خانه نظام وظیفه شرایط کسری خدمت ایثارگری 1401

شرایط کسری خدمت ایثارگری 1401

شرایط کسر از خدمت ایثارگری 1401
شرایط کسری خدمت ایثارگری 1401

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران تمامی مردان ایرانی که به سن 18 سال تمام می ‌رسند به جز افرادی که دارای شرایط معافیت می باشند، مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی بوده و می بایست دوره 21 ماهه خدمت ضرورت را بگذرانند. بنابراین این دسته از افراد پیش از ورود به دوره غیبت سربازی می بایست از طریق  استعلام وضعیت نظام وظیفه گزارشی از وضعیت خود را ارائه نمایند. اما مشمولانی که هیچ یک از شرایط معافیت را ندارند، می توانند با استفاده از امتیاز کسری خدمت، مدت زمان خدمت سربازی خود را کاهش دهند.

یکی از انواع کسری خدمت، به فرزندان ایثارگرانی که در جبهه حضور داشته و دارای سابقه رزمندگی می باشند تعلق می گیرد. طبیعتا استفاده از این نوع کسری خدمت نیز مشروط به دارا بودن شرایط لازمی که در این مقاله به آن ها پرداخته شده است، امکان پذیر می باشد.

مشمولانی که سابقه ایثارگری والدین آن ها به حدنصاب معافیت نمی رسد، مطابق مقررات می توانند از کسری خدمت ایثارگری بهره مند گردند.

شرایط کسری خدمت ایثارگری 1401

برای اقدام در راستای بهرمندی از کسری خدمت، ابتدا باید از شرایط و ضوابط آن و این که چه افرادی مشمول این قانون خواهند شد، اطلاع کامل داشته باشند که این شرایط عبارت اند از:

 • در صورتی که رزمنده ای در دو یا چند سازمان، دارای سابقه جبهه و جانبازی باشد، اگر مجموع آن به حدنصاب معافیت فرزند برسد، هر سازمان می بایست به طور مجزا مدت جبهه و جانبازی را به سازمان وظیفه عمومی منعکس کرده تا در این سازمان تجمیع گردد.
 • در صورتی که مجموع سابقه رزمنده به حدنصاب معافیت فرزند نرسد و فرد ایثارگر متقاضی کسر از خدمت باشد، سازمان های ذی ربط می بایست به صورت جداگانه کسر از خدمت وی را صادر نمایند.
 • کسری خدمت برای فرزندان دو یا چند قلوی ایثارگران، در صورتی که همزمان به خدمت اعزام شوند، بین آن ها تقسیم خواهد شد.
 • به ازای هر درصد جانبازی، هر ماه اسارت و هر ماه رزمندگی، کسر از خدمت فرزندان غیر غایب ایثارگران به مدت 12 روز است.
 • فرزندان فاقد غیبت ایثارگران دارای 28 و 29 ماه سابقه رزمندگی، از کسری خدمت بهرمند شده اما فرزندان افراد دارای 30 ماه سابقه، معاف خواهند شد.

نحوه گرفتن کسری خدمت ایثارگری 1401

افرادی که شرایط دریافت کسری خدمت سربازی را دارند، می بایست بعد از مشخص شدن یگان خدمتی خود با طی کردن مراحل زیر برای گرفتن آن اقدام نمایند.

 • گرفتن نامه اشغال به خدمت از یگان خدمتی خود
 • مراجعه پدر سرباز وظیفه به یگان خدمتی و یا محل های نزدیک، به همراه گواهی اشتغال به خدمت جهت دریافت گواهی حضور در جبهه
 • مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران جهت گرفتن درصد جانبازی
 • ثبت کگواهی حضور در جبهه

توجه داشته باشید افرادی که جزو کادر ارتش می باشند، بایستی به یگان محل خدمت خود و افرادی که در ارتش در حال اشتغال به خدمت هستند نیز می بایست به مناطق 7 گانه نزدیک محل سک.نت خود مراجعه نمایند.

کسری از خدمت ایثارگری یکی از انواع کسری خدمت نظام وظیفه می باشد. انواع دیگر آن شامل کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا، فرزند، نخبگان و مشمولان و سربازان جانباز می باشند. در صورتی که مشمول هر یک از موارد فوق می باشید، برای اطلاع از شرایط کسری خدمت، می توانید بر روی لینک مرتبط با آن کلیک کرده و از جزئیات کامل آن آگاه شوید.

 

سوالات متداول

1- چنانچه ایثارگری دارای فرزندان دوقلو باشد، آیا می تواند متقاضی کسری خدمت برای آن ها باشد؟

بله، کسری خدمت مطابق قوانین و مقررات بین دوقلوها در صورتی که همزمان به خدمت اعزام شوند، تقسیم می گردد.

2- کسری خدمت ایثارگری 1401 شامل چند فرزند می شود؟

این امتیاز تنها به یک فرزند تعلق می گیرد.

3- آیا به فزرندان فاقد غیبت ایثارگران دارای 28 و 29 ماه سابقه رزمندگی، معافیت از خدمت 1401 تعلق می گیرد؟

خیر، این دسته از مشمولان صرفا می توانند از کسری خدمت ایثارگری بهره مند شوند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ نظر

 1. بابک فرشچی تبریزی

  سلام وقت بخیر پدر من ۲۴ ماه سابقه جبهه داره کارت ایثارم گرفته اخیرا کارت جانبازی ۵ درصدیشم اومده میخواستم ببینم کسریم چقد میشه؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، به ازای هر ماه حضور داوطلبانه پدر در جبهه و هر درصد جانبازی، ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق خواهد گرفت.

 2. سلام من پدرم ۲۸ماه در جنگ بوده الان هر ماه ۱۲روز میدن پرسیده.
  بعد من الان ۲۳سالمه ب من تعلق میگیره؟کسری ممنون میشم زود جواب بدید

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، در صورتی که وارد دوره غیبت شده باشید، مجاز به استفاده از قانون کسری خدمت نخواهید بود.

 3. سلام .. من از ایثارگری عموم که فرزند پسر نداره میتونم برای کسری خدمت استفاده کنم یا نه؟

 4. سلام پدر من دو سال در خوزستان خدمت کرده زمان جنگ کارت ایثار هم داره خواستم بدونم کسری بهم تعلق میگره و اینکه این قانون تا کی هست و اینکه زمانی که آموزشی تمام شد باید اقدام کرد یا هنگام معرفی به نظام وظیفه ممنون اگه پاسخ بدید

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه، ۱۲ روز کسر خدمت برای شما در نظر گرفته خواهد شد. لازم به ذکر است شما در حین خدمت، می توانید مراحل دریافت کسری خدمت را طی نمایید.

دریافت مشاوره