تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / سامانه و سایت / ورود به سامانه سیدا ابتدایی | sida.medu.ir

ورود به سامانه سیدا ابتدایی | sida.medu.ir

ورود به سامانه سیدای ابتدایی
راهنمای ورود به سامانه سیدای ابتدایی

وزارت آموزش و پرورش با هدف یکپارچه سازی سامانه های موجود و دسترسی به اطلاعات در یک پایگاه واحد، سامانه دانش آموزی (سیدا) را ایجاد کرده است که در گام اول ثبت نمرات و صدور کارنامه در مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم در دستور کار قرار گرفته است. اما توجه داشته باشید که نحوه درج نمرات در این سامانه برای مقطع ابتدایی متفاوت از دوره متوسطه اول و دوم است، لذا قصد داریم در ادامه مقاله به طور کامل به جزئیات سامانه سیدا در رابطه با ثبت نمرات دانش آموزان مقطع ابتدایی بپردازیم.

لینک مستقیم ورود به سامانه سیدا ابتدایی ورود به سامانه سیدا ابتدایی

امکان ثبت نمرات تمامی دانش آموان مطقع ابتدایی از طریق سامانه دانش آموزی سیدا به نشانی الکترونییکی sida.medu.ir فراهم می باشد.

معرفی سامانه سیدا ابتدایی

 سامانه سیدا، بخش کوچکی از یک مجموعه است که در آینده تمام فعالیت های مرتبط با سیستم های دانش آموزی را پوشش خواهد داد. بنابراین در اولین مرحله تصمیم بر آن است که نمرات دانش آموزان در سامانه درج شده و بدین ترتیب امکان صدور کارنامه را نیز فراهم شود. در واقع می توان گفت که به طور کلی هدف از راه اندازی سامانه مذکور این است که با ورود دانش آموز به مدارس از همان ابتدا، برای او پرونده تحصیلی، پرورشی و بهداشتی الکترونیکی تشکیل شده و باقی اطلاعات مرتبط با امور تحصیلی از جمله ثبت نام، انتخاب واحد و…. نیز در سامانه دانش آموزی سیدا ثبت، کنترل و نگهداری شود.

راهنمای ثبت نمرات در سامانه سیدا ابتدایی

معلمان مقطع ابتدایی جهت ورود به سامانه سیدا و ثبت نمرات دانش آموزان خود باید رمز عبوری که از مدیر مدرسه دریافت کرده اند را به همراه نام کاربری که همان کد ملی آن ها می باشد، در کادرهای تعیین شده در سامانه مذکور وارد نمایند. لذا ابتدا نحوه ورود به سامانه و در ادامه چگونگی ثبت نمرات دانش آموزان مقطع ابتدایی را توضیح خواهیم داد.

راهنمای ورود به سامانه سیدا

 • ابتدا به سامانه دانش آموزی سیدا به نشانی الکترونیکی sida.medu.ir مراجعه نمایید.
 • در مرحله بعد، نام کاربری، کد ملی و کد امنیتی را در کادرهای مشخص شده وارد نموده و کلید “ورود کاربران” را بفشارید.
 • در صورت ورود به سامانه برای اولین بار، پس از انجام دو مرحله فوق باید رمز عبور خو را تغییر دهید. برای این منظور در کادر اول رمز عبوری که از مدیر مدرسه دریافت کرده اید را وارد کرده و در کادر دوم نیز رمز عبور جدید خود را درج نمایید. همچنین در آخرین کادر آن را تکرار کنید و در نهایت روی عبارت “ثبت و ورود کاربران” کلیک نمایید.

برای انتخاب رمز عبور جدید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • صفحه کلید انگلیسی باشد.
 • حداقل از 6 کاراکتر ترکیبی از اعداد و حروف لاتین استفاده نمایید.
 • از نماد برای انتخاب رمز عبور استفاده نکنید.

ثبت نمرات دانش آموزان ابتدایی در سامانه سیدا به چه صورت است؟

ارزشیابی دانش آموزان مقطع ابتدایی در امتحانات کلاسی، میان ترم و پایان ترم به صورت توصیفی انجام می پذیرد. این روند در سامانه سیدا نیز به همین شکل بوده و ثبت نمرات توسط معلمان با عبارت هایی همچون عالی، بسیار خوب و… امکان پذیر می باشد که جهت این امر می بایست مطابق با روند زیر عمل نمایید.

 • مطابق با راهنمای فوق وارد سامانه سیدا شده و گزینه “عملیات ضمن سال” را انتخاب کنید.
 • لازم است که در این مرحله، روی عبارت “لیست کلاس و ورود نتایج” کلیک نمایید.
 • اکنون می بایست کلید “ورود نتایج” را از طریق کلاس توصیفی (معلم) بفشارید.
 • در این مرحله و در کادر “درس، معلم” تمامی دورس قابل مشاهده بوده و لیست تمامی دانش آموزان با انتخاب درس مورد نظر قابل دسترس است که معلم با انتخاب اعداد 1 تا 4 می تواند نمرات شاگردان خود را به ثبت برساند. در نهایت نیز می بایست در کادر دوم نوبت تحصیلی را انتخاب کرده و روی گزینه “ثبت نتایج” کلیک نمایید.

یکی از مهم ترین دلایل اجرای طرح و توسعه سامانه دانش آموزی سیدا، ایجاد یک بانک اطلاعاتی جامع در رابطه با مشخصات و تمامی سوابق تحصیلی دانش آموزان با انتقال اطلاعات از سامانه سناد دانش آموزی به این سامانه می باشد. همچنین لازم است بدانید که پس از ثبت نمرات دانش آموزان در سامانه سیدا، آن ها می توانند با ورود به حساب کاربری خود در سامانه پادا، نسبت به دریافت کارنامه اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

1- هدف از ایجاد سامانه سیدا ابتدایی چیست؟

در فاز اول راه اندازی این سامانه، هدف از آن ثبت نمرات دانش آموزان و صدور کارنامه می باشد.

2- برای ورود به سامانه سیدا ابتدایی به کدام نشانی باید مراجعه کنیم؟

ورود به این سامانه از طریق نشانی اینترنی sida.medu.ir امکان پذیر می باشد.

3- برای ورود به سامانه سیدا ابتدایی چه اطلاعاتی مورد نیاز است؟

پس از مارجعه به سامانه می بایست در کادرهای مربوطه نام کاربری و رمز عبور خود را ثبت کنید که جزئیات آن در این مقاله ارائه شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ نظر

 1. با سلام و خسته نباشید،چرا اینقد با این که تمام نمرات رو می نویسیم در آخر ثبت نتایج فقط میچرخه آخه به خدمات بس چند بار نمرات رو زدم چشمام درد گرفته این چه وضعی هست

دریافت مشاوره