خانه کنکور تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1402

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1402

سهمیه فرزند شهید در کنکور 1402
تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1402

برای شرکت کنندگان کنکور گروه های آزمایشی مختلف، امتیازاتی نظیر سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه جانبازی و… در نظر گرفته می شود که جهت استفاده از آن ها بایستی از یک سری شرایط برخوردار باشند. این ضوابط لازم در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری که همزمان با آغاز فرآیند نام نویسی توسط سایت sanjesh.org منتشر می شود، ذکر شده است.

یکی از این سهمیه ها، مربوط به خانواده شهدات که استفاده از آن تنها برای پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزند شهید امکان پذیر است. افراد نیز جهت بهره مندی از آن می توانند با انتخاب گزینه مربوطه در فرم پیش نویس تقاضانامه درزمان ثبت نام کنکور از طریق سایت سازمان سنجش، نوع سهمیه خود را مشخص کنند. پس از این که بنیاد شهید و امور ایثارگران امتیاز داوطلب را تایید کند، سهمیه برای وی اعمال می گردد.

پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزند شهید مشمول استفاده از سهمیه خانواده شهدا می باشند.

سهمیه خانواده شهدا چه میزان در کنکور سراسری 1401 تاثیرگذار است؟

سهمیه خانواده شهدا مخصوص پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می باشد که هر ساله تعداد آن ها به نسبت سهمیه 5 درصد ایثارگران و سایر سهمیه ها، کمتر است. از آن جا که تعداد مشمولان این سهمیه هر سال تغییر می کند، میزان ظرفیت آن در هر دوره با توجه به تعداد داوطلبان خانواده شهدا نسبت به کل متقاضیان هر کد رشته محل تعیین می شود. توجه داشته باشید که جهت اعمال این سهمیه در کنکور سراسری 1401، داوطلبان باید 85 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده بدون سهمیه یا همان داوطلب آزاد را کسب نمایند. اما داوطلبانی که دارای سهمیه خانواده شهدا می باشند، به چه صورت گزینش می شوند؟

در پاسخ باید بگوییم که این دسته از شرکت کنندگان جهت استفاده از سهمیه مذکور، نیازی به مراجعه به سایت اینترنتی ایثار ندارند؛ کافیست، قسمت مربوطه را در فرم ثبت نام کنکور سراسری 1401 تکمیل کنند. اگر صحت اطلاعات این افراد از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران مورد تایید قرار بگیرد، می توانند با سهمیه خانواده شهدا گزینش شوند. لازم به ذکر است داوطلبانی که از سهمیه خانواده شهدا استفاده می کنند، شانس بیشتری جهت پذیرفته شدن در کد رشته محل های بومی دارند. زیرا دانشگاه ها طبق شرایط بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری باید 20 درصد ظرفیت پذیرش خود را به داوطلبان آزاد اختصاص دهند و 80 درصد مابقی آن که مربوط به متقاضیان بومی می باشد، با توجه به نسبت تعداد شرکت کنندگان دارای سهمیه خانواده شهدا به تعداد کل افراد بومی هر گروه آزمایشی، تعیین می گردد.

نکته: سهمیه خانواده شهدا همانند سهمیه مناطق در کنکور سراسری فقط برای داوطلبانی که کد رشته محل های بومی خود را انتخاب می کنند، اعمال می شود.

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1401
مشمولان سهمیه نمره قبولی دارندگان سهمیهنحوه اعمال سهمیه
پدر شهیدکسب 85 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شدهفعال کردن گزینه مربوط به سهمیه خانواده شهدا در فرم تقاضانامه ثبت نام کنکور سراسری
مادر شهید
خواهر شهید
برادر شهید

تعهد به خدمت مشمولین سهمیه خانواده شهدا 1401

دانشجویان دوره روزانه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که از سهمیه کنکور خانواده شهدا در دوران تحصیل خود استفاده می کنند، علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی باید به منظور جبران بهره مندی از خدمات آموزشی رایگان، جهت خدمت در مناطق تعیین شده از سوی سازمان و وزارت خانه های مربوطه نیز تعهد دهند. مدت زمان خدمت، برابر با دوره تحصیلی آن ها در دانشگاه بوده و داوطلبان آقا پس از انجام خدمت وظیفه خود باید نسبت به انجام این تعهد اقدام نمایند.

حال اگر داوطلبان تا یک سال پس از پایان تحصیل (بدون احتساب خدمت وظیفه عمومی برای برادران) اقدامی در راستای تعهد خدمت انجام ندهند، سازمان و یا ارگان مربوطه می تواند دو برابر هزینه سرانه دانشجویان در طی دوره تحصیل را از آن ها دریافت نموده و همچنین مدارک تحصیلی شان را تا پایان انجام خدمت، نزد خود حفظ کند.

افرادی که از سهمیه های کنکور اعم از سهمیه خانواده شهدا برخوردارند، برای اعمال شدن آن باید در زمان نام نویسی این آزمون نوع سهمیه خود را مشخص نمایند. توجه کنید که درج سهمیه خانواده شهدا بر روی کارت ورود به جلسه کنکور سراسری نشان دهنده تایید آن از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد.

سوالات متداول

1- چه کسانی مشمول استفاده از سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1401 می باشند؟

پدر، مادر، خواهر و برادر و همچنین فرزند شهید، مشمول استفاده از این سهمیه هستند.

2- مدت زمان تعهد خدمت افرادی که از سهمیه خانواده شهدا در دوران تحصیل خود استفاده می کنند، چگونه است؟

مدت زمان تعهد خدمت برابر با دوره تحصیلی آن ها در دانشگاه می باشد.

3- گزینش داوطلبان دارای سهمیه خانواده شهدا کنکور سراسری 1401 به چه صورت انجام می شود؟

متقاضیان تنها می بایست قسمت مربوط به سهمیه خانواده شهدا را در فرم ثبت نام کنکور خود تکمیل کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

  1. سلام با توجه به اینکه سهمیه خانواده شهدا جزو سهمیه شاهد و ایثارگر نیست ایا محدودیتی در استفاده از سهمیه خانواده شهدا هست؟؟؟

    • با سلام و درود، سهمیه ی خانواده ی شهدا، همان سهمیه ی شاهد بوده و تاثیر ۲۵ درصدی ظرفیت را در کنکور به خود اختصاص می دهد.

دریافت مشاوره پیج کنکور