تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / آیا کنکور 1400 حذف می شود!؟

آیا کنکور 1400 حذف می شود!؟

سرنوشت حذف کنکور 1400
آیا کنکور 1400 حذف می شود!؟

در سال های اخیر حذف کنکور سراسری به یکی از بحث های داغ بین دانش آموزان تبدیل شده است. سال 1386 قانون حذف کنکور به تصویب رسید ولی تاکنون به اجرا نرسیده و این آزمون، همچنان نیز پابرجا می باشد. در واقع قرار بر این بود که در صورت حذف کنکور، سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک سنجش قرار گیرد ولی سازمان سنجش معتقد است، سابقه تحصیلی متقاضیان از استاندارد کافی برخوردار نیست و نمی‌توان با تکیه بر آن، سنجش عادلانه و مناسبی را انجام داد.

در نتیجه متقاضیانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های محبوب دانشگاه های برتر می باشند، بایستی با مطالعه بهترین منابع کنکور خود را جهت شرکت در این آزمون چالش برانگیز آماده سازند و در زمان مقرر پس از مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، نسبت به ثبت نام در کنکور سراسری، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدامات لازم را به انجام برسانند.

مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده، کنکور سراسری نظام قدیم در سال 1400 حذف و سوالات آزمون بر اساس نظام آموزشی جدید طرح خواهند شد.

سرنوشت کنکور 1400

با وجود تمام رایزنی های اخیر پیرامون موضوع حذف کنکور، شاهد ثبت نام کنکور سراسری و برگزاری هر ساله آن می باشیم. نظرات و اطلاعیه های زیادی درباره حذف کنکور مطرح می شود ولی زمان دقیق آن تاکنون مشخص نشده است. یکی از اقدامات اولیه ای که در این راستا انجام گرفته، ثبت نام بدون کنکور 85 درصد از رشته های دانشگاهی می باشد.

با وجود پذیرش بدون کنکور بسیاری از رشته ها، حدود 48 درصد از داوطلبینی که در کنکور سال گذشته مجاز به انتخاب رشته شده بودند، اقدامی در این راستا انجام ندادند. این آمار نشان می دهد که همچنان جمعیت زیادی از دانش آموزان، علاقه مند به تحصیل در رشته های برتر گروه های آزمایشی مختلفی هستند که به صورت بدون آزمون ارائه نشده اند.

به عنوان مثال، می توان به رشته های علوم پزشکی اشاره کرد که علی رغم جامعه آماری بالای شرکت کنندگان آزمون تجربی، در هیچ دانشگاهی به صورت بدون کنکور، ارائه نمی شوند. همین قضیه باعث می شود تا علاقه مندانی که موفق به کسب رتبه قبولی کنکور در این رشته ها نشده اند، جهت کسب آمادگی بیشتر در رویارویی با غول کنکور سراسری سال بعد، مجددا پشت کنکور بمانند.

از سال 86 تا کنون، فعالیت هایی جهت حذف کنکور صورت گرفت که بنا بود در سه سال آخر تحصیل دانش آموزان در مدارس، آزمونی استاندارد برگزار شده و نمرات کسب شده از آن ها، ملاک سنجش و پذیرش در دانشگاه ها باشند. اما امروز، تنها شاهد برگزاری این آزمون استاندارد در پایه دوازدهم می باشیم.

اما تکلیف کنکور نظام قدیم چه می شود؟ همانطور که واقف هستید از سال 97، کنکور سراسری برای دو گروه دانش آموزان نظام قدیم و جدید برگزار می گردد؛ بدین صورت که از بازه زمانی عنوان شده تاکنون برای هر کدام از گروه های مذکور سوالات جداگانه طرح و ارائه می شود، اما طبق سخنان اخیر رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، تصمیماتی بر مبنای حذف کنکور نظام قدیم گرفته شد و بر این اساس در کنکور سراسری سال 1400 و بعد از آن، سوالی برای دانش آموزان نظام قدیم طرح نخواهد شد.

در نتیجه داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری 1400 را دارند، می بایست منابع درسی نظام آموزشی جدید متوسطه را مورد مطالعه قرار دهند. برخلاف مشخص شدن تکلیف کنکور نظام قدیم، هنوز سرنوشت ماراتن 50 ساله کنکور مشخص نیست و داوطلبان تحصیل در کدرشته محل های محبوب بایستی در مرحله کتبی این آزمون سراسری شرکت نمایند.

روش های جایگزین حذف کنکور

علت اصلی حذف نشدن کنکور تا کنون، عدم پیدا کردن جایگزین مناسب برای آن است. همان طور که ذکر شد، تا کنون تصمیم قطعی مبنی بر حذف کنکور گرفته نشده است اما به طور کلی،‌ موضوع کنکور سراسری مسئله ای مهم است که نیازمند ارائه راهکاری اساسی و عادلانه می باشد و همین خود مسئله ای زمان بر و چال برانگیز است. برخی از راه کار های پیشنهاد شده به منظور حذف کنکور سراسری شامل موارد ذیل می شوند:

برگزاری امتحانات نهایی در 3 سال آخر تحصیلی

یکی از راه های جایگزین کنکور سراسری، برگزاری امتحانات 3 سال آخر دانش آموزان متوسطه به صورت نهایی و استاندارد است. به این صورت که ملاک پذیرش دانشجویان در تمام دانشگاه های سراسری و آزاد، سوابق تحصیلی و معدل مدرک دیپلم آن ها در نظر گرفته می شود. حتی بر اساس تصریح شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت های آموزش و پرورش، علوم و بهداشت، آماده سازی زیرساخت های لازم در راستای افزایش سوابق تحصیلی سال آخر دانش آموزان به میزان حداقل 60 درصد و آزمون تخصصی تکمیلی به میزان حداکثر 40 درصد را در دستور کار قرار دهند.

به نظر می رسد که عدم برگزاری آزمون های استاندارد در سه مقطع پایانی دبیرستان یکی از دلایل عدم حذف کنکور می باشد. همچنین یکی از دشواری های این راه حل این است که هر ساله دانش آموزان زیادی موفق به کسب معدل 20 می شوند و ظرفیت خالی برای این تعداد از داوطلبان وجود ندارد. لازم به ذکر است که در حال حاضر تنها امتحانات پایه دوازدهم به صورت هماهنگ و کشوری برگزار می شود.

ارائه برخی از رشته های دانشگاهی به صورت بدون کنکور

یکی دیگر از راهکار های ارائه شده، ارائه برخی از کد رشته ها به صورت بدون کنکور می باشد. از آن جایی که در سال 99، امکان پذیرش بدون آزمون در 85 درصد از رشته‌ های دانشگاه های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور فراهم بود، در نتیجه جمعیت آماری بالایی می توانند بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و بر اساس سوابق تحصیلی، مشغول به تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود شوند.

اما تکلیف متقاضیانی که می خواهند در رشته هایی که بدون کنکور ارائه نمی شوند تحصیل کنند، چه می شود؟ راه حل این سوال، برگزاری آزمون ورودی جداگانه برای برخی از داوطلبان است. به عنوان مثال متقاضیان تحصیل در رشته های برتر دانشگاه های درجه یک کشور، می توانند در آزمون ورودی و اختصاصی دانشگاه مورد نظر شرکت کنند تا میان داوطلبان رشته های پر متقاضی نیز عدالت برقرار شود. البته یکی از مشکلات مطرح برای داوطلبان در این روش این است که به جای شرکت در یک آزمون، باید در آزمون ورودی چند دانشگاه مختلف شرکت نمایند و منابع گوناگونی را مورد مطالعه قرار دهند.

چند مرحله ای شدن کنکور

برگزاری این آزمون سراسری در چند مرحله، یکی دیگر از شیوه های پیشنهادی به منظور حذف کنکور است. چرا که اغلب معتقدند، سنجش افرادی که پس از 12 سال تحصیل مداوم، با صرف کردن هزینه و وقت بسیار جهت برنامه ریزی کنکور، خود را برای این آزمون آماده کرده اند، آن هم در یک مرحله 4 ساعته، خیلی منصفانه نخواهد بود. چه بسا داوطلبانی که در روز کنکور به علت فشار استرسی که بر آن ها حاکم بوده، علی رغم مطالعه بسیار و کسب رتبه های قبولی در آزمون های آزمایشی، کنکور رضایت مندانه ای را پشت سر نگذاشته اند.

با توجه به تمام مطالب فوق، باید بگوییم که هنوز زمان دقیق و راه کار جایگزین حذف کنکور سراسری مشخص نیست. اما افرادی که به هر دلیلی قصد و تمایلی جهت شرکت در آزمون سراسری ندارند، در صورت واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری بودن، می توانند به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری یا آزاد بپردازند تا بر اساس سوابق تحصیلی خود مورد گزینش قرار بگیرند. لازم به ذکر است که در سال 99، حدود 85 درصد رشته ها به صورت بدون آزمون ارائه شدند از همین رو، داوطلبان با تنوع بیشتری می توانند رشته تحصیلی آینده خود را انتخاب نمایند.

 

سوالات متداول

1- آیا کنکور نظام قدیم 1400 حذف می شود؟

بله، سوالات کنکور 1400 و بعد از آن مطابق با منابع درسی نظام آموزشی جدید طرح خواهند شد.

2- معیار پذیرش دانشجو پس از حذف کنکور چه خواهد بود؟

در حال حاضر راهکار جایگزینی قطعی در این باره ارائه نشده است اما شما می توانید با مراجعه به این مقاله از روش های جایگزین احتمالی آگاه شوید.

3- آیا کنکور 1400 حذف می شود؟

خیر، کنکور سال 1400 مطابق با منابع درسی نظام آموزشی 3-3-6 و در زمان بندی مشخص شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۷ نظر

 1. سلام با توجه با شرایط وخیم کرونا امکان حذف کنکور ۱۴۰۰ وجود دارد؟

 2. سلام آیا برای رشته های فنی کنکور امسال برگزار میشه؟

 3. سلام ببخشید من سال دهم هستم من الان هیچی نمی دونم کلاس آموزشی هم بسته شده چی کار کنم ۱۴۰۲ حذف می شه

  • با سلام و درود، تاکنکون اطلاعیه ای مبنی بر حذف کنکور سراسری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، منشر نشده است.

 4. سلام میشه بدون دادن کنکوربه رشته های نظامی یا افسری رفت ؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • باسلام، خیر برای ارگان های نظامی یا از طریق کنکورهای سراسری و در اکثریت مواقع آزمون های داخلی ارگان مربوطه جذب نیرو دارند.

 5. سلام بر مشاور عزیز.میخواستم بدونم الان که حذف کنکور نورد برسی قرار گرفت آیا امکان داره کنکور ۱۴۰۰حذف بشه.لطفا جواب بدین.
  تاریخ۹۹/۵/۳۰

 6. سلام کنکور ۹۹ کاردانی فنی و حرفه ای حذف شد به خاطر کرونا

  • با سلام ،
   در حال حاضر اطلاعیه ای مبنی بر این موضوع صادر نشده است ، هرگونه تغییر در زمان نام نویسی و یا برگزاری آزمون کاردانی فنی و حرفه ای متعاقبا اعلام خواهد شد.

 7. سلام ببخشید خیلیا میگن با توجه به اینکه ویروس کرونا در حال گسترش هست کنکور ۹۹کنسل خواهد شد.چقدر احتمال داره؟

 8. سلام کنکور ۱۴۰۲برگزارمیشه؟؟؟؟ توروخدا خیال آدمو راحت کنید من الان بشینم بخونم برای ۴۰۲

  • با سلام ، تاکنون در رابطه با حذف آزمون سراسری اطلاعیه ای منتشر نشده است ، و احتمال پایینی جهت حذف کنکور سراسری برای ورود به رشته ها و دانشگاه های پر طرفدار وجود دارد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام کنکور از آخرین اخبار مرتبط به آزمون سراسری مطلع شوید .

 9. سلام آیا پشت کنکوریا میتونن هم توی کنکور سراسری شرکت کنند و هم برای پذیرش بدون کنکور ثبت نام کنند???

  • باسلام
   داوطلبانی که تمایل به پذیرش در رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون ) دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ نخواهند داشت.

 10. سلام مدیر…بالاخره کنکور حذف شده یا نه؟؟؟منظورم همون ۸۵درصده…با معدل ۱۷میشع یه رشته خوب قبول شد؟؟کی کارنامه تعیین رشته ها میاد؟

 11. سلام . امروز ۲۵ دی هست چرا رشته های بدون کنکور در دسترس نیس؟؟؟؟؟

 12. واسه پزشکی معدل باید چند باشه؟؟؟؟؟؟

 13. سلام لطفا جواب بدید خیلی مهمه برام
  توی کنکور سال بعد (سال ۹۸) هم دانشگاه ها ۸۵% با سوابق تحصیلی پذیرش میکنن یا نه؟ اگه کنکور برگذار بشه بازم با سوابق تحصیلی میشه رفت داشگاه؟ دانشگاه فرهنگیان هم بین اون ۸۵% هست یا نه؟

 14. سلام مشاور عزیز با معدل ۱۸ میشه رفت فوریتهای پزشکی ینی مشکلی نداره؟

  • با سلام
   در صورت ارائه شدن رشته فوریت های پزشکی در لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه های روزانه، شبانه و یا دانشگاه آزاد می توانید بر اساس سوابق تحصیلی و معدل کتبی دیپلم ثبت نام نمایید.

 15. سلام آیا تا سال ۱۴۰۱ کنکور حذف میشه یا نه ؟

 16. سلام من امسال نهم هستم آیا کنکور برای من برداشته میشود و اگرد برداشته میشود نمرات متوسطه ی اول هم تاثیر دارد ؟

 17. سلام ایا دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری پذیرش دارد یا از طریق سوابق تحصیلی

 18. توروخدا این کنکور رو امسال حذف نکنید ما رشته های انسانی امیدمون به همین کنکور هست

 19. سلام من یک دانش آموز کلاس دوازدهم هستم و رشته موردعلاقه ام که میخواهم در داشنگاه بخوانم پرستاریه و معدل سال اول و دومم هردو ۱۴ بوده لطفا راهنمایی کنید که چکارکنم؟؟؟ممنون

 20. آیا دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی یا با کنکور پذیرش خواهد کرد

 21. آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 22. آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 23. سلام بنظرتون برای قبولی در یک دانشگاه سراسری خوب در رشته های زبان حداقل چه معدلی لازمه؟

 24. با سلام
  میخاستم بدون کنکور برای دانشگاه فرهنگیان هم حذف میشه؟

 25. باسلام
  میخاستم بدونم کنکور برای دلنشگاه فرهنگیان هم حذف میشود؟

 26. با سلام و خسته نباشی
  با توجه به خبری که در مورد ثبت نام بدون کنکور در بهمن ماه ۹۷ بیان شد
  برای ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۷ هم همین خبر در جریان هست یا این خبر فقط برای دوره کارشناسی میباشد؟
  با سپاس

 27. سلام
  برای رشته های پزشکی و دندان که کنکور دارند معدل نهایی پایه دوازدهم فقط محسوب می شود یا کل ۳ سال؟

 28. میشه دربارهی کنکور توضیح دهید

 29. سلام.من دانشجوی ترم ۳ دانشگاه ازاد هستم.ایا من هم میتوانم برای ورودی بهمن دانشگاه سراسری اقدام کنم؟

 30. سلام.آیا کنکور برای رشته تجربی هم حذف میشه؟

 31. با سلام..با معدل ۱۷ میشه رشته روانشناسی تحصیل کرد؟

 32. خواهش میکنم کنکوروحذف نکنیداین دیگه چه وضعشه وسط سال اینومیگیدکه مانظام قدیمی هابرای کنکورمیخوندیم ودل خوشی مون این بودکه امسال دوباره کنکوربدیم

 33. آخه چراکنکوروحذف کردین همه ی امیدمونوازدست دادیم توروخداحذف نکنین…

 34. سلام . کنکور برای همه ی رشته ها برداشته میشه ؟؟؟؟؟ یا رشته های پزشکی و مهندسی و داروسازی کنکور دارن؟؟؟

 35. سلام
  ازنظرمن کنکورباید حذف شه و فقط آزمون ورودی واسه داشنگاه ها بمونه
  اگه قرار باشه کنکور مشخص کنه که قراره کجا و کدوم دانشگاه درس بخونیم پس دیگه نیازی نیست۳سال دوره ی دومو بخونیم یا اگرم بخونیم خیلی سخت نگیریم چون میدونیم ی کنکوری هست ک اگ خوب بشینی تو ی سال درس بخونی جای خوبی قبول میشی و این قضیه واسه افرادی ک سعی میکنن ۳سال دوره ی دومو درس بخونن واقعن بی انصافیع چون ب معدل توجه نمیشه….
  چند وقت بعد گفتن که دانش اموزان برحسب۳۰%ازمعدل نمرات و نتیجه ی کنکور محاسبه میشن…ولی ب نظر من اون۳سال خیلی بیشتر ارزش داره و امیدوارم انتخاب دانش اموزان۷۰%از معدل نمرات باشه….
  باتشکر…

 36. سلام ببخشید من دانش آموز پایه دوازدهم حسابداری هستم . برای کنکور خیلی تلاش کردم ولی با این اخبارا و مطالبی که تو سایت ها گذاشتن انگاری که قراره همه زحمتام به باد بره
  میخواستم بدونم کنکور برای سال ۹۸ اجرا میشه یا نمیشه
  اگه قراره اجرا بشه به تلاش خودم ادامه بدم اگه نه که خودمو درگیر نکنم

  • با سلام
   طبق آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش کنکور سراسری برای سال ۹۸ اجرا خواهد شد و شما میتوانید شرکت کنید.

 37. به نظرتون در سال ۹۹ کنکور برداشته میشود جوری که در سایت ها نوشت گفته شده حتما برداشته میشود

 38. سلام مشاور جون اگه کنکور برداشته بشه براسال ۹۹ معدل ۱۸ به بالا میتونن حقوق بخونن

  • با سلام.
   کنکور در حال حاضر برقرار است. و هنوز جایگزین مناسبی برای کنکور مشخص نشده است. و اطلاعیه مشخصی در دسترس نمی باشد. اگر بنابر این باشد که با معدل پذیرش صورت بگیرید هرچه معدل بالاتر باشد شانس پذیرش بالاتر خواهد بود.

 39. سلام ایا معدل ۱۸برای پذیزش دانشگاه فرهنگیان مشکل دارد

 40. باسلام
  من دانشجو مهندسی شیمی هستم و ورودی ۹۶.
  میخواستم بدونم اگه انصراف بدم تو کنکور ۹۸ چقدر احتمال داره سوالات برای من از نطام قدیم میاد؟

  • باسلام باتوجه به اینکه در سال های قبل نیز این اتفاق افتاده است و ۲سری سوال بین شرکت کنندگان توضیع شد احتمال اینکه سال۹۸ نیز این اتفاق بیفتد، وجوددارد

 41. سلام من دیپلم مدیریت خانواده رشته کارودانش رودارم میخواستم بدونم میشه بااین رشته تو کنکور زبان شرکت کرد؟

دریافت مشاوره تخمین رتبه