تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / آیا کنکور 1402 حذف می شود!؟

آیا کنکور 1402 حذف می شود!؟

سرنوشت حذف کنکور 1402
آیا کنکور 1402 حذف می شود!؟

در سال های گذشته، تصمیماتی نیز در رابطه با حذف کنکور سراسری اخذ شد، اما عملا نتیجه مشخصی نداشته است. برای مثال در سال 86، قانون حذف کنکور در مجلس مطرح گردید ولی تاکنون به اجرا نرسیده است. در واقع قرار بر این بود که در صورت حذف کنکور، سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک سنجش جهت ورود به دانشگاه قرار گیرد ولی سازمان سنجش معتقد است که سابقه تحصیلی متقاضیان از استانداردهای کافی برخوردار نیست و نمی‌توان با تکیه بر آن، سنجش عادلانه و مناسبی را انجام داد.

حذف کنکور، مستلزم وجود برنامه ای قوی جهت جایگزینی آن می باشد. به نوعی که بتوان با کمک آن، عدالت آموزشی را با دقت هر چه تمام تر بر روی پروسه گزینش داوطلبان ورود به دانشگاه ها اعمال نمود.

مطابق آخرین اطلاعیه های منتشر شده، هنوز زمان دقیق و راه کار معینی برای حذف کنکور سراسری و جایگزینی آن مشخص نشده است.

سرنوشت کنکور 1402

سازماندهی کنکور و ایجاد تغییراتی مثبت و موثر در ساختار کلی آن، نیازمند برنامه ریزی و اجرای سیاست های آموزشی فراوان است. این مقوله چالش برانگیز، هنوز هم در صدر داغ ترین اخبار مربوط به آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها قرار دارد و گمانه زنی ها پیرامون سرنوشت آن، بسیار زیاد است. بر اساس آخرین تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، کنکور نظام قدیم، آخرین دوره خود را در سال 99 پشت سر گذاشت و پس از آن دیگر شاهد برگزاری آزمون سراسری بر اساس محتویات آموزشی نظام قدیم نیستیم و نحوه طراحی سوالات کنکور، صرفا بر اساس منابع کنکور نظام جدید خواهد بود.

اما در این زمینه پرسشی دیگر نیز مطرح است که آیا کنکور سراسری به طور کلی حذف خواهد شد؟ در این رابطه می توان اینگونه اظهار نظر کرد که هنوز تصمیم قطعی و لازم الاجرایی مبنی بر اجرای سیاست حذف کنکور سراسری و جایگزینی پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی به تصویب نرسیده است و پیش بینی می شود که به احتمال قوی، کنکور سراسری 1402 به روال سال گذشته برگزار گردد و تکلیف وضعیت ورود به دانشگاه بسیاری از دانشجویان، همچنان با شرکت در این ماراتون سرنوشت ساز 50 ساله مشخص می گردد. البته یکی از اقدامات اولیه ای که در این راستا انجام گرفته، ثبت نام بدون کنکور 85 درصد از رشته های دانشگاهی می باشد.

همچنین لازم به ذکر است که بر اساس آخرین اخبار منتشر شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کنکور برای 15 درصد از داوطلبان رشته های پرطرفدار حذف شدنی نیست. با وجود پذیرش بدون کنکور بسیاری از رشته ها، حدود  نیمی از داوطلبینی که در کنکور سال گذشته مجاز به انتخاب رشته شده بودند، اقدامی در این راستا انجام ندادند. گمانه زنی ها نیز پیرامون ایجاد وضعیتی جدید در نحوه برگزاری آزمون سراسری ادامه دارد.

برای مثال، بر اساس آخرین اعلام سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، 5 مصوبه قطعی و لازم الاجرا جهت ایجاد تغییرات اساسی در کنکور سراسری 1402 به تصویب رسیده است که شرح آن به این ترتیب می باشد.

 1. حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور و انتقال تاثیر آن به بخش سوابق تحصیلی
 2. افزایش تاثیر سوابق تحصیلی دانش آموزان به 60 درصد
 3. برگزاری دو کنکور سراسری در سال
 4. اعتبار نتایج آزمون سراسری تا 2 سال
 5. تعیین حد نصاب معدل برای پذیرش داوطلبان توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور

روش های جایگزین حذف کنکور

علت اصلی حذف نشدن کنکور تا کنون، نبود جایگزین مناسب برای آن می باشد. همان طور که ذکر کردیم، هنوز تصمیمی قطعی مبنی بر حذف کنکور سراسری گرفته نشده است اما به طور کلی، این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نیازمند ارائه راهکاری اساسی و عادلانه می باشد. پذیرش در رشته های بدون کنکور، یکی از پروژه های قابل توجهی بوده که در راستای کاهش وابستگی داوطلبان به شرکت در آزمون سراسری به اجرا در آمده است.

همان گونه که ذکر شد، 85 درصد رشته های ارائه شده برای ادامه تحصیل داوطلبان به صورت بدون آزمون می باشد اما کماکان، قبولی در رشته های پرطرفداری مانند پزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی و به طور کلی رشته های علوم پزشکی، مستلزم کسب رتبه قبولی کنکور است و به همین دلیل، درصد زیادی از متقاضیان ورود به دانشگاه، مایل به پذیرش از طریق کنکور سراسری می باشند. در ادامه برخی راهکارهای پیشنهاد شده جهت جایگزینی کنکور را برای شما ذکر خواهیم نمود.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی

یکی از راه های جایگزین کنکور سراسری، برگزاری امتحانات 3 سال آخر دانش آموزان متوسطه به صورت نهایی و استاندارد است. به این صورت که ملاک پذیرش دانشجویان در تمام دانشگاه های سراسری و آزاد، بر اساس سوابق تحصیلی و معدل مدرک دیپلم آن ها خواهد بود. یکی از مهم ترین اقداماتی که به کوشش مراجع مسئول در این زمینه صورت گرفته است، افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه تا میزان 60 درصد می باشد که قرار است از کنکور سراسری 1402 به اجرا در آید.

به نظر می رسد که فقدان استاندارد لازم در برگزاری امتحانات پایانی سه سال آخر متوسطه دوم، یکی از دلایل مهم عدم حذف کنکور می باشد. همچنین یکی دیگر از دشواری های موجود این است که که هر ساله دانش آموزان زیادی موفق به کسب نمرات و معدل 20 در کارنامه نهایی خود می شوند و ظرفیت خالی برای این تعداد از داوطلبان وجود ندارد. لازم به ذکر است که در حال حاضر تنها امتحانات پایه دوازدهم به صورت هماهنگ و کشوری برگزار می شود.

ارائه بدون کنکور برخی رشته های دانشگاهی

یکی دیگر از راهکار های موجود، ارائه برخی کد رشته ها به صورت بدون کنکور می باشد. در این وضعیت، جمعیت آماری بالایی می توانند بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی، مشغول به تحصیل در رشته دانشگاهی مورد نظر خود شوند. بر اساس آمارهای موجود، حدود 85 درصد رشته های دانشگاهی به صورت بدون آزمون ارائه می گردد.

اما تکلیف متقاضیان ادامه تحصیل در رشته هایی که به صورت بدون کنکور ارائه نمی شود، چیست؟ راه حل آن، برگزاری آزمون ورودی جداگانه ای برای برخی داوطلبان است. به عنوان مثال، متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی، می توانند در آزمون ورودی اختصاصی دانشگاه مورد نظر شرکت کنند تا به این ترتیب، میان داوطلبان رشته های پر متقاضی نیز عدالت برقرار شود. البته یکی از مشکلات مطرح برای داوطلبان در این روش این است که به جای شرکت در یک آزمون، باید در امتحان ورودی چند دانشگاه مختلف شرکت نمایند و منابع گوناگونی را مورد مطالعه قرار دهند که به نوبه خود سخت و دشوار است.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که سازمان سنجش آموزش کشور، مجری برگزاری کنکور سراسری است و نقش تعیین کننده ای در پذیرش دانشجویان دارد. در صورت حذف کنکور و جایگزینی روش فوق، این اختیار وسیع از حدود اختیارات سازمان سنجش خارج می شود و به دانشگاه های مربوطه محول می گردد که هماهنگی، ایجاد نظم و توانایی کنترل این مقوله نیز در نوع خود نیازمند گذشت زمان و برنامه ریزی های متعدد مراجع مربوطه می باشد.

چند مرحله ای شدن کنکور

برگزاری آزمون سراسری در چند مرحله، یکی دیگر از شیوه های پیشنهادی به منظور جایگزینی کنکور است که می تواند در نوع خود قابل تامل باشد. چرا که اغلب کارشناسان معتقدند، سنجش افرادی که پس از 12 سال تحصیل مداوم و صرف هزینه و وقت بسیار جهت برنامه ریزی کنکور و اجرای این برنامه، خود را برای شرکت در آزمون سراسری آماده کرده اند، در یک مرحله 4 ساعته، منطقی و منصفانه نخواهد بود. چه بسا داوطلبانی که در روز کنکور، به علت فشار استرسی بالایی که بر آن ها حاکم بوده، علی رغم مطالعه زیاد و دارا بودن آمادگی علمی کافی، کنکور رضایت مندانه ای را پشت سر نگذاشته و به نتیجه دلخواه خود دست نیافته اند.

همان طور که در متن مقاله نیز ذکر کردیم، بر اساس آخرین تصمیمات مراجع مربوطه، آزمون سراسری از سال 1402 به بعد، دو مرتبه در یک سال برگزار خواهد شد تا به نحوی احسن از فشار و استرس موجود بر روی داوطلبان کاسته شود و این افراد فرصت کافی را برای جبران نتایج ناکارآمد احتمالی خود در این آزمون داشته باشند.

با توجه به مطالب فوق، باید بگوییم که هنوز زمان دقیق و راه کار معینی برای حذف کنکور سراسری و جایگزینی آن مشخص نشده است اما افرادی که به هر دلیلی قصد شرکت در آزمون سراسری را ندارند، می توانند در صورت برخورداری از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، نسبت به نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری یا آزاد اقدام نمایند تا بر اساس سوابق تحصیلی خود مورد گزینش قرار بگیرند.

 

سوالات متداول

1- آیا کنکور سراسری 1402 حذف می شود؟

هنوز تصمیم قطعی و لازم الاجرایی مبنی برحذف کنکور 1402 به تصویب نرسیده است.

2- معیار پذیرش دانشجو پس از حذف کنکور چه خواهد بود؟

در حال حاضر راهکار جایگزینی مشخصی در این باره ارائه نشده است اما می توانید با مطالعه این مقاله از روش های جایگزین احتمالی مطلع گردید.

3- چرا در حال حاضر نمی توان به قطعیت، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانش آموزان را جایگزین کنکور سراسری نمود؟

دلایل متعددی در این زمینه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به نبود امنیت کافی و عدالت آموزشی در برگزاری امتحانات نهایی و عدم تطابق ظرفیت دانشگاه ها با وضعیت معدل ها اشاره نمود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۶۱ نظر

 1. سلام آیا تا ۳سال دیگه امکان حذف کنکور هست؟
  و جایگزینش معدل سال دهم یازدهم باشه؟

 2. ایا کنکور ۱۴۰۲ حذف میشود؟

 3. سلام با توجه با شرایط وخیم کرونا امکان حذف کنکور ۱۴۰۰ وجود دارد؟

 4. سلام آیا برای رشته های فنی کنکور امسال برگزار میشه؟

 5. سلام ببخشید من سال دهم هستم من الان هیچی نمی دونم کلاس آموزشی هم بسته شده چی کار کنم ۱۴۰۲ حذف می شه

  • با سلام و درود، تاکنکون اطلاعیه ای مبنی بر حذف کنکور سراسری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، منشر نشده است.

 6. سلام میشه بدون دادن کنکوربه رشته های نظامی یا افسری رفت ؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • باسلام، خیر برای ارگان های نظامی یا از طریق کنکورهای سراسری و در اکثریت مواقع آزمون های داخلی ارگان مربوطه جذب نیرو دارند.

 7. سلام بر مشاور عزیز.میخواستم بدونم الان که حذف کنکور نورد برسی قرار گرفت آیا امکان داره کنکور ۱۴۰۰حذف بشه.لطفا جواب بدین.
  تاریخ۹۹/۵/۳۰

 8. سلام کنکور ۹۹ کاردانی فنی و حرفه ای حذف شد به خاطر کرونا

  • با سلام ،
   در حال حاضر اطلاعیه ای مبنی بر این موضوع صادر نشده است ، هرگونه تغییر در زمان نام نویسی و یا برگزاری آزمون کاردانی فنی و حرفه ای متعاقبا اعلام خواهد شد.

 9. سلام ببخشید خیلیا میگن با توجه به اینکه ویروس کرونا در حال گسترش هست کنکور ۹۹کنسل خواهد شد.چقدر احتمال داره؟

 10. سلام کنکور ۱۴۰۲برگزارمیشه؟؟؟؟ توروخدا خیال آدمو راحت کنید من الان بشینم بخونم برای ۴۰۲

  • با سلام ، تاکنون در رابطه با حذف آزمون سراسری اطلاعیه ای منتشر نشده است ، و احتمال پایینی جهت حذف کنکور سراسری برای ورود به رشته ها و دانشگاه های پر طرفدار وجود دارد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام کنکور از آخرین اخبار مرتبط به آزمون سراسری مطلع شوید .

 11. سلام آیا پشت کنکوریا میتونن هم توی کنکور سراسری شرکت کنند و هم برای پذیرش بدون کنکور ثبت نام کنند???

  • باسلام
   داوطلبانی که تمایل به پذیرش در رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون ) دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ نخواهند داشت.

 12. سلام مدیر…بالاخره کنکور حذف شده یا نه؟؟؟منظورم همون ۸۵درصده…با معدل ۱۷میشع یه رشته خوب قبول شد؟؟کی کارنامه تعیین رشته ها میاد؟

 13. سلام . امروز ۲۵ دی هست چرا رشته های بدون کنکور در دسترس نیس؟؟؟؟؟

 14. واسه پزشکی معدل باید چند باشه؟؟؟؟؟؟

 15. سلام لطفا جواب بدید خیلی مهمه برام
  توی کنکور سال بعد (سال ۹۸) هم دانشگاه ها ۸۵% با سوابق تحصیلی پذیرش میکنن یا نه؟ اگه کنکور برگذار بشه بازم با سوابق تحصیلی میشه رفت داشگاه؟ دانشگاه فرهنگیان هم بین اون ۸۵% هست یا نه؟

 16. سلام مشاور عزیز با معدل ۱۸ میشه رفت فوریتهای پزشکی ینی مشکلی نداره؟

  • با سلام
   در صورت ارائه شدن رشته فوریت های پزشکی در لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه های روزانه، شبانه و یا دانشگاه آزاد می توانید بر اساس سوابق تحصیلی و معدل کتبی دیپلم ثبت نام نمایید.

 17. سلام آیا تا سال ۱۴۰۱ کنکور حذف میشه یا نه ؟

 18. سلام من امسال نهم هستم آیا کنکور برای من برداشته میشود و اگرد برداشته میشود نمرات متوسطه ی اول هم تاثیر دارد ؟

 19. سلام ایا دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری پذیرش دارد یا از طریق سوابق تحصیلی

 20. توروخدا این کنکور رو امسال حذف نکنید ما رشته های انسانی امیدمون به همین کنکور هست

 21. سلام من یک دانش آموز کلاس دوازدهم هستم و رشته موردعلاقه ام که میخواهم در داشنگاه بخوانم پرستاریه و معدل سال اول و دومم هردو ۱۴ بوده لطفا راهنمایی کنید که چکارکنم؟؟؟ممنون

 22. آیا دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی یا با کنکور پذیرش خواهد کرد

 23. آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 24. آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 25. سلام بنظرتون برای قبولی در یک دانشگاه سراسری خوب در رشته های زبان حداقل چه معدلی لازمه؟

 26. با سلام
  میخاستم بدون کنکور برای دانشگاه فرهنگیان هم حذف میشه؟

 27. باسلام
  میخاستم بدونم کنکور برای دلنشگاه فرهنگیان هم حذف میشود؟

 28. با سلام و خسته نباشی
  با توجه به خبری که در مورد ثبت نام بدون کنکور در بهمن ماه ۹۷ بیان شد
  برای ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۷ هم همین خبر در جریان هست یا این خبر فقط برای دوره کارشناسی میباشد؟
  با سپاس

 29. سلام
  برای رشته های پزشکی و دندان که کنکور دارند معدل نهایی پایه دوازدهم فقط محسوب می شود یا کل ۳ سال؟

 30. میشه دربارهی کنکور توضیح دهید

 31. سلام.من دانشجوی ترم ۳ دانشگاه ازاد هستم.ایا من هم میتوانم برای ورودی بهمن دانشگاه سراسری اقدام کنم؟

 32. سلام.آیا کنکور برای رشته تجربی هم حذف میشه؟

 33. با سلام..با معدل ۱۷ میشه رشته روانشناسی تحصیل کرد؟

 34. خواهش میکنم کنکوروحذف نکنیداین دیگه چه وضعشه وسط سال اینومیگیدکه مانظام قدیمی هابرای کنکورمیخوندیم ودل خوشی مون این بودکه امسال دوباره کنکوربدیم

 35. آخه چراکنکوروحذف کردین همه ی امیدمونوازدست دادیم توروخداحذف نکنین…

 36. سلام . کنکور برای همه ی رشته ها برداشته میشه ؟؟؟؟؟ یا رشته های پزشکی و مهندسی و داروسازی کنکور دارن؟؟؟

 37. سلام
  ازنظرمن کنکورباید حذف شه و فقط آزمون ورودی واسه داشنگاه ها بمونه
  اگه قرار باشه کنکور مشخص کنه که قراره کجا و کدوم دانشگاه درس بخونیم پس دیگه نیازی نیست۳سال دوره ی دومو بخونیم یا اگرم بخونیم خیلی سخت نگیریم چون میدونیم ی کنکوری هست ک اگ خوب بشینی تو ی سال درس بخونی جای خوبی قبول میشی و این قضیه واسه افرادی ک سعی میکنن ۳سال دوره ی دومو درس بخونن واقعن بی انصافیع چون ب معدل توجه نمیشه….
  چند وقت بعد گفتن که دانش اموزان برحسب۳۰%ازمعدل نمرات و نتیجه ی کنکور محاسبه میشن…ولی ب نظر من اون۳سال خیلی بیشتر ارزش داره و امیدوارم انتخاب دانش اموزان۷۰%از معدل نمرات باشه….
  باتشکر…

 38. سلام ببخشید من دانش آموز پایه دوازدهم حسابداری هستم . برای کنکور خیلی تلاش کردم ولی با این اخبارا و مطالبی که تو سایت ها گذاشتن انگاری که قراره همه زحمتام به باد بره
  میخواستم بدونم کنکور برای سال ۹۸ اجرا میشه یا نمیشه
  اگه قراره اجرا بشه به تلاش خودم ادامه بدم اگه نه که خودمو درگیر نکنم

  • با سلام
   طبق آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش کنکور سراسری برای سال ۹۸ اجرا خواهد شد و شما میتوانید شرکت کنید.

 39. به نظرتون در سال ۹۹ کنکور برداشته میشود جوری که در سایت ها نوشت گفته شده حتما برداشته میشود

 40. سلام مشاور جون اگه کنکور برداشته بشه براسال ۹۹ معدل ۱۸ به بالا میتونن حقوق بخونن

  • با سلام.
   کنکور در حال حاضر برقرار است. و هنوز جایگزین مناسبی برای کنکور مشخص نشده است. و اطلاعیه مشخصی در دسترس نمی باشد. اگر بنابر این باشد که با معدل پذیرش صورت بگیرید هرچه معدل بالاتر باشد شانس پذیرش بالاتر خواهد بود.

 41. سلام ایا معدل ۱۸برای پذیزش دانشگاه فرهنگیان مشکل دارد

 42. باسلام
  من دانشجو مهندسی شیمی هستم و ورودی ۹۶.
  میخواستم بدونم اگه انصراف بدم تو کنکور ۹۸ چقدر احتمال داره سوالات برای من از نطام قدیم میاد؟

  • باسلام باتوجه به اینکه در سال های قبل نیز این اتفاق افتاده است و ۲سری سوال بین شرکت کنندگان توضیع شد احتمال اینکه سال۹۸ نیز این اتفاق بیفتد، وجوددارد

 43. سلام من دیپلم مدیریت خانواده رشته کارودانش رودارم میخواستم بدونم میشه بااین رشته تو کنکور زبان شرکت کرد؟

دریافت مشاوره پیج کنکور