پنجشنبه , ۸ آبان ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / آیا کنکور حذف می شود!؟

آیا کنکور حذف می شود!؟

سرنوشت حذف کنکور 1400
آیا کنکور 1400 حذف می شود!؟

در سال های اخیر حذف کنکور سراسری به یکی از بحث های داغ بین دانش آموزان تبدیل شده است. سال 1386 قانون حذف کنکور به تصویب رسید ولی تاکنون به اجرا نرسیده و این آزمون، همچنان نیز پابرجا می باشد. در واقع کنکور سراسری به یک معضل در کشور تبدیل شده است که هر سال، دانش آموزان پشت کنکوری با آن درگیرند. تقریبا سالانه حدود 10 هزار میلیارد تومان گردش مالی کنکور سراسری از طریق کلاس های کنکور، برگزاری انواع آزمون ها و… می باشد. شاید یکی از دلایل حذف نشدن کنکور این است که هنوز جایگزین مناسبی برای گردش مالی آن پیدا نکرده اند! البته قرار بر این بود که در صورت حذف کنکور، سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک سنجش قرار گیرد ولی سازمان سنجش معتقد است، سوابق تحصیلی داوطلبان از استاندارد کافی برخوردار نیست و نمی‌توان با تکیه بر آن، سنجش عادلانه و مناسبی را انجام داد.

مطابق آخرین اطلاعیه منتشر شده، کنکور سراسری نظام قدیم در سال 1400 حذف خواهد شد و سوالات مربوط به نظام قدیم در آن طرح نمی گردد.

سرنوشت کنکور 1400

با وجود تمام رایزنی های اخیر پیرامون موضوع حذف کنکور، شاهد ثبت نام کنکور سراسری و برگزاری هر ساله آن می باشیم. نظرات و اطلاعیه های زیادی درباره حذف کنکور مطرح می شود ولی هیچکس نمی تواند از زمان دقیق آن اطلاع دهد. اقدامات اولیه ای که در این راستا انجام گرفته، به عقیده برخی از مسئولین، ثبت نام بدون کنکور 85 درصد از رشته های دانشگاهی است.

با وجود پذیرش بدون کنکور بسیاری از رشته ها، حدود 48 درصد از داوطلبینی که در کنکور سال گذشته مجاز به انتخاب رشته شده بودند، اقدامی در این راستا انجام ندادند. این آمار نشان می دهد که همچنان جمعیت زیادی از دانش آموزان، علاقه مند به تحصیل در رشته های برتر گروه های آزمایشی مختلف هستند که به صورت بدون آزمون ارائه نشده اند. به عنوان مثال، می توان به رشته های علوم پزشکی اشاره کرد که علی رغم جامعه آماری بالای شرکت کنندگان آزمون تجربی، در هیچ دانشگاهی به صورت بدون کنکور، ارائه نشدند. بنابراین علاقه مندان به این رشته ها که موفق به کسب رتبه قبولی در کنکور نشدند، یک سال پشت کنکور ماندن را به تحصیل در رشته ای خارج از محدوده علاقه شان، ترجیح می دهند!

از سال 86 تا کنون، فعالیت هایی جهت حذف کنکور صورت گرفت که بنا بود، در سه سال آخر تحصیل دانش آموزان در مدارس، آزمونی استاندارد برگزار شده و نمراتی که از آن ها کسب می نمایند، ملاک سنجش و پذیرش در دانشگاه ها باشند. اما امروز، تنها شاهد برگزاری این آزمون استاندارد در پایه یازدهم می باشیم. حال ممکن است از خود بپرسید آیا برگزاری آزمون های استاندارد می تواند معیار پذیرش داوطلبان در رشته هایی مثل پزشکی دانشگاه تهران و یا مهندسی برق شریف نیز باشد؟

به گزارش خبرگزاری ایسنا، راه حل سوال فوق، برگزاری آزمون برای برخی از داوطلبان است. مثلا متقاضیان تحصیل در رشته های برتر دانشگاه های درجه یک کشور، شاید حدود 50 هزار نفر باشند. از بین آن ها، داوطلبانی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند که برای مثال معدل بالای 19/5 داشته باشند. با این کار، آزمونی عادلانه و با جمعیت آماری کمتری برگزار می شود.

ایده دیگری که وجود دارد، مبنی بر چند مرحله ای شدن کنکور می باشد. چرا که اغلب معتقدند، سنجش 3 الی 4 ساعته طی یک مرحله برای داوطلبان، پس از 12 سال تحصیل مداوم، خیلی منصفانه نخواهد بود. چه بسا داوطلبانی که در روز کنکور به علت فشار استرسی که بر آن ها حاکم بوده آزمون رضایت مندانه ای را پشت سر نگذاشته اند.

با توجه به اطلاعیه هایی که همواره من باب حذف کنکور صادر می شود، می توان گفت که هنوز سرنوشت این غول 50 ساله مشخص نیست و بحث پیرامون این موضوع دارای انتها نمی باشد. از همین رو شما عزیزانی که قصد دارید به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حذف کنکور بپردازید، می توانید با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس حاصل کرده و از جزئیات بیشتری مطلع شوید.

همانطور که واقف هستید از سال 97، کنکور سراسری برای دو گروه دانش آموزان نظام قدیم و جدید برگزار می گردد؛ بدین صورت که از بازه زمانی عنوان شده تاکنون برای هر کدام از گروه های مذکور سوالات جداگانه طرح و ارائه می شود، اما طبق سخنان اخیر رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، تصمیماتی بر مبنای حذف کنکور نظام قدیم اخذ شده است که به احتمال زیاد در سال 1400 اعمال می گردد. از این رو در کنکور سراسری سال 1400، سوالی برای دانش آموزان نظام قدیم طرح نخواهد شد و صرفا سوالات بر اساس نظام جدید متوسطه می باشند.

علت به تعویق افتادن حذف کنکور

از جمله سوالاتی که ممکن است برای همه آشنا باشد می توان به مواردی مانند “پس چرا کنکور حذف نمی شود؟” و یا “کنکور از چه سالی حذف می شود؟” و … اشاره کرد. تمامی این سوالات، ناشی از به تعویق افتادن و عدم مشخص بودن زمان مشخصی برای فرآیند می باشد. اما واقعا علت چیست؟

علت اصلی حذف نشدن کنکور تا کنون، عدم پیدا کردن جایگزین مناسب برای آن است. همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم، ایده های بسیاری وجود دارند که عملی کردنشان، دشواری های مخصوص به خود را دارند. مثلا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، معیار عادلانه ای برای پذیرش داوطلبان نخواهد بود. زیرا هر ساله دانش آموزان زیادی موفق به کسب معدل 20 می شوند و ظرفیت خالی برای این تعداد از داوطلبان وجود ندارد. بنابراین دانشگاه ها، مجاب به برگزاری آزمون ورودی خواهند شد و داوطلبان، به جای شرکت در یک آزمون، باید در آزمون ورودی چند دانشگاه مختلف شرکت نمایند تا بلکه بتوانند مورد پذیرش در یکی از آن ها قرار گیرند. از طرفی سوابق تحصیلی عالی، نمی تواند تضمین کننده شایستگی یک دانش آموز، برای پذیرش در رشته های عالی دانشگاه های برتر باشد.

با توجه به تمام مطالب فوق، باید بگوییم که هنوز زمان دقیق حذف کنکور سراسری مشخص نیست. اما افرادی که به هر دلیلی قصد و تمایلی جهت شرکت در آزمون سراسری ندارند، می توانند به ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های مشخصی بپردازند. چرا که در سال 99، حدود 85 درصد رشته ها به صورت بدون آزمون ارائه شدند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از لینک ها مربوطه موجود در مطلب استفاده نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا کنکور حذف می شود؟

هنوز نمی توان به طور قطعی، اظهار نظر کرد اما تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده است که می تواند منجر به حذف تدریجی کنکور شود.

2- معیار پذیرش دانشجو پس از حذف کنکور چه خواهد بود؟

زمانی کنکور حذف می گردد که پاسخ این سوال کشف شود! در واقع می توان گفت که همچنان جایگزین مناسبی برای کنکور مشخص نیست.

3- آیا درست است که پس از حذف کنکور، هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون ورودی برگزار می کند؟

با توجه به مشخص نبودن جایگزین کنکور، نمی توان گفت چه پیش می آید اما یکی از احتمالات، می تواند آزمون ورودی باشد که توسط دانشگاه های مختلف جهت پذیرش دانشجو ، برگزار می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۱ نظر

 1. Avatar

  سلام میشه بدون دادن کنکوربه رشته های نظامی یا افسری رفت ؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • خانم واحدی

   باسلام، خیر برای ارگان های نظامی یا از طریق کنکورهای سراسری و در اکثریت مواقع آزمون های داخلی ارگان مربوطه جذب نیرو دارند.

 2. Avatar

  سلام بر مشاور عزیز.میخواستم بدونم الان که حذف کنکور نورد برسی قرار گرفت آیا امکان داره کنکور ۱۴۰۰حذف بشه.لطفا جواب بدین.
  تاریخ۹۹/۵/۳۰

  • ایران مشاوره

   با سلام. تاکنون در رابطه با حذف آزمون سراسری اطلاعیه ای منتشر نشده است ، و احتمال پایینی جهت حذف کنکور سراسری برای ورود به رشته ها و دانشگاه های پر طرفدار وجود دارد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام کنکور از آخرین اخبار مرتبط به آزمون سراسری مطلع شوید .

  • ایران مشاوره

   با سلام، تاکنون اطلاعیه ای در رابطه با حذف کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش قرار نگرفته است، برای اطلاع از اخبار می توانید در کانال تلگرام مشاوره عضو شوید.

 3. Avatar

  سلام کنکور ۹۹ کاردانی فنی و حرفه ای حذف شد به خاطر کرونا

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   در حال حاضر اطلاعیه ای مبنی بر این موضوع صادر نشده است ، هرگونه تغییر در زمان نام نویسی و یا برگزاری آزمون کاردانی فنی و حرفه ای متعاقبا اعلام خواهد شد.

 4. Avatar

  سلام ببخشید خیلیا میگن با توجه به اینکه ویروس کرونا در حال گسترش هست کنکور ۹۹کنسل خواهد شد.چقدر احتمال داره؟

 5. Avatar

  سلام کنکور ۱۴۰۲برگزارمیشه؟؟؟؟ توروخدا خیال آدمو راحت کنید من الان بشینم بخونم برای ۴۰۲

  • ایران مشاوره

   با سلام ، تاکنون در رابطه با حذف آزمون سراسری اطلاعیه ای منتشر نشده است ، و احتمال پایینی جهت حذف کنکور سراسری برای ورود به رشته ها و دانشگاه های پر طرفدار وجود دارد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام کنکور از آخرین اخبار مرتبط به آزمون سراسری مطلع شوید .

 6. Avatar

  سلام آیا پشت کنکوریا میتونن هم توی کنکور سراسری شرکت کنند و هم برای پذیرش بدون کنکور ثبت نام کنند???

  • ایران مشاوره

   باسلام
   داوطلبانی که تمایل به پذیرش در رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون ) دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ نخواهند داشت.

 7. Avatar

  سلام مدیر…بالاخره کنکور حذف شده یا نه؟؟؟منظورم همون ۸۵درصده…با معدل ۱۷میشع یه رشته خوب قبول شد؟؟کی کارنامه تعیین رشته ها میاد؟

 8. Avatar

  سلام . امروز ۲۵ دی هست چرا رشته های بدون کنکور در دسترس نیس؟؟؟؟؟

 9. Avatar

  واسه پزشکی معدل باید چند باشه؟؟؟؟؟؟

 10. Avatar

  سلام لطفا جواب بدید خیلی مهمه برام
  توی کنکور سال بعد (سال ۹۸) هم دانشگاه ها ۸۵% با سوابق تحصیلی پذیرش میکنن یا نه؟ اگه کنکور برگذار بشه بازم با سوابق تحصیلی میشه رفت داشگاه؟ دانشگاه فرهنگیان هم بین اون ۸۵% هست یا نه؟

 11. Avatar

  سلام مشاور عزیز با معدل ۱۸ میشه رفت فوریتهای پزشکی ینی مشکلی نداره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   در صورت ارائه شدن رشته فوریت های پزشکی در لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه های روزانه، شبانه و یا دانشگاه آزاد می توانید بر اساس سوابق تحصیلی و معدل کتبی دیپلم ثبت نام نمایید.

 12. Avatar

  سلام آیا تا سال ۱۴۰۱ کنکور حذف میشه یا نه ؟

 13. Avatar

  سلام من امسال نهم هستم آیا کنکور برای من برداشته میشود و اگرد برداشته میشود نمرات متوسطه ی اول هم تاثیر دارد ؟

 14. Avatar

  سلام ایا دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری پذیرش دارد یا از طریق سوابق تحصیلی

 15. Avatar

  توروخدا این کنکور رو امسال حذف نکنید ما رشته های انسانی امیدمون به همین کنکور هست

 16. Avatar

  سلام من یک دانش آموز کلاس دوازدهم هستم و رشته موردعلاقه ام که میخواهم در داشنگاه بخوانم پرستاریه و معدل سال اول و دومم هردو ۱۴ بوده لطفا راهنمایی کنید که چکارکنم؟؟؟ممنون

 17. Avatar

  آیا دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی یا با کنکور پذیرش خواهد کرد

 18. Avatar

  آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 19. Avatar

  آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 20. Avatar

  سلام بنظرتون برای قبولی در یک دانشگاه سراسری خوب در رشته های زبان حداقل چه معدلی لازمه؟

 21. Avatar

  با سلام
  میخاستم بدون کنکور برای دانشگاه فرهنگیان هم حذف میشه؟

 22. Avatar

  باسلام
  میخاستم بدونم کنکور برای دلنشگاه فرهنگیان هم حذف میشود؟

 23. Avatar

  با سلام و خسته نباشی
  با توجه به خبری که در مورد ثبت نام بدون کنکور در بهمن ماه ۹۷ بیان شد
  برای ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۷ هم همین خبر در جریان هست یا این خبر فقط برای دوره کارشناسی میباشد؟
  با سپاس

 24. Avatar

  سلام
  برای رشته های پزشکی و دندان که کنکور دارند معدل نهایی پایه دوازدهم فقط محسوب می شود یا کل ۳ سال؟

 25. Avatar

  میشه دربارهی کنکور توضیح دهید

 26. Avatar

  سلام.من دانشجوی ترم ۳ دانشگاه ازاد هستم.ایا من هم میتوانم برای ورودی بهمن دانشگاه سراسری اقدام کنم؟

 27. Avatar

  سلام.آیا کنکور برای رشته تجربی هم حذف میشه؟

 28. Avatar

  با سلام..با معدل ۱۷ میشه رشته روانشناسی تحصیل کرد؟

 29. Avatar

  خواهش میکنم کنکوروحذف نکنیداین دیگه چه وضعشه وسط سال اینومیگیدکه مانظام قدیمی هابرای کنکورمیخوندیم ودل خوشی مون این بودکه امسال دوباره کنکوربدیم

 30. Avatar

  آخه چراکنکوروحذف کردین همه ی امیدمونوازدست دادیم توروخداحذف نکنین…

 31. Avatar

  سلام . کنکور برای همه ی رشته ها برداشته میشه ؟؟؟؟؟ یا رشته های پزشکی و مهندسی و داروسازی کنکور دارن؟؟؟

 32. Avatar

  سلام
  ازنظرمن کنکورباید حذف شه و فقط آزمون ورودی واسه داشنگاه ها بمونه
  اگه قرار باشه کنکور مشخص کنه که قراره کجا و کدوم دانشگاه درس بخونیم پس دیگه نیازی نیست۳سال دوره ی دومو بخونیم یا اگرم بخونیم خیلی سخت نگیریم چون میدونیم ی کنکوری هست ک اگ خوب بشینی تو ی سال درس بخونی جای خوبی قبول میشی و این قضیه واسه افرادی ک سعی میکنن ۳سال دوره ی دومو درس بخونن واقعن بی انصافیع چون ب معدل توجه نمیشه….
  چند وقت بعد گفتن که دانش اموزان برحسب۳۰%ازمعدل نمرات و نتیجه ی کنکور محاسبه میشن…ولی ب نظر من اون۳سال خیلی بیشتر ارزش داره و امیدوارم انتخاب دانش اموزان۷۰%از معدل نمرات باشه….
  باتشکر…

 33. Avatar

  سلام ببخشید من دانش آموز پایه دوازدهم حسابداری هستم . برای کنکور خیلی تلاش کردم ولی با این اخبارا و مطالبی که تو سایت ها گذاشتن انگاری که قراره همه زحمتام به باد بره
  میخواستم بدونم کنکور برای سال ۹۸ اجرا میشه یا نمیشه
  اگه قراره اجرا بشه به تلاش خودم ادامه بدم اگه نه که خودمو درگیر نکنم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   طبق آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش کنکور سراسری برای سال ۹۸ اجرا خواهد شد و شما میتوانید شرکت کنید.

 34. Avatar

  به نظرتون در سال ۹۹ کنکور برداشته میشود جوری که در سایت ها نوشت گفته شده حتما برداشته میشود

 35. Avatar

  سلام مشاور جون اگه کنکور برداشته بشه براسال ۹۹ معدل ۱۸ به بالا میتونن حقوق بخونن

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   کنکور در حال حاضر برقرار است. و هنوز جایگزین مناسبی برای کنکور مشخص نشده است. و اطلاعیه مشخصی در دسترس نمی باشد. اگر بنابر این باشد که با معدل پذیرش صورت بگیرید هرچه معدل بالاتر باشد شانس پذیرش بالاتر خواهد بود.

 36. Avatar

  سلام ایا معدل ۱۸برای پذیزش دانشگاه فرهنگیان مشکل دارد

 37. Avatar

  باسلام
  من دانشجو مهندسی شیمی هستم و ورودی ۹۶.
  میخواستم بدونم اگه انصراف بدم تو کنکور ۹۸ چقدر احتمال داره سوالات برای من از نطام قدیم میاد؟

  • ایران مشاوره

   باسلام باتوجه به اینکه در سال های قبل نیز این اتفاق افتاده است و ۲سری سوال بین شرکت کنندگان توضیع شد احتمال اینکه سال۹۸ نیز این اتفاق بیفتد، وجوددارد

 38. Avatar

  سلام من دیپلم مدیریت خانواده رشته کارودانش رودارم میخواستم بدونم میشه بااین رشته تو کنکور زبان شرکت کرد؟

دریافت مشاوره نتایج نهایی کنکور