خانه سامانه و سایت ورود به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی | inbr.ir

ورود به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی | inbr.ir

نحوه ورود به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی
ورود به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی برای 7 رشته وابسته به شهرسازی و ساختمان سازی برگزار می شود که فارغ التحصیلان مقاطع کاردانی به بالا و یا معماران تجربی می توانند با شرکت در آن مدرک لازم برای اشتغال به کار (پروانه نظام مهندسی) خود را دریافت کنند. ثبت نام در آزمون مذکور به صورت اینترنتی و از طریق سایت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی صورت می پذیرد. همچنین جهت اطلاع از شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی می توانید وارد این سامانه شده و با دریافت دفترچه مربوطه، اطلاعات اولیه جهت نام نویسی را کسب نمایید.

 لینک مستقیم ورود به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی

inbr.ir

ثبت نام در آزمون نظام مهندسی از طریق سامانه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به نشانی inbr.ir صورت می پذیرد.

معرفی سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی

معرفی سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی

بخش اول:

منوی آغازین سایت متشکل از بخش های معاونت مسکن و ساختمان، آزمون های ورود به حرفه، تدوین، سامانه ها و دبیرخانه مسابقات معماری می باشد. قسمت اصلی مرتبط با ثبت نام آزمون نظام مهندسی مورد دوم می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در سایر بخش ها می توانید با توجه به نیاز خود جهت آشنایی با سازمان، کسب اطلاعات در خصوص قوانین ساختمان، ورود به سامانه های مرتبط و یا ثبت مسابقات به ترتیب از هر یک از گزینه ها استفاده نمایید.

بخش دوم:

با انتخاب گزینه “آزمون های ورود به حرفه” می توانید از میان زبانه‌های موجود در بالای صفحه، مقطع مورد نظرخود را بین گزینه های مهندسان، کارشناسی ماده 27، کاردان های فنی، معمارهای تجربی انتخاب کرده و به منویی شامل تمامی لینک های مورد نیاز جهت شرکت در آزمون دستیابی پیدا نمایید . همچنین متقاضیان با ورود به این بخش در زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی می تواند مراحل نام نویسی خود را طی نمایند.

بخش سوم:

مانند بسیاری دیگر از آزمون ها ممکن است در طی فرآیند نام نویسی، برگزاری و اعلام نتایج سوالات مشترکی همچون مدارک ثبت نام آزمون نظام مهندسی در میان داوطلبان وجود داشته باشد. با کلیک بر گزینه “سوالات متداول” می توانید به پرسش های مذکور و پاسخ آن ها دسترسی یابید. همچنین در این بخش سامانه آزمون های ورود به حرفه، دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی، نظرخواهی مباحث مقررات ملی ساختمان و پیش نویس سند جامع مدل سازی اطلاعات ساختمان نیز به چشم می خورد که متناسب با نیاز خود می توانید وارد هر یک از صفحات شوید.

نحوه ورود به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی یکی از امکانات سامانه دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان می باشد که افراد متقاضی دریافت پروانه اشتغال به کار، می بایست در آن شرکت نمایند. برای نام نویسی در آزمون مذکور ابتدا لازم است دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی را جهت اطلاع از شرایط و مدارک مورد نیاز مطالعه نمایید. پس از این مرحله و در صورت واجد شرایط بودن، نوبت به آماده سازی مدارک نام نویسی خواهد رسید. در نهایت نیز با مراجعه به سامانه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مهلت ثبت نام آزمون نظام مهندسی می توانید مطابق مراحل زیر نام نویسی خود را انجام دهید.

 • به صفحه اصلی سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی به نشانی inbr.ir وارد شده و جهت نام نویسی در آزمون نظام مهندسی، روی گزینه “آزمون های ورود به حرفه” کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • در صفحه باز شده لینک فعال “ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان” را بفشارید.

 • در مرحله بعدی با توجه به نوع آزمون انتخابی خود، نیاز به پرداخت مبلغی تحت عنوان هزینه ثبت نام آزمون نظام مهندسی را خواهید داشت. مرحله پرداخت کاملا به صورت اینترنتی و از طریق انتخاب عبارت “خرید کارت” در منوی سمت راست صفحه صورت می پذیرد.

مرحله دوم ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • همان طور که مشاهده می نمایید، در صفحه نمایش داده شده گزینه های مختلفی وجود دارد که داوطلبان می بایست با توجه به نوع رشته خود، سریال مربوطه را انتخاب کرده و سپس با کلیک بر دکمه “تایید و ادامه” به مرحله بعدی انتقال یابند.

مرحله سوم ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • در این قسمت اطلاعات خواسته شده در کادر های مربوطه را وارد نموده و بر روی “تایید و ادامه” کلیک نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • تمامی اطلاعاتی که در مرحله قبلی وارد کرده اید، برای شما نمایش داده می شود. پس از بررسی موارد و اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، عبارت مربوط به “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” را تایید نموده و گزینه “ادامه روند پرداخت” را برگزینید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • در این قسمت اطلاعات مربوط به یکی از کارت های بانکی خود را وارد کرده و گزینه “پرداخت” را بفشارید. پس از پرداخت وجه، در صورت موفقیت آمیز بودن این مرحله سریال کارت برای شما نمایش داده خواهد شد که جهت استفاده در مراحل بعدی باید آن را نزد خود نگه دارید.

مرحله ششم ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • سریال دریافت شده در مرحله قبل را به همراه دیگر اطلاعات خواسته شده وارد نمایید. نهایتا گزینه “تایید” را فشرده تا وارد مراحل اصلی ثبت نام آزمون نظام مهندسی شوید.

مرحله هفتم ثبت نام آزمون نظام مهندسی

پس از آن نیاز به تکمیل فرم ثبت نام با استفاده از اطلاعات شخصی، تحصیلی و شغلی می باشد و در نهایت پس از ثبت نهایی شماره پیگیری 16 رقمی برای شما نمایش داده خواهد شد که از آن می توانید جهت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی و یا مشاهده نتایج استفاده کنید.

لازم است بدانید که امکان اصلاح برخی اطلاعات همچون شماره عضویت نظام مهندسی در مهلت ثبت نام  با ورود به این سامانه برای داوطلبان ایجاد شده است. به عنوان نکته نهایی می توان گفت که آزمون مذکور به صورت کتاب باز برگزار می شود و موارد امتحانی به صورت کامل برای مقاطع مختلف در سامانه آزمون ذکر گردیده است. بنابراین دسترسی به منابع آزمون نظام مهندسی می تواند نقش بسیار موثری در قبولی متقاضیان ایفا کند.

 

سوالات متداول

1- نشانی سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی چیست؟

داوطلبان می توانند با ورود به سامانه مربوطه به آدرس inbr.ir نام نویسی خود را انجام دهند.

2- نحوه ثبت نام در آزمون نظام مهندسی به چه شکل می باشد؟

برای نام نویسی ابتدا باید هزینه آزمون را پرداخت نمایید و سپس اطلاعات مورد نیاز را مطابق مراحل شرح داده شده وارد کنید.

3- آیا در سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی امکان ویرایش اطلاعات وجود دارد؟

بله، متقاضیان می توانند در مهلت نام نویسی برخی از اطلاعات خود را ویرایش کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ نظر

 1. به نام خدا با سلام عرض قبولی طاعات و عبادات لطفاً اگه ممکنه سایت ثبت نام رو باز کنید تا ما هم بتونیم ثبت نام کنیم باتشکر حسین صفرپور

 2. سلام خسته نباشید امکان داره توی هر سه آزمون طراحی و هم نظارت و هم اجرا توی ۳ روز شرکت کنیم و ثبت نام کنیم؟

  • با سلام، مطابق با شرایط آزمون نظام مهندسی محدودیتی از بابت ثبت نام در (آزمون های طراحی، نظارت و …) وجود ندارد.

 3. سلامو عرض خسته نباشید،میخاستم ببینم تاریخ ثبت نام برای ازمون نظام مهندسی نوبت اسفند۹۹ چه روزیه؟

 4. سلام.خسته نباشید.ببخشین من برای آزمون نظام مهندسی ۹۸ ثبت نام کردم ولی به دلیل کرونا برگزار نشد حالا اون دیگه باطل شده یعنی دوباره باید ثبت نام میکردیم.پولی که واریز کردیم چی میشه.

  • با سلام و درود، آزمون اسفند ۹۸، با آزمون مهر۹۹ ادغام شد و می توانستید در آزمون مهر شرکت نمایید ولی برای آزمون دوره ی اسفند می بایست از ابتدا ثبت نام نمایید.

 5. سلام کارشناس رشته مهندسی فن اوری جوش میتواند در ازمون نظام مهندسی شرکت کند ممنون

 6. سلام ثبت نام ازمون نظام مهندسی برای مهر ماه مجددا تمدید نمیشه؟

  • با سلام و درود. زمان ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان سال ۱۳۹۹، در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ به پایان رسیده است. لازم به ذکر است تاکنون اطلاعیه ای جهت تمدید زمان ثبت نام مشخص نشده است.

 7. سلام
  ثبت نام مجدد آزمون نظام مهندسی۹۹ کی هست؟چه تاریخی؟

  • با سلام، با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و عدم برگزاری آزمون اسفندماه سال ۱۳۹۸، اطلاعیه ای در رابطه با زمان و شرایط ثبت نام آزمون در سال ۱۳۹۹ از سایت معاونت مسکن و ساختمان منتشر نشده است. پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی مراجعه نمایید.

دریافت مشاوره