تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401

شرایط و مدارک لازم دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401
شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401

از آنجایی که برای بسیاری از مشمولین مدت زمان خدمت سربازی دوره کوتاهی نبوده و آن را مانعی جهت پیشبرد برنامه های خود می دانند، دارا بودن شرایط معافیت امتیاز بزرگی محسوب می شود. رسیدن به معافیت سربازی از مجراهای گوناگونی انجام می پذیرد که امروز به یکی از جنجالی ترین و بحث برانگیرترین آن ها اشاره می کنیم. بله، درست حدس زدید، معافیت پزشکی.

قطعا می دانید که یکی از مراحل اعزام به خدمت سربازی شرکت در جلسات معاینه و بررسی وضعیت جسمی و روانی فرد توسط پزشک می باشد که در صورت وجود یک بیماری جدی فرد معافیت پزشکی دریافت می کند که به دو صورت دائمی و موقت می باشد اما این تمام ماجرا نیست و دریافت معافیت پزشکی جوانب و مسائل خاص خود را دارد که مفصل به آن ها خواهیم پرداخت.

رای صادر شده توسط قطعی شورای پزشکی عالی قطعی و لازم الاجرا بوده و اعتراض نسبت به آن پذیرفته نیست.

مشمولین خدمت سربازی از نظز وضعیت جسمی و روانی چند دسته هستند؟

مشمولان خدمت سربازی از لحاظ توان و سلامت جسمی و روانی به 4 دسته کلی طبقه بندی می شوند که به شرح زیر می باشند.

 • دسته اول

دسته اول افرادی هستند که در سلامت جسمی و روانی کامل به سر می برند و قادر به انجام خدمت دوره خود به صورت کامل می باشند.

 • دسته دوم

دسته دوم دچار بیماری و یا نقص عضو و اختلال روانی جزئی بوده و به دلیل عدم برخورداری از سلامت کامل، بر اساس نوع بیماری و تحصیلات، معاف از رزم شناخته می شوند.

 • دسته سوم

گروه سوم بیماری های جسمی و روانی درمان پذیر دارند و به دلیل آن که باید تحت درمان و معالجات پزشکی قرار بگیرند، مشمول معافیت موقت پزشکی می گردند.

 • دسته چهارم

دسته آخر مشمولانی هستند که دچار نقص عضو یا اختلال روانی غیرقابل درمان هستند و توانایی انجام دوره خدمت ضرورت را ندارند که به این دسته از افراد معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد.

چه تفاوتی بین معافیت پزشکی دائم و موقت وجود دارد؟

همانطور که از نام ها مشخص است، معافیت دائم برای مشمولینی با بیماری های سخت و صعب العلاج است اما در صورت وجود بیماری که بعد از استراحت بهبود یابد، معافیت موقت صادر می بشود. این نکته مهم را نیز مد نظر قرار دهید که در صورت صلاحدید و تایید پزشک مدت استراحت مشمولین تمدید خواهد شد.

دریافت معافیت پزشکی برای دانشجویان مشغول به تحصیل 1401

در این قسمت به معافیت پزشکی برای مشمولین محصل می پردازیم. قطعا می دانید که یکی از شروط اساسی جهت تحصیل مشمولین در دانشگاه داشتن معافیت تحصیلی است اما در صورت وجود معافیت تحصیلی فرد دچار بیماری یا نقص عضو شود، وضعیت چگونه خواهد شد؟

در این رابطه ذکر دو نکته مهم، ضروری است.

 • در اکثر اوقات معافیت این دسته از مشمولین به بعد از فارغ التحصیلی، انصراف و یا اخراج از دانشگاه موکول می شود.
 • متقاضیان مبتلا به نقص عضو قادر به دریافت معافیت پزشکی در حین دوره تحصیلی خود خواهند بود.
 • این معافیت مشمول بیماری هایی است که نوع مدرک تحصیلی در آن ها اثرگذار نمی باشد.

دریافت معافیت پزشکی در حین خدمت سربازی 1401

این مورد مربوط به مشمولینی می شود که در زمان انجام خدمت سربازی خود مبتلا به بیماری و یا نقص عضو شده اند. در صورت ایجاد چنین شرایطی و با صلاحدید شورای پزشکی متقاضی یک دوره شش ماهه مرخصی دریافت می کند. 

به این نکات مهم توجه نمایید!

 1. از زمان اعزام به خدمت تا پایان دوره سربازی این معافیت قابلیت اجرا دارد.
 2. بازه زمانی که مشمول جهت درمان دریافت می کند، از مدت زمان خدمت وی کسر می گردد.
 3. چنانچه فردی در زمان غیبت یا حین فرار از خدمت به نقص عضو یا بیماری دچار شود، دوره درمان وی از مدت زمان خدمت کسر نشده و به عنوان سرباز غایب در نظر گرفته می شوند.

پس از طی شدن درمان فرد، شورای پزشکی مجددا فرد مشمول را معاینه کرده و در صورت لزوم حکم دریافت گواهی معافیت پزشکی در حین خدمت سربازی را صادر می نماید.

مراحل دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401

شخصی که متقاضی دریافت کارت معافیت پزشکی می باشد، باید تحت معاینات لازم توسط پزشکان نیروهای مسلح جهت تایید مشکل و بیماری خود قرار گیرد. همچنین مدارک پزشکی فرد باید به تایید کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه برسد. تمامی اقدامات لازمه در چند مرحله صورت می گیرند که در قسمت زیر ذکر شده اند.

 1. در ابتدا فرد مشمول باید نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز که در دفترچه راهنمای نظام وظیفه عمومی قید شده است، اقدام نماید.
 2. فرد مشمول باید معاینات اولیه جهت اطمینان از بیماری خود را انجام دهد. (افراد مشمولی که دارای نقص عضو یا بیماری های قابل مشاهده می باشند نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند.)
 3. شخص باید درخواست خود را مبنی بر دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی در سیستم دفاتر پلیس + 10 به ثبت برساند.
 4. فرد مشمول باید برگه معرفی به بیمارستان را از سازمان نظام وظیفه دریافت نماید.
 5. مرحله پنجم فرد مشمول باید معاینات مجددی جهت تایید مشکل و یا بیماری خود، توسط پزشکان متخصص نیروهای مسلح انجام دهد.
 6. در مرحله ششم نتایج معاینات پزشکان متخصص به کمیسیون مرکز رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی ارسال می گردد.
 7. مرحله هفتم جلسه ای با عنوان شورای پزشکی برای تایید بیماری فرد تشکیل می شود.
 8. چنانچه فرد مشمول، معاف دائم شناخته شود کارت معافیت برای او صادر می شود و چنانچه سرباز یا معاف از رزم شناخته شود برگه آماده به خدمت برای او صادر خواهد شد.

افرادی که مدارک آن ها به شورای استان ارسال شده است فقط یک ماه فرصت دارند که معرفی نامه خود را دریافت نموده و برای انجام معاینات اقدام نمایند، در غیر این صورت بر اساس اطلاعات درج شده در پرونده، نتیجه نهایی جهت اعزام به خدمت فرد صادر می گردد. 

اعتراض به رای شورای پزشکی

چنانچه کمیسیون پزشکی درخواست فرد مشمول مبنی بر دریافت معافیت پزشکی را رد نمود، جای نگرانی نیست زیرا امکان اعتراض به رای صادر شده وجود دارد. در صورت پیش آمدن چنین شرایطی قدم اول ثبت اعتراض به صورت کتبی در بخش رسیدگی به اعتراض نظام وظیفه عمومی می باشد که در پی آن پرونده داوطلب جهت بررسی مجدد به شورای عالی پزشکی ارجاع داده می شود. فراموش نکنید که فرصت اعتراض برای همه مشمولین تنها ده روز می باشد و بعد از اتمام این بازه زمانی، متقاضی امکان اعتراض نخواهد داشت. شایان ذکر است که رای شورای عالی پزشکی هر چه 

معافیت پزشکی 1401 به چه بیماری هایی تعلق می گیرد؟

یکی از معافیت هایی که فرد با داشتن آن می تواند برای همیشه از خدمت سربازی معاف شود، معافیت پزشکی می باشد. بر اساس مصوبه قوانین معافیت پزشکی چنانچه شخصی مشکلاتی از قبیل بیماری جسمی و یا ذهنی را دارا باشد، می تواند برای دریافت کارت معافیت از خدمت خود اقدام نماید. به طور کلی بیماری هایی که به آن ها معافیت پزشکی تعلق می گیرد، شامل موارد زیر هستند.

 1. بیماری های عمومی
 2. بیماری های غدد مترشحه و داخلی
 3. پوست و بافت های زیر پوست
 4. داخلی و مغز و اعصاب (نورولوژی)
 5. اعصاب و روان
 6. جراحی مغز و اعصاب
 7. ریه و قفسه صدری
 8. بیماری های استخوان (اسکلت)
 9. شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
 10. خون وانکولوژی (بدخیمی ها)
 11. دستگاه ادراری و تناسلی
 12. فک و دهان و دندان
 13. چشم و عوارض بینایی
 14. گوش و حلق بینی
 15. قلب و عروق
 16. روماتولوژی و بافت همبند
 17. بیماری های عفونی

بیماری های عمومی شامل مواردی می شوند؟

بیماری های عمومی در موارد مختلفی همچون قد، وزن و… تعریف می شوند که مدرک تحصیلی فرد مشمول نیز در اخذ معافیت پزشکی آن موثر است. در جدول زیر مصادیق گوناگون بیماری های عمومی را قید کرده ایم.

بیماری های عمومی مشمول دریافت معافیت پزشکی
قد  مدرک تحصیلی نوع معافیت
کمتر از 145 سانتی متر زیر کارشناسی دائم
بزیر 145 سانتی متر  کارشناسی و بالاتر دائم
بین 145 تا 155 سانتی متر زیر کارشناسی معاف از رزم
بین 140 تا 155 سانتی متر  کارشناسی و بالاتر  معاف از رزم

مدارک لازم برای دریافت معافیت پزشکی 1401

متقاضیان جهت دریافت این نوع معافیت می بایست دسته ای از مدارک مورد نیاز که در فهرست زیر عنوان شده اند را آماده کرده و در موعد مقرر ارائه نمایند.

 1. تکمیل برگه وضعیت مشمولان (برگه شماره یک)
 2. تکمیل برگه معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک اولیه (برگه شماره دو)
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون (برگه شماره 5)
 4. اصل و کپی از کارت ملی
 5. اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه (شناسنامه باید عکس دار باشد)
 6. اصل و کپی از آخرین مدرک تحصیلی و یا گواهی فراغت از تحصیل
 7. افتتاح حساب نزد بانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک
 8. یک قطعه عکس 4*3 و رنگی

نکات مهم برای دریافت معافیت پزشکی 1401

در این بخش به ارائه جزئیات و نکاتی که لازم است پیش از اقدام به دریافت معافیت پزشکی مد نظر داشته باشید می پردازیم.

 • افراد مشمولی که دارای بیماری های پزشکی می باشند و در هنگام معاینه اولیه بیماری خود را عنوان نکنند، در صورتی که در دوران آموزشی یا خدمت دچار مشکل شوند، مسئولیت آن بر عهده خودشان خواهد بود.
 • به همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی در هنگام شرکت در جلسه شورای پزشکی الزامی می باشد.
 • در صورتی که فرد پس از برگزاری جلسه شورای پزشکی، معاف از خدمت تشخیص داده نشود، می تواند اعتراض خود را به رای شورای پزشکی اعلام نماید تا پرونده او در شورای عالی مورد بررسی قرار گیرد.
 • فرد مشمولی که بدون غیبت درخواست معافیت پزشکی خود را ثبت می نماید، در صورتی که در مدت رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی، عمدا باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شود (مانند دیر رفتن به بیمارستان، حضور نداشتن در جلسات شورای پزشکی و…) وارد دوره غیبت می شود.
 • مشمولان تا زمانی که پرونده در شورای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد، نباید به ایجاد خلل در روند رسیدگی یا انصراف اقدام کنند.
 • افرادی که همزمان دارای دو بیماری بوده و از جهت بررسی بیماری اول توسط شورای پزشکی، معاف شناخته شوند، می توانند برای دریافت معافیت پزشکی بیماری دوم خود اقدام نمایند.
 • رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی مشمولانی که در حال تحصیل می باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند، پس از فارغ التحصیلی، اخراج یا انصراف از تحصیل انجام می شود به جز در خصوص نقص عضو یا بیماری های خاص.
 • در صورتی که فرد پس از ورود به دوره غیبت جهت درخواست معافیت پزشکی اقدام کند و در جلسات شورای پزشکی شناسایی گردد، با غیبت و اضافه خدمت به سربازی اعزام می شود.

معایب کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401

کارت معافیت پزشکی علاوه بر این که فرد را از دو سال خدمت اجباری معاف خواهد کرد معایبی را نیز برای وی به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال داشتن این کارت ممکن است شانس پذیرفته شدن در یک موقعیت شغلی بسیار خوب را از فرد بگیرد .به این صورت که فرد بخواهد در یک ارگان یا سازمانی مشغول به کار شود که در آن قانونی مبنی بر عدم استخدام افرادی با کارت معافیت پزشکی وجود داشته باشد. بنابراین پیشنهاد ما این است که با در نظر گرفتن تمامی جوانب، اقدام به دریافت این نوع معافیت نمایید.

نحوه ابطال معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401

مهم ترین شرط باطل شدن معافیت پزشکی بهبود کامل بیماری فرد مشمول است که این مورد نیز باید توسط شورای ویژه ابطال گواهی تایید گردد. پس از طی شدن روندهای مربوطه و در صورت داشتن شرایط ذیل فرد عازم خدمت می شود.

 • داشتن مدرک کاردانی دیپلم و زیر دیپلم با 30 سال سن
 • داشتن مدرک لیسانس با 33 سال سن
 • داشتن مدرک فوق لیسانس با 36 سال سن
 • داشتن مدرک دکتری با حداکثر 40 سال سن

نکته مهم:

در صورت ابطال گواهی معافیت پزشکی فرد مشمول امکان بهره مندی از معافیت ایثارگری و معافیت کفالت ندارد و متقاضی بعد از ابطال کارت روانه سربازی می شود.

از آن جایی که دریافت معافیت امری دشوار و مشروط به دارا بودن ضوابط خاص می باشد، ممکن است بسیاری از مشمولان را با این پرسش مواجه سازد که شرایط خرید خدمت سربازی چیست؟ همچنین ممکن است دسته ای دیگر از افراد قصد داشته باشند که از طریق دریافت پروژه کسری خدمت سربازی نسبت به کم کردن مدت زمان خدمت سربازی اقدام نمایند. اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری پیرامون این موضوعات داشته باشید، می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- آیا در سال 1401 به مشمولان دارای غیبت، معافیت پزشکی تعلق می گیرد؟

خیر، چنانچه مشمول در جلسات شورای پزشکی شناسایی گردد، با غیبت و اضافه خدمت به سربازی اعزام می شود.

2- نحوه درخواست دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1401 چگونه انجام می پذیرد؟

مشمولین می بایست به ثبت این درخواست در سیستم دفاتر پلیس + 10 بپردازند.

3- آیا امکان اعتراض نسبت به رای صدور یا عدم صدور معافیت پزشکی توسط شورای پزشکی عالی در سال 1401 وجود دارد؟

خیر، این رای قطعی بوده و اعتراض نسبت به آن پذیرفته نیست.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵۲ نظر

 1. باسلام. من با مدرک کارشناس و معافیت رزم به خدمت سربازی اعزام شدم بعد اموزشی به یکی از کلانتریها تبریز با درجه استوار دوم منتقل حالا در یکان نه به درحه ام اهمیت میدن نه معافیت رزمم شبانه روز نکهبانی میدم وهر روز باید کف کلانتر را تی بکشم لطفا مرا راهنمایی کنید من به کجا شکایت کنم

 2. با سلام خدمت عزیزان من ۴۳ سال سن دارم دارای دوفرزند بخاطر بیماری آسم شدیدی که دارم نتونستم برم خدمت سربازی آیا الان اقدام کنم برا معافیت معاف میشم یا نه

  • با سلام، مطابق با شرایط نظام وظیفه، افرادی که دارای غیبت سربازی باشند می توانند برای معافیت پزشکی اقدام نمایند.

 3. سلام وقت بخیر…
  من مادرزادی مشکل ریه دارم یعنی ریه ام کوچک تر از حد طبیعیه و همین امر باعث کمبود اکسیژن خونمه و میگرن از نوع هاد دارم…
  میخواستم ببینم معافیت بهم طعلق میگیره یانه؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام و درود، امکان استفاده از معافیت پزشکی طبق بیماری ذکر شده، به رای صادره از شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی، بستگی دارد.

 4. سلام خسته نباشین چشم چپ من آستیگمات ۵.۵ دیوپتر هست و مدرک دیپلم دارم آیا معافیت برا من تعلق میگیره

  • با سلام و احترام، مطابق با قوانین نظام وظیفه به شما معافیت پزشکی تعلق می گیرد؛ لازم به ذکر است که برای بررسی وضعیت دقیق خود میتوانید به سازمان نظام وظیفه استان محل اقامت خود مراجعه کنید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره