکت در آزمون وکالت قوه قضائیه باید شرایط زیر را دارا باشند:

 •  تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران
 • حداقل 24 سال و حداکثر 65 سال در زمان صدور پروانه وکالت
 • داشتن دانشنامه معتبر کارشناسی از دانشکده های معتبر داخلی و یا خارجی ( مدرک خارجی به شرط ارزشیابی رسمی) یا معادل حوزوی آن در رشته های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی.
 • افرادی که فاقد مدرک حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا معادل آن از دروس حوزوی (مدرکی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است) و دانشگاهی با تایید مرجع صالح هستند و فقط دارای مدارک بالاتر رشته های مذکور می باشند، چنانچه در آزمون شرکت کنند مدرک بالاتر آن ها جایگزین مدرک کارشناسی مربوطه نبوده و مورد قبول واقع نخواهد شد.
 • دارندگان مدرک کارشناسی ارشد پیوسته حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی، با مدرک کارشناسی مرتبط، مجاز به شرکت در آزمون هستند.

تبصره 

 • داوطلبانی که در حال گذراندن خدمت نظام وظیفه خود می باشند و یا در مهلت قانونی اعزام به خدمت پس از اتمام معافیت تحصیلی هستند، مدارک این وضعیت باید ارسال شود. داوطلبان در هنگام ثبت نام نباید مشمول شرایط غیبت از خدمت وظیفه عمومی باشند.
 • داوطلبانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، فقط در صورت ارائه گواهی فراغت از تحصیل خود تا تاریخ مقرر مجاز به شرکت در آزمون هستند.
 • توجه داشته باشید با آگاهی نسبت به شرایط فوق، جهت ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون وکالت قوه قضائیه اقدام نمایید، زیرا وجه مورد نظر پس از واریز قابل استرداد نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون وکالت قوه قضائیه

متقاضیان برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود، باید مدارک ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 1401 را مطابق با مشخصات مندرج در آگهی مربوطه، ارسال نمایند. مدارک لازم جهت ثبت نام که باید اسکن هر یک از آن ها در سامانه بارگذاری شوند، عبارت اند از:

 • عکس پرسنلی 4 * 3 با حجم حداکثر 70 کیلو بایت
 • تصویر پشت و روی کارت ملی
 • تصویر صفحه اول و صفحه توضیحات شناسنامه
 • گواهی فراغت از تحصیل و یا اشتغال به تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر رشته های مرتبط
 • مدرک نشان دهنده وضعیت نظام وظیفه برای آقایان (کارت پایان خدمت، گواهی معافیت دائم یا موقت) یا مدارک مربوط به افراد در حال خدمت
 • پروانه وکالت ویژه دارندگان پروانه وکالت که برای تغییر حوزه قضایی خدمت در آزمون شرکت می کنند.

نکته: تمامی این مدارک باید بافرمت JPG ذخیره شده باشد. همچنین دقت داشته باشید که در صورت ارسال عکس اشتباه از سوی متقاضی، ثبت نام وی باطل شده و مطابق با قوانین و مقررات با او برخورد خواهد شد.

ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت 1401

طبق قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت نهاد های مربوطه معمولا هر ساله با توجه به شرایط ظرفیت پذیرش کار آموز وکالت می پذیرند.

ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت دادگستری

با توجه به آن که هنوز اطلاعیه ای مبنی بر ثبت نام این آزمون منتشر نشده است، طبیعتا اخباری در زمینه ظرفیت پذیرش آزمون وکالت قوه قضائیه برای سال 1401 نیز در دست نیست. البته به محض انتشار جزئیات آن از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت قوه قضائیه 

مطابق مندرجات دفترچه این آزمون، 30 درصد ظرفیت پذیرش آن به افراد ذیل اختصاص خواهد یافت:

 • فرزندان و همسرا شهدا
 • جانبازان با حداقل ده درصد
 • آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت
 • رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه
 • همسر و فرزندان جانبازان 25 در صد و بالاتر
 • فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل 12 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی

لازم است بدانید که برای شرکت در این آزمون در زمان برگزاری آزمون وکالت باید کارت ورود به جلسه آزمون وکالت 1401 دریافت کنید؛ در غیر این صورت از شرکت در جلسه آزمون محروم خواهید شد. این کارت چند روز قبل از برگزاری بر روی سایت های مربوطه به هر یک از آزمون های گفته شده قرار خواهد گرفت.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه برای سال 1401 در چه بازه زمانی انجام می شود؟

زمان ثبت نام این آزمون که در 26 فروردین ماه پایان یافته بود تا 29 فروردین ماه 1401 تمدید شد.

2- ثبت نام آزمون وکالت 1401 چگونه انجام می گیرد؟

نام نویسی در این آزمون از طریق سایت های مربوط به هر کدام از نهاد های دادگستری و قوه قضائیه برگزار خواهد شد.

3- ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت 1401 به چه صورت می باشد؟

ظرفیت پذیرش برای قوه قضائیه و دادگستری متفاوت می باشد که در متن مقاله به آن اشاره شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۳ نظر
 1. با سلام
  بنده مدرک لازم را دارم و الان هم در حال تحصیل در مقطع بالا تر هستم
  ایا با داشتن معافیت تحصیلی امکان ثبت نام وجود دارد؟

  • با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه منشر شده آزمون وکالت، در صورت داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم امکان شرکت در آزمون را دارید.

 2. سلام
  هزینه ثبت نام را پرداخت کردم اما موقع بارگزاری مدارک ابتدا میپذیرد ولی برای ثبت کامل پیغام میدهد که مدارک کامل نیست. چه کار باید انجام دهم؟ مهلت ثبت نام تمام شد?

 3. سلام وقت به خیر
  بنده به دلیل شرط سنی مجبور به انتخاب مرکزی غیر از تهران هستم آیا می‌توانم در تهران آزمون بدهم؟ و آیا درصورت قبولی امکان کارآموزی در تهران وجود دارد؟ زمان تقریبی ثبت نام و آزمون ۱۴۰۰ را هم بفرمایید. سپاس از شما

 4. سلام وقت به خیر
  بنده به دلیل شرط سنی مجبور به انتخاب مرکزی غیر از تهران هستم آیا می‌توانم در تهران آزمون بدهم؟ و آیا درصورت قبولی امکان کارآموزی در تهران وجود دارد؟ زمان تقریبی ثبت نام و آزمون ۱۴۰۰ را هم بفرمایید. سپاس از شما

 5. سلام میخواستم بدونم محل انتخابی کاراموزیمونو یا همون شهری که میخواستم رو کی باید مشخص کنیم؟ مثلا کانون وکلای تهران مرکز؟

  زمان ثبت نام آزمون؟

  • با سلام و درود، محل کانون وکلا در زمان ثبت نام مشخص می شود. لازم به توضیح است که تا کنون اطلاعیه ای مبنی بر زمان ثبت نام منتشر نشده است.

 6. با سلام بنده مدرک کارشناسی پیوسته علوم قضایی دارم آیا امکان شرکت در آزمون وکالت را دارم؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط آزمون وکالت دادگستری، صرفاً افرادی که دارای مدرک کارشناسی در رشته های حقوق، فقه و مبانی حقوق و یا فارغ التحصیلان سطح ۲ حوزه می باشند، مجاز به شرکت در آزمون هستند.

 7. سلام ایا دوباره ثبتنام ازمون تمدید میشود

  • با سلام، تاکنون اطلاعیه ای در مورد تمدید مهلت ثبت نام آزمون وکالت در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر نشده است.

 8. سلام شرمنده من مدرک کارشناسیمو ندارم و تو سایت می خوام ثبت نام کنم با توجه به این که به علت کرونا گفتن تا ۲۵ آذر مهلت داریم مدرک اسکن کنیم.ولی سایت قبول نمی کنه.چ کار باید بکنیم

  • با سلام، با توجه به اطلاعیه های سازمان سنجش در خصوص ثبت نام آزمون وکالت، شما در بازه ی زمانی ثبت نام فقط می توانید اصل دانشنامه یا گواهی فارغ التحصیلی خود را بارگذاری نمایید.

 9. با سلام
  من خدمت سربازی ام رو ۱ هفته ای میشه که تموم کردم. هن.ز هم کارت پایان خدمتم رو صادر نکردن و تا حداقل ۱۵ روز آینده هم به دستم نمیرسه.
  اما گواهی رهایی از خدمت به من دادند.
  میتونم اون رو به جای کارت پایان خدمت اسکن کنم؟؟
  لطفا راهنماییم کنین
  ممنون

 10. با سلام و خسته نباشین
  من سال ۹۸ موفق به اخذ مدرک کارشناسی حقوق شدم و ۵۲ سال سن دارم آیا میتوانم در آزمون وکالت ثبت نام کنم ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سازمان سنجش، شرایط سنی ثبت نام آزمون وکالت، برای استان تهران ۴۰ سال، و سایر حوزه های قضایی ۵۰ سال تمام می باشد.

 11. با سلام سن من یک ماه است که از ۴۰ گذشته ایا میتوانم در ازمون شرکت کنم یا چه راهی دارم میشه کمک کنید

  • باسلام، با استناد به اطلاعیه های سازمان سنجش، در خصوص آزمون وکالت، برای مرکز کانون استان تهران ۴۰ سال تمام ، و برای سایر استان ها ۵۰ سال تمام می باشد، و شما می توانید برای سایر استان ها اقدام نمایید.

 12. سلام ایا داشتن پایان خدمت یا معفیت دائم برای شرکت در ازمون وکالت سال ۹۹ هم الزامی میباشد

 13. سلام میشه تفاوت آزمون وکالت قوه قضائیه و دادگستری رو بگید… ممنون میشم

  • با سلام. متقاضیان شرکت در آزمون هر دو نهاد پس از طی مراحل قانونی و دوره کارآموزی ، پروانه وکالت دریافت می نمایند و زمینه کاری آنان تفاوتی با یکدیگر ندارد. لازم به دکر است تفاوت در مدت کارآموزی و نحوه برگزاری آن و همچنین نحوه دریافت پروانه وکالت پایه یک می باشد.

 14. سلام
  کسی نمی دونه ثبت نام
  آزمون وکالت کانون وکلا ۹۹ کی شروع می شه؟

  • با سلام و درود. ثبت نام آزمون وکالت در سال ۱۳۹۸ در مهر ماه انجام گرفت. لازم به ذکر است در حال حاضر زمان ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا دادگستری سال ۱۳۹۹ مشخص نشده است.

 15. سلام من فارغ التحصیل دی ماه ۹۸ هستم بدلایلی مدرک کارشناسی راهنوزنگرفته ام وآماده نشده چطورمیتوانم شرکت کنم آیا گواهی قابل قبوله برای ثبت نان

 16. سلام اگرلیسانس معادل حوزوی باشد و ارشد فقه ومبانی حقوق باشد امکان ثبت نام درآزمون وکالت ۹۹ را داریم یا خیر؟

  • با سلام،
   چنانچه دارای مدرک معادل کارشناسی حوزوی مورد تایید مراجع ذی صلاح باشید و درصورت داشتن سایر شرایط ثبت نام امکان نام نویسی در آزمون وکالت را دارید.

 17. سلام،خسته نباشید.من لیسانس حقوق دارم،آیا برای استخدام شدن در ادارات و بانک هاو شهرداری ها نیازی به شرکت در آزمون وکالت و کسب پروانه وکالت هست؟؟

  • با سلام ،
   به طور معمول شما جهت شرکت در آزمون های استخدامی ارگان های مذکور می بایست شرایط عمومی و اختصاصی مربوط به همان ارگان را داشته باشید و الزامی بابت شرکت در آزمون وکالت و دریافت پروانه کارآموزی وکالت ندارید.

 18. با سلام.آیا سهمیه های اعلام شده کانون از هم تفکیکن ازاد و ایثارگران؟بر فرض کانون مرکز که تا ۴۵۰ نفر اعلام شده رتبه‌ی ۱ تا ۴۵۰ قبوله فارغ از تراز و کارنامه‌‌ی قبولی های ازاد؟

  • با سلام.
   بله ، رتبه های اعلام شده با توجه به سهمیه استفاده شده شما می باشد . در کارنامه های منتشر شده رتبه در کانون و در سهمیه و همچنین نمره کل تراز نهایی مشخص می کند که شما جزو قبول شدگان نهایی هستید یا خیر.

 19. باسلام و عرض ادب.
  سوال من اینه که مدرک کاردانی من مرتبط با رشته حقوق نیست و لیسانس هم رشته ارشاد در امور کیفری هستش.
  برای اینکه بتونم در آزمون شرکت کنم چه راه حلی هست؟
  آیا با گرفتن مدرک کاردانی حقوق میتونم در آزمونها شرکت کنم؟
  ایرادی به اینکه مدرک کاردانی من بعد از مدرک کارشناسی هستش وارد نیست؟

  • سلام
   یکی از شرایط ثبت نام در آزمون وکالت ، داشتن مدرک کارشناسی حقوق و یا فقه و حقوق اسلامی در نظر گرفته می شود ، و شما می بایست برای ثبت نام دارای مدرک کاردانی و کارشناسی ناپیوسته حقوق باشید .،و مشکلی از لحاظ زمان فارغ التحصیلی وجود ندارد . پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات مربوطه به شرایط آزمون وکالت مراجعه نمایید .

 20. با عرض سلام، بنده با لیسانس غیر مرتبط اقدام به اخذ مدرک کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی نمودم و سال ۹۷ مقطع کارشناسی حقوق را نیز به پایان رساندم، و با توجه به مشغله کاری هنوز موفق به دریافت مدرک کارشناسی و یا گواهی آن نیز نشده ام، حال اقدام به ثبت نام در آزمون و آپلود مدرک ارشد خود نمودم آیا مشکلی ایجاد خواهد شد و بعدا امکان ارائه مدرک یا گواهی کارشناسی میسر خواهد بود؟

  • با سلام .
   شما در زمان تکمیل فرآیند ثبت نام می بایست مدرک کارشناسی خود را اسکن می کردید و صراحتا در دفترچه اعلام شده از اسکن ریز نمرات و مدارک بالاتر از کارشناسی خودداری کنید.

 21. سلام
  مهلت ثبت نام تموم شده ؟ چون یکی از دوستام میگفت چند شب پیش تو تلویزیون زیرنویس شده که تمدید شده
  درسته ؟
  خیلی ممنونم

 22. سلام.کارت پایان خدمتم مفقود شده لطفآ جهت ثبت نام ازمون وکالت راهنمایی بفرمایید.با تشکر/

 23. سلام خسته نباشید الان من ترم اخر رشته حقوق هستم و ۲۳ سال سن دارم و از خدمت معاف شدم ایا میتونم در ازمو شرکت کنم و بعد از قبولی . دوره کار اموزی را طی کنم؟

  • با سلام.
   برای ثبت نام در آزمون وکالت شما باید فارغ التحصیل شده باشید تا اجازه شرکت در آزمون را دارا باشید ولی برای شرکت در آزمون وکالت قوء قضاییه ( مشاوران حقوقی قوء قضاییه) دانشجویان ترم آخر هم اجازه ثبت نام و شرکت در آزمون را دارند که مهلت ثبت نام تا تاریخ ۱۳۹۸/۸/۱۵ تمدید شده است.

 24. سلام،ایا مجددا ثبت نام آزمون وکالت تمدید می‌شود؟

 25. سلام میشه بگین معدل باید چن باشه که بشه شرکت کرد.ممنون

  • با سلام ,
   شرط معدلی برای ثبت نام در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و شما با داشتن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط و داشتن سایر شرایط ثبت نام می توانید در آزمون شرکت نمایید . همچنین پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات مربوطه به شرایط آزمون وکالت مراجعه نمایید .

 26. سلام با سطح دو حوزه میشه ثبت نام کرد

 27. محمد صادق صادقی

  با سلام. درسته که دیگه برای شرکت در آزمون وکالت نیازی به کارت پایان خدمت و کارت معافیت نیس؟؟؟

  • با سلام , خیر طبق اطلاعیه ثبت نام کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۸ , یکی از شرایط ثبت نام در آزمون داشتن کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت از نظام وظیفه می باشد . پیشنهاد می شود مدارک ثبت نام آزمون وکالت را جهت دریافت اطلاعات مربوطه مطالعه نمایید .

 28. با سلام من کارشناسی حقوقم مهر ۹۷تموم شد .ولی به دلایلی دنبال مدرکم نرفتم الان گواهی موقت تحصیلی هم ندارم .چ جوری میتونم ازمون وکالت ۹۸ ثبت نام کنم؟؟؟؟

  • سلام
   یکی از شرایط ثبت نام در آزمون وکالت , اسکن مدرک تحصیلی می باشد و در صورتی که گواهی مبنی بر فارغ التحصیلی نداشته باشید , مجاز به شرکت در این آزمون , نخواهید بود .

 29. با سلام من تابستون فارغ التحصیل شدم وهنوز مدرک صادر نشده میتونم ازمون شرکت کنم ؟

  • سلام , برای ثبت نام در آزمون وکالت , می بایست مدرک تحصیلی و یا دانشنامه ای مبنی بر این که شما فارغ التحصیل شده اید , را اسکن نمایید و در غیر این صورت مجاز به ثبت نام نخواهید بود .

 30. با سلام ببخشید من تیرماه۹۷ فارغ التحصیل شدم ولی هنوز مدرکم صادر نشده با توجه به اینکه باید تصویر مدرک اسکن بشه من باید چکار کنم ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام , شما می توانید گواهی موقت فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه مربوطه , تهیه نماید و توجه نمایید که در صورت عدم داشتن دانشنامه و یا گواهی فارغ التحصیلی , امکان ثبت نام وجود ندارد .

 31. سلام. بنده کاردانی مدیریت خانواده و کارشناسی حقوق دارم. ایا تو ازمون وکالت سردفتری یا قضاوت میتونم شرکت کنم؟ و اگر شخصی کارشناس و ارشد حقوق داشته باشد ولی کاردانی غیر از حقوق داشته باشه چطور. ایا میتونه تو این ازمونها شرکت کنه یا خیر

دریافت مشاوره