تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / شرایط دکتری بدون آزمون 1401

شرایط دکتری بدون آزمون 1401

شرایط شرکت در دکتری بدون آزمون 1401
شرایط دکتری بدون آزمون 1401

پس از فارغ التحصیل شدن دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد شاهد تب و تاب و اشتیاق آن ها برای کسب رتبه قبولی در آزمون دکتری و تحصیل در این مقطع هستیم. تحصیل در مقطع دکتری نیز همانند دیگر مقاطع تحصیلی از طریق شرکت در آزمون ورودی دکتری صورت می گیرد اما آنچه که ما را مجاب به نوشتن این مقاله نمود، پاسخ دادن به سوالات متداولی است که توسط دانشجویان در خصوص شرایط دکتری بدون آزمون از مشاوران ایران مشاوره پرسیده می شود.

بنابراین در همین ابتدا لازم است به اطلاعتان برسانیم که پذیرش در مقطع دکتری بدون آزمون که نام دیگر آن دکتری استعداد درخشان می باشد،صحت دارد اما توجه داشته باشید که تحصیل بدون کنکور در این مقطع منوط به دارا بودن شرایطی است که در ادامه مطلب به طور کامل و اختصاصی به ارائه توضیحاتی در خصوص آن پرداخته ایم.

پذیرش دانشجو در دوره بدون آزمون مقطع دکتری، منوط به کسب حداقل 70 امتیاز از فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه مطابق جداول ارائه شده در این مقاله می باشد.

دکتری بدون آزمون (استعداد درخشان) چیست؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم عنوان دیگر دکتری بدون آزمون، دکتری استعداد درخشان می باشد. پذیرش دکتری بدون آزمون به صورت غیر متمرکز انجام می گیرد. به عبارت دیگر هر دانشگاه به صورت بدون کنکور به طور مستقل و جداگانه برای پذیرش دانشجویان اقدام می نماید. در طی چندین سال اخیر شاهد تغییراتی در شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون (دکتری استعداد درخشان) بوده ایم که لازم دانستیم در این مقاله شما را از این شرایط آگاه سازیم. دارا بودن معدل بالای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دارا بودن مقاله ای مرتبط با پایان نامه و نداشتن فاصله زیاد از دوران فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ارشد از شرایط اصلی پذیرش دکتری بدون آزمون می باشد.

آیین نامه پذیرش دکتری بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری تخصصی 1401

 1.  از شرایط پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری بدون آزمون این است که بیشتر از دو سال از زمان فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد.
 2.  کسب حداقل 70 امتیاز از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه مطابق جدول ارزشیابی پیوست. (در ادامه مطلب جداول ارزشیابی را در اختیارتان قرار داده ایم).
 3. داشتن میانگین کل 16 در دوره‌ی کارشناسی و میانگین 17 (بدون احتساب نمره‌ی پایان‌نامه) در دوره‌ی کارشناسی ارشد.
 4. کسب حداقل نمره‌ی 50 در آزمون زبان (MSRT یا معادل آن در دیگر آزمون‌ها) پیش از آزمون جامع دکتری.
 5. نحوه‌ی امتیازدهی به متقاضیان درجدول ارزیابی، طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه می باشد که می بایست قبل از ثبت‌ نام داوطلبان، از طریق فراخوان دانشگاه به اطلاع همگان برسد.

این قانون شامل دو تبصره به شرح زیر می باشد:

 1. دانشگاه های پیام نور، آزاد، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان مشمول نکات ذکر شده برای پذیرش استعداد درخشان در مقطع دکتری نمی باشند.
 2. تحصیل داوطلبان در دوره دکتری بدون آزمون به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه خواهد بود.

نحوه ارزشیابی داوطلبان بدون آزمون دکتری ph.D در سال 1401

نحوه محاسبات امتیازات پژوهشی، آموزشی و مصاحبه به شرح جداول زیر می باشد.

 

 جدول 1- نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازات پژوهشی (حداکثر 40 امتیاز) 

ردیف

نوع فعالیت حداقل امتیاز حداکثر امتیاز نحوه‌ی ارزیابی 
1

1-1- مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با پایان‌نامه

1-2- گواهی ثبت اختراع مورد تأیید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

1-3- برگزیدگی در جشنواره‌های علمی معتبر بین‌المللی (خوارزمی، فارابی، رازی و ابن‌سینا)

10  22 امتیاز

–هر مقاله تا 7 امتیاز

– گواهی ثبت اختراع بین‌المللی تا 7 و داخلی تا 5 امتیاز

–برگزیدگی داخلی تا 3 و خارجی تا 7 امتیاز

2 مقالات علمی-ترویجی مرتبط با پایان‌نامه 6 امتیاز هر مقاله تا 3 امتیاز
3 مقالات چاپ شده در کنفرانس‌های معتبر (داخلی یا خارجی)  4 امتیاز خارجی تا 2 و داخلی 1 امتیاز
4 تألیف یا ترجمه‌ی کتاب مرتبط با رشته‌ی تحصیلی  4 امتیاز
5 کیفیت پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد 4 امتیاز عالی تا 4 و بسیار خوب تا 2 امتیاز
حداقل و حداکثر امتیازقابل محاسبه  10  40  –

جدول 2- نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازات آموزشی (حداکثر 30 امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوهی ارزیابی
6 میانگین کل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره‌ی کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)  6 امتیاز مطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
7 میانگین کل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد ناپیوسته (بدون احتساب نمره‌ی پایان‌نامه)  5 امتیاز مطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
8 طول مدت تحصیل در دوره‌ی کارشناسی  3 امتیاز بیش از 8 نیم‌سال کارشناسی پیوسته و بیش از 4 نیمسال کارشناسی ناپیوسته امتیازی ندارد.
9 طول مدت تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 امتیاز بیش از 5 نیمسال امتیازی ندارد.
10 برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی  5 امتیاز رتبه‌ی 1 تا 3، 5 امتیاز، رتبه‌ی 4 تا 6، 4 امتیاز، رتبه‌ی 7 تا 9، 3 امتیاز، رتبه‌ی 10 تا 12، 2 امتیاز و رتبه‌ی 13 تا 15، 1 امتیاز
11 داشتن مدرک زبان معتبر  8 امتیاز طبق جدول شماره‌ی 4
جمع 30

*رشته‌هایی که طبق مصوبه‌ی شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در دوره‌ی کارشناسی برای 9 نیمسال و کارشناسی ارشد ناپیوسته برای 5 نیمسال تصویب شده‌اند و دانش‌آموختگان دوره‌ی کارشناسی ارشد پیوسته (با حداکثر سنوات تحصیلی)، با نظر کمیته‌ی مصاحبه‌کننده می‌توانند از مجموع امتیاز بندهای 8 و 9 بهره‌مند شوند.


جدول 3- نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازات مصاحبه‌ (حداکثر 30 امتیاز)

ردیف شاخص ارزیابی حداکثر امتیاز
 12 تسلط در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پاسخگویی به سؤالات  3 امتیاز
 13 وسعت نظر، نوآوری و کارآفرینی  3 امتیاز
 14 شخصیت، متانت و نحوه‌ی تعامل  3 امتیاز
 15 نگرش و اطلاعات فناورانه مرتبط با رشته‌ی تحصیلی 3 امتیاز
 16 توانایی فن بیان و انتقال مطالب 3 امتیاز
17 هم‌راستایی زمینه‌ی پژوهشی داوطلب با اولویت‌های علمی اعضای گروه 15 امتیاز
 جمع  30

شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه آزاد 1401

دانشگاه آزاد در مقطع دکتری به دو صورت با آزمون و بدون آزمون دانشجو می پذیرد. این پذیرش فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویانی است که موفق به شرکت در آزمون دکتری و کسب حدنصاب نمره در آزمون دکتری نشده اند.

 • داشتن حـداقل میـانگین نمـرات 18 در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته. برای رشته های علوم انسانی (به استثنای رشته های حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی).داشتن حداقل میانگین نمرات 17 برای دیگر رشته ها (از جملـه رشـته هـای حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی).
 • دارا بودن حداقل میانگین 17 جهـت فـارغ التحصـیلان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای یا عمومی. متقاضیان دوره بدون آزمـون می بایست فاقـد دروس معادلسازی شده باشند .متقاضیان براسـاس مقررات آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته می بایست حداکثر در 6 نیمسال فارغ التحصیل شده و حداقل نمره پایان نامـه آن ها 18.50 باشد.
 • توجه داشته باشید که رشته فارغ التحصـیلی در مقطـع کارشناسی ارشد می بایست با رشته انتخابی در مقطع دکتری تخصصی متجانس و همنام باشد.
 • تهیه و ارائه نسخه از فایل مقالات و تولیدات علمـی چـاپ شـده در مجـلات ISI یـا مجلات علمی پژوهشی فارسی زبان و غیر فارسی زبان داخلی یا خارجی یا ISC.

 

سوالات متداول

1- برای پذیرش دانشجو در دوره بدون آزمون مقطع دکتری 1401 به چه میزان امتیازی نیاز است؟

پذیرش دانشجو در دوره بدون آزمون مقطع دکتری، منوط به کسب حداقل 70 امتیاز از فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه مطابق جداول ارائه شده در این مقاله می باشد.

2- منظور از پذیرش غیر متمرکز دکتری بدون آزمون 1401 چیست؟

منظور از پذیرش غیر متمرکز این است که هر دانشگاه به صورت بدون کنکور به طور مستقل و جداگانه برای پذیرش دانشجویان اقدام می نماید.

3- هزینه تحصیل در دوره دکتری بدون آزمون 1401 به چه صورت است؟

تحصیل داوطلبان در دوره دکتری بدون آزمون به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه خواهد بود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ نظر

 1. سلام پوزش باتوجه به اینکه میانگین نمرات ارشد باید ۱۸ به بالا باشه میخواستم بپرسم من الان ۱۷/۹۵شدم نمیتونم اقدام کنم؟ و ایا شرایطی نداره ک بشه با این معدل اقدام کرد؟

 2. سلام پوزش باتوجه به اینکه میانگین نمرات ارشد باید ۱۸ به بالا باشه میخواستم بپرسم من الان ۱۷/۹۵شدم نمیتونم اقدام کنم؟ و ایا شرایطی نداره ک بشه با این معدل اقدام کرد؟

دریافت مشاوره پیج دکتری