تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط خرید خدمت سربازی 1400

شرایط خرید خدمت سربازی 1400

ضوابط خرید خدمت سربازی 1400
شرایط خرید خدمت سربازی 1400

از آن جایی که داشتن کارت سربازی، اهمیت بسزایی جهت استخدام در ارگان ها و سازمان ها، دریافت وام و سایر فعالیت های احتماعی دارد، بسیاری از افرادی که پس از بهره مندی از مشاوره نظام وظیفه و آگاهی از ضوابط این دوره، شرایط شرکت در خدمت مقدس سربازی را ندارند، به دنبال خرید آن می باشند.

در همین راستا باید گفت که مشمولان نظام وظیفه تنها تا پایان سال 97 فرصت داشتند تا با پرداخت جریمه، از سربازی معاف شوند. در سال 98 با توجه به بودجه کشور و مشکلات موجود در این زمینه، طرح جریمه مشمولان غایب حذف شد در نتیجه، در حال حاضر افراد بایستی وضعیت نظام وظیفه خود را در سریع ترین زمان مشخص نمایند.

طرح خرید خدمت سربازی یا به عبارتی طرح جریمه مشمولان غایب در سال 99 اجرایی نخواهد شد.

شرایط خرید خدمت سربازی 1400

دولت برای اولین بار در برنامه بودجه کشور در سال 94، قانونی را تحت عنوان جریمه غیبت خدمت سربازی برای مشمولانی که بیش از 8 سال غیبت دارند وضع نمود که طبق این بند افراد می توانند با پرداخت جریمه نقدی غیبت خود، از خدمت سربازی معاف شوند یا به عبارتی کارت پایان خدمت خود را بدون گذراندن این دوره به صورت حضوری دریافت نمایند.

اما در لایحه بودجه سال 98، جریمه غیبت سربازی لحاظ نشد و کسانی هم که تا پایان فروردین ماه سال 98 درخواست معافیت قانون جریمه مشمولان غایب را ثبت نمودند، تا پایان سال ۹۹، برای پرداخت مبلغ جریمه خود فرصت داشتند.

همچنین مطابق با اعلام رئیس سازمان وظیفه عمومی، در سال جاری برنامه ای برای پرداخت جریمه و خرید خدمت سربازی مقرر نشده و مشمولان بایستی هرچه زودتر تکلیف وضعیت سربازی خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مشخص نمایند چرا که در صورت فرار از سربازی بایستی با مراجعه به یگان مربوطه، مراحل قضایی خود را طی کنند.

شرایطی که در ادامه این مقاله ذکر شده است مربوط به سال 97 می باشد که در صورت وضع شدن مجدد قانون خرید خدمت سربازی در سال 99 این مقاله به روز رسانی خواهد شد. همچنین شما عزیزان برای اطلاع از جدید ترین اخبار و اطلاعیه ها پیرامون خدمت وظیفه عمومی می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شده و آخرین اخبار را دریافت نمایید.

 • مشمولان غایب که به صورت اقساط و یا نقدی برای صدور کارت پایان خدمت اقدام نمایند، می توانند گواهینامه رانندگی اخذ کنند.
 • افرادی که بیش از 8 سال غیبت دارند، باید تا پایان سال 97 در طرح جریمه سربازی ثبت نام کرده، یک قسط از اقساط 13 ماهه را تا پایان سال پرداخت و مابقی آن را در سال 98 تسویه نمایند.
 • فرزندان ایثارگران مشمول ماده 45 قانون خدمت وظیفه عمومی، علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده، به شرط عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان، با هر مقطع تحصیلی، مشمول اعمال پنجاه درصد تخفیف می شوند.
 • افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) از پنجاه درصد تخفیف بهره‌مند می گردند.
 • به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال، ده درصد به مبلغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از 6 ماه، یک سال محسوب می شود.

مشمولین خدمت وظیفه عمومی

 • مشمولانی که تا تاریخ 29 اسفند 97 مدت غیبت آن ها به بیش از 8 سال تمام برسد، شامل این مقررات می باشند.
 • ملاک محاسبه شروع غیبت مشمولین وظیفه با بیش از 8 سال غیبت، 18 سال تمام است.
 • مشمولین غایبی که تابعیت ایرانی اخذ کرده اند، ملاک محاسبه غیبت آن ها نیز از سن 18 سال تمام خواهد بود.
 • برای اعمال تخفیف در مبالغ تعیین شده برای مشمولان غایب متاهل ملاک محاسبه، داشتن همسر دائم و فرزندان قانونی خواهد بود (برای مشمولان متاهل، 5 درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ ازای هر فرزند، 5 درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.)

سربازان حین خدمت

 • سربازانی که در حال انجام خدمت سربازی می باشند و قبل از اعزام به خدمت بیش از 8 سال غیبت داشته اند، شامل این مقررات می باشند.
 • سربازان حین خدمت در صورتی که به خدمت اشتغال دارند، پس از احراز شرایط و گذراندن مراحل رسیدگی از خدمت ترخیص خواهند شد.

سربازان فراری

 • سربازان فراری که از تاریخ آخرین فرار از خدمت آن ها بیش از 8 سال گذشته باشد و تاکنون نیز برای اعزام به خدمت اقدام نکرده باشند، شامل این مقررات می باشند. ضمن اینکه مدت فرار آن ها تا پایان سال 98 محاسبه می شود.
 • سربازان فراری که از تاریخ آخرین فرار از خدمت آن ها، بیش از 8 سال نگذشته باشد (کمتر از 8 سال) در صورت انجام یا عدم انجام خدمت سربازی، غیبت آن ها از زمان ورود به غیبت و تا پایان سال 98 محاسبه می شود.

دانشجویان

 • دانشجویان که از زمان ترک تحصیل یا اخراج آن ها تا پایان سال 97، بیش از 8 سال گذشته باشد، غیبت آن ها از تاریخ اخراج و یا ترک تحصیل محاسبه می شود و شامل این قوانین و مقررات می باشند.
 • دانشجویانی که تاریخ انصراف و یا اخراج آن ها تا تاریخ 31 شهریور 97 بوده است، غیبت آن ها از تاریخ فراغت از تحصیل مقطع تحصیلی قبلی محاسبه می شود.
 • فارغ التحصیلانی که تحصیلات خود را به تمام رسانده اند، از تاریخ فراغت از تحصیل همان مقطع غایب محسوب می شوند و در صورتی که مدت غیبت آن ها تا پایان سال 97 به بیش از 8 سال برسد، در شمول این معافیت قرار می گیرند.
 • مشمولانی که قبل یا بعد از سن مشمولیت، با دریافت معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند، غیبت آن ها از زمان اتمام تحصیل محاسبه شده و جریمه آن ها مطابق با آخرین مدرک تحصیلی محاسبه و دریافت می شود.
 • مشمولانی که بدون دریافت معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند، شروع غیبت آن ها از تاریخ رسیدن به سن مشمولیت محاسبه می شود و مبلغ جریمه مطابق با آخرین مدرک تحصیلی از آن ها اخذ می شود.
 • در صورتی که مشمولانی که خارج از کشور در حال تحصیل هستند به علت انصراف، اخراج یا ترک تحصیل نتوانند تحصیلات خود را به پایان برسانند، شروع غیبت آن ها از تاریخ فارغ التحصیلی مقطع قبلی محاسبه می شود.

قیمت خرید خدمت سربازی 

قیمت خرید خدمت سربازی در سال 97 برای افراد دارای مدارک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم، و لیسانس دو برابر و برای افراد دارای مدارک فوق لیسانس و دکترای تخصص رشته های علوم پزشکی و بالاتر سه برابر شد که میزان مبالغ آن به شرح ذیل می باشد.

نوع مدک تحصیلی  هزینه
زیر دیپلم 10 میلیون تومان
دیپلم 15 میلیون تومان
فوق دیپلم 20 میلیون تومان
کارشناسی 25 میلیون تومان
کارشتاسی ارشد 30 میلیون تومان
دکتری پزشکی 35 میلیون تومان
دکتری غیر پزشکی 40 میلیون تومان
پزشکان متخصص 50 میلیون تومان

شرایط واریز اقساطی هزینه خرید خدمت سربازی 1400

بر اساس قوانین و مقررات مصوب سازمان وظیفه عمومی در سال 97، نحوه پرداخت هزینه خدمت سربازی به دو صورت نقدی و اقساطی امکان پذیر بود. مشمولانی که می خواستند مبلغ خرید مدت زمان خدمت سربازی را به صورت قسطی واریز نمایند، باید به دفاتر پلیس + 10 مراجعه و درخواست خود را مطرح می نمودند.

پس از بررسی مدارک این دسته از مشمولین در سازمان وظیفه عمومی، میزان جریمه با توجه به نوع مدرک فارغ التحصیلی، مدت زمان غیبت، همسر و تعداد فرزندان آن ها تعیین می شود و مشمولان دارای شرایط به یکی از بانک های مجری معرفی می گردد. بانک مورد نظر یک سوم جریمه را به صورت نقد دریافت کرده و مابقی جریمه را در اقساط 36 ماهه و با کارمزد 4 درصد در نظر می گیرد.

سازمان وظیفه عمومی پس از دریافت نامه بانک، کارت معافیت موقتی مشمولان دارای شرایط را با مدت اعتبار 36 ماه صادر می نماید که دائمی کردن این کارت مشروط به پرداخت همه اقساط می باشد و افرادی که تا 4 ماه اقساط خود را پرداخت نکنند، کارت معافیتشان توسط سازمان وظیفه عمومی باطل می شود.

نحوه اقدام برای خرید خدمت سربازی 1400

همان طور که ذکر شد، امکان خرید خدمت سربازی برای سال 99 وجود ندارد و افرادی که قصد خرید کارت پایان خدمت خود را در سال 97 داشتند، می توانستند طبق مراحل زیر اقدام به خرید خدمت سربازی نمایند.

قدم اول: مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) که در سراسر کشور وجود دارد و ارائه مدارک لازم

قدم دوم: تطبیق مدارک ارائه شده توسط سازمان وظیفه عمومی مستقر در شهرستان ها  و ارسال این مدارک به معاونت وظیفه عمومی استان

قدم سوم: ارسال پیامک به مشمولان مبنی بر واریز مبلغ جریمه 

قدم چهارم: مشمولانی که پیامک واریز وجه را دریافت نموده اند، ظرف مدت 5 روز فرصت خواهند داشت به دفتر پلیس + 10 مربوطه مراجعه کنند و میزان مبلغ واریزی به همراه مشخصات بانکی که باید مبلغ را به آنجا واریز نمایند، دریافت کنند.

قدم پنجم: پس از واریز وجه مورد نظر و ارائه تعهد نامه محضری، باید در بازه زمانی 10 روزه فیش واریزی به همراه تعهد نامه محضری را به همان دفتر پلیس + 10 ارائه نمود.

قدم هشتم: پس از بررسی و تایید مدارک، کارت هوشمند معافیت از خدمت وظیفه عمومی به آدرس متقاضی ارسال می شود.

در پایان در نظر داشته باشید در اجرای این گونه از مقررات، آن دسته از مشمولین وظیفه غایب که با جعل و دسیسه مدارکی را تهیه و ارائه نمایند و یا کتمان حقیقت کنند، از طریق سازمان وظیفه عمومی به مراجع ذی صلاح قضایی معرفی خواهند شد تا به جرم آن ها رسیدگی شود.

سوالات متداول

1- آیا امکان خرید خدمت سربازی مشمولان برای سال 1400 وجود دارد؟

خیر، از سال 97 به بعد قانون خرید خدمت سربازی حذف شده است.

2- تا قبل از سال 97 هزینه خرید خدمت سربازی برای دارندگان مدرک کارشناسی به چه صورت بوده است؟

دارندگان مدرک کارشناسی می توانستند با پرداخت 25 میلیون نسبت به خرید خدمت سربازی خود اقدام نمایند.

3- خرید خدمت سربازی در سال 97 چگونه انجام شد؟

متقاضیان می توانستند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) جهت خرید خدمت سربازی اقدام نمایند که مراحل آن در این مقاله به طور کامل ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸۸ نظر

 1. سلام خسته نباشید خرید خدمت وجود داره؟واسه متولد ۶۰

 2. سلام خسته نباشید خرید خدمت سربازی میخاستم الان وجود داره؟

 3. سلام من سال ۹۷ ثبت نام کردم برای خرید سربازی ولی هیچ اقدامی نکردم ایا میتونم الان اقدام کنم ممنون

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد؛ لازم به ذکر است جهت بررسی وضعیت خود می توانید به صورت حضوری به سازمان نظام وظیفه استان محل اقامت خود مراجعه نمایید.

 4. سلام من متولد ۶۶ هستم هیچ اقدامی برای کارت سربازی نکردم الان کارت واقا نیاز دارم یه مشکلاتی داشتم نتونستم خدمت برم میتونم برای خرید اقدام کنم راحی داره من کارتمو بگیرم

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه های سایت سازمان نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر، امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره