تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / معرفی رشته ها / رشته میکروبیولوژی

رشته میکروبیولوژی

بازارکار رشته میکروبیولوژی
رشته میکروبیولوژی

بسیاری از داوطلبان به هنگام انجام فرآیند انتخاب رشته، سوالات مختلفی در زمینه بازار کار، آینده شغلی و… به ذهنشان خطور می کند که تمایل به بررسی آن ها دارند تا بتوانند به درستی به جهت برنامه ریزی کنکور تجربی خود اقدام نمایند. در ابتدا برای آشنایی با این رشته لازم است بدانید که میکروبیولوژی، پایه‌ و اساس‌ بسیاری‌ از علوم‌ از جمله بیوشیمی‌، بیوتکنولوژی‌، ژنتیک‌ و پزشکی‌ می باشد که در تشخیص بیماری ها نقش مهمی دارد. در واقع این رشته با هدف شناسایی جانداران میکروسکوپی و مسائل مختلف مربوط به زندگی آن ها ایجاد شده است که البته گاهی اوقات میکروبیولوژی را با عنوان زیست شناسی سلولی مولکولی نام می برند که همین امر باعث می شود عده ای داوطلبان گمان کنند رشته میکروبیولوژی همان رشته علوم سلولی مولکولی است.

توجه داشته باشید که علم میکروبیولوژی مادر علوم سلولی مولکولی است. ضمن این که علوم سلولی مولکولی فعالیت های درونی میکروب ها را مورد بررسی قرار می دهند در صورتی که در علم میکروبیولوژی، تأثیرات بیرونی میکروارگانیسم ها مورد مطالعه قرار می گیرد. توجه داشته باشید که کسب درصد بالا در درس زیست‌ شناسی برای قبولی در این رشته بسیار موثر است.

رشته میکربیولوژی، پایه و اساس بسیاری از رشته های علوم پزشکی و آزمایشگاهی بوده که به بررسی و شناسایی میکروارگانیسم ها و تاثیرات آن ها در محیط زیست می پردازد.

معرفی رشته میکروبیولوژی

رشته میکروبیولوژی شامل گرایش هایی چون میکروبیولوژی پزشکی، میکروبیولوژی غذایی، میکروبیولوژی صنعتی می باشد که در قسمت زیر به ارائه توضیحات مختصری از هر یک از آنها پرداخته ایم.

گرایش های رشته میکروبیولوژی
میکروبیولوژی پزشکی
بررسی میکروب های بیماری زا برای انسان در حوزه مربوط به این گرایش است.
میکروبیولوژی غذایی
 تولید مواد غذایی به کمک میکروب ها در حوزه مربوط به این گرایش است.
میکروبیولوژی صنعتی
استفاده از میکروب های مفید در تولید مواد صنعتی مانند اسیدها، کودها، در رفع آلودگی های محیط زیست، در شناسایی آفات گیاهی و راه های مقابله با آن ها، در استخراج فلزات سنگین، در تصفیه نفت و … در حوزه مربوط به این گرایش است.

میکروبیولوژیست ها چه وظایفی دارند؟ میکروبیولوژیست ها وظایف گوناگونی را بر عهده دارند که از جمله وظایف آن ها می توانیم به شناسایی انواع میکروب ها جهت کنترل بیماری های عفونی، کنترل کیفیت مواد غذایی و استفاده بهینه و مناسب از میکروارگانیسم‌ها در تولید مواد غذایی جدید، بهینه کردن مواد غذایی موجود از طریق انجام آزمایش ها و پژوهش های مختلف، استفاده از میکروارگانیسم ها برای کنترل آلودگی های محیط زیست و… اشاره کنیم. رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی، مجموع 143 واحد درسی را در بر می گیرد که در جدول زیر دروس مقطع کارشناسی میکروبیولوژی را در اختیارتان قرار داده ایم. در صورت تمایل می توانید برای مشاوره در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری با مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس بگیرید.

دروس مقطع کارشناسی رشته میکروبیولوژی
دروس عمومی
مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ و تمدن اسلامی – آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی 1 و 2
دروس تخصصی 
میکروبیولوژی محیطی و آزمایشگاه – باکتری شناسی 2 و آزمایشگاه – قارچ شناسی و آزمایشگاه – میکروبیولوژی صنعتی و آزمایشگاه – بیوشیمی فیزیک – مبانی فیزیولوژی گیاهی و آزمایشگاه – ایمونولوژی و آزمایشگاه – تکامل –  ژنتیک 2 و آزمایشگاه – میکروبیولوژی 1 و آزمایشگاه – بیوفیزیک – شیمی عمومی و آزمایشگاه – زیست گیاهی و آزمایشگاه – فیزیک و آزمایشگاه – بیوشیمی 2 و آزمایشگاه – زیست شناسی جانوری و ازمایشگاه – زبان تخصصی – باکتری شناسی و آزمایشگاه – میکروبیولوژی غذایی و آزمایشگاه – پروتوزئولوژی – دروس اختیاری – زیست شناسی مولکولی – ویروس شناسی – زیست شناسی پرتوی – ژنتیک 1 و آزمایشگاه  مبانی فیزیولوژی جانوری و آزمایشگاه – میکروبیولوژی 2 و آزمایشگاه – اکولوژی عمومی – ریاضی عمومی – شیمی آلی و آزمایشگاه – بیوشیمی 1 و آزمایشگاه – آمار زیستی – زیست شناسی سلولی و آزمایشگاه

ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا چه مقطعی امکان پذیر است؟

در ایران امکان تحصیل در رشته میکروبیولوژی از مقطع کارشناسی تا دکتری وجود دارد. رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد شامل 28 واحد درسی است که 12 واحد درسی آن مربوط به دروس اجباری، 8 واحد مربوط به دروس اختیاری و 8 واحد هم به پایان نامه اختصاص دارد. از جمله گرایش های ارشد این رشته می باشند.

 1. گرایش ژنتیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 2. گرایش میکروبیولوژی در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 3. گرایش بیوشیمی در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 4. گرایش بیوفیزیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی
 5. کارشناسی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی) – گرایش میکروبی
 6. گرایش زیست فناوری دریا در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی

همچنین توجه نمایید دانشگاه های پذیرنده این رشته در مقطع دکتری 99، تنها گرایش میکروبیولوژی را ارائه نمودند.

فرصت‌های شغلی و بازار کار رشته‌ میکروبیولوژی

اگر قصد تحصیل در رشته میکروبیولوژی را دارید در رابطه با فرصت های شغلی رشته میکروبیولوژی لازم است بدانید که بخش اصلی کار دانشجویان میکروبیولوژی مربوط به آزمایشگاه‌ هاست. فارغ التحصیلان این رشته (میکروبیولوژیست ها) می توانند در سازمان های حوزه بهداشت و درمان، پژوهشگاه های نفت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست، تهیه‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ و… مشغول به کار شوند و به عنوان کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی، پژوهشگر، کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی، کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم و کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به فعالیت بپردازند.

کدام دانشگاه ها در رشته میکروبیولوژی دانشجو می پذیرند؟

دانشگاه های سراسری و آزاد هر ساله برای جذب دانشجویان در رشته میکروبیولوژی، ظرفیت هایی را ارائه می دهند که این ظرفیت ها با توجه به سال ورودی داوطلبان، با یکدیگر متفاوت می باشد. دانشگاه هایی که در قسمت زیر از آن ها نام برده شده است، به طور معمول ظرفیت هایی را برای داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته میکروبیولوژی ارائه می دهند اما پذیرش در این دانشگاه ها امری ثابت و همیشگی نیست، یعنی ممکن است در یک سال نسبت به جذب دانشجوی میکروبیولوژیست اقدام نشود. بنابراین شما می توانید با دریافت و مشاهده دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری و دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد، به طور قطعی از پذیرش دانشگاه ها در رشته میکروبیولوژی مطلع گردید.

 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید چمران
 • دانشگاه شاهد تهران
 • دانشگاه مازندران
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه ملایر
 • دانشگاه مراغه
 • دانشگاه آزاد اسلامی

همان طور که می دانید رشته میکروبیولوژی یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی می باشد و داوطلبان می توانند با داشتن برنامه ریزی کنکور تجربی، به کسب قبولی در این رشته دست پیدا نمایند. توجه کنید که یک میکروبیولوژیست معمولا با عوامل میکروسکپی در ارتباط است و بنابراین برای انجام کار خود نیاز به دقت و صبر بالایی دارد. از دیگر رشته های پر طرفدار گروه آزمایشی تجربی می توان به رشته علوم آزمایشگاهی و رشته داروسازی اشاره نمود که می توانید جهت کسب اطلاعت بیشتر درباره آن ها، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی دارای چه درس هایی می باشد؟

واحدهایی که یک میکروبیولوژیست می بایست در دانشگاه بگذراند، شامل دو بخش عمومی و تخصصی می شود که به صورت کامل در مقاله ذکر شده است.

2- بازار کار رشته میکروبیولوژی به چه صورت می باشد؟

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سازمان های حوزه بهداشت و درمان، پژوهشگاه های نفت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها و... مشغول به کار شوند.

3- ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا چه مقطعی در ایران امکان پذیر می باشد؟

امکان ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا مقطع دکتری برای میکروبیولوژیست ها امکان پذیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۷ نظر

 1. Avatar

  سلام رشته میکروبیولوژی بدون کنکور میشه تو دانشگاه ازاد خوند بدون توجه به رتبه کنکور هر چند که باشه؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام رشته های بدون آزمون سال ۱۳۹۹، امکان ادامه ی تحصیل در رشته ی ذکر شده براساس سوابق تحصیلی بدون در نظر گرفتن رتبه ی کنکور وجود دارد.

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم با داشتن مدرک کارشناسی میکروبیولوژی امکان داره در آزمون لیسانس به داروسازی شرکت کرد؟
  و اینکه اگر شرایطش رو ذکر کنید ممنون میشم
  باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در حال حاضر صرفاًپازمون لیسانس به پزشکی در حال برگزاری است. جهت تحصیل در رشته دکترای پیوسته می بایست در کنکور سراسری شرکت نمایید.

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من از طریق آزمون سراسری میکروبیولوژی قبول شدم و با سوابق تحصیلی مدیریت بازرگانی الان یک ترم میشه که مدیریت خوندم میخوام تغییر رشته بدم و همون میکروبیولوژی رو بخونم آیا میشه همچین کاری کرد؟؟ جفتشم دانشگاه ازاده لطفا جواب بنده رو بگید ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید با دانشگاه صحبت کنید، در صورت موافقت با درخواست شما، اقدام به تغییر رشته کنید.

 4. Avatar

  سلام خدمت شما با سوابق تحصیلی هم میشود وارد دانشگاه ملی شد برای این رشته میکروبیولوژی

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، دانشگاه ملی (شهید بهشتی) با سوابق تحصیلی پذیرش ندارد. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های روزانه رشته میکروبیولوژی را بدون آزمون ارائه می دهد.

 5. Avatar

  سلام من میخوام دانشگاه ازاد برم بهمن ماه رشته میکروبیولوژی دیپلمم گرافیک رایانه بود میتونم ازین رشته کاردانش میکروبیولوژی بخونم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت داشتن مدرک دیپلم نظام جدید (۶/۳/۳) و یا پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی، مجاز به تحصیل در رشته ی میکروبیولوژی می باشید.

 6. Avatar

  سلام.
  من مخندسی کشاورزی خوندم میتونم ارشدم رو میکروبیو لوژی بخونم.
  واینکه اگه میشه امکان کار برای منم وجود داره یانه…

 7. Avatar

  سلام ببخشید از رشته میکروبیولوژی میشه رفت به داروسازی؟!!

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، رشته میکروبیولوژی جزء گروه علوم پایه می باشد، لذا امکان تغیر رشته از رشته میکروبیولوژی به دکتری پیوسته دارو وجو ندارد.

 8. Avatar

  سلام وقت بخیر. ببخشید میکروبیولوژی زیر شاخه علوم پزشکی میباشد؟
  اگر نه، زیرشاخه کدام است؟

 9. Avatar

  سلام وقت بخیر
  من میکروبیولوژی وزارت علوم میخونم میتونم واسه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت بخونم؟؟

 10. Avatar

  سلام من رشته میکروبیولوژی میخونم میتونم برای ادامه تحصیل ارشد علوم ازمایشگاه بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام , شما با داشتن مدرک کارشناسی میکروبیولوژی , می توانید در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت , در مجموعه علوم آزمایشگاهی و در رشته هایی مانند ایمنی شناسی , قارچ شناسی پزشکی و انگل شناسی شرکت نمایید . همچنین با مطالعه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت اطلاعات تکمیلی را به دست آورید .

 11. Avatar

  سلام من میکروبیولوژی قبول شدم اما میخام روانشناسی بدون کنکور ثبت نام کنم اگه میشه راهنمایی کنید کدوم بخونم به نفعمه

  • ایران مشاوره

   سلام.
   در حال حاضر رشته میکروبیولوژی دارای بازار کار به نسبت خوبی می باشد و شما در قسمت های مختلف مانند آزمایشگاه ها، سازمان های حوزه بهداشت و درمان و… می توانید از این رشته استفاده کنید همینطور میتوانید این رشته را تا مقطع دکتری ادامه دهید ولی برای رشته روانشناسی بستگی به هدف شما دارد اگر قصد تاسیس مطب دارید باید دو مقطع متوالی تحصیل کنید تا مجوز تاسیس مطب رابگیرید در غیر این صورت می توانید در مراکز مشاوره مشغول به کار شوید.

 12. Avatar

  سلام.من میکروبیولوژی میخونم.میخواستم ببینم میشه واسه ارشد علوم آزمایشگاهی خوند؟؟؟

 13. Avatar

  سلام وقت بخیر
  من میکروبیولوژى روزانه قبول شدم میخواستم بدونم الان که کارشناسى میخونم باید گرایش هم مشخص کنم یا واسه کارشناسى ارشد هست؟؟؟

  • ایران مشاوره

   سلام , انتخاب هر یک از گرایش های مربوط به رشته ی میکروبیولوژی , در مقطع کارشناسی ارشد , امکان پذیر می باشد .

 14. Avatar

  یعنی دانشگاهی که در مقاطع پایین در ان میکروبیولوژی بخونیم در شرکت در آزمون وزارت بهداشت تاثیر ندارد

 15. Avatar

  عرض سلام آیا میشه که از رشته میکر بیولوژی رشته علوم آزمایشگاه خواند

 16. Avatar

  من همین امسال میکرو علوم دارویی قبول شدم بازار کارش در چ حدیع ؟
  رشتشو خیلی دوس دارم میخام بدونم اگ امیدی هس حتی ب میزان اندک تلاشمو بکنم و ازش نگذرم

 17. Avatar

  سلام وقتتون بخیر.. من رشته میکروبیولوژی آزاد و رشته مهندسی تولیو و ژنتیک گیاهی دانشگاه تهران روزانه آوردم … میخواستم بدونم از لحاظ درآمد و بازار کار کدوم رشته بهتره ؟ چون از طرفی هم شنیدم که رشته میکروبیولوژی تو دانشگاه آزاد آنچنان درآمد بخصوصی نداره … و این رشته تقریبا اشباع شده ولی ژنتیک گیاهی راه خوبی رو در پیش گرفته .. میشه لطفا جواب منو بدید ؟؟ممنون

 18. Avatar

  سلام خسته نباشید .. من الان میکروبیولوژی دانشگاه ازاد قبول شدم و مهندسی تولید ژنتیک گیاهی دانشگاه تهران روزانه … ب نظرتون کدوم رشته بازار کار و آینده بهتری داره .. ؟

 19. Avatar

  سلام ایا از این رشته هم پزشک قانونی نیرو میگیره

 20. Avatar

  سلام وقتتون بخیر رشته میکروبیولوژی اینده شغلی خوبی داره؟من واسم درس خوندن هر چقد باشه خرج میکنم فقط این ک میشه کار کرد با این رشته یا ن؟بنظرتون ازمایشگاه دامپزشکی خوبه یا این رشته میکروبیولوژی؟

 21. Avatar

  سلام بارتبه ۱۵۰هزار بدون کنکور مجاز شدم ایا میشه رشته میکروبیولوژی دانشگاه ازاد قبول شد

 22. Avatar

  به نظرتون بیوتکنولوژی بخونم واسم بهتره یا میکروبیولوژی؟؟؟؟؟؟؟؟

 23. Avatar

  سلام
  با کارشناسی میکروبیولوی.ارشد به کدوم رشته ها میشه تغییر رشته داد؟

 24. Avatar

  سلام بازار کار رشته میکروبیولوژی بهتره یا رشته مهندسی پزشکی؟؟؟
  ممنون میشم از راهنماییتون

 25. Avatar

  سلام خسته نباشین من میخواستم میکرو بیولوژی بخونم .میتونم مجوز ازمایشگاه بگیرم؟در چه صورتی میتونم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   جهت تاسیس آزماشگاه با دارا بودن یکى از مدارک تحصیلی، دکتراى تخصصى آسیب‏ شناسى بالینى یا تشریحى (یا هر دو) – دکتراى تخصصى تک رشته ه‏اى بالینى (بیوشیمى بالینى، هماتولوژى بالینى، باکتریولوژى بالینى و…). – دکتراى تخصصى علوم آزمایشگاهى. – دکتراى حرفه ‏اى علوم آزمایشگاهى. میتوانید برای تاسیس اقدام نمایید.

 26. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید کسی که رشته میکروبولوژیو هست میتونه ارشد علوم آزمایشگاه قبول بشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله ، شما میتوانید با شرکت در آزمون وزارت بهداشت برای مقطع ارشد در گرایشهای علوم آزمایشگاهی شرکت نمایید.

 27. Avatar

  میخواستم بپرسم من اگه علوم ازمایشگاه بخونم میتونم بعدابه پرستاری تغییررشته بدم یانه واگه میشه شرایطش چجوریه

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   اگر مد نظر شما این است که، کاردانی علوم آزمایشگاهی بگبربد، و برای مقطع کارشناسی ناپیوسته وارد رشته پرستاری شوید، این حالت امکان پذیر نخواهد بود. همچنین اگر مد نظر شما شرکت در مقطع ارشد برای رشته پرستاری باشد، این حالت هم امکانپذیر نخواهد بود. لازم به ذکر است، شما فقط در یک صورت میتوانید تغییر رشته انجام دهید،که حداقل (یک ششم) و حداکثر (دو سوم) واحدهای دوره را گذرانده باشید. نمره آزمون شما از نمره پایین ترین فرد پذیرفته شده در سهمیه و رشته مورد تقاضا درهمان سال کمتر نباشد.و در صورت موافقت دانشگاه میتوانید تغییر رشته انجام دهید.

 28. Avatar

  من شنییدم ازرشته های نامربوط‌واردعلوم ازمایشگاه میشن وهمین باعث شده که بازارکارعلوم ازمایشگاه افت شدیدی داشته باشع ایااین درسته

  • Avatar

   سلام با توجه به مزایای فارغ التحصیلان این رشته و اولویت مراجع استخدامی برای جذب فارغ التحصیلان رشته علوم ازمایشگاهی بازارکار برای این رشته مطلوب میباشد .

 29. Avatar

  سلام من ازادمیکروبیولوژی شهرخودم مشهدقبول شدم اماالان توتکمیل ظرفیت علوم ازمایشگاه چالوس قبول شدم نمیدونم همین میکروبخونم یابرم چالوس .چون خیلی هزینه میکنم میخواستم ببینم ارزش داره یانه

  • Avatar

   باسلام
   با نظر به اینکه رشته علوم آزمایشگاهی یکی از شاخه‎های رشته علوم پزشکی است و فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در آزمایشگاه‎ها مشغول به کار شوند و این امکان برای فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی فراهم نمی‎باشد و رشته علوم آزمایشگاهی کاربردی‌تر و تخصصی‌تر از رشته‌ میکروبیلوژی است و همچنین دارای دوره کارآموزی نیز می‌باشد. و با توجه به این توضیحات توصیه ما به شما انتخاب رشته علوم آزمایشگاهی است.

 30. Avatar

  من آزاد قبول شدم این رشته رو..بعضیا نوشتید خوبه بعضیا راضی نبودید..نمیدونم ایا ارزش،داره من که میخوام کلی هزینه کنم بخونمش لاقل بدونم با لیسانس میشه کار پیدا کرد یا نه؟

  • Avatar

   باسلام، بازارکار رشته ی میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد بهتر می باشدو همچنین کسانی که فارغ التحصیل این رشته (میکروبیولوژیست ها) هستند،می تواننددر آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها در سازمان های بهداشت و درمان،،بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، ، محیط زیست،کشاورزی،پژوهشگاه های نفت، تهیه‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ و … مشغول به کار شوند.

 31. Avatar

  سلام تازه کنکور دادم میکروبیولوژی ومندسی صنایع قبول شدم به نضرتون کدوم خوبه؟ و من شنیدم در رشته میکرو آزاد اگه تا دکترام بخونی مجوز زدن آزمایشگاه نمیدن؟ لطفا راهنمایی کنید

  • Avatar

   سلام . باتوجه به قبولی شما در این دورشته بهتراست در مرحله ی اول به علاقه ی خودوبعد به اینده ی شغلی انها توجه کنیددرضمن بازار کار رشته ی میکروبیولوژی درچند سال اخیراشباع شده است .

 32. Avatar

  سلام .مرسی از توضیحات خوبتون. میخواستم بپرسم بازار کار میکروبیولوژی بهتره یا مهندسی پزشکی؟ ؟؟؟

  • Avatar

   با سلام . با توجه به قبولی شما در این دو درس شما باید در وهله نخست به علاقه خود و بعد از آن به آینده شغلی آنها توجه نمایید و این در صورتی میباشد که رشته ی مهندسی پزشکی رشته ایی میباشد که در این دو الی سه سال بازارکار خوبی را تشکیل داده است و در ضمن رشته میکروبیولوژی نیز رشته بدی نیست ولی تاحدودی از لحاظ بازارکار مناسب نمیباشد .

 33. Avatar

  ببخشید من دانشگاه آزاد میکروبیولوژی قبول شدم.بازار کار داره که برم و بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 34. Avatar

  با سلام…من این رشته رو در دانشگاه آزاد قبول شدم ولی تردید دارم که برم یا سال دیگه بخونم…با توجه به بازتر کارش در ایران ادامه بدم یا نه؟؟

 35. Avatar

  میشه جواب بدین مهمه
  بین زیست سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی آزاد کدوم؟
  میشه بگید با کدوم مجوز آزمایشگاه میدن؟

 36. Avatar

  سلام. …من رشته میکروبیولوژی روزانه شهید بهشتی تهران قبول شدم. …به نظر شما بعد از تحصیل. امکان جذب شدن توو خارج از ایران چقدره؟ ؟؟و این رشته زیر نظر وزارت علومه یا بهداشت؟ ؟؟؟

 37. Avatar

  سلام ببخشید میخواستم بدونم می ارزه میکروبیولوژی دانشگاه آزاد خوند اصلا بازار کار داره؟

  • Avatar

   باسلام
   رشته میکروبیولوژی تقریبا رشته ای جدید می باشد و مدتی زمان می برد تا به صورت اساسی جایگاه خاصی پیدا کند اما فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی می توانند در آزمایشگاه های تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

 38. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم ۶ کارشناسی میکروبیولوژی هستم میخاستم بپرسم که از بین سه رشته ایمنی میکروب پزشکی و سم شناسی کدومش با توجه به پایه ی من از نظر اینده شغلی و بازار کار مناسب تره و وضعیت پذیرش بین این سه رشته به چه صورته و شانس قبولی در بین کدوم یک با توجه با تقاضاها بیشتره
  با تشکر از توجهتون

 39. Avatar

  سلام دوستان.من میخام رشته میکروبیولوژی بخونم چون نسبت به بقیه رشته ها بازار کارش بهتره.رتبه کنکورم اصلا خوب نیس.آیا درسته که نمیشه با لیسانس این رشته سرکار رفت؟و اینکه با فوق لیسانس یا دکترای این رشته میتونم ازمایشگاه تاسیس کنم؟

 40. Avatar

  بادکتری بیوشیمی با میکروب دانشگاازادمیتونم ازمایشگا بزنم

 41. Avatar

  سلام و خسته نباشید.من ترم ۱ میکروبیولوژی هستم ولی چون بازار کار نداره و پولساز نیست احساس میکنم دارم زندگیمو خراب میکنم و احساس میکنم رشته ی خیلی بیخودیه‌.خیلی به داروسازی علاقه دارم دلم میخواد انصراف بدم اما از یه طرف محرومیت سال دیگه نمیذاره اینکارو بکنم.واقعا نمیدونم چیکار باید بکنم…اشتباهم این بود انتخاب رشته کردم

  • Avatar

   میکروبیولوژی رشته خیلی خوب و پر بازار کاریه درکشورهای خارجی جز ایران اما تو ایران پارتی حرف اولو میزنه اگه میتونی ارشد وازرت بهداشتو کنکورشو شرکت کنی ک قبول شدن تو گرایش هاش بازارکار خوبی تقریبا برخورداره اما اگه فقط لیسانس باشه واقعا نمیتونی کار پیدا کنی من از خیلیها خودم پرسیدم و هیچکس از این رشته راضی نیس خیلیا پشیمونن مرحرومیت کنکور میتونی با رفتن ب سازمان سنجش و ی ایمیل و مطرح کردن مشکلت برای انصراف رفع کنی ک برا منو یک بار رفع کردن درصورتیکه دلیلت منطقی باشه اگه میتونی واقعا کنکور شرکت کن ی رشته خوب برو ک لاااقل برا فوق دیپلمش کار باشه مثل علوم ازمایشگاهی ولی متاسفانه کنکور سراسری هم خالی از خیلی چیزا نیس ک قبول شدن توشو خیلی سخت میکنه

  • Avatar

   ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین نمیدونم این رشته رو انتخاب کنم یانه بعد میشه بگید برای دانشگاه های روزانه باید چه رتبه ایی داشته باشیم؟

 42. Avatar

  آیا این امکان هست ک
  لیسانس میکروبیولوژی داشته باشیم و بخوایم ارشد رو تو رشته ی هماتولوژی یا جنین شناسی بگذرونیم؟

  • Avatar

   هماتولوژی میشه ک قبول شدن توش خیلی سخته چون رغیب زیاده اما جنین شناسیو نمیشه توش قبول شد

دریافت مشاوره پیج کنکور