تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400
شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

 مجری برگزاری آزمون دکتری در رشته های داروسازی ، دندان پزشکی ، علوم پایه پزشکی و بهداشت و تخصصی ، سازمان سنجش و آموزش پزشکی کشور می باشد. با شروع زمان ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت در نیمه دوم بهمن ماه ، داوطلبان می بایست دفترچه راهنمای ثبت نام دکتری وزارت بهداشت را از طریق سایت سنجش و آموزش پزشکی به نشانی sanjeshp.ir دریافت کرده و ضمن مطالعه دقیق از شرایط ثبت نام که دارای شرایط عمومی ، اختصاصی ، شرایط سهمیه های خاص ، شرایط نظام وظیفه و شرایط اتباع خارجی می باشد نسبت به نام نویسی در این آزمون اقدام کنند. داوطلبان توجه داشته باشند شرایط مندرج در دفترچه از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه در صورت مغایرت شرایط داوطلب با شرایط مندرج در دفترچه راهنما ، ثبت نام وی لغو خواهد شد.

پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال 98 که در دانشگاه ثبت نام نکرده اند یا انصراف داده اند ، مجاز به شرکت در آزمون دکتری سال 99 نمی باشند.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 99

کنکور دکتری وزارت بهداشت دارای یک سری شرایط شامل شرایط عمومی و اختصاصی می باشد که داوطلبان باید از این شرایط برخوردار باشند در غیر این صورت مجاز به شرکت در این آزمون نمی باشند. بنابراین لازم است داوطلبان پیش از هر اقدامی در جهت ثبت نام ، شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت را به دقت مطالعه کنند.

شرایط عمومی

داوطلبان در صورت برخورداری از تمام شرایط عمومی زیر در تمام دوره های شغلی و تحصیلی مجاز به انتخاب رشته می شوند.

 • دارا بودن شرایط عمومی متداول در آزمون هایی که در کشور در حال برگزاری می باشند.
 • اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مقبول در قانون اساسی جمهوری اسلامی
 • تناسب رشته انتخابی داوطلب با سلامت جسمی او
 • عدم وابستگی به هرگونه مواد اعتیاد آور
 • نداشتن سوء سابقه کیفری و همراه نبودن با گروه های تروریستی علیه انقلاب اسلامی
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • پذیرفتن قانون اساسی و عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی

شرایط اختصاصی  

شرایط اختصاصی ویژه رشته های داروسازی ، دندان پزشکی ، بهداشت و تخصصی و علوم پایه می باشد که شامل موارد زیر است:

 • دانشجویان ترم آخر کارشناسی ارشد و دکتری در صورت داشتن گواهی مبنی بر اتمام مقطع تحصیلی خود تا تاریخ 31 شهریور ماه مجاز به شرکت در آزمون هستند.
 • متقاضیان مطلقا مجاز به انتخاب یکی از دوره های دکتری تخصصی یا پژوهشی می باشند.
 • کلیه متقاضیان شرکت در آزمون دکتری وزارت بهداشت نهایت دقت را مبنی بر تطابق انتخاب رشته با مدرک تحصیلی خود داشته باشند.
 • در صورتی که دانشجوی ترم آخر ارشد نتواند تا تاریخ 31 شهریور ماه فارغ التحصیل شود قبولی وی لغو و از شرکت در آزمون سال آینده محروم می شود.
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای مرتبط ، شرط اصلی شرکت در این آزمون می باشد.
 • متقاضیانی که شرایط لازم را دارا می باشند ، مجاز به ثبت نام حداکثر دو رشته و یا دو مجموعه هستند که در دو نوبت مختلف برگزار می شوند.
 • پذیرفته شدگان آزمون دکتری سال گذشته حتی در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه و یا انصراف از رشته پذیرفته شده ، از شرکت در آزمون دکتری سال آینده محروم می شوند. (لازم به ذکر است این محرومیت برای پذیرفته شدگان شهریه پرداز صدق نمی کند.)
 • داوطلبان قبل از شروع و یا پایان طرح نیروی انسانی مجاز به شرکت در آزمون می باشند. در صورتی که در حین انجام طرح در آزمون دکتری پذیرفته شوند ، شرایط ترخیص آن ها از ادامه تحصیل فراهم می شود.
 • متقاضیان تنها در شرایطی می توانند در دو رشته شرکت کنند که زمان برگزاری رشته های انتخابی متفاوت باشد. هم چنین هزینه ثبت نام هر رشته متفاوت است.
 • با توجه به این که بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی ، شرط دارا بودن نمره زبان به عنوان پیش نیاز برای شرکت در آزمون های این مقطع حذف شده است ، نمرات زبان کسب شده داوطلب در آزمون MHLE یا سایر آزمون های معتبر ، صرفا در مرحله آزمون شفاهی دارای امتیاز بوده و در پذیرش داوطلب موثر خواهد بود. توجه داشته باشید که شرط ارائه نمره زبان معتبر برای پذیرفته شدگان نهایی دانشگاه ها ، تا زمان آزمون جامع هم چنان به قوت خود باقی است.

شرایط اختصاصی سهمیه های خاص

سهمیه آزاد : 70 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به سهمیه آزاد اختصاص می یابد و تمامی داوطلبانی که حد نصاب لازم را داشته باشند می توانند از آن استفاده نمایند.

دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان : با توجه به قوانین تسهیل ادامه ی تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان در سایت مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی به نشانی edc.behdasht.gov.ir ، داوطلبانی که حائز شرایط استفاده از این سهمیه هستند می توانند به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود جهت دریافت گواهی نامه مربوطه مراجعه کنند.

رزمندگان بسیجی : رزمندگان بسیجی ، جهادگران کشاورزی و رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح با مدت حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه ، لازم است ضمن مراجعه به سازمان های نیروی مسلح و دریافت کد رهگیری 12 رقمی از سهمیه ایثارگری خود استفاده کنند.

سهمیه رزمندگان : با توجه به قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 99 ، اعمال سهمیه رزمندگان در این آزمون به صورت زیر انجام می شود:

 • 25 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسران و فرزندان آن ها اختصاص می یابد.
 • 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل نیز به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها ، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می یابد.

نکته: داوطلبانی که از سهمیه ایثارگران استفاده می کنند باید حداقل 70 درصد از تراز آخرین نفر قبولی با سهمیه آزاد و رزمندگان باید 80 درصد تراز آخرین نفر قبولی را کسب کنند تا دعوت به مصاحبه شوند.

شرایط نظام وظیفه

داوطلبان آقا که در آزمون دکتری پژوهشی و دکتری تخصصی شرکت می کنند ، لازم است در صورت پذیرش در دانشگاه یکی از شرایط زیر را از لحاظ وضعیت مشمولیت و مقررات وظیفه ی عمومی دارا باشند. در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

 • داشتن کارت پایان خدمت هوشمند
 • داشتن کارت معافیت دائم هوشمند (موارد خاص ، کفالت ، پزشکی ، ایثارگران)
 • واجدان شرایط معافیت سنی طبق گفته مقام معظم رهبری (دارندگان مدرک دکتری پزشکی متولد 1347 و ماقبل).
 • داوطلبان دارای برگه آماده به خدمت بدون غیبت که زمان پذیرش و ثبت نام آن ها در دانشگاه ، قبل از تاریخ اعزام به خدمت باشد.
 • داوطلبانی که تاریخ اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی دانشگاه است ، لازم است در تاریخ مقرر به خدمت اعزام شوند. این داوطلبان در صورت قبولی در دانشگاه جهت ادامه تحصیل ، از خدمت ترخیص خواهند شد. در صورت عدم ترخیص از خدمت و اعزام به خدمت سربازی ، متقاضی غایب محسوب شده و مجاز به ادامه تحصیل نمی باشد.
 • متولدین نیمه اول سال 1349 و قبل از آن ، به شرط آن که تغییر سن نداده باشند.
 • داوطلبانی که مدت تحصیل آن ها در دکتری حرفه ای بیش از سقف مجاز سنوات تحصیلی به طول انجامیده ، مجاز به استفاده از معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر نمی باشند.
 • سربازان حین خدمت با مدرک دکتری عمومی و فاقد غیبت اولیه پس از قبولی از سوی دانشگاه ، با ارائه گواهی اشتغال به خدمت از یگان مربوطه و صدور مجوز تحصیل از سوی دفاتر پلیس + 10 مشروط بر این که واجد شرایط برخورداری از معافیت پزشکی شناخته شوند جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص می شوند.
 • داوطلبانی که دارای برگه معافیت موقت بدون غیبت (پزشکی ، کفالت و…) می باشند پس از اعتبار معافیت موقت ، بدون معافیت تحصیلی مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند و ملزم به درخواست معافیت تحصیلی می باشند.
 • طلاب علوم دینی که دارای مدرک دکتری عمومی می باشند ، در صورت تایید مرکز مدیریت حوزه های علمیه و یا مرکز مدیریت حوزه ی علمیه استان خراسان و اصفهان مبنی بر توانایی اشتغال به تحصیل در حوزه ، همزمان با تحصیل در دانشگاه ، با همان معافیت تحصیلی حوزه ، می توانند در دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.
 • کارکنان متعهد خدمت در سازمان ها و یا وزارتخانه ها تنها با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی سازمان مربوطه ، ادامه تحصیل آن ها امکان پذیر است.
 • سربازان در حال خدمت مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت نیستند. این افراد در صورت قبولی در دانشگاه و نداشتن غیبت اولیه و دارا بودن سایر شرایط ، می توانند برای ادامه ی تحصیل از خدمت ترخیص شوند.

داوطلبان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت سازمان وظیفه عمومی ناجا به نشانی vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

با توجه به این که تعداد شرکت کنندگان در آزمون دکتری نسبت به ظرفیت پذیرش دانشگاه ها ، بسیار زیاد است ، رقابت بسیار جدی بین داوطلبان به وجود آمده ؛ متقاضیان شرکت در این آزمون با داشتن پشتکار در کنار یک برنامه ریزی درست و هم چنین اطلاع از تمامی شرایط و ضوابط آزمون دکتری وزارت بهداشت می توانند نتیجه قابل قبولی را در زمان اعلام نتایج آزمون دکتری وزارت بهداشت دریافت کنند. بعد از اعلام نتایج ، داوطلبانی که نمره و تراز حد نصاب را کسب کرده اند باید دفترچه انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت را دریافت و انتخاب رشته خود را انجام دهند. شما عزیزان برای دریافت برنامه ریزی آزمون دکتری و هم چنین آگاهی از موارد بالا می توانید روی لینک های مربوطه کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره