خانه معرفی رشته ها رشته گردشگری | معرفی رشته + درآمد و بازار کار این شغل

رشته گردشگری | معرفی رشته + درآمد و بازار کار این شغل

معرفی رشته گردشگری

صنعت گردشگری با قدمت دیرینه خود از قرن هفدهم تاکنون گسترش چشمگیری پیدا کرد، به طوری که آمار گردشگران بین المللی از ۲۵ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به تعداد یک میلیون و ۲۳۱ نفر در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت. این رشته متقضیان زیادی ندارد اما افرادی نیز وجود دارند که علاوه بر علاقه مندی به رشته گردشگری، خواستار کسب تحصیلات آکادمیک و جذب فرصت ‌های شغلی گوناگون می باشند و دانشگاه ها نیز بدین منظور به صورت با کنکور و بدون کنکور اقدام به جذب داوطلبین می نمایند. بسیاری از افرادی که به حوزه های تاریخ، جغرافیا، فرهنگ، معماری، مردم شناسی، جامعه‌ شناسی و… علاقه دارند، کاندیدای مناسبی برای تحصیل در رشته مذکور به شمار می روند.

شهرهای گردشگر پذیر و توریستی مکان های ایده آلی برای یافتن فرصت های شغلی مناسب در رشته گردشگری هستند.

معرفی رشته گردشگری

با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت گردشگری در ایران، نیاز به افراد توانمند و با سواد در این حوزه افزایش پیدا کرده است. هدف اصلی از ارائه رشته گردشگری، تربیت نیروی انسانی توانمند و متخصص در زمینه بازاریابی صنعت جهانگردی، فراگیری بینش علمی کافی در راستای فروش محصولات گردشگری و جذب گردشگران در سطح ملی و جهانی می باشد. رشته گردشگری در ایران با استقبال کمی رو به رو است، با این حال رشته های مربوط به گردشگری و توریسم توسط دانشگاه ‌های زیادی در کشور ارائه می گردند. ماهیت اصلی این رشته، گردشگری است و دروسی که در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می شود، بیشترین ارتباط را با مدیریت جهانگردی، گردشگری و برنامه ریزی گردشگری دارند.

دروس ارائه شده در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته گردشگری

این رشته به صورت مجزا در دانشگاه های داخل کشور و در هر سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی ارائه می گردد و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا نیز فراهم است.

دروس ارائه شده در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته گردشگری

کاردانی

بازاریابی و فروش در صنعت گردشگریبازاریابی و فروش در صنعت گردشگریتاریخ (ایران و جهان: قبل و بعد اسلام)جغرافیای ایرانگردی و جهانگردی
حسابداریزبان خارجیشناخت صنعت گردشگریقوانین و مقررات جهانگردی
فناوری اطلاعات و ارتباطاتمعماری

کارشناسی

شناخت روحیات مللقوانین و مقررات حقوقی گردشگریمدیریت بازاریابی و تبلیغات گردشگریاقتصاد گردشگری
شناخت صنعت گردشگریزبان خارجیجغرافیای جهانگردیباستان‌شناسی
آشنایی با موزه‌ هاجامعه‌شناسی گردشگریحسابداریآمار کاربردی
تاریخ فرهنگ و هنراصول مدیریت و برنامه‌ریزیفناوری اطلاعات

تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته گردشگری

در حال حاضر امکان ادامه تحصیل در رشته گردشگری تا مقطع دکتری وجود دارد و اولین دانشگاه ارائه دهنده این رشته دانشگاه علامه طباطبایی بود که در سال های بعد نیز دوره های ارشد و دکتری را ارائه نمود. امکان پذیرش دانشجویان این رشته در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد که در ادامه به مقاطع و گرایش های هر یک و دروس ارائه شده در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته مذکور اشاره نموده ایم.

 1. مقطع کاردانی رشته گردشگری، گرایش کاردانی حرفه ای گردشگری
 2. مقطع کارشناسی، گرایش مدیریت گردشگری
 3. مقطع کارشناسی ارشد دو گرایش مدیریت جهانگردی گرایش بازاریابی جهانگردی و مدیریت جهانگردی گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی
 4. مقطع دکترا، گرایش مدیریت گردشگری

توانایی های مورد نیاز برای تحصیل در رشته گردشگری

توجه به مهارت ها و نیازمندی های لازم هر رشته ای، پیش از انتخاب و تحصیل در آن رشته لازم و ضروری است. رشته گردشگری هم نیازمند مهارت هایی می باشد و داوطلبانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند، می بایست موارد زیر را مورد توجه قرار دهند.

 • آشنایی با زبان های خارجی (مانند انگلیسی، فرانسوی، ترکی، آلمانی، اسپانیایی و…)
 • اطلاعات عمومی بالا، شناخت کلی فرهنگ و تاریخ کشورها
 • روابط عمومی قوی و فن بیان مناسب
 • مهارت‌ های عمومی و تخصصی (مانند ICDL و…)

بازار کار و آینده شغلی رشته گردشگری

یکی از مهم ترین دغدغه ‌های متقاضیان هر رشته ای آگاهی از بازار کار و آینده شغلی رشته مد نظر است و رشته گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. عواملی همچون چالش ‌های سیاسی، بیماری‌ های واگیردار، نوسانات اقتصادی و مسائلی از این قبیل می‌ توانند بر بازار کار رشته گردشگری تاثیر گذار باشند. با این حال استفاده از فرصت های کارآفرینی و تاکید بر تفاوت چهارچوب های کسب و کار یکی از نکات مهم در بحث اشتغال صنعت گردشگری است. از جمله مهم ترین زمینه های شغلی این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مراکز و نهادهای دولتی از قبیل استانداری ها، شهرداری ها، میراث فرهنگی و گردشگری
 • آژانس های مسافرتی
 • راهنمای تور گردشگری، طبیعت گردی، ایرانگردی، جهانگردی و زمین گردشگری
 • تاسیس دفاتر خدمات مسافرتی و اقامتگاه های بوم گردی، هتل ها و مهمانپذیر ها
 • مسئول پذیرش اقامتگاه ها
 • تدریس رشته گردشگری در دانشگاه ها
 • مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی تخصصی توسعه و بازاریابی کسب و کارهای گردشگری
 • مشاوره و طراحی پروژه های توسعه گردشگری و کارآفرینی گردشگری

میزان درآمد و بازارکار رشته گردشگری

میزان حقوق و دستمزد فارغ التحصیلان رشته گردشگری به عواملی همچون ویژگی های فردی، سابقه کاری، تسلط بر زبان خارجی، نوع شغل، تحصیلات و مدارک مرتبط شغلی و عواملی از این قبیل ب ستگی دارد و با توجه به این معیارها ارزیابی می شود. بدیهی است هرچه فرد دارای مهارت بیشتری در استفاده از علم و تخصص خود داشته باشد، در دستیابی به مرتبه و سطح عالی تری از شغل مورد نظر موفق تر خواهد بود. این موضوع در خصوص رشته گردشگری نیز صادق بوده و افرادی که در عناوین شغلی مختلف این رشته مشغول به فعالیت هستند، بر اساس عملکرد خود و تسلط بر عوامل نام برده می توانند درآمدهای متفاوتی داشته باشند. به طور مثال میانگین درآمد یک تور لیدر مسلط به زبان در سال گذشته به مبلغ 500 هزار تومان در روز می‌ رسید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته گردشگری

در دانشگاه های مختلفی اعم از دولتی، آزاد، علمی کاربردی و پیام نور امکان ادامه تحصیل در رشته گردشگری برای داوطلبان فراهم است. علاقه مندان می‌ توانند با توجه به شرایط خود در هر یک از این دانشگاه ها ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شوند، برای آگاهی متقاضیان، دانشگاه های ارائه دهنده رشته گردشگری در مقطع کاردانی و کارشناسی در ادامه جمع آوری شده است، هر ساله دانشگاه ها با توجه به ظرفیت پذیرش خود اقدام به جذب دانشجو در مقاطع گوناگون می نمایند.

 • مقطع کاردانی رشته کاردانی حرفه ای گردشگری، دانشگاه های علمی کاربردی استان‌ های قزوین، تهران، یزد، مازندران، هرمزگان، خراسان رضوی و اصفهان
 • مقطع کارشناسی رشته مدیریت گردشگری گرایش مدیریت جهانگردی، دانشگاه دولتی روزانه و نوبت دوم، پیام نور، غیر انتفاعی و مجازی دولتی استان های آذربایجان شرقی، سمنان چهار محال و بختیاری، فارس، کردستان، گیلان، تهران، اردبیل، مازندران، یزد، اصفهان، کرمان، خراسان رضوی، گلستان، قزوین، آذربایجان غربی، البرز، مرکزی، بوشهر، ایلام، خوزستان، زنجان، قم، سیستان بلوچستان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، همدان و لرستان
 • تمامی واحدهای دانشگاه پیام نور در سراسر کشور به صورت فراگیر در مقطع کارشناسی مدیریت جهانگردی

لازم به ذکر است که تنها راه اشتغال در رشته گردشگری برخورداری از تحصیلات آکادمیک در دانشگاه نیست، بلکه با شرکت در دوره های کوتاه مدت گردشگری نیز می ‌توان مدارک مورد نیاز را دریافت نمود و در زمینه های مختلف (به عنوان مثال تور لیدری) مشغول به کار شد که این دوره ها از لحاظ زمان و هزینه بسیار ایده آل هستند. با تمام این اوصاف همچنان نمی‌ توان از اهمیت تحصیلات دانشگاهی در خصوص کسب شغل های ثابت و مجوزهای لازم جهت تاسیس دفاتر مسافرتی چشم پوشی کرد.

امکان ادامه تحصیل رشته گردشگری در خارج از کشور

منابع انسانی از جمله سرمایه های مهم هر کشور هستند که عنصری حائز اهمیت در پیشرفت کشور به حساب می آیند بنابراین گردشگری از جمله رشته های مهم در کشورهای توریستی همانند ایتالیا، انگلستان، چین و آمریکاست. دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در جدول آورده شده است.

لیست دانشگاه های ارائه دهنده رشته گردشگری در خارج
نام دانشگاهمقطع تحصیلیگرایش ها
دانشگاه گریفیث استرالیا Griffith Universityکارشناسی و کارشناسی ارشدکارشناسی تجارت، مدیریت مهمان‌نوازی بین المللی
دانشگاه وست مینستر انگلستان University of Westminsterکارشناسی و کارشناسی ارشدمدیریت جهانگردی و رویدادها، برنامه‌ریزی و مدیریت جهانگردی
دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ The Hong Kong Polytechnic Universityکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت جهانگردی
دانشگاه کوئیزلند استرالیا The University of Queenslandکارشناسی و کارشناسی ارشدمدیریت هتلداری و جهانگردی بین المللی
دانشگاه نیویورک ایالات متحده آمریکا New York University کارشناسی و کارشناسی ارشدمدیریت هتلداری و مدیریت جهانگردی
دانشگاه پردیو ایالات متحده آمریکا Purdue Universityکارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتریمدیریت جهانگردی و مهمان نوازی
دانشگاه سوری انگلستان University of Surreyکارشناسی و کارشناسی ارشدمهمان‌نوازی و مدیریت جهانگردی بین‌المللی، حمل و نقل، رویدادهای بین‌المللی، هتلداری بین‌المللی، مدیریت استراتژیک هتلداری و بازاریابی و مدیریت استراتژیک جهانگردی
دانشگاه بورنموٍث انگلیسBournemouth Universityکارشناسی و کارشناسی‌ارشد مدیریت گردشگری، مدیریت جهانگردی و مهمان‌نوازی بین‌المللی
دانشگاه تمپل ایالات متحده آمریکا Temple University
 کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتریمهمان‌نوازی و جهانگردی، مدیریت مهمان‌نوازی، مدیریت تجارت با تمرکز در جهانگردی و ورزش، مدیریت اجرایی رویدادها
دانشگاه موناش استرالیا Monash University
کارشناسی و کارشناسی ارشد گردشگری و جهانگردی

 

سوالات متداول

1- اهداف رشته گردشگری چیست؟

هدف اصلی از ارائه این رشته تربیت نیروی انسانی توانمند و متخصص در زمینه های مختلف گردشگری است.

2- میزان درآمد رشته گردشگری چقدر است؟

این درآمد به عواملی همچون ویژگی های فردی، سابقه کاری، تسلط بر زبان خارجی و... بستگی دارد و در عناوین شغلی مختلف این رشته متفاوت است.

3- برای تحصیل در رشته گردشگری چه توانایی هایی لازم است؟

افرادی که در این زمینه شغلی فعالیت می کنند باید با زبان های خارجی آشنایی داشته و روابط عمومی قوی، اطلاعات عمومی بالا و... داشته باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور