تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / سایت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد | sanjesh.org

سایت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد | sanjesh.org

سامانه نام نویسی کنکور دانشگاه آزاد 1401
سایت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

کنکور سراسری و آزاد از سال 92 با یک دیگر ادغام شده اند. به این ترتیب، ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و سراسری نیز در یک بازه زمانی مشترک و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به انجام می رسد.

کلیه فرآیندهای مربوط به آزمون سراسری و آزاد، تا زمان انتخاب رشته کنکور به صورت مشترک و یکسان دنبال می گردد. به همین منظور، همه داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور سراسری و آزاد 1401 می بایست از طریق یک سامانه واحد نسبت به نام نویسی و درج اطلاعات خود اقدام نمایند. توصیه می شود که پیش از هرگونه اقدام به نام نویسی کنکور، ابتدا از شرح دقیق شرایط ثبت نام کنکور، مدارک ثبت نام کنکور، نحوه انجام نام نویسی و… مطلع شوید و سپس با آگاهی کامل به تکمیل رویه مذکور در سایت سنجش بپردازید.

با توجه به ادغام کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد، ثبت نام کنکور آزاد نیز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد.

معرفی سایت ثبت نام کنکور آزاد 1401

پورتال اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور یا همان sanjesh.org یکی از بزرگ ترین سایت های دولتی کشور می باشد که به طور مستقیم، مسئولیت اطلاع رسانی و ثبت نام بسیاری از آزمون های مهم سراسری، سازمانی و… را بر عهده دارد. آشنایی با قسمت های مختلف این سایت دشوار نیست و مراجعه کنندگان می توانند از نوارهای جانبی سمت چپ و راست سایت، متناسب با علت مراجعه خود، نسبت به انتخاب گزینه مرتبط اقدام نموده یا از قسمت اخبار، آخرین اطلاعیه های منتشر شده را پیگیری نمایند که در ادامه مقاله به توضیح دقیق این موارد خواهیم پرداخت.

صفحه اصلی سایت سنجش

صفحه ثبت نام کنکور سایت سنجش

 1. در تصویر فوق، منوی سمت راست صفحه اصلی سایت سنجش را ملاحظه می نمایید که آیکون های رنگی مختلفی در آن تعبیه شده است. متقاضیانی که قصد ثبت نام کنکور آزاد و سراسری را دارند، می توانند در بازه زمانی مربوطه از قسمت “سراسری” واقع در سمت راست سایت، اقدامات تکمیلی را به انجام رسانند. همچنین در همین بخش، گزینه های دیگری نیز برای مراجعه متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد، کاردانی به کارشناسی، دکترای تخصصی و… مشاهده می نمایید.
 2. در سمت دیگر صفحه اصلی سایت، بخش مرتبط با سیستم پاسخگویی را مشاهده می کنید. داوطلبانی که قصد ارائه درخواست اعتراض به مقوله به خصوصی از جمله تقاضای بررسی مجدد نمره، اعتراض به نتیجه و… را دارند، یا به علت فراموشی اطلاعات ثبت نامی خود، در پی بازیابی آن هستند، می توانند از این قسمت به ارائه درخواست بپردازند. همچنین امکان ارسال انتقادات و پیشنهادات نیز از طریق این درگاه وجود دارد. آدرس مستقیم ورود به بخش پاسخگویی سایت سنجش، request.sanjesh.org است و کاربران می بایست پس از عضویت در این قسمت، از طریق پنل کاربری خود، پیگیر اقدامات انجام شده باشند.
 3. تصویر دوم، صفحه آغازین ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و سراسری را نشان می دهد که شامل دو قسمت منوی اصلی و اطلاعات مورد نیاز می باشد و داوطلبان می توانند پس از مطالعه کامل جدول زمانی و نکات مهم، به تناسب نیاز خود به استفاده از سایت پرداخته و اقدامات لازم جهت تکمیل صحیح و اصولی روند نام نویسی را به انجام رسانند. قسمت منوی اصلی شامل گزینه های مختلفی است که می توان از قسمت های مربوطه، نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری، خرید سریال ثبت نام کنکور، دریافت کد سوابق تحصیلی و… اقدام نمود.
 4. کادر دیگری که در این تصویر به چشم می خورد، اطلاعات مورد نیاز نام دارد که لینک های فعال موجود در آن شامل قسمت های مربوط به دریافت کد منطقه آموزش و پرورش، کد دیپلم، کد محل اشتغال و… می باشد و افراد می توانند با توجه به نیاز خود از این بخش ها استفاده نمایند.

در توضیح این موارد می توان این گونه اذعان داشت که داوطلبان می توانند از قسمت مشاهده و پرینت منوی اصلی برای مشاهده اطلاعات ثبت نامی خود و در صورت نیاز، پرینت آن استفاده نمایند. همچنین شما می توانید آیکون ویرایش اطلاعات را به منظور اصلاح مشخصات ثبت نامی خود به کار گیرید. توجه داشته باشید که امکان ویرایش اطلاعات در مهلت ثبت نام کنکور، تمدید مهلت، مهلت مجدد و حتی در زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور (در پاره ای از موارد) وجود خواهد داشت. قسمت مربوط به خرید کارت اعتباری، خرید سریال ثبت نام نام دارد. همچنین متقاضیان می توانند با کلیک بر روی آیکون دریافت کد سوابق تحصیلی، کد مربوطه را جهت تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی نام نویسی کنکور سراسری دریافت نمایند.

 

نحوه ثبت نام کنکور آزاد 1401

متقاضیان شرکت در کنکور دانشگاه آزاد می بایست در زمان ثبت نام کنکور 1401 به سایت ثبت نام کنکور سراسری مراجعه نموده و اقدامات لازم را به انجام رسانند توجه داشته باشید که روند نام نویسی کنکور آزاد، تماما به صورت اینترنتی از طریق پایگاه اینترنتی sanjesh.org صورت می پذیرد و در هیچ کدام از مراحل آن، نیازی به مراجعه حضوری دیده نمی شود.

داوطلبان در مرحله اول باید با شروع مهلت نام نویسی آزمون به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و دفترچه ثبت نام کنکور آزاد و سراسری که یکسان است را به دقت مورد مطالعه قرار دهند. در این دفترچه به کلیه توضیحات لازم پیرامون زمان و نحوه ثبت نام، شرایط و مدارک لازم، هزینه نام نویسی و… پرداخته شده است. در وهله بعد، این افراد می بایست با پرداخت مبلغ مورد نیاز و خرید کارت اعتباری نسبت به تکمیل فرآیند ثبت نام خود اقدام کنند. ضمنا متقاضیان می توانند علاوه بر ثبت نام در یکی از رشته های اصلی (تجربی، ریاضی و انسانی)، در آزمون یک یا دو رشته شناور (هنر و زبان های خارجی) نیز شرکت کنند.

 • ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه کنید و از منوی سمت راست گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد

 • توصیه می کنیم که ابتدا دفترچه ثبت نام کنکور 1401 را به صورت کامل مطالعه کرده و از تمامی اطلاعات مندرج در آن آگاه شوید. سپس می بایست بر روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1401” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد

 • گزینه “خرید سریال ثبت نام” را از نوار سمت راست صفحه انتخاب کنید.

مرحله سوم ثبت نام کنکور آزاد

 • در این مرحله می بایست نوع سریال ثبت نامی خود را انتخاب نمایید. اگر متقاضی ادامه تحصیل در مراکز دانشگاهی غیرانتفاعی و پیام نور هستید، می بایست برای هر کدام از این موارد، یک سریال ثبت نام جداگانه خریداری نمایید و علاقه مندی خود را در این مرحله اعلام کنید.

مرحله چهارم ثبت نام کنکور آزاد

 • اطلاعات مورد نیاز را در کادر های مربوطه وارد کنید و پس از انتخاب درگاه پرداخت هزینه ثبت نام، دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید. در گام بعد، مشخصاتی که در سایت وارد نموده اید، به همراه هزینه قابل پرداخت و شماره پیگیری پرداخت به شما نمایش داده می شود که می بایست آن را به دقت بررسی نمایید. در صورت صحیح بودن اطلاعات، عبارت نشان داده شده در تصویر را تیک بزنید و سپس دکمه “ادامه روند پرداخت” را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که یادداشت نمودن شماره پیگیری پرداخت در این مرحله الزامی است. همچنین توجه داشته باشید که هزینه ثبت نام کنکور سراسری 1401 معادل 76 هزار و 200 تومان خواهد بود.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد

 • کادرهای مربوط به اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را تکمیل نمایید و پس از آن کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله هفتم ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد

 • پس از واریز موفقیت آمیز هزینه ثبت نام، شماره سریال 12 رقمی نام نویسی از سوی سامانه در اختیار شما قرار می گیرد که نگهداری از آن تا زمان اعلام نتایج کنکور دانشگاه آزاد اجباری است. سپس می بایست به صفحه نخست برگشته و بر روی لینک فعال “ثبت نام جدید” واقع در منو سمت راست صفحه کلیک کنید.

برای شرکت در کنکور رشته های شناور (هنر و زبان) باید کارت اعتباری جداگانه خریداری کنید. بنابراین در صورت علاقه می توانید مجددا به صفحه اول سامانه بازگردید و مراحل فوق را دوباره انجام دهید. پس از خرید سریال ثبت نام برای گروه های آزمایشی مختلف و نیز خرید سریال علاقه مندی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور (در صورت علاقه به ادامه تحصیل در این مراکز دانشگاهی)، می توانید جهت تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام اقدام کنید.

 

 • پس از انتخاب نظام آموزشی مربوطه، سریال ثبت نام 12 رقمی خود که بعد از پرداخت هزینه نام نویسی دریافت نموده اید را به علاوه عبارت امنیتی، در کادر مربوطه وارد نموده و سپس گزینه “تایید” را انتخاب کنید.

مرحله نهم ثبت نام کنکور آزاد

در مراحل بعد می بایست، وضعیت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را مشخص نموده و پس از تکمیل کادرهای مربوط به کد سوابق دیپلم و کد دانش آموزی، نسبت به بارگذاری عکس پرسنلی خود اقدما نمایید. در آپلود فایل اسکن شده عکس خود، نهایت دقت را به خرج دهید. زیرا عدم تطابق تصویر بارگذاری شده با فاکتورهای سامانه، می تواند موجب بروز اختلال در روند ثبت نام کنکور داوطلب و حتی الغای این فرآیند گردد.

پس از اسکن عکس، باید فرم تقاضانامه ثبت نام را بررسی و اطلاعات خواسته شده را با دقت در آن درج نمایید. در نهایت بعد از کلیک بر روی گزینه “تایید نهایی”، از فرم ثبت نام خود به همراه شماره پرونده و کدپیگیری دریافت شده پرینت تهیه کرده و آن را تا پایان مراحل پذیرش کنکور سراسری نزد خود حفظ کنید.

 

سوالات متداول

1- سایت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد کدام است؟

با توجه به ادغام کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد، ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد نیز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد.

2- سایت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

این سایت از بخش های مختلفی جهت نام نویسی کنکور آزاد، ویرایش اطلاعات، خرید کارت اعتباری، ارسال درخواست و... تشکیل شده که در متن مقاله به تفصیل در این رابطه صحت

3- آیا روند ثبت نام کنکور سراسری و آزاد، مستلزم پرداخت هزینه است؟

بله، داوطلبان می بایست در حین نام نویسی، مبلغی را تحت عنوان هزینه ثبت نام کنکور سراسری یا آزاد از طریق سایت سنجش پرداخت نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۳ نظر

 1. فرمودید کنکور آزاد و سراسری یکی شده.
  آیا نیاز به تیک زدن گزینه خاصی در زمان ثبت نام نیست ؟

 2. سلام
  برای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۰ آیا لازم است آیکون مجزایی تکمیل گردد یا همان ثبت نام آزمون عمومی کفایت می کند؟ من گزینه ای بابت ثبت نام آزاد ندیدم و الان مهلت ثبت نام تمام شده است. چکار باید کرد؟؟

 3. سلام من نمیدونستم که دانشگه ازاد بهمن مهلت داشته آیا تمدید میکنن برا ثبت نام با آزمون؟!

  • با سلام.
   مهلت ثبت نام واحد های دانشگاه آزاد برای بهمن ماه به اتمام رسیده است و طبق آخرین اطلاعیه های دانشگاه شما می توانید بعد از تعطیلات نوروز با منتشر شدن دفترچه های ثبت نام مهر ماه سال ۱۳۹۹ بر اساس سوابق تحصیلی اقدام به ثبت نام کنید. لازم به ذکر است برای ثبت نام با آزمون در دانشگاه های مذکور می بایست در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ شرکت کنید.

 4. من فقط واسه کنگور سراسری دانشگاه دولتی فرم پر کردم ایا میتونم بعد جواب کنکور توی دانشگاه ازاد انتخاب رشته کنم یانه؟؟؟

  • با سلام ،
   چنانچه در آزمون سراسری ۱۳۹۹ شرکت کرده باشید ، پس از تکمیل نمودن مراحل ثبت نام در سامانه و دریافت کد رهگیری نیازی به تکمیل فرم جداگانه جهت نام نویسی در دانشگاه آزاد ندارید ، به عبارتی دیگر با توجه به همان ثبت نام اولیه و درصورتی که رتبه و تراز لازم را کسب نمایید مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز می باشید.

 5. سلام من موقع ثبت نام یادم رفت که سریال دانشگاه ازاد رو بخرم.حالا بعد اعلام نتایج میشه سریالشو خرید و انتخاب رشته کرد؟
  لطفا جواب بدید خیلی اضطراریه

  • با سلام.
   در طی سال های اخیر آزمون دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد ادغام شده است و در زمان ثبت نام نیازی نیست به صورت جداگانه کارت خریداری کنید. شما می توانید در صورت تمایل برای اعلام علاقه مندی به دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی سریال اعتباری خریداری کنید. البته لازم به ذکر است انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری جداگانه انجام خواهد شد.

 6. سلام من موقع ثبت نام دانشگاه ازادو نزدم الان که کنور دادم دوباره شانس اینو دارم که در رشته های با ازمون دانشگاه ازاد شرکت کنم ینی میتونم دوباره کارت اعتباری دانشگاه ازادو بخرم ؟؟؟؟

 7. سلام. می خواستم بدونم ک ثبت نام دانشگاه آزاد برای کاردانی ۹۸ چ زمانی هست؟

دریافت مشاوره پیج کنکور