تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 1400

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 1400

شرایط دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1400
شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 1400

مشمولان خدمت سربازی از لحاظ توان و سلامت جسمی و روانی به 4 دسته کلی طبقه بندی می شوند، دسته اول افرادی هستند که در سلامت جسمی و روانی کامل به سر می برند و قادر به انجام خدمت دوره خود می باشند. دسته دوم دچار بیماری و یا نقص عضو و اختلال روانی جزئی بوده و به دلیل عدم برخورداری از سلامت کامل، بر اساس نوع بیماری و تحصیلات، معاف از رزم شناخته می شوند. گروه سوم بیماری های جسمی و روانی درمان پذیر دارند و به دلیل آن که باید تحت درمان و معالجات پزشکی قرار بگیرند، مشمول معافیت موقت پزشکی می گردند، و دسته آخر مشمولانی هستند که دچار نقص عضو یا اختلال روانی غیرقابل درمان هستند و توانایی انجام دوره خدمت ضرورت را ندارند که به این دسته از افراد معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد.

رای قطعی شورای پزشکی عالی قطعی و لازم الاجرا بوده و اعتراض نسبت به آن پذیرفته نیست.

مراحل دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1400

شخصی که متقاضی دریافت کارت معافیت پزشکی می باشد، باید تحت معاینات لازم توسط پزشکان نیروهای مسلح جهت تایید مشکل و بیماری خود قرار گیرد. همچنین مدارک پزشکی فرد باید به تایید کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه برسد.

 1. در ابتدا فرد مشمول باید نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز که در دفترچه راهنمای نظام وظیفه عمومی قید شده است، اقدام نماید.
 2. فرد مشمول باید معاینات اولیه جهت اطمینان از بیماری خود را انجام دهد. (افراد مشمولی که دارای نقص عضو یا بیماری های قابل مشاهده می باشند نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند.)
 3. شخص باید درخواست خود را مبنی بر دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی در سیستم دفاتر پلیس + 10 به ثبت برساند.
 4. فرد مشمول باید برگه معرفی به بیمارستان را از سازمان نظام وظیفه دریافت نماید.
 5. مرحله پنجم فرد مشمول باید معاینات مجددی جهت تایید مشکل و یا بیماری خود، توسط پزشکان متخصص نیروهای مسلح انجام دهد.
 6. در مرحله ششم نتایج معاینات پزشکان متخصص به کمیسیون مرکز رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی ارسال می گردد.
 7. مرحله هفتم جلسه ای با عنوان شورای پزشکی برای تایید بیماری فرد تشکیل می شود.
 8. چنانچه فرد مشمول، معاف دائم شناخته شود کارت معافیت برای او صادر می شود و چنانچه سرباز یا معاف از رزم شناخته شود برگه آماده به خدمت برای او صادر خواهد شد.

افرادی که مدارک آن ها به شورای استان ارسال شده است فقط یک ماه فرصت دارند که معرفی نامه خود را دریافت نموده و برای انجام معاینات اقدام نمایند، در غیر این صورت بر اساس اطلاعات درج شده در پرونده، نتیجه نهایی جهت اعزام به خدمت فرد صادر می گردد. 

معافیت پزشکی 1400 به چه بیماری هایی تعلق می گیرد؟

یکی از معافیت هایی که فرد با داشتن آن می تواند برای همیشه از خدمت سربازی معاف شود معافیت پزشکی می باشد. بر اساس مصوبه قوانین معافیت پزشکی چنانچه شخصی مشکلاتی از قبیل بیماری جسمی و یا ذهنی را دارا باشد، می تواند برای دریافت کارت معافیت از خدمت خود اقدام نماید. به طور کلی بیماری هایی که به آن ها معافیت پزشکی تعلق می گیرد، شامل موارد زیر هستند.

 1. بیماری های عمومی
 2. بیماری های غدد مترشحه و داخلی
 3. پوست و بافت های زیر پوست
 4. داخلی و مغز و اعصاب (نورولوژی)
 5. اعصاب و روان
 6. جراحی مغز و اعصاب
 7. ریه و قفسه صدری
 8. بیماری های استخوان (اسکلت)
 9. شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
 10. خون وانکولوژی (بدخیمی ها)
 11. دستگاه ادراری و تناسلی
 12. فک و دهان و دندان
 13. چشم و عوارض بینایی
 14. گوش و حلق بینی
 15. قلب و عروق
 16. روماتولوژی و بافت همبند
 17. بیماری های عفونی

مدارک لازم برای دریافت معافیت پزشکی 1400

متقاضیان جهت دریافت این نوع معافیت می بایست دسته ای از مدارک مورد نیاز که در فهرست زیر عنوان شده اند را آماده کرده و در موعد مقرر ارائه نمایند.

 1. تکمیل برگه وضعیت مشمولان (برگه شماره یک)
 2. تکمیل برگه معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک اولیه (برگه شماره دو)
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون (برگه شماره 5)
 4. اصل و کپی از کارت ملی
 5. اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه (شناسنامه باید عکس دار باشد)
 6. اصل و کپی از آخرین مدرک تحصیلی و یا گواهی فراغت از تحصیل
 7. افتتاح حساب نزد بانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک
 8. یک قطعه عکس 4*3 و رنگی

نکات مهم برای دریافت معافیت پزشکی 1400

در این بخش به ارائه جزئیات و نکاتی که لازم است پیش از اقدام به دریافت معافیت پزشکی مد نظر داشته باشید می پردازیم.

 • افراد مشمولی که دارای بیماری های پزشکی می باشند و در هنگام معاینه اولیه بیماری خود را عنوان نکنند، در صورتی که در دوران آموزشی یا خدمت دچار مشکل شوند، مسئولیت آن بر عهده خودشان خواهد بود.
 • به همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی در هنگام شرکت در جلسه شورای پزشکی الزامی می باشد.
 • در صورتی که فرد پس از برگزاری جلسه شورای پزشکی، معاف از خدمت تشخیص داده نشود، می تواند اعتراض خود را به رای شورای پزشکی اعلام نماید تا پرونده او در شورای عالی مورد بررسی قرار گیرد.
 • فرد مشمولی که بدون غیبت درخواست معافیت پزشکی خود را ثبت می نماید، در صورتی که در مدت رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی، عمدا باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شود (مانند دیر رفتن به بیمارستان، حضور نداشتن در جلسات شورای پزشکی و…) وارد دوره غیبت می شود.
 • مشمولان تا زمانی که پرونده در شورای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد، نباید به ایجاد خلل در روند رسیدگی یا انصراف اقدام کنند.
 • افرادی که همزمان دارای دو بیماری بوده و از جهت بررسی بیماری اول توسط شورای پزشکی، معاف شناخته شوند، می توانند برای دریافت معافیت پزشکی بیماری دوم خود اقدام نمایند.
 • رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی مشمولانی که در حال تحصیل می باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند، پس از فارغ التحصیلی، اخراج یا انصراف از تحصیل انجام می شود به جز در خوص نقص عضو یا بیماری های خاص.
 • در صورتی که فرد پس از ورود به دوره غیبت جهت درخواست معافیت پزشکی اقدام کند و در جلسات شورای پزشکی شناسایی گردد، با غیبت و اضافه خدمت به سربازی اعزام می شود.

معایب کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1400

کارت معافیت پزشکی علاوه بر این که فرد را از دو سال خدمت اجباری معاف خواهد کرد معایبی را نیز برای وی به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال داشتن این کارت ممکن است شانس پذیرفته شدن در یک موقعیت شغلی بسیار خوب را از فرد بگیرد .به این صورت که فرد بخواهد در یک ارگان یا سازمانی مشغول به کار شود که در آن قانونی مبنی بر عدم استخدام افرادی با کارت معافیت پزشکی وجود داشته باشد. بنابراین پیشنهاد ما این است که با در نظر گرفتن تمامی جوانب، اقدام به دریافت این نوع معافیت نمایید.

از آن جایی که دریافت معافیت امری دشوار و مشروط به دارا بودن ضوابط خاص می باشد، ممکن است بسیاری از مشمولان را با این پرسش مواجه سازد که شرایط خرید خدمت سربازی چیست؟ همچنین ممکن است دسته ای دیگر از افراد قصد داشته باشند که از طریق دریافت پروژه کسری خدمت سربازی نسبت به کم کردن مدت زمان خدمت سربازی اقدام نمایند. اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری پیرامون این موضوعات داشته باشید، می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- آیا در سال 1400 به مشمولان دارای غیبت، معافیت پزشکی تعلق می گیرد؟

خیر، چنانچه مشمول در جلسات شورای پزشکی شناسایی گردد، با غیبت و اضافه خدمت به سربازی اعزام می شود.

2- درخواست دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1400 در کدام سایت می بایست ثبت گردد؟

مشمولین می بایست به ثبت این درخواست در سیستم دفاتر پلیس + 10 بپردازند.

3- آیا امکان اعتراض نسبت به رای صدور یا عدم صدور معافیت پزشکی توسط شورای پزشکی عالی در سال 1400 وجود دارد؟

خیر، این رای قطعی بوده و اعتراض نسبت به آن پذیرفته نیست.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۴ نظر

 1. سلام شاخص توده بدنی من حدود۳۰هست متولد ۷۸وزن۱۳۰قد۱۸۲میتونم تز شرایط معافیت استفاده کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، با داشتن شاخص توده بدنی ۳۰، حائز شرایط اخذ معافیت پزشکی نمی باشید.

 2. با سلام خدمت شما
  bmi13 موجب معافیت از خدمت میشود یا فقط رزمی معاف میگیرد؟
  من هم استرس دارم هم لکنت زبان هم تیروئید کم کار شدید هم وسواس و روان ایا معاف دائم میشم .
  من حقم خیلی رفته اینم میره صد در صد میرم عنر عنر سربازی

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، به افراد دارای BMI کمتر از ۱۷ (لاغری مفرط)، معافیت از خدمات رزمی تعلق می گیرد.

 3. سلام، خسته نباشین
  من سربازی نرفتم و غیبت دارم و الان به بیماری نکروز آواسکولار مبتلا شدم
  الان اقدام کنم معاف میشم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت موافقت نظام وظیفه ( پس از انجام معاینات پزشکی و…) محدودیتی جهت استفاده از شرایط معافیت پزشکی نخواهید داشت.

 4. سلام خسته نباشین ..لطفا اگه میخونین جوابمو بدین خداخیرتون بده ..
  من۲۷ سالمه ۱۸۰ قدمه ۵۰ کیلوام خیلی ضعیفم پراز استرس و نگرانی ام تپش قلبم بیش از اندازه ست حتی پیاده روی هم باعث تشدیدش میشه
  دایما سردرد سینوسی خیلی بد دارم ..واقعا برام دشوار هستش برم خدمت خواستم ببینم راهی هست که پیگیر معافیت بشم؟
  درضمن پدرم ۷۵ ساله هستش و یه برادر هم دارم متولد ۱۳۵۷که پیش ما زندگی نمیکنه و من برای کفالت ب نظام وظیفه زنگ زدم ولی گفتن نمیتونی اقدام ب کفالت کنی ..
  واقعا نمیشه؟
  توروخدا جواب بدین خیال من رو راحت کنین حداقل خیلی نگرانم

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در صورتی که شاخص توده بدنی (BMI) شما کمتر از۱۷ باشد، می توانید از شرایط معاف از خدمات رزمی استفاده نمایید.

 5. سلام و عرضِ ادب و احترام،وقتتون بخیر،طاعات و عباداتتون قبول،بنده امروز رفتم نزد یک چشم پزشکی،نمره چشم راستم۶.۵و نمره چشم چپم ۴.۵بود،اخرین جدرک تحصیلیم دیپلمه اما در حال حاظر در مقطع کارشناسی دارم تحصیل میکنم،خواستم ببینم الام اگر بخوام برای معافعیت اقدام کنم باید انصراف از دانشگاه بدم یا نیازی نیست؟؟؟اگر تا قبل از فارغ التحصیلی کارای معافیت رو انجام بدم مشکلی پیش نمیاد؟

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه بیماری شما در حین تحصیل قابل بررسی نبوده و برای گرفتن معافیت یا می بایست از مقطع فعلی خود فارغ التحصیل شده یا انصراف خود را اعلام کرده و پس از آن برای بررسی هی لازم به نظام وظیفه مراجعه نمایید.

 6. سلام من۶ماه خدمت کردم و الان یک ماه فراری هستم و مشکل اعصاب و روان دارم چندبار قصد خودکشی داشتم و خودزنی هم دارم و‌ازطرف پادگان‌به‌من‌گفتن‌نامه‌پزشکی‌بیارتاکمسیون پزشکی براد تشکیل بدیم‌وگفتن پادگان اصلا نیاتا‌جواب کمسیون بیاد.خواستم بدونم شرایط معافیت دارم.

 7. سلام خسته نباشید
  من۲۹سال سن دارم و بخاطره مشکلات خانوادگی قادر به سربازی نیستم ولی پارسال بخاطره مشکلات خون مجبور به جراحی و طهال برداری شدم،برداشتن طهال معافیت دائم دارد ولی آیا غیبت سربازی باعث میشه که بهم معافیت ندن،،و اگه ندن بااین حال چجوری باید به سربازی برم

  • با سلام و درود، معافیت پزشکی در صورت دارا بودن غیبت نیز قابل بررسی می باشد و با توجه به بیماری فرد مشمول تصمیم گیری خواهد شد.

 8. سلام.پسر من چند سال پیش عمل کیسه صفرا داشت وچند روز پیش تیروییدش کامل برداشته شد.لطف میکنید در مورد نوع معافیت راهنمایی نمایید

  • با سلام و درود، برای اطلاع از معافیت پزشکی می بایست به نظام وظیفه مراجعه نموده تا مدارک پزشکی فرزند شما بررسی شود و در صورت دارا بودن شرایط معافیت تعلق گیرد.

 9. سلام من در حین خدمت هستم و مشکل استخوانی در جمجمم که سر گیج میشم و مشکل ارتوپدی در زانوم و لگنم دارم احتمال معافیت دائم دارم

  • با سلام.
   شما می بایست برای دریافت معافیت دائم مدارک پزشکی خود را به طور کامل و به صورت مستند به سازمان نظام وظیفه تحویل دهید ؛ پزشکان نظام وظیفه بعد از معاینات و آزمایشات دقیق تر می بایست شرایط شما را تایید کرده تا موفق به دریافت معافیت دائم شوید.

 10. سلام من کف دست و پاهام و زیر بغلم عزق میکنه ایا امکان معافیت هست

 11. با سلام،من دانشجوی سال آخر کارشناسی هستم و مشکل کاهش شنوایی دارم،طوریکه گوش راست ۳۰ درصد شنوایی و چپ ۸۰ درصد شنوایی دارن.افتادگی دریچه قلبی هم دارم و آسیب نیمکره سمت چپ مغزی و کوچیک بودن غده هیپوفیز هم دارم.خااستم بدونم معافیت دائم مشمول من میشه که اقدام کنم؟اگه میشه کِی باید اقدام کنم،چون در حال تحصیلم و یک ترم دیگه تموم میشه.
  ممنون

 12. باسلام
  من دوماهه از تحصیل انصراف دادم و مدرکم دیپلم و بیماری نت پتوز چشم هست ب صورتی که نصف قرنیه من رو میگیره در چشم راستم
  میخواستم بدونم آیا معاف دائم میشم یان ؟؟
  و اینکه اقدام کنم برای اینکار یا خیر

 13. با سلام من فاصله بین دو تا زانوی پام ۱۰ و خورده ایه ایا معافم؟

 14. سلام بنده یکی از کلیه هامو اهدا کردم آیا معاف میشم؟

 15. سلام.
  کسانی که از دو جهت هم از نظر روانی و هم از نظر چشم و بینای شامل معاف از رزم می باشند می توان هر دوی آنرا بیان کرد ؟
  اگر هر دوی آن را بیان کنیم می توانیم معافیت دائم را بگیریم؟

 16. سلام
  ضمن تشکر از راهنمایی شما
  من چشمام ضعیفه که طبق آخرین معاینه در برگه بینایی سنجیsph چشم راست شش ونیم(۶.۵) وچشم چپ شش وبیست و پنج(۶.۲۵)
  همچنین یک وبیست وپنج آستیگمات(cyl) زده وداخل برگه معاینه نوشته بدون قطره
  میشه توضیح بدید که آیا با این شرایط معاف میشم.
  در ضمن من دیپلم هستم

 17. سلام ببخشیدها صافی کف پا هم معاف از خدمت هستش ویاازلحاظ دهان یافک دارای مشکلی باشم معاف هستم یاخیرلطفااطلاع رسانی شود

 18. سلام ممنون از اینکه در جهت آگاهی بخشی تلاش می نمائید من ۱۵۰کیلو وزن دارم و ۱۸۰سانتیمتر قد دارم آیا معاف هستم؟

 19. سلام آیا استرس و اظطراب معافیت داره

 20. سلام.من چند سال فراری بودم که الان دو ماهه خودم رو معرفی کردم به یگان و در حال خدمت میباشم که بیماری پرولاپس رکتوم یا افتادگی روده دارم در حد ۳تا۴ سانت بیرون زدگی رود درحین نشستن روی سن دارم خواستم ببینم اگر اقدام کنم معافیت دائم می توانم بگیرم یا نه چند پزشک که بهم گفتن باید جراحی کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • با سلام
   شما برای گرفتن معافیت پزشکی و دائم می بایست قبل از وارد شدن به دوره غیبت اقدامات لازم را انجام میدادید، در حال حاضر به دلیل سابقه غیبت احتمال بسیار پایینی جهت موافقت با درخواست معافیت شما وجود خواهد داشت.

 21. سلام
  من مدرک کارشناسی دارم(گواهی موقت پایان تحصیلات). نمره چشم راستم ۴.۵۰- و نمره چشم چپم ۵.۵۰- هستش، همین طور نمره آستیگمات چشم راست ۲.۵۰- و نمره آستیگمات چشم چپ ۲.۷۶- میباشد.

  آیا معافیت شامل حال من میشه؟

  • با سلام
   با توجه به مدرک کارشناسی شما اگر ضعیفی در یک چشم بیشتر از ۸ نمره باشد معاف دائم و اگر بین ۳ تا ۸ باشد معاف از رزم خواهید بود. در صورت استیگمات بودن نیز اگر یک چشم بیشتر از ۷ باشد معاف دائم و اگر بین ۳ تا ۷ باشد معاف از رزم خواهید بود.

 22. با سلام، مجموع شماره چشم برای معافیت دیپلم و کاردانی را میفرمایید؟

  • با سلام
   برای مدرک کمتر از کارشناسی در یک چشم بیشتر از ۶ نمره معافیت دائم و در یک چشم بین ۳تا۶ نمره معافیت از رزم صورت میگرد.

 23. سلام.من از کودکی چندین مرتبه عمل جراحی روده داشتم و بخشی از روده بزرگ من برداشته شده و به تبع اون سال ۹۰ دچار چسبندگی شدم خواستم ببینم معاف میشم یا نه که اگر معاف نمیشم الکی دنبالش نرم ممنونم از شما

  • با سلام
   اگر جراحی شما سنگین و نام بیماری شما مشخص باشد، معافیت دائم تعلق میگیرد، در غیر اینصورت معافیت از رزم خواهید بود.

 24. سلام من تو سن ١۶سالگی معده ام سوراخ شده و جراحی معده داشتم و زخم معده هم دارم قرص هم دکتر برام تجویز کرده ک بخورم و هر غذایی نمیتونم بخورم میخواستم بدونم معاف دائم میشم

  • با سلام
   شما میتوانید با مراجعه به پلیس +۱۰ و ارسال درخواست به پزشک نظام وظیفه ، معاینه از طریق خود پزشک نظام وظیفه همچنین مشخص نمودن نام بیماری با طی کردن این مراحل مشخص میگردد که برای شما معافیت دائم یا معافیت از رزم تعلق میگیرد.

 25. سلام من در حال خدمت سربازی هستم،در حین خدمت مشکل قلبی برایم بوجود امد و پنج روز بیمارستان ولیعصر بستری شدم پس معاینات مشخص شد تستtilt وازوگال من مثبت هست الان منتظر جواب شوارای پزشکیم ایا من معاف میشم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   افراد با شوک وازوواگال و با سابقه سنکوپهای مکرر و تأیید بررسیهای پاراکلینیک (تستTiltهمراه با مستندات پز شکی تأیید کننده ) معمولا معافیت دائم می‎گیرند اما باز نظر تایید کننده نظر شورای پزشکی می‎باشد.

   • ممنون از راهنماییتون،اگر ممکنه ماده یا تبصره ای مبنی بر معافیت پزشکی این بیماری وجود داره بگید تا در صورت لازم ازش بتونم استفاده کنم چون کمیسیون من غیر حضوری تشکیل شده و فقط مدارک منو بررسی کردن ممنون میشم از راهنماییتون

    • با سلام
     شما می‎توانید لیست بیماری‎هایی که معافیت دائم سربازی به آنها تعلق می‎گیرد را از طریق سایت ناجا قسمت نظام وظیفه مشاهده کنید.

دریافت مشاوره