تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / معرفی رشته ها / رشته میکروبیولوژی

رشته میکروبیولوژی

بازارکار رشته میکروبیولوژی
رشته میکروبیولوژی

بسیاری از داوطلبان به هنگام انجام فرآیند انتخاب رشته، سوالات مختلفی در زمینه بازار کار، آینده شغلی و… به ذهنشان خطور می کند که تمایل به بررسی آن ها دارند تا بتوانند به درستی به جهت برنامه ریزی کنکور تجربی خود اقدام نمایند. در ابتدا برای آشنایی با این رشته لازم است بدانید که میکروبیولوژی، پایه‌ و اساس‌ بسیاری‌ از علوم‌ از جمله بیوشیمی‌، بیوتکنولوژی‌، ژنتیک‌ و پزشکی‌ می باشد که در تشخیص بیماری ها نقش مهمی دارد. در واقع این رشته با هدف شناسایی جانداران میکروسکوپی و مسائل مختلف مربوط به زندگی آن ها ایجاد شده است که البته گاهی اوقات میکروبیولوژی را با عنوان زیست شناسی سلولی مولکولی نام می برند که همین امر باعث می شود عده ای داوطلبان گمان کنند رشته میکروبیولوژی همان رشته علوم سلولی مولکولی است.

توجه داشته باشید که علم میکروبیولوژی مادر علوم سلولی مولکولی است. ضمن این که علوم سلولی مولکولی فعالیت های درونی میکروب ها را مورد بررسی قرار می دهند در صورتی که در علم میکروبیولوژی، تأثیرات بیرونی میکروارگانیسم ها مورد مطالعه قرار می گیرد. توجه داشته باشید که کسب درصد بالا در درس زیست‌ شناسی برای قبولی در این رشته بسیار موثر است.

رشته میکربیولوژی، پایه و اساس بسیاری از رشته های علوم پزشکی و آزمایشگاهی بوده که به بررسی و شناسایی میکروارگانیسم ها و تاثیرات آن ها در محیط زیست می پردازد.

معرفی رشته میکروبیولوژی

رشته میکروبیولوژی شامل گرایش هایی چون میکروبیولوژی پزشکی، میکروبیولوژی غذایی، میکروبیولوژی صنعتی می باشد که در قسمت زیر به ارائه توضیحات مختصری از هر یک از آنها پرداخته ایم.

گرایش های رشته میکروبیولوژی
میکروبیولوژی پزشکی
بررسی میکروب های بیماری زا برای انسان در حوزه مربوط به این گرایش است.
میکروبیولوژی غذایی
 تولید مواد غذایی به کمک میکروب ها در حوزه مربوط به این گرایش است.
میکروبیولوژی صنعتی
استفاده از میکروب های مفید در تولید مواد صنعتی مانند اسیدها، کودها، در رفع آلودگی های محیط زیست، در شناسایی آفات گیاهی و راه های مقابله با آن ها، در استخراج فلزات سنگین، در تصفیه نفت و … در حوزه مربوط به این گرایش است.

میکروبیولوژیست ها چه وظایفی دارند؟ میکروبیولوژیست ها وظایف گوناگونی را بر عهده دارند که از جمله وظایف آن ها می توانیم به شناسایی انواع میکروب ها جهت کنترل بیماری های عفونی، کنترل کیفیت مواد غذایی و استفاده بهینه و مناسب از میکروارگانیسم‌ها در تولید مواد غذایی جدید، بهینه کردن مواد غذایی موجود از طریق انجام آزمایش ها و پژوهش های مختلف، استفاده از میکروارگانیسم ها برای کنترل آلودگی های محیط زیست و… اشاره کنیم. رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی، مجموع 143 واحد درسی را در بر می گیرد که در جدول زیر دروس مقطع کارشناسی میکروبیولوژی را در اختیارتان قرار داده ایم. در صورت تمایل می توانید برای مشاوره در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری با مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس بگیرید.

دروس مقطع کارشناسی رشته میکروبیولوژی
دروس عمومی
مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ و تمدن اسلامی – آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی 1 و 2
دروس تخصصی 
میکروبیولوژی محیطی و آزمایشگاه – باکتری شناسی 2 و آزمایشگاه – قارچ شناسی و آزمایشگاه – میکروبیولوژی صنعتی و آزمایشگاه – بیوشیمی فیزیک – مبانی فیزیولوژی گیاهی و آزمایشگاه – ایمونولوژی و آزمایشگاه – تکامل –  ژنتیک 2 و آزمایشگاه – میکروبیولوژی 1 و آزمایشگاه – بیوفیزیک – شیمی عمومی و آزمایشگاه – زیست گیاهی و آزمایشگاه – فیزیک و آزمایشگاه – بیوشیمی 2 و آزمایشگاه – زیست شناسی جانوری و ازمایشگاه – زبان تخصصی – باکتری شناسی و آزمایشگاه – میکروبیولوژی غذایی و آزمایشگاه – پروتوزئولوژی – دروس اختیاری – زیست شناسی مولکولی – ویروس شناسی – زیست شناسی پرتوی – ژنتیک 1 و آزمایشگاه  مبانی فیزیولوژی جانوری و آزمایشگاه – میکروبیولوژی 2 و آزمایشگاه – اکولوژی عمومی – ریاضی عمومی – شیمی آلی و آزمایشگاه – بیوشیمی 1 و آزمایشگاه – آمار زیستی – زیست شناسی سلولی و آزمایشگاه

ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا چه مقطعی امکان پذیر است؟

در ایران امکان تحصیل در رشته میکروبیولوژی از مقطع کارشناسی تا دکتری وجود دارد. رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد شامل 28 واحد درسی است که 12 واحد درسی آن مربوط به دروس اجباری، 8 واحد مربوط به دروس اختیاری و 8 واحد هم به پایان نامه اختصاص دارد. از جمله گرایش های ارشد این رشته می باشند.

 1. گرایش ژنتیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 2. گرایش میکروبیولوژی در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 3. گرایش بیوشیمی در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 4. گرایش بیوفیزیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 5. کارشناسی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی) – گرایش میکروبی
 6. گرایش زیست فناوری دریا در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی

همچنین توجه نمایید دانشگاه های پذیرنده این رشته در مقطع دکتری 99، تنها گرایش میکروبیولوژی را ارائه نمودند.

فرصت‌های شغلی و بازار کار رشته‌ میکروبیولوژی

اگر قصد تحصیل در رشته میکروبیولوژی را دارید در رابطه با فرصت های شغلی رشته میکروبیولوژی لازم است بدانید که بخش اصلی کار دانشجویان میکروبیولوژی مربوط به آزمایشگاه‌ هاست. فارغ التحصیلان این رشته (میکروبیولوژیست ها) می توانند در سازمان های حوزه بهداشت و درمان، پژوهشگاه های نفت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست، تهیه‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ و… مشغول به کار شوند و به عنوان کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی، پژوهشگر، کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی، کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم و کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به فعالیت بپردازند.

کدام دانشگاه ها در رشته میکروبیولوژی دانشجو می پذیرند؟

دانشگاه های سراسری و آزاد هر ساله برای جذب دانشجویان در رشته میکروبیولوژی، ظرفیت هایی را ارائه می دهند که این ظرفیت ها با توجه به سال ورودی داوطلبان، با یکدیگر متفاوت می باشد. دانشگاه هایی که در قسمت زیر از آن ها نام برده شده است، به طور معمول ظرفیت هایی را برای داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته میکروبیولوژی ارائه می دهند اما پذیرش در این دانشگاه ها امری ثابت و همیشگی نیست، یعنی ممکن است در یک سال نسبت به جذب دانشجوی میکروبیولوژیست اقدام نشود. بنابراین شما می توانید با دریافت و مشاهده دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری و دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد، به طور قطعی از پذیرش دانشگاه ها در رشته میکروبیولوژی مطلع گردید.

 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید چمران
 • دانشگاه شاهد تهران
 • دانشگاه مازندران
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه ملایر
 • دانشگاه مراغه
 • دانشگاه آزاد اسلامی

همان طور که می دانید رشته میکروبیولوژی یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی می باشد و داوطلبان می توانند با داشتن برنامه ریزی کنکور تجربی، به کسب قبولی در این رشته دست پیدا نمایند. توجه کنید که یک میکروبیولوژیست معمولا با عوامل میکروسکپی در ارتباط است و بنابراین برای انجام کار خود نیاز به دقت و صبر بالایی دارد. از دیگر رشته های پر طرفدار گروه آزمایشی تجربی می توان به رشته علوم آزمایشگاهی و رشته داروسازی اشاره نمود که می توانید جهت کسب اطلاعت بیشتر درباره آن ها، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی دارای چه درس هایی می باشد؟

واحدهایی که یک میکروبیولوژیست می بایست در دانشگاه بگذراند، شامل دو بخش عمومی و تخصصی می شود که به صورت کامل در مقاله ذکر شده است.

2- بازار کار رشته میکروبیولوژی به چه صورت می باشد؟

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سازمان های حوزه بهداشت و درمان، پژوهشگاه های نفت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها و... مشغول به کار شوند.

3- ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا چه مقطعی در ایران امکان پذیر می باشد؟

امکان ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا مقطع دکتری برای میکروبیولوژیست ها امکان پذیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹۹ نظر

 1. سلام ببخشید من ترم اخر کارشناسی میکروبیولوژی هستم و برای کنکور ارشد ثبت نام کردم میخواستم ببینم کدوم دانشگاه ها ارشد میکروبیولوژی صنعتی پذیرش دانشجو دارن؟ اصفهان یا تهران

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر دفترچه راهنمای انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ منتشر نشده است.

 2. سلام خسته نباشین ایا میکروبیولوژی جزو علوم پایه است ؟؟؟

 3. سلام وقت بخیر
  من لیسانسم مهندسی پزشکی بوده الان ارشد میخوام با شرط معدل میکروبیولوژی گرایش میکروب های بیماری زا رو بخونم بنظرتون رشته خوبیه بازار کارداره؟اگر ارشدشو بخونم میتونم ازمون استخدامی اموزش پرورش بدم؟

 4. سلام من میخوام رشته میکروبیولوژی بخونم آیا امکان قبولی بدون کنکور در دانشگاه آزاد هست، و اگه هست شهریهش چقدره؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، رشته مورد نظر در دانشگاه آزاد به صورت بدون کنکور نیز ارائه می شود؛ شهریه حدودی هر ترم این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه مورد نظر (۲/۷۰۰/۰۰۰_ ۳/۵۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) می باشد.

 5. سلام من برای دانشگاه ازاد اسلامی
  میکروبیولوژی ، شیمی کاربردی و گیاه پزشکی رو تایین رشته کردم
  ولی میخوام میکروبیولوژی بخونم و اون دوتا رشته رو به گفته بقیه زدم
  ولی چند نفر گفتن که احتمالا دانشگاه اگه میکرو پر بشه به اون دوتا رشته بندازنت
  من الان استرس گرفتم این احتمال هست که برا میکرو قبول نشم؟

  • با سلام و درود، چنانچه رشته میکروبیولوژی را در اولویت های اول خود قرار داده و تراز متناسب با این رشته را کسب کرده باشید، احتمال قبولی بالایی خواهید داشت.

 6. سلام شهریه میکروبیولوژی ازاد چقدر هست ؟

  • با سلام و درود، شهریه مقطع کارشناسی رشته میکروبیولوزی در دانشگاه آزاد از ۱/۷۰۰/۰۰۰ الی۲/۶۰۰/۰۰۰ تومان (شهریه ثابت و متغیر) می باشد.

 7. سلام.رشته میکروبیولوژی از رشته های علوم پایه هست؟و بدون کنکور در دانشگاه های ازاد و یا پیام نور در تهران ارائه شده در سال های گذشته؟و رتبه مورد نیاز برای ازاد تهران مرکز یا تهران شمال یا علوم تحقیقات یا علوم پزشکی تهران چنده؟

  • با سلام و درود، از جمله رشته های علوم پایه رشته ی میکروبیولوژی است که با حداقل تراز ۵۵۰۰ شانس قبولی در آن را در برخی از دانشگاه های آزاد را دارا می باشید.

 8. سلام وقت به خیر ببخشید زیست شناسی سلولی مولکولی همان میکروبیولوژی هست؟ بعد من با معدل ۱۶.۹۰ کتبی شانس قبولی میکروبیولوژی بدون کنکور ازاد تهران مرکز تهران شمال یا پیام نور در تهران رو دارم؟

  • با سلام و درود، رشته میکروبیولوژی و رشته زیست شناسی سلولی مولکولی دو رشته متفاوت هستند. لازم به ذکر است که پذیرش براساس سوابق تحصیلی به عوامل مختلفی از جمله معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور