خانه نظام وظیفه شرایط خرید خدمت سربازی 1401

شرایط خرید خدمت سربازی 1401

ضوابط خرید خدمت سربازی 1401
شرایط خرید خدمت سربازی 1401

از آن جایی که داشتن کارت سربازی، اهمیت بسزایی جهت استخدام در ارگان ها و سازمان ها، دریافت وام و سایر فعالیت های اجتماعی دارد، بسیاری از افرادی که پس از بهره مندی از مشاوره نظام وظیفه و آگاهی از ضوابط این دوره، شرایط شرکت در خدمت مقدس سربازی را ندارند، به دنبال خرید آن می باشند.

آن دسته از افرادی که به دلایلی مایل نیستند که به سربازی بروند، می توانند اقدام به خرید خدمت نظام وظیفه خود کنند و پس از پرداخت مبلغ مربوطه، کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند. لازم به ذکر است که هنوز اطلاعیه ای درباره خرید سربازی برای سال 1401 وجود ندارد و به محض اطلاع، توسط مقاله پیش رو در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

تمامی افرادی که دارای غیبت نظام وظیفه بیش از 5 سال هستند می توانند با داشتن شرایط لازم برای خرید سربازی و دریافت کارت پایان خدمت اقدام نمایند.

شرایط خرید خدمت سربازی 1401

دولت برای اولین بار در برنامه بودجه کشور در سال 94، قانونی را تحت عنوان جریمه غیبت خدمت سربازی برای مشمولانی که بیش از 8 سال غیبت دارند وضع نمود که طبق این بند افراد می توانند با پرداخت جریمه نقدی غیبت خود، از خدمت سربازی معاف شوند یا به عبارتی کارت پایان خدمت خود را بدون گذراندن این دوره به صورت حضوری دریافت نمایند.

مطابق با اعلام کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مقرر شد تا فرآیند خرید دوره نظام وظیفه برای سربازان دارای غیبت بیش از 5 سال امکان پذیر باشد که به فاصله دو روز بعد این مصوبه نیز لفو گردید و طرح جدیدی تحت عنوان امکان ارائه کارت معافیت خدمت سربازی به صورت رایگان به مشمولین متاهل بالای 30 سال دارای 2 فرزند جایگزین موضوع خرید خدمت نظام وظیفه شد. توجه داشته باشید که این امکان نیز لغو گردیده است و در صورت انتشار اخبار جدید در این رابطه، مقاله بروزرسانی می گردد.

 • افراد متاهل به ازای هر یک فرزندی که دارند، می توانند در حین خرید سربازی از تخفیف 20 تا 60 درصدی استفاده کنند.
 • مشمولان غایب که به صورت اقساط و یا نقدی برای صدور کارت پایان خدمت اقدام نمایند، می توانند گواهینامه رانندگی اخذ کنند.
 • مشمول دارای غیبت 5 سال به بالا باشد.
 •  شخص در خارج از کشور اقامت داشته باشد.
 • فرزندان ایثارگران مشمول ماده 45 قانون خدمت وظیفه عمومی، علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده، به شرط عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان، با هر مقطع تحصیلی، مشمول اعمال پنجاه درصد تخفیف می شوند.
 • افراد متاهل تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) از پنجاه درصد تخفیف بهره‌مند می گردند.

خرید سربازی مشمولان دانشجو

 • زمان غیبت دانشجویان پس از تاریخ فارغ التحصیلی آن ها به حساب می آید.
 • تاریخ مربوط به غیبت برای آن دسته از افراد دانشجویی که تاریخ انصراف و یا اخراج آن ها تا قبل از سال 97 بوده است، از همان زمان انصراف و یا اخراج آن ها محاسبه می شود.

خرید سربازی مشمولان خارج از کشور

 • دانشجویانی که در کشوری دیگر، بدون دریافت معافیت تحصیلی، در کشور خارجه به ادامه تحصیل پرداخته اند، تاریخ غیبت سربازی آن ها از 18 سالگی می باشد.
 • دانشجویانی که هم اکنون در خارج از کشور از دانشگاه انصراف داده و یا اخراج شده اند، غیبت آن ها قبل از این شرایط به حساب می آید.

 خرید سربازی مشمولان بدون تحصیلات دانشگاهی

 • در صورت داشتن 8 سال غیبت برای کسانی که تحصیلات دانشگاهی ندارند.
 • زمان غیبت سربازی برای افراد فوق، سن 18 سال می باشد.

مشمولین خدمت وظیفه عمومی

مشمولانی که تا تاریخ 29 اسفند 97 مدت غیبت آن ها به بیش از 8 سال تمام برسد، شامل مقررات ذیل می باشند.

 • ملاک محاسبه شروع غیبت مشمولین وظیفه با بیش از 8 سال غیبت، 18 سال تمام است.
 • مشمولین غایبی که تابعیت ایرانی اخذ کرده اند، ملاک محاسبه غیبت آن ها نیز از سن 18 سال تمام خواهد بود.
 • برای اعمال تخفیف در مبالغ تعیین شده برای مشمولان غایب متاهل ملاک محاسبه، داشتن همسر دائم و فرزندان قانونی خواهد بود (برای مشمولان متاهل، 5 درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ ازای هر فرزند، 5 درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.)

قیمت خرید سربازی 1401

کسانی که واجد شرایط خرید سربازی هستند می بایست هزینه ای در این خصوص پرداخت نمایند که این مبلغ و قیمت، با توجه به نوع مقطع تحصیلی افراد متقاضی، متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که این وجه از سوی کمیسیون تلفیق بودجه اعلام می شود و هرساله افزایش نیز می یابد. جدول ذیل مربوط به سال گذشته بوده و درصورت انتشار مبالغ خرید سربازی برای سال 1401، این مقاله به روز رسانی می شود.

نکته: متقاضیان خرید سربازی در صورت داشتن غیبت بالای 5 سال نسبت به خرید سربازی اقدام نمایند.

مبالغ خرید سربازی 
مدرک تحصیلی مبلغ قابل پرداخت 
دارندگان مدرک کاردانی و کمتر از آن250 میلیون تومان
دارندگان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد400 میلیون تومان
دارندگان مدرک پزشکی عمومی، دکترای تخصصی و بالاتر از آن600 میلیون تومان

شرایط واریز اقساطی هزینه خرید خدمت سربازی 1401

بر اساس قوانین و مقررات مصوب سازمان وظیفه عمومی، نحوه پرداخت هزینه خدمت سربازی به دو صورت نقدی و اقساطی امکان پذیر بود. مشمولانی که می خواستند مبلغ خرید مدت زمان خدمت سربازی را به صورت قسطی واریز نمایند، باید به دفاتر پلیس + 10 مراجعه و درخواست خود را مطرح می نمودند.

پس از بررسی مدارک این دسته از مشمولین در سازمان وظیفه عمومی، میزان جریمه با توجه به نوع مدرک فارغ التحصیلی، مدت زمان غیبت، همسر و تعداد فرزندان آن ها تعیین می شود و مشمولان دارای شرایط به یکی از بانک های مجری معرفی می گردد. بانک مورد نظر یک سوم جریمه را به صورت نقد دریافت کرده و مابقی جریمه را در اقساط 36 ماهه و با کارمزد 4 درصد در نظر می گیرد.

سازمان وظیفه عمومی پس از دریافت نامه بانک، کارت معافیت موقتی مشمولان دارای شرایط را با مدت اعتبار 36 ماه صادر می نماید که دائمی کردن این کارت مشروط به پرداخت همه اقساط می باشد و افرادی که تا 4 ماه اقساط خود را پرداخت نکنند، کارت معافیتشان توسط سازمان وظیفه عمومی باطل می شود.

نحوه اقدام برای خرید خدمت سربازی 1401

قدم اول: مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) که در سراسر کشور وجود دارد و ارائه مدارک لازم

قدم دوم: تطبیق مدارک ارائه شده توسط سازمان وظیفه عمومی مستقر در شهرستان ها و ارسال این مدارک به معاونت وظیفه عمومی استان

قدم سوم: ارسال پیامک به مشمولان مبنی بر واریز مبلغ جریمه 

قدم چهارم: مشمولانی که پیامک واریز وجه را دریافت نموده اند، ظرف مدت 5 روز فرصت خواهند داشت به دفتر پلیس + 10 مربوطه مراجعه کنند و میزان مبلغ واریزی به همراه مشخصات بانکی که باید مبلغ را به آنجا واریز نمایند، دریافت کنند.

قدم پنجم: پس از واریز وجه مورد نظر و ارائه تعهد نامه محضری، باید در بازه زمانی 10 روزه فیش واریزی به همراه تعهد نامه محضری را به همان دفتر پلیس + 10 ارائه نمود.

قدم هشتم: پس از بررسی و تایید مدارک، کارت هوشمند معافیت از خدمت وظیفه عمومی به آدرس متقاضی ارسال می شود.

در پایان در نظر داشته باشید در اجرای این گونه از مقررات، آن دسته از مشمولین وظیفه غایب که با جعل و دسیسه مدارکی را تهیه و ارائه نمایند و یا کتمان حقیقت کنند، از طریق سازمان وظیفه عمومی به مراجع ذی صلاح قضایی معرفی خواهند شد تا به جرم آن ها رسیدگی شود.

نکته: در حال حاضر خرید سربازی برای سال 1401 امکان پذیر نیست اما به محض آن که این طرح آغاز شود، توسط این مقاله اطلاع رسانی می شود.

در صورت تصویب قانون خرید نظام وظیفه و تغییر شرایطی که در ادامه این مقاله ذکر شده است، جزئیات لازم در اسرع وقت در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همچنین شما عزیزان برای اطلاع از جدید ترین اخبار و اطلاعیه ها پیرامون خدمت وظیفه عمومی می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شده و آخرین اخبار را دریافت نمایید.

سوالات متداول

1- آیا امکان خرید خدمت سربازی مشمولان برای سال 1401 وجود دارد؟

تاکنون اطلاعیه ای درباره امکان خرید خدمت سربازی در دسترس نیست.

2- نحوه خرید خدمت سربازی به چه صورت است؟

افراد پس از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی بایستی مطابق با موارد مندرج در مقاله عمل کنند.

3- میزان مبلغ لازم برای خرید خدمت سربازی به چه صورت می باشد؟

در صورت اجرای این طرح، میزان مبلغ مورد پرداخت باتوجه به مدرک تحصیلی هر فرد متفاوت می باشد که جزئیات آن در این مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۱۴ نظر

 1. یعنی اگه من ۱۸ سالم بشه نرم سربازی و ۸ سال غیبت داشته باشم میتونم اونموقع بخرم و قیمت خریدش چنده

 2. سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه ترک تحصیل کردم تقریبا دوسال دیگه باید برم سربازی خواستم بدونم میشه تا اونموقع سربازیمو بخرم و قیمتش چقدر است بخوام بخرم

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر امکان خرید خدمت سربازی وجود نداشته و برای آینده نمی توان از زمان فعلی، پیش بینی ارائه داد.

 3. سلام خسته نباشید من چند سال پیش رفتم خدمت بعد گذراندن دورهی آموزشی به علت مشکلات شخصی نتونستم خدمت کنم چند بار اومدن دنبالم گرفتن بردن هر بار چندین میلیون جریمه گرفتن تو این گرونی بخدا ظلم تو خرج خودمون موندیم پدرم فوت شده چند تا نون خور دارم من که نمیتونم خدمت کنم چرا منو اذیت می کنن بخدا ماهم مال همین مملکتیم آبرو برامون نزاشتن
  اگه می‌تونستیم خدمت کنیم که مریض نیستیم که غیبت یا فرار کنیم
  یه راهی جلو پا مون بزارید جناب خسته شدیم

  • با سلام و درود، از آن جایی که شما فرار از خدمت داشتید، از طریق سایت، شامل بخشودگی و عفو نیستید. با در دست داشتن مستندات پزشکی، إحیانا مدارک متأهّلی، برگه های هویّتی خود و تهیه ی استشهاد محلّی در روزهای ملاقات عمومی معاونت نظام وظیفه با مردم به صورت حضوری مشکل خود را مطرح کنید.

 4. سلام خسته نباشیدمن تخت پام صافه میگن معاف از رزم میشم ایا درسته وبعداینکه من بیماری سرطان گرفتم ایا احتمال داره معاف بشم
  مشکل پاهیم دارم

 5. سلام من در سال ۱۳۸۰ دفترچه خدمت گرفتم ولی نرفتم میخام بدونم امکان خرید خدمت برای من وجود دارد یانه!؟

 6. سلام‌من متولد سال ۷۲ هستم سال ۹۲ فرار کردم از خدمت میخواستم ببینم شرایط خرید هستش؟

 7. سلام من نهم هستم و نتونستم به دلیل شلوغ بودن سایت همگام ازمون رغبت و توانایی را انجام بدهم و کامل نشد
  می خاستم ببینم حالا که زمانش به اتمام رسیده ایا راهی هست که بتونم دوباره انجام بدم جبرانش کنم
  چیکار باید بکنم و اینکه اگه به سازمان اموزش و پرورش برم ایا می تونن کاری برای من بکنند؟؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، جهت بررسی و رفع مشکل خود، می توانید نسبت به مراجعه حضوری به مدرسه و سپس آموزش و پرورش استان محل اقامت خود، مراجعه نمایید.

 8. باسلام
  من متولد۱۳۷۴ هستم و متاهل هستم و یک فرزند هم دارم
  خواستم بدونم راهی هست که بتونم خدمت سربازیم رو بخرم؟

 9. با سلام میشه راهنمایی کنید ک آیا باید برای خرید خدمت هزینه ی کامل را پرداخت کنم؟

 10. سلام . ببخشین یکی از اقوام ما در ۱۵ سالگی رفته آمریکا و تا اکنون در همانجاست . متولد ۱۳۶۵ هست والان میخواد بدونه که میتونه خدمت سربازیشو بخره یا نه ؟ در ضمن متاهل هم هست. با تشکر

 11. باسلام ۳۰ سالمه
  ودیپلم دارم و طول این مدت غیبت دارم
  چطور میتونم برا خرید سربازی اقدام کنم؟

 12. سلام ۲۱سالمه ۶ماه غیبت دارم میخوام کنکوربدم‌ می‌توانم سربازی بخرم

 13. سلام و وقت بخیر پدر من ۴۰ سالشونه دارای دو فرزند بدون مدرک تحصیلی هستند ایا میتونن معافیت رایگان دریافت کنند!؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره