تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه خانواده شهدا بر نتیجه آزمون سراسری 1400
تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1400

کنکور سراسری همواره یکی از مهم ترین و استرس آور ترین مراحل زندگی اکثر دانش آموزان می باشد. در این میان افرادی هستند که از امتیازات و سهمیه هایی برخوردارند که هر کدام بسته به میزان تاثیرشان بر رتبه داوطلب می توانند در راستای کسب موفقیت فرد در کنکور کمک نمایند. یکی از این سهمیه ها، سهمیه خانواده شهدا است که معمولا تعداد افرادی که از این سهمیه استفاده می کنند بسیار اندک اند. در ادامه قصد داریم شما را با این سهمیه و میزان تاثیر آن در کنکور سراسری آشنا سازیم.

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید، مشمول استفاده از سهمیه خانواده شهدا می باشند اما سهمیه ایثارگران تنها متعلق به همسر و فرزندان شهید می باشد.

سهمیه خانواده شهدا چه میزان در کنکور سراسری 1400 تاثیرگذار است؟

سهمیه خانواده شهدا مخصوص خانواده شهید اعم از پدر، مادر، خواهر و برادر وی می باشد. هر ساله تعداد افرادی که از این سهمیه استفاده می کنند به نسبت سهمیه 5 درصد ایثارگران و سایر سهمیه داران، کمتر می باشد. از آن جا که تعداد مشمولان این سهمیه هر سال تغییر می کنند، میزان ظرفیت آن در هر دوره با توجه به نسبت تعداد داوطلبان خانواده شهدا به کل داوطلبان هر کد رشته تعیین می شود. در واقع هر سال، ظرفیت خاصی به این دسته از مشمولین تعلق می گیرد. توجه داشته باشید که جهت اعمال این سهمیه، داوطلبان باید 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده بدون سهمیه را کسب نمایند.

اما داوطلبانی که دارای سهمیه خانواده شهدا می باشند به چه صورت گزینش می شوند؟ این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از شما مطرح گردد. در پاسخ باید بگوییم که این دسته از شرکت کنندگان جهت استفاده از سهمیه مذکور، نباید به سایت اینترنتی ایثار مراجعه نمایند، بلکه تنها کافیست تنها کافی است قسمت مربوطه در فرم ثبت نام کنکور را تکمیل کنند. اگر صحت اطلاعات این افراد از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران مورد تایید قرار بگیرند، می توانند در سهمیه خانواده شهدا گزینش می شوند.

لازم به ذکر است داوطلبانی که از سهمیه خانواده شهدا استفاده می کنند، شانس بیشتری جهت پذیرفته شدن در کد رشته های بومی دارند. زیرا در کد رشته هایی که به صورت بومی گزینش صورت می گیرد، تنها 20 ظرفیت به داوطلبان آزاد تعلق گرفته و مابقی با توجه به نسبت تعداد شرکت کنندگان دارای سهمیه خانواده شهدا به تعداد کل داوطلبان بومی هر گروه آزمایشی تعیین می شود.

تعهد به خدمت مشمولین سهمیه خانواده شهدا 1400

افرادی که از این سهمیه در دوران تحصیل خود استفاده می کنند، درصورتی که در دوره روزانه درس خوانده باشند علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی، باید به منظور جبران خدمات آموزشی رایگانی که در طول تحصیل برخوردارند، جهت خدمت در مناطق تعیین شده از سوی سازمان و وزارت خانه های مربوطه نیز تعهد دهند. مدت زمان تعهد خدمت آن ها برابر با دوره تحصیلی آن ها در دانشگاه بوده و داوطلبان آقا پس از انجام خدمت وظیفه خود باید نسبت به تعهد خدمت اقدام نمایند.

حال اگر داوطلبان تا یک سال پس از پایان تحصیل (بدون احتساب خدمت وظیفه عمومی برای برادران) اقدامی در راستای تعهد خدمت انجام ندهند، وزارت مربوطه می تواند دو برابر هزینه سرانه دانشجویان در طی دوره تحصیل را از آن ها دریافت نموده و همچنین مدارک تحصیلی شان را تا زمان انجام خدمت، نزد خود حفظ کند.

با استناد بر تمام مطالب ذکرشده می توان گفت سهمیه خانواده شهدا، مشمولین کمتری دارد. تمامی سهمیه های کنکور و جزئیات مربوط به آن ها در دفترچه ثبت نام کنکور و همچنین دفترچه انتخاب رشته کنکور موجود است. همچنین می توانید از لینک های سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان کنکور و سهمیه 5 درصد ایثارگران جهت کسب اطلاعات بیشتر استفاده نمایید.

سوالات متداول

1- سهمیه خانواده شهدا برای کدام یک از اعضای خانواده قابل استفاده می باشد؟

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید، مشمول استفاده از این سهمیه می باشند

2- مدت زمان تعهد خدمت افرادی که از سهمیه خانواده شهدا در دوران تحصیل خود استفاده می کنند به چه صورت است؟

مدت زمان این تعهد خدمت برابر با دوره تحصیلی آن ها در دانشگاه است.

3- گزینش داوطلبان دارای سهمیه خانواده شهدا به چه صورت انجام می شود؟

متقاضیان تنها می بایست قسمت مربوط به سهمیه خانواده شهدا را در فرم ثبت نام کنکور خود تکمیل کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

  1. سلام با توجه به اینکه سهمیه خانواده شهدا جزو سهمیه شاهد و ایثارگر نیست ایا محدودیتی در استفاده از سهمیه خانواده شهدا هست؟؟؟

    • با سلام و درود، سهمیه ی خانواده ی شهدا، همان سهمیه ی شاهد بوده و تاثیر ۲۵ درصدی ظرفیت را در کنکور به خود اختصاص می دهد.

دریافت مشاوره تخمین رتبه