خانه مدارس ورود به سامانه سپند مدارس | irtusepand.ir

ورود به سامانه سپند مدارس | irtusepand.ir

راهنمای ورود به سامانه سپند مدارس
ورود به سامانه سپند مدارس

با توجه به بهره مندی گسترده کاربران از قابلیت های نرم افزاری و اینترنت در دنیای امروزی، در راستای هویت سازی سیستم حمل و نقل دانش آموزان کشور، “سامانه پایش ناوگان دانش آموزی” با نام اختصاری “سپند” فعالیت خود را با هدف ایجاد وحدت و اجرایی شدن قوانین مربوط به حمل و نقل دانش آموزان آغاز نموده است. قابل ذکر است که این امر منجر به افزایش و بهبود خدمات مدارس برای دانش آموزان می شود چرا که استفاده از خدمات نرم افزاری این سامانه، ضریب ایمنی فرزندان را بالا می برد و با رصد کردن مکان دقیق دانش آموز، خانواده ها در هر زمان از وضعیت فرزندان خود مطلع می شوند.

لینک مستقیم ورود به سامانه سپند مدارس

سامانه سپند به نشانی irtusepand.ir در راستای جداسازی سیستم های حمل و نقل دانش آموزان و افزایش امنیت آن ها به وجود آمده است.

آشنایی با خدمات سامانه سپند مدارس

یکی از مهم ترین مسائل برای خانواده ها، داشتن حس اطمینان و آرامش در رابطه با رفت و آمد فرزندانشان می باشد. از این جهت، سامانه سپند نه تنها در سازمان های مختلف از جمله آموزش و پروش و شهرداری ها در این زمینه کاربرد دارد، بلکه خدمات بسیار زیادی را در راستای حفظ امنیت دانش آموزان و آرامش والدین ارائه می دهد که نمونه هایی از این موارد عبارت اند از:

 • داشتن آگاهی کافی از محل دقیق دانش آموز در حین رفت و آمد به مدرسه برای والدین از طریق سامانه
 • افزایش ایمنی مسیر رفت و آمد دانش آموز
 • داشتن فکر راحت و آسودگی خاطر برای خانواده ها
 • شناخت دقیق رانندگان مدرسه به واسطه داشتن مجوز فعالیت از شهرداری
 • امکان ارتباط و ارسال پیام توسط راننده سرویس مدرسه و والدین
 • امکان بررسی مشکلات، آسیب ها و تجزیه و تحلیل سرویس مدرسه توسط شهرداری
 • آگاهی از وضع دانش آموزان و نحوه خدمات ارائه شده در این خصوص توسط آموزش و پرورش

راهنمای ورود به سامانه سپند مدارس

ثبت نام در سامانه سپند کاملا رایگان است و فرآیند نام نویسی در این سامانه برای استفاده از خدمات سرویس دانش آموزی دارای مراحلی است که باید به دقت گذرانده شوند. در این قسمت نحوه ثبت نام رانندگان، مدیران و اولیای دانش آموزان ذکر شده است اما باید توجه کنید که ثبت نام اولیه در سامانه سپند برای تمام گروه های ذکر شده، یکسان می باشد.

بنابراین برای ساخت حساب کاربری جدید در سامانه الکترونیکی سپند مراحل زیر را به ترتیب طی کنید. در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل به هنگام انجام هر یک از مراحل زیر می توانید پاسخ سوالات خود را از کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره جویا شوید.

 • ابتدا می بایست به سامانه سپند به نشانی irtusepand.ir مراجعه نمایید. در صفحه باز شده، با دو گزینه “ورود به سامانه” و “ایجاد کاربری در سامانه” رو به رو خواهید شد که جهت ثبت نام اولیه بایستی ابتدا رو گزینه “ایجاد کاربری در سامانه” کلیک کنید.نحوه ورود به سامانه سپند مدارس
 • حال بایستی کد ملی، کلمه عبور و شماره تلفن همراه خود را در کادرهای مربوطه وارد کنید و سپس دکمه “ایجاد کاربری در سپند” را بفشارید.

نحوه ورود به سامانه سپند مدارس

 • بعد از ثبت نام اولیه، یک کد چند رقمی جهت اطمینان از صحت شماره تلفن برای شما ارسال خواهد شد که لازم است آن را مانند عکس زیر در کادر مورد نظر وارد نمایید و کلید “تایید” را بفشارید.

راهنمای ورود به سامانه سپند مدارس

 • بعد از وارد کردن کد، پنل کاربری فعال می شود. در این مرحله باید نقش خود را طبق عکس زیر انتخاب کنید و با توجه به آن مراحل ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

نحوه ورود به سامانه سپند مدارس

نحوه ثبت نام رانندگان در سامانه سپند

رانندگانی که می خواهند به عنوان سرویس مدارس فعالیت خود را آغاز کنند، باید در سامانه پایش ناوگان دانش آموزی (سپند) ثبت نام کنند. با نام نویسی رانندگان سرویس مدارس در سامانه سپند، برچسب واحدی شامل کد QR برای آن‌ ها صادر شده و بر روی خودروی آن ها نصب می شود که همین امر، نظارت بر سرویس مدارس را بهتر و آسان تر می کند. همچنین قابل ذکر است افرادی که به عنوان راننده مدارس فعالیت می کنند اما این کد را ندارند، مشمول جریمه خواهند شد.

رانندگان نخست باید به شهرداری یا دفاتر پیشخوان شهر محل فعالیت خود مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر را تحویل مسئولان مربوطه بدهند.

 • کارت ملی
 • گواهینامه
 • بیمه نامه
 • کارت ماشین
 • یک قطعه عکس
 • معاینه فنی
 • گواهی سلامت (به تاکسیرانی یا شهرداری مراجعه شود)
 • گواهی عدم سوء پیشینه (به تاکسیرانی یا شهرداری مراجعه شود)

رانندگان واجد شرایط برای تکمیل مراحل نام نویسی باید ثبت نام اولیه خود را طبق مراحل ذکر شده در بخش قبل، انجام دهند و گزینه رانندگان را انتخاب کنند و سپس ادامه مراحل را مطابق با راهنمای زیر پیگیری نمایند.

 1. برای بار دیگر به سامانه سپند به نشانی irtusepand.ir وارد شوید.
 2. اطلاعات شخصی و اطلاعات خودرو مانند نوع، ظرفیت، پلاک و… را با دقت در بخش های مشخص شده ثبت کنید.
 3. در آخر نیز باید منتظر بمانید تا اطلاعات شما توسط مراکز مربوطه تایید شود.

با کلیک کردن بر روی قسمت “پیشخوان” در سامانه سپند، می توانید وضعیت خود را بررسی نمایید. به یاد داشته باشید که در مراحل تایید صلاحیت، تمام عوامل از جمله عدم اعتیاد به مواد مخدر، سلامت جسمی و روانی، سوء پیشینه و… مورد بررسی قرار می گیرند.

پس از تایید وضعیت راننده، سهمیه سوخت یارانه ای به حساب شبای مالک خوردرو واریز می گردد و فرد می تواند کار خود را شروع کند. رانندگانی که سال گذشته در سامانه سپند ثبت نام کرده اند و در اطلاعات شخصی و اطلاعات وسیله نقلیه آن ها تغییری رخ نداده است، نیازی به مراجعه جضوری ندارند و با دریافت پیامک می توانند از وضعیت خود مطلع شوند.

از آن جایی که تضمین سلامت دانش آموزان بسیار مهم است، معاینه فنی خودرو از سوی پلیس راهور به صورت دوره ای کنترل می گردد. لازم به ذکر است که به صورت دوره ای از والدین درباره عملکرد راننده و خودرو، نظر خواهی انجام می گیرد که رانندگان در صورت عدم قبولی، اجازه ادامه فعالیت نخواهند داشت. همچنین اگر راننده صاحب اصلی خودرو نمی باشد، باید در هنگام ثبت اطلاعات، مدارک مالک وسیله نقلیه را ارائه دهد.

نحوه ثبت نام مدیران در سامانه سپند 

مدیران مدرسه نیز باید ثبت نام اولیه را طبق مراحل بالا انجام دهند و فقط بایستی توجه کنند که نخست به اداره آموزش و پرورش محل زندگی خود مراجعه نمایند تا با دریافت نام کاربری و رمز عبور مشخص شده، بتوانند وارد سامانه سپند شوند. بعد از به دست آوردن نام کاربری و رمز عبور، حال مدیر مدرسه باید در سامانه مذکور، ثبت نام اولیه را انجام دهد و سپس تا زمان تایید مدرسه توسط کارشناسان اولیا و مربیان اداره، منتظر بمانند.

نحوه ثبت نام اولیاء در سامانه سپند

همان طور که اشاره شد، برای بهره مندی از سرویس حمل و نقل دانش آموزی، خانواده ها و مدیران مدارس باید ابتدا در سامانه سپند نام نویسی کنند. همچنین توجه کنید که عدم ثبت نام اولیاء به منزله انصراف آن ها می باشد. توجه داشته باشید که اولیا برای ثبت نام اولیه می بایست کد ملی ولی را به عنوان نام کاربری ثبت نمایند و دوباره وارد سامانه شوند.

پس از ورود مجدد، لازم است والدین اطلاعات شخصی و تحصیلی دانش آموز مانند نام و نام خانوادگی، محل تحصیل، جنسیت و… را تکمیل نمایند و محل زندگی خود را با استفاده از نقشه کروکی تعیین کنند. بعد از ثبت نام نهایی و کسب اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، صفحه تکمیل فرآیند اولیه سرویس مدرسه، نمایان می شود که تا زمان تایید اطلاعات و اعلام مبلغ مورد نظر برای سرویس توسط مدرسه، به همین حالت باقی خواهد ماند.

در صورت تایید اطلاعات توسط مدرسه، هزینه سرویس در صفحه مورد نظر نمایش داده می شود که با فشردن دکمه “موافقت”، به صفحه پرداخت منتقل می شوید. همچنین در صورت عدم موافقت می توانید دکمه مربوطه را بفشارید و اعتراض خود را از طریق سامانه ثبت نمایید.

اگر نام مدرسه شما در میان لیست اسامی مدارس نبود، نشان دهنده این است که یا مدرسه هنوز اقدامی برای ثبت نام در سامانه سپند انجام نداده و یا کارشناس مربوطه هنوز تایید نکرده است. توجه کنید که اطلاعات مربوط به مکان اقامت خود را به صورت دقیق وارد کنید تا در هنگام استفاده از خدمات دچار مشکل نشوید. اگر رمز عبور را برای چندین مرتبه به صورت اشتباه وارد سامانه کنید، پنل کاربری دانش آموز غیر فعال می شود که برای حل این مشکل باید به مدرسه مراجعه کنید.

سپند، سامانه ای برای متمایز نمودن ناوگان حمل و نقل دانش آموزان می باشد که با ارائه خدمات مذکور، می تواند امنیت دانش آموزان را برای بسیاری از خانواده ها (مخصوصا افراد شاغل) تضمین کند و در راستای افزایش آن تلاش نماید. اولیاء گرامی می توانند با انجام مراحل ذکر شده در متن بالا، از این سرویس حمل و نقل دانش آموزی بهره مند شوند و با آگاهی از وضعیت فرزندان خود، با خیالی آسوده آن ها را راهی محل تحصیل نمایند.

 

سوالات متداول

1- آیا ایجاد کاربری در سامانه سپند رایگان می باشد؟

بله، نام نویسی و ایجاد کاربری در این سامانه کاملا رایگان است.

2- اگر نام مدرسه در لیست سامانه سپند نباشد، چه باید کرد؟

این امر نشان می دهد که مدرسه مورد نظر هنوز اقدامی برای نام نویسی انجام نداده و بایستی فعلا صبر نمایید.

3- آیا رانندگان برای انجام فعالیت باید تنها در سامانه سپند ثبت نام نمایند؟

خیر، قبل از ثبت نام در سامانه باید ابتدا به شهرداری یا دفاتر پیشخوان محل زندگی خود مراجعه کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مدارس پیج مدارس