تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / پذیرش بدون کنکور / شرایط دکتری بدون آزمون

شرایط دکتری بدون آزمون

شرایط شرکت در دکتری بدون آزمون 99
شرایط دکتری بدون آزمون 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط دکتری بدون آزمون با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

پس از فارغ التحصیل شدن دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد شاهد تب و تاب و اشتیاق آن ها برای کسب رتبه قبولی در آزمون دکتری و تحصیل در این مقطع هستیم. تحصیل در مقطع دکتری نیز همانند دیگر مقاطع تحصیلی از طریق شرکت در آزمون ورودی دکتری صورت می گیرد اما آنچه که ما را مجاب به نوشتن این مقاله نمود، پاسخ دادن به سوالات متداولی است که توسط دانشجویان در خصوص شرایط دکتری بدون آزمون از مشاوران ایران مشاوره پرسیده می شود.

بنابراین در همین ابتدا لازم است به اطلاعتان برسانیم که پذیرش در مقطع دکتری بدون آزمون که نام دیگر آن دکتری استعداد درخشان می باشد،صحت دارد اما توجه داشته باشید که تحصیل بدون کنکور در این مقطع منوط به دارا بودن شرایطی است که در ادامه مطلب به طور کامل و اختصاصی به ارائه توضیحاتی در خصوص آن پرداخته ایم.

پذیرش دانشجو در دوره بدون آزمون مقطع دکتری ، منوط به کسب حداقل 70 امتیاز از فعالیت های آموزشی ، پژوهشی و مصاحبه مطابق جداول ارائه شده در این مقاله می باشد.

دکتری بدون آزمون (استعداد درخشان) چیست؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم عنوان دیگر دکتری بدون آزمون ، دکتری استعداد درخشان می باشد. پذیرش دکتری بدون آزمون به صورت غیرمتمرکز انجام می گیرد. به عبارت دیگر هر دانشگاه به صورت بدون کنکور به طور مستقل و جداگانه برای پذیرش دانشجویان اقدام می نماید. در طی چندین سال اخیر شاهد تغییراتی در شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون (دکتری استعداد درخشان) بوده ایم که لازم دانستیم در این مقاله شما را از این شرایط آگاه سازیم. دارا بودن معدل بالای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ، دارا بودن مقاله ای مرتبط با پایان نامه و نداشتن فاصله زیاد از دوران فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ارشد از شرایط اصلی پذیرش دکتری بدون آزمون می باشد.

آیین نامه پذیرش دکتری بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری تخصصی

 1.  از شرایط پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری بدون آزمون این است که بیشتر از دو سال از زمان فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد.
 2.  کسب حداقل 70 امتیاز از فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی و مصاحبه مطابق جدول ارزشیابی پیوست. (در ادامه مطلب جداول ارزشیابی را در اختیارتان قرار داده ایم).
 3. داشتن میانگین کل 16 در دوره‌ی کارشناسی و میانگین 17 (بدون احتساب نمره‌ی پایان‌نامه) در دوره‌ی کارشناسی ارشد.
 4. کسب حداقل نمره‌ی 50 در آزمون زبان (MSRT یا معادل آن در دیگر آزمون‌ها) پیش از آزمون جامع دکتری.
 5. نحوه‌ی امتیازدهی به متقاضیان درجدول ارزیابی ، طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه می باشد که می بایست قبل از ثبت‌ نام داوطلبان ، از طریق فراخوان دانشگاه به اطلاع همگان برسد.

این قانون شامل دو تبصره به شرح زیر می باشد:

 1. دانشگاه های پیام نور ، آزاد ، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان مشمول نکات ذکر شده برای پذیرش استعداد درخشان در مقطع دکتری نمی باشند.
 2. تحصیل داوطلبان در دوره دکتری بدون آزمون به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه خواهد بود.

نحوه ارزشیابی داوطلبان بدون آزمون دکتری ph.D

نحوه محاسبات امتیازات پژوهشی ، آموزشی و مصاحبه به شرح جداول زیر می باشد.

 

 جدول 1- نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازات پژوهشی (حداکثر 40 امتیاز) 

ردیف

نوع فعالیتحداقل امتیازحداکثر امتیازنحوه‌ی ارزیابی 
1

1-1- مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با پایان‌نامه

1-2- گواهی ثبت اختراع مورد تأیید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

1-3- برگزیدگی در جشنواره‌های علمی معتبر بین‌المللی (خوارزمی، فارابی، رازی و ابن‌سینا)

10 22 امتیاز

–هر مقاله تا 7 امتیاز

– گواهی ثبت اختراع بین‌المللی تا 7 و داخلی تا 5 امتیاز

–برگزیدگی داخلی تا 3 و خارجی تا 7 امتیاز

2مقالات علمی-ترویجی مرتبط با پایان‌نامه6 امتیازهر مقاله تا 3 امتیاز
3مقالات چاپ شده در کنفرانس‌های معتبر (داخلی یا خارجی) 4 امتیازخارجی تا 2 و داخلی 1 امتیاز
4تألیف یا ترجمه‌ی کتاب مرتبط با رشته‌ی تحصیلی 4 امتیاز
5کیفیت پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد4 امتیازعالی تا 4 و بسیار خوب تا 2 امتیاز
حداقل و حداکثر امتیازقابل محاسبه 10 40 –

جدول 2- نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازات آموزشی (حداکثر 30 امتیاز)

ردیفنوع فعالیتحداکثر امتیازنحوهی ارزیابی
6میانگین کل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره‌ی کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) 6 امتیازمطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
7میانگین کل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد ناپیوسته (بدون احتساب نمره‌ی پایان‌نامه) 5 امتیازمطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
8طول مدت تحصیل در دوره‌ی کارشناسی 3 امتیازبیش از 8 نیم‌سال کارشناسی پیوسته و بیش از 4 نیمسال کارشناسی ناپیوسته امتیازی ندارد.
9طول مدت تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد ناپیوسته3 امتیازبیش از 5 نیمسال امتیازی ندارد.
10برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی 5 امتیازرتبه‌ی 1 تا 3، 5 امتیاز، رتبه‌ی 4 تا 6 ، 4 امتیاز، رتبه‌ی 7 تا 9، 3 امتیاز، رتبه‌ی 10 تا 12، 2 امتیاز و رتبه‌ی 13 تا 15، 1 امتیاز
11داشتن مدرک زبان معتبر 8 امتیازطبق جدول شماره‌ی 4
جمع30

*رشته‌هایی که طبق مصوبه‌ی شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در دوره‌ی کارشناسی برای 9 نیمسال و کارشناسی ارشد ناپیوسته برای 5 نیمسال تصویب شده‌اند و دانش‌آموختگان دوره‌ی کارشناسی ارشد پیوسته (با حداکثر سنوات تحصیلی)، با نظر کمیته‌ی مصاحبه‌کننده می‌توانند از مجموع امتیاز بندهای 8 و 9 بهره‌مند شوند.


جدول 3- نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازات مصاحبه‌ (حداکثر 30 امتیاز)

ردیفشاخص ارزیابیحداکثر امتیاز
 12تسلط در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پاسخگویی به سؤالات 3 امتیاز
 13وسعت نظر ، نوآوری و کارآفرینی 3 امتیاز
 14شخصیت ، متانت و نحوه‌ی تعامل 3 امتیاز
 15نگرش و اطلاعات فناورانه مرتبط با رشته‌ی تحصیلی3 امتیاز
 16توانایی فن بیان و انتقال مطالب3 امتیاز
17هم‌راستایی زمینه‌ی پژوهشی داوطلب با اولویت‌های علمی اعضای گروه15 امتیاز
 جمع 30

شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد در مقطع دکتری به دو صورت با آزمون و بدون آزمون دانشجو می پذیرد. این پذیرش فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویانی است که موفق به شرکت در آزمون دکتری و کسب حدنصاب نمره در آزمون دکتری نشده اند.

 • داشتن حـداقل میـانگین نمـرات 18 در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته. برای رشته های علوم انسانی (به استثنای رشته های حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی).داشتن حداقل میانگین نمرات 17 برای دیگر رشته ها (از جملـه رشـته هـای حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی).
 • دارا بودن حداقل میانگین 17 جهـت فـارغ التحصـیلان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای یا عمومی. متقاضیان دوره بدون آزمـون می بایست فاقـد دروس معادلسازی شده باشند .متقاضیان براسـاس مقررات آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته می بایست حداکثر در 6 نیمسال فارغ التحصیل شده و حداقل نمره پایان نامـه آن ها 18.50 باشد.
 • توجه داشته باشید که رشته فارغ التحصـیلی در مقطـع کارشناسی ارشد می بایست با رشته انتخابی در مقطع دکتری تخصصی متجانس و همنام باشد.
 • تهیه و ارائه نسخه از فایل مقالات و تولیدات علمـی چـاپ شـده در مجـلات ISI یـا مجلات علمی پژوهشی فارسی زبان و غیر فارسی زبان داخلی یا خارجی یا ISC.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط دکتری بدون آزمون با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام پوزش باتوجه به اینکه میانگین نمرات ارشد باید ۱۸ به بالا باشه میخواستم بپرسم من الان ۱۷/۹۵شدم نمیتونم اقدام کنم؟ و ایا شرایطی نداره ک بشه با این معدل اقدام کرد؟

 2. Avatar

  سلام پوزش باتوجه به اینکه میانگین نمرات ارشد باید ۱۸ به بالا باشه میخواستم بپرسم من الان ۱۷/۹۵شدم نمیتونم اقدام کنم؟ و ایا شرایطی نداره ک بشه با این معدل اقدام کرد؟

دریافت مشاوره