9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه مشاوره تحصیلی شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت ۱۴۰۲

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت ۱۴۰۲

معرفی شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1402
شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1402

دانش آموختگان رشته های پزشکی، پیراپزشکی و سایر رشته های وابسته، مشمول طرح اجباری نیروی انسانی 1402 (قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) می شوند. بر اساس این قانون، کلیه دانش آموختگان مقاطع فوق دیپلم و بالاتر از مراکز آموزش عالی گروه پزشکی در داخل و خارج از کشور موظفند حداکثر ظرف مدت 24 ماه پس از فراغت از تحصیل خود در مناطق مورد نیاز وزارت بهداشت خدمت نمایند. مشمولان قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند تحت شرایط خاص، نسبت به معافیت از طرح خود اقدام نمایند.

معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت صرفا ویژه فارغ التحصیلان رشته های دارای طرح اجباری می باشد.

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1402

مشمولین قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند در صورت احراز شرایط تعیین شده سال 1402، اقدامات مورد نیاز جهت معافیت از طرح خود را به انجام برسانند. پیش از آن که به شرح ضوابط و شرایط معافیت از طرح بپردازیم، لازم است بدانید تنها فارغ التحصیلان رشته های دارای “طرح اجباری” می توانند نسبت به معافیت از طرح خود اقدام کنند. رشته هایی که دارای طرح اجباری می باشند عبارت اند از:

 • فوریت های پزشکی
 • پرستاری
 • علوم آزمایشگاهی
 • پرستاری دندانپزشکی
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • اتاق عمل
 • تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)
 • پزشکی
 • هوشبری

فارغ التحصیلان هر یک از رشته های فوق می توانند مطابق با قانون و در صورت احراز شرایط در نظر گرفته شده سال 1402، جهت معافیت از طرح خود مبادرت نمایند. شرایط معافیت بر اساس نوع معافیت و محل ثبت نام به صورت جداگانه ارائه شده اند.

معافیت های در اختیار وزارت بهداشت

 • دانش آموختگانی که تحصیلات خود را در دانشگاه های خارج از کشور گذرانده و یا به موجب انتقالی در دانشگاه های داخل کشور تحصیل کرده اند و از مزایای ارز دولتی بهره مند نشده اند، در صورتی که دوره تکمیلی را در داخل کشور گذارنده و شهریه مربوطه را پرداخت کرده باشند می توانند از طرح معافیت استفاده نمایند.
 • بانوان متاهل که قبل از تاریخ اول آذر سال 1380 فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که در مقطع تحصیلی قبلی خود، گواهی معافیت دریافت کرده اند.
 • فارغ التحصیلانی که شورای عالی پزشکی به علت مشکل حاد پزشکی، گواهی معافیت از طرح آن ها را صادر نماید.
 • افرادی که خدمات طرح خود را در مقطع قبلی انجام داده اند. در واقع می توان گفت مشمولانی که در یک مقطع، خدمات مربوطه را انجام داده اند از طرح معاف می باشند. برای مثال فارغ التحصیلان دکتری پزشکی که قبلا تعهدات پزشکی را در مقطع کاردانی بهداشت دهان به انجام رسانده اند مجاز به دریافت گواهی معافیت می باشند.
 • فارغ التحصیلان مازاد بر نیاز در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر نیز از انجام تعهدات خود معاف هستند.
 • افرادی که حداقل به مدت 6 ماه به صورت داوطلبانه در جبهه خدمت کرده باشند.
 • دانش آموختگانی که جزو استعدادهای درخشان شامل برندگان مدال طلای المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی، نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی به جز رشته داروسازی و نفرات اول تا سوم آزمون پیش کارورزی یا پره انترنی می باشند.

معافیت های در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور

 • مادری که حضانت فرزند خود را بر عهده دارد.
 • آزادگان، همسران و فرزندان آزادگان
 • فرزندان و همسران شهدا و مفقودین جنگ تحمیلی
 • تک فرزند خانواده
 • خواهر و برادر شهدا (تنها یک نفر از اعضای خانواده مجاز به استفاده از معافیت می باشد.)
 • جانباز بالای 25 درصد (خود داوطلب) و فرزند جانباز بالای 50 درصد و همسر جانباز بالای 70 درصد
 • افراد فارغ التحصیل در رشته های اجباری در صورت رسیدن به سن 45 سال
 • افرادی که به مدت 4 ماه در صف انتظار به کارگیری به سر می برند. فارغ التحصیلانی که بومی هستند و در رشته های غیر از پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کرده اند، در صورتی که علاوه بر این 4 ماه به صورت پیوسته در صف انتظار یک شهرستان در یک دانشگاه باشند و دانشگاه نیاز یا امکان به کارگیری آن ها را نداشته باشد، از گذراندن طرح خود معاف می شوند.
 • سپری کردن خدمت نظام وظیفه برای آقایانی که دارای شرایط معافیت های خدمت نظام وظیفه می باشند. (این شرایط در ادامه مقاله ارائه شده اند.)

توجه داشته باشید فارغ التحصیلان دانشگاه های تحت نظارت وزارت بهداشت می توانند دانشگاه محل فراغت از تحصیل خود را جهت صدور گواهی معافیت و به عنوان حوزه پذیرش کننده انتخاب کنند. اما فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد می توانند یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور را جهت پذیرش و بررسی درخواست خود تعیین نمایند.

معافیت های خدمت نظام وظیفه

مشمولین قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان 1402 که خدمت نظام وظیفه خود را به پایان رسانده اند، در صورت احراز شرایط زیر از انجام طرح معاف می باشند.

 • سپری کردن دوره خدمت نظام وظیفه پس از اخذ مدرک کاردانی در رشته های دارای طرح اجباری یا اختیاری به مدت 12 ماه
 • سپری کردن دوره خدمت نظام وظیفه پس از دریافت مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته های دارای طرح اختیاری یا اجباری به میزان مدت زمان مندرج در جدول زیر
اعزام شدگان به خدمت سربازی بعد از تاریخ اول فروردین ماه 97اعزام شدگان به خدمت سربازی قبل از تاریخ اول فروردین ماه 97
در مقطع کارشناسی به مدت 17 ماهدر مقطع کارشناسی و بالاتر به مدت 21 ماه
در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به مدت 16 ماهدر صورت خدمت در مناطق جنگی (امنیتی غیر درگیر، عملیاتی، مناطق محروم و بد آب و هوا) به مدت 19 ماه
در مقطع تخصص به مدت 15 ماهدر صورت خدمت در مناطق جنگی و امنیتی درگیر به مدت 18 ماه
در مقطع فوق تخصص به مدت 14 ماه

شایان ذکر است افرادی که خدمت آن ها در دوره کاردانی کمتر از 12 ماه و در مقاطع کارشناسی و بالاتر کمتر از 21 ماه می باشد، می بایست گواهی معتبر از یگان های مربوطه مبنی بر دلیل کسر خدمت ارائه نمایند.

شرایط و اقدامات لازم پیش از ثبت نام جهت معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1402

هر یک از مشمولینی که دارای شرایط فوق می باشند و قصد دارند گواهی معافیت از طرح خود را دریافت نمایند بایستی پیش از اقدام به ثبت نام، نکات زیر را در نظر بگیرند.

 • متقاضیان در قدم اول باید با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه نمایند. آن ها می بایست از محل اداره خدمات آموزشی دانشگاه (معاونت آموزشی) محل تحصیل خود اطمینان حاصل نمایند که اطلاعات فارغ التحصیلی آن ها در سامانه آموزشی وزارت بهداشت تحت عنوان“سامانه سما” ثبت شده است.
 • در صورت عدم درج اطلاعات فارغ التحصیلی داوطلبان در سامانه سما، ثبت نام آن ها در این سامانه جهت معافیت از طرح مقدور نخواهد بود.
 • وضعیت پایان خدمت نظام وظیفه و یا معافیت آقایان می بایست مشخص شده و کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی خود را دریافت کرده باشند. در صورت عدم صدور کارت پایان خدمت، ارائه نامه معتبر از ستاد کل نیروهای مسلح یا کارت موقت ترخیص از خدمت نیز قابل قبول می باشد.
 • پس از تقاضای معافیت از سوی متقاضی و صدور گواهی معافیت وی، امکان لغو آن وجود ندارد. به عبارت دیگر، اگر داوطلب تمایل به اشتغال در دانشگاه به صورت نیروی طرحی و دریافت حقوق و مزایای آن را داشته باشد، پس از معافیت از طرح چنین امکانی برای وی وجود نخواهد داشت. از همین رو، متقاضی باید متعهد شود که درخواستی مبنی بر انصراف از معافیت ارائه نخواهد داد.

فارغ التحصیلان در صورت برخورداری از شرایطی سال 1402 که در این مقاله ذکر شد، می توانند درخواست معافیت از طرح خود را به صورت اینترنتی و از طریق سایت تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت ثبت نمایند. پس از تکمیل تمامی صفحات ثبت نام و بارگذاری مدارک مورد نیاز، سامانه کدی را تحت عنوان “کد رهگیری” صادر می کند که لازم است آن را به منظور پیگیری درخواست خود از طریق سایت tarhplus.behdasht.gov.ir نزد خود نگه دارید.

توجه داشته باشید که پس از نام نویسی می بایست مطابق با دستورالعمل و شرایط اختصاصی هر یک از دانشگاه ها (مندرج در سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت)، مدارک مورد نیاز را پست کرده و یا به صورت حضوری تحویل دهید. بنابراین توصیه می کنیم حتما شرایط اختصاصی دانشگاه ها را به دقت مطالعه نمایید. بدیهی است در صورت عدم ثبت نام صحیح و یا ارسال مدارک و به دنبال آن بروز مشکلاتی همچون عدم رسیدگی به درخواست، مسئولیت آن بر عهده خود داوطلب می باشد.

 

سوالات متدوال

1- شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت ۱۴۰۲ چیست ؟

معافیت از طرح خدمت پزشکی و پیراپزشکی دارای شرایط عمومی و اختصاصی می باشد که در متن مقاله بالا بطور کامل آمده است..

2- ثبت نام معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت ۱۴۰۲ چگونه انجام می شود؟

این ثبت نام به صورت اینترنتی از طریق سامانه طرح نیروی انسانی به نشانی tarhplus.behdasht.gov.ir انجام می شود.

3- شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت ۱۴۰۲ برای افرادی که در جبهه خدمت کرده اند، به چه شکل است؟

افرادی که حداقل به مدت 6 ماه به صورت داوطلبانه در جبهه خدمت کرده باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳۰ نظر
 1. سلام
  اگه بعد از فارغ التحصیلی بخوام مهاجرت کنم و به مدرکم نیاز نداشته باشم میتونم طرح اجباری نرم؟یا مدرکم باطل میشه؟

 2. سلام
  اگه کسی بعد از اتمام پرستاری نخواد از مدرکش استفاده کنه(کلا تو یه زمینه دیگه مشغول به کار بشه) میتونه طرح اجباری نره؟یا مدرکش باطل میشه؟

 3. با سلام
  تشکر از مطالب خوبتون
  فارغ التحصیل رشته پزشکی هستم
  من قبل از دوران خدمت ۷ ماه طرح موقت رفتم و دوران سربازی هم ۱۹ ماه بوده ( سیستان و بلوچستان بودم که ۲۱ ماه بود و دو ماه به خاطر تاهل کم شد)
  سوال من اینکه آیا آن طرح موقت قبل از سربازی در محاسبه طرح حساب میشه یا نه؟
  بسیار ممنونم

  • با سلام و درود، اگر طرح شما از مدت زمان خدمت سربازی که پس از آن گذرانده اید کم نشده باشد به احتمال زیاد برای شما حساب خواهد شد.

 4. سلام من انتقالی از خارج از کشور بودم در رشته پزشکی، آیا میتونم از طرح معاف بشم؟

 5. سلام وقتتون بخیر..من ۱۹ماه خدمت سربازی رفتم سال ۹۷خدمت ام تموم شد.بعد سال ۹۹ رشته پرستاری قبول شدم الان ترم ۵ام.میخواستم بدونم که آیا بعد پایان کارشناسی پرستاری طرح حتما می رم یا از ۲۴ماه طرح کم میشه یا چون قبل قبولی در پرستاری سربازی رفتم معافیت از طرح شامل ام نمیشه؟

  • با سلام و عرض ادب، مطابق با آیین نامه های طرح نیروی انسانی مندرج در سامانه ی رشد، یقیناً معافیت ندارید ولی به دلیل طی کردن سربازی، طبق صلاحدید وزارت بهداشت، از مقدار طرح شما تا حدود زیادی کاسته می شود.

 6. سلام وقتتون بخیر..من ۱۹ماه خدمت سربازی رفتم سال ۹۷خدمت ام تموم شد.بعد سال ۹۹ رشته پرستاری قبول شدم الان ترم ۵ام.میخواستم بدونم که آیا بعد پایان کارشناسی پرستاری طرح حتما می رم یا از ۲۴ماه طرح کم میشه یا چون قبل قبولی در پرستاری سربازی رفتم معافیت از طرح شامل ام نمیشه؟

 7. با سلام و احترام
  رزیدنت سال اخر هستم و میخواهم با مدرک عمومی مهاجرت کنم و طرح عمومی هم گذرانده ام ، میخواستم بدونم میشه طرح تخصص رو نرفت و اگر طرح تخصص رو نرم ایا جریمه دارد و از نظر قانونی چه مشکلاتی میتونه ایجاد بشه؟

  • با سلام و عرض ادب، مطابق با آیین نامه های طرح نیروی انسانی مندرج در سامانه ی وزارت بهداشت، بعضاً پس از گذراندن طرح عمومی می توان طرح تخصص را معافیت گرفت ولی این امر قطعیت ندارد. برای اطمینان از این مسئله با سامانه ی طرح تماس بگیرید.

 8. سلام دوباره..اگه کسی که معافیت از طرح بخاطر سربازی شامل اش بشه و اعلام نکنه میتونه طرح رو کامل بره.منظورم اینه اگه اعلام نکنه سیستم نمیفمهه؟.یا سیستم وزارت بهداشت اتوماتیک تعداد ماه هایی که خدمت ضرورت رو رفته از طرح اجباری کسر میکنه؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. یکی از شرایط آقایان برای شرکت در طرح نیروی انسانی داشتن کارت پایان خدمت و نداشتن تعهد به دیگر ارگان ها می باشد. در نتیجه حتما باید مدارک خدمت خود را در سامانه بارگزاری کنید. شما باید وارد بخش طرح داوطلبانه و تمدید طرح شوید.

 9. سلام من دانشجوی پزشکی آزاد هستم ایا باید در طرح شرکت کنم یا خیر؟ در صورت مهاجرت باید طرح اجباری رو چیکار کنم ؟

  • با سلام بله شما باید طرح خود را سپری کنید . در صورتی که شما برای مهاجرت نیاز به مدرک پزشکی خود دارید حتما باید طرح نیروی انسانی خود را پشت سر بگذارید و مدرک خود را آزاد کنید.

 10. با عرض سلام و خسته نباشید
  من دندانپزشکم و دوره ی سربازی رو در شهر زاهدان میگذرونم.
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه مدت زمان خدمت در این منطقه کمتر از مناطق دیگر (۱۷ ماه) میباشد آیا بعد از پایان خدمت بنده ملزم به گذروندن طرح در ازای مابقی این ۷ ماه کسری هستم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. بله همه افراد ، حتی افرادی که مدت خدمت خود را کامل گذرانده باشند حداقل بین ۳ الی ۴ ماه باید دوره طرح بگذرانند.

 11. سلام .من ۲۱ ماه خدمت سربازی رفتم و تو پاسگاه خدمت کردم ینی هیچ ربطی به رشتم نداشته میخاستم بپرسم ایا معاف از طرح نیشم یا سه ماه رو باید طرح برم یا میتونم ۲۴ ماه کامل رو طرح برم
  خودم دوس دارم دوسال طرح رو کامل برم ایا میسه یا نه دوسال طرح کامل برم یا نمیشه

  • سلام ، وقتتون بخیر. شما ابتدا باید طرح اجباری خود را که از طریق سازمان اعلام می شود طی کنید و بعد از آن جهت ادامه درخواست تمدید طرح خود را ثبت کنید.

 12. سلام . من در رشته بهداشت حرفه ای پیام اور بهداشت بودم و ۲۴ زیر نظر دانشگاه بودم بعد پرستاری خوندم الان تموم کردم ایا من طرح باید بروم یا خیر ؟ چون زیر نظر دانشگاه بودم طول خدمت سربازیم را … باز باید طرح بروم یا خیر ؟ مرسی

  • با سلام و درود، مطابق با دستورالعمل های طرح پلاس مندرج در سامانه ی وزارت بهداشت، معمولاً مشمولین طرح اجباری که در مقطع گذشته، طرح را گذرانده اند، حق معافیت دارند؛ البته این تبصره برای همه ی مشمولین قابل اجرا نیست.

 13. سلام من بهداشت حرفه ای خوندم و ۲۲ ماه پیام اور بهداشت زسر نظر دانشگاه علوم پزشکی بودم با دوره اموزشی ۲۴ ماه طول خدمتم بود . بعد تغییر رشته دادم و الان از رشته پرستاری فارغ التحصیل شدم ایا من از طرح معاف هستم یا باید بروم ؟؟

 14. سلام
  دانشگاه ما اعلام کرده طرح اختیاری بعد از طرح اجباریتونو میتونین بخرین
  رشته دندانپزشکی هستم میخواستم ببینم جریان طرح اختیاری چیست و اینکه بعد از گذراندن طرح اجباری باز هم باید برای مراکز دولتی کار کنیم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با شرایط و ضوابط سازمان امور استخدامی هم در سازمان سنجش و هم در وزارت بهداشت، داوطلب برای پذیرش کار در مراکز دولتی نباید منعی برای عدم انجام طرح نیروی انسانی داشته باشد. این مسئله شامل رشته های طرح اجباری است.

 15. سلام
  بنده فارغالتحصیل رشته دندانپزشکی هستم میخواستم بدونم اگه سربازیمو امریه بگیرم جایی که کار جدای از دندانپزشکی انجام میشم ، این دو سال جز طرح هست یا باید دوباره طرح بگذرونم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. دوره خدمت سربازی جدا از طرح می باشد و بعد از اتمام خدمت می توانید برای طرح خود اقدام کنید ولی به دلیل گذراندن خدمت سربازی از تعداد ماه های طرح شما کم خواهد شد.

 16. سلام من سال ۹۸ علوم ازمایشگاهی فارغ التحصیل شدم ولی طرح نرفتم و ارشد قبول شدم. الان میخوام طرحم رو در تهران انتخاب کنم ولی بومی تهران نیستم ایا مشمول معافیت ۴ ماه صف انتظار میشم؟

 17. سلام. من پرستارهستم با ۲۸ سال سابقه کار . نمی خواهم مدت زمان طرح نیروی انسانی ام از سابقه ام کسر شود . ایا می توانم درخواست عدم محاسبه مدت کارکرد طرح در سابقه کاری رابدهم

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین و مقرّرات وزارت بهداشت، طرح چنین تقاضایی ممنوع نیست؛ ولی پذیرش آن در سایت ممکن نیست. شما با در دست داشتن رزومه، سوابق کاری و بیمه ای خود به سازمان ذی ربط مراجعه ی حضوری داشته باشید.

 18. سلام وقتتون بخیر من دانشجوی پرستاری هستم تک فرزند هم هستم میخواستم بدونم معافیت از طرح واسه من اجباریه یا اینکه میتونم برم طرح؟

  • با سلام، با توجه به تک فرزند بودن شما، معاف از طرح می باشید اما در صورت تمایل و شرکت در طرح، مانعی وجود ندارد.

 19. سلام من دانشجوی پرستاری هستم و می‌خوام برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنم میتونم بدون گذروندن طرح مدرکم رو آزاد کنم در ضمن دانشجوی دانشگاه آزاد هستم

  • با سلام، دانشجویانی که در دوره های غیر رایگان مانند دانشگاه آزاد تحصیل می کنند، پس از فارغ التحصیلی مدرکشان آزاد بوده و محدودیتی از این بابت نخواهند داشت.

 20. باسلام سوالی داشتم خدمتتون…پرستاری که ۲۱ ماه خدمت رفته امکان اینکه باقی مانده ۲۴ ماه رو طرح بره هست یا بایستی معافیت از طرح بگیره

  • با سلام
   این شرایطی که داوطلب دارد احتمال اینکه برای طرح دعوت شود زیاد است و شرایط به استان و شهر محل سکونت،ظرفیت مراکز، محل فارغ التحصیلی و… بستگی دارد.

 21. سلام وقت بخیر،من بعد از گرفتن مدرک کاردانی ( رشته غیر پزشکی و پیراپزشکی) رفتم خدمت و با اعمال کسری ۱۶ ماه خدمت کردم الان اگه بخوام پرستاری یا پزشکی بخونم باید طرح رو برم یا معاف از طرح میشم؟

  • با سلام و درود، فرایند طرح جداگانه از خدمت سربازی بوده و در رشته های طرح اجباری مانند پزشکی، حتما باید گذرانده شود. برای افرادی که خدمت سربازی را گذرانده اند، مدت آن کمتر می شود.

 22. سلام آیا تیروئیدکتومی جزو بیماریهای معاف از طرح هست؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. چون بیماری ها شدت های مختلف دارند جهت بررسی این مورد وارد سایت نظام وظیفه بشید و در قسمت بیماری ها این مورد را بررسی کنند.

 23. سلام من فارغ التحصیل پزشکی هستم بیماری خاص (ام اس) دارم آیا مشمول معافیت از طرح می شوم؟

 24. مهدیه السادات میرزاییان

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون
  من دو سال طرح رشته بهداشت حرفه ای گذروندم
  الان ترم آخر پرستاری هستم، آیا امکان معافیت و یا کاهش زمان طرح برام هست؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت گذراندن یک بار طرح، نیازی به گذراندن مجدد طرح نیروی انسانی نخواهید بود.

 25. سلام شهریه پردیس برای تکنسین اتاق عمل کلا چقدر می شه؟

  • با سلام، شهریه دانشگاه های پردیس خودگردان در مقطع کارشناسی پیوسته برای رشته های گروه علوم پزشکی حدود ۷/۶۸۰/۰۰۰ الی ۱۱/۸۰۰/۰۰۰ تومان می باشد.

 26. سلام خسته نباشید.قسمتی که گفتین دانش آموختگان استعدادهای درخشان.آیا همه رو باهم باید داشت؟یا نه مثلا فقط جز ده نفر اول کنکور باشی کافیه؟

 27. سلام وقت بخیر
  من کارشناسی بهداشت محیط دارم و طرح اختیاری دو ساله اش را گذراندم
  و بعد الان دانشجو سال اخر پرستاری ام و میخوام طرح برم
  آیا اجازه ثبت نام در طرح دارم؟ یا یک بار طرح گذروندم دیگ اجازه ندارم طرح برم؟

  • با سلام، در صورتی که در رشته ی قبلی، طرح خود را بصورت کامل گذرانده باشید، احتیاجی به طی کردن مجدد نخواهید داشت اما بنا به درخواست خود، می توانید در طرح اختیاری ثبت نام نمایید.

 28. سلام وقت بخیر ببخشید من امسال پزشکی عمومی رو‌ تموم میکنم و میخوام برا ادامه تحصیل تخصص به خارج از کشور اقدام بکنم خواستم بدونم منم باید طرح رو بگذرونم؟

  • با سلام، درصورت مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر، می توانید برابر با هزینه ی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، وثیقه ی خود را پرداخت کرده و منع دیگری نخواهید داشت.

 29. سلام ایا پسری که کارت معافیت سربازی با کفالت مادر دارد باید طرح برود؟؟

  • با سلام و درود، گذراندن دوره سربازی یا داشتن کارت معافیت، منافاتی با دوره طرح نیروی انسانی ندارد.

 30. سلام من فرزند ایثارگر پنج ذرصد هستم ایا از طرح میشه معاف شم؟

  • با سلام و درود، خیر، متاسفانه شرایط لازم جهت معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت را دارا نمی باشید.

 31. سلام وقتتون بخیر.من سال۹۹از رشته پرستاری فارغ التحصیل شدم.طرح نرفتم و در حال حاضر دانشجوی پزشکی هستم.ایا بعد از اتمام طرح پزشکیم،میتونم بدون رفتن به طرح پرستاری،مدرک پرستاریم رو هم بگیرم؟یعنی از طرح پرستاری معاف میشم؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره