خانه دکتری سایت انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 | sanjesh.org

سایت انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 | sanjesh.org

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 1402
سایت انتخاب رشته آزمون دکتری 1402

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، نوبت به انجام مرحله حساس انتخاب رشته دکتری می رسد که واجدان شرایط که می بایست در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و پس از درج اطلاعات ثبت نامی و ورود به پنل شخصی خود، فهرست کد رشته محل های مرتب شده بر اساس اولویت را در سامانه درج نمایند. 

سایت سازمان سنجش، مرجع رسمی و قانونی انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری و میزبان انجام روند انتخاب رشته مقطع دکتری دانشگاه های سراسری است و این فرایند صرفا می بایست از طریق پورتال اینترنتی sanjesh.org صورت پذیرد تا مورد تایید مراجع مربوطه قرار گیرد. توصیه می شود که پیش از تکمیل فرم انتخاب رشته، حتما دستورالعمل های دفترچه انتخاب رشته و کد رشته محل های آن را به دقت مورد مطالعه قرار دهید و با داشتن آگاهی کافی به انجام ادامه مراحل مشغول شوید.

لینک مستقیم ورود به سایت انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

فرآیند انتخاب رشته مقطع دکتری 1402 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

معرفی سایت انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 

مسیر متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد در زمان انجام انتخاب رشته از یک دیگر جدا می شود و داوطلبان سراسری می بایست جهت انجام باقی مراحل به پایانه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که مسئولیت کد رشته محل های وارد شده در این سایت و ترتیب آن، کاملا بر عهده شخص داوطلب است و هرگونه قصور در انجام این رویه ممکن است در نتیجه انتخاب رشته تاثیرگذار باشد. در ادامه به بررسی بخش های مختلف سایت انتخاب رشته آزمون دکتری خواهیم پرداخت.

صفحه اول سایت انتخاب رشته دکتری

صفحه دوم سایت انتخاب رشته دکتری

  1. فلش شماره 1، کادر موجود در حاشیه سمت راست صفحه اصلی سایت سنجش را نشان می دهد که شامل آیکون های رنگی مختلفی از جمله سراسری، کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی، پیام نور و… می باشد و متقاضیان می بایست با توجه به هدف مراجعه خود به سامانه، از این قسمت استفاده نمایند. افرادی که متقاضی ثبت نام آزمون دکتری، مشاهده نتایج اولیه، انجام انتخاب رشته، مشاهده نتایج نهایی، دریافت دفترچه ها، رویت اطلاعیه های مرتبط و… هستند، می توانند با رجوع به قسمت “دکترای تخصصی” در زمان مشخص، نسبت به انجام فرایند مدنظر خود اقدام نمایند.
  2. سیستم پاسخگویی سایت سنجش که در تصویر فوق به آن اشاره کرده ایم، پل ارتباطی میان ارباب رجوع و سامانه است که از طریق آن می توان به انجام اقدامات مشخصی از جمله ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش، ارائه اعتراض نسبت به نتیجه آزمون ها و انتخاب رشته ها، ارسال تقاضای بازیابی شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام و… پرداخت. همچنین امکان ارسال انتقادات و پیشنهادات نسبت به عملکرد سایت سنجش نیز از طریق همین بخش وجود خواهد داشت.
  3. پس از انتخاب آیکون رنگی “دکترای تخصصی”، به طور خودکار به صفحه ای منتقل می شوید که حاوی لینک های فعال مختلفی در خصوص زمان و نحوه برگزاری، دفترچه، شرایط و سایر اطلاعیه های مرتبط با آزمون دکتری است و شما می توانید متناسب با نیاز خود به لینک مربوطه مراجعه نموده و اقدامات بعدی را به انجام رسانید. لینک انجام انتخاب رشته مقطع دکتری در تصویر دوم به وضوح قابل رویت است.

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

همان طور که می دانید، علی رغم ادغام آزمون ورودی مقطع دکتری دانشگاه آزاد و سراسری، انتخاب رشته هر کدام به صورت جداگانه انجام خواهد شد و داوطلبان مجاز به انجام انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری می بایست در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری که برای سال 1401، در نیمه اول اردیبهشت ماه تعیین شده است، وارد سایت سازمان سنجش شده و انتخاب رشته خود را انجام دهند که در ادامه به بررسی این رویه خواهیم پرداخت.

  •  ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “دکترای تخصصی” را از منوی سمت راست صفحه اصلی انتخاب کنید.

مرحله اول انتخاب رشته دکتری

  • سپس بر روی عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکتری (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1401” کلیک نمایید.

مرحله دوم انتخاب رشته دکتری

  • بعد از بررسی دقیق جدول زمانی و نکات مهم مندرج در صفحه، دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

مرحله سوم انتخاب رشته دکتری

  • حال می توانید با وارد کردن اطلاعاتی مانند شماره پرونده و شماره پیگیری ثبت نام یا کد ملی، شماره پرونده و شماره داوطلبی و در نهایت فشردن عبارت “ورود به سیستم”، به صفحه انتخاب رشته هدایت شوید.

مرحله چهارم انتخاب رشته دکتری

  • پس از ورود به سیستم، اطلاعات داوطلب قابل مشاهده می باشد و متقاضیان می توانند تا سقف 50 مورد از کد رشته های انتخابی خود را به ترتیب اولویت در فرم مربوطه درج نمایند.

 

مرحله پنجم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

  •  پس از کسب اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده لازم است گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که در حین چینش کد رشته محل های انتخابی خود، فاکتورهای مهمی از جمله علاقه مندی، نمره و رتبه کسب شده، شهریه دکتری، شهر دانشگاهی و مسافت، شرایط اقتصادی، کیفیت دانشگاه، بازار کار، ظرفیت رشته ها و… را در نظر گرفته و پس از بهره مندی از مشاوره انتخاب رشته دکتری نسبت به تکمیل این پروسه اقدام نمایید.

مرحله ششم انتخاب رشته آزمون دکتری

فراموش نکنید که پس از پایان انتخاب رشته، شماره پرونده 6 رقمی و رسید انتخاب رشته 15 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایید. همچنین توصیه می شود که پیش از شروع این فرآیند، یک فرم پیش نویس از انتخاب های خود بر اساس کدهای ذکر شده در دفترچه را تهیه نمایید تا هنگام انجام انتخاب رشته در سایت دچار سردرگمی نشوید. در مرحله پایانی و با ثبت نهایی فرم اینترنتی، سیستم یک کد شناسه انتخاب رشته در اختیار شما قرار خواهد داد که لازم است آن را نزد خود حفظ نمایید؛ زیرا در مراحل بعدی آزمون مانند اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری به آن نیاز خواهید داشت.

کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد 1402 دارند، می بایست در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد به سامانه سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org مراجعه نموده و اقدامات لازم جهت تکمیل فرم انتخاب رشته را بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد به انجام رسانند. 

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری از چه طریقی انجام می شود؟

این رویه به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد.

2- داوطلبان در هنگام انجام انتخاب رشته آزمون دکتری مجاز به درج حداکثر چند کد رشته محل می باشند؟

تعداد انتخاب های مجاز برای داوطلبان دوره دکتری حداکثر 50 کد رشته محل می باشد.

3- آیا انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری و آزاد از طریق یک سامانه صورت می پذیرد؟

خیر، متقاضیان تکمیل انتخاب رشته دکتری آزاد می بایست در زمان مشخص به سایت azmoon.org مراجعه نموده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر
  1. سلام ، تا چه زمانی امکان ویرایش انتخاب رشته وجود داره؟

مشاوره دکتری پیج دکتری