خانه نظام وظیفه راهنمای دریافت کد سخا 1401

راهنمای دریافت کد سخا 1401

نحوه بازیابی شماره سخا 1401
راهنمای دریافت کد سخا 1401

همانطور که می دانید آقایان در بسیاری از کشورها و در یک سن خاص می بایست به گذراندن دوره سربازی مشغول شوند. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای آقایانی که به سن مشمولی 18 سال تمام رسیده اند، گذراندن دوره سربازی ضروری می باشد.

این دسته از افراد در سیستم نظام وظیفه و پلیس + 10 با کدی با عنوان کد سخا شناخته می شوند که در هر مرحله از امور مربوط به نظام وظیفه خود ( اعلام آمادگی برای اعزام به خدمت سربازی 1401، امور مربوط به معافیت تحصیلی، معافیت های موقت و دائم و …)، به آن نیاز دارند. کد سخا نیز مانند کد ملی برای هر شخص منحصر به فرد می باشد.

مشمولان نظام وظیفه می توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +10 کد سخا خود را دریافت نمایند.

کد سخا چیست؟

زمانی که شما درخواست خود را به عنوان یک مشمول وظیفه در دفاتر پلیس +10 ثبت می کنید، یک کد اختصاصی با عنوان کد سخا برای شما در  سامانه سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته می شود. مشمولان برای انجام تمامی مراحل خدمت سربازی خود، به کد مذکور که پنج رقمی می باشد، نیاز دارند. در واقع شماره سخا شناسه ای است که برای هر سرباز منحصر به فرد و مختص وی می باشد.

شایان ذکر است این کد ربطی به ارگان و یا سازمان محل خدمت و کد آموزشی افراد ندارد. شما می توانید پس از ورود به سامانه سخا نظام وظیفه و با استفاده از کد سخا و کد ملی، به پنل کاربری خود در سایت مذکور دسترسی پیدا کنید و وضعیت خدمت و شرایط اعزام خود را بررسی و مشاهده نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد سخا

چنانچه مشمول خدمت سربازی می باشید، پیش از انجام هر اقدامی بایستی مدارک لازم برای ثبت مشخصات در سامانه نظام وظیفه را بارگذاری نمایید. این مدارک را شخص مشمول باید با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10 تحویل داده تا مشخصات مشمول ثبت شده و کد سخا برای وی صادر گردد. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • انجام معاینات پزشکی و آزمایشات لازم و تکمیل فرم مربوطه
 • انجام واکسیناسیون ویژه سربازی و ارائه کارت و گواهی واکسن
 • تکمیل و ارائه فرم های هویتی مندرج در دفترچه سربازی

پس از ثبت اطلاعات مورد نیاز در سیستم، برگه ای تحت عنوان برگه سبز به شما تحویل داده می شود که در آن تاریخ اعزام مشخص شده است.

نحوه دریافت کد سخا 1401

همان طور که اشاره شد، دریافت کد سخا برای تمامی مشمولان خدمت سربازی الزامی بوده و آن ها برای انجام کلیه مراحل اعزام و استعلام وضعیت نظام وظیفه خود به این کد نیاز خواهند داشت. اما چگونه و از چه طریقی می توان این کد را دریافت کرد؟ همان طور که گفته شد، ثبت نام برای کد سخا تنها از طریق مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک پلیس + 10 امکان پذیر می باشد.

مسئولین بعد از بررسی و تایید برگه مربوط به وضعیت مشمولیت شما و همچنین برگه واکسیناسیون سربازی، اطلاعات شما را در سامانه ثبت و سپس کد سخایی را که تنها مختص شما می باشد، در اختیارتان قرار می دهد. این کد به همراه کد ملی، کلید ورود شما به سامانه الکترونیکی نظام وظیفه به نشانی services.epolice.ir می باشد. با استفاده از کد سخا می توانید به انجام اموری همچون بررسی وضعیت امریه و جذب، ثبت درخواست خروج از کشور، مشاهده وضعیت معافیت کفالت و… بپردازید.

ممکن است برخی از افراد کد پنج رقمی سخای خود را فراموش کنند که در این شرایط نیز امکان بازیایی آن وجود دارد که در ادامه نحوه انجام این کار به صورت گام به گام و تصویری ارائه می شود.

چگونگی بازیابی کد سخا 

متقاضیان برای بازیابی کد سخا می بایست به صورت اینترنتی از طریق سامانه خدمات الکترونیکی نظام وظیفه طبق مراحل ذیل، با وارد نمودن اطلاعات لازم نسبت به دریافت کد سخا اقدام کنند.

 • ابتدا به پرتال جامع سازمانی نظام وظیفه به نشانی services.epolice.ir مراجعه نمایید و از قسمت سمت چپ در پایین کادرهای موجود، عبارت “فراموشی کلمه عبور” که همان فراموشی کد سخا می باشد را انتخاب کنید.

مرحله اول بازیابی کد سخا 

 • حال می بایست نام کاربری را که همان کد ملی است، به همراه شماره موبایل در کادر های مربوطه وارد نموده و کلید “ارسال پیامک” را بفشارید تا کد سخای شما بازیابی گردد.

مرحله دوم بازیابی کد سخا 

دانستن کد سخا چه ضرورتی دارد؟

بسیاری از افراد زمانی که به سن مشمولیت می رسند، می خواهند به نحوی خود را از رفتن به سربازی معاف کنند و به دنبال شرایط معافیت 1401 از خدمت هستند. برخی دیگر نیز با توجه به شرایط خاص خود برای اخذ امریه سربازی 1401 در یکی از ارگان های نظامی و غیر نظامی و یا سازمان های دولتی تلاش می کنند. در این میان افرادی هم هستند که بنا بر دلایلی، خواهان تمدید و یا تعجیل در امر سربازی می باشند که تمامی درخواست های فوق با داشتن کد سخا و از طریق سایت نظام وظیفه امکان پذیر می باشد.

شما می توانید با وارد کردن کد سخا و شماره ملی خود در سایت نظام وظیفه به نشانی services.epolice.ir از خدمات مذکور بهره مند شوید. همچنین امکانات ارائه شده در این سامانه، به شرح زیر بوده که لازمه دسترسی به این موارد، داشتن کد سخا می باشد.

 • درخواست مجوز خروج از کشور
 • بررسی وضعیت معافیت های تحصیلی
 • بررسی وضعیت امریه و جذب
 • درخواست کارت پایان خدمت المثنی
 • درخواست تمدید و یا تعجیل در اعزام
 • پیگیری وضعیت اعزام به خدمت
 • اطلاع از محل خدمت سربازی
 • و…

انجام امور نظام وظیفه با اپلیکیشن و به صورت پیامکی

سازمان وظیفه عمومی ناجا، علاوه بر سامانه ای که پیش تر با آن آشنا شدیم، یک نرم افزار نیز به منظور ارائه خدمات به مشمولان خدمت سربازی معرفی کرده است که پیگیری و انجام اموری مانند خرید سریال دفترچه وظیفه عمومی، استعلام آخرین وضعیت پایان خدمت، استعلام وضعیت تمدید و یا تعجیل اعزام به خدمت و… از طریق این برنامه امکان پذیر می باشد.

برای دانلود و نصب این نرم افزار می توانید به سایت سازمان وظیفه عمومی ناجا به نشانی vazifeh.police.ir مراجعه کرده و از قسمت منوی بالای سایت، روی گزینه “دانلود” کلیک کنید تا به لینک دانلود نرم افزار هدایت شوید.

سازمان نظام وظیفه علاوه بر خدمات رسانی از طریق سامانه و نرم افزار، اطلاعاتی از قبیل وضعیت رسیدگی به پرونده و درخواست تعویض کارت و همچنین دریافت آخرین وضعیت مشمولین را از طریق پیامک نیز اطلاع رسانی می کند. همان طور که ذکر شد دریافت کارت سخا اولین و مهم ترین گام برای مشمولان سربازی است چرا که برای دسترسی به خدمات وظیفه عمومی چه در نرم افزار فوق و چه از طریق پیامک، علاوه بر کد ملی داشتن کد سخا الزامی می باشد.

دریافت کد سخا برای دانشجویان 1401

دانشجویانی که قصد خروج از کشور داشته و یا قصد تعجیل یا تمدید در تاریخ اعزام به خدمت داشته باشند، بایستی برای انجام امور لازم و دریافت کد سخا به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنند. برخی از این افراد قبل از ورود به دانشگاه، دفترچه سربازی خود را ارسال نموده و در نهایت برگ سبز خود را دریافت کرده اند که این دسته از افراد دارای کد سخا می باشند.

اما برخی از افراد، پیش از ثبت نام در دانشگاه نیازی به اعلام آمادگی به اعزام نداشته و دفترچه مربوطه را تکمیل نکرده اند که طبیعتا کد سخا برای این دسته از مشمولین هنوز صادر نشده است. این دسته از افراد بایستی طبق مطالب فوق دفترچه سربازی را تکمیل و ارائه داده و در نهایت کد سخای خود را دریافت کنند.

هر دو دسته از افراد با همراه داشتن کد ملی و کد سخا می توانند وارد سامانه نظام وظیفه عمومی شده و پس از آن می توانند از خدمات مربوطه استفاده کنند.

 

سوالات متداول

1- آیا برای بازیابی کد سخا می بایست به دفتار پلیس +10 مراجعه نمود؟

خیر، بازیابی کد سخا به صورت اینترنتی و از طریق پرتال جامع سامانی نظام وظیفه انجام می شود.

2- چگونه می توان کد سخا را دریافت کرد؟

با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) و مطابق با مراحلی که در این مقاله ذکر شده، می توان کد سخا را دریافت نمود.

3- دریافت کد سخا برای انجام چه کارهایی لازم است؟

داشتن کد سخا برای درخواست مجوز خروج از کشور، درخواست کارت پایان خدمت المثنی و... لازم است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۳۲ نظر

 1. سلام من برج ۱ سال ۹۵ خدمتمو تموم کردم قبل دریافت کارت پایان خدمت ۱۲۰ هزارتومان واریز حقوق داشتم و هنوزم کارت پایان خدمتم نیومده چیکار باید کنم لطفاً راهنمایی کنید.

  • با سلام و درود، جهت پیگیری دریافت کارت ورود به جلسه خود، می بایست نسبت به مراجعه حضوری به مرکز پلیس+ ۱۰ استان محل اقامت خود، اقدام نمایید.

 2. سلام خسته نباشید من وقتی تو سایت کد ملی وکدسخا رو وارد میکنم میگه اشتباهه ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. سلام بنده یه ماشین ثبت نام کردم نمایندگی سایپا میگه باید کد سخا بگیرید از کجا باید بگیرم

  • با سلام و درود ، کد سخا مربوط به افراد مشمول نظام وظیفه بوده که برای در خواست این کد باید به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید .

 4. سلام
  من کد سخا رو از پلیس +۱۰ گرفتم اما بعد از وارد کردن به همراه کد ملی میگه اشتباه؟

  • با سلام و درود، جهت بررسی و رفع مشکل خود، می بایست به صورت حضوری به مرکز پلیس+ ۱۰ استان محل اقامت خود مراجعه نمایید.

 5. سلام خسته نباشید من کد سخام رو که از پلیس+۱۰ گرفته بودن فراموش کردم برای بازیابی دوباره شماره رو که میزنم میگه اشتباه است
  چکار باید کنم؟؟

 6. من کد سخا رو دارم اما وقتی کد ملی و مد سخا رو میزنم و بعد روی گزینه ورود کلیک می کنم می نویسه { ارائه سرویس امکانپذیر نمی باشد }

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر سامانه سازمان نظام وظیفه دچار اختلال شده است، در ساعات آتی مجددا جهت ورود اقدام نمایید.

 7. سلام و خسته نباشید ببخشید من کد سخا رو گم کردم واسه همین رفتم شماره ملی و شماره تلفن رو زدم اما میگه اشتباهه

 8. با سلام
  من ۱ اردیبهشت اعزام هستم و کد سخا رو ندارم . توی سامانه وقتی کد ملی و شماره همراه رو وارد میکنم میزنه صحیح نیست
  باید چیکار کنم ؟؟

 9. سلام
  هنوز سربازی نرفتم
  اصلا واسه ثبت نام و این چیزا نرفتم کلا
  ۲۳ سالمه
  اگه الان برم اضاف میخورم؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در صورتی که شما غیبت خورده باشید، اضافه خدمت برای شما در نظر خواهند گرفت.

 10. سلام و خسته نباشید
  ۲۴ ساله هستم
  هنوز خدمت نرفتم…
  ولی امسال میخوام برم
  اضافه خدمت نمیزنن؟

 11. سلام
  دانش آموزی که امسال به ۱۸ سال تمام میرسه ولی هنوز ۱ سال مونده که دیپلم بگیره
  حالا حتما باید خودش رو معرفی کنه یا نه بعد از گرفتن دیپلم؟

  • با سلام، شما می توانید با مراجعه به نظام وظیفه معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید و مدرک دیپلم خود را بگیرید.

 12. سلام و خسته نباشید
  داخل پورتال سخا کجا معافیت تحصیل و زمانش رو مشخص کرده؟
  من داخل قسمت استعلام رفتم ولی فقط معافیت تحصیل نشون داد منم که تیر ۹۹ تموم کردم مدرسه رو.

  • با سلام، شما می توانید با ورود به قسمت خدمات الکترونیکی، قسمت استعلام و مشاهده وضعیت، زمان اتمام معافیت تحصیلی خود را مشاهده کنید.

 13. سلام ممنون بابت پاسخ دهی سریع
  من متولد۲۸ مرداد ۸۱ هستم و امتحان نهایی دوازدهم ۲۰ تیر حدودا تموم کردم.کنکور ۹۹ دادم ولی رتبه بدی اوردم و دانشگاه نرفتم
  ۲ تا مشاور نظام وظیفه گفتن ۶ ماه بعد تاریخ تولد تولد فرصت دارم واسه معافیت ولی نظام وظیفه رفتم بخش معافیت تحصیل گفتن که ۱ سال هستش
  منم گیج شدم
  الان بهترین راه دریافت کد سخا هستش دیگه؟

  • با سلام و درود، بعد از فارغ التحصیلی در سنوات مجاز، حداکثر تا یک سال دارای معافیت تحصیلی بوده و برای اطمینان خاطر کد سخای خود را از پلیس+۱۰دریافت نمایید.

 14. سلام
  با کد سخا میشه مدت زمان معافت بعد تحصیل رو فهمید؟

  • با سلام و وقت بخیر، با دریافت کد سخا شما می توانید از مدت زمان معافیت تحصیلی خود مطلع شوید.

 15. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من عزامیم تاریخ ۹۸/۱۱/۱۹میخوام بدونم کجا میوفتم برگه سبزی که بهم دادن برای پذیرش سپاه ازم گرفتن نمیدونم کد سخام چنده که بدونم که افتادم میشه بگیین چطوری بفهمم کجا افتادم

 16. باسلام..فرمودید که دوبار تحصیل در یک مجموعه امکان ندار ولی ما اساتیدی داریم که مثلا یه دونه ارشد حقوق خصوصی دارن ویه دونه ارشد جزا پس اینا از چه قانونی استفاده کردن؟

  • با سلام.
   امکان تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد. اما شما می توانید در یک مجموعه شرکت کرده و در زمان انتخاب رشته گرایش خود را تغییر دهید.

دریافت مشاوره