تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1400

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1400

معرفی شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1400
شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1400

دانش آموختگان رشته های پزشکی، پیراپزشکی و سایر رشته های وابسته، مشمول طرح اجباری نیروی انسانی (قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) می شوند. بر اساس این قانون، کلیه دانش آموختگان مقاطع فوق دیپلم و بالاتر از مراکز آموزش عالی گروه پزشکی در داخل و خارج از کشور موظفند حداکثر ظرف مدت 24 ماه پس از فراغت از تحصیل خود در مناطق مورد نیاز وزارت بهداشت خدمت نمایند. مشمولان قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند تحت شرایط خاص، نسبت به معافیت از طرح خود اقدام نمایند.

معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت صرفا ویژه فارغ التحصیلان رشته های دارای طرح اجباری می باشد.

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1400

مشمولین قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند در صورت احراز شرایط لازم، اقدامات مورد نیاز جهت معافیت از طرح خود را به انجام برسانند. پیش از آن که به شرح ضوابط و شرایط معافیت از طرح بپردازیم، لازم است بدانید تنها فارغ التحصیلان رشته های دارای “طرح اجباری” می توانند نسبت به معافیت از طرح خود اقدام کنند. رشته هایی که دارای طرح اجباری می باشند عبارت اند از:

 • فوریت های پزشکی
 • پرستاری
 • علوم آزمایشگاهی
 • پرستاری دندانپزشکی
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • اتاق عمل
 • تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)
 • پزشکی
 • هوشبری

فارغ التحصیلان هر یک از رشته های فوق می توانند مطابق با قانون و در صورت احراز شرایط زیر، جهت معافیت از طرح خود مبادرت نمایند. شرایط معافیت بر اساس نوع معافیت و محل ثبت نام به صورت جداگانه ارائه شده اند.

معافیت های در اختیار وزارت بهداشت

 • دانش آموختگانی که تحصیلات خود را در دانشگاه های خارج از کشور گذرانده و یا به موجب انتقالی در دانشگاه های داخل کشور تحصیل کرده اند و از مزایای ارز دولتی بهره مند نشده اند، در صورتی که دوره تکمیلی را در داخل کشور گذارنده و شهریه مربوطه را پرداخت کرده باشند می توانند از طرح معافیت استفاده نمایند.
 • بانوان متاهل که قبل از تاریخ اول آذر سال 1380 فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که در مقطع تحصیلی قبلی خود، گواهی معافیت دریافت کرده اند.
 • فارغ التحصیلانی که شورای عالی پزشکی به علت مشکل حاد پزشکی، گواهی معافیت از طرح آن ها را صادر نماید.
 • افرادی که خدمات طرح خود را در مقطع قبلی انجام داده اند. در واقع می توان گفت مشمولانی که در یک مقطع، خدمات مربوطه را انجام داده اند از طرح معاف می باشند. برای مثال فارغ التحصیلان دکتری پزشکی که قبلا تعهدات پزشکی را در مقطع کاردانی بهداشت دهان به انجام رسانده اند مجاز به دریافت گواهی معافیت می باشند.
 • فارغ التحصیلان مازاد بر نیاز در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر نیز از انجام تعهدات خود معاف هستند.
 • افرادی که حداقل به مدت 6 ماه به صورت داوطلبانه در جبهه خدمت کرده باشند.
 • دانش آموختگانی که جزو استعدادهای درخشان شامل برندگان مدال طلای المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی، نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی به جز رشته داروسازی و نفرات اول تا سوم آزمون پیش کارورزی یا پره انترنی می باشند.

معافیت های در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور

 • مادری که حضانت فرزند خود را بر عهده دارد.
 • آزادگان، همسران و فرزندان آزادگان
 • فرزندان و همسران شهدا و مفقودین جنگ تحمیلی
 • تک فرزند خانواده
 • خواهر و برادر شهدا (تنها یک نفر از اعضای خانواده مجاز به استفاده از معافیت می باشد.)
 • جانباز بالای 25 درصد (خود داوطلب) و فرزند جانباز بالای 50 درصد و همسر جانباز بالای 70 درصد
 • افراد فارغ التحصیل در رشته های اجباری در صورت رسیدن به سن 45 سال
 • افرادی که به مدت 4 ماه در صف انتظار به کارگیری به سر می برند. فارغ التحصیلانی که بومی هستند و در رشته های غیر از پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کرده اند، در صورتی که علاوه بر این 4 ماه به صورت پیوسته در صف انتظار یک شهرستان در یک دانشگاه باشند و دانشگاه نیاز یا امکان به کارگیری آن ها را نداشته باشد، از گذراندن طرح خود معاف می شوند.
 • سپری کردن خدمت نظام وظیفه برای آقایانی که دارای شرایط معافیت های خدمت نظام وظیفه می باشند. (این شرایط در ادامه مقاله ارائه شده اند.)

توجه داشته باشید فارغ التحصیلان دانشگاه های تحت نظارت وزارت بهداشت می توانند دانشگاه محل فراغت از تحصیل خود را جهت صدور گواهی معافیت و به عنوان حوزه پذیرش کننده انتخاب کنند. اما فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد می توانند یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور را جهت پذیرش و بررسی درخواست خود تعیین نمایند.

معافیت های خدمت نظام وظیفه

مشمولین قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان که خدمت نظام وظیفه خود را به پایان رسانده اند، در صورت احراز شرایط زیر از انجام طرح معاف می باشند.

 • سپری کردن دوره خدمت نظام وظیفه پس از اخذ مدرک کاردانی در رشته های دارای طرح اجباری یا اختیاری به مدت 12 ماه
 • سپری کردن دوره خدمت نظام وظیفه پس از دریافت مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته های دارای طرح اختیاری یا اجباری به میزان مدت زمان مندرج در جدول زیر
اعزام شدگان به خدمت سربازی بعد از تاریخ اول فروردین ماه 97 اعزام شدگان به خدمت سربازی قبل از تاریخ اول فروردین ماه 97
در مقطع کارشناسی به مدت 17 ماه در مقطع کارشناسی و بالاتر به مدت 21 ماه
در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به مدت 16 ماه در صورت خدمت در مناطق جنگی (امنیتی غیر درگیر، عملیاتی، مناطق محروم و بد آب و هوا) به مدت 19 ماه
در مقطع تخصص به مدت 15 ماه در صورت خدمت در مناطق جنگی و امنیتی درگیر به مدت 18 ماه
در مقطع فوق تخصص به مدت 14 ماه

شایان ذکر است افرادی که خدمت آن ها در دوره کاردانی کمتر از 12 ماه و در مقاطع کارشناسی و بالاتر کمتر از 21 ماه می باشد، می بایست گواهی معتبر از یگان های مربوطه مبنی بر دلیل کسر خدمت ارائه نمایند.

شرایط و اقدامات لازم پیش از ثبت نام جهت معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1400

هر یک از مشمولینی که دارای شرایط فوق می باشند و قصد دارند گواهی معافیت از طرح خود را دریافت نمایند بایستی پیش از اقدام به ثبت نام، نکات زیر را در نظر بگیرند.

 • متقاضیان در قدم اول باید با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه نمایند. آن ها می بایست از محل اداره خدمات آموزشی دانشگاه (معاونت آموزشی) محل تحصیل خود اطمینان حاصل نمایند که اطلاعات فارغ التحصیلی آن ها در سامانه آموزشی وزارت بهداشت تحت عنوان “سامانه سما” ثبت شده است.
 • در صورت عدم درج اطلاعات فارغ التحصیلی داوطلبان در سامانه سما، ثبت نام آن ها در این سامانه جهت معافیت از طرح مقدور نخواهد بود.
 • وضعیت پایان خدمت نظام وظیفه و یا معافیت آقایان می بایست مشخص شده و کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی خود را دریافت کرده باشند. در صورت عدم صدور کارت پایان خدمت، ارائه نامه معتبر از ستاد کل نیروهای مسلح یا کارت موقت ترخیص از خدمت نیز قابل قبول می باشد.
 • پس از تقاضای معافیت از سوی متقاضی و صدور گواهی معافیت وی، امکان لغو آن وجود ندارد. به عبارت دیگر، اگر داوطلب تمایل به اشتغال در دانشگاه به صورت نیروی طرحی و دریافت حقوق و مزایای آن را داشته باشد، پس از معافیت از طرح چنین امکانی برای وی وجود نخواهد داشت. از همین رو، متقاضی باید متعهد شود که درخواستی مبنی بر انصراف از معافیت ارائه نخواهد داد.

فارغ التحصیلان در صورت برخورداری از شرایطی که در این مقاله ذکر شد، می توانند درخواست معافیت از طرح خود را به صورت اینترنتی و از طریق سایت تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت ثبت نمایند. پس از تکمیل تمامی صفحات ثبت نام و بارگذاری مدارک مورد نیاز، سامانه کدی را تحت عنوان “کد رهگیری” صادر می کند که لازم است آن را به منظور پیگیری درخواست خود از طریق سایت tarhreg.behdasht.gov.ir نزد خود نگه دارید.

توجه داشته باشید که پس از نام نویسی می بایست مطابق با دستورالعمل و شرایط اختصاصی هر یک از دانشگاه ها (مندرج در سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت)، مدارک مورد نیاز را پست کرده و یا به صورت حضوری تحویل دهید. بنابراین توصیه می کنیم حتما شرایط اختصاصی دانشگاه ها را به دقت مطالعه نمایید. بدیهی است در صورت عدم ثبت نام صحیح و یا ارسال مدارک و به دنبال آن بروز مشکلاتی همچون عدم رسیدگی به درخواست، مسئولیت آن بر عهده خود داوطلب می باشد.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۸۰ نظر

 1. سلام وقت بخیر
  من کارشناسی بهداشت محیط دارم و طرح اختیاری دو ساله اش را گذراندم
  و بعد الان دانشجو سال اخر پرستاری ام و میخوام طرح برم
  آیا اجازه ثبت نام در طرح دارم؟ یا یک بار طرح گذروندم دیگ اجازه ندارم طرح برم؟

  • با سلام، در صورتی که در رشته ی قبلی، طرح خود را بصورت کامل گذرانده باشید، احتیاجی به طی کردن مجدد نخواهید داشت اما بنا به درخواست خود، می توانید در طرح اختیاری ثبت نام نمایید.

 2. سلام وقت بخیر ببخشید من امسال پزشکی عمومی رو‌ تموم میکنم و میخوام برا ادامه تحصیل تخصص به خارج از کشور اقدام بکنم خواستم بدونم منم باید طرح رو بگذرونم؟

  • با سلام، درصورت مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر، می توانید برابر با هزینه ی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، وثیقه ی خود را پرداخت کرده و منع دیگری نخواهید داشت.

 3. سلام ایا پسری که کارت معافیت سربازی با کفالت مادر دارد باید طرح برود؟؟

 4. سلام من فرزند ایثارگر پنج ذرصد هستم ایا از طرح میشه معاف شم؟

 5. سلام وقتتون بخیر.من سال۹۹از رشته پرستاری فارغ التحصیل شدم.طرح نرفتم و در حال حاضر دانشجوی پزشکی هستم.ایا بعد از اتمام طرح پزشکیم،میتونم بدون رفتن به طرح پرستاری،مدرک پرستاریم رو هم بگیرم؟یعنی از طرح پرستاری معاف میشم؟

 6. سلام
  در این ۲سال که باید طرح را گذراند،چقدر حقوق به پزشک عمومی میدن؟

  • با سلام، اطلاعیه دقیقی در خصوص این موضوع منتشر نشده است؛ شما می توانید اطلاعات لازم در این زمینه را از ارگان مربوطه پیگیری کنید.

 7. سلام و ادب
  ببخشید شرابط معافیت از طرح که ذکر شده فقط برای مقطع پزشکی عمومی هست یا شامل دوره تخصص پزشکی هم میشود؟

 8. سلام دانشگاه بین الملل هم طرح اجباری دارد؟

 9. با سلام. دندانپزشکی دانشگاه آزاد هم طرح اجباری داره؟

 10. سلام
  فارغ التحصیل پزشکی عمومی هستم. آیا امکان خرید طرح را دارم؟ ضمنا خانم و مجرد هستم.

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین وزارت بهداشت، در حال حاضر امکان خرید طرح نیروی انسانی وجود ندارد.

 11. سلام من سال ۹۴ اتاق عمل رو تموم کردم و کلا دیگه ادامه ندادم به کار، و طرخمم درومد اما نرفتم، میخوام الان ارشد بخونم فلسفه ایا امکان داره؟ چون سال ۹۶ ارشد زبان قبول شدم ب خاطر طرح نزاشتن برم

  • با سلام و درود، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال ۱۴۰۱، فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیرا پزشکی قبل از اقدام باید توجه داشته باشند که از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وضعیت خود را مشخص و از نظر وزارت مذکور منعی برای نام نویسی و شرکت در آزمون و در صورت قبولی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.

 12. من دو سال خدمت سربازی رفتم و الان دانشجوی داروسازی ام ،آیا باید بازم طرح رو بگذرونم؟ با بقیه چه فرقی دارم؟

  • با سلام و درود، شما باید حتما دوره طرح خود را بگذرانید زیرا یکی از شروط خدمت نیروی انسانی، داشتن کارت پایان خدمت است.

 13. من دانشجوی دندانپزشکی شهریه پرداز(پردیس) و تک فرزندم آیا شامل معافیت خواهم بود؟

  • با سلام، مطابق با قوانین معافیت از طرح، دانشجویان تک فرزند از انجام خدمات بهداشتی و درمانی معاف می باشند.

 14. سلام
  نفرات برتر (۳ نفر اول ) آزمون علوم پایه از طرح معاف میشن؟

  • با سلام و درود، مطابق با آیین نامه طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، ۳ نفر اول آزمون جامع علوم پایه، مجاز به استفاده از قانون معافیت می باشند.

 15. سلام من دانشجوی پزشکی شهریه پرداز هستم و تک فرزندم. از طرح معاف میشم؟ و اینکه این شرایطی که گفتید فقط برای طرح دوره عمومیه؟ شرایط معافیت طرح دوره تخصص چطوریه؟

 16. سلام خسته نباشید ببخشید من تک فرزندم و رشتم هم اتاق عمل و طرح اجباری داره آیا میتونم توقف طرح بزنم ینی از طرح معاف بشم و مدرکمو از دانشگاه بگیرم و در آینده برای ارشد بخونم؟

 17. باسلام. آیا افراد فارغ التحصیل بالای ۴۵سال از طرح اجباری علوم پزشکی معاف معاف باشند؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین طرح نیروی انسانی، افراد فارغ التحصیل رشته های دارای طرح اجباری، در صورت رسیدن به سن ۴۵ سال، مجاز به استفاده از قانون معافیت خواهند بود.

 18. سلام من فارغ التحصیل رشته علوم ازمایشگاهی هسم و خدمت سربازیم‌هم ۱۷ ماه بوده ایا طرح هم دارم یا ن ؟ اگه دارم اختیاریه یا اجباری ؟

  • با سلام، رشته ی علوم آزمایشگاهی جزو رشته های دارای طرح اجباری می باشد و شما ملزم به گذراندن آن هستید.

 19. سلام . من فارغ التحصیل رشته پزشکی هستم . تک فرزند خانواده هستم . آیا از طرح معاف هستم و آیا میتوانم در آزمون امسال شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با آیین نامه ی معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، افرادی که تک فرزند هستند از انجام طرح معاف می باشند.

 20. سلام آیا پرستاری دانشگاه آزاد هم طرح داره؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین وزارت بهداشت، رشته ی پرستاری دارای طرح اجباری می باشد.

   • با سلام. بنده از اتباع خارجی بودم که دوره داروسازی را به عنوان دانشجوی خارجی گذراندم و شهریه پرداخت کردم. دو سال است که فارغ‌التحصیل شدم و اکنون نیز یک ماه است که تابعیت ایرانی بدست آورده‌ام. آیا مشمول طرح می‌شوم؟

    • با سلام، با توجه به نکات ذکر شده به دلیل عدم دریافت ارز داخلی از مشمول قانون معافیت از طرح می باشید و در صورت تمایل می توانید برای گذراندن طرح ثبت نام نمایید.

 21. سلام . من لیسانس علوم ازمایشگاهی دارم طرح رو گذروندم و الان دارم پرستاری میخونم. باز باید طرح بگذرونم یا معافم؟؟

 22. سلام وقت بخیر من دانشجوی پرستاری هستم و امسال درسم تمام میشود اگر من در کنکور امسال ۱۴۰۰ پزشکی سراسری قبول بشم ایا میتونم به دانشگاه برم پس طرحم چی میشه اون وقت؟

 23. سلام
  اگر در هر رشته ای که طرح اجباری داره طرح رو بگذرونیم دیگه نیازی به رفتن به سربازی نیست ، یعنی کارت پایان خدمت داده میشه؟

  • با سلام، گذراندن طرح اجباری و یا اختیاری تاثیری در معافیت از خدمت سربازی ندارد. برای این دسته از افراد کسری خدمت در نظر گرفته می شود.

 24. سلام کسانی از سربازی معاف شدن از طرحم معاف میشن؟

 25. با سلام
  اگر در رشته پزشکی و با ظرفیت مازاد دانشگاه باشیم باز هم ملزم به گذراندن طرح هستیم؟
  توضیح اینکه شهریه پرداز هستیم.
  و آیا میشود بدون گذراندن دوره طرح اقدام برای اپلای برای دوره تخصصی خارج از کشور کرد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • با سلام، بله در صورتی که شما در دوره ی شهریه پرداز تحصیل کرده باشید، ملزم به گذراندن طرح می باشید و می بایست حتما طرح خود را بگذرانید.

 26. سلام
  من شرط معاف شدن رو داشتم اما طرح ثبت نام کردم و الان دارم طرحمو میگذرونم میخواستم بدونم الان هم میتونم برای معاف شدن از طرح اقدام کنم؟

 27. سلام خسته نباشید.من فرزند دوم خانواده هستم و فرزند اول سال هاست فوت شده آیا میتونم از معافیت طرح تک فرزندی استفاده کنم؟؟

 28. سلام و وقت بخیر
  بنده معافیت چشم پزشکی از سربازی دارم و رشته ام هم طرح اجباری داره؛ با این معافیت چشم پزشکی که دارم میتونم برای طرح هوشبری اسم بنویسم؟

 29. سلام خسته نباشید
  پدر و مادر من در کودکی ازهم جدا شدن و من با مادرم زندگی میکنم و تک فرزندم از پدرم هیچ اطلاعی ندارم اصلا نمی‌دونم فرزند دیگری دارد یا نه
  ولی تنها فرزند پدر و مادرم من هستم با این حال ممکن است پدرم با خانم دیگری فرزندی داشته باشد اما من اطلاعی ندارم ازش
  با این حال که به طور مثال آقای ایکس و خانوم ایگرگ باهم فقط یک فرزند دارند ، از طرح معاف هستم یا نه؟

  • با سلام، در صورتی که شما تنها فرزند پسر مادرتان باشید و پدرتان در حبس نباشد شما می توانید برای دریافت کفالت مادرتان اقدام نمایید.

 30. با سلام… طبق قانون دستیاری برای شرکت در آزمون باید تا حداکثر سه ماه بعد از فارغالتحصیلی طرح را شروع کرد… اگر کسی ۳۰ اسفند فارغ بشه باتوجه به اینکه دور دوم ثبت نام طرح ۲۶ خرداد هست و نتایج تا حدود ۱۰ تیر میاد ملاک شروع طرح روز ثبت نام در سایت هست یا روزی که فرد در محل خدمت شروع به کار میکنه؟ چون ۱۰ تیر از بازه سه ماهه رد میشه..
  ممنون میشم اگر اطلاع دقیق دارید پاسخ بدید..

 31. سلام بعد دریافت کارت بایان طرح ‌اگر در ازمون استخدامی وزارت بهداشت قبول‌بشویم به صورت ‌رسمی به استخدام در می‌آییم یا پیمانی؟

 32. مجمد حسین کیماسی

  سلام کسایی ک قبل از قبولی در دانشگاه سربازی رفتن دوره طرح بهشون تعلق مبگیره با تشکر .

  • با سلام و درود، با توجه به آیین نامه اجرایی طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، در صورتی که قبل تحصیل در دانشگاه کارت پایان خدمت سربازی خود را دریافت کرده باشید می بایست در طرح وزارت بهداشت (رشته های دارای طرح اجباری) شرکت نمایید.

 33. سلام من شهریور از کارشناسی علوم آزمایشگاهی فارغ التحصیل میشم
  میخواستم بببیم میتونم بدون رفتن به طرح در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟
  داخل سایت طرح نیروی انسانی زده ۳ ماه بعد از فارغ التحصیلی غیبت طرح میخورید
  چجوریه ؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، رشته های دارای طرح اجباری جهت تحصیل در مقاطع بالاتر می بایست دوره طرح خود را به اتمام برسانند.

 34. سلام
  من با مدرک کاردانی یک سال طرح و یک سال تمدید طرح رفته ام
  الان با مدرک کارشناسی باز هم باید به طرح بروم ؟

  برای استخدامی گواهی پایان طرح برای کارشناسی لازمه یا خیر همون گواهی پایان طرح کاردانی هم میتوان ارائه داد ؟

  • با سلام، در صورتی که شما یک بار طرح خود را گذرانده باشید و گواهی پایان طرح داشته باشید، مجاز به شرکت در آزمون اسخدامی وزارت بهداشت می باشید.

 35. سلام..اگر کسی دانشجوی کارشناسی حقوق بوده و بدون به پایان رساندن آن با معادل کاردانی به خدمت بره ..بعد پزشکیو..باید طرح بره ۲ سال ؟

  • با سلام، بله پس از فارغ التحصیلی در مقطع دکترای عمومی پزشکی، باید اقدام به ثبت نام در طرح کند.

 36. با سلام. من کارت پایان خدمت دارم و قبل ورود به دانشگاه معافیت از خدمت دریافت کردم. حالا امکان معافیت از طرح پزشکی رو دارم؟

  • با سلام، در صورتی که رشته ی تحصیلی شما، طرح اجباری داشته باشد، شما باید اقدام به ثبت نام در طرح کنید.

 37. سلام آیا مشمولین خدمت وظیفه که ۲۱ ماه خدمتشون تموم شده میتونن تو سامانه طرح وزارت بهداشت ثبت نام کنن یا ممکن نیست؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی وزارت بهداشت در خصوص ثبت نام طرح نیروی انسانی، محدودیتی از بابت ثبت نام در سامانه برای شما وجود ندارد.

 38. ببخشید اگر قبل از قبولی تو رشته دندانپزشکی، سربازی رفته باشیم(بامدرک دیپلم) بازم باید طرح اجباری روبریم

  • با سلام، بله شما در صورت گذراندن سربازی با مدرک دیپلم نیز باید در طرح اجباری رشته دندان پزشکی شرکت نمایید.

 39. سلام اگر کسی قبل رفتن به رشته کاردانی فوریت های پزشکی خدمت رفته باشه بازم باید طرح رو بره.لطفاً پاسخ بدین

دریافت مشاوره