تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1401

مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1401

مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون سراسری 1401
مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1401

کنکور سراسری ماراتونی بزرگ است که هر ساله برای پذیرش دانشجویان در رشته های مختلف با آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد برگزار می گردد. سازمان سنجش آموزش کشور مجری ثبت نام، برگزاری و اعلام نتایج آزمون سراسری است و صلاحیت متقاضیان را جهت شرکت در این رقابت به تایید می رساند. ثبت نام کنکور سراسری هر ساله به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی sanjesh.org انجام می شود.

از آن جا که پروسه نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی انجام می شود، به همراه داشتن اطلاعات و مشخصاتی در قالب مدارک ثبت نام کنکور سراسری برای داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور ضروری است. این مشخصات شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی متقاضیان می باشد که پس از ورود به سامانه توسط مراجع مربوطه بررسی می گردد. لازم به ذکر است که به منظور آمادگی بیشتر داوطلبان و آشنایی بهتر آن ها با پروسه نام نویسی و درج اطلاعات در سایت سنجش، فرم پیش نویسی از تقاضانامه ثبت نام در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور سراسری قرار داده شده است که این افراد می توانند با پر کردن آن با نحوه تکمیل فرم نام نویسی اینترنتی آشنا شوند. در این مقاله شما را با اطلاعات و مدارکی که لازم است تا در حین ثبت نام کنکور سراسری 1401 در اختیار داشته باشید، آشنا خواهیم کرد.

مدارک لازم جهت تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام کنکور سراسری 1401 شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی داوطلب می باشد.

مدارک شناسنامه ای لازم برای ثبت نام کنکور سراسری 1401

بخش عمده ای از فیلدهای خالی فرم ثبت نام کنکور سراسری با کمک اطلاعات شناسنامه ای داوطلب پر می شود. به همین جهت لازم است که این مشخصات در حین تکمیل فرم های مذکور کاملا در دسترس باشد تا متقاضیان در انجام این روند دچار مشکل نشوند. البته سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله با تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری و ایضا تعیین مهلت مجدد نام نویسی آزمون سراسری به افرادی که در وارد نمودن اطلاعات خود دچار خطا و اشتباه شده اند این فرصت را می دهد تا نسبت به ویرایش مشخصات درج شده در سامانه سنجش اقدام نمایند.

مدارک شخصی یا شناسنامه ای لازم جهت انجام پروسه ثبت نام اینترنتی آزمون سراسری 1401 به شرح زیر می باشد.

 • مشخصات شناسنامه و کارت ملی (نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، سری و سریال شناسنامه، کد ملی)
 • فایل عکس پرسنلی داوطلب جهت آپلود در سامانه

ویژگی های فایل عکس:

 1. اندازه حداکثر 400*300 پیکسل و حداقل 300*200 پیکسل
 2. فرمت jpg
 3. تمام رخ و زمینه سفید
 4. وضوح کافی
 5. عدم وجود لکه، جای مهر، منگنه و…
 6. اسکن شده از روی عکس 4*3 یا 4*6 سال جاری داوطلب
 7. حجاب کامل اسلامی برای متقاضیان خانم (صورت به طور کامل مشخص باشد.)
 8. حداکثر حجم مجاز 70 کیلوبایت
 9. تصویر نباید به هیچ عنوان اسکن شده از روی مدارک دیگر باشد و در صورت مغایرت ویژگی های فایل آپلود شده با مقررات مذکور، پروسه ثبت نام داوطلب ابطال می گردد.
 • اطلاعات مربوط به سهمیه کنکور شامل کد پیگیری 12 رقمی سهمیه رزمندگان و ایثارگرانی که حداقل 6 ماه متوالی یا متناوب از تاریخ 31 شهریور سال 59 لغایت 31 شهریور سال 67 در جبهه های جنگ حضور داشته اند.
 • مشخصات محل سکونت فرد (شماره تلفن ثابت، آدرس دقیق محل زندگی، کد منطقه و کد پستی)
 • کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
 • کد 13 رقمی مربوط به داوطلبان اتباع غیر ایرانی که این کد از طریق مراجعه به بخش سامانه اتباع غیر ایرانی سایت سازمان سنجش و ثبت اطلاعات اقامتی قابل دریافت می باشد.
 • شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری ثبت نام که پس از پرداخت هزینه ثبت نام کنکور سراسری توسط سامانه در اختیار متقاضی قرار می گیرد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که داوطلبان معلولی که دارای مشکل جسمانی تایید شده توسط مراجع پزشکی هستند، جهت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری 1401 می بایست در سازمان بهزیستی کل کشور پرونده ای تشکیل داده باشند.

در ضمن لازم به ذکر است که کلیه متقاضیان نام نویسی کنکور سراسری 1401 به غیر از فارغ التحصیلان بخش های مرکزی شهرهای اصفهان، تبریز، تهران، شیراز، مشهد و بخش کن شهر تهران، بخش تجریش شهر شمیرانات، بخش لواسانات شهر شمیرانات باید فرم شماره یک را پر کرده و به تایید اداره آموزش و پرورش محل تحصیل یا محل فارغ التحصیلی و یا نزدیک ترین آموزش و پرورش محل سکونت خود برسانند. همچنین تکمیل فرم شماره دو و ارائه آن به دانشگاه محل تحصیل متقاضی برای دانشجویان روزانه ای که قصد شرکت در آزمون سراسری 1401 را دارند، کاملا ضروری است.

مدارک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون سراسری 1401

جهت شرکت در کنکور سراسری 1401، دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر الزامی می باشد.

 • مدرک دیپلم نظام جدید آموزشی (نظام 3-3-6)
 • دیپلم دوره چهار ساله نظام قدیم آموزش متوسطه
 • گواهینامه دوره پیش دانشگاهی
 • مدرک کاردانی (فوق دیپلم)
 • مدارک تحصیلی داوطلب می بایست حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401 اخذ شده باشد.
 • داوطلبانی که با مدرک فوق دیپلم پزشکی یا غیرپزشکی در آزمون شرکت می کنند، باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند.
 • در صورتی که داوطلب دارای دو مدرک تحصیلی دیپلم باشد، باید دقت نماید که از مدرک هماهنگ با رشته انتخابی، برای ثبت نام استفاده نماید.
 • کد سوابق تحصیلی دیپلم و کد دانش آموزی، کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی، معدل کتبی و معدل کل دیپلم دیگر مدارک تحصیلی مورد نیاز داوطلب در حین روند ثبت نام کنکور سراسری 1401 هستند.

داوطلبان واجد شرایط ثبت نام کنکور سراسری می بایست پس از آماده نمودن مدارک ذکر شده در این مطلب و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org نسبت به تکمیل روند ثبت نام آزمون سراسری اقدام نمایند. امکان ویرایش اطلاعات وارد شده در باره زمانی اولیه، تمدید مهلت و مهلت مجدد ثبت نام کنکور به داوطلبان داده می شود. به علاوه معمولا این امتیاز از سوی مراجع مربوطه به متقاضیان داده می شود تا در زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری نیز بتوانند برخی از اطلاعات ثبت نامی خود را تصحیح و ویرایش نمایند. 

با این حال به کلیه متقاضیان ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد از طریق کنکور توصیه می گردد که پیش از اقدام به ثبت نام در این آزمون نسب به مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اقدام کنند تا در حین انجام فرایند نام نویسی، با مشکل خاصی مواجه نشوند.

 

سوالات متداول

1- چه مدارکی برای ثبت نام کنکور سراسری 1401 لازم است؟

این مدارک شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی داوطلب می باشد که در متن مقاله به شرح آن پرداخته ایم.

2- برای ثبت نام در آزمون سراسری 1401 و بارگذاری عکس می بایست از طریق چه سایتی اقدام نمود؟

این پروسه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد.

3- عکس پرسنلی داوطلب که در سایت سنجش به جهت ثبت نام در آزمون سراسری 1401 بارگذاری می شود، باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

از جمله ویژگی های فایل عکس پرسنلی می توان به ابعاد 4×3 یا 4×6، حجم کمتر از 70 کیلوبایت، پس زمینه سفید، وضوح کامل، عدم وجود لکه، اثر مهر و جای منگنه بر روی عکس و... اشاره کرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ نظر

 1. سلام کدام معدل در کنکور اثر گذار است معدل کل یا کتبی؟ در مورد پردیس بین الملل کیش چطور؟

 2. سلام.کسی که تا شهریور ماه فارغ التحصیل میشه میتونه توی کنکورسراسری همون سال شرکت کنه؟

 3. سلام من پدر بزرگم ایثار گر هست آیا تو کنکور برا من اثری داره یا خیر میتونم کد رو بگیرم وارد کنم

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، سهمیه ایثارگری مربوط به شاهد، جانباز، ایثارگر و فرزند جانباز و ایثارگر می باشد.

 4. سلام اگه کسی بخواد با سن ۱۷ سال کنکور بده.و هنوز دیپلم نداره باید چیکار کنه؟
  ینی نمیتونه کنکور رو زود از موعدش بده؟
  چه مدرکی نیازه که با سن ۱۷ سال بشه کنکور زبان شرکت کرد؟

  • با سلام ،
   با توجه به اینکه شما در حال حاضر دارای مدرک دیپلم نیستید و کد سوابق تحصیلی دیپلم ندارید ، امکان تکمیل اطلاعات ثبت نامی را دارا نمی باشید.

 5. سلام ، ببخشید زمان ثبت نام کنکور عملی هنر چه تاریخی هست؟؟؟

 6. سلام. من دانش اموز دوره پیش دانشگاهی هستم و هنوز کارت ملی نگرفته ام. ولی در شناسنانه ما شماره ملی قید شده است. حالا بدون کارت ملی میتونم در آمون کنکور سال۹۹ شرکت کنم

  • با سلام ،
   بله ؛ شما می توانید با کد ملی قید شده در شناسنامه خود نام نویسی نمایید ، و همچنین در جلسه آزمون شناسنامه خود را همراه داشته باشید.

 7. سلام من فارغ التحصیل پارسال هستم ولی هنوز مدرک دیپلم رو نگرفتم از مدرسه باید پیگیری کنم؟

  • با سلام ،
   بله ؛ شما جهت گرفتن مدرک تحصیلی خود باید به مدرسه محل تحصیل مراجعه نمایید.لازم به ذکر است درغیر اینصورت می بایست از طریق اداره آموزش و پرورش مربوطه اقدام کنید.

 8. سلام، من سال پیش دوازدهم بودم ٣ تا مردود دارم شهریور و دی پاس نکردم اگر خرداد پاس کنم میتونم تو کنکور ٩٩ شرکت کنم؟

  • با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری ، چنانچه شما حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایید می توانید در آزمون شرکت کنید.

 9. سلام دیپلم من متعلق به سال ۱۳۵۹ است و مدرکی ندارم جز مدرک کارشناسی .آیا می توانم با این مدرک برای کنکور سراسری مقطع لیسانس شرکت کنم.دیپلم را از شهرستان اخذ کرده ام و با توجه به اقامت در تهران پیگیری مدرک دیپلم مشکل است ممنون

  • شما برای ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش , نیازی به اسکن مدرک دیپلم ندارید , و می بایست معدل دیپلم خود را به صورت دقیق وارد نمایید . اما در زمان ثبت نام حضوری در دانشگاه باید مدرک فارغ التحصیلی دیپلم یا گواهی آن را به دانشگاه محل قبولی ارائه نمایید . همچنین جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانید به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مراجعه نمایید .

دریافت مشاوره تخمین رتبه